Nieuwe kabinet kiest voor hard vreemdelingenbeleid Eerste Hollandse Nieuwe naar André van Duin regio f Tl/12° !nrlfff> zw 4/6 BMHWB 115/16° jfeieg ggMMg '4- Kliniek voor drugskoeriers fors groter Mogelijkheden gezinsvorming en -hereniging drastisch beperkt 1 p e n JUNI u 1 Z 7 "n 2002 ERA r 0 u t www.era.nl 2 0 0 2 ixurt in Oude Wetering Landmacht beschikt over te weinig kogels ISt Zelf Speelveldje lin Predikaat 'geoefend schutter' dreigt in de knel te komen Overlijdensadvertentie van advocaat was protest LPF-leider Mat Herben met de dood bedreigd Leidsch Dagblad Uagblac NR. 42935 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 woensdag 29 MEI 2002 rimping van vloot stuit zwaar verzet isglas krijgt Miste baan in politiek' ■jfff den zet een terspuit in |en rupsen D Oegstgeest roduceert de kambassadeur kkersmotel »hen valt niet le aarde Kans op een bui ïgd wipkip en schommel ontgroeid Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad bloemendaal - De bolletjesslik- kerskliniek in Bloemendaal wordt fors uitgebreid, zodat 310 drugskoeriers kunnen worden opgevangen. Momenteel biedt het plaats aan 54 mensen. In de kliniek worden mensen die ervan worden verdacht co- caïnebolletjes te hebben geslikt, vijf tot zes dagen vastgehouden tot ze die hebben uitgescheiden. Een 35-jarige drugssmokkelaar uit Amsterdam is maandag in Haarlem overleden aan een overdosis cocaïne. Een van de bolletjes die de koerier had ge slikt, was gaan lekken. De mare chaussee op Schiphol had hem enkele uren daarvoor op ver denking van smokkel aangehou den nadat hij met een vliegtuig vanuit Curasao was aangeko men. De Amsterdammer bleek 55 bolletjes cocaïne in zijn li chaam te hebben. den haag/gpd De LPF heeft gisteren haar eerste politieke nederlaag geleden. CDA en WD veegden het plan om de schrijnende ge vallen onder illegalen te legaliseren resoluut van tafel. In ruil voor dit 'specifiek pardon' kreeg de LPF 'een streng doch rechtvaardig vreemdelingenbeleid'. „Pim zou er heel trots op zijn geweest", aldus fractieleider Herben. Hoofdpunten in het nieuwe beleid worden het tegengaan van gezinsvorming en -her eniging en een hard optreden tegen illega len en uitgeprocedeerden. De nadere uitwerking volgt later, maar nu al is duidelijk dat de toekomstige regerings partners CDA, LPF en WD het eens zijn over strengere eisen aan hier wonende bui tenlanders. Wie een bruid of bruidegom uit het thuisland wil halen moet minstens 130 procent van het wettelijk minimumloon verdienen. Wie een tijdelijke verblijfsver gunning heeft mag sowieso geen huwelijks partner laten overkomen. De inkomenseis wordt vooral gesteld om te voorkomen dat buitenlanders alleen door gebruik van sub sidies en inkomenstoeslagen hun verblijf kunnen bekostigen. Asielzoekers die niet over papieren beschikken moeten direct bij aankomst worden teruggestuurd. Ook denken de partijen met strengere grenscontroles de vreemdelingenstroom in te dammen. Volgens Herben is het daarbij niet nodig het Verdrag van Schengen (vrij verkeer van personen binnen een deel van de Europese Unie) op te zeggen. Fortuyn had dat eerder wel als mogelijkheid ge- noemd.Voor vreemdelingen die wel in Ne derland kunnen komen gaat een streng in- burgeringsprogramma gelden. De kosten daarvan moeten door de vreemdeling zelf betaald worden. Het voorstel is om het geld voor de helft terug te betalen bij een succes volle afronding van de inburgeringscursus. Wie daarin niet slaagt, krijgt geen verblijfs vergunning en is zijn geld kwijt. Binnen de toekomstige centrum-rechtse co alitie wordt verder gedacht aan een maxi mumleeftijd bij gezinshereniging. In navol ging van Duitsland zouden alleen kinderen tot twaalf jaar naar ons land mogen komen. Wie ouder is, zou in het land van herkomst moeten blijven. Overeenstemming daarover is er echter nog niet ter herkozen president FIFA Sepp Blatter is vandaag zen als president van de de wereldvoetbalbond. -jarige Zwitser kreeg de van 139 van de 197 aan- en nationale bonden. Hij i leg zijn enige tegenkandi- j Issa Hayatou uit Ka- mi. Europa keerde zich af 1 e Zwitser. De laatste 3 iden raakte Blatter in op- j k. Een rapport wees J dag op een schuld van ïiljoen euro van de FIFA, itste vier jaar. Blatter legde :r uit dat de organisatie on- ijn bewind slechts winst "lemaakt. tterdam doet tuyn uitgeleide rdam - Pim Fortuyn be- iïjn laatste reis op zaterdag li op Rotterdam Airport. r lag zal het stoffelijk over- Ivan de doodgeschoten icus worden overgevlogen Italië. Daar wordt hij her- iven in het dorp Provesano hij een vakantiehuis had. M iyn is ruim twee weken ge- i tijdelijk begraven in Drie- r4 'Rotterdam' doet Fortuyn ol uitgeleide. Op de lucht- it n zal ruimte worden gebo- _v aan een allerlaatste af- id van Fortuyn. Lucht- tmaatschappij Trans Travel les zal na de start op gerin- uogte een rondje om de vliegen alvorens koers te p n naar Italië, na Gesprek van de Dag Richard Krajicek en André van Duin happen een verse haring. Foto GPD/Roland de Bruin door Rob Onderwater katwuk/scheveningen - De eer ste nieuwe haring zorgt steevast voor een stevig gevulde pot met geld. Ook gisteren boden rederijen, haringhandelaren, middenstan ders en de 'Bekende Nederlan ders' André van Duin en Ri chard Krajicek vrolijk mee in de mudvolle mijnzaal van de Sche- veningse visafslag. De teller bleef uiteindelijk bij 52.000 euro steken, 2500 minder dan vorig jaar. André van Duin mocht het vaat je haring, gevangen door de Kat- wijkse schipper Floor Kuijt, uit eindelijk komen ophalen. Dat was voor de aanwezigen geen verrassing, want de televisieko miek 'smeet' namens de Spon sor Bingo Loterij met duizenden (advertentie) H euro's. Het kon de Katwijkse vis- bedrijven Ouwehand, Parlevliet Van der Plas en Haasnoot niets schelen. Zij boden ook mee met forse bedragen. „Het gaat mij niet om het vaatje ha ring, het gaat erom dat de ha ring in de belangstelling staat en dat de opbrengst naar een goed doel gaat", zegt Martin Haas noot namens de gelijknamige haringhandel. Parlevliet Van der Plas had verspreid in de zaal drie mensen geposteerd, die hun hand opsta ken. De veilingmeester raakte er vol ledig van in de war. Hoeveel er was geboden, wist directeur Diek Parlevliet niet. „Dat spre ken we ook niet van te voren af. We bieden maar gewoon mee." Dat deed ook Richard Krajicek, en niet zonder reden. Zijn 'foundation' was uitverkoren door het Nederlands Visbureau om de opbrengst van de haring in ontvangst te nemen. Krajicek zet zich in voor sportvoorzienin- gen in achterstandswijken in grote steden. Hij begon met zijn organisatie in Den Haag, maar is inmiddels ook actief in andere steden. Hij beloofde dat het geld een goede bestemming zou krijgen. Janneke Dijke i i wetering - Acht parkeer- it ken zijn afgeschermd en be id tot voetbalhoek. Midden het speelveld, naast de tnmel, is een basketbalpaal ilant' en het beton voor een tennistafel is in bestelling, bewoners van de Aak in Ou- Vetering zijn op eigen houtje e g het speelveld in hun straat te passen aan hun wensen, de gemeente dit weghaalt, den wij heel boos", meldt i Bakker van nummer 20. de Aak wonen kinderen van tot achttien jaar. Een groot tal van hen is te oud voor de kippen en de schommel die de straat sieren en maakt wel eens wat kapot. Vandaar dat veel ouders vorig jaar de infor matieavonden van de gemeente Alkemade bezochten, toen een nieuw speelruimteplan aan de orde kwam. Ze keerden echter gefrustreerd naar huis toen bleek dat het terreintje aan de Aak bestemd blijft voor kinde ren van nul tot en met vijfjaar. „We hebben een tijdje afge wacht, maar kort geleden heb ben we toch de koppen bij el kaar gestoken", zegt Bakker. „Dit gaat zo niet langer." Pagina R7: Aak wil speelplek vooralle leeftijden den haag/gpd - De Nederlandse landmacht heeft volgens twee militaire vakbonden te weinig scherpe munitie om soldaten daar mee te laten oefenen. De nood is zo hoog dat militairen vaker dan gebruikelijk uitwij ken naar een zogenoemde schietbioscoop waar het schieten wordt nagebootst. Vol gens Roland Boom, voorzitter van de mili taire vakbond voor 'beroeps bepaalde tijd' BBTV, is dit al enkele maanden het geval. W. van der Linden, voorzitter van de CNV-bond van militairen ACOM, maakt zich zorgen. Hij ziet een 'steeds sterkere tendens richting het failliet van de landmacht'. „Het tekort aan scherpe munitie is dermate nijpend dat tijdens de schietopleidingen het predikaat 'geoefend schutter' achterwege dreigt te blijven. Nederland dreigt dit onvoldoende opgeleid personeel vervolgens naar allerlei crisisgebieden in de wereld uit te zenden. Dat is onacceptabel. De lessen van Srebre nica hebben dat overduidelijk aangetoond", aldus Van der Linden. Boom weet niet waarom er te weinig kogels zijn. Volgens hem heeft het mogelijk te ma ken met bezuinigingen. Een woordvoerster van de landmacht zegt dat de beweringen van de vakbonden 'een kern van waarheid' bevatten. Maar zij wenst er verder niet op te reageren. „Het ligt zeer complex." Vakbondsvoorzitter Boom zegt de afgelopen maanden van drie militaire eenheden te hebben gehoord dat soldaten niet meer op de schietbaan oefenen maar uitsluitend in schietbioscopen die er al jaren zijn. „Het is gebruikelijk dat afwisselend wordt gescho ten op de schietbaan en in de bioscoop. Maar nu is de schietbioscoop voor een aan tal soldaten de enige oefenplaats", aldus Boom. In de schietbioscoop mikken de militairen met hun automatische wapens op doelen die op een scherm worden geprojecteerd. De kogels zijn vervangen door laserstralen. door Ruud Sep voorschoten - De Voorschoten- se advocaat en oud-raadslid Bouke Jagt heeft nooit de indruk willen wekken dat hij zichzelf van het leven heeft beroofd. De advertentie die op 4 mei tussen de familieberichten in de Haag se Courant verscheen, was be doeld als protest. Dit laat Jagt, die zich op dit moment nog in het buitenland bevindt, via een familielid weten. „Hij voelt zich maatschappelijk vermoord door de Hoge Raad, uitsluitend op het woord van een strafrechtcli- ent. De advertentie is geplaatst als protest daartegen en als ui ting van woede", aldus het fa milielid. Jagt werd op 16 april door de Hoge Raad veroordeeld tot drie maanden cel voor ontucht met een 17-jarige jongen die hij als advocaat bijstond. De raadsman heeft de aantijgingen steeds ontkend. „Maar in Nederland is het vaste jurisprudentie dat de aangifte in zedenzaken beslis send is", aldus het familielid. Jagt - die naast advocaat ook politicus, dichter, schrijver en kunstschilder is - heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij grote moeite heeft met de in zijn ogen uiterst eenzijdige opstel ling van de Nederiandse rech ters bij zedendelicten. In een ar tikel in het NVSH-blad Sekstant van najaar 2000 somt hij een aantal gevallen op waarin een verdachte van een zedendelict veroordeeld werd, puur op basis van de beschuldigingen van het slachtoffer. In hetzelfde artikel waarschuwt hij: 'Als het Open baar Ministerie onze vrijages moet beoordelen, hebben we te maken met het begin van een justitiestaat.' Aan de zaken waar advocaat Jagt zich de afgelopen jaren over opwond, wijdde de romancier en leraar Nederlands Jagt in het verleden verschillende boeken. Zijn boek 'Bij de gratie Gods' gaat over brute seksualiteit in het leven van jonge personen, in de roman 'Pijnboomspook' gaat een jonge leraar Nederlands psychisch ten onder aan de slechte relatie met zijn vrouw, de grote problemen op school en een mislukte relatie met een leerling. Volgens Jagt is hij niet alleen het slachtoffer geworden van de praktijken die hij aan de kaak probeerde te stellen. De aan klacht was volgens hem voor justitie ook een mooie aanlei ding om hem monddood te ma ken. „Als je echt opkomt voor netelige zaken word je gepakt als advocaat", laat Jagt via zijn familie weten. „Zeker als je als advocaat de publiciteit zoekt Dan is men bereid om zo ver te gaan om zich van een lastige ad vocaat te ontdoen." den haag/anp - Demissionair minister Korthals van justitie neemt de dreigementen aan het adres van LPF-fractieleider Mat Herben zeer ernstig. Hij heeft het Nationaal Coördinatiecen trum (NCC) ingeschakeld om Herben te beschermen. Het Algemeen Dagblad (AD) en De Telegraaf ontvingen gisteren een dreigbrief aan het adres van de LPF-voorman. Herbens plei dooi voor een generaal pardon - inmiddels achterhaald - is ken nelijk de aanleiding. De opstel ler zegt 'dodelijke munitie op hem te zullen afvuren in zijn privé-woning", als Herben zijn wens doorzet. Deze ideeën, al dus de schrijver, 'zijn volstrekt in strijd met die van Pim For tuin, onze God Almachtig1. De opsteller heeft de naam van For tuyn verkeerd gespeld. Een woordvoerster van het mi nisterie van binnenlandse zaken bevestigde vanochtend het be staan van deze dreigbrieven. Volgens haar is er ook een exemplaar naar Herben zelf ge stuurd. Sinds gisteren zijn er ex tra maatregelen genomen om de fractieleider te beschermen. Welke maatregelen dat zijn, kon zij niet zeggen. De verscherpte beveiliging geldt overigens al leen voor Herben. Na de aanslag op Pim Fortuyn kregen enkele prominente LPF- Kamerkandidaten al speciale politiebescherming. „Je lornt je schiethouding oefenen. Maar in de bioscoop mis je de terugslag van een wa pen als je met scherpe munitie schiet. Die ervaring heb je nodig om het wapen beter te leren kennen. Het is wezenlijk anders. Dit is hetzelfde als iemand met een auto weg laten rijden terwijl hij alleen in een autosimulator heeft gezeten aldus Boom. Het is bij hem onbekend of soldaten naar crisisgebieden worden uitgezonden terwijl zij hun schieter- varing vooral hebben opgedaan in een schietbioscoop. „Als dat het geval is dan mag je je grote zorgen maken", aldus Boom. CNV-bond voorzitter Van der Linden wil zijn zorgen morgen kenbaar maken tijdens een driedaags ACOM-congres in het Bra bantse Veldhoven. Tot de aanwezigen beho ren onder meer demissionair minister van defensie Frank de Grave en chef defensiestaf luitenant-admiraal Luuk Kroon. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats (tvm conboto naöe^orgng) urara) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq auWralBd» betatng e rrfi Handtekening: _L 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl UTcmnix

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1