Weefkunst Rita Kok in Nederlands museun KUNST CULTUUR Vrijheid in het gedran Cultuurvlinders: netwerk voor kunstenaars Collectie Stedelijk in Nieuwe Kerk 'Als ik dans, zie ik monsters' In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur- kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: ballerina's Fé Zeelenberg en Nina Tjebbes. „Toen ik acht was, zei mijn bal letlerares al dat ik misschien auditie kon doen, maar mijn moeder vond dat niet zo'n goed idee." Fé Zeelenberg is nu der tien en gaat naar de dansoplei ding aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Ook haar moeder is inmiddels ak koord. Nina Tjebbes is tien jaar oud en gaat na de zomervakan tie naar dezelfde opleiding. Ze volgen momenteel allebei bal letlessen bij balletstudio Cin derella in de Leidse Merenwijk. Het is zeldzaam dat twee leer lingen van dezelfde balletschool tegelijk op het conservatorium worden toegelaten. De selectie is zeer streng en de klassen zijn klein. Fé: „Ik kom nu in een groep met veertien andere kin deren. Om te laten zien dat we gevoel voor muziek hebben, moesten we ritmisch rondhup pelen. We moesten zeewier na doen en in plié gaan staan. Ver der kregen we een orthopedi sche test om te zien of je li chaam het dansen wel aan kan. Dat je niet te snel blessures krijgt." Nina wist al een beetje wat haar te wachten stond. Twee jaar ge leden deed ze auditie en werd toen toegelaten tot de voorop leiding van het conservatorium. Nina: „Ik was wel weer zenuw achtig, maar gelukkig was Deb bie met me mee en die vertelde steeds dat het niet uitmaakte als ze me niet toelieten." Debbie Huson geeft de twee meisjes les bij balletstudio Cin derella. „Zodra ik wist dat ze daadwerkelijk auditie gingen doen, heb ik ze extra begeleid", zegt Huson. „Ik wilde ze ook niet te veel voorbereiden, want dan wordt zo'n auditie mis schien te belangrijk voor ze en dan is de klap te hard als ze niet aangenomen worden. De ben al tijd erg terughoudend met mijn leerlingen naar audities sturen. Ik heb zelf auditie gedaan voor een andere dansopleiding en weet dat het heel zwaar is. Meisjes die echt ziek waren toen ze het niet haalden." beeldende kunst recensie Esther Barfoot Expositie: 'Memorial Images', beeldende kunst van Armando, C.M.C.M. Jilesen, Emmy Gostelie en Marcel van Kerkvoorde. Prijzen: 1200 tot 31.800 euro. Te zien: T/m 9 juni, wo-za 11-17 uur en zo 13-17 uur, Centrum Beeldende Kunst, Castellumstraat ie, Alphen aan den Rijn In dit nieuwe mülenium heerst de ontgoocheling. Keer op ke$r worden we wakker geschud. Worden ons zekerheden ontno men. De vrijheid staat telkens opnieuw onder druk. 11 sep tember, het Midden-Oosten, Fortuyn. Wat staat ons nog te wachten? Een goed moment voor 'Me morial Images' (Gedenkwaardi ge beelden), een tentoonstel ling over 'herdenken en vrij heid'. Het CBK in Alphen aan den Rijn vroeg de kunstenaars Armando, G.M.C.M. Jilesen, Emmy Gostelie en Marcel van Kerkvoorde werk te maken bij dit thema. Het thema van de kwetsbare vrijheid. Als een waarschuwing hangt boven de installatie van Marcel van Kerkvoorde een militaire jas aan een draadje. Onder de jas ligt een morsig matras met groezelige lakens en een bord met etensresten. De pakken melk en honing die ernaast staan en de boeken met de titel 'Jaffastreet' verwijzen naar Isra el. Naar een bomaanslag in Je ruzalem in 1996. Deze installa tie borduurt voort op een en scenering die de kunstenaar rond die tijd maakte. Door het geweld van de laatste weken werd die installatie weer razend actueel. Het matras suggereert het on derkomen van een omgekomen soldaat of misschien een on dergedoken burger. In scherp contrast met het armoedig on derkomen zijn de geschilderde afbeeldingen aan de muren rondom. Afbeeldingen van het keurig geregelde Nederlandse landschap. Rijtjeshuizen met een caravan voor de deur, een flitsend, modern station en een bedrijfspand met gemaaid ga zon. Er zijn ook afbeeldingen van mensen die alledaagse han delingen verrichten. Ze komen uit bed, douchen of eten. Van Kerkvoorde plaatst de ge beurtenissen in het Midden- Oosten naast het persoonlijk le ven van Nederlanders. Hij ver wijst hiermee naar hoe wij soms vergeten dat bij de vrese lijke gebeurtenissen die we ga deslaan ook mensen betrokken zijn. Mensen van vlees en bloed, die ook opstaan, dou chen en eten. De afbeeldingen van het land schap zijn realistisch en rustig geschilderd. Maar rondom de personen heerst onrust. Oranje stippen, paarse strepen, groene kriebels en gele krabbels omge ven hen. Deze onrust duidt op het mediabombardement van ellende en geweld dat zich da gelijks over ons uitstort. De vra gen en onrust die dit bij ons op roept. Emmy Gostelie laat ook zien hoe kwetsbaar de vrijheid is. Op het ene schilderij verrijst het World Trade Center nog onder een probleemloze, blauwe he mel. Op het volgende, pikzwar te doek ontleedt Emmy Gostelie de gruwelijke feitelijkheden van de aanslagen op 11 septen Vluchtnummers, tijdstij van de aanslagen en chemi stoffen die door het instc/ van de torens over de stad uitgestrooid. Het meest gn lijke detail is: 213.750 liter ec goten bloed. Juist door de r15 zo klinisch te benaderen, vouwt zich de volle verse king. Als enige grijpt Armando v( terug in de tijd, naar de Tw Wereldoorlog. Zijn twee verfschilderijen met de rC 'Waldstücke' (Bosgezich 1 hebben als thema 'het schi ge landschap'. Doordat schilder alleen zwart, wil grijstinten gebruikt, zijn doeken zeer dramatisch. juist door dit kleurgeb dringt de associatie met 11 tember zich ook op. De we doen sterk denken aan de kende beelden van de verw1 gen staalpunten van Grc, Zero. Grijs door het allesonf, tende stof. 'Monumento morti', het van G.M.C.M. Jilesen is meest symbolisch. Het gt vormt een gedenkteken, marmeren grafstenen op voorgrond en een omvan vierluik op de achtergrond het vierluik staan bloemei vogels afgebeeld, van oud symbolen voor de vrijheid. De vrijheid, die zo makkeli het gedrang kan komen. Z als we er niet af en toe bij staan. De tentoonstelling morial Images' is een g< plek om na te denken ovei tuele gebeurtenissen en betekenis. Om tot bezinning te komen de hand van indrukwekke kunst. Foto: AP/Fabrice Coffrini Fans stellen cd Björk samen den haag - Björk heeft haar fans uitgenodigd om hun favo riete nummers uit te kiezen voor een verzamelalbum van de IJslandse popzangeres dat in september moet verschijnen. De fans kunnen tot en met maandag 3 juni meedoen aan de verkiezing van Björks liedjes via de website www.bjork.com- /vote. De songs met de meeste stemmen komen op de cd. De popmuzikante brengt naast de ze greatest hits-cd ook een zo geheten Family Tree-album op de markt met liedjes die haar persoonlijke voorkeur genieten en tracks die nog niet eerder zijn uitgebracht. Kees Vellekoop overleden utrecht - Musicoloog Kees Vel lekoop, verbonden aan de Uni versiteit van Utrecht, is op 61- jarige leeftijd overleden. Vol gens de universiteit heeft de hoogleraar jarenlang een cen trale rol gespeeld in het onder wijs en onderzoek op het ge bied van de muzikale cultuur van Oudheid en Middeleeu wen. Hij was lid van de Konink- lijke Akademie van Weten schappen. Ook op het bestuur lijke vlak is de musicoloog ac tief geweest. Prof. dr. Vellekoop kwam om het leven door een verkeersongeval. Nieuwe dirigent Gelders Orkest arnhem - De Oostenrijker Mar tin Sieghart wordt de nieuwe chef-dirigent van Het Gelders Orkest De 51-jarige Sieghart wordt per augustus 2003 de op volger van Lawrence Renes, die naar Bremen vertrekt. De nieu we chef-dirigent was tot 1992 muzikaal leider van het Bruck ner Orchester en de Linzer Opera. Hij doceert directie aan de Muziekuniversiteit van Granz en bekleedt gastdirigent- schappen over de hele wereld. Sieghart is voor drie seizoenen in Arnhem benoemd. Amstelveen - Als 'echtgenote van' bleek Rita Kok gistermiddag in museum Jan van der Togt in Amstelveen zo gewend te zijn geraakt aan fotografen dat ze ge heel naturel haar bescheiden zelf bleef. Onder een spervuur van geflits gaf ze onverstoorbaar en met onderkoelde humor een toe lichting op haar eerste museale presentatie in Nederland als 'weefkunstenares'. Wat streeft ze na? „Dat is een moeilijke vraag. Ik denk dat ik vooral kunst wil maken die in harmonie is met de omgeving", antwoordt ze na enig nadenken. Kok volgde een opleiding aan de Rotterdamse Snijschool in Am sterdam en concentreerde zich naast haar lessen in èen creativi teitscentrum aanvankelijk op het ontwerpen van stoffen, wand- en vloerkleden. „Maar toen ik bij iemand een weefge touw had gezien, vond ik dat zo fantastisch dat ik dacht: ja, dat wil ik ook. Op een gegeven ogenblik kreeg ik last van mijn rug en ben toen overgeschakeld op lichte materialen. Linnen heeft mijn voorkeur omdat het zonlicht er zo mooi in weer kaatst. Het geeft licht terug en heeft een prachtige glans." Waarom werkt ze abstract? „Dat is simpel, ik kan niet tekenen. Je moet nu eenmaal roeien met de riemen die je hebt." Als het aan Rita Kok zelf had ge legen, was haar weefkunst ver moedelijk nooit uit de schaduw van de publiciteit getreden, bleek uit de introductie van gastconservator/kunsthistoricus Madeleine Wardenaar. „Ze was terughoudend, maar liet zich twee jaar geleden toch overha len haar werk te laten zien op exposities in Japan. Eén daarvan was in Kyoto, al eeuwenlang de bakermat van de Japanse weef kunst. Haar werk vond daar veel weerklank en dat leidde tot de uitnodiging komend najaar deel te nemen aan het International Arts Festival in Kyoto. Dat is heel eervoL Over een eventuele Nederlandse expositie was ze opnieuw terughoudend. Maar toen de uitnodiging van dit mu seum kwam, heeft ze gelukkig opnieuw toegestemd," aldus Wardenaar. Rita Kok maakt transparante wandcomposities van verticale en horizontale lijnen in een rijk kleurenpalet. Ze zijn op vijf cen timeter afstand van de muur opgehangen, zodat de werken door de steeds veranderende lichtval op de achtergrond ook steeds andere 'natuurlijke' scha duwen mee krijgen. Inspiratie deed ze onder meer op in Zuid- Afrika, waar het de lokale bevol king na twee generaties apart heid weer werd toegestaan de huizen in felle kleuren te be schilderen. De gezagvoerder van een schip van de Koninklijke Marine deed ze ooit eens een wandobject ca deau. „Het is gebruikelijk dat ie mand die een schip doopt daar na een cadeéu geeft. Ik heb hem toen gestraft met een eigen werk, zoals ik mijn kinderen vroeger strafte met zelfgemaakte kleding." Wie in Museum Jan van der Togt (Dorpsstraat 50, Amstel veen) nu iets van haar wil ko pen, kan dat voor bedragen die uiteenlopen van 3.000 tot 5.000 euro. Echtgenoot Wïm Kok en Ad Melkert waren aanwezig bij de opening door fotograaf Erwin Olaf. Haar expositie duurt tot en met 23 juni. De openingstijden zijn van donderdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. 'Vroeger strafte ik de kinderen met zelfgemaakte kleding' Rita Kok over haar weefkunst: „Linnen heeft mijn voorkeur." Foto: ANP/Marcel Antonisse door Coen Polack leiden - Het was de bedoeling dat Cul tuurvlinders na een jaar werd opgeheven. De manifestatie die vrijdag in het Leidse Centrum Beeldende Kunst begint, zou het slot zijn van twaalf maanden contac ten tussen kunstenaars en professionals uit andere disciplines, zoals de architec tuur en de reclame. Maar volgens organi satoren Carola van der Heyden en Esther Didden is het project een succes en zou het zonde zijn om te stoppen. Van der Heyden: „Een project als dit heeft een lange aanloop nodig en nu het eenmaal goed van de grond is, moet het gewoon worden voortgezet." Een 'cultuurvlinder' is iemand die pro fessioneel werkt in de kunst- en cultuur sector. Het is iemand die op veel terrei nen in die sector werkzaam is, zowel uit voerend als bestuurlijk of adviserend. Momenteel zijn er ruim zestig cultuur vlinders uit de Leidse en Haagse regio in geschreven en melden zich nóg elke week mensen aan. Didden: „Het werkt op basis van vraag en aanbod. Je merkt dat de kunstenaars die hieraan deelne men, bruisen van de ideeën en graag in contact komen met anderen die hen bij de uitwerking daarvan kunnen helpen." Zo ontstonden er het afgelopen jaar vruchtbare samenwerkingen. Een kun stenares die lang in Engeland woonde, vertaalde teksten voor een poppenspeel- ster, iemand met ervaring in de reclame ontwierp een enquête die gebruikt werd in een project van een groep kunstenaars en een filmmaker maakte een documen taire als relatiegeschenk voor het Haagse theater Diligentia. Van der Heyden: „Er zijn ook mensen die dit project wel geschikt vinden om bij voorbeeld te leren etsen. Normaal kost zo'n cursus veel geld en ze denken dan nu een buitenkansje te zien, maar daar zijn we niet voor. Het idee voor Cultuur vlinders was meer inhoudelijk." De eindmanifestatie wordt geopend met een symposium met als toepasselijk the ma 'de netwerker'. Didden: „We dragen allemaal een netwerk bij ons. Zoiets ont staat in de loop der jaren en is vaak geba seerd op je directe omgeving of op gelijk gestemden die je in al die tijd bent tegen gekomen. Het doorbreken van je eigen kennissenkring is moeilijk en bijvoor beeld op kunstenaarsborrels word je al leen uitgenodigd als je geregistreerd staat als kunstenaar. Dat vind ik een achter haald idee. Met Cultuurvlinders zijn we van de ene op de andere dag bewust een netwerk begonnen waarin mensen uit di verse plaatsen en disciplines deelnemen. Dat past volgens mij ook bij de werkwijze van kunstenaars in deze tijd. Veel kunste naars zetten graag schreden op een an der, onbekend terrein. In de kunst wordt het steeds gebruikelijker om een geschik te methode of medium bij je idee te zoe ken, ook al beheers je daar zelf de tech niek niet voor." „Kijk, voor sommige kunstenaars is een kluizenaarachtig bestaan het beste. Die mensen maken in isolatie het mooiste werk. Veel mensen willen bij de tijd blij ven en weten wat er speelt in hun vakge bied en voor hen is zo'n netwerk heel handig." Didden en Van der Heyden voelen zich als organisatoren geen huwelijksbureau dat leuke koppeltjes formeert uit zoeken den met dezelfde hobby's. „We hebben een platform op poten gezet waarin ie dereen verder zijn eigen gang gaat. Wij verzinnen de combinaties niet, dat doen de deelnemers zelf. We bieden ze alleen af en toe een samenkomst en houden ze op de hoogte via een krant." Expositie 'Cultuurvlinders', t/m 15 juni, Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19/21, Leiden. De manifes tatie begint vrijdag met een symposi um. Zaterdag 8 en 15 juni zijn er lezin gen, performances en demonstraties. Amsterdam - De Nieuwe Kerk in Amsterdam herbergt vanaf 27 juli drie jaar lang werken uit de collectie van het Stedelijk Museum. Het museum gaat eind dit jaar dicht wegens een verbou wing. Dat heeft de Nieuwe Kerk bekendgemaakt. Deze zomer staan er onder de noemer 'Beelden 1945- 2002 Sculpture' tachtig beel den uit het laatste deel van 20ste eeuw en het eerste deel van de 21ste eeuw in de kerk. Het gaat om werken van on der anderen Karei Appel, Jeff Koons en Bruce Nauman. De selectie voor de tentoon stelling is gemaakt door di recteur Rudi Fuchs van het Stedelijk Museum en J; Hein Sassen, conservatf0 beeldhouwkunst van het St1 delijk. Tot 2004 is er elk jaar in zomermaanden ander we 2 uit het Stedelijk Museum de kerk te zien. Voor 20(jie staat een overzicht van deokunst gepland. Nog nip bekend is wat er in 2004 zien is. Tien jaar geleden organisee de de Nieuwe Kerk al e<) beeldententoonstelling in s menwerking met het Sted lijk. In die 'Een beeld van eeuw' genoemde exposit werd een overzicht getoor van beeldhouwkunst van <jh 20ste eeuw. Nina Tjebbes en Fé Zeelenberg zijn toegelaten tot de dansopleiding van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Foto: Henk Bouwman Het enthousiasme van Fé en Nina gaf voor Huson de door slag om ze toch voor auditie aan te melden. „Als je dit niet echt wilt, dan gaat het nooit lukken. Fé en Nina komen straks in een ritme van vijf keer en later zelfs zes keer per week trainen, trainen en nog eens trainen. Behalve dat het fysiek zwaar is, legt het ook nog eens een psychische druk op je, om dat er heel kritisch naar je geke ken wordt. Ieder jaar moet je weer een test doorstaan om te kijken of je wel mag doorgaan en ieder jaar vallen er leerlingen af." Behalve een bovenmatige wil tot dansen moeten aankomen de professionele danseressen ook een fysieke aanleg hebben. Huson: „Ik let er bijvoorbeeld op of ze een hoge wreef heb ben. Ze moeten natuurlijk heel lenig zijn, gevoel voor muziek hebben en creatief zijn." Nina: „Het mooie van ballet is dat je er zoveel bij kan fantase ren", zegt Nina. „Als ik dans ben ik een beetje in mijn eigen wereld. Het is dan net alsof ik dingen zie die er niet zijn, zoals monsters of mummies." Fé: „Van slome muziek word je zelf ook een beetje sloom. Soms ook wel triest. Van vrolijke mu ziek krijg je energie en wil je het liefst rondspringen. Het is vol gens mij bij ballet belangrijk dat je daar gevoelig voor bent, emoties en zo. Zonder muziek zou ik in ieder geval een stuk minder vrolijk zijn. Het maakt mij niet uit wat voor muziek er gespeeld wordt, ik krijg overal een dansgevoel van." Fé ziet weinig problemen met het zware trainingsschema dat de school haar zal opleggen. „Ik doe nu toch ook niets anders dan dansen." Balletstudio Cinderella danst op 23 en 24 juni een voorstel ling in de Leidse Schouwburg, waarin Fé en Nina ook te zien zijn. Coen Polack

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20