'Voor onderwijs en zorg extra betalen' BINNENLAND 1 Frans Weisglas zit nooit om een mening verlegen Landmacht opent aanval op overgewicht Nieuw kabinet wacht grote bezuiniging Hijskraan valt op parkeergarage WK-voetbal Zalm wil paarse ministers in kabinet Organisaties positief over illegalenpardon itieteam maakt jizelf overbodig - Het speciale Almeerse fcteam dat zich richt op pele Antillianen, is dit ir wegens succes opge- I Het team hield zich be lt toezichthouden op de jare ruimte, maar spoorde harde kem onder de An- jse criminelen op. Bin- n jaar hield de politie de e overlastveroorzakers dinsdag 28 mei 2002 getje (1,5) drinkt in vijver - Een jongetje van ir is gisteravond verdron- I een Groningse vijver, ingetje ontsnapte aan het ran de middag aan de jtëht van zijn ouders. Die n na anderhalf uur alarm, iind werd uiteindelijk door kgenten in een vijver ge- 1. Reanimatie mocht niet [baten. ae wordt knitter CARE haag - De Leidse wethou- lohamed Rabbae wordt juni benoemd tot voorzit - in de hulporganisatie CA- ederland. Hij volgt Nora nons op. Rabbae zat van lot 2002 voor Groenlinks Tweede Kamer. CARE Ne- ind biedt noodhulp aan ;n die zijn getroffen door ig of natuurrampen. truiming van igste gebouw «dam - Het Rotterdamse U male Nederlanden-kanto- jmplex Delftsche Poort het hoogste gebouw van irland is gistermiddag ont- d. Ongeveer drieduizend Dnen moesten het complex 31 brandmelding verlaten. akte niemand gewond. Er i ide een kleine brand in een J. ontainer in de technische sai ite op de 23ste etage van m- ioren van het complex. /ol rdachten moord :1 rtugal zwijgen r is - De rechtbank in het ps- I Portugese Silves heeft de indeling van de zaak over ioord op het Friese echt- fan en Ivonne Hoekstra da ren aangehouden. Reden m het uitstel is dat het psy- ai trisch rapport van de ver- hten nog niet beschikbaar Ook werd een van de rech- le onwel. Gisteren werden wel e getuigen gehoord. De twee li ichten van de moord be- ia m zich op hun zwijgrecht. JII dreigt it conflict cht - Vakcentrale FNV gtmet een conflict mocht idvies voor nieuwe WAO- inen niet door het nieuwe oi het worden opgevolgd, id] Ier heeft de vakvereniging aa sen kenbaar gemaakt in brief aan informateur Don- in FNV-voorzitter De Waal n voor een 'agenda voor de li omst' waarin met de over- ei len de werkgevers afspra- i worden gemaakt over on- h meer de WAO, de gezond- n iszorg en veiligheid, ie prostituees shandeld hen - Een 39-jarige heroï- 0 rostituee uit Heerlen is af- 1 ipen zaterdag verkracht in I [woonplaats. De dader pro- ide haar vervolgens te wur- Ook twee andere prostitu- een 32-jarige en een 33-ja- vrouw, hebben aangifte ge- nvan ernstige mishandeling «wurging. Bij het onder- inaar de drie misdrijven dt het recherchebijstands- nvoor eerdere moorden op mtuees betrokken. igenaar odgeschoten 'haag - Een twintigjarige luit Den Haag is gister- nd in zijn woonplaats neer- hoten. Hij overleed in het enhuis aan zijn verwondin- De politie meldde vandaag dj op basis van getuigen- laringen twee mogelijke da svan 35 en 29 jaar oud heeft gehouden. De politie weet wat de aanleiding voor de ietpartij was. tkoord over •ooo werklozen haag - Minister Vermeend sociale zaken heeft een ak- Td gesloten met de dertig etste gemeenten om de ko- nde vier jaar bijna 55.600 gdurig werklozen aan de te helpen. Amsterdam, lerdam, Den Haag en Echt zijn volgens het minis- egoed voor een uitstroom 23.675 mensen uit de bij- ad. De overige 26 gemeenten ■den er 31.924 mensen uit Eten helpen. Sofizy... We gepoeiÊM HIÉ? ZIJN-5N iM<S,6J&UpGlÉf£v ZIJN- V -eN HtggEN - T*—Vt ZWEPEN yOMMÊW HIEP- V NSTAfffcM— den haag/anp - De fractieleiders Balkenende (CDA), Herben (LPF) en Zalm (WD) zijn het gisteren in grote lijnen eens ge worden over de financiële uit gangspunten voor een nieuw re geerakkoord, aldus betrouwbare bronnen. Ze willen streven naar een be grotingsoverschot van gemid deld 1 procent, zodat de staats schuld in circa twintig jaar kan worden afgelost. Dat bleek gis termiddag na de eerste inhou delijke onderhandelingen van het drietal onder leiding van in formateur Donner. Om een begrotingsoverschot van 1 procent te bereiken is een miljardenbezuiniging nodig. Maar over concrete bedragen is gisteren nog niet gesproken. Duidelijk is wel dat er zeker zo'n 6 miljard euro op tafel moet ko men om de financiële doelstel ling te bereiken. Voor er over concrete bezuini gingsmaatregelen wordt gespro ken wil informateur Donner eerst de belangrijkste geschil punten tussen de drie partijen op tafel hebben. Hij denkt onge veer een week nodig te hebben. den haag/gpd - Burgers moeten de komende jaren voor tal van overheidsdiensten hogere eigen bijdragen gaan betalen. Met na me in de sfeer van het onderwijs en gezondheidszorg dient de in dividuele Nederlander een (gepe perder) rekening te worden ge presenteerd. Dit schrijft de Cen traal Economische Commissie (CEC) in een vertrouwelijk advies ten behoeve van de kabinetsfor matie. Volgens het CEC-advies, waar van vorige week al enkele on derdelen uitlekten en dat nu in tegraal in het bezit van deze krant is, noopt de verslechterde economie tot een herziening van het financieel beleid. Om buigingen en lastenverzwarin gen zijn nodig om noodzakelijke investeringen in de sfeer van veiligheid, onderwijs en zorg te betalen. De CEC raamt dat via hogere ei gen bijdragen tussen de 2,5 en 4,5 miljard euro kan worden vergaard. De CEC, waarin topambtenaren van Algemene Zaken, Economi sche Zaken, Financiën en Socia le Zaken zitting hebben, stelt dat de 'trend van vergroting van de eigen verantwoordelijkheid en welvaartsstijging' het mogelijk maakt 'hogere private bijdragen te vragen'. Zo zou in de zorg een verplicht eigen risico moeten worden ingevoerd, naast een voor iedereen gelijke nominale premie. De vraag naar zorg zal daardoor beperkt worden, ver wacht de CEC. In de sfeer van het onderwijs rekent de com missie op 500 a 750 miljoen eu ro aan inkomsten via eigen bij dragen. Veel belang hecht de CEC aan het wegwerken van de zogehe ten 'armoedeval': het feit dat werken voor veel mensen met een uitkering financieel niet aantrekkelijk is. Individuele huursubsidie moet niet meer automatisch worden toegekend, meent de CEC, ook zouden so ciale diensten veel terughou dender moeten zijn bij het toe kennen van specifieke inko menssubsidies. Aan de andere kant kan het net to-minimumloon worden opge krikt door hogere arbeidskortin- gen. Doel is dat werklozen die een baan aanvaarden tegen mi nimumloon er per saldo tien procent op vooruit gaan. Als bezuinigingsmaatregel stelt de CEC verder voor de spaar loonregeling af te schaffen, evenals de basisaftrek voor lijf renten (opbrengst: 1 miljard). (advertentie) MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar EraSmUS College Eindhoven, Haarlem. Maastricht. Rotterdam Nederland 'n'0: 040 251 81 14; www.erasmuscollege.com door Lianne Sleufjes den haag - Altijd een mening en nooit te bescheiden om die te ventileren. Tweede-Kamerlid Frans Weisglas (55) heeft na mens de VVD het hele buiten land onder zijn hoede en komt daardoor nogal eens in de pu bliciteit. Hij geeft ronduit toe ijdel te zijn. Dat is nodig als politicus, vindt hij, je moet immers jouw stand punt en dat van de partij kwijt. Nuances zijn daarbij niet altijd aan hem besteed. Zit Arafat vast in zijn hoofdkwartier in Ram- malah zonder water en licht? De Palestijnse leider moet niet de martelaar uithangen, maar ge woon zorgen dat de Palestijnse terreur stopt. Voormalig D66-minister Van Mierlo van buitenlandse zaken kreeg standaard van Weisglas op zijn kop: vanwege het visum voor Poncke Princen, vanwege het laten lopen van ex-legerlei der Bouterse, omdat Lubbers Frans Weisglas in de Tweede Kamer. Foto: GPD/Phil Nijhuis geen secretaris-generaal van de Navo werd. In scherpe bewoor dingen doet Weisglas al twintig jaar de wereld kond van zijn op vattingen. Want, vindt hij: „We zijn in de Kamer niet van suiker goed. Je moet tegen een stootje kunnen." Voordat hij in het parlement kwam, werkte hij twaalf jaar op het ministerie van buitenlandse zaken. Nu werpt hij zich in de strijd om het voorzitterschap van de Tweede Kamer. Al een paar jaar loopt hij zich warm voor deze functie. Acht jaar was Weisglas als ondervoorzitter de eerste vervanger. Het Kamerper- soneel was daar minder geluk kig mee, want hij is niet zo streng en laat Kamerleden maar doorkletsen zodat vergaderin gen ellenlang duren, is het ge voel. Maar dat valt volgens de ondervoorzitter zélf reuze mee. Het voorzitterschap is volgens hem de 'mooiste baan in de po litiek'. Begin 2000 was hij in voor een van de hoogste functies bij Bui tenlandse Zaken, die van direc teur-generaal Maar de liberale oud-staatssecretaris Michiel Pa rijn werd benoemd tot Navo- ambassadeur. De komst van twee WD'ers uit de Tweede Kamer zou een beet je te veel van het goede worden voor het departement, meenden ingewijden. Weisglas had het nalajken. den haag/gpd - Militairen met een buikje, dat is geen gezicht. Vandaar dat het perso neel van de Koninklijke Landmacht vanaf de ze week digitaal kan afvallen. Een speciaal computerprogramma op het interne netwerk geeft de militairen met vetrolletjes persoonlij ke informatie en advies over beweging en ge zonde voeding. Overgewicht is een groeiend probleem in de Nederlandse maatschappij. De landelijke trend is dat Nederlanders steeds dikker wor den en minder aan lichaamsbeweging doen. „Het begint epidemische vormen aan te ne men", zegt Pieter Helmhout, gezondheids wetenschapper van de afdeling Trainingsge- neeskunde en Trainingsfysiologje vai^de Landmacht. „Uit onderzoek blijkt dat bijna vijftig procent van de Nederlanders aan overgewicht lijdt. Ons bedrijf is met 37.000 mensen natuurlijk een aardige weerspiege ling van de maatschappij, dus bij ons liggen de cijfers niet veel anders." Mensen die naar een baan solliciteren bij de landmacht krijgen tijdens de sollicitatiepro cedure een lichamelijk onderzoek en enkele fitheidstesten. Dikke mensen komen dus niet snel binnen. Maar als een militair een maal werkzaam is voor de landmacht, dan kunnen de gewichtsproblemen ongemerkt beginnen. „Overgewicht begint vaak pas als mensen overstappen naar een bureaufunc tie. Het is namelijk moeilijk om je eetpa troon aan je leefpatroon aan te passen. On ze primaire doelgroep is dan ook de militair met eep bureaufiinctie. Ook deze militairen moeten natuurlijk fit en operationeel blij ven, want ze kunnen in principe elk mo ment worden uitgezonden." Vandaar dat de arbodienst van de Koninklij ke Landmacht een campagne is begonnen om het afslanken onder militairen te pro moten. Een digitale gewichtsmanager moet de militairen met een buikje helpen weer op gewicht te komen. Het programma biedt de te zware militair een makkelijke manier om van achter het bureau aan het gewicht te werken. In eigen tempo en geheel vrijblij vend. „Wij laten de mensen vrij in de keuze om met het programma aan de slag te gaan. Maar uit de eerste reacties blijkt dat er heel veel animo voor is. Militairen willen nu een maal graag fit blijven. Ook de militairen die werken van achter het bureau." amsterdam - Een gekantelde hijskraan heeft gistermiddag in de Amsterdamse Bijlmer het bovenste dek werden vernield. Ook op de laag eronder raakten twee auto's bescha- veel schade aangericht. De kraan kwam terecht op een parkeergarage. Negen auto's op digd. Het is niet duidelijk waardoor de hijskraan is omgevallen. Foto: ANP/Evert Elzinga COMMENTAAR Bij de ware voetballiefhebbers begint het dezer dagen flink te kriebelen. Vrijdag begint in Seoul het wereldkampioenschap voetbal. En voor de echte liefhebbers is dat - ook bij afwezig heid van Oranje - een paar weken puur genieten. Welke nieuwe sterren dienen zich aan, welke elftallen manifesteren zich met aantrekkelijk voetbal en wie neemt de beker over van het Franse succesteam van '98? Aan de sportieve duels gaat deze week in Seoul nog een be stuurlijk duel vooraf. Binnen de gelederen van de wereld voetbalbond FIFA is de strijd over het voorzitterschap van de Zwitser Sepp Blatter in volle gang. Blatter is al lang omstre den wegens beschuldigingen over financieel wanbeleid, cor ruptie en mismanagement. Zijn secretaris-generaal en vijf van de zeven vice-voorzitters van de wereldvoetbalbond ei sen inmiddels zijn aftreden. En gisteren werd bekend dat de FIFA de afgelopen vier jaar een verlies van ruim 322 miljoen euro leed. Voor een organisatie, die met de televisierechten van het meest bekeken sportevenement ter wereld onnoe melijk veel geld verdient, is dat een ware prestatie. In een normale organisatie zou de voorzitter al lang tot aftre den zijn gedwongen. Maar de wereldvoetbalbond is net als veel andere internationale sportorganisaties geen normale organisatie. De FIFA kent nog een feodale structuur, waarbij de voorzitter als een verlicht despoot de scepter zwaait. Blat ter dankt zijn machtsbasis aan ondoorzichtige financiële transacties waarmee hij de steun van nationale voetbalbon den koopt, met name in een opkomend voetbalcontinent als Afrika. Maar zelfs binnen de feodale traditie van de wereldvoetbal bond neemt het optreden van Blatter onmetelijke vormen aan. De Zwitser is inmiddels serieus in het nauw nu door zijn beleid de gelden van de FIFA verdampen. Het zou goed zijn als hij wordt gedwongen te vertrekken, maar het is zeer onduidelijk hoeveel stemmen hij al heeft 'gekocht'. Voor spellen dat Blatter verdwijnt, is op dit moment een grotere gok dan wedden wie de nieuwe wereldkampioen voetbal wordt. alphen aan den rijn/gpd - WD- fractievoorzitter Zalm is zuinig op de WD-ministers in de frac tie. Hij wil een aantal van hen terug laten keren in een nieuw kabinet met CDA en LPF. „Wij zijn de enige fractie met be- stuurservaring. We worden ge waardeerd door de andere par tijen om onze deskundigheid en bestuurservaring. Dat is belang rijk." Zalm wijst er op dat de LPF he lemaal geen politieke ervaring heeft en het CDA geen enkel Ka merlid heeft dat al regeringser varing heeft. Daarom wil de fractievoorzitter op zijn minst een aantal paarse ministers een nieuwe kans geven. „Het zijn goede mensen die goed werk hebben geleverd. Een paar maanden geleden waren het nog onze sterren en nu moeten ze op de mestvaalt van de ge schiedenis. Dat deden ze in de Sovjetunie, niet hier." De WD is sinds enige dagen druk aan het onderhandelen over een nieuw regeerakkoord met LPF en CDA. Echt enthousi ast is Zalm nog niet over de LPF. „Het is een partij zonder erva ring en zonder programma. Het is overigens wel prettig onder handelen met een partij zonder programma, moet ik zeggen. De financiële paragraaf laten ze bij voorbeeld helemaal aan mij over. Dus ik beloof u een dege lijk financieel beleid." Zalm is vooral bang voor de on ervarenheid van de LPF. „We moeten maar rustig de tijd ne men om tot een programma te komen. Ook de personele invul ling zal de nodige tijd vergen. Er zitten natuurlijk risico's aan de samenwerking, maar die moe ten we maar nemen." Het kan ook moeilijk anders, meent Zalm. „Het alternatief is een re gering met CDA, PvdA, SP en Groenlinks. Dat is nog erger." Illustratie: Wim Stevenhagen rijswijk/anp - Nederlandse or ganisaties en specialisten op het gebied van vreemdelingenzaken reageren positief op het 'speci fiek pardon' voor illegalen van de Lijst Pim Fortuyn (LPF). Wel menen ze dat er snel duidelijk heid moet komen over de voor waarden die daaraan moeten worden gesteld. De asiel- en integratiepolitiek staan vandaag op de agenda bij de onderhandelingen over een regeerakkoord tussen LPF, WD en CDA. Vluchtelingenwerk Nederland is tevreden over het voorstel van de LPF maar stelt dat de criteria die de partij daaraan stelt in de praktijk moeilijk uitvoerbaar zijn. .Asielzoekers die in een procedure zitten, mogen niet werken en na een negatieve be slissing mogen ze ook geen Ne derlands meer leren", zegt een woordvoerster van Vluchtelin genwerk. Daarmee komen de twee pun ten van de politieke nieuwko mer, dat een asielzoeker Neder lands moet spreken en een baan moet hebben om in aanmerking te komen voor een pardon, vol gens haar al in het geding. In de andere criteria van de LPF, dat een vluchteling langer dan vijf jaar in Nederland moet zijn en dat van onbesproken gedrag moet zijn, kan Vluchtelingen- Werk zich wel vinden. De Rotterdamse hoogleraar G. Engbersen die acht jaar onder zoek deed naar illegalen, meent dat er eerst goed moet worden nagedacht over de exacte voor waarden waaraan het pardon moet voldoen. Onder die specifieke voorwaar den verstaat Engbersen onder meen de duur van het verblijf, de mate waarin in eigen onder houd kan worden voorzien en het al dan niet hebben van een strafblad. Ook moet er volgens hem worden nagedacht over ar beidsmigratie; het legaal laten werken. Advocaat C. Everaert van Ever- aert Advocaten in Amsterdam, een kantoor dat zich volledig bezighoudt met vreemdelingen zaken, denkt dat een heldere re geling op basis van de criteria die de IPF opnoemt, nog geen sinucure wordt. „Wie bepaalt wanneer iemand voldoende Ne derlands spreekt? En het criteri um dat iemand van onbespro ken gedrag moet zijn, is ook rek baar." Het Komitee Marokkaanse Ar beiders (KMAN) meent dat naast vluchtelingen ook andere illegalen bij het pardon betrok ken moeten worden. „De ande re illegalen die jarenlang hard hebben gewerkt en daarmee een steentje aan de Nederlandse economie hebben bijgedragen, verdienen net zo goed legalisa tie", vindt voorzitter J. Ftieh.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3