FloraHolland kampt met verzuim en verloop DUIN BOLLENSTREEK Terug in de tijd met het Noordwijkse schuttersgilde Jongerencentra werken samen aan evenementen voor Katwijkse jeugd Willem van den Bergh bouwt nieuwe huizen ar celstraf :ëist voor ishandeling tn vriendin Rijnsburgse bloemenveiling zet verzuimrapporteur in Sur5alrun: klimmen en tijgeren door Katwijk Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 22 00 BEL 071-5128030 Dlkenburg udt geld over (ENBurg - Valkenburg heeft g jaar ongeveer 200.000 eu- vergehouden. Bij de voor- ;nota zal wethouder Smits rstellen de helft van dat be- te reserveren voor jeugd- id in het algemeen en st dzorg- ht lingers wassen to's in Katwijk v< vuk - Het gospelkoor Sal on gaat op zaterdag 1 juni )'s wassen in Katwijk. De rengst van de actie is ge ld voor een toernee naar n en de Oekraïne. Het koor !t zo'n dertigduizend euro lkaar vergaren voor deze Eerder werd al een spon- op gehouden, werden cd's ;ocht en paasstukjes ge kt. Het Katwijkse jongeren- r geeft twintig concerten in >n en de Oekraïne tussen 27 en 10 augustus. De auto- sers staan zaterdag onder ir op het Andreasplein, bij iarkeerplaatsen naast de mar en het Hoornesplein. schoonmaken van de auto drie euro. ondvierdaagse KRV-dorpen wiik - Wijkvereniging Mo- vijk organiseert een avond- delvierdaagse, die wordt ouden van 4 tot en met 7 ju- Vandelaars kunnen afstan- van 5,10 of 15 kilometer lo- door Katwijk, Rijnsburg en enburg. Voor wie een id niet kan komen, is er op ai een inhaalavond. In- ijvfen (2,75 euro) kan bij de en in wijkgebouw De Wiek de Fresiastraat, dat elke ld en zaterdagmiddag open cordopbrengst nmelmarkt - De rommelmarkt van de erlands Hervormde kerk in i heeft het recordbedrag 43.700 euro opgebracht, is zo'n 7.000 euro meer dan g jaajT. De markt werd druk icht, Voordat de deuren de Hobahohallen werden lend, stond er al een lange elangstellenden. Op de kt wérden boeken, curiosa, ibelen, huishoudelijke arti- n en kleding verkocht. De rengst van de rommelmarkt doeld voor het onderhoud de twee kerkgebouwen van lederlands Hervormde haag/katwuk - Tegen een arige man uit Katwijk die durig zijn vriendin mishan- le, is gisteren bij de Haagse ïtbank een gevangenisstraf st van anderhalf jaar waar een half jaar voorwaardelijk, maast wil de officier van itie dat de verdachte wordt andeld voor zijn agressie- larstingen en zijn alcoholver ing. verdachte mishandelde in jaar tijd zijn vriendin tien- in keren. De mishandelingen iepen altijd volgens hetzelf- patroon. De man en zijn ndin gingen regelmatig sa- naar de kroeg en lieten zich helemaal vollopen, waarop verdachte last kreeg van jssief gedrag. „Hij ging te- als een wild dier", vertelde I buurvrouw aan de politie, a vriendin gilde het uit van en angst." 7 april schopte de verdachte geliefde in haar gezicht, de vrouw probeerde te werd ze door de ver- met haar haren over de d teruggesleept, anderen werden slachtoffer 's mans driftbuien. Een die tijdens een ruzie in te grijpen werd door i 'rdachte bedreigd. „Als je de wielen van mijn vracht- in komt, rij ik over je heen", 1 lij de agent toe. Het zoon- 'an zijn vriendin werd bij van 'corrigerende tik' door dachte tegen zijn knie ge- pi. voorvallen waren volgens er dachte 'niet zo bedoeld.' verklaarde dat hij in- de drank had afgezwo- sindsdien zijn woede be ad er controle had. Het leek fficier van justitie deson- s een goed idee als de man z.ijn celstraf in therapie eclntbank doet over twee n u itspraak. door Jan Preenen noordwijk - Nog dit jaar begint de Willem van den Bergh, het Noordwijkse zorgcentrum voor mensen met een verstandelijke beperking, met de bouw van woningen op het complex aan de Zwarteweg. Op de plek waar het gebouw De Orchidee heeft gestaan, komen de eerste hui zen voor 48 bewoners. Zo snel mogelijk daarna krijgen nog eens 73 cliënten een nieuw on derdak. Dat is mogelijk gewor den dankzij een bijdrage van 14,5 miljoen euro die de instel ling vorig jaar van het rijk heeft gekregen. Directeur D. Kooistra is bijzon der tevreden over de verande ring. „Eindelijk wordt hier weer wat nieuws neergezet. Dat is voor het eerst in jaren. Voor de bewoners is dat hard nodig. Een aantal zit nu met meerderen op een kamer. In de nieuwbouw heeft iedereen straks een eigen, veel grotere kamer en een bad kamer. Bovendien beschikken de woningen over gemeen schapsruimten." De bouw van grotere woningen is mogelijk, omdat de afgelopen jaren veel mensen met begelei ding in gewone wijken in de re gio zijn gaan wonen. In de jaren tachtig waren er nog 1.400 be woners. Inmiddels zijn er nog maar zevenhonderd en het is de bedoeling dat er over vijf jaar nog 450 over zijn. „Dat zijn cli ënten die intensieve zorg nodig hebben en niet op zichzelf kun nen wonen. We zijn nu aan het inventariseren wie precies kun nen blijven en hoeveel nieuwe woningen nog nodig zijn. Niet alle bestaande huizen en pavil joens hoeven te worden afge broken. Een deel verkeert nog in goede staat." De vrijkomende plekken wor den ook opgevuld door valide mensen. Dat gebeurt in het ka der van de zogeheten 'omge keerde integratie'. In totaal ko men er vierhonderd woningen voor mensen van buitenaf. In eerste instantie gaat het om 60- plussers, omdat volgens Kooistra uit onderzoek is geble ken dat de belangstelling in die leeftijdscategorie erg groot is. De Willem van den Bergh hoopt op korte termijn een samenwer kingsovereenkomst te sluiten met de gemeente en ook tot een akkoord te komen met de pro vincie, die de plannen van het zorgcentrum toetst aan het nieuwe streekplan. Loopt alles naar wens dan wil de Van den Bergh volgend jaar twee oude zusterflats aan het begin van het terrein vervangen door ongeveer vijftig apparte menten. „Voor het eerst komen dan mensen op het terrein wo nen die nog gezond zijn en als ze dat willen zorg bij ons kun nen inkopen. Dan heb ik niet over de reguliere zorg, want die valt onder de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, maar over extra's, zoals fysiotherapie. Bovendien kunnen zij gebruik maken van het restaurant en andere faciliteiten." In de overeenkomst met de ge meente wordt onder meer vast gelegd dat Noordwijk het open baar groen gaat onderhouden en wat de verhouding huur- /koopwoningen is. Die verde ling is nog niet bekend. „We zijn een stichting. We hoeven geen winst te maken, maar we willen wel onze doelen verwezenlijken, waarbij de cliënten voor ons voorop staan. Geld voor de nieuwbouw komt voor een be langrijk deel van het rijk. Het is alleen de vraag of we de komen de jaren ook nog zoveel krijgen. Dan is het goed dat we zelf wat geld achter de hand hebben. Dat ervaren we trouwens nu al. Het rijk hanteert standaardnor men voor woningen en past daar de bijdrage bij aan. Wij hebben gekozen voor wat grote re huizen. Het verschil vullen we aan met de opbrengst van de eerste appartementen." Directeur D. Kooistra van Willem van den Bergh in Noordwijk bij de plek waar straks de nieuwbouw moet komen. „Eindelijk wordt hier weer wat nieuws neergezet. Voor de bewoners is dat hard nodig." Foto: Dick Hogewoning door Sjaak Smakman rijnsburg - Veiling FloraHolland kampt nog al tijd met een groot personeelsverkoop en een hoog ziekteverzuim, zo blijkt uit het sociaal jaarverslag van de grootste veiling van Neder land. Ongeveer een op de zes werknemers ver trok vorig jaar, van wie het overgrote deel op ei gen initiatief. Ook het ziekteverzuim bleef hoog. Terwijl de sector landbouw en visserij zich landelijk juist kenmerkt door een laag ziekte verzuim, is het verzuim bij het veilingbedrijf juist hoger dan het landelijk gemiddelde van 5,4 procent. Rijnsburg steekt met een verzuim van 6,4 procent echter weer gunstig af tegen over Naaldwijk (9,4 procent) en Bleiswijk (10,6 procent). Hoewel de omzetgroei bij de veiling vorig jaar tegenviel, blijft FloraHolland kampen met een groot verloop onder het personeel. Vorig jaar kwamen er in totaal bijna honderd mensen bij, vooral in Naaldwijk, waardoor de veiling nu bijna 2.750 mensen in dienst heeft. Van hen werken er bijna 650 in Rijnsburg. Het ver loop is echter groot: er vertrokken vorig jaar ruim 450 mensen en er kwamen er 550 nieuwe gezichten. De veiling heeft veel parttimers in dienst: de helft van het personeel werkt minder dan 38 uur per week. Opmerkelijk is daarbij wel dat er bij de veiling vrijwel evenveel mannen als vrouwen parttime werken. Het aantal en per centage parttimers nam ook vorig jaar verder toe. Rijnsburg probeert het personeelsprobleem op te lossen door het inzetten van vier 'ambas sadeurs', personeelsleden die onder meer bij het Rijnsburgs bloemencorso, de Katwijkse feestwijk en de Leidse banenbeurs probeerden om mensen enthousiast te maken voor een baan bij de veiling. Vooral na de banenbeurs kwamen er meer verzoeken om informatie binnen. Dit jaar bezoeken de ambassadeurs nog meer evenementen en worden in winkel centra folders uitgedeeld om mensen te inte resseren. Ook wil de veiling inloopdagen orga niseren waar werkzoekenden kunnen komen kijken wat het werk bij FloraHolland in Rijns burg inhoudt. Het ziekteverzuim blijft een probleem. Vooral in de vestigingen in Naaldwijk en Bleiswijk is dat hoog. In Rijnsburg is sinds september een speciale verzuimrapporteur aangesteld, die personeelsleden in principe al op de eerste dag van de ziekmelding langs gaat. Volgens Y. Haaring van personeelszaken zijn de reacties daarop 'over het algemeen positief. Inmiddels is er al een daling van het kortdurende vèt- zuim waarneembaar. katwuk - Sportieve Katwij- kers die niet bang zijn voor viezigheid kunnen zich weer inschrijven voor de 'SurSalrun'. Op 24 augus tus, aan de vooravond van de Najaarsfeesten in Kat wijk aan den Rijn, kunnen zij hun grenzen verleggen op de gigantische hinder- nisbaan door het Rijndorp, de Zanderij en de duinen. In teams van vier personen krijgen 280 deelnemers het zwaar te verduren. Ze ploe teren door een parcours met natuurlijke en aange legde hindernissen. Ze wa den door sloten, tijgeren onder netten en bedwin gen de Oude Rijn al klim mend op een touwbrug. Aan het eind van de route van 12,5 kilometer (of 7,5 voor jeugd) wachten de eervolle prijzen, waaron der de OV-Survival bokaal. Voor de vierde keer orga niseert de Oranjevereni ging Katwijk aan den Rijn dit evenement met de Kat wijkse Zeeverkenners en de Gemmascouts en met hulp van diverse organisa ties en vele vrijwilligers. De inschrijving is inmiddels begonnen en er is plaats voor maximaal zeventig teams. Op de nieuwe internetsite van de organisatie is veel informatie te vinden over het sportieve festijn. Ook is het mogelijk om online in te schrijven. Dat kan via www.clik.to/sur5alrun. In schrijfformulieren zijn ver der te krijgen bij Sur5 Ca sual Sportstore in de Bad- straat in Katwijk. Oud-deelnemers wordt ge vraagd om zelf een formu lier op te halen. Om tech nische redenen kunnen die dit jaar niet worden toege stuurd. Mikken op de 'gaay' door een van de broeders, van het Gilde van St. Joris. Foto: Dick Hogewoning door Gerard Baas noordwijk - In Noordwijk gaat elke week een aantal mannen terug in de tijd. En dat doen ze vrijwillig en vol overgave. Het zijn de broeders van het Noord wijkse schuttersgilde De Broe derschap of Gilde van St. Joris' dat zijn domicilie heeft in het Doelengebouw aan de Offem- weg. Dit jaar viert het gilde zijn 525-jarig jubileum, sinds 1477 zijn dat 525 onafgebroken jaren van weerbaarheid en saamho righeid. „Nou niet helemaal", zegt Din- geman Kleyn, de man die vol gens zijn medebroeders het meeste weet van de rijke ge schiedenis. „In de tijd van de Bataafse Republiek, u weet wel de tijd van vrijheid, gelijkheid en broederschap, waren we verbo den. Dat gold in die tijd, zo eind achttiende eeuw, voor alles wat boven het maaiveld uitstak. Het gilde is toen twee maanden niet bij elkaar gekomen, maar daar na pakte men de draad weer op." Om die draad nooit meer te la ten vallen. Het schuttersgilde bestaat momenteel uit 38 leden, mannen die wonen in Noord wijk of Noordwijkerhout, want dat is verplicht volgens het eeu wenoude reglement. Nieuwe le den moeten worden gevraagd. Dat gebeurt wanneer daar be hoefte aan is, aldus Hak van Nes, die als deken de tradities van het gilde moet bewaken. Van Nes is op zichzelf al een wandelende traditie, want hij behoort tot de vierde generatie van zijn familie die voor het gil de is gevraagd. „De deken hakt de knoop door wanneer bijvoor beeld moderne technieken moeten worden ingevoerd. Zo hebben we sinds een tijdje een computersysteem om de uitsla gen van de schietwedstrijden bij te houden. Vroeger ging dat met de hand en was een broeder een dag met dat werk bezig. Verder gebruiken we tegenwoordig een Her om de kruisboog te span nen, voorheen kostte het onze beheerder telkens weer de nodi- Broederschap of Gilde van St. Joris: sinds 1477 paraat ge kracht en tijd om dat te doen. Nu zit er meer vaart in een wed strijd." Het gemak daarvan bewijst zich op deze zonnige zaterdag waar op het jubileum wordt gevierd. Dat gebeurt met een schietwed strijd waarvoor bevriende broe derschappen uit Haarlem, Best en Tilburg ook zijn uitgenodigd. Het gaat allemaal om de 'gaay', een houten vogel op een 26 me ter hoge paal die in het midden van de Schuttershof of Boog- gaard - het schietveld bij het Doelengebouw - staat. Er zijn vijf prijzen te winnen: drie vleu gels, de kop en het lijf van de gaay, elk raak schot is goed voor een zilveren speld. Door de wind kost het nogal wat moeite om de houten pijl precies op het doel te richten en tientallen ke ren wordt de kruisboog met een eenvoudige beweging op span ning gezet. Aan de rustige houding van de schutter valt volgens de kenners af te leiden of hij kans op een prijs maakt. „Dit wordt er een tje", zegt voorzitter Ben Pleij. „Kijk maar naar de kalmte waar mee hij de boog vasthoudt." De misser doet niets af aan zijn voorspelling, vindt Pleij, die echter als een van de weinigen geen winnaarsspeld op zijn col bertjasje heeft: „Dit was wel de juiste manier om te schieten, maar vandaag komt er veel ge luk bij kijken. Zodra de pijl bo ven de bomen en de huizen komt, neemt de wind het over." Als even later toch een vleugel wordt geraakt - een droge tik en daarna een vrije val van pijl en vleugel - is het enthousiasme groot. De broeders zijn groot moedig genoeg om elkaar niéts te misgunnen. KoningSchutter Henri van der Lugt, die deze za terdag zonder prijs blijft, is de eerste om de succesvolle schut ter te feliciteren. „Ik weet wat het is", zegt de man die zijn ko ningstitel pas in 2005 hoeft te verdedigen, „voor ik in 1998 ko ning werd had ik in achttien jaar geen prijs gewonnen. Ik ben dan wel zeven jaar koning, je hoort mij niet zeggen dat ik ook de beste schutter van het gilde ben." „Het gilde is een belangrijk on derdeel van mijn leven", gaat Pleij verder. „Ik ben hier vlakbij in de Voorstraat geboren en als jongetje was ik bij schietwed strijden altijd aanwezig om de pijlen te rapen. Nu ben ik broe der bij het gilde en ik vind het elke vrijdag weer heerlijk om op de sociëteit te zijn. De sfeer is zo bijzonder, het is er echt een van broederschap. Ik kan het niet anders omschrijven." Binnen de hekken van het Doe lencomplex verandert de we reld, zegt ook gildehistoricus Kleyn. „Als ik bijvoorbeeld bui ten een conflict heb met een van de broeders, nemen we dat niet mee naar binnen. Anders om geldt dat ook. Die bijzonde re sfeer willen we zo in stand houden en dat geldt ook voor het gehele complex, het Doelen gebouw en het terrein", vertelt hij op weg naar het 'armamen tarium', de plaats waar wapens, de vaandels en de blazoenen worden bewaard. „Wacht even", zegt Kleyn bij de drempel van het gebouw. „Besef dat het aan uw kant 2002 is en waar ik sta 1477." Na de rondleiding door het ge bouw moeten ïQeyn en Pleij zich weer melden op het schut tersveld. Het is tijd voor de jaar lijkse gildefoto, waarbij de klok wederom Wat jaartjes teruggaat. Deze keer gaat hij slechts terug tot de jeugdjaren van de broe ders, want hun gedrag bij het maken van de foto doet in niets af aan het gedrag van jongens die op schoolreisje zijn. Ook al zijn de gildebroeders stuk voor stuk Noordwijkse heren, boys will be boys. Jongens blijven jon gens. Wie er bij mag horen, kan zich gelukkig prijzen. katwijk - Jongerencentra uit Katwijk gaan in een nieuwe stichting samen werken aan evenementen voor en door jongeren. De Stichting Katwijkse Activiteiten (SKA) heeft afgelopen jaar met succes jonge vrijwilligers van het Jok, De Schuit, De Donk en Scum bij elkaar gebracht om het oud- en nieuwfeest in Scum te organiseren. Dat moet een vervolg krijgen, vindt het SKA-bestuur. Hoewel de SKA zichzelf als doel stelt om grootschalige activiteiten voor de jeugd te organiseren, is de stichting vooralsnog vooral bezig met de voor bereidingen voor het nieuwjaarsfeest van dit jaar. Dat komt door de her komst van de club, uit de Stichting Evenementen Scum. Het werkgebied van de KSA moet zich langzaam uit breiden. Ideeën voor andere activiteiten zijn er al wel, laat secretaris A. Schipper we ten. „In de zomer willen we met jon geren dingen op het strand organise ren. Muurschilderingen met graffiti maken bijvoorbeeld." De activiteiten moeten in elk geval méér zijn dan het gewone aanbod van de jongerencen tra. De SKA vindt het belangrijk dat de evenementen niet alleen voor, maar ook door jongeren worden georgani seerd. De ervaring leert dat het oud en nieuwfeest rustiger en met minder overlast verloopt naarmate de jonge ren meer zijn betrokken bij de organi satie. Schipper: „Sinds we ook pro bleemjongeren hebben gevraagd of ze willen meehelpen, kijken ze anders te gen het feest aan. Het wordt dan meer 'hun' feest. De gasten uit de Molen wijk rijden we met een bus heen en weer naar het oud- en nieuwfeest. Doordat ze een leuke avond hebben gehad, maken ze geen problemen meer in de wijk. Afgelopen jaar was de enige schade in het dorp een kapotte ruit of gesneuveld bushokje. Dat is ja renlang wel anders geweest." De stichting denkt dat het steeds beter gaat, nu verschillende jongerensocië- teiten samenwerken in de SKA. „Daar mee kunnen we de jeugd door heel Katwijk actief meekrijgen en ontstaat er meer begrip voor elkaar." Aan het feest werken maar liefst drie honderd vrijwilligers onder de 25 jaar mee. Onderverdeeld in werkgroepen hebben zij elk hun eigen taken om het feest tot een geslaagd evenement voor circa 3.500 Katwijkers te maken. „We vragen onze buurgemeenten bewust of ze hun eigen activiteiten voor hun jeugd willen organiseren. Want ons feest moet een Katwijkse aangelegen heid blijven. Wij hebben geen zin om de randgroepjongeren uit andere dor pen over de vloer te krijgen." Afgelopen jaar bleef de organisatie van het jaarfeest in Scum zitten met een tekort op de begroting. Omdat de SKA vanwege het laagdrempelige ka rakter geen entree uil heffen, heeft de stichting om subsidie gevraagd. Ze hoopt dat de gemeente jaarlijks zo'n 25.000 euro wil bijdragen. Dat geld is nodig, zegt de stichting, om het feest te verbeteren. Er moet meer beveili ging komen, meer toiletten en betere en gevarieerdere bands. „We doen ideeën op bij Lowlands", zegt Schip per. „Zo willen we dit jaar ook met ca baret gaan werken, naast de muziek. Voor elk wat wils, dus."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21