Een spannende misdaadfilm GESPREK VAN DE DAG Kaalheid bij vrouwen wordt onderschat Songfestival frustreert 'gevoelige' Israëliërs Bodyguards profiteren van intimidatiegolf Beleid DINSDAG 28 MEI 2002 MENSELIJK Het nummer 'Put your hands up for Pi-Air' over Feye- noordvoetballer PIERRE VAN HOOIJDONK staat deze week op de negende plaats van de Mega Top 100. Het nummer van de Red White Crowd is volgens hitdeskundige J. van Slooten de eerste Feyenoord-single sinds de jaren ze ventig die in de toptien staat. „De jaren zeventig waren glorietijden voor Feyenoord wat voetbal betreft, er heb ben toen twee platen over de Rotterdamse club in de hit lijsten gestaan. Het elftal van Feyenoord nam een hele LP op die het goed deed. Er verscheen ook een wedstrijd verslag op single. Dat werd een hit." Vier jaar geleden stond het origineel van 'Put your hands up for Pierre' nog in de Mega Top 100, dat heette 'Put your hands up in the air'. Het was een product van twee Zwitsers die zichzelf de Black White Brothers noemden. De Nederlandse alpinisten Wilco van Rooijen en Hans van der Meulen doen vannacht een ultieme poging om zonder de gebruikelijke hulpmiddelen de top van de MOUNT EVEREST te bereiken. Door enkele tegenslagen heeft Van Rooijen het plan moeten afblazen om per para- pente - een bestuurbare parachute - van de top te sprin gen. De twee klimmers bedwingen de hoogste berg ter wereld aan de noordkant, de moeilijkst beklimbare zijde. Bij hun expeditie maken ze bovendien geen gebruik van extra zuurstofflessen en dragers voor de uitrusting. Sinds begin april zijn de twee Nederlanders bezig geweest om op de route naar boven kleine basiskampen op te bou wen. Door het slechte weer van vorige week is het boven ste kamp weggevaagd, waarbij de parapente verloren is gegaan. Streekpost Pannekoek uit Nieuwleusen heeft een série van tien POSTZEGELS uitge bracht over de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezingen. Op de zegels staan afbeeldin gen van Pirn Fortuyn en CDA- leider Jan Peter Balkenende en diverse leuzen. Het gaat om leuzen als 'Fortuyn man gelde meneer Melkert', 'For- tuyn plette paarse pudding' k I en 'Balkenende deed Dijkstal duizelen'. „Ik speelde al een tijdje met het idee om iets met p0rtUyn en de zegels te doen. Na de turbulente uitslag wist ik het zeker: hier maak ik postzegels over", zegt eigenaar N. Pannekoek. Streekpost Pannekoek bezorgt post in de Overijsselse plaatsen Staphorst, Hasselt, Zwartsluis en Nieuwleusen. Het bedrijf kwam in eerder opspraak door postzegels met de tekst 'Suriname 25 jaar bananenrepubliek' en een af beelding van een inboorling met een neusbotje. Ambas sadeur E. Azimullah van Suriname was ontstemd over de postzegels. Hij noemde de zegels kwetsend, smakeloos en banaal. Een groep investeerders in Israël ziet brood in het opzet ten van een VLIEGEND CASINO. Het idee is goktafels en - automaten te plaatsen in een Boeing-747 jumbojet. In Israël zijn casino's verboden, maar buiten het nationale luchtruim kunnen goklustigen hun hart ophalen. Een ad vocaat die de investeerders vertegenwoordigt, vertelde dat het project tussen de twintig en dertig miljoen euro zal kosten. De Boeing moet drie keer per dag opstijgen van het vliegveld Ben-Gurion bij Tel Aviv, zo snel moge lijk het Israëlische luchtruim verlaten en dan na vier uur weer landen op de plaats van vertrek. Wat een ticket van Tel Aviv naar Tel Aviv gaat kosten is nog niet bekendge maakt. Normaal gesproken zijn het de mannen, maar deze keer lieten de VROUWEN van de MAFFIA zich gel den. In de buurt van Na pels openden vrouwelijke leden van twee rivaliseren de families het vuur op el kaar. Twee vrouwen en een meisje van 16 kwamen om het leven, vijf mensen raakten gewond. De schiet partij zondagavond volgde op een achtervolging tus sen twee auto's. In de ene bevonden zich vrouwen uit de familie Cava. In de an dere auto zat Salvatore Graziano, het hoofd van een rivaliserende clan, sa men met drie vrouwelijke familieleden. Beide fami lies bestrijden elkaar al zo'n dertig jaar. Traditio neel spelen vrouwen een ondergeschikte rol in de Italiaanse misdaad. Moe ders, zusters en dochters beperken zich voorname lijk tot logistieke onder steuning, bijvoorbeeld door boodschappen in en uit gevangenissen te smok kelen. De uitslag van het Eurovisie Songfestival van zaterdag heeft de Isra ëliërs gesterkt in hun 'de-wereld-is-tegen-ons-gevoel'. Hoewel hun vertegenwoordigster, Sarit Hadad, in Estland de twaalfde plaats haalde, voelen veel Israëliërs zich benadeeld. Dat schreef de Israëli sche krant Haaretz gisteren. Eerder al had Yoav Ginai, die de tekst van het Israëlische üed 'Light a Candle' schreef, melding gemaakt van anti-Israëlische sentimenten tijdens het verblijf in Estland. „We hoorden erg onvriendelijke opmerkingen in het hotel en tijdens re petities", zei Ginai. Na het tellen van de stemmen toonde Ginai zich wel tevreden met de twaalfde plek. „Een goed resultaat gezien de moeilijke si tuatie." Volgens Haaretz leeft onder veel Isra ëliërs toch het gevoel dat hun land bij het Songfestival op een andere ma nier wordt be oordeeld dan andere deelne mers. Dat ge voel wordt nog eens versterkt door commentaren van plaatselijke Belgische en Zweedse presentatoren die volgens de krant kijkers hadden opge roepen Israël geen punten te geven. Mensen uit de joodse gemeen schap in Zweden meldden dat tv-presentatoren daar hadden ge zegd dat Israël eigenlijk helemaal niet had mogen meedoen 'wegens wat ze doen tegen Palestijnen'. Iets wat de Zweedse ambassadeur in Israël later waagde te betwijfelen. Als het wel was gezegd dan ging het om een persoonlijke mening en zeker niet om een regerings standpunt, zei ambassadeur Anders Liden. De Israëlische minister van cultuur Matan Vïlnai zei dat tegenwoor dig 'elk onderwerp politiek wordt'. „Tweederde van de landen boy cotte ons. Maar Sarit was er en dat was niet gemakkelijk. De punten kreeg zij niet alleen voor de kwaliteit van het liedje, maar ook de po sitie van Israël in de wereld, en vooral in Europa, telde mee. Dit heeft Sarits resultaat duidelijk beïnvloed." ANP De Israëliërs zijn teleurgesteld over de twaalfde plek van Sarit op het Songfestival. Foto: Reuters/Alexander Demianchuk Mannen die hun haar verliezen, kunnen met de huidige mode naar de tondeuse grijpen. Kalen de vrouwen hebben het veel minder makkelijk. „Het probleem wordt gruwelijk onderschat", vindt dermatoloog Ids Boersma. De jonge Ver eniging Alopecia Androgenetica Patiënten (VAAP) wil de ziekte uit de anonimiteit halen. Op haar zeventiende verdwenen opeens meer haren in het doucheputje dan anders. Annemie- ke Derksen (29) had het erover met haar moe der, „Die stelde me eerst gerust. Anderen had den het dat ook wel eens, je zag er niets van." Een paar jaar later zag je het echter wel. „Mijn haar werd dunner en ging ontzettend uitvallen. Mijn broer vond dat ik maar eens naar de huis arts moest." Derksen bleek te lijden aan alopecia androgene tica, erfelijke kaalheid bij de vrouw. Een pro bleem waar 40 procent van de vrouwen in Ne derland mee kampt. Zo'n 15 procent al voor de menopauze, de overige 25 procent krijgt het daarna. De ziekte hangt samen met gevoelig heid voor het hormoon dihydrotestosteron (DHT), afgeleid van het mannelijk hormoon tes tosteron. Bij de huisarts werd Derksens probleem niet meteen herkend. „Hij dacht eerst dat het te ma ken had met eczeem, waar ik ook wat last van had. Ik kreeg medicinale shampoo. Het eczeem verdween, maar mijn haar ook nog steeds." Na enig aandringen werd ze verwezen naar de der matoloog. Die had niet lang nodig om vast te stellen wat er werkelijk aan schortte. „Een klap in mijn gezicht. Als je hoort dat het haar dat je verloren bent niet meer terug komt, dan schrik je vreselijk." Er bestaan geen medicijnen die de ziekte doen verdwijnen. Met anti-mannelijke hormonen als de Diane-pil of Androcur kan de haaruitval wel worden afgeremd. Deze middelen zijn alleen op doktersvoorschrift te krijgen. Kappers zijn vaak eerder op de hoogte van de kwaal dan artsen. Boersma: „Kappers zien het als 40 procent van de haren weg zijn, de meeste doktoren bij 60 procent." Derksen kwam veel bij een grote, hippe salon waar ze steeds door ie mand anders werd geknipt. „Telkens kreeg ik weer te horen: het wordt wel wat dun, hè. Moet je dit eens proberen." Ze heeft nu een salon ge vonden waar de kapper haai" probleem begrijpt. „Die weet mijn haar zo te knippen dat je er het minst van ziet." Zo nuchter als ze er nu over kan praten, kon ze in het begin niet. „Het haarverlies gaat in gol ven, dus eerst sta je in elke spiegel te kijken. Bij de bushalte stond ik altijd in het hokje, want als de wind je haar opwaait, kan je het zien. En ik ben gestopt met zwemmen. Met nat haar is het erg duidelijk." Haarverlies bij vrouwen ontstaat boven op het hoofd, op het voorhoofd en rondom blijft een rand haar zitten. Bij mannen wijkt de haargrens of treedt de kaalheid op bovenop de kruin. Op een gegeven moment vond Derksen het niet meer leuk. „Ik probeerde mijn aandacht op iets anders te vestigen. Ik doe met haren wassen mijn ogen dicht om niet te zien hoeveel haar er door het putje spoelt." Ze vindt dat ze het rede lijk verwerkt. Derksen zit sinds kort in het bestuur van de VAAP. Ze zorgt voor het telefonisch contact tus sen lotgenoten. Ze heeft gemerkt dat anderen het erg moeilijk vinden open te zijn over hun ziekte. Ook Boersma komt dat vaak tegen. „Ou dere vrouwen weten het probleem te camoufle ren door een haarnetje te dragen of h^ar in te laten weven. Vooral bij jongere vrouwen is' fret echter een groot probleem, dat gruwelijk wördt onderschat." Gitte Brugman ■w. vaap.nl, www.haarcentmm.nl ei Annemiek Derksen heeft last van uitvallend haar. Foto: GPD/Victor van Breukelen Na de aanslagen van 11 septem ber verdrievoudigde de vraag naar bodyguards in de Verenigde Staten. De moord op Pim Fortuyn maakte duidelijk dat ook in Ne derland bedreigingen serieus moeten worden genomen. De tijd dat in Nederland lijfwachten alleen in films voor kwamen is definitief voorbij. Een kijkje bij de opleiding voor bodyguards in Best. Op zoek naar explosieven krui pen twee mannen in zwarte pakken op hun knieën door een hotelkamer. Een derde maakt driftig aantekeningen. Elke cen timeter van de kamer wordt nauwkeurig gecontroleerd: van de beddenlakens tot de schilde rijen aan de muur. Zelfs de wc- mat in de badkamer wordt na gekeken. „De badkamer is vei lig", zegt één van hen na enige minuten. Het lijkt op een spannende mis daadfilm. In werkelijkheid gaat het om bodyguards in oplei ding, die een bomverkenning uitvoeren. Bij de term body guard denken mensen al snel aan grote kaalgeschoren spier- bonken met oortjes en zonne bril, die alles en iedereen opzij zetten om de weg vrij te maken voor hun 'VIP'. Kracht en spie ren zijn echter niet meer de be langrijkste gereedschappen voor bodyguards. Deze studenten zijn alles behalve kleerkasten of gorilla's, zoals lijfwachten ook wel eens worden genoemd. Ze zien er keurig uit, strak in het pak, soms kort geknipt, maar verder niks bijzonders. „Toen we zo'n tien jaar geleden met de opleiding begonnen, werden we uitgelachen. Nu is de vraag vijf keer groter dan we aan kunnen", vertelt direc teur Jack Kantelberg van opleidingsinstituut Best Alert uit Best. „We leven in een wereld van intimi datie. Mensen zijn bang en willen zich bescher men. De vraag naar persoonsbeveiligers neemt daardoor toe. Er zal iets moeten veranderen in de huidige maatschappij. Zolang dat niet gebeurt, zijn bodyguards nodig." Ook in Nederland is intimidatie aan de orde van de dag. Pim Fortuyn werd bedreigd, maar wilde geen lijfwachten om zich heen. Kort daarna werd hij op brute wijze vermoord. Oud-PvdA-lijsttrek- ker Ad Melkert kreeg een geladen pistool toege stuurd en voetbaltrainer Frank Rijkaard ontving een dreigbrief met een kogel. Kantelberg vreest dat het einde van de intimida tiegolf nog lang niet in zicht is. Hij voorziet zelfs dat Koninginnedag in de toekomst niet meer ge vierd kan worden op de manier zoals dat nu ge beurt. „De veiligheid van de koninklijke familie is bijna niet meer voor honderd procent te garande ren." Nog riskanter vindt Kantelberg de doden herdenking op 4 mei. Tijdens de kransleggingen staan vele notabelen op een kwetsbare kluit bij el kaar. „Dan is Nederland het hardst te treffen." Naar schatting duizend personen en instellingen in Nederland hebben persoonsbeveiligers in dienst. In de meeste gevallen gaat het om bedrij ven, die hun topmensen laten beveiligen. Op en kele supersterren na die miljoenen euro's per jaar verdienen, is persoonsbeveiliging voor particulie- Aankomende bodyguards oefenen hoe ze een belager op afstand kunnen houden. Foto: GPD/Harmen de Jong Bodyguards worden vooral geassocieerd met beroemde filmsterren zoals hier in de film 'The Bodyguard' met Kevin Costner en Whitney Houston. Foto: Archief ren bijna niet te betalen. Om één persoon opti maal te kunnen beveiligen, zijn minstens twee bodyguards en een chauffeur nodig. Omdat deze mensen ook een keer vrij willen zijn, praat je al snel over een beveiligingsteam van minimaal zes personen. De kosten per bodyguard per jaar be dragen gemiddeld ongeveer 45.000 euro. Pim, die niet met zijn achternaam in de krant wil, doet in juni examen. Zijn grote droom is om lijf wacht te worden van een top-VIP en met die per soon de hele wereld rond te reizen. Hij is zelfs be reid om zijn privé-leven daar voor op te offeren. „Ik heb al eens meegeholpen bij het Nederlands filmfestival en dat was een leuke ervaring. Ik vind het interessant om te zien hoe sterren in het echt zijn." Het stoort hem dat veel mensen in Nederland lijf wachten niet serieus nemen. „In Amerika wordt Korpschef vindt beveiliging politii overdreven De beveiliging die politic hebben gekregen na de moord op Pim Fortuyn, i overdreven. Dat vindt J. Kuiper, hoofdcommissai van het politiekorps Am- sterdam-Amstelland. Vol gens hem gaat het om et incident en 'is er geen re den om aan te nemen da het gevaar voor politici et is toegenomen'. Kuiper deed deze uitspraken gis teravond in het televisie programma 2Vandaag. Hij kan na de dood van Fortuyn wel begrijpen da politici zich omringen rat veiligheidsmensen, maai aanleiding daartoe ont breekt, meent Kuiper, „I hoop dat ze snel weer de moed vinden om ermeel stoppen." Verder denkt tl korpschef dat deze maan gelen een slecht signaal a geven naar de maatschaj pij en de kans op tegenre acties vergroot. een bodyguard voor vol aangezien, maar in 01 land is het vak nog niet ingeburgerd. Een bod guard is nog iets on-Nederlands, maar dat ga de toekomst veranderen." Best Alert levert jaarlijks zo'n honderd tot hon derdvijftig bodyguards af, die ingezet kunnen worden voor persoonlijke beveiliging. De opli ding duurt zo'n anderhalf jaar. Daarin behalei studenten een aantal officiële beveiligingsdipl ma's en krijgen ze daarnaast onder meer les ii ciale vaardigheden, gevechtstechnieken, bom kenning, beveiliging van gebouwen, brandpre tie, leiding geven en schieten. „Bodyguard is een vak dat je moet leren. Hetl langrijkste is dat je er voor zorgt dat de VIP uil gevarenzone blijft", vertelt adviseur Harry, wit echte naam geheim moet blijven. „Vooral een goede voorbereiding is belangrijk. Dat zag je 0 bij de moord op Pim Fortuyn. Als het terrein ti het mediapark van tevoren was gecontroleerd door persoonsbeveiligers en hij bij het verlate van de studio meteen in zijn auto had kunnen stappen, was het voor de dader een stuk moe ker geweest hem neer te schieten." Harry was jarenlang nauw betrokken bij de I» liging van het koninklijk huis en werkte ook zei maanden in Israël. Daar ontdekte hij op eenn gen bij een routinecheck dat iemand explosies in zijn auto had verstopt. Was hij ingestapt en gaan rijden, dan had hij het waarschijnlijk niö meer kunnen navertellen. „Daar word je eena der mens van. Persoonsbeveiliging is boeiend verantwoordelijk werk, maar je moet altijd op hoede zijn. Je moetje tegenstander een stap vt blijven." Gerben van den Broek Dit is de laatste aflevering van een cursus ga-nooit-scenario-schrijven. Het fijne van schrijven is fantaseren. Fantaseren is in gedachten ergens anders kunnen zijn. Vooral bij filmische visioenen lukt het me soms de wereld te verlaten. De va ge uren zonder veel zelfbewustzijn, terwijl je meedeint op de -verzon nen- emoties van je persona ges, zoiets kan even opwin dend zijn ah een echte reis. Echte tranen! Vanaf november mag ik bij de AVRO dertien keer bekijken wat er van te maken viel, met dank aan Theo van Gogh voor initiatief, regie en uiteindelijke uitvoering. Ik verheug me en tegelijk ben ik bang voor dat moment. Zo volmaakt als in mijn hoofd zal het niet zijn. Details die ik links liet liggen bij het beden ken, omdat ze er voor de grote fan tasie niet toe deden, zijn noodzakelijkerwijs inmiddels ingevuld. Een landkaart is een echt land geworden, met ongetivijfeld waarneembare gebreken. Als eerste beden ker zie je toch vooral wat niet helemaal ge lukt is. Elk verschil tussen het gedroomde en water werkelijk te zien is voelt -in ieder geval even- als een krenking van de ziel. Half schuldig en half woedend wegzappen van je eigen werk, er is geen scenarioschrij ver die dat nooit heeft gedaan, of heeft wil len doen. De weg nddr de verfilming is overigens nog stressvoller. Je zit permanent in de hogere politiek, tussen de producent, de omroep en de fondsen die voor geld moeten zorgen. Men zwijgt tactisch of bluft opbeurend, en altijd gaat het goed met onderhandelingen, want echt, we zijn er nu bijna. Zolang de schrijver (je hebt absoluut talent!) door schrijft zal het zeker lukken. Over de beta ling worden we het later eens, als het door gaat, maar dat gaat het, want de onder handelingen gaan ontzettend goed. Op een dag moesten er dringend nieuwe versies ko men van de eerste drie afleveringen. Ik typ te in drie dagen een werkweek weg en kreeg direct na het e-mailen van de scripts be richt uit Hilversum. Het had niet gehoeven. Sorry. Gisteren om middernacht was het beleid veranderd. Het grote geld hing niet meer af van drie scripts, ze moesten nu eerst alle dertien afzijn. Sorry, sorry, maar niemand kon dat helpen en niemand was persoonlijk verantwoordelijk. Beleid. Maar wiens beleid? In feite weet niemand in de frontlinie van dramaland ooit waar hij of zij aan toe is. Het enige wat er opzit is op ongerichte wijze positieve energie versprei den. Het laatste nieuws blijft tivee jaar lang dat binnenkort de verlossing volgt en het startschot door alle organisaties zal gal men. Je zou er gek van worden. Of was ik datcil? Zo bleek mijn jeugdserie op een dag ah tot serie voor volwassenen gepromoveei zijn, terwijl ik zeker wist dat het allang geen jeugdserie meer wds. Maar pas ma den later besloot de omroep dat ook tui lijk. Hoe kon dat? Was mij bewust door\ mand iets opwekkends wijsgemaakto/( hoorde ik alleen nog wat ik wilde hom Het blijft mogelijk dat ik als fantast een verminderd contact met de werkelijkM heb. Toen ik dacht de klus definitief bini te hebben, bleek het bij navraag wekenl ter, alsnog een proefopdracht te zijn, voi slechts drie afleveringen. Wie was er non gek, ik of iemand anders? Geen idee. j Tot slot, is scenario-schrijven gezond?M Is het leerzaam? Ja. Is het leuk? Per saldi achteraf, moet ik zeggen dat ik dat nietl zeggen. Lust en last hebben elkaar erg ondenveg uitgewist, zo lijkt het.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2