Groei in adverteren via het internet voorspeld 5 MEDIA Ach, kijk die Connie Froboes no Grandeur van Groningen VARA stopt met 747 AI 'Songfestival: kleutertaal' Onderzoeksbureau verwacht ook veel van digitale televisie Zo'in 55 banen weg bij kranten in Z-Limburg \<J woensdag 29 mei 2002 Nieuw maandblad FLASHback koppelt verleden aan het heden door onze redactie economie Amsterdam - Nederlandse bedrij ven zullen de komende jaren veel meer geld uitgeven aan adver tenties op internet. Nu geven ze per jaar 2,3 euro per inwoner uit, over vijfjaar zal dat zijn opgelo pen tot 16,2 euro per inwoner. Dat voorspelt het onderzoeksbu reau Forrester. De zogeheten 'webvertising' - adverteren op internet - be draagt in Nederland slechts 1,2 procent van de totale uitgaven aan advertenties. In 2007 zal dat volgens Forresters ramingen zijn opgelopen tot 7,6 procent van de totale advertentiebeste dingen. Dat komt overeen met 298 miljoen euro. In Europa wordt nu 844 miljoen euro gespendeerd aan adverten ties via internet, mobiele tele foons en digitale televisie. For rester voorziet een geweldige toename tot 6,4 miljard euro over vijf jaar. Bijna de helft daar van wordt uitgegeven in het Verenigd Koninkrijk (1,5 miljard euro) en Duitsland (1,4 miljard euro). Koplopers Gemeten naar uitgaven per in woner zijn Noorwegen en Zwe den straks met een uitgave van 36 euro de koplopers. Dat bete kent in die landen een vervier voudiging van de huidige uitga ven. Ofschoon nieuwe techniek het mogelijk maakt draadloos ad vertenties te sturen naar mobie le telefoons (via het snelle GPRS-netwerk en het nog te bouwen supersnelle UMTS-net- werk) zal daar slechts mondjes maat gebruik van worden ge maakt, meent Forrester. Eerst moeten er voldoende mobieltjes zijn die van deze techniek ge bruik maken voordat adverteer ders erin stappen. Ook de privacy-wetgeving speelt een belangrijke rol. Adverteer ders mogen niet zomaar via de mobiele telefoon iemands we reld binnendringen. Om dezelf de reden, verwacht Forrester, zal er ook slechts bescheiden gead verteerd worden via de nieuwste SMS-technieken waarbij kleur wordt gebruikt en plaatjes kun nen worden meegestuurd. Wel denkt Forrester dat interac tieve digitale televisie zal wor den gebruikt als advertentieme dium. In Nederland speelt digitale te levisie nog slechts een zeer be scheiden rol. Engeland is met meer dan tien miljoen abonnees voor digitale televisie koploper in Europa. Een schip loopt van stapel in Groningen. Foto: EPA Moet de stad groeien of provinciaal blijven? Groningen - Filmmaakster Irene van Ditshuyzen heeft de kloof tussen de torenhoge ambities van het stadsbestuur van Gro ningen en de doe maar gewoon mentaliteit van zijn bevolking haarscherp vastgelegd in de do cumentaire De Grandeur van Groningen. De documentaire wordt van avond uitgezonden door de Hu manistische omroep op Neder land 1. Na de film Gezicht van Amsterdam is De grandeur van Groningen opnieuw een gefilmd stadsportret dat Van Ditshuyzen nota bene maakte op uitnodi ging van de Groninger burge meester Jacques Wallage. Daar ging ze maar wat gretig op in: „Het is leuk om een stadsportret te maken. Het gaat over het be stuur, over de mensen en de vi sies. Wat is goed of slecht voor de stad, wie praten er mee over de plannen." „Een groepje van een man of 25 die in de volle breedte de stad bestuurt, dan heb je het wel ge had", aldus oud gedeputeerde Roel Vos, aanjager van de bouw van het nieuwe FC Groningen stadion- en gewone stadjers zo als Cathy Kars en Gré Imbos uit het Oosterpark. Willem Smink, die Groningen zonder gene omschrijft als mo derne regentenstad maar wel flink moet slikken als zijn PvdA bij de verkiezingen zwaar klop krijgt, wil bouwen. En goed ook. Groningen moet eindelijk eens aanhaken bij de Randstad. Het Europapark moet er komen met de Euroborg, het nieuwe voet balstadion, een zweeftrein naar de stad en rond de Grote Markt kan er ook nog wel wat gebeu ren. Smink wil de stad grandeur geven. „Er wordt wel vaker ge dacht dat een bepaald project in de stad niet lukt, maar we doen het gewoon", klinkt het vastbe raden. Ambtenaar Bert Popken mist in Sminks uitstraling echter nog wel enige grandeur. „Blau we sokken onder een zwart pak, Willem?", verbaast hij zich. Bedrijvigheid Voor Cathy en Gré hoeft al dat bouwen en al die bedrijvigheid niet zo nodig: „Het is allemaal te groot voor het Noorden." Er gens tussen de opvattingen van Cathy en Gré en Willem Smink, ligt die van oud-wethouder Yp- ke Gietema. Hij ziet grandeur in de grootse eenvoud van de gevel van de stedelijke bibliotheek. „Groningen heeft met de Grote Markt en de Vismarkt nog ruim te in de binnenstad. Het zieken huis ligt tegen de rand van de binnenstad. Het provinciebe stuur zit nog in de binnenstad. Voor het Groninger Museum was er geen plaats meer maar dat hebben we in het water ge legd. Daar werd flink over ge vochten maar de Stadjers heb ben het toch in hun hart geslo ten. In de stad zit je in de drukte maar als je vijf minuten op de fiets rijdt, zit je in de rust van het platteland. In welke andere stad heb je dat nog?" Smink heeft grootste plannen met zijn stad en Cathy en Gré kijken vol verbazing toe. Zij er varen al grandeur als ze in café De Beurs van achter een kopje koffie hun stadgenoten aan schouwen. „Dat kost dan wel wat geld maar dan eten we maar een paar dagen brood." Jan Schlimbach De Grandeur van Groningen wordt vanavond om 22.55 uur door de Humanistische Omroep op Nederland 1 uitgezonden. Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Nostalgie is in. Te levisieprogramma's over de ja ren zestig, zeventig of tachtig doen het altijd goed en de foto boeken van het kaliber Lutje- broek in oude ansichten verko pen behoorlijk. Radiopresenta tor Eddy Becker en de Haarlem se journaliste Marina Badoux proberen nu ook mee te varen op het succes van nostalgische gevoelens. Niet geheel zonder succes. FLASHback, zoals het kleurrijke maandblad is ge doopt, ziet er alleszins goed uit. Mooie en leuke foto's, overzich telijk opgemaakt, grappige ver halen en voor de lezers die zich de jaren zestig tot tachtig goed kunnen herinneren, vast een blijk van herkenning. Maar FLASHback stort zich niet alleen op het (verre) verleden. Er wordt ook een verband gelegd met het heden. Zo kunnen we in het coververhaal lezen dat Em ma Peel (actrice Diana Rigg), de tegenspeelster van John Steed (Patrick Mcnee) in de destijds zeer populaire serie De Wrekers, nu op het toneel staat Rigg speelt nu zeer serieuze rollen en heeft onlangs de titel Dame ge kregen, en dat schijnt in Enge land een geweldige eer te zijn. Archieven De redactie van het nieuwe blad heeft flink lopen grasduinen in de foto-archieven en is erin ge slaagd hele aardige illustraties op te duiken. Puur jeugdsenti ment is de reportage over de Puch. Voor wie die brommer niet kent: met dat hoge stuur. De Puch was er voor de jongens met lange, wapperende haren. De 'vetkuiven' - ook wel no zems genoemd - reden op buik schuivers als Kreidler en Zün- dapp. Verder kent FLASHback de maandelijks terugkerende ru briek De Fan van Toen. Deze maand figureert daarin de 58-ja- rige Laurien Allard. Zij was des tijds, op haar achttiende jaar, grote fan van zanger Ronnie To- ber. Grappig is ook de reportage over de minirok, de doorkijkblouse en de hontpants. Het betekende een totale ommekeer in de tot dan toe tamelijke starre mode wereld. Verder staat er in het nieuwe maandblad een uitge breide reportage over Radio Ve ronica onder de titel Van Radio Veronica naar Radio 192. Daarin mag hoofdredacteur Eddy Beck er vrijerlijk reclame maken voor Radio 192. Becker is dj bij het commerciële station. Twistkoning Chubby Checker, die begin jaren zestig ongeveer urmond/anp - Bij het Limburgs Dagblad en Dagblad de Limbur ger verdwijnen de komende vier jaar 55 arbeidsplaatsen. Dat heeft directeur J. Straat van Mediagroep Limburg vandaag bekendgemaakt op de redactie van het Limburgs Dagblad in Urmond. De redactie van de Limburger is vanmiddag op de hoogte gebracht. De Britse actrice Diana Rigg (Emma Peel in de beroemde serie De Wrekers) op de cover van het niei blad FLASHback. de hele wereld veroverde met zijn nieuwe dans, krijgt uitge breid de ruimte in het kleurige maandblad. En daarnaast komt het blad op de proppen met ru brieken als De Keuken van Toen (kaneelkoekjes bakken), Oma's handigste tips (mooiere fresia's), Opnieuw Genieten (tv-program- ma Leven in de jaren tachtig) en bijvoorbeeld Films van Toen, zoals de hit Zorba the Greek. En last but not least een aller aardigste fotocollage van hét tie neridool uit de jaren zestig Con nie Froboes ('Zwei kleine Italia- ner'j. Het Duitse wonderking van weleer (nu 59 jaar oud) ging later de weg van het (televisie) toneel op en heeft daarvoor al een aantal prijzen ontvangen. De combinatie van verleden én van het heden, maakt het leesbaar en geeft je na lezi nog het gevoel iets te heb! opgestoken. Dót maakt FI back zo aardig. FLASHback (uitgeverij E.B Entertainment in Hilversit vanaf vandaag in de wink kost drie euro. NOS roept componisten op liedjes in te sturen hilversum/mediaredactie - De VARA heeft een bom gelegd on der de publieke radiozender 747 AM. Uiterlijk op 1 januari wil de omroep stoppen met zijn uit zendingen op de slecht beluis terde zender, omdat de restyling van het vroegere Radio 5 na ruim een jaar onvoldoende re sultaat heeft opgeleverd. Zendercoördinator Jan Wester hof heeft laten weten het besluit niet zomaar te accepteren. Vol gens een VARA-woordvoerder MEDIA IK heeft de beslissing geen financi ële redenen. „Wij streven ernaar een zo groot mogelijk publiek te bereiken en via 747 AM lukt dat niet. Een jaar geleden zijn we samen een campagne gestart om meer luisteraars te trekken. Dat is niet gelukt, waarop dit be sluit is genomen. Het is dus geen bezuiniging. Het geld en de mensen worden gebruikt voor het maken van program ma's op andere zenders." De vorig jaar april ingezette campagne heeft voor 7' inderdaad weinig resulta geleverd. Ondanks de horizontal! grammering en dure rei campagnes kende de nauwelijks groei in het luisteraars. Bij het begin v AM was het doel binne jaar een marktaandeel vai procent, maar het perc blijft steken op 0,9 procei middeld luisteren 13.000 sen naar de zender. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Kinderachtig. Flauw. Niet van deze tijd. Kleu terschoolstijl. Een aanzienlijke groep Nederlandse componis ten en tekstschrijvers is niet ge lukkig met de uitnodiging van Lars Andersson (hoofd NOS Ac tueel) en de Stichting Conamus om toch vooral liedjes in te stu ren voor het Nationale Songfes tival van volgend jaar. Niet om- dót de artiesten zijn benaderd, maar het gaat hen om het toon tje waarop. Nederland mag vol gend jaar in Letland (weer) deel nemen aan het Eurovisie Song festival. „Ik vind het taalgebruik echt te gek voor woorden", al dus één van hen. De oproep van Lars Andersson - in een oplage van duizend rond gestuurd - is vervat in een cd- boekje, met daarin verder een lege cd waarop het ingezonden liedje naar believen gebrand kan worden. Op zichzelf origineel, vinden de componisten. Maar die tékst, wordt er en masse ge roepen. Op de cover staan de woorden "t Is te lang geleden'. Binnenin gaat het verder met 'dat je zei ik ben zo blij, ding ding-a-dong'. En daarna wordt die tekst 'gerectificeerd': 'Is het lang gleden, is het lang gele den, üat je zei ik ben zo blij, ding ding-a-dong'. „Dit boekje dient ter inspiratie. Wij dagen u namelijk uit om het beste Euro visie Songfestival lied ooit te schrijven of te componeren! Want het is te lang geleden dat je zei ik ben zo blij, ding ding-a- dong". Dan vervolgt Andersson dat de route naar de finale in Letland wat anders wordt Uit de inzendingen selecteert een deskundige jury 32 liedjes. In vier voorrondes zullen hieruit acht deelnemers aan het Natio nale Songfestival gekozen wor den. „Een weg met hindemisen dus, maar ook met meer kansen en een grotere uitdaging. Nadat uw liedje de andere songs met glans heeft verslagen, zal uw winnende lied in 2003 Neder land vertegenwoordigen. Ter meerdere eer en glorie van ons land en van uzelf'. Dan doet Andersson een aantal suggesties aan de hand. „OK, aan de slag! Eerst een lekker re frein vinden. Een pakkende me lodie. Wat wordt het onder werp? Vrede, Muziek of toch maar over De Liefde? Beetje pin gelen op de piano. Krabbeltje hier, notenbalkje daar. Hé, dat loopt goed. Rijmt lekker. Doen we Engels of Nederlands? Nee, is toch niks, opnieuw Is het al twee uur 's nachts? Ga door» Geef niet op. U hebt talent U kunt het. Een hulpmiddeltje: 1. Neem een lucifer tussen duim en wijsvinger 2. Sper uw oog wijdopen 3. Plaats de lucifer tussen wenk brauw en jukbeen Het zijn dergelijke 'suggesties', ondersteund met een foto waar op we een zwaarvermoeide man zien, waarmee Andersson de componisten en tekstschrijvers in de gordijnen heeft weten te jagen. „Je gelooft je ogen niet", aldus weer een andere compo nist. Maar we zijn er nog niet wat betreft kleuterschoolhumor de NOS heeft ook een plastic zakje met inhoud toegevoegd aan het cd-boekje. Juist, met zangzaad. Met daaronder: „Vo gels van Holland, veel succes. Bijgaand wat zangzaad ter aan moediging. Tot ziens op het Na tionaal Songfestival 2003". Overigens is de deadline om liedjes in te sturen 1 november. Maximale lengte is drie minuten en de componisten mogen meer dan één liedje insturen. „Smaken verschillen", reageert een woordvoerder van de NOS. „Maar we hebben wel bereikt dat de cd niet meteen in de prullenmand is verdwenen en dat was onze bedoeling. Daar om deze ludieke actie". Naam: Joop Braakhekke Leeftijd: 61 Werk: restaurateur/tv-presen- tator Hobby's: zeilen en pianospelen Krant: Het Parool en De Tele graaf Tijdschrift: Esquire Boek: Siegfried van Harry Mu- lisch Film: Moulin Rouge Muziek: Frank Sinatra Website: geen idee Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Saneren. Ze weinig mogelijk di rectie en vooral veel creatieven om me heen die gaan maken wat de kijker wil. Dat is trou wens ook in het belang van de zender. De omroepen doen momenteel maar een beetje wat ze zelf willen, terwijl ze toch ieder jaar heel veel belas tinggeld ontvangen. Mensen om mij heen vragen ook steeds: waarom ben je niet meer op te levisie? Dat is toch ook raar, ter wijl er altijd goed naar gekeken werd? Het gaat niet om mij, maar ik kan er wel emotioneel van worden. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? Frits Spits vind ik heel leuk en ook naar Hans Schiffers luister ik graag. Heel eigentijdse radio. Het is trouwens een heel leuk medium, vanwege de intimiteit die je kunt bereiken. Weet ii- dat ik indertijd de gedoodv^fde I 1 V' Joop Braakhekke Foto: GPD opvolger van Willem Duys was? Maar ja, er was weer eens ie mand die daar een stokje voor stak. - Hoe vind je dat je overkomt in de media? Nou ja, ach. De journalist maakt het beeld en dat is niét altijd conform de waarheid^ Maar bij het grote publiek kom ik wel positief over. Hoe ik écht in elkaar steek weten natuurlijk maar een paar mensen. Wie bewonder je in je vak? Er is momenteel in Nederland een handvol heel goede koks in Nederland. Die namen kent ie dereen. Mensen met veel vak manschap, die zich makkelijk met Frankrijk kunnen meten. Het probleem zit hem vaak in de rest van een team. Je kunt nog zo'n goede dirigent zijn, wanneer je muzikanten er niets van bakken heb je toch een slecht orkest. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen? Misschien nog eens een roman schrijven. Onbewust ben ik daar nu al een beetje mee be zig. Waar dat dan over zal gaan? Wel iets met een restaurant waarschijnlijk, maar ook over mijn visie op het leven en hoe mensen met elkaar omgaan. Welke historische figuur zou je graag hebben ontmoet? Napoleon, omdat hij zo'n groot strateeg was. Strategie, dat vind ik leuk. Niet zomaar iets doen. Hij heeft ook Parijs gemaakt zo als het is, met van die brede boulevards. Daar kunnen ze in Amsterdam nog een voorbeeld aan nemen. Wat was je grootste blunder? Ik ben lange tijd niet op eeoA juiste manier met geld omge gaan. Het kwam er met b in, maar het ging er met de vaart weer uit ook. Dal je geen goed zakenman. 1 wel een stuk verbeterd. N ik zo'n geldwolf ben, hoo Heb je een bepaalde ka rak genschap van je vader ofi der overgenomen? Mijn vader was een heel 1 schouwende man en van heb ik geleerd je altijd het om van allerlei zaken af t< gen. Van mijn moeder he mijn positieve kijk op het het altijd doorzetten en n tisticiteit. Met wie zou je liever nieti spoelen op een onbewooru land? Met een dom iemand. Ik 1 een hekel aan domheid. J< moet wel een beetje met i mand kunnen praten. Heeft de derde Michelin-si voor Parkzicht gezorgd vo nieuw elan op restaurant of moeten we het belang d van niet overschatten? Het heeft Nederland natui culinair wel op de kaart g( Er is de afgelopen jaren d< ook wel wat gebeurd en z< derde ster maakt ongetwij weer nieuwe strijdlust los. ik blijf zeggen dat er ook 0 aan harder aan gewerkt zi moeten worden. Via de oj dingen, maar daarna begi pas echt. Je moet je blijve kwamen. Herman Elzinga juni 2002 Connie Froboess Oma's tips Mini-rok Kurhaus Twistkoning Chubby Checker Miss World Rina Lodders Schip Veronica Oude Ambachten Jacky Kennedy

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10