Op zoek naar mysterieuze 'zonnebrokken' GELOOF SAMENLEVING Godendrank en offerkoeien voor een betere toekomst Studentenkerk Rotterdam opgeheven Nieuwe diode leidt t< betere beeldscherme Paar honderd Nederlanders naar pro-Israëldemonstratie Roermondi reliekensch 1 op 'Verget( Vroomheit WETENSCHAP Bollenboer gaat bacterie inzetten tegen schimmel Glazenconcert in de Dorpskerk voorschoten - Henk Walvaart, cantor-organist van de Dorps kerk in Voorschoten geeft vrij dagavond een gratis 'Glazen'- concert ter ere van de nieuwe glas-in-lood-ramen van de kerk. Tijdens dit concert lopen ontwerper Carel Bruens en pre dikant Guus Fröberg langs de ramen om uitleg te geven over het ontwerp en de religieuze achtergrond van de afbeeldin gen. Het concert in de kerk aan lein 2 begint om 20.15 woensdag 29 mei 2002 JÊerkplein 2 iiur. R&B en Rap in de Deur leiden - Gemeente De Deur in Leiden houdt vrijdagavond een 'R&B/Rap Night'. Dit jongeren- concert wordt verzorgd door de Young Soldiers uit Amsterdam. Het concert begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Vijf Meilaan 137, waarvan de in gang te vinden is aan de Johan Wagenaarlaan. Informatie: 071 5288484. Nederland zingt in Rijnsburg rijnsburg - De Evangelische Omroep houdt morgenavond in de Immanuelkerk 30-5 een grote koor- en samenzang- avond in samenwerking met bewoners van gezinsvervan gend tehuis Filadelfia. Hierbij worden televisie-opnamen ge maakt voor het programma Ne derland Zingt, dat de EO in het najaar uitzendt. Belangstellen den moeten om 19.15 uur aan wezig zijn in de kerk aan de Kerkstraat 3 in Rijnsburg. Aan de dienst werkt de Vocalgroup van Peter van der Veer mee en de samenzang staat onder lei ding van Jan Quintus Zwart. EO-voorzitter ds. A. van der Veer verzorgt de opening en sluiting van de avond. De kerk komt naar je toe alphen aan den rijn - Onder het motto: als mensen niet naar de kerk komen, komt de kerk naar de mensen, houdt de Al- phense gemeente De Deur vrij dagavond een openlucht-kerk- I dienst voor voorbijgangers. Tij dens de dienst op het Thorbec- keplein 31 in Alphen aan den Rijn treedt de dansgroep Fran tic op. Er is samenzang, een preek en mensen getuigen van de verandering die Jezus te weegbracht in hun leven. door Ilse Keuenhof leiden - Leiden is vanaf morgen voor vier dagen het epicentrum van Veda's. Deze oudste Indo-Eu- ropese teksten, de oudste religi euze teksten van het hindoeïsme, staan centraal in de derde inter nationale Veda-workshop. Volgens de Hindoes zijn de Ve da's in een periode van honder den jaren ontstaan. Ze bevatten de uitspraken die door God aan de wijzen uit de oudheid zijn geopenbaard en bestaan uit vier delen. Arlo Griffiths (26) is een van de vijf organisatoren van de work shop. Als aio voor de Leidse Universiteit doet hij onderzoek naar de 3500 jaar oude teksten. „Ik vind ze vreselijk interessant Het is een traditie die heilig ge worden is en die samenstroom de met het hindoeïsme. Het is bijzonder om te zien hoe de Ve da's voortleven in het dagelijks leven." Hoewel de oorsprong van de Veda's veel overeenkomsten vertoont met de oorsprong van het Oude Testament van de christenen, vindt Griffiths deze vergelijking gevaarlijk. „Christe nen nemen hun bijbel veel let terlijken Bij christenen gaat het om de inhoud van de tekst. Bij de hindoes in eerste instantie ook. Maar toen ze de oorspron kelijke taal niet meer beheers ten, kregen vooral de klanken en niet meer de inhoud een religi euze betekenis. Op speciale priesteropleidingen leren jonge jongetjes de Veda-teksten uit hun hoofd. Jarenlang zeggen ze Leiden centrum van kennis over Veda's de teksten die de priester op dreunt na. Een hindoe gelooft dat dit op dreunen de toekomstige ge beurtenissen kan beïnvloeden. „Bijvoorbeeld om het hart van een vrouw te winnen", zegt Griffiths. Maar zelfs de Veda priesters die de teksten van bui ten kennen, kennen de beteke nis niet. Elke Veda heeft een voordeel. Teksten zijn geladen met een ri tuele betekenis, als een magi sche formule die een rite godde lijke kracht moet geven. Het is volgens de hindoes erg belang rijk dat de Veda precies goed wordt uitgesproken. Sluipt er toch een foutje in de uitspraak, dan kan de werking compleet tegengesteld worden. „In plaats van dat de Veda een god geluk kig maakt, maakt het hem goed kwaad." Volgens Griffiths bestaan er tal loze rituelen rond de Veda's. Voor de uitvoering van het ritu eel heb je altijd minimaal één priester nodig, en soms niet minder dan zestien. Elke pries ter, zegt de assistent in oplei ding, heeft zijn specialisme. „De een reciteert, een ander zingt of kent praktische handelingen. Weer een ander hoort niet echt bij het ritueel maar houdt zich bezig met alledaagse gebruiken. Zo kan je een priester inhuren omdat je pijn hebt. Of een pries ter kan een pijl uit je been halen en een Veda opzeggen die de genezing bespoedigt." Dieroffers zijn onmisbaar bij veel Veda-rituelen. Zelfs koeien gaan onder het mes, weet Grif fiths te vertellen. Moeilijk voor te stellen als je bedenkt dat mo derne hindoes koeien als een heilig dier zien. „Moderne Hin does weigeren dan ook te be amen dat dit in de Veda's staat." Met de workshop willen de or ganisatoren Leiden als epicen trum van de kennis over Veda's op de kaart zetten. „Ik denk dat Leiden de belangrijkste en inte ressantste plek is in de wereld als het om de Veda's gaat. Het grootste deel van de kennis zit hier. We willen laten weten dat we internationaal meetellen." Er valt nog veel te onderzoeken in deze geschriften. Neem het ritueel van de oudste Veda, de Regveda, waarin de godendrank Soma wordt bezongen. Volgens de Veda-teksten was deze drank afkomstig van een plant met een sterk hallucinerende werking. Nog steeds buigen wetenschap pers zich over de vraag welke plant precies werd gebruikt. „Veel mensen denken dat het goedje het opwekkende Ephe dra was. Ik heb het zelf wel eens geprobeerd", zegt Griffiths. „Je kan er erg moeilijk van slapen." Meer informatie over de work shop: 071 5274128 'Geen behoefte meer bij student aan progressieve kerk' rotterdam/anp - De Oecumenische Stu dentenkerk Rotterdam (OSR) staakt deze zo mer haar activiteiten. De reden is dat de kerk vrijwel geen studenten meer trekt. De predikanten blijven hun werk aan de Eras mus Universiteit Rotterdam voortzetten. De huidige generatie studenten wil volgens de predikanten geen progressieve kerk meer die een alternatief biedt voor de traditionele kerken. Studenten zijn tegenwoordig óf on kerkelijk óf lid van een gevestigde kerkelijke gemeenten, aldus de gereformeerde studen tenpredikant K.D. van Kampen en zijn her vormde collega G. Jansen. Hun kerkelijk werk onder studenten zetten de twee predikanten voort in de gerefor meerde Bergsingelkerk en de hervormde Laurenskerk. Daar bieden ze twee keer per maand speciaal voor studenten een vesper dienst aan en houden ze gesprekskringen. „De hoogtijdagen van de oecumene zijn voorbij", zei Jansen. De OSR was al minder oecumenisch geworden sinds het rooms- katholiek studentenpastoraat zich enkele ja ren geleden had teruggetrokken. In andere studentensteden is volgens Jansen dezelfde ontwikkeling aan de gang. Maar daar heb ben studentenkerken vaak de vorm van oe cumenische basisgemeenten die zich niet alleen op studenten richten. De opheffing van de OSR is mede ingegeven door bezuinigingen die de Samen-op-Weg- kerken in het landelijk studentenpastoraat dreigen door te voeren. Nu is al een vacatu restop van kracht. Als een van de twee Rot terdamse predikanten zou vertrekken, wordt het voor de overblijvende collega on mogelijk om de OSR als afzonderlijke kerk draaiende te houden, aldus Jansen. den haag/anp - Ongeveer 250 Nederlanders nemen vandaag in Brussel deel aan de demon stratie tegen antisemitisme en terreur en voor Europese solida riteit met Israël. Het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) laat vanuit ons land vier bussen met demonstranten naar Brussel rijden. De protestmars wordt georgani seerd door joodse organisaties waaronder het Europees Joods Congres. In Nederland wordt de manifestatie ondersteund door ruim twintig joodse en pro-Isra- elorganisaties, waaronder de drie joodse kerkgenootschappen en de organisatie Christenen voor Israël. De demonstranten lopen in Brussel vanaf de Regentlaan naar het gebouw van Europees Parlement. Daar wordt een peti tie aangeboden aan Europarle mentariërs en worden toespra ken gehouden. De organisato ren verwachten ongeveer vijf duizend deelnemers bij de soli- dariteitsmanifestatie. I .sta roermond/anp - Het Si lijk Museum Roermondi de komende maanden K schat van Middeleeuwsf lieken, die een jaar werden ontdekt Munsterkerk. De Mil p eeuwse schat bestaat uitf resten, fragmenten handschriften en druki y en restanten van het h werk van de zusters va: voormalige Munsterabdij Volgens het museum ontdekking van de relie schat bijzonder door t aard en omvang. De vo y. werd nog niet eerder J toongesteld. De expositii der de naam Ver\ a Vroomheid geeft ook in in de functie, geschieden H verering van deze relieka De kist vol vergeten reüi werd op 18 juni vorig jaa vonden op de zolder sacristie van de Munsti De kist zat niet alleen vi lieken, maar bevatte ook senljes en omhulsels dienden om er de relieka te bevestigen of in op te gen. Hiervoor zijn vaak! bare en oude stoffen bruikt. Bijzonder is ook de vo; van relieken op vellen sic pier, waarschijnlijk re van de wandbekleding vier 'reliquikasten'. Vol een oude boedelinven waren die ooit in het van de kerk opgesteld. D naast werd profaan druki in de vorm van speelkaa gebruikt als versteviging een aantal reliekkussentjf „Een andere onvenva vondst is een ring van m met daaraan in metalen ders gevatte relieken diei denken aan een sleutelb aldus een woordvoerster het museum. „De vari van aangetroffen fragme en objecten maakt deze a zeer uitzonderlijk." De relieken speelden vra een belangrijke rol in dek Tijdens de restauratie van Munsterkerk, vanaf 1 door architect Pierre 0 pers, raakten ze in onbi en verdwenen naar de li van de sacristie. De tentoonstelling is van juni tot en met 25 toegankelijk. door Ben Apeldoorn Een gordel steenbrokken binnen de baan waarin de planeet Mer- curius rondom de zon draait Dat is waar onderzoekers met gevoe lige apparatuur in op grote hoog te vliegende gevechtsvliegtuigen in juni en juli naar op zoek gaan. Niemand die zeker weet of die brokken zich daar werkelijk op houden, maar als ze er zijn, zou den ze een verklaring kunnen vormen voor enkele merkwaardi ge verschijnselen in het verleden. En ook een nieuw licht werpen op de evolutie van ons zonnestel sel. Een naam hebben ze in ieder geval al: vulcanoïden. Mercurius staat van alle plane ten het dichtst bij de zon; daar na volgt Venus en als derde pla neet de aarde. Door de onmid dellijke nabijheid van de zon is Mercurius het moeilijkst waar neembaar. Een object nóg dich ter bij de zon gaat, bezien vanaf de aarde, geheel in de gloed van de zon teloor. Maar toch ving men in vroeger eeuwen enkele malen een glimp op van 'iets' dat dichter bij de zon moest staan dan Mercurius, en als een donker stipje vóór de zon langs leek te trekken. Het object, waarvan het bestaan nooit werd vastgesteld, werd toen Vulcanus genoemd. Maar Vulcanus liet zich niet meer zien. Planeetwetenschappers van het Amerikaanse SouthWest Re search Institute (SWRI) in Boul der, Colorado, denken dat er wel 'iets' moet zijn binnen de baan van Mercurius en de zon. Hoogstwaarschijnlijk niet in de vorm van een planeet, maar meer een verzameling brokken en brokjes, die de zon als een platte ring omgeeft. „Er zijn twee redenen waarom we daar rekening mee houden", De apparatuur voor het zoeken naar vulcanoïden, in de cockpit van de co-piloot. De camera zelf (midden-boven) kijkt dwars door het plexi glazen dak van de straaljager naar buiten. Foto: Dryden Flight Research Center/SWRI. zegt teamleider dr. Daniel Dur- da van het SWRI. „In de eerste plaats omdat er tussen Mercuri us en de zon gebieden zijn waarin een zeker evenwicht be staat tussen aantrekkingskrach ten, en ten tweede omdat Mer curius, in vergelijking met Ve nus, Aarde en Mars, een veel hogere dichtheid heeft. Hij is maar weinig groter dan onze maan, maar veel zwaarder. Dat leidde tot de theorie dat de lich tere buitenmantel van Mercuri us ooit, tijdens inslagen van gro te meteorieten, of misschien bij een botsing met een ander he mellichaam, grotendeels werd weggeblazen. Een deel van dat mantelmateriaal moet zich vol gens berekeningen in die even- wichtsgebieden hebben verza meld." De oplossing lijkt simpel: laat satellieten naar die gebieden, vlak bij de zon, 'kijken'. Maar door de onmiddellijke nabijheid van de zon, zijn de satellietde tectoren niet in staat daar zwak ke objecten te vinden. Zelfs een voor dit doel ontworpen specia le camera, die in 1999 vanuit een spaceshuttle de omgeving van de zon afzocht, vond niets. „Probleem is niet alleen de na bijheid van de zon, maar vooral de verstrooiing van zonlicht door de dampkring", legt Durda uit. „Je moet dus het liefst bui ten de dampkring zitten, in een spaceshuttle bijvoorbeeld, en de aardrand gebruiken om de zon af te dekken. Dan kun je heel dicht bij de zon zoeken. Een tweede, nóg gevoeliger camera met een spaceshuttle mee om hoog sturen, zou het beste zijn, maar wordt veel te duur. Zeker omdat we zoeken naar iets dat er mogelijk helemaal niet is." Durda en zijn team hebben nu hun zinnen gezet op een ge vechtsvliegtuig van het type F/A-18, dat tot zestien kilometer hoogte kan vliegen. Op die hoogte is de hemel al voldoende donker om naar 'zonnebrokken' te zoeken. De nieuwe camera, nu uitgerust met een elektroni sche beeldversterker, en een lens die een relatief groot gebied bestrijkt, 'kijkt' vanuit de cockpit van de co-piloot naar het be wuste gebied. In de cockpit be vindt zich de registratieappara- tuur, waarmee de digitale beel den van de camera worden vastgelegd, en zonodig bewerkt. „Met deze uitrusting zijn we in staat om op een afstand van tus sen 130 en 170 miljoen kilome ter, waar het hier om gaat, een minimaal acht kilometer groot brok te vinden." zegt Durda. De vluchten met de F/A-18, voorlopig twee, vinden in juni en juli plaats. „Vinden we met die vliegtuigen niets", aldus Durda, „dan is er nog geen man overboord. Dan wachten we op de eerstvolgende totale zonsver duistering, op 4 december van dit jaar. Dat is de meest ideale omstandigheid om met de su pergevoelige apparatuur die we nu hebben, naar vulcanoïden te gaan zoeken. Dat doen we ook weer vanuit een vliegtuig, om geen hinder te hebben van eventuele bewolking beneden." door Ben Apeldoorn Amsterdam - Een laptop waar van het beeldscherm ook van opzij een duidelijk beeld geeft, behoort binnenkort tot de mo gelijkheden dankzij een vinding van de Amsterdamse chemicus Marijn Goes. Voor zijn promo tieonderzoek ontwikkelde hij een diode die blauw licht geeft en dat is essentieel voor de nieuwe generatie platte beeld schermen. De huidige laptops werken op basis van vloeibare kristallen en hebben - onder meer - als na deel dat je er recht voor moet zitten om te zien wat er op het scherm staat. Blauw licht pro ducerende diodes (LED's) ken nen dat nadeel niet, maar ble ken een stuk moeilijker te ont wikkelen dan gedacht Goes is er - met financiële steun van de stichting Nederlands Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) - in geslaagd juist zo'n diode te ontwikkelen. Led's zijn halfgeleiders waarbij energie wordt omgezet in (meestal) roodachtig licht. Zij worden gepast in digitale instrumt voor het weergeven van en letters. Het is daarbij 1 dat de achtergrond verlicht Kunststof led's, die blauw geven, kunnen gebruikt \vo als beeldscherm. Zij zijn a moeilijker te maken dan rood, groen of geel licht. Als de gebruikte Goes een li plastic met daarin opgelost fluorescerende stof. Nadeel wel dat deze diode slecht ra maal een uur bleef werken „De eigenschappen van de terialen die we gebruikten den normaal gesproken 11 tra violet licht bestudeerd". Goes uit. „De energie van uv-licht zorgt dat de elel oplicht." Lichtgevende poh ren voor vlakke beeldscha hebben het voordeel dat zt een goed beeld geven als a der een schuine hoek naarj ken wordt. Goes: „Bij wordt het licht opgewekt in laag zonder kristallen, waai het onder alle hoeken verd wordt." lisse - De boer moet van de overheid steeds vaker zijn gif spuit laten staan. Onderzoekers speuren naar alternatieven. In Wageningen zoekt men bacteri ën om schimmels de kop in te drukken. In Lisse werd de proef op de som genomen op de bol lenvelden. Het laboratorium voor Fytopa- thologie heeft meer dan twee duizend soorten bacteriën, waarvan er vierhonderd schim mel-remmende zijn. „Sinds twee jaar zoeken we naar een stof die de meest hardnekkige bodemschimmels Pythium en Phytophtera aankunnen. En de meest veelbelovende zijn w aan het uitkleden", zegt on zoeker Jos Raaijmakers. Zijn onderzoeksgroep heeft middels het nuttige stofje vonden in de bodembad Pseudomonas fluoresced Deze verbinding dringt agre ve sporen binnen en blaas binnen een minuut op. Pral proeven op bollenvelden in se zijn veelbelovend. „De bi rie geeft hyacint en krokus t tig tot honderd procent scherming tegen Pythium. normaliter de wortels voD wegvreet. Dat is een mooi re taat", zegt Raaijmakers. Hindoe's trekken een praalwagen voort door de rivier de Gahanna Pokhara in Kathmandu, Nepal. De Ve da's zijn een heilige traditie geworden die samenstroomde met de smeltkroes van het moderne hindoeïs me. Foto: AP/Binod Joshi

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14