Mooie jongens met vervelende trekjes WK VOETBAL Spanje heeft altijd sterren, maar presteert nooit Ongekende bescheidenheid bij Duitsers jJ Scholier speelt met Spanje mee Excuus Keane haalt niets uit Zidane: het is kleinigheid Italianen hebben alles mee behalve hun verfoeide spelstijl 2002 JAPAN DE THUISBLIJVER ulsan/reuters - Aan de voor avond van het WK is een droom van de Zuid-Koreaan Kim Boo- hoo uitgekomen. De zestienja rige scholier uit Ulsan kreeg van Jose Antonio Camacho gisteren de eervolle uitnodiging de Spaanse selectie op sterkte te brengen. De Spaanse bondscoach wilde tijdens de avondtraining een partijtje spelen van elf tegen elf, maar kwam door de liesblessu re van David Albelda een man netje te kort. Hij liet drie plaat selijke talenten opdraven en koos voor Kim als centrale ver dediger. „Ik ben erg moe", zei de uitverkorene na afloop van het wedstrijdje van een uur. „Maar het was haast te mooi om waar te zijn, spelen naast Fernando Hierro. Hij is mijn fa voriet". londen/reuters, afp - Roy Kea ne zoekt voorzichtig toenade ring, maar bondscoach Mick McCarthy van Ierland toont zich onverbiddelijk. De mid denvelder is en blijft niet wel kom bij de Ierse WK-selectie. McCarthy stuurde de speler donderdag weg uit het trai ningskamp na zware kritiek van Keane. „Ik heb geen spijt van de din gen die ik heb gezegd, maar McCarthy heeft gelijk dat hij me heeft weggestuurd. Wat ik deed kan niet", aldus Keane. „Mis schien is er een opening, mis schien". McCarthy reageerde door te stellen dat het aanbie den van excuses Keane niet meer helpt. „Dat is een gepas seerd station". parijs/reuters - Zinedine Zida ne heeft meer vertrouwen in zijn lichaam dan de voorzitter van de Franse bond. De ster speler van het Franse elftal sprak gisteren de pessimisti sche opmerkingen van preses Claude Simonet aangaande zijn spierblessure tegen. „Het is een kleinigheid, ik hoop er tegen Uruguay, in onze twee de wedstrijd, weer bij te zijn". „Ik heb slecht nieuws", had Si monet eerder op de dag ge meld. „Ik heb net de uitslag van de scan gehoord en Zidane kan twee wedstrijden niet spelen". Zo ver is het nog niet, meldde de middenvelder van Real Ma drid later op de dag zelf. „Ik vertrouw erop dat ik snel her stel. Ik moet nu drie of vier da gen rusten en de natuur haar werk laten doen". dinsdag 28 MEI 2002 door Roy Hammink Ze dragen prachtige shirts, zijn populair bij de vrouwen. Maar van dat voetbal raakt de liefheb ber niet opgewonden. Ook in Ja pan en Zuid-Korea zal Italië niet opvallen door risicovol spel. Ver dedigen is nog steeds heilig. FIFA WORLD CUP Claudio Gentile heette hij. Vriendelijk, zachtaardig, voorko mend, zo vertaalt het Italiaanse woordenboek die achternaam. Maar geen van die positieve woorden is van toepassing op Claudio Gentile. Hij was in de jaren tachtig de schrik van iede re aanvaller. 'Het Scheermes', dat was de meest milde bijnaam van de verdediger die in 1982 met Italië wereldkampioen werd. Gentile werd door de hele wereld verafschuwd vanwege zijn smerige tackles, zijn pogin gen tegenstanders doormidden te schoppen of spitsen in de wao te krijgen. In Italië zelf wordt het gedrag van Gentile niet als heel vreemd ervaren. Hij had in eigen land veel look-a-likes. In de Laars van Europa is het resultaat nog steeds even heilig als de nacht mis op kerstavond in een katho liek dorp. Alles mag, nou ja, bij na alles, als er maar gewonnen wordt. Of niet verloren, dat is vaak ook al een zege. „De verdedigers gingen steeds goed te keer, zover als de scheidsrechters het toelieten", zegt Michel van de Korput, 23- voudig international en van 1980 tot en met 1983 de 'capo' van de defensie van Torino.Als Gentile iemand moest dekken, verloor hij hem niet uit het oog. Hij volgde die man bij wijze van spreken tot op het toilet. Ik was zelf geen gemene voetballer, maar als het moest kon ik ook aan de noodrem trekken". „Voor Italianen is voetbal niet leuk, winnen is leuk", weet Da vid Endt, teammanager van Ajax en al zijn hele leven lang lief hebber en (iets minder lang) kenner van het Italiaanse voet bal. „En daarvoor wordt alles gedaan. Hier in Nederland gaat het voornamelijk om het spel, in Italië is een duel een strijd op zich. Beide elementen zijn nodig om de top te halen, maar in Ita lië slaat de balans wat meer door naar strijd". „Ik weet wat Gentile op het WK van 1982 deed", zegt Marco de Marchi, die in 1997 in het shirt van Vitesse als eerste Italiaan meespeelde in de Nederlandse competitie. „Misschien was het soms niet al te mooi en vriende lijk als hij Maradona duwde, trapte of bij het shirt pakte. Maar het was wel effectief'. De regels worden in vergelijking met 1982 strikter nageleefd. De tackle van achteren dient nu di rect met rood te worden be straft. Mede daardoor staat de gemiddelde Italiaanse verdedi ger niet meer bekend als een slachter. Maar nog wel als ie mand die niet schroomt de bal de tribune in te rossen als de si tuatie zich daarvoor leent. Van de Korput: „In uitwedstrij den was iedereen bij ons dik te vreden als we geen doelpunt te gen kregen, of we nu zelf scoor den of niet In Nederland moest je als libero vaak inschuiven, in Italië hoef je je daar niet druk om te maken. Je hebt er meer tijd om te verdedigen. Je moet zorgen dat er geen tegentreffers komen, als je wat extra's doet is het meegenomen. Het is waar schijnlijk de cultuur van het land". De Marchi: „Ik ben opgegroeid met het idee dat het beter is te winnen met 1-0 dan met 4-3. Dat is moeilijk uit te leggen, vooral aan Nederlanders. Die gaan juist naar het stadion om zoveel mogelijk doelpunten te zien". Endt „Het zijn door de traditie ingekerfde wetten. Ie dereen in Italië is het zo ge wend, iedereen heeft het geac cepteerd". De Marchi: „Een verdediger neemt geen risico en alles is toe gestaan om tegentreffers te ver mijden. Op sommige plaatsen op het veld mag je gewoon geen fout maken. Sommige trainers worden zelfs woedend als een verdediger terugspeelt op de De Italiaanse verdediger Marco Materazzi en de keepers Gianluigi Buffon en Christian Abbiati (rechts) zitten onbekommerd in de zon. Foto-. Reuters doelman. Dat vinden ze veel te veel risico". Nee, dan Nederland. De Marchi keek in het begin zijn ogen uit bij Vitesse: „Ze speelden hier wel met een libero, alleen stond die niet achter me maar tien meter voor me. In mijn rug lag een zee van ruimte, er was nie mand om me te dekken". Endt „Het heeft ook een men taal aspect Wanneer je als ver dediger weet dat er iemand ach ter je staat, voel je je zeker. En zekerheid is een goede waar borg om een persoonlijk duel te winnen". De Marchi: „Je hoort mij niet zeggen dat er in Nederland dom wordt verdedigd en dat de Itali aanse manier de beste is. Het is alleen anders. Het kan ook niet dat er in iedere cultuur dezelfde mentaliteit zou heersen". Waardering Italianen waarderen de functie van verdediger veel meer dan voetbalfans in andere landen. Van de Korput „In Italië heb ben ze door dat voetbal meer is dan alleen maar aanvallen. Ver dedigen hoort ook bij het spelle tje". De Marchi: „Italianen zijn meer gefocust op het resultaat. Daardoor krijg je meer waarde ring Endt: „Er wordt op trainingen meer aandacht besteed aan de details van het verdedigen. In Nederland is een verdediger ie mand die niet kan aanvallen. Italianen zien verdedigen niet als iets minderwaardigs. Het is een ambacht, een kunst. Dat zie je ook terug in de media. Als je in Nederland een doelpunt voorkomt, wordt dat als veel minder heldhaftig gezien dan in Italië. De verdediger die op zon dag Del Piero aan banden legt, is de hele week een held. Na de wedstrijd staan zijn defensieve acties uitvoerig beschreven in de kranten. Die jongen kan dan echt niet normaal over straatlo pen hoor". De mannen achterin zijn ook populair bij de vrouwen. Paolo Maldini was in de ogen van de Italiaanse vrouwen jarenlang de ideale man, tegenwoordig is Alessandro Nesta een gewild object. De Marchi kan er ook over meepraten. In zijn Arn hemse periode poseerde hij voor een verhaal in de krant met zijn jonge boxer. De fotograaf werd in de dagen ema platge- beld voor nabestellingen, vol gens eigen zeggen 'vooral door kwijlende vrouwen'. De Marchi, lachend: „Italiaanse verder1 zijn gewoon mooie Endt: „Volgens mij is het wr schappelijk bewezen dat vi l wen erg geïnteresseerd zijnc mannen die goed kunnen leven. Verdedigers gaan elk week de strijd aan, zijn stoi1 jongens. Aanvallers staan 11 steeds hoger in de hiërarcha worden nog steeds beter to1 taald. Een Italiaans jongetji later graag een Totti worde f Maar als blijkt dat hij meer1 leg heeft om een Nesta of e1 Cannavaro te worden, dan hij die kans met beide han aan". Prestaties op WK sinds 1930 1e 2e 3e 1e 2e 3e 1 Brazilië 4 2 2 Sovjet-Unie 0 2 0 2 Duitsland 3 3 2 Nederland 0 2 0 3 Italië 3 2 1 11 Zweden 0 1 2 4 Argentinië 2 2 0 12 Polen 0 0 1 5 Uruguay 2 0 0 13 Oostenrijk 0 0 1 6 Frankrijk 1 0 2 Chili 0 0 1 7 Engeland 1 0 0 Portugal 0 0 8 Hongarije 0 2 0 Kroatië 0 0 door Jaap van Essen Hilversum - Spanje kwalificeer de zich weer eens moeiteloos voor het WK voetbal Dolle vreugdetaferelen bleven daarbij uit Geen wonder, want je kunt je afvragen waarom een Span jaard blij moet zijn met de aan wezigheid van het nationale team op de mondiale titelstrijd. Spanje presteert namelijk nooit iets. Het is en blijft vreemd. Spanje, toch een van de grootste voet ballanden ter wereld, heeft op een WK voetbal nog nooit iets fatsoenlijks gepresteerd. De Spaanse 'erelijst1 vermeldt niet meer dan een vierde plaats in 1950 en verloren kwartfinales in 1986 en 1994. Ter vergelijking: het 'kleine' Nederland reikte in middels tot twee finales en een halve eindstrijd. Natuurlijk wordt er al tijden ge zocht naar een verklaring voqr dat eindeloze falen. Lang werd aangenomen dat het 'iets' te maken zou hebben met de grote regionale tegenstellingen in Spanje zelf. De eeuwige strijd tussen Madrid en de afvallige provincies Catalonië en Basken land. Vooral in de jaren zeventig was dat een populaire verkla ring, maar hij sloeg nergens op. Niemand in Spanje kan zich bij voorbeeld een speler uit Catalo nië dan wel Baskenland voor de geest halen die ooit heeft gewei gerd om voor het Spaanse elftal uit te komen. Sterker, het waren ook in het verleden vaak juist de technisch begaafde mannen uit Barcelona en omstreken, en vooral de keiharde werkers uit Baskenland die de ruggengraat van het nationale elftal vorm den. Dat was zeker zo in de jaren ze ventig en tachtig, maar ook toen presteerde Spanje helemaal niets. Het drama was compleet in 1982, toen het toernooi nota bene in eigen land werd gehou den. In 1970 en '74 had Spanje zich niet eens voor het WK ge kwalificeerd, in 1978 was het land er in Argentinië met een wijde boog uitgevlogen. De druk was dus groot in 1982, een toer nooi waarvoor Spanje zich als organisator niet hoefde te kwali ficeren. Het waren de hoogtijda gen van het Baskische voetbal. Tussen 1980 en 1984 gingen de titels steevast naar Real Socie- dad en Athletic de Bilbao. Helemaal niets Maar met het nationale elftal werd het ook in eigen land hele maal niets. Al in de tweede ron de was West-Duitsland veel te sterk. Exit Spanje, en dan te be denken dat in de voorgaande toernooien steeds het organise rende land er met de wereldtitel vandoor ging. Achteraf werd het falen van Spanje bij het WK in eigen land opgehangen aan de veel te grote druk die er op de spelers was gelegd. De enorme gekte rond het voetbal in Spanje werd sindsdien altijd weer aange voerd als reden voor de matige prestaties. Maar waarom die zelfde spelers bij hun clubs juist zo goed met diezelfde druk om kunnen gaan kan ook niemand verklaren. Onbegrijpelijk is ook dat Spanje in de tien jaar die volgden nooit potten kon breken. Real Madrid had in die tijd een topteam op gebouwd, met sterren als Mi chel en Butragueno. Op het WK van 1986 startte Spanje eindelijk eens overtuigend, maar struikel de in de kwartfinales over het nietige België. In '94 had Spanje eens een keer echt pech. Het elf tal speelde goed, maar werd in de kwartfinales uitgeschakeld door Italië in een wedstrijd vol incidenten. Hart vasthouden Het was eigenlijk het eerste en tegelijk ook laatste toernooi waarna Spanje met opgeheven hoofd thuis kon komen. Vier jaar later in Frankrijk vloog Spanje er na de eerste ronde al weer uit. Geen wonder dat men in Spanje nu weer het hart vast houdt. Bondscoach Camacho is ook niet te betrappen op span nende uitspraken. Hij kent het noodlot van Spanje zo langza merhand: „Wij zijn geen favo riet, wij hebben geen historie op het WK". Het wordt een soort 'self fulfil ling prophecy', die fatalistische houding van de Spanjaarden. Guus Hiddink, die in 1998 bij Real Madrid werkte, weet dat zoiets wel leeft. „Je ziet kwalificaties dat ze heel kunnen spelen. Maar o - eindtoemooi gaan ze tocha weer twijfelen en passé# veel te veel aan. Ze zijn ge£ onzeker, juist doordat ze 1r toe nooit iets hebben latej2 op een WK". Natuurlijk drijven de Spaanse clubs op de inter nale sterren als Rivaldo, Z Figo en Kluivert. Maar e toch meer dan genoeg sft Iers van origine te vinde een heel goed nationaal samen te stellen. Dat is schien ook wel het probleel. denkt Guus Hiddink. „Ze ja. de selectie nogal makkelij! Wanneer iemand bij zijn drie goede wedstrijden hei speeld, schreeuwt het helf dat 'ie in het nationale moet. En dat gebeurt dar vaak". di NA de verloren WK-finale in 1978, de tweede op rij, stelde Neder land zichzelf gerust met één ge dachte: over vier jaar staan we er weer. Maar in 1982 zaten de Oranje-mannen thuis op de bank voor de televisie. Frankrijk en Bel gië mochten afreizen naar het eindtoemooi in Spanje. Op 18 no vember 1981 viel in Parijs het doek voor de vice-wereld kam pi oen. Frankrijk-Nederland 2-0. „Het ging lang goed", kan Jan (tje) Peters zich nog als de dag van gisteren herinneren. „We waren speciaal in trainingskamp gegaan om te oefenen op die fantastische vrije trappen van Michel Platini. Ik weet nog dat Krol er voorstander van was om spelers bij de palen neer te zet ten, maar doelman Hans van Breukelen zag dat niet zitten. Er is in de spelersgroep die dagen heel veel over gediscussieerd. Uiteindelijk werd besloten dat Krol zijn zin zou krijgen". Frankrijk-Nederland was die woensdagavond 51 minuten oud toen de thuisploeg van de Portugese scheidsrechter Garri- 1982 Jan Peters do de vrije trap kreeg waar het naar snakte. Het publiek scan deerde de naam van hun held, Platini, en Krol nam, zoals afge sproken, de eerste paal voor zijn rekening. Maar hij liet zich om duistere redenen weer enigszins weglokken. „En dus vloog die bal precies tussen Van Breuke len en Krol het doel in", weet Peters nog. „Exact zoals wij had den gevreesd. Daarna werden we volledig weggetikt. Dag WK". Jan Peters kwam in zijn rijke carrière tot een respectabel aan tal van 31 interlands, maar nooit zou hij een WK meemaken. „In 1974 was ik nog te jong en ben ik met een paar vrienden toe schouwer geweest bij de halve finale tussen Brazilië en Neder land. In 1978 heb ik bewust af gezegd. Ik had een loodzwaar seizoen bij AZ achter de rug en mijn vrouw was zwanger. Toen ik later de beelden van het toer nooi in Argentinië zag, heb ik daar wel eens een beetje spijt van gehad". In '82 zat hij ook thuis in Groes- beek. „Natuurlijk volgde ik voor al de duels van Frankrijk. Je be seft: daar hadden wij kunnen staan. Frankrijk bereikte zelfs de halve finales. Niet dat Oranje dat zou hebben klaargespeeld. Frankrijk beschikte in die tijd over prachtige voetballers als Giresse, Platini en Trésor. Alleen van die namen werd je al akelig. Eerlijk is eerlijk. Oranje had des tijds lang niet meer zo veel kwa liteit als in de voorgaande perio de". Kliekje oud-intemationals heeft weinig vertrouwen in bondscoach Voller en zijn team Rudi Voller met een van de spelers op wie de Duitse hoop is geves tigd, Michael Ballack. Foto: AP door Gerard Borgman arnhem - Wir werden Welt- meister', schreeuwde heel Duitsland decennialang voor elk WK. Drie wereldtitels staafden het vertrouwen. Maar geloof het of niet vlak voor het WK 2002 is het chauvinisme in Duitsland ver te zoeken. „Het elftal heeft bondscoach Rudi Voller in de steek gelaten. Voller is te aardig voor zijn spe lers en heeft de groep niet onder controle. Hij moet harder optre den. Straks wordt hij het slacht offer van zijn eigen aanpak. Dit is pure armoede". Het is 1 sep tember 2001, Duitsland verliest het WK-kwalificatieduel met En geland in München met 1-5. Voor de camera's van de ARD is oud-intemational Günther Net- zer dodelijk in zijn commentaar. Het leidt tot een prachtige ver bale oorlog in de media. „Het Duitse voetbal heeft zijn Water loo gevonden", treurde Karl- Heinz Rummenigge. „Er moet wat veranderen", schreeuwde Paul Breitner. Maar vooral de opmerkingen van Netzer - één optreden op het WK '74 - dreu nen na bij onze oosterburen. „Netzer lóialt van het ene uiter ste naar het andere", briest bondscoach Rudi Voller. „Na een goede wedstrijd prijst hij ie dereen de hemel in, na een slechte partij maakt hij alles met de grond gelijk Dat is wel erg gemakkelijk. Hij moet beseffen dat zijn woorden veel invloed hebben. Op de mensen thuis, op journalisten en op anderen in de voetbalwereld". Ook in zijn column in Sport Bild hekelt Netzer de slappe instel ling van Voller en diens spelers. Opnieuw countert de bonds coach: „Voetballers van nu zijn juist veel professioneler dan vroeger. Netzer bezat een disco theek toen hij voetbalde en stond er hoogst persoonlijk ach ter de bar. Dat is bij de huidige internationals ondenkbaar". Op het WK '98 onderging Duits land de beschamende aftocht in de kwartfinales: 0-3 tegen Kroa tië. Het EK 2000 verliep nog dra matischer: één doelpunt in drie wedstrijden, Duitsland stapte als het lachertje van het toer nooi uit Euro 2000. 'j Duitsland plaatste zich di31 pas via de play-offs tegen dc kraïne voor het WK Af en er hoop, zoals na de 7-H Israël, de 4-1 in de return 1 Oekraïne en de recente winst op Oostenrijk. Maa*1 venal blijft Duitsland een iü naai team met problemen. „Michael Ballack kan uitgr tot de ster van het mgr. ttoe: maar dat is te weinig", we l thar Matthaus. Op het WK in 2006 moei 1 land als gastheer schittere als in 1974. „Dat is ons doel", zegt VöUer. Hij hee r( contract tot en met he e, 2006. „Maar ik ben reali j genoeg te weten dat er oe weg veel kan gebeuren". 1 Zo zal de positie vanVölle T houdbaar worden - daar z Netzer en vrienden wel indien Duitsland vroegtijd rugkeert uit Azië. „Ons d(l de eerste ronde overleven" Der Teamchef. „Dat woi A zwaar genoeg. Daarna 1 het knock-out systeem en voetbal alles mogelijk"

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22