Schoonheid waar eerst gif borrelde WK VOETBAL De herkansing van Ronaldo Arm Argentinië smeekt om wereldtitel Sprengers vreest grote risico's Nigerianen: veel bidden Senegalees voor diefstal gepakt Stadions in Korea zijn sensationeel Op twee voorgaande WK's vond Braziliaanse spits nooit het geluk DE THUISBLIJVER Alleen voetbal kan verpauperde grootmacht nog wat allure geven seoul - Jeu Sprengers zal de FIFA-leden vandaag waar schijnlijk oproepen de begro tingen en financiële verslagen van de wereldvoetbalbond niet goed te keuren. „Zoals het er nu voorstaat loopt de FIFA veel te grote risico's. Als het misgaat, dan zijn de in dividuele bonden aansprakelijk. Je hoeft niet te raden welke lan den de grootste klappen moe ten opvangen wanneer we straks inderdaad met een tekort van honderden miljoenen eu ro's zitten. Inderdaad, de Euro pese bonden". Sprengers zou gisteren namens de meeste Europese landen het FIFA-congres toespreken, maar kreeg daar geen tijd voor. In een d ruimhartige bui beloofde Blatter dat zij vandaag alsnog hun zegje mogen doen. „Des noods vergaderen we door tot middernacht, of gaan donder dag weer verder", aldus de Zwitser. Lagos - Met veel bidden, een goede voorbereiding en een portie geluk moet het lukken. De bevolking van Nigeria ver wacht niets minder dan een kwartfinaleplaats op het WK. „Minder accepteren de mensen hier niet", zei president Oluse- gun Obasanjo maandag in La gos. Omdat het land op de vorige twee toernooien steeds in de tweede ronde werd uitgescha keld, willen de kijkers in Nigeria deze keer vooruitgang zien. „Van wat we tot nu toe hebben gezien, kunnen we opmaken dat ze zich goed hebben voor bereid. De Nigerianen bidden voor de ploeg, maar geluk, dat bij het behalen van succes van belang is, kan alleen God ge- daegu - Een voetballer uit de selectie van Senegal is gisteren in het Zuid-Koreaanse Daegu gearresteerd voor poging tot diefstal. Hij probeerde een gou den halsketting bij een juwelier te stelen. De speler werd na verhoor vrij gelaten. De naam van de speler is niet bekendgemaakt. Senegal speelt vrijdag tegen Frankrijk de openingswedstrijd op het we reldkampioenschap. woensdag 29 mei 2002 door Ad van Kaam seoul Waar vier jaar geleden nog een van de smerigste vuilnis- beften van Azië lag, staat nu het mooiste voetbalstadion van de wereld. Het kan verkeren in Zuid- Korea waar ze met deze bijzon dere transformatie voorlopig de kroon hebben gezet op het Wirt- schaftswonder aan de rivier de Han. Seoul, metropool met tien mil joen inwoners, heeft er na zijn wolkenkrabbers, olympische park en millenniumtoren weer een architectonisch hoogstandje bij dat kan wedijveren met het modernste dat het westen en mede-organisator Japan te bie den hebben. Status en aanzien gaan in Korea hand in hand als het gaat om de tempels waar straks het WK daadwerkelijk zijn beslag moet krijgen. Want Korea zal de we reld (en vooral de historische aartsvijand Japan) laten zien dat het land in de afgelopen decen nia is uitgegroeid tot een econo mische grootmacht waar geld absoluut geen rol speelt als het gaat om zich op het wereldpodi um te manifesteren. Kosten noch moeite zijn gespaard om tien splinternieuwe stadions uit de grond te stampen, verspreid over het land en de ene nog fu- turistischer en gedurfder van opzet dan de andere. Wat ze er straks, als de lichtmasten eind juni weer doven, verder mee moeten, weet niemand. De re guliere voetbalcompetitie in Zuid-Korea stelt namelijk niets voor. De belangstelling ervoor is navenant. Twee stadions springen er bo venuit. Allereerst het World Cup Stadion van Seoul. Een tech nisch hoogstandje van de eerste orde. Jarenlang braakte de als maar uitdijende hoofdstad da gelijks zijn tonnen huisvuil uit in Nanjido, een uitgestrekt gebied op de noordelijke oever van de Han. In dat ecologisch vijande lijke klimaat groeide, bloeide en leefde na vijftien jaar van onbe perkt afval dumpen helemaal niets meer als gevolg van vrijko mende giffen en opborrelend methaangas. Het was prijs die de stad moest betalen voor de volkomen uit de hand gelopen urbanisatie, industrialisatie en milieuvervuiling. Keerpunt In 1998 kwam het keerpunt Doordrongen inmiddels van het feit dat kwaliteit (van leven) minstens zo belangrijk was als kwantiteit (economische groei) besloot de stad de rotte plek aan de bovenkant van de appel ri goureus weg te snijden. De toe wijzing van het WK-voetbal kwam daarbij uitstekend van pas en op de tekentafel ver scheen een buitengewoon ge durfd plan. Seoul trok een be drag van 200 miljoen euro uit om de twee etterpuisten van meer dan honderd meter hoog te om te toveren tot een park met tienduizenden bomen met daarnaast plaats voor het World Cup Stadium en een achttien holes golfbaan. Op de achter grond verschijnt in 2010 nog een wijk met woningen en kan toren, genaamd Digital Media City. De verwarming daarvan ge schiedt, net als bij het stadion nu al het geval is, met gas dat op ingenieuze wijze wordt onttrok ken aan de voormalige vuilnis belt die in zijn binnenste rom melt als een vulkaan, zij het voortaan gecontroleerd. In eco logisch opzicht is daarnaast gro te vooruitgang geboekt. Op de gecultiveerde afvalhopen groei en behalve die bomen na vier jaar inmiddels weer dertig ver schillende soorten planten en bloemen en de vogels, bijen, vlinders en zelfs de slangen zijn terug. Een godswonder op zich. Bloemenmand Drie elementen in de construc tie van het stadion voeren de boventoon, vertelt gids Myong Kim in perfect Engels. De kuip waarin de 65.000 toeschouwers plaatsnemen, is in de vorm van een traditionele Koreaanse bloe menmand, het dak doet denken aan een vlieger en de omlijsting heeft de geribbelde vorm van het zeil van een authentieke vis sersboot Vanzelfsprekend is het complex voorzien van winkels, theaters, fitness-ruimten en restaurants. Voorlopig is het het enige voet balstadion ter wereld met in zijn onderaardse gewelven een eigen halte van de metro. Het enige minpunt dat valt te ontdekken is de compleet grijze uitvoering van het geheel, de uitstekend zittende stoeltjes in cluis. Vrijwilligster Kim trekt op recht verbaasd de wenkbrauwen op als dit kleurloze aspect ter sprake komt. In Korea vinden ze grijs wel zo gedistingeerd. Zilver is de kleur van de enorme vlieger die gezien vanuit de verte strak opstijgt uit het blauwe wa- De twintig stadions voor het WK-voetbal 2002 Bouwkosten stadions in miljoenen dollars Kobe Oplevering Kosten okt. 2001 $186 42.000 Oita Oplevering Kosten Capaciteit mrt. 2001 $203 43.250 Osaka Oplevering Kosten Capaciteit mei 1996 $325 50.000 ter van de Gele Zee. Gezichtsbe drog speelt je hierbij parten, want dichterbij gekomen is het de overspanning van het World Cup Stadium van Seogwipo. Ge situeerd op het subtropische ei land Jeju is dit het meest zuide lijk gelegen stadion van het WK en tevens het mooiste ter we reld. Althans, dat verkondigde Lennart Johansson, voorzitter van de UEFA tijdens een recen telijk werkbezoek aan Korea De Zweed heeft voor de veran dering nog gelijk ook. In al zijn eenvoud is deze opengewerkte bonbondoos een juweeL Met die zilveren overkapping aan zeezijde loopt de tribune aan de landkant stijl en hoog op waar bij je een geweldig uitzicht hebt op het veld, over het stadion en naar de zee. Mocht het duel tus sen Brazilië en China op 8 juni per ongeluk het aankijkei waard zijn dan laat je al |i schouwer je blik ge wegdwalen naar de horizoi1 beeld van een zonsonderg.lt de Gele Zee alleen al is de1 van een ticket dubbel en waard. Ronaldo hoopt na een reeks van zware blessures eindelijk eens te schitteren op een WK. Foto: EPA door Harry Aits seoul - Zeventien was hij toen hij internationaal doorbrak, net als die andere legendarische Braziliaan, 36 jaar eerder. Maar waar de jonge Pele een door slaggevende rol speelde bij het behalen van de eerste wereldti tel voor de 'Goddelijke Kanaries' in 1958, mocht Ronaldo Luiz Nazario de Lima bij op eerste WK alleen maar toekijken. Als reservist mocht hij de cup nog wel omhooghouden, op die snikhete jufimiddag van 1994 in Los Angeles. Maar van zijn te leurgestelde gezicht viel af te le zen dat het niet zijn trofee was. Een paar weken later landde Ro naldo op Eindhoven Airport PSV was er opnieuw in geslaagd een aankomende vedette uit Brazilië te strikken. In de 59 duels die hij daarvoor bij zijn club Cruzeiro speelde, scoorde hij 57 keer. Een moyenne dat hij ook in zijn eerste jaar bij PSV behaalde, met dertig goals werd hij soeverein topscorer van Ne derland. Zijn tweede jaar in Eindhovense dienst verliep min der voorspoedig. Ronaldo kwam met een knieblessure terug van de Copa America en moest zelfs onder het mes. Eenmaal her steld kwam hij in botsing met Dick Advocaat. Barcelona was er als de kippen bij om hem voor 34 miljoen gulden in te lijven. Na een conflict met Barga-voor zitter Nunez hield Ronaldo het al na een jaar voor gezien in Ca- talonië. Hij vertrok naar Inter Milaan, dat al jaren op hem vlaste. Zijn marktwaarde was in middels 55 miljoen gulden. In de zomer van '98 maakte Ro naldo zich op om de bittere smaak van het WK in Amerika weg te spoelen. Maar ook het mondiale kampioenschap in Frankrijk werd geen doorslaand succes voor de speler die op dat moment als 's werelds beste werd beschouwd. Ronaldo maakte een vermoeide indruk en kon geen stempel drukken op het Braziliaanse speL In de verloren finale tegen Frankrijk kwam hij totaal niet uit de verf. Achteraf werd duidelijk dat Ro naldo die finale nooit had mo gen spelen. Enkele uren voor het duel werd hij plotseling on wel. Later ontstonden er allerlei geruchten rondom het incident Ronaldo zou een epileptische aanval hebben gehad, hij zou onderuit zijn gegaan door een overdosis pijnstillers. Spits Ed- mundo beweerde zelfs dat sponsor Nike Ronaldo zou heb ben gedwongen te spelen. Ro naldo zelf ontkende alles: „Bondscoach Zagallo heeft me voor de wedstrijd gevraagd of ik me in staat voelde om te spelen. Daarop heb ik ja gezegd. Ik wil de de finale spelen". Van kwaad tot erger Na het mislukte WK ging het met Ronaldo van kwaad tot er ger. Hij kreeg opnieuw last van zijn knie en speelde dat seizoen slechts elf wedstrijden. Het jaar erop kwam hij nog minder in actie. Hij beleefde een rampzali ge rentree in de bekerfinale te gen Lazio. Net in het veld scheurde hij zijn kruisbanden. Behoudens een paar onbedui dende invalbeuitjes voor de winterstop keerde de wonder- spits pas kort geleden terug op het hoogste niveau. Wat sti en onwennig maakte hij va j maand als invaller zijn rent bij Inter in het eerste duel i Feyenoord. En hoewel hij i i niet helemaal de oude was c hij in de return in De Kuip i vlagen weer denken aan de v grijpbare Ronaldo van wel« Sceptici vragen zich af of e< speler, die zo lang buitensp i heeft gestaan wel in staat is i succesvol WK te spelen. Da r staat tegenover dat in het v l den meermaals bewezen is e spelers na een langdurige b sure juist extra scherp en g m tiveerd aan een groot toem kunnen beginnen. Zie Van ten, die - net hersteld van e slepende enkelkwetsuur - scherp als een scheermes h van '88 naar zijn hand zetti De Braziliaanse bondscoac Scolari heeft er in elk geval vertrouwen in. Hij negeerd zelfs de stem des volks, die dat de oude, maar nog altij zeer productieve Romario i 'Sele^ao' zou worden opgei men. Scolari gokt op twee a re R's, Rivaldo en Ronaldo. HET legioen wees op 20 novem ber 1985 als één man de beschul digende vinger naar John van Loen. De lange spits was een kwartier voor tijd in de alles be slissende WK-kwalificatiewed- strijd tegen België door coach Leo Beenhakker naar het eigen straf schopgebied gezonden om de Belgische stormloop het hoofd te bieden. Nederland stond op 2-0 en met één been in Mexico, maar zou den de Belgen scoren was het over en uit. Toen Eric Gerets vijf minuten voor de tijd de bal hoog voor de veste van Van Breukelen bracht, stond Van Loen als aan de grond genageld en dompelde George Grün een uitverkochte Kuip in diepe rouw. „Ik stond er inderdaad een beet je bij te kijken", erkent John van Loen bijna zeventien jaar na da to. „Maar wie wil je allemaal de schuld geven? De man die Ge rets vrij liet voorzetten? Mij om dat ik niks deed? Spelbos die het kopduel van Grün verloor? Of Van Breukelen die de bal niet stopte?" 1986 John van Loen Elke vier jaar als er weer een WK aankomt, komt het moment weer bij Van Loen naar boven. „En als ik er niet aan denk, be ginnen andere mensen er wel over. Veel weet ik trouwens niet meer van die avond. Alleen dat het steen- en steenkoud was. En de lucht van sigaretten. Dat her inner ik me oolc Dat was direct na afloop in de kleedkamer. Het was muisstil en ineens ruik ik een sigaret Had Ronald Spelbos naast me er eentje opgestoken. Typisch iets voor hem". Vijf minuten stonden er die avond nog op de klok. Vijf mi nuten hadden ze stand moeten houden en John van Loen was een jaar later met de rest afge reisd naar Mexico, waar Mara- dona Argentinië naar de wereld titel zou leiden. „Zoiets als FC Utrecht laatst meemaakte in de bekerfinale tegen Ajax. Alleen was dat erger met nog maar vijf tien seconden op de klok", klinkt het zuur. „Maar als we destijds die 2-0 hadden vastge houden, had ik er zeker bij geze ten". Maar dankzij Grün ging niet Ne derland maar België naar Mexi co en boekte John van Loen een vlucht naar Kreta waar hij met zijn vriendin (inmiddels zijn vrouw) vakantie ging vieren. „Daar heb ik een beetje naar de televisie zitten kijken. Maar veel weet ik niet meer van dat toer nooi, hoor. Alleen dat ik één nacht op Kreta werkelijk stom dronken ben geweest". door Peter van Duyl buenos aires - Het land in last heeft nog maar één droom te dromen. Nu de economische crisis Argentinië heeft geraakt als nooit tevoren en de politieke situatie ronduit wankel is, zijn alle ogen gericht op het nationa le voetbalelftaL De bevolking hunkert naar eigenwaarde en een betere toekomst, heel Ar gentinië bidt en smeekt om de wereldtiteL In het trotse Argentinië, ooit een van de welvarendste landen van Zuid-Amerika, is de bodem on der het bestaansrecht van velen weggevallen. Het land kampt met een schuldenlast van zo'n 140 miljard dollar, technisch ge zien is het failliet Meer dan de helft van de bevolking leeft on der de armoedegrens, tien jaar geleden was dat nog maar tien procent. In het gewonde land is voetbal een laatste baken van hoop, waaraan velen zich vast klampen. Dat Argentinië - de wereldkam pioen van 1978 en 1986 - op het WK tot de favorieten behoort, is voor veel Argentijnen al een welkome verrassing. Toen Diego Maradona, betrapt op het ge bruik van efedrine, in die hete zomer van 1994 werd uitgeslo ten van verdere deelname aan het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, klapte het land een mooi boek definitief dicht. Argentinië zou niks zijn zonder Maradona Als er ooit een angst ongegrond is gebleken, is het deze weL Wel iswaar sneuvelde Argentinië op het WK van 1998 in de kwartfi nale tegen Nederland, toen al voorspelde de toenmalige bondscoach Daniel Passarella het elftal een grote toekomst En nu, vier jaar later, durft niemand een lijst kanshebbers in te leve ren zonder Argentinië. Argentinië beschikt over een unieke verzameling topspelers, volwassen geworden in Europa Er is bijna geen topclub op dit continent, die het zonder Ar gentijn doet. Real Madrid be schikt over Santiago Solari, Bar celona over Javier Saviola, Va lencia over Roberto Ayala en Pa- blo Aimar, Inter Milaan over Ja- Marcelo Bielsa Foto: AP vier Zanetti, AS Roma over Ga briel Batistuta en Walter Sa muel, Lazio Roma over Claudio Lopez en Heman Crespo, Bayer Leverkusen over Diego Placente en Manchester United over Juan Sebastian Veron. In de Argen tijnse competitie spelen Juan Ramon Riquelme en Ariel Orte ga, Juan Pablo Sorin komt uit voor het Braziliaanse Cruzeiro. Indrukwekkend De manier waarop Argentinië zich plaatste voor Japan en Zuid-Korea was simpelweg in drukwekkend. Het won de Zuid- Amerikaanse groep, waarin tien landen een hele competitie af werken, afgetekend. Van de achttien wedstrijden werden er dertien gewonnen en slechts één (uit tegen Brazilië) verloren. De man die de verantwoorde lijkheid draagt voor dat succes, heet Marcelo Bielsa In zijn kort stondige loopbaan als profvoet baller verwierf Bielsa zich door zijn wilde speelstijl de bijnaam 'El Loco' (De Gek). In 1990 werd hij trainer, eerst bij Newell's Old Boys. vervolgens in Mexico en uiteindelijk bij Velez Sarsfeld, dat in 1998 kampioen werd. Bielsa tekende vervolgens een contract bij het Spaanse Es- panyol, maar toen hij na het WK werd gevraagd bondscoach van zijn land te worden, leverde hij dat A4'tje razendsnel weer i Bielsa is al vaak vergeleker Louis van Gaal. Ook de A tijn geldt als workaholic, een kaarsrechte lijn uitg peld waar hij nimmer wijkt en heeft weinig op ra pers. Interviews geeft hij tijdens persconferenties dii hij zijn tekst opdat hij nic juist wordt geciteerd. De genoot al snel het respec zijn spelers, maar het di even voordat Bielsa de van het Argentijnse publid wierf. Dat is inmiddels g maar de behaalde resul bieden geen garantie vo< toekomst. Het volk eist van sa en zijn spelers niets m dan de wereldtiteL De Argentijnse missie is loodzwaar maar als ze s wint de ploeg veel meer d« leen een voetbaltoernooi wereldtitel zou voor Argei een pot zalf zijn voor de kende wond die de crisis geslagen. Een heel land bi smeekt dat Marcelo Bielsa spelers de weg naar het pij zachtende medicijn kan wij

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22