BINNENLAND 2 Recordaantal Studente medicijnen in les mogelijk met HIV besmet klachten over eindexamens 'Juf met hoofddoek heeft voorbeeldfunctie' - erijnen langer echtenis ibedrijven men zeven ton vrouwen [er soa er meldingen 1 straatroof 'ttal verkracht [uw in Meppel ithouders in mond bedreigd ;itFortuyn 1 ir familie lerzoek naar sns gestaakt 'Tweede Fase is boosdoener' Duyfken wil zeilend terug Rechter: KLM-controles rechtmatig Nieuw beroep in strijd tegen artsentekort Grootscheepse fraude met gekopieerde bankpasjes Automatisering recepten uiterste Vrouwen uit verzet herdacht (DAM - De raadkamer van htbank in Rotterdam ~i de hechtenis van vier Al- "7 en met dertig dagen ver- t Het openbaar ministerie ïkt de mannen van be- E nheid bij islamitisch ter- r ie. De Algerijnen werden maand opgepakt in oven, Bergen op Zoom en igen. Ze zouden lid zijn i Groupe Salafiste pour la r :ation et le Combat 1,3, een radicaal-islamiti- I irganisatie die verant- p lelijk is voor aanslagen 11 en buiten Algerije. en - Taxibedrijven heb- en kort geding aange- ïen tegen ziektekostenver- e,jars VGZ en IZA. De be- n n zeggen dat ze nog zeven ,r iro aan niet betaalde rit- F goed hebben. De verze- s vergoeden ritten voor u* en die voor him behande- a< f ziekte met een taxi moe- orden vervoerd. Volgens Z is hiervoor vervoersma- Zivoned ingeschakeld, t ed besteedt de taxiritten n eer uit aan diverse taxibe- i in Nederland. Zivoned echter met betalingspro- ngen - Vooral vrouwen n steeds meer in aanra- -net seksueel overdraagba- didoeningen (soa). Dit uit cijfers van de GGD fo OOI voor Groningen, 0 he en Friesland. Ten Èn van Zwolle zijn het tnelijk vrouwen die vaker worden geïnfec- [Ook soa onder 15- en 16- komen steeds vaker it betreft vooral lager lide jongeren. „Jongeren tenteren steeds meer en met seks, maar zijn erg lant in het condoomge- aldus de GGD. dam - Het aantal men- it zich aanmeldt voor een 'ergoeding na een ge ldige straatroof in Am- is het afgelopen jaar ivoudigd. Deden in 2000 slachtoffers van straat- Amsterdam een beroep Schadefonds Gewelds- ij ven, in 2001 waren dat aldus het fonds. In 2001 14215 mensen aangifte raatroof. De vertienvoudi- an de aanvragen in Am- m is hoog in vergelijking e landelijke cijfers. Lande- leg het aantal meldingen jaar met 33 procent i - Een 30-jarige vrouw is 1week in Meppel door lannen verkracht. De ver ting vond 's nachts plaats a parkeerplaats in de bin- ad. De vrouw was op weg - laar auto. Daar aangeko- verd ze aangesproken irie mannen, cüe haar ver is verkrachtten. Daama 'enen de mannen. i >nd - Twee Helmondse luders worden bedreigd aanhangers van voetbal- Cein Arsenal. De politie is hoogte van de identiteit e daders. Klein Arsenal verdwijnen van een voet- rein in verband met een bouwproject. De club jt de gemeente dat deze orgt voor een nieuw veld. ns de Helmondse burge- I teris een deel van de club- seer emotioneel'. „Er zit- ensen bij die klaarstaan eteen maar iedereen eens aan te pakken." Edam - Het testament van ortuyn wijst zijn broers en n aan als wettelijke erfge- in. Het testament stamt uit Familieadvocaat H. De nu een notaris aanstel- iie moet uitzoeken hoe het woiden verdeeld. De ig Pirn Fortuyn Founda- oprichting gaat zich be iden met het 'materiële lateride erfgoed' van de lorde politicus. Het onderzoek naar de maand gestolen wapens Johan WïLem Friso-ka- I in Assen zit op een dood De Koninklijke Mare- see heeft het onderzoeks- jontbonden. Uit een wa- ler zijn vijf pistolen en itomatische karabijnen DINSDAG 28 MEI 2002 Hilversum/ANP Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) heeft een recordaantal klachten van middelbare scholieren gekre gen over het eindexamen. Met nog een week van examens voor de boeg, zijn er al meer dan 46.000 grieven bij de instelling binnengekomen. Bij het oude klachtenrecord, dat vorig jaar werd gevestigd, bleef de teller steken op 42.533. Gis termiddag waren er al 46.475 grieven binnengekomen. „En het worden er elke minuut meer", aldus LAKS-woordvoer- der S. Steenman. Tot nu toe hadden de meeste klachten betrekking op het havo-examen geschiedenis. Vooral de stelopdracht om een historisch artikel over Indonesië te schrijven en de vraagstelling riepen veel vragen op bij de leerlingen. Ook het examen En gels op vwo-niveau leverde veel klachten op. Scholieren klaag den vooral over de lengte van het examen. Het LAKS vermoedt dat de ster ke toename van het aantal klachten grotendeels is toe te utrecht/gpd - Een 19-jarige studente ge neeskunde van het Universitair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht is mogelijk met HTV besmet geraakt nadat zij bij een practicumles met besmet bloed in aanra king is gekomen. Het voorval gebeurde bijna twee weken geleden. Testen wezen vorige week uit dat het bloed het virus bevatte. Het meisje, een eerste jaar studente af komstig uit Groningen, maakte volgens de universiteit door nog onbekende re den de fout een pipet zonder ballonnetje te gebruiken, waardoor zij bloed in haar schrijven aan de nieuwe les- en examenmethoden vervat in de Tweede Fase. Steenman: „We krijgen erg veel klachten van vwo-leerlingen. Deze scholieren doen dit jaar voor het eerst sinds de invoering van de nieu we indeling van de vakkenpak ketten examen. De havo-scho lieren deden dit vorig jaar al voor de eerste keer. Toen kwa men er uit deze hoek al bijzon der veel klachten." Veel leerlingen menen dat ze onvoldoende kans hebben ge had om op de examens te oefe nen. „Sinds de invoering van de Tweede Fase zien de examens er anders uit", aldus Steenman. „Voorheen konden de scholie ren van tevoren al oefenen met de examens van de voorgaande jaren. Door de nieuwe lesme thoden kan dat nu niet meer." Het LAKS verzamelt de klachten. Vervolgens bespreekt zij deze met de daarvoor verantwoorde lijke organisaties zoals het CITO en de CEVO. Aan de hand van die gesprekken wordt de norme ring van de examens eventueel aangepast. mond kreeg. „De studenten hebben van tevoren duidelijke instructies gekregen over wat ze moeten doen." Eerstejaars studenten van de Universiteit Utrecht reageerden vanochtend ge schrokken op het bericht. Een medestu dente zegt dat de regels op de faculteit helder zijn. „We zijn ons bovendien op deze opleiding extra bewust van de risi co's van besmet bloed." Medestudenten vinden het daarom absurd dat het Gro ningse meisje bloedserum met de mond heeft opgezogen. „Je moet met bloedtes ten altijd omgaan alsof het potentieel be smet bloed is. Studenten moeten hand schoenen dragen en tassen en jassen die nen buiten het lokaal te liggen." Een me destudente die bij het practicum aanwe zig was, vertelde vanochtend op de facul teit dat het gjng om een urinetest waarbij een ontsteking moest worden gesimu leerd. Daarom moest bloedserum wor den toegevoegd. Verschillende eerste jaars zijn 'verbijsterd' dat er HIV, het vi rus dat aids veroorzaakt, in bloedmateri- aal van de faculteit zit. Volgens de woordvoerder wordt normali ter alleen bloed gebruikt dat is getest op HIV. „Maar de voorraad was op. Nu is bloed gebruikt van patiënten die niet op dit soort virussen zijn getest" Het duurt zes maanden voordat de me dicijnstudente, die anoniem wil blijven, zeker weet of ze wel of niet is besmet met HIV. Tot zolang willen het meisje en haar familie geen juridische stappen tegen het UMC Utrecht ondernemen, aldus hun zegsman, de Groningse jurist Pieter van der Burgh. De arbeidsinspectie zegt de zaak te willen onderzoeken. De terugreis per vrachtschip was al geregeld. Maar kapitein Gary Wilson en projectleider Graeme Cocks hebben het plan opgevat de cirkel om de wereld compleet te maken. Ze willen naar Fremantle terugzeilen via Kaap Hoom. Ook die reis zal een jaar duren. Dit plan kan al leen doorgaan als sponsors 700.000 euro bijeenbrengen. Gary Wilson heeft Kaap Hoom, genoemd naar de zeelieden Schouten en Le Maire die in 1616 van Hoom naar Indonesië voeren, al twee keer eerder ge rond. hoorn/gpd - De Duyfken, de Australische VOC-replica, wil ook de terugreis vanuit Neder land naar Australië zeilend af leggen. Dat heeft het bestuur van The Duyken Foundation bekendgemaakt. De zestienkoppige bemanning heeft de heenreis zeilend afge legd. Een jaar heeft de groep er over gedaan. Het is de eerste re plica die zo'n lange afstand 'op eigen kiel' heeft afgelegd. Het schip bezoekt Nederland in het kader van de herdenking van ?fe oprichtipg van Verenigde Oost- indische Compagnie 400 jaar Amsterdam -Twee mensen zoeken troost bij elkaar na de kranslegging gisteren bij het Ravensbruck-monument op het museumplein in Amsterdam. Aanleiding was de jaarlijkse conferentie van het Internationaal Comité Herdenking Vrouwenconcentratiekamp Ravensbruck. Het monument is het eerste in Nederland dat gewijd is aan vrouwen in de Tweede Wereldoorlog en aan hun rol als verzetspleger en hulpverlener. Foto: ANP/Robbert Slagman Willemstad/ANP - De rechtbank van de Nederlandse Antillen heeft de KLM een belangrijke steun in de mg gegeven. In een vonnis heeft de rechter gisteren bepaald dat de zogenoemde pre-flightcontroles rechtmatig zijn. Het vermoeden dat iemand bolletjes heeft geslikt, is vol doende reden om die persoon de toegang tot het vliegtuig te ontzeggen. De zaak was aangespannen door een passagier die op 16 april door de KLM was gewei gerd op basis van een negatief reisadvies. De op Curasao gebo ren en in Nederland wonende man eiste compensatie van de KLM en van de Nederlandse An tillen. Hij vond dat hij was te gengehouden op basis van lou ter subjectieve kenmerken. Met deze uitspraak wordt het voor de Antilliaanse luchtvaart maatschappij DCA moeilijk om te blijven weigeren mee te doen aan de controles. Eerder werd bekend dat het OM van de Ne derlandse Antillen voorlopig geen negatieve reisadviezen meer geeft over vermoedelijke bolletjesslikkers aan luchtvaart maatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA). Bolletjesslikkers en andere drugskoeriers worden nu net zo lang opgehouden en gecontro leerd tot ze hun vlucht hebben gemist Het verstrekken van ne gatieve reisadviezen wordt dan overbodig. De Haarlemse hoofdofficier van Justitie, Wooldrik, waarschuwde DCA vorige week toestellen aan de grond te zullen houden en cabinepersoneel te arresteren. Wooldrik vindt dat DCA willens en wetens drugskoeriers ver voert, omdat het de negatieve reisadviezen in de wind slaat. Het OM in Haarlem liet maan dag in een reactie echter weten dat DCA niet op haar verant woordelijkheid kan worden aan gesproken door het besluit van het OM op de Antillen. Justitie zoekt andere manieren om An tilliaanse bolletjesslikkers buiten Nederland te houden. den haag/anp-gpd - De ministers Borst (volksgezondheid) en Hermans (onderwijs) werpen een nieuw beroep in de strijd tegen het artsentekort. De technische universitei ten Twente en Eindhoven krijgen de op dracht om een studie op te richten op het snijvlak van geneeskunde en techniek. De bewindspersonen kregen eerder het ad vies om nieuwe zelfstandige zorgberoepen te laten ontwikkelen. Die beroepsbeoefena ren zouden het tekort kunnen verminderen door taken van artsen over te nemen. De nog op te leiden technisch-mecüci kun nen bijvoorbeeld chirurgen in operatieka mers ontlasten, aldus een woordvoerder van Hermans. Het is de bedoeling dat de nieuwe opleiding in september 2003 van start gaat. In eerste instantie gaat het om zo'n zestig opleidingsplaatsen. Volgens rector-magnificus F. van Vught van de Twentse universiteit gaat het voor Euro pese begrippen om een unieke opleiding. „Het is een nieuwe zesjarige studie waarbij de bestaande medicijnenstudies gecombi neerd worden met innovatiekennis op het gebied van biotechnologie en informatie- en communicatietechnologie. De opleiding richt zich op een nieuw soort medicus die ook thuis is in de technische kant van de ge neeskunde." Van Vught zegt dat technologi sche ontwikkelingen bij onder meer de im plantatie van microchips, laserbehandelin gen en het vervangen van organen om spe cialistische kennis en vaardigheden vragen. Van Vught ziet de nieuwe opleiding niet als 'troostprijs'. De universiteit Twente had ei genlijk om een artsenopleiding gevraagd. Dit plan is nu van de baan. „Sterker, dit is nog veel mooier. Een betere combinatie dan (bio) technisch en medisch bestaat niet. Dit is niet meer van hetzelfde, hier gaat het om verruiming en vernieuwing. Wij dragen graag bij aan het opzetten van zo'n unieke opleiding die bovendien helpt het huidige en toekomstige tekort aan artsen te verklei nen." Met hun besluit volgen Hermans en Borst de commissie onder aanvoering van oud staatssecretaris Linschoten. Die adviseerde onlangs om de honderden extra benodigde opleidingsplaatsen om het artsentekort in te lopen bij de acht bestaande faculteiten on der te brengen. De universiteit in de Duitse stad Münster zal door de UT worden be trokken bij de ontwikkeling van de nieuwe studierichting. Mogelijk krijgt ook de Katho lieke Universiteit Nijmegen een rol Scholen huiverig voor gekleurde leerkracht door Carine Neefjes Amsterdam Terwijl scholen steeds zwarter worden, blijven meesters en juffen angstvallig wit. Slechts drie procent van alle leerkrachten in het basisonder wijs is allochtoon. Taalproblemen en vooroordelen over een juf met hoofddoek houden hen buiten de deur. „Scholen zijn bang dat er onverdraagzame teksten uit haar mond komen." „Die kleintjes kijken door mijn hoofddoek heen", vertelt Zey- nep Comlek (24), bijna afgestu deerd aan de pabo. Tijdens haar stage staat ze gesluierd voor de klas. „Kinderen hebben daar geen oordeel over. Allochtone meisjes van twaalf, die zelf al een hoofddoek dragen, voelen zich juist extra vertrouwd met mij. Voor hen heb ik een voor beeldfunctie. Je ziet ze denken: 'Zij is geen schoonmaakster, zij is onze juf!"' Zeynep, Turkse, is met hoofd doek lang niet op alle scholen welkom. Uit angst dat ouders zo'n juf niet accepteren en ver volgens hun kinderen van school halen, houden directies deze allochtonen liever buiten de deur. Ook als ze wel worden toegelaten is er volgens Zeynep soms sprake van non-verbale discriminatie. „Collega's laten voelen dat je anders bent en ei genlijk niet volwaardig. Vooral De Turkse Zeynep Comlek draagt als er Turkse leerkrachten zijn die geen hoofddoek dragen, moet ik me extra waarmaken. Bewijzen dat ik niet achterlijk ben. Vooral witte ouders op wit te scholen gedragen zich heel arrogant. Eigenlijk zien ze een juf met hoofddoek niet voor vol aan." Sonja Noot is coördinator bij 'Full Color', een landélijk project dat allochtonen probeert te wer ven voor het basisonderwijs. N^t behulp van een bedrag van gewoon haar hoofddoek tijdens de 1,8 miljoen euro van het minis terie van onderwijs moet er meer kleur voor de klas komen. Het project wordt uitgevoerd in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag en de pro vincie Brabant. Noot erkent dat sommige scho len gesluierde juffen weigeren. „In mijn sombere momenten denk ik dat directies zich ver schuilen achter ouders. Ze zeg gen dat die misschien hun kind van school halen als er een on- les. Foto:GPD/Roland de Bruin derwijzeres met hoofddoek voor de klas staat, maar eigenlijk we ten leerkrachten zelf nog niet hoe ze hier mee om moeten gaan. Soms vragen collega's: 'Kan die sluier niet af?' Belache lijk, het is geen versiering, het is geen petje, het hoort bij hun identiteit!" Dat ouders bang zijn voor een mogelijke fundamentalistische zendingsdrang van de juffrouw, vindt Noot onzin. „De dracht is puur persoonlijk, daar zit geen missie achter. Maar na 11 sep tember is de beeldvorming over moslims nog negatiever gewor den. Ouders zijn kennelijk bang dat er onverdraagzame, vreem de teksten uit zo'n leerkracht komen. Maar we leven in een multiculturele samenleving, de wereld ziet er anders uit, daar moeten ze ook op een witte school maar aan wennen." Taal blijft ook een probleem, vertelt Noot. „Allochtone stu denten die stage lopen en moei te hebben met lidwoorden, bij voorbeeld 'het auto' zeggen, krijgen daar veel commentaar op. Natuurlijk mag de norm niet omlaag en moeten ze goed Ne derlands spreken. Maar ik ken ook diverse Nederlandse leer krachten die grove taalfouten maken, ze verwarren hun met zij. Dat wordt op school een 'vergissing1 genoemd, terwijl een allochtoon een 'fout' maakt." Volgens de werkgroep allochto nen van de Algemene Onder wijsbond (AOb) ontbreekt het aan begeleiding van Turkse en Marokkaanse leerkrachten. Wervingsacties onder allochto nen zijn alleen zinvol als ze op school goed worden begeleid. Nu komt het regelmatig voor dat ze snel afhaken vanwege taal problemen, discriminatie of omdat de hoofddoek niet wordt geaccepteerd. Het is niet voor niets dat het cijfer van slechts drie procent allochtone leer krachten in het basisonderwijs al een paar jaar stabiel is. door Anita Pepping Groningen - Honderden men sen in heel Nederland zijn slachtoffer geworden van fraude met gekopieerde bankpasjes. Met deze passen werd in Parijs geld opgenomen. Per rekening werd een paar duizend euro ge pind. De betreffende rekeningen zijn inmiddels geblokkeerd. Een van de betrokken banken is de Postbank. „Er kwamen mel dingen bij ons binnen van reke ninghouders die vertelden dat er geld van hun rekening was ge haald in Parijs. En daar waren ze helemaal niet geweest", vertelt Dorien Moors, hoofd in- en ex terne communicatie van de Postbank. Ook andere banken zijn bij deze fraudezaak betrok ken. De Nederlandse Vereniging van Banken wil op dit moment alleen kwijt dat er een onder zoek gaande is. Rekeninghouders van de Post bank die vanochtend in Gronin gen geld wilden pinnen, zagen hun pasje in de pinautomaat verdwijnen. Een telefoontje met de klantenservice leerde dat hun rekening was geblokkeerd om dat ook zij slachtoffer waren ge worden. De gedupeerden van de Post bank krijgen hun geld terug en ze krijgen een nieuwe pas en pincode. Volgens Moors is er sprake van een bepaald pa troon. „Ik kan nu niet zeggen om welk patroon het gaat, maar bij rekeninghouders bij wie we dit opmerkten, hebben we pre ventief de rekening geblok keerd." Deze mensen hebben inmiddels een brief thuisgekre gen. den haag/anp - Automatisering kan voor een groot deel voorkó men dat er fouten worden ge maakt bij het toedienen van me dicijnen door verpleegkundigen. Dat heeft minister Borst (volks gezondheid) geschreven in ant woord op Kamervragen van SP- Kamerlid Kant. Het Kamerlid vroeg het oordeel van de minister over een steek proef van het blad Nursing, waaruit vorige maand bleek dat ruim eenderde van de verpleeg kundigen fouten maakt bij het toedienen van medicijnen. Borst kan niet beoordelen hoe be trouwbaar deze cijfers zijn, maar denkt wel dat automatise ring van de medicijnverstrek- king vanuit de apotheken, kan helpen fouten voorkomen. Het systeem van het toedienen van medicijnen is niet waterdicht, aldus Borst. Zij verwacht geen heil van een dubbele controle van datzelfde systeem, zoals verpleegkundigen hebben voor gesteld.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5