India gelooft verzekeringen Pakistan niet BUITENLAND Kans op Aziatische kernoorlog klein, maar aanwezig Brussel: Grotere Unie in gevaar bij Iers 'nee' Schotse artsen vrezen nieuwe 'superbacterie' 'Antisemitische' Duitse liberalen in het nauw Twee doden bij zelfmoordactie in stad Israël Bush brengt eer aan helden van invasie in 1944 nhattan drinkt 5rookt na '11-9' fORK - Onder inwoners - anhattan is het gebruik cohol, tabak en marihua- C de aanslagen van 11 sep- >r flink gestegen. Dat zeg- iderzoekers van de Aca- ivoor Geneeskunde. Zij vroegen in de twee maan- i a de aanval op het WTC 1 duizend inwoners van attan. Eén op de vier gaf a 1 de aanslagen meer dan s te hebben gedronken, één op de tien zei meer 2 tten te hebben gerookt, 11 op de drie had meer ma- 1 ia gebruikt. Een vier i den durende vervolgstu- onde aan dat in alle vijf :ten van New York meer 1 en waren gaan roken, e irvaller maakt 1.000 euro buit ctadt - Bij een overval op ïldtransportwagen heeft nbekende man gisteren in iiitse Darmstadt 700.000 (uitgemaakt. Het voertuig geparkeerd op de laad- 1 van een warenhuis, toen in de beide medewerkers et transport met een ge- onder schot nam, hen van rapens ontdeed en er met zilverkleurige geldkisten ior ging. Zijn auto werd 'erlaten aangetroffen. gische trucker I veroordeeld - Een Belgische trucker, ijdag na een wilde achter- ig van tientallen kilome- ver snelwegen tussen jk en Lille werd gearres- is gisteren door een Fran- htbank tot achttien den cel en drie jaar niet- 1 veroordeeld. Tegen de ige man werd snelrecht past wegens het in gevaar en van anderen, vracht- odiefstal en opzettelijke iling. Hij ging er met een van zijn bedrijf vandoor igenten hem wilden on- igen. Aan de achtervol- lamen zo'n 60 agenten en elikopter deel. De ver- e voerde als verweer aan ij amfetaminen had geslikt pressief was. Ier Colombia VN-inmenging rA - De nieuwe president olombia, Uribe, hoopt emiddeling van de VN inde te maken aan burger- g in zijn land. Hij heeft de renorganisatie al gevraagd nbeide te komen. Uribe j het vredesproces zowel inkse opstandelingen als mrechtse paramilitairen kken. Voorwaarde is wel eide partijen een staakt- uren in acht nemen en istische acties afzweren, nbia is al bijna veertig jaar kkeld in een burgeroorlog, eer dan 200.000 levens geëist. joenen mensen rken als slaven en - Het aantal mensen ordt gedwongen tot sla- neemt nog jaarlijks toe. ld wijd is hun aantal in- els opgelopen tot 27 mil- aldus Anti-Slavery Inter nal (ASI) in Londen. Voor toestand van miljoenen es die werken als huis ster is slecht. Zij kunnen onderwijs volgen en velen en uiteindelijk gedwongen ostitutie. ASI klaagt vooral ilfstaten, Pakistan, Brazi- auritanië en Sudan aan. m duidelijke inaar in Italië - Hoewel de gemeentelij- provinciale verkiezingen lië geen duidelijke over- lar hebben opgeleverd, de grootste oppositiepartij en een morele zege op de irvatieve regering van pre- Silvio Berlusconi opgeëist, llechts een jaar regeren is S stil blijven staan, en ver- I centrum-links vitaliteit en el", aldus Democratisch Meer dan twaalf miljoen nen mochten 967 burge- iters, tien provinciegouver- i en een groot aantal ge- Iteraden kiezen. wijs Kaprun itergehouden' urg - De Amerikaanse ad it Ed Fagan heeft Oosten- rvan beschuldigd belang- ewijs inzake de tunnel- i in Kaprun achter te hou- Bij het ongeluk in novem- )00 kwamen 155 mensen et leven, onder wie twee rlanders. Fagan zei dat di- la het ongeluk foto's zijn akt door een onderzoeks- van het Amerikaanse le- lok is bewijsmateriaal ver- Id en zijn getuigen ge- I. Al dit materiaal is op on- larbare wijze 'verdwenen', loor zouden sommige ver- Jordelijken niet kunnen ïn vervolgd. door Charles Hanley new york/ap - In een geheime fabriek in Noord-Pakistan wordt in deze crisisda- gen waarschijnlijk overgewerkt om ura nium te produceren voor kernbommen. En buurland India is misschien al bezig de kernkoppen uit de opslag te halen. Door de aanwezigheid van kernwapens is het explosieve conflict over Kashmir meer geworden dan een machtsvertoon tussen de legers van Pakistan en India. De hele wereld voelt zich er door be dreigd. Degenen die de strategie van de buur landen een beetje hebben gevolgd, denken niet dat de kemphanen naar kernwapens zullen grijpen. Maar waar ultieme wapens aanwezig zijn, moet rekening worden gehouden met ultie me scenario's. En met de kans dat zelfs de meest beheerste types zich kunnen vergissen. „De Indiase premier Vajpayee zou de Pakistanen zo razend kunnen maken dat zij met een kemaanval gaan drei gen", zegt David Albright, een Ameri kaanse deskundige op het gebied van de verspreiding van kernwapens. „De Pakistanen weten dat zij volkomen overtroefd zullen worden waar het op conventionele strijdkrachten en wa pens aankomt." Afgelopen week voerde Vajpayee de spanning rond Kashmir op door de troepen die India in het omstreden ge bied heeft samengetrokken op te roe pen zich klaar te maken voor 'een be slissende slag". Hij deed dat nadat mili tante moslims, vermoedelijk uit Pakis tan, een aanslag hadden gepleegd op een legerbasis in Kashmir. Daarbij vie len 34 doden, merendeels vrouwen en kinderen van Indiase militairen. Met achtereenvolgende kemproeven maakten Pakistan en India, die sinds 1947 driemaal oorlog hebben gevoerd, in 1998 aan de wereld duidelijk dat zij tot de kernmachten moeten worden gerekend. India heeft sindsdien verklaard niet als eerste kernwapens te zullen inzetten, maar Pakistan, wiens leger half zo klein is als dat van India, heeft eerste gebruik niet uitgesloten. „Dat is Pakistans troef kaart", zegt Miriam Rajkumar, een In diase analist bij het in Washington ge vestigde Carnegie Endowment for In ternational Peace. Aangenomen wordt dat India fot nog toe vijftig tot honderd plutonium-kem- koppen heeft geproduceerd, en Pakis tan dertig tot vijftig koppen van hoog verrijkt uranium, het andere materiaal voor kernbommen. Sommige deskun digen denken dat India niet meer dan vijftig kernkoppen bezit. Het destructief vermogen van de afzon derlijke kernkoppen komt waarschijn lijk overeen met dat van de kernbom die de Verenigde Staten in 1945 op Hi roshima hebben laten vallen, ongeveer 15 kiloton TNT, zegt Albright, die als natuurkundige is verbonden aan het Instituut voor Wetenschap en Interna tionale Veiligheid in Washington. India zou waarschijnlijk MiG-vliegtui- gen gebruiken om kernladingen af te werpen, Pakistan eerder raketten, met name de in China gebouwde M-11 's met een bereik van 300 kilometer. Nu de spanningen zo hoog zijn opgelopen, zijn beide landen misschien al bezig de kemladingen aan te brengen, zegt Al bright. De Pakistaanse natuurkundige Zia Mi an zegt dat India en Pakistan in een ra ce verwikkeld zijn om hun arsenalen uit te breiden. „De Pakistaanse verrij- kingsfabrieken werken voor zover we weten in drie ploegen, de klok rond." Net als veel anderen denkt Mian, ver bonden aan de universiteit van Prince ton, dat het meest waarschijnlijke sce nario waarbij Pakistan kernwapens zou gebruiken een situatie zou zijn waarin het land zich in zijn nationale voortbe staan bedreigd ziet door een groot scheepse inval van het Indiase leger of een verstikkende blokkade door de In diase marine. De politicoloog Sumit Ganguly, die een boek over de oorlogen tussen India en Pakistan heeft geschreven onder de ti tel 'Oneindig Conflict', is ook die me ning toegedaan.Als de Indiërs tot ver in Pakistan doordrukken en niet de in druk maken te zullen stoppen, zouden de Pakistanen met kernwapens kunnen gaan dreigen", zegt hij. Zo'n situatie ziet Ganguly overigens niet ontstaan. Daarvoor is de militaire cultuur in In dia volgens hem te zorgvuldig en voor zichtig. Hij gaat ervan uit dat zijn land genoten 'niet zo stom' zijn een kern oorlog te riskeren. Zo'n oorlog zou de dood van dertig miljoen Indiërs en Pakistanen kunnen betekenen, heeft de in Washington ge vestigde Natural Resources Defense Council in januari aan de hand van een computermodel berekend. Daarbij werd ervan uit gegaan dat grote steden in beide landen door kernbommen zouden worden getroffen. De sterfte op langere termijn tengevolge van straling werd in de berekening niet meegeno men. Sommige Indiase analisten gaan ervan uit dat een grotere kernmacht zal in grijpen voor het zo ver zal komen. Zij denken dat de Verenigde Staten op het laatste moment de controle over de Pa kistaanse kernwapens zullen overne men. Rajkumar noemt dat echter een 'gevaarlijke aanname' en Mian spreekt van 'wishful thinking'. Albright wijst er wel op dat de grootmachten veel te ver liezen hebben op het Aziatische sub continent. Er zijn familiebetrekkingen en groeiende zakelijke banden, vooral met Amerika en Groot-Brittannië. En een oorlog tussen een moslimland en een niet-moslimland zou van enorme invloed zijn op de situatie in het Mid den-Oosten en Azië, inclusief Afghanis tan. Zelfs de westerse belastingbetaler kan zich niet van het conflict afkeren, zegt Albright. „Een harteloze reactie zou kunnen zijn: laat ze elkaar maar met kernbommen bestoken. Maar ik denk dat wij uiteindelijk zullen moeten betalen om hun maatschappijen weer op te bouwen." door onze correspondent Ad Bloemendaal til aviv - Een zelfmoordaanslag door een lid van de Palestijnse al-Aksa-brigades bij Tel Aviv heeft gisteravond zeker twee mensen het leven gfltost. De slachtoffers zijn een /0-jarige vrouw en haar 18 maanden ou de kleinkind. Vanochtend lagen nog 24 gewonden in ziekenhui zen. Van drie mensen is de toe stand kritiek. Israël reageerde vandaag door Jenin op de West oever weer binnen te trekken. De explosie deed zich voor bij een winkelcentrum in de voor stad Petah Tikva. De zelfmoord terrorist blies zich op bij een ijs- salon in de buurt van de ingang. De politie vermoedt dat hij we gens de bewaking niet heeft ge probeerd een supermarkt bin nen te gaan. Was de bom daar ontploft, dan zou het aantal slachtoffers aanzienlijk groter zijn geweest. new delhi-islamabad/afp-rtr - De infiltraties van militante mos lims vanuit Pakistan in het India se deel van Kashmir zijn hele maal geen verleden tijd. De Pa kistaanse president Musharraf verzekerde gisteren wel dat er een eind aan die infiltraties is ge komen, maar dat klopt niet. Dat zei de Indiase minister van defen sie Fernandes vanmorgen. Musharraf zei gisteren in een tv- toespraak dat er onder druk van de internationale gemeenschap een einde is gemaakt aan ge welddadige acties van militante moslims in India die vanuit Pa kistan opereren. De Indiase pre mier Vajpayee waarschuwde zondag nog dat het geduld van zijn land over aanvallen van die militanten ten einde loopt „Maar wat Musharraf hierover heeft gezegd, klopt totaal niet", zei Fernandes vandaag. „Inte gendeel Er is informatie van ge heime diensten over allerlei ac ties op verschillende plaatsen." India zei vanmorgen dat zich in Pakistaans Kashmir ook strijders van Osama bin Ladens al-Qae- da-netwerk zouden bevinden. Het zou gaan om duizenden strijders van arabische her komst/ Intussen is er in Kashmir ook vandaag weer geschoten tussen Indiase en Pakistaanse troepen. Er viel een dode, en zeker een militair raakte gewond. Beide zijden maakten melding van en kele schietincidenten op ver schillende plaatsen. Ongeveer 45 procent van Kashmir valt on der India, eenderde onder Pa kistan en China beheerst de rest Pakistan heeft vanmorgen met succes een ballistische raket met een bereik van 180 kilometer af gevuurd. Het was de laatste van een serie van drie tests van ra ketten, zo heeft de Pakistaanse defensie verklaard. Pakistan be schrijft de lanceringen, waarvan de eerste afgelopen zaterdag werd uitgevoerd, als routine- tests, en ontkent dat ze iets te maken hebben met een militai re confrontatie met India. India heeft in reactie op de tests ge zegd niet onder de indruk te zijn van de Pakistaanse 'fratsen'. De spanningen tussen beide landen namen eind vorig jaar toe na een aanslag op het India se parlement, die dertien men senlevens eiste. Eerder deze maand volgde een aanval op een Indiase kazerne in Kashmir, waarbij dertig doden vielen. De aanslagen waren vermoedelijk het werk van islamitische rebel len, die vanuit het Pakistaanse deel van Kashmir opereren en volgens India door Pakistan worden gesteund. Pakistan zelf zegt de rebellen al leen morele, politieke en diplo matieke steun te geven. Sinds de aanslag in december is er in Kashmir sprake van een enorme troepenopbouw. Beide landen hebben er bij elkaar een miljoen militairen samengebracht. door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - De uitbreiding van de Europese Unie met tien landen komt serieus in problemen als de Ieren dit najaar voor de twee de keer het Verdrag van Nice verwerpen. De Europese Com missie waarschuwde gisteren voor het eerst openlijk voor een dergelijk scenario. De juridische dienst van de Commissie onderzoekt momen teel welke noodoplossingen er zijn om een Iers 'nee' te omzei len. De kans is groot dat deze sluipwegen bewandeld moeten worden. Vorige zomer verwier pen de Ieren met 54 tegen 46 procent het Verdrag van Nice. Dit verdrag is onmisbaar voor de groei van de EU, omdat het de nieuwe stemverhoudingen in de EU vastlegt als vanaf 2004 tien landen uit Midden- en Oost-Europa toetreden. 'Nice' moet de goedkeuring krij gen van alle lidstaten. Twaalf van de vijftien lidstaten hebben al met het verdrag ingestemd. België en Griekenland volgen naar verwachting binnenkort, maar in Ierland is het ja-woord afhankelijk van een referendum. Politieke analisten in Dublin gaan ervan uit dat de tweede volksraadpleging deze herfst ze ker niet gunstiger voor Nice' zal uitvallen dan de eerste. londen/anp - In een Schots zie kenhuis is een nieuwe 'super bacterie' aangetroffen. De bac terie lijkt nog hardnekkiger en gevaarlijker dan de MRSA-bac- terie, die nu veel problemen in de gezondheidszorg veroor zaakt. De nieuwe bacterie ESBL produceert enzymen die anti biotica kunnen afbreken. Pati ënten kunnen er een dodelijke bloedvergiftiging van krijgen. De bacterie heeft het leven ge kost aan zeker één patiënt in East Kilbride, zo bleek uit on derzoek van microbioloog dr. Dugald Baird. Tussen juli vorig jaar en april van dit jaar zijn 41 mensen ermee besmet. Baird zei tegen de BBC dat hij vreest dat het met de ESBL-bacterie net zo gaat als met MRSA-bacte- riën, die resistent zijn voor anti biotica Eerst dachten velen dat MRSA niet erg schadelijk was. Nu wor den overal met grote regelmaat ziekenhuisafdelingen gesloten om besmetting met MRSA de baas te kunnen. Vooral opera tiepatiënten en mensen met een verminderde weerstand kunnen door MRSA ernstig ziek worden en zelfs overlijden. door onze correspondent Wierd Duk berlijn - De Duitse liberale FDP, een mo gelijke coalitiepartner in een nieuwe re gering, ligt onder vuur wegens vermeen de antisemitische uitlatingen van haar leiding. De FDP wil volgens critici meeliften op het succes van rechts-populistische be wegingen elders in Europa. In september zijn er Bondsdagverkiezingen. De FDP, in 1998 goed voor 6,2 procent van de stem men, wil dan 18 procent van de kiezers binnenhalen. De afgelopen week kwam het tot een openlijke ruzie tussen vice-voorzitter Jür- gen Mölleman van de FDP en de leiding van de Centrale Joodse Raad. Mölleman is een fel criticus van het Israëlische mili taire optreden in de Palestijnse gebieden. „Wat zouden wij doen als Duitsland was bezet?", vroeg Mölleman onlangs reto risch. „Ik zou me verzetten, desnoods met geweld en in het land van de bezet ter." Volgens Mölleman zijn joodse woord voerders zelf verantwoordelijk voor het oplevende antisemitisme in Europa. Hij hekelde de 'agressief-arrogante' houding van Michel Friedman, de gesoigneerde en mediabewuste plaatsvervangend voorzitter van de Centrale Joodse Raad. Ook bekritiseerde hij het politiek-correc- te denken in Duitsland, waarbinnen geen plaats zou zijn voor kritiek op Israël. „Wij moeten maar eens zaken uitspreken die door andere politici tot taboe zijn ver klaard", aldus Mölleman. De kritiek op zijn uitlatingen is niet mals. Volgens de Centrale Joodse Raad gaat het om de 'grootste belediging sinds de Ho locaust'. Bondskanselier Gerhard Schro der (SPD), wiens partij in de opiniepeilin gen in navolging van de PvdA aan een vrije val bezig is, zegt de FDP niet langer als een potentiële regeringspartner te be schouwen. De christen-democraten van Schröders rivaal Edmund Stoiber (CSU) weigeren Mölleman als minister in een nieuw kabinet te accepteren. En volgens de postcommunistische PDS wil de om streden FDP'er de 'Duitse Haider' wor den. Ook in de eigen partij groeit de weer stand. Zo achten oudgedienden als Hans-Dietrich Genscher, voormalig mi nister van buitenlandse zaken, en erelid graaf Otto Lambsdorff het zeer onver standig van Mölleman dat hij de regiona le politicus Jamal Karsli, een overloper van De Groenen, in bescherming nam. Karsli, een islamiet uit Syrië en fan van Saddam Hussein, werd weliswaar ge weerd als FDP-lid omdat hij de Israëli sche premier Sharon van 'nazi-metho des' betichtte, maar hij werkt nog altijd nauw samen met Möllemans FDP-fractie in het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen. De eigenlijke FDP-leider, voorzitter Gui- do Westerwelle, onderneemt weinig om Möllemans polariserende optreden af te zwakken. Westerwelle, die graag minister van buitenlandse zaken wil worden, is op het moment in Israël, waar emotioneel is gereageerd op het antisemitisme-debat in Duitsland. In een interview gaf Wes terwelle toe dat de FDP een brug wil slaan naar bevolkingsgroepen, die zich door de gevestigde partijen niet verte genwoordigd voelen. Critici menen dat het in het licht van de Duitse geschiedenis ongepast is om deze kiezers, van wie een groot deel zich aan de uiterst rechtse kant van het politieke spectrum ophoudt, naar de stembus te lokken met aanvallen op Israël. Maar Mölleman, die vastbesloten is van de FDP een brede volkspartij te maken, wijst erop dat hij kennelijk een algemeen on genoegen heeft aangeboord. „Het aantal steunbetuigingen is overweldigend", al dus Mölleman. „En meer dan negentig procent is afkomstig uit het midden van de samenleving." colleville/anp-gpd - De Ameri kaanse president George W. Bush herdacht gisteren in het Franse Normandië de Ameri kaanse militairen die vielen tij dens de geallieerde invasie in ju ni 1944. Bush arriveerde samen met de Franse president Chirac met een helikopter in Sainte-Mère-Egli- se, de eerste plaats die na de in vasie door Amerikaanse troepen werd bevrijd. Zij woonden sa men met hun echtgenotes hier een kerkdienst bij. Na de dienst maakte Bush met de helikopter een vlucht over de stranden waar de invasie plaats had. Daarna gingen de beide staatshoofden naar de Ameri kaanse oorlogsbegraafplaats in Colleville-sur-Mer. Deze kijkt uit over Omaha Beach, een van de landingsplaatsen op 6 juni 1944. Na afloop van de kerkdienst in Sainte-Mère-Eglise stelde Chirac zich achter de Amerikaanse strijd tegen het terrorisme. „Door eer te bewijzen aan hen die vochten voor de vrijheid in 1944 en die vandaag vechten te gen het terrorisme, verwerpen wij fanatisme, racisme en xeno fobie", aldus Chirac. Iedere keer als de essentie van ons bestaan op het spel staat, kunnen de Verenigde Staten op ons reke nen, zei het Franse staatshoofd. „Het is een gevecht voor tole rantie en humanisme. Het is een strijd die we samen voeren en samen zullen winnen." Er waren niet veel mensen in de kerk om de woorden van Chirac aan te horen. De veiligheids maatregelen in en rond het Nor- mandische dorpje waren nooit eerder zo draconisch, zelfs niet bij eerdere bezoeken van Ameri kaanse presidenten. Bewoners van huizen aan het dorpsplein met uitzicht op de kerk was het verboden om zich tijdens het verblijf van Bush voor de ramen te vertonen, en de winkels in de omgeving hadden opdracht ge kregen hun rolluiken te laten zakken. Aanvankelijk bestond bij de 'Se cret Service' zelfs het plan om het hele dorpsplein te ontrui men als Bush naar de kerk zou lopen, maar dat vond burge meester Mare Lefèvre te ver gaan. „Voor ons is dit bezoek een feest waaraan zoveel moge lijk mensen moeten deelnemen. Het is toch geen gezicht als in de rest van de wereld het beeld zou ontstaan dat de Amerikaan se president op een leeg plein aankomt." Na het bezoek aan de begraaf plaats verliet Bush Frankrijk. Hij reisde door naar Italië waar hij een NAVO-top in Rome zal bij wonen. Eert ernstig kijkende George Bush loopt over de geallieerde begraafplaats in Colleville, waar hij gisteren op Memorial Day de Amerikaanse doden van de invasie in Normandië herdacht. Foto: EPA/Paul Richards

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9