Aak wil speelplek voor alle leeftijden RIJN VEENSTREEK Trekkersmotel valt niet in goede aarde r: Dwangverpleging opgelegd aan ontuchtpleger Jeugdhonk Hoogmade dichterbij Oeverloos Appels voor dorstige Laurianen 65-jarige bruiloft in de Gnephoek iee gewonden ■aanrijding ^■m er dam - Bij een aanrij- de Steekterweg tussen DE n aan den Rijn en Zwam- C am zijn gisteravond twee jssten gewond geraakt. Een erki ige automobilist uit Al- ulta reed in op een file en terk hierbij twee auto's. De rige bestuurster van één eze auto's is met nek- en achten overgebracht naar ijnland Ziekenhuis in Lei- jrp. Een 42-jarige inzitten- n de andere geraakte auto ekletsel op en moest naar lfde ziekenhuis. °°^kje over :uur en natuur swoude/ter aar - 'Wan- fiets langs cultuur en na- n Jacobswoude en Ter de titel van een boekje beide gemeenten op sdag 26 juni presenteren. ieurt door de burge- ers Van Beek en Epskamp gemeentehuis van Ja- tude in Rijnsaterwoude. maken zij tussen 15.30 00 uur de winnaars van wedstrijd bekend die on- 10 leerlingen van de groe- en 8 van de basisscholen tuden. De foto's worden 6 juni tot en met 5 juli in meentehuis van Ja- roude en van 8 tot en met in het gemeentehuis van ar geëxposeerd. tencentrum ikel van 2001 N aan den rijn - Blliten- um Hengelsport Discus is I en gekozen tot Alphense el van het jaar 2001. De ri- en buitenwinkel werd ;oren door de winkeliers- Aging Winkelstad Alphen. I enstander Sander van Ar- |int de zaak in de Hooft- al vier jaar. Voorheen had eigen aquariumwinkel. keergarage jrder en aan den rijn - De par- ;arage onder het nieuwe luis valt 245.000 euro ^jder uit. Bij de bouwkosten itijds de aanleg van een ezelkabel van de garage de nieuwe parkeergele- eid onder het oude stad- niet meegerekend. Toen Xj)ok nog niet bekend dat er erbinding tussen beide ga- izou komen. n istenaars poseren kerk aan den rijn - Beel- kunstenaars Martin van ren en Pauline Keekstra seren van 15 juni tot en 15 juli hun kunstwerken in >theek De Boekenhof in ekerk aan den Rijn. Van luijren komt met werken in en steen. Keekstra laat delaars zien. Cursisten van isperen laten hun werk op tussen 11.00 en 17.00 uur n Nieuw Poelgeest aan de Bernardstraat in Koude- auwe reactie op de groot- ihense ijsbaanplannen is e verdedigen. In het ge- itehuis in Rijnwoude alles weer op rolletjes. Allure ihen aan den Rijn is alles Ze bouwen er een stad net de allure van een me- ol en stampen meerlaagse venterreinen uit of in de l. Ook komt er de grootste in van Nederland te lig- ds we het gewest Friesland Duiten beschouwing laten, tootheidswaan werkt op Jhspieren van iedereen die n als een dorp ziet. Maar jn klassieken kent, weet Al rond het begin van on- irtelling was de legerplaats lianae ad Rhenum - zoals ïmeinen zeiden - een met allure. Archeolo- onderzoek toont aan dat tide Alphen ooit een ha- ad was. naar nu. Een moderne dstad als Alphen is na- jk niet compleet zonder McDonald's of liever nog ive. Dus de plannen voor nrijdrestaurant bij de ive ijsbaan langs de NI 1 n perfect aan op de groot- inse ambities. Jammer al- dat de nieuwe wethouder Tigelaar zo lauw reageert, lij soms vies zijn van een el frietje na urenlange ijs- Of kent de voorman van iristenUnie, die ook on- js in rijn portefeuille zijn klassieken niet? Gaat agere-schoolkennis soms erder terug dan de ge- te van Christus, het begin inze jaartelling? it geval loopt Maas meer .000 jaar achter de feiten alphen aan den rijn - De bOUW van een nieuw trekkersmotel aan de Kortsteekterweg valt niet bij iedereen in goede aarde. Dat geldt ook voor de verbouwing van voormalige agrarische be drijfsgebouwen tot appartemen ten en een dienstgebouw. Tot nu toe heeft één bewoner van de weg al bezwaar ingediend te gen het plan van ondernemer J. Kortmann. Met zes andere boeren probeert hij het boerenland met opstal len nuttiger aan te wenden. „We rijn in onze omgeving met ze ven boeren bezig om vrijgeko men bedrijfsgebouwen beter te benutten. Daarbij gaat het met name om boeren in Rijnsater woude, Boskoop en Alphen. Bij iedereen komen appartemen ten. Wij runnen er ook een cam ping bij. We hebben het idee dat er in de omgeving nog te weinig boerencampings zijn. Daar is beslist vraag naar." Het plan van Kortmann behelst een aantal kamers voor trekkers in het nieuw te bouwen motel. Verder is er op het erf van de Al phense boer gelegenheid om zowel met caravan als met ten ten te kamperen. Om de cam ping compleet te krijgen is er ook wasgelegenheid, een dienst gebouw en een stalling voor bo ten en caravans. Bezwaarmaker A. Heemskerk voert als tegenargument aan dat dit gebied een agrarische be stemming heeft met veel mst, maar ook ruimte. Door de komst van het motel en de cam ping wordt volgens hem de flora en fauna verstoord. Op de be oogde plek rijn bovendien de in- en uitrijdmogelijkheden on overzichtelijk. Dat levert gevaar op bij het in- en uitrijden van caravans en boottrailers. De bouwtekening geeft volgens de bezwaarmaker bovendien een onjuist beeld door de Kortsteek terweg weg in een rechte lijn in te tekenen in plaats van krom. En door aan te leggen steigers en een trailerhelling ontstaan bij het oversteken door kinderen van en naar de Rijn - de weg ligt tussen het water en de camping - volgens Heemskerk levensge vaarlijke situaties. Heeft de pro vincie hier wel toestemming voor gegeven, vraagt hij zich af. „Ja", zegt Kortmann, „maar de gemeente moet daar ook nog mee akkoord gaan." De kampeerboerderij Rijnricht heeft volgens Heemskerk totaal geen uitricht op de Rijn omdat alle appartementen en caravan plaatsen achter gebouwen ver scholen zijn. „De afstand van de camping en belendende perce len bedraagt tien meter, zodat onze dagelijkse en nachtrust verstoord wordt", schrijft hij in een brief aan de gemeenteraad. „Vergunningverlening door de gemeente heeft mij uitermate verbaasd." Kortmann: „In dat laatste vergist mijn buurman zich. De vergun ningen liggen nog ter beoorde ling van de gemeente. Ik denk dat we op onze aanvragen bin nenkort antwoord krijgen." den haag/hazerswoude-rundijk - De Haagse rechtbank heeft TBS met dwangver pleging en een jaar celstraf opgelegd aan een 41-jarige man uit Hazerswoude-Rijn- dijk, die zich in rijn winkel vergreep aan jonge meisjes van nog geen tien jaar. Ook moet hij in totaal 3.500 euro schadevergoe ding betalen aan drie slachtoffers. In maart eiste de officier van justitie twee jaar cel en TBS met dwangverpleging, maar de rechtbank wilde meer deskundigen naar de verdachte laten kijken. Volgens twee door de verdediging naar voren geschoven deskundigen was de verdachte volledig toe rekeningsvatbaar, zodat hij niet voor TBS in aanmerking zou komen. Twee door het openbaar ministerie opge roepen deskundigen pleitten daarentegen net als de reclassering voor gedwongen op name. Het hof voelde daar ook het meest voor. rijnsaterwoude - Een beetje wind, maar die stond tijdens de tweede rit voor de deelnemers aan de Avond-Laura gunstig. Het aantal fietsers van gisteren werd door de aanmelding van 45 eendagsrijders tot boven de 500 getrokken. Onderweg was er volgens een jarenlange traditie op de Woudsedijk in Rijnsater woude een appeltje voor de dorst. De tocht ging van Avifauna naar Ter Aar en Leimuiden om via Rijnsater woude en Woubrugge weer terug te keren naar Alphen. Foto: Mark LaQners alphen aan den rijn - Leendert Kwakernaak zou zo weer boer worden als hij opnieuw moest beginnen. De evenals zijn vrouw Klazina geboren en getogen Alphenaar (in Oudshoorn) bestierde een 300 jaar oude boerderij in de Gnephoek. Tot het niet meer ging en zijn dochter en schoonzoon de boerderij overnamen. Maar de liefde voor de dieren, de na tuur en het vrije leven heeft bij het echtpaar - bei den zijn geboren in 1912 - altijd de overhand gehad. Ook al was het financieel niet altijd even gemakke lijk. In 1937, toen Kwakernaak zelfstandig boer werd op Voor en Tegen, ving hij twee cent voor een liter melk en elf cent voor een pond kaas. Die kaas maakte hij gedurende 34 jaar met zijn vrouw. Kwa kernaak bekleedde daarnaast in het maatschappe lijk leven verschillende functies. Zo was hij lid van het polderbestuur Gnephoek en van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond. Burgemeester Nico Schoof (links) bespeurde de boerenbevlogenheid toen hij gisteren ter ere van het 65-jarig huwelijk bij het bruidspaar op bezoek kwam. Het was feest in huize Kwakernaak, waar zes kinderen (twee doch ters en vier zonen) opgroeiden. Foto: Henk Bouwman hoogmade - De bouw van een jeugdhonk in Hoogmade is een stapje dichterbij gekomen. Bur gemeester en wethouders heb ben een zogenoemd voorberei- dingsbesluit genomen, dat noodzakelijk is om het honk te kunnen bouwen op het parkeer terrein bij voetbalvereniging MMO langs de provinciale weg N446. Wethouder Verhagen heeft goede hoop dat de provin cie Zuid-Holland toestemming geeft voor de bouw. Het is nog niet zeker dat dat gebeurt, om dat het parkeerterrein in het buitengebied van Hoogmade ligt waar vanwege het Groene- Hartbeleid nauwelijks bebou wing is toegestaan. Verhagen had onlangs een gesprek met een ambtenaar en een gedepu teerde van de provincie dat haar moed gaf. „Wij moeten ze ervan overtuigen dat dit de enige mo gelijke plek is in Hoogmade. In de dorpskern geeft zo'n honk te veel overlast. We hebben met de provincie alle mogelijke plekken bekeken, en ik geloof dat rij dit ook de beste optie vinden." Be halve de provincie kan ook de Inspecteur Ruimtelijke Orde ning roet in het eten gooien. Volgens planning begint de bouw voor de jongeren, die ver enigd rijn in De Brug 2000, in september. In verband met in spraakprocedures is het niet ze ker of dat haalbaar is. Bijdragen aan deze rubriek van Tim Brouwer de Koning en Saskia Stoelinga door Janneke Dijke vervolg van voorpagina oude wetering - Vanwege een gebrek aan voorzieningen voor de oudere kinderen ontstaan er problemen op het speelplein aan de Aak in Oude Wetering. De ou ders willen daarom een speelplek die bestemd is voor kinderen van alle leeftijden. Eigenhandig en zonder toestemming van de ge meente Alkemade verbouwen ze het terrein. De ouders rijn het oneens met de stelling in het speelruimte plan van de gemeente, dat elke speelplek bestemd is voor een beperkte leeftijdsgroep. Grote kinderen uit de Aak moeten vol gens het plan uitwijken naar een ander buurtje, maar dat doen ze meestal niet. Daardoor ontstaan er problemen, legt bewoner John Bakker uit. „Kinderen van acht tot twaalf jaar voetballen op het grasveld tussen de toe stellen, maar dat kan niet met die kleintjes. Als we ze wegstu ren, gaan ze verder tussen de auto's. Begrijpelijk, want kinde ren van die leeftijd moeten van hun ouders in de buurt blijven als ze 's avonds nog even bui tenspelen. Een trapveldje aan de andere kant van de wijk voldoet dan niet. Maar voor de eige naars van de auto's is dat niet fijn." De buurt is ervan overtuigd dat er voor meerdere leeftijden plek is aan de Aak. Bakker „Wij wil len hier overdag een plek bieden aan kinderen van nul tot veer tien. Met een behoorlijke schei ding kan dat, bijvoorbeeld door middel van een voetbalmuur. Als rij naar bed rijn, kan de jeugd met brommers terecht bij de basketbalpaal. De betrokken heid in deze buurt is groter dan de opstellers van dat speelplan denken, want wij denken zelfs mee met de hangjeugd. We heb ben met hen al een hoekje uit gezocht waar ze zo min mogelijk geluidsoverlast veroorzaken. De betonblokken rondom de acht parkeerplekken rijn inmid dels wit geverfd en dragen het opschrift 'Actie speelplaats'. „Daarbinnen is het dikke pret. 25 Basisschoolkinderen voetbal len er, en de ouders ritten er omheen." Bakker verwacht dat de voetbalhoek in deze vorm niet blijft bestaan. „Het is een signaal. Maar wat ons betreft kunnen er best een paar par keerplaatsen verdwijnen." Ook de plek waar tot voor kort een vuilcontainer werd gestald, komt wat hem betreft in aan merking om bij het speelterrein te betrekken. Vanmiddag wil de buurt de plannen duidelijk maken aan wethouder Reijnders. Buurtkin deren nodigen hem uit om tus sen drie uur en half vier naar de Aak te komen. Reijnders, sinds april wethouder, wist gisteren nog van niets. „Ik heb al een hoop dossiers tot mij genomen, maar het speelruimtebeleids plan nog niet. Van deze actie ben ik ook niet op de hoogte." Hij onthoudt zich daarom van commentaar. durfde wat te zeggen, want dat is niet de cultuur op het ge meentehuis. Door angst en ge brek aan communicatie rijn de ze brave dames en heren aan het navelstaren geslagen. Ze ko men niet meer uit de startblok ken. De waarnemend burgermees ter, die tevens portefeuillehou der personeel en organisatie is, wilde vast en zeker na al die ne gatieve publiciteit iets beters la ten horen. Een hart onder de riem voor al zijn burgers: wer- kenderweg aan de slag. De op lossing voor alle ellende. De Galan Groep, het onderzoeks bureau dat de gemeente heeft doorgelicht, was er bij de aan bevelingen nog niet opgeko men. Zo zie je maar wat een waarnemend burgemeester kan betekenen voor een gemeen schap. Toch nog maar even die Groep gebeld of dit was wat rij bedoel den. Schot in de roos. Ze waren net bezig, in opdracht van het managementteam, de telefonis te en de buitendienstmedewer ker van Rijnwoude, met een analyse van de uitspraken van de burgervader. „Ze begrijpen Jan niet. Daarom buigen we ons nu over de kwestie: Hoe ga je werkenderweg aan de slag als je via Parijs naar Santiago de Compostella wilt en op verjaar dagen trots en met droge ogen moet zeggen: Ik werk bij de ge meente Rijnwoude." Morgenavond tijdens de raads vergadering als het vierde on derzoeksrapport wordt behan deld, ligt de eerste aanbeveling hierover ter inzage. De woord voerder van de Galan Groep kon alvast een tipje van de slui er oplichten. „In eerste instan tie denken we aan een massale snelle loop naar Lourdes." Ouders en kinderen zetten vanochtend een basketbalpaal neer op het speelterrein aan de Aak. Foto: Henk Bouwman Tekening: Maarten Wolterink aan. Want de rechtvaardiging van Alphen als moderne grote ijsbaanstad blijkt al eeuwen in de grond te ritten. Na uitge breid onderzoek houden arche ologen van de Nijmeegse uni versiteit het erop dat het antie ke hout dat rij aan de Juliana- straat opdiepten geen stuk van een schip is. Bij nader inzien, beweren ze, blijkt het ook geen overblijfsel van een vroegere haven. Nee, de geleerden ver moeden nu dat de antieke splinter afkomstig is van een houten schaats waarop de Ro meinen destijds de winter doorkwamen in ons koude kik kerland. De voorloper van de Friese doorloper ligt dus in de Alphense klei. Zo beschouwd heeft Alphen, meer nog dan Heerenveen met zijn Thialfijsbaan, recht op het predikaat 'schaatsstad van Ne derland'. Alphen aan den Rijn is al de groenste stad van het lard. Straks wordt het ook nog PANIKU VW0Wg£STCUJM&, U KUNT Vtmz WiMTfEM NML €£RJte 10&T... de koudste. Navelstaren Waarnemend burgemeester Jan Westra van Rijnwoude heeft de oplossing voor het matig func tioneren van zijn gemeentelijke organisatie: 'Werkenderweg aan de slag'. Na lang nadenken toverde hij deze magische spreuk vorige week uit de hoge hoed. De ambtenaren stonden er&j en keken ernaar. Niemand

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19