'Bestuur bond moet nü weg' ECONOMIE Bukken in eigen huis straks voorbij Drastische sanerin van Europese visse 'Heb ik schulden? Nee hoordat is mijn vader Winkelketen Dixtone opgeheven Roep om crisisteam dat orde op zaken stelt bij FNV Bondgenoten Prins opent hoofdkantoor Onderzoek Boonstra voortgezet Akkoord Ceres en Amsterdam Rotterdam betwist regi voor vuurwerk in have Baan software reorganise Dollar ruimt veld voor euro Aanpassing bouwregels maakt huizen wel duurder Vertrouwen zakt verder voorburg - Voor de vierde maand op rij is het vertrouwen van de consumenten in de eco nomie gedaald. Nederlanders vinden het vooral een ongunsti ge tijd om grote aankopen te doen. De koopbereidheid is de afgelopen twaalf maanden scherper dan ooit gedaald, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag bekend maakte. Verge leken met een jaar geleden is de koopbereidheid met 45 punten gezakt. Volgens het CBS zorgt zo'n scherpe afname gewoon lijk voor lagere consumptie- groei. Brandstofprijs daalt één cent den haag - Brandstof voor au to's is vandaag één eurocent goedkoper geworden. De ad viesprijs voor een liter diesel komt op 79,3 eurocent. Markt leider Shell rekent voor een liter super plus 1,219 euro en euro ongelood komt op 1,165. Het is de 21e prijswijziging dit jaar Shell-directeur naar Duits RWE düsseldorf - Directielid H. Roels van Shell wordt presi dent-directeur van het Duitse energieconcem RWE. Dat meldt de zakenkrant Handels- blatt. Hij is opvolger van de huidige topman Dietmar Kuhnt. De 53-jarige Roels maakte begin dit jaar bekend eind juni bij Shell te vertrekken om persoonlijke redenen. Opnieuw geen voorjaarsoverleg den haag - Werknemers- en werkgeversorganisaties zien op nieuw geen noodzaak met het kabinet te overleggen. Het tra ditionele voorjaarsoverleg zou in juni worden gehouden. Een eerder geplande bespreking half maart was al uitgesteld we gens te veel onzekerheid over de richting van de economie. „We kunnen beter wachten tot er een nieuw kabinet is ge vormd", vindt voorzitter D. Terpstra van vakcentrale CNV. Een specialist van MKB-Neder- land zegt dat het overleg het ka rakter zou hebben van een zin loze afscheidsreceptie. Onderzoek EU Microsoft Passport brussel - De Europese Com missie onderzoekt of het com puterprogramma Microsoft Passport de Europese privacy regels schendt. Het programma onthoudt welke websides de gebruiker heeft bezocht en wel ke andere Microsoft-program- ma's hij gebruikt. SP-parlemen- tariër Meijer vraagt zich af of die informatie aan derden wordt verkocht. De Commissie gaat dat nu onderzoeken. CAO rond voor universiteiten den haag - Voor het eerst in de geschiedenis krijgen medewer kers van universiteiten een ein dejaarsuitkering. Dat is opge nomen in het principeakkoord over de CAO dat universiteiten en de vakbonden gisteravond bereikten. De partijen werden het eens over een eindejaarsuit kering van 2 procent, zo liet de AbvaKaboFNV weten. Volgens het akkoord krijgen de mede werkers ook op 1 juni dit jaar een loonsverhoging van 2,25 procent en op 1 april 2003 een verhoging van 1,6 procent. Pondbiljet uit roulatie londen - De Engelse centrale bank heeft de banken gisteren gevraagd het in omloop bren gen van een nieuw biljet van vijf pond te staken omdat de se rienummers eraf gewreven kunnen worden. De Bank of England verklaarde dat burgers vorige week klaagden over de biljetten. Er zijn tien miljoen biljetten naar de banken ge stuurd, maar een groot deel daarvan is nog niet in omloop gebracht. dinsdag 28 MEI 2002 utrecht/anp - De leiding van FNV Bondge noten moet direct opstappen. Het hoofd bestuur moet plaatsmaken voor een inte rim-crisisteam dat wel gezag heeft bij de werknemers en maatregelen kan nemen om de bond financieel op orde te krijgen. Dat heeft een groep vakbondsbestuur ders en beleidsmedewerkers van de vak bond via het interne e-mailsysteem van FNV Bondgenoten bekend' gemaakt. „Gezien de financiële situatie kunnen we het ons niet permitteren dat dit hoofdbe stuur tot eind dit jaar blijft aanklungelen. We gaan nog eens failliet zo", aldus vak bondsbestuurder J. Heilig gisteren na mens bijna zestig collega's. Vorige week stelde het hoofdbestuur van de bond voor vervroegde verkiezingen uit te schrijven, omdat het niet gelukt is na jaren van bezuinigen de organisatie fi nancieel gezond te krijgen. Voorzitter H. de Vries stelde vast dat 'de weerstand in de organisatie te groot is geworden' te gen meer noodzakelijke maatregelen. Volgens Heilig is het personeel echter wel degelijk bereid tot offers. „Wij begrijpen best dat we wat moeten inleveren en dat misschien meer mensen wegmoeten. De weerstand nam toe, omdat het hoofdbe stuur elke keer halve plannen presenteer de en nooit een totaal plan heeft laten zien. Dan ben je op een gegeven moment niet meer geloofwaardig." Het hoofdbestuur heeft voorgesteld aan het einde van dit jaar verkiezingen te houden in plaats van in januari 2004. Totdat een nieuw bestuur is gekozen, willen de huidige bestuursleden aanblij ven. Dat laatste is de groep werknemers van FNV Bondgenoten in het verkeerde keelgat geschoten. „Dit betekent zes of zeven maanden dood in de pot en on dertussen stapelen de verliezen zich op." In de eerste drie maanden van dit jaar heeft de bond al 1,9 miljoen euro te veel uitgegeven. Terwijl het streven van het hoofdbestuur voor 2001 was het tekort niet verder te laten oplopen dan 4,5 mil joen euro. De werknemers willen dat het crisisteam wordt geleid door een buitenstaander met liefde voor vakbeweging. „Een sterke man of vrouw waar niemand snel nee te gen durft te zeggen", stelde Heilig. Hij denkt aan oud-vakbondsmensen als Ste kelenburg Kok of Ruud Vreeman. De on dernemingsraad (OR) van de bond heeft vorige week ook al gepleit voor een direc teur van buitenaf. Het parlement van de bond, de Bonds raad, buigt zich vrijdag over de kwestie. Tot dan wil het hoofdbestuur volgens een woordvoerster niet reageren. oss - Kroonprins Willem-Alexander bekijkt het logo van farmaceutisch bedrijf Organon. De prins verrichtte gisteren in Oss de officiële opening van het nieuwe kantoor van het bedrijf, dat onderdeel is van chemieconcern Akzo Nobel. Foto: ANP/Vincent Jannink amsterdam/anp - Justitie gaat vervolgonderzoek doen in de af- faire-Boonstra. Dat maakte het openbaar ministerie (OM) van daag bekend. Voormalig Philips- bestuursvoorzitter Cor Boonstra wordt verdacht van effecten handel met voorkennis. Justitie heeft tot het vervolgon derzoek besloten omdat zowel de verdediging van Boonstra als het OM zelf via de rechter-com- missaris nog enkele getuigen wil horen. Het OM besloot eind april 2001 tot het onderzoek, nadat de voorloper van de Autoriteit Fi nanciële Markten aangifte deed. Boonstra zou zich schuldig heb ben gemaakt aan handel met voorkennis in aandelen Ende- mol. Hij kocht aandelen Ende- mol en verkocht de stukken'en- kele weken later nadat bekend was geworden dat telecombe- drijf Telefonica een bod deed op Endemol, waar zijn vriendin Sylvia Tóth commissaris was. De transactie leverde Boonstra een winst op van 230.000 euro. Later kwam daar ook nog de handel in stukken Ahold bij. Als commissaris van het super marktconcern handelde Boon stra in aandelen Ahold in een periode dat dit verboden was. amsterdam/anp - De gemeente Amsterdam en Ceres hebben hun geschillen deels bijgelegd. Havenwethouder M. van der Horst en C. Kritikos, exploitant van de Ceres-containerterminal bereikten gisteren overeenstem ming over de oplevering van de terminal. Over de huurachter stand van 1,5 miljoen euro is nog geen akkoord. Onder meer de verlichting en afmeting van de kades zouden niet goed zijn. Voordat deze problemen zijn opgelost, betaalt Kritikos geen cent, liet hij vorige week weten. brussel/anp - Het roer gaat om in het visserijbeleid van de Eu ropese Unie, waarmee jaarlijks één miljard euro steun is ge moeid. Vandaag gaat de Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, vrijwel zeker akkoord met voorstellen van commissaris Fischler (land bouw) voor een drastische sane ring. Daarna volgen nog maanden van onderhandelingen met de lidstaten. Fischler wil de capaci teit flink temgbrengen. Bij som mige vloten gaat het om veertig procent. De banen van 28.000 van de 260.000 vissers zijn in ge vaar. De gevolgen voor de indi recte werkgelegenheid in de sec tor zijn nog niet duidelijk. Nederland telt momenteel vier honderd kotters en achttien gro te zeeschepen, waar zo'n 2400 vissers werken, aldus het Land bouw Economisch Instituut. In handel en verwerking verdienen 7500 mensen hun brood. In Ne derland gaat 2,5 miljard euro om. In de belangrijkste vissers- stad Urk hangt de helft van de economie af van de vangst, maar voor Nederland als geheel is de bijdrage van de visserij aan het nationaal inkomen minder dan één procent De maatregelen zijn nodig om dat de zeeën leeggevist worden. Mede als gevolg van het subsi dieprogramma van Brussel, waarbij vissers steeds slimmere en grotere boten kunnen aan schaffen, zijn soorten als kabel jauw en heek met uitsterven be dreigd. Biologen waarsc al veel langer, maar de m van landbouw in de EU ren bij de jaarlijkse ve van de vangsthoevee toch telkens het onderste kan te halen, bang als voor protesten uit de Fischler wil een einde aan deze jaarlijkse 'vismj met meerjarenplannen werken. Hij pleit verder voor een regeling en het stopzetti de subsidies voor nieuwi pen. Het geld moet gaa programma's om de viss der werk te geven. Ook r meer controle komen. De ingreep in de visserij hevige weerstand stuitei name van de Zuid-Eu landen. In april werd een versie van Fischlers rapp het laatste moment uit{ na een boos telefoontje vi sident Aznar van huidi voorzitter Spanje, dat ha troffen wordt door de pl De Franse minister van bouw Gaymard liet gister ten de plannen af te keurt nog voordat ze officieel gepresenteerd. Volgens h zijn Spaanse collega Can dezelfde golflengte. M Brinkhorst wilde inho nog niet reageren op he Maar de aanpak van de c vissing heeft zijn zegen, mate de techniek voortsi ben je als visser bezig de 1 de boom af te zagen wat zelf zit." rotterdam/gpd - Rotterdam be twist de rechtsgeldigheid van de richtlijn die geldt voor met vuur werk geladen schepen. Het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotter dam vindt dat er daarom snel nieuwe wetgeving op dit punt moet komen. Tijdens spoed overleg gisteren tussen Haven bedrijf en het ministerie van verkeer en waterstaat is afge sproken dat er op zo kort moge lijke termijn duidelijkheid moet zijn. „Wij vinden dat vuurwerk in de haven moet kunnen," stelt di recteur P. Struijs van het Haven bedrijf resoluut „Als in sommi ge gevallen aanvullende maatre gelen nodig zijn, dan moet dat maar. Het moet in ieder geval niet zo zijn dat een schip met vuurwerk de haven niet in mag.' Na de ramp in Enschede wordt alle vuurwerk aan boord van zeeschepen in de zwaarste cate gorie gerangschikt. Die opvat ting wijkt af van de op dit mo ment internationaal geldende regels voor vuurwerk. Het spoedoverleg tussen 1 bedrijf en ministerie volj een afgelopen zaterdag 1 hand gelopen conflict ni containerschip Northern j ty van de rederij China ping. Het schip had vrij da dag besloten na Antwerp» eerst Felixstowe aan te maar in Rotterdam te los de Engelse haven zou doo drukte anderhalve dag ging worden opgelopen boord van de Northern 1 bevonden zich veertien i ners met in totaal 175 to Engeland bestemd vuurwi De Inspectie Verkeer en staat eiste zaterdagavon dat het lossen van het sc Uniport direct zou word staakt en dat de Northern ty de haven zou verlaten aan die eis geen gehooi gegeven zijn Uniport-ei H. Vervat, zijn directeur Strien en de Duitse kapitf het schip door de riviei opgepakt en voor verhoo genomen. barneveld/gpd - Softwareleve- schrapt en waar. rancier Baan gaat reorganiseren. De Ruiter spreekt tegen Dat gaat een nog onbekend om een kwart van het per aantal banen kosten. Directielid zou gaan. „Het gaat hoog H. de Ruiter heeft dat bevestigd, een paar procenten." V Voor eind juni moet duidelijk wijd telt Baan 3400 werkni zijn hoeveel banen worden ge- den haag/gpd - De euro heeft in Groot-Brittannië de dollar ver drongen als belangrijkste bui tenlandse valuta. Tegelijkertijd is het gebruik van de euro op de Britse eilanden nog zeer be perkt. Dat staat in een rapport van de Engelse centrale bank. Vooral bedrijven in Groot-Brit- tannië hebben de euro omarmd. Eind maart werden er in heel het land 145.000 euro-rekenin gen geteld, waarvan 90.000 bij bedrijven. Groot-Brittannië heeft zich niet aangesloten bij de monetaire unie, waar nu twaalf landen aan deelnemen. De regering-Blair wil pas mee doen als de economische om standigheden gunstig zijn en de Britten zich er in meerderheid voor uitspreken in een referen dum. De Bank of England stelt vast dat het gebruik van de euro het grootst is in grensregio's, zoals in Noord-Ierland dat grenst aan Ierland waar de euro wel is inge voerd. De euro wordt ook geac cepteerd in enkele winkels op plekken waar veel toeristen ko men. De Engelse centrale bank waar schuwt dat het land ruim de tijd moet nemen om de euro in te voeren, als eenmaal is besloten tot deelname aan de muntunie. De bank adviseert een voorbe reidingstijd van minstens twee jaar. De elf landen die als eerste toetraden tot de muntunie had den vijf jaar om zich voor te be reiden. Amersfoort/anp - Mensen met schulden blijken niet zo creatief in het verzinnen van smoezen. Ze vertellen vaak dezelfde verhalen waarom ze niet hebben betaald. Meestgehoorde smoes, als het incassobureau aan de deur staat: „Heb ik schulden? Nee, dat is een misver stand. U moet mijn vader hebben, die heeft dezelfde naam als ik.". Waarna de vader vertelt: „Nee hoor, u moet echt bij mijn zoon zijn." Op één-na-meestgehoorde smoes is dat de schulden maker net is overleden, wat vaak niet waar blijkt te zijn. Anderen zeggen doodleuk dat ze nooit ergens voor heb ben getekend, zo blijkt uit een top-tien die de Neder landse Vereniging van Incasso-ondernemingen (NVI) gisteren heeft bekendgemaakt. De debiteuren geven soms ook ronduit toe dat ze schul den hebben. Maar dan voegen ze eraan toe dat de schuld zo groot is, dat het incassobureau geen hoop hoeft te koesteren: „Ik heb zoveel schulden, u sluit maar achteraan in de rij." Of: „Jullie kunnen me toch niets maken, ik sta onder curatele." Pas op de tiende plaats van de top-tien staat een echt creatieve smoes. Medewerkers van incassobureaus krij gen dan onwaarschijnlijke verhalen over zwangerschap pen te horen: „Ik was ineens zwanger van een drieling en moet nu drie hongerige mondjes vullen, dus ik 1 nu niet meer betalen." De vermeende kinderen zi echter nergens te vinden. De vereniging van incasso-ondernemingen vindt 1 schuldenaars helemaal geen smoezen hoeven te g ken. Veel schuldenaars zouden het incassobureau recht beschouwen als een vijand. De incasso-ondi mingen willen echter als hulp worden gezien. „Ee goed incassobureau denkt mee over schuldsanerii terugbetalingsregelingen. We zoeken de geschikts nier voor de wanbetaler om zijn schulden te voldi aldus een woordvoerder van de NVI. den haag/gpd - Vendex-KBB stoot haar keten van 45 Dixtone- winkels (telefonie en communi catie) af. De meeste winkels worden gesloten; een klein aan tal gaat over naar het telecom- bedrijf Dutchtone. Volgens een woordvoerder van Vendex KBB vervallen in de winkels die wor den gesloten ongeveer 110 vol ledige arbeidsplaatsen. De oprichting van de Dixtone- keten in 1999 viel samen met de hausse in de telecommarkt. Na de aanvankelijk snelle groei waar het concern tot en met het jaar 2000 goed aan verdiende, raakte de markt vorig jaar verza digd. Doordat telecombedrijven de vaak aanzienlijke subsidies op nieuwe abonnementen sterk reduceerden, kwam het rende ment van de Dixtone-keten ern stig onder druk te staan. Volgens Vendex KBB loont het daardoor niet meer de moeite door te gaan met de formule. Voor Dutchtone betekent de overname van een aantal Dixto- ne-winkels een verdere uitbrei ding van het eigen distributie netwerk. Vorig jaar werd Dutch tone al eigenaar van de Let's Talk-keten. Op termijn krijgen alle winkels van Dutchtone een ingrijpende face-lift die samen hangt met de overgang naar Orange. Op een nog nader te bepalen datum gaat Dutchtone de naam van het Franse moe derbedrijf voeren. Voor Vendex KBB heeft het slui ten van de Dixtone-keten geen negatieve financiële consequen ties. Voor de 110 medewerkers die overbodig worden, geldt het sociaal plan van Vendex KBB. Woordvoerder Van Bakkum ge looft echter niet dat er daadwer kelijk op het sociaal plan terug gevallen moet worden. „Het overgrote deel van het winkel personeel bestaat uit jongeren van begin twintig. Aan dat soort mensen is veel behoefte, dus we gaan ervan uit dat ze vrijwel al lemaal heel snel nieuw werk kunnen vinden, al dan niet bin nen Vendex KBB". nijmegen/gpd - Het is met recht een klin kende overwinning voor de lobby van lan ge mensen. Plafonds in nieuwe huizen worden vanaf januari twintig centimeter hoger, van 240 naar 260 centimeter. Deu ren gaan van 210 centimeter naar 230. Ne derland wordt daarmee de absolute koplo per in de wereld; nergens wordt in de bouw zoveel rekening gehouden met lan ge mensen. Nederlanders behoren tot de langste mensen van de wereld. Elk decennium worden we zo'n vijftien millimeter lan ger. Mannen van twintig en ouder meten gemiddeld 1.80,3 meter. Twintig jaar ge leden was dat nog 1.77,5 meter. Vrouwen zijn nu 167,4 centimeter, tegenover 1.66.0 in 1982. Maar dat zijn gemiddelden. Jonge men sen zijn beduidend langer. Dat komt door zaken als toegenomen welvaart en verbeterde voeding. Ook het percentage mensen van meer dan twee meter groeit, blijkt uit cijfers van het CBS. En ook zij moeten zonder constant te hoeven bukken door de deurposten van hun eigen huis kunnen lopen, vindt het ministerie van volkshuisvesting. Vandaar dat het Bouwbesluit dat tot in detail de eisen beschrijft waaraan woningen moe ten voldoen, wordt aangescherpt Aan de veranderingen zit wel een prijs kaartje. Het ministerie heeft becijferd dat een 'gemiddelde woning*, door de maat regelen gemiddeld ruim 4000 euro duur der wordt. Daarbij inbegrepen zijn ook de kosten voor het minder steil maken van trappen en het geluidswerender ma ken van muren. De timmerbranche en het algemeen ver bond van bouwbedrijven (ANVB), zetten grote vraagtekens bij de rekensommen. Nieuwe huizen zullen nog veel duurder worden, zegt J. Douma, algemeen secre taris van de Nederlandse Bond van Tim- merfabrikanten. „De hoge deuren en pla fonds hebben enorm veel consequenties. We krijgen problemen met het transport van de deuren, we moeten nieuwe pro ductielijnen maken en het is nog maar de vraag of de huidige constructie van de deuren gehandhaafd kan blijven. Dat kost allemaal geld en dat gaan we na tuurlijk wel doorberekenen." Hoge plafonds zijn niet nieuw, getuige bijvoorbeeld de zeer hoge plafonds van huizen uit de jaren dertig. De minimum norm lag in het begin van de twintigste eeuw op 2.75 meter, maar vooral duur dere woningen werden nog hoger ge bouwd. Na de Tweede Wereldoorlog zak ten de plafonds flink. De overheid, die de massale nieuwbouw flink subsidieerde, eiste soberheid en doelmatigheid. De norm voor plafonds ging naar 2.60 me ter. Later werd dat stapsgewijs verder verlaagd tot het huidige niveau van 2.40 uit 1992. De nieuwe regels hebben ook conse quenties voor nieuwbouwplannen die op papier al bijna klaar zijn. Architecten moeten terug naar de tekentafel. Een Rotterdams architectenbureau zegt zijn huidige ontwerpen niet meer aan te pas sen. Als iet^ verandert, gebeurt dat vanaf het nulpunt", aldus een directielid, de opwaardering bouwkundig inte n sant noemt. „De ruimtelijke belevii royaler omdat je meer ruimte tot je schikking hebt." Dat de huizen groter worden is nie ij en enthousiast begroet door de Kli Lange Mensen (KLM), ook de Belai t vereniging Van Kleine Mensen (BV n ziet de voordelen van het bouwbes r Victor Klein nam zaterdag afscheid e voorzitter van de vereniging die on 1 driehonderd leden heeft. b „Zolang niet alle apparaten naar b< 0 worden gebracht, zien wij geen pr( e bleem. Want de deurpost mag dan r worden verhoogd, ik zie het niet sn K de deurklink ook boven gemiddeld a schouderhoogte uitkomt." Bij de B is 1,55 meter de maximiim lengte. wel lange als kleine mensen strevei 1, integrale toegankelijkheid. En mini steile trappen zijn ook voor ons eei ti komst." 1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 8