Vazen vol seks en geweld beeld en evenbeeld KUNST CULTUUR Populair en klassiek bij Rapenburg Concert Poetry 2002 voegt de muziek bij het woorj V\ Grayson Perry's aanklacht tegen kindermoorden en macho's 3Beperkt is mijn talentmijn stem geen Ontdekking bijzonder icoon utrecht - Een icoon met daar op de heilige Catharina van Alexandrië - vanaf volgende week te bewonderen in het Ca- tharijneconvent in Utrecht - blijkt onderdeel te zijn van de iconenwand van het graf in Moskou van de zus van Peter de Grote, Ekatarina Alekseevna. Tot nog toe werd het uit circa 1680 stammende stuk als een op zichzelf staand exemplaar beschouwd. Het museum houdt vanaf 4 juni de tentoon stelling 'Schittering van de tsa ren' met kunstwerken uit het Novodevieij-klooster in Mos kou. Door de ontdekking klop pen de reeds gedrukte catalo gus en de al ingesproken audio- tour van het Catharijneconvent niet meer. Als los icoon was het stuk niet zo heel bijzonder, maar nu het van de zogenoem de iconostase van Ekatarina blijkt te zijn, is het spectaculair. De iconenwand heeft oor spronkelijk uit negentien delen bestaan, met de ontdekking er bij zijn er nu nog tien over, nu allemaal uit Moskou naar Utrecht gekomen. De overige negen delen zijn zoek of gesto len. Foto: ANP 120 Theateracts op festival Boulevard den bosch - Het programma van het theaterfestival Boule vard in Den Bosch vermeldt dit jaar 120 theateracts, muziek- en dansuitvoeringen, animaties en activiteiten op het vlak van de beeldende kunst. Het festival wordt voor de achtiende keer gehouden, van vrijdag 2 tot en met zondag 11 augustus. Veel voorstellingen zijn te zien op het plein aan de voet van de Sint-Jan. Daar wordt een kun stig bouwwerk opgetrokken uit zestig ton staal. Daarnaast ko men er tenten. Ook zijn uitvoe ringen te zien in enkele Bos sche theaters en op locaties el ders in de stad en in de omge ving van Den Bosch. Vorig jaar kwamen ongeveer 100.000 be zoekers naar de Boulevard. 'P en Leidse parade'. Zo luidt C de toepasselijke ondertitel van de tentoonstelling 'Beeld en Evenbeeld', tot half september in negen musea en galeries te zien. Zo'n 45 ateliers worden in een half jaartijd binnenstebui ten gekeerd om een dwarsdoor snede te tonen van hedendaag se kunst. In deze wekelijkse se rie stelt Leidsch Dagblad de kunstenaar achter de doeken, beelden en installaties voor. Vandaag: Maurice Braspenning. Zijn solotentoonstelling in het Centrum Beeldende Kunst, an derhalf jaar geleden, bestond voornamelijk uit schilderijen van auto's, boten en flatgebou wen. Wie nu het werk van Maurice Braspenning in De Lakenhal ziet, vindt daar wei nig van terug. Op een paar uit zonderingen na toont Bras penning mensen. „Ik was vorig jaar heel veel be zig met stedelijke landschap pen. Ik had net een doek ge maakt met twee flatgebouwen toen de aanslag op het World Trade Centre plaatsvond. Dan verandert de lading van zo'n schilderij enorm. Ik heb de doeken niet meer laten zien en ben me steeds meer op men sen gaan toeleggen. 11 September was voor mij een katalysator voor iets wat al lan ger aan de gang was. Ik begon mijn interesse te verliezen in die onpersoonlijke gebouwen. Het was vrij formele kunst, een spel van verf en kleur. Ik wilde meer inhoud in mijn werk. Na de grote tentoonstelling 'Twisted Urban Landscapes', in het Eindhovense Van Abbe Museum, zie je steeds meer Nederlandse kunstenaars kille, lege landschappen maken. Ik wist steeds zekerder dat ik die richting niet uit wilde. Land schappen zijn de laatste tijd vooral een facade waarachter de kunstenaar zich kan ver schuilen. Ik zoek mijn onderwerpen nu dichter bij mezelf. Mijn eerste nieuwe doek was een zelfpor tret aan de hand van een foto van toen ik zeven was. Het voelde als een statement. Ik ben daarna verder gegaan met kinderen schilderen. Het is uit eindelijk een reeks schilderijen geworden waarin kinderen iets tot zich nemen; een stuk taart of een ijsje. Terwijl ik met een van die schilderijen bezig was, zag ik door Theo de With vervolg van voorpagina leiden - Met het sluiten van een convenant met de belangrijkste financiers hoopt de Stichting Het Rapenburg Concert in rusti ger vaarwater terecht te komen. Er hoeft niet elk jaar opnieuw naarstig naar geld te worden ge zocht. Tot en met 2004 is het zo merse evenement veilig gesteld voor Leiden. „Het is geen waterdicht contract voor de eeuwigheid", waar- schuwt Arjen Pels Rijken. „In 2004 moeten de partijen op nieuw met elkaar om de tafel, maar voorlopig is de continuï teit gewaarborgd." Voor het te kenen van het convenant was Erik Hazelhoff Roelfzema, de Soldaat van Oranje en lid van het comité van aanbeveling, speciaal overgevlogen uit Ha waï. Op het moment suprème liet hij het echter afweten. De 'soldaat' had al een heel dagpro gramma achter de rug en had zich daarom even teruggetrok ken om te rusten. Het Rapenburg Concert is een initiatief van Jan Kiewiet de Jon ge. Na try-outs in 1999 en 2000 is een stichting opgericht, waar van hij inmiddels voorzitter is. Vorig jaar trok het Rapenburg Concert circa achtduizend be zoekers en enkele honderden bootjes. Toots Thielemans vormde toen de hoofdmoot van het programma. Die rol vervult Mathilde Santing dit jaar. De zangeres is zaterdag avond 31 augustus de uitsmijter van het populaire programma. Dat begint 's middags om 14.00 uur met een op kinderen gericht optreden van de Auratones. Ver volgens zijn er op de pontons in het water concerten van Hans Dulfer, Trijntje Oosterhuis, Sas- kia Laroo, The Young Sinatras en Mathilde Santing. Op zondagmiddag 1 september is er vervolgens nog een klassiek programma. De ene helft wordt gevuld door de nieuwe Faculteit der Kunsten van de Universiteit Leiden. Zij brengt pianist Maar ten Rozing, zangeres Maartje Rasken en het dertig man sterke brassensemble van het Konink lijk Conservatorium in Den Haag voor het voetlicht. Het tweede deel is Van Otterloo Project' gedoopt. Onder leiding van saxofonist Rolf Delfos wordt werk van de overleden compo nist en dirigent Rogier van Ot terloo ten gehore gebracht' componeerde onder mee muziek voor de films "ij Fruit' en 'Soldaat van Oranjis Bestuurslid Pels Rijken re weer op massale belangste'. van het publiek. „We hel natuurlijk wel met een sc'( oog naar het Prinsengracht cert in Amsterdam gekel. zegt hij. „Wij bieden e< meer dan alleen klassieke j ziek en weten ons daarom van veel toeschouwers vi kerd." door Franfoise Ledeboer Amsterdam - Shoc kerend? Provocerend? Rijp voor de hamer? In preutse Engelse kringen wordt dat nog gevonden, maar Ste delijk Museum-conserva tor Marjan Boot kan zich niet voorstellen dat het werk van de Britse kun stenaar Grayson Perry in Nederland zulke extreme reacties uitlokt. Perry decoreert potten en vazen niets verhul lend met kindermoor den, oorlogsgeweld, sa domasochisme, bondage en travestie. Gevoegd bij thema's als de opper vlakkigheid van het (kunst) establishment is dat eufemistisch gesteld geen vrolijke kost, maar dat Perry hier ooit zou worden beoordeeld als 'schaamteloos, puberaal of vulgair' is onvoorstel baar. Daarvoor denkt Nederland te liberaal, stelt Boot. Op de tentoonstelling van Perry (1960) in het Stedelijk Museum impo neert allereerst het ver bluffende vakmanschap van de vijfenveertig va zen die bijeen zijn ge bracht. Het moet honds moeilijk zijn, maar hij beheerst versieringstech nieken als glazuren, in graveren, beplakken met fototransfers en stempe len tot in de perfectie. In het traditiegetrouwe Engeland wordt kera miek als toegepaste wel heel wanhopig zijn om met een travestiet te trouwen.' 'Een van de redenen waarom ik me verkleed als vrouw is mijn lage ge voel van eigenwaarde, vergelijkbaar met het beeld van vrouwen als tweederangs burgers. Het is de positie van een buitenstaander. Ik heb mezelf buitengesloten. Het is net als met kera miek; die wordt ook ge zien als iets tweede rangs', laat kunsthistori cus/criticus Andrew Wil son Perry zijn aandrang tot travestie uitleggen in de catalogus. Maar zijn vrouwelijke alter ego Claire vervult ondanks die loodzware emotione le erfenis al geruime tijd een trotse rol als ontmas- keraar van macho-ge drag in zijn publieke per formances als beeldend kunstenaar. Wie het werk van Gray son en de prachtig ge borduurde jurken van zijn alter ego Claire in het Stedelijk Museum bijeen ziet, wordt dan ook geen moment bevangen door mededogen. Dankzij zijn grote talenten als kunste naar heeft Perry zijn leed op een 'hoger plan' kun nen tillen. Het Stedelijk Museum heeft 'Strangely Familiar' uit 2000 in de collectie, een vaas die in een notendop zijn ver werkingsproces samen vat. 'Het is een goed voor beeld van de gelaagdheid van zijn werk. Het eerste wat zich opdringt zijn de schunnige sadomaso- p' door Peter Ouwerkerk Rotterdam - Het 33ste Poetry International voegt de muziek bij het woord. 'Aan de muziek' is dit jaar het thema van de ope ning in de Rotterdamse Schouwburg, zaterdag 15 juni. En ook op de slotavond van het jaarlijkse poëziefestival, vrijdag 21 juni, staat de muziek cen traal. Na de officiële opening met Umar 'black poet' Bin Hassan en Remco Campert verkennen vijftien dichters de grens tussen muziek, poëzie en (soms ook) stilte. In de foyer worden wiege en nachtliedjes, maar ook le vensliederen, liefdesliedjes en psalmen ten gehore gebracht. Poetry 2002 wordt muzikaal be sloten met 'Het hoogste lied' waarin festivaldichters hun fa voriete liederen ten gehore brengen. „Waarom niet eens een keer muziek?," zegt Tatjana Daan, di recteur van Poetry. „Poëzie en muziek liggen van alle kunsten het dichtst bij elkaar. Hoeveel dichters werden en worden niet geïnspireerd door muziek of componisten? Klank en ritme zijn essentieel voor beide disci plines." Tijdens 'Poëzie in kleine talen' (17 juni) wordt voorgedragen in een twintigtal talen. Op het pro gramma staan verder twee hommages. De eerste is aan de Italiaan Cesare Pavese (18 juni), van wiens werk zojuist een nieuwe vertaling is verschenen. En die ook de 'ondertitel' voor het festival heeft geleverd: 'Er komen andere dagen, er komen andere stemmen.' De tweede is aan C.B. Vaandrager (20 juni), de Rotterdamse schrijver/dich ter, wiens tiende sterfdag eerder dit jaar uitgebreid werd her dacht. Vaste onderdelen zijn verder: 'Doorfluisteringen' (21 juni), wat blijft er van he dicht van Remco Campert als het wordt doorverteld, uitreiking van de C. Buddii iel prijs (19 juni). Aan een van vaste vertalers Poetry, de stadsdichter van drecht Jan Eijkelboom, wor( jaar het vertaalproject opg< gen (21 juni). Voorts is er onderdeel met Cubaanse qre< ters. 'Poëtisch Delfshaven' zaterdag 15 juni de officiële ning vooraf, met een boe markt en optredens. Zoaï laatste jaren gebruikelijk ook een Poetry Internat Kinderfestival. 'Floating world', een van de vazen van Grayson Perry. Foto: GPD kunst nog steeds scherp onderscheiden van 'éch te' beeldende kunst. Per ry concentreerde zich vanaf 1985 juist op 'klas siek onzichtbare' potten en vazen omdat die hem de ideale 'intieme' ruim te boden om zijn ideeën op kwijt te kunnen. De vorm van een pot of vaas is nooit confronterend bombastisch en wordt door iedereen begrepen. Dat stimuleert volgens de kunstenaar het oppikken van wat hij wil zeggen. Dat klopt, de volgepakte taferelen op zijn 'simpe le' objecten ogen zo adembenemend dat ze vanzelf tot nauwgezet kijken dwingen. Perry groeide op in een verstikkend provinciaals milieu in Essex ten noordoosten van Lon den. Toen hij vijf was, kreeg zijn moeder een verhouding met de melk boer en toen zijn vader wegging, trok deze ge welddadige man (tevens worstelaar) bij hen in. 'In vijftien jaar heb ik geen enkel gesprek met hem gevoerd. Ik was een vreemde verschijning in zijn huis en ik kon me niet identificeren met zijn opvattingen over hoe een man moest zijn', ver telde Perry ooit daarover. Perry is tegenwoordig een gelukkig getrouwd man met een dochter. Maar toen Hij dertien was, droeg hij in huis al kleren van zijn zusje en op zijn vijftiende liep hij ermee door de velden. Toen zijn stiefzuster dat ontdekte, was het huis vanzelfsprekend te klein. Zijn moeder zei ooit te gen zijn vrouw: 'Je moet chistische seksscènes. Pas in tweede instantie ontwaart de toeschouwer in de sepia-kleurige ach tergrond de keurige villa tjes van de suburb, set ting van het liederlijke gedrag', analyseert Boot de voorstelling. 'Om pas daarna de doorlopende tekst te ontcijferen die als een olielaag over de pot ligt en op subtiele wijze de betekenis prijsgeeft: 'Daddy don't hit me, Mummy stop him.' Ooit stilgestaan bij wat zich aan soortgelijks in Ne derlandse huiskamers af speelt? Perry is in eigen land een inmiddels verre van bui tengesloten kunstenaar: zijn werk is peperduur en vloog de afgelopen jaren als warme broodjes de winkel uit richting de collecties van toonaange vende verzamelaars als Charles Saatchi. Hij valt met zijn 'guerrilla-tac tiek' van in schoonheid verpakte gruwelen ook de geborneerde kunsteli te aan, maar benadrukt tegelijk: 'Ik ben de kunst wereld dankbaar, het is een plek die mijn keus te leven met mijn onderbe wuste op de hielen heeft verwelkomd en bejubeld. Zonder dat zou ik mis schien hartstikke gek zijn geworden.' 'Grayson Perry - Guer rilla Tactics' in het Ste delijk Museum (Paulus Potterstraat, Amster dam), t/m 25 augustus, dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. De catalogus kost 35 euro. op het Jeugdjournaal een re portage over Russische straat kinderen. Ik realiseerde me dat mijn onderwerp twee kanten heeft. Het loopt met die kinde ren niet altijd goed af. Om dat te illustreren, heb ik ook een lijmsnuiver geschilderd. Ik kom uit de Merenwijk, dat is eigenlijk een nette buurt waar nooit iets gebeurt. Je ziet de mensen lopen in het winkel centrum. Je weet niets van ze, maar iedereen heeft een ver haal. In mijn werk probeer ik dat duidelijk te maken aan de hand van een zoet tafereel als het voeren van eendjes. De kleuren die ik gebruik, laden het schilderij op. Er moet zo een spanning ontstaan, het soort spanning dat ook in vreemde films zit. In mijn werk moeten de figuren hun per soonlijkheid aan de kleur en de omgeving ontlenen, niet aan hun persoonlijke, uiterlijke kenmerken. Daarom hebben de mensen in mijn schilderijen vaak geen ogen, neus of mond. Door het weglaten van ele menten in mijn schilderijen en door een spel tussen voor grond en achtergrond, zoek ik naar zelfstandigheid van vorm. Een schaduwvlak in een schil derij hoort logischerwijs als schaduw bij een voorwerp. Te gelijkertijd is het een raar ge vormde zwarte vlek. Ik wil dat die rare vlekken op zich ook mooi van vorm zijn." Tekst: Coen Polack Foto: Hlelco Kuiipers Twee nieuwe uitgaven van Oegstgeester Stichting De Lantaarn door Herman Joustra leiden - Twee gloednieuwe dichtbundels: Michail Koezmin, 'Alexandrijnse zangen'; Jevgeni Baratynski, 'Levensreis'. De kaften ademen de sfeer van oud. Heel oud. De kleur van vergeeld papier. Een oud letterty pe. En ook de illustratie, van paarden die een kar voorttrekken, doet denken aan vroe ger. Zo moet het ook, vindt Jan Paul Hin- richs. Zo horen de kaften van de reeks Kel derkast, vertalingen van meestens Oost-Eu- ropese dichters eruit te zien. „Sommige mensen zeggen: dat is niks, dat is saai. Nou, dan houd ik van saai! Ik vind dat de omsla gen herkenbaar moeten blijven." Herkenbaar, ja. Want Oegstgeester Stichting De Lantaarn, die de boekjes in de reeks Kel derkast uitgeeft, heeft al veel meer uitgaven op haar naam staan, 64 om precies te zijn. Van gedichten van Poesjkin tot gedichten van Wïslawa Szymborska, de Poolse dichte res die in 1996 de Nobelprijs voor literatuur kreeg. „De voorlaatste uitgave dateert alweer van een jaar of vijf geleden", zegt Hinrichs. „Dan vind ik niet dat je nu kunt aankomen met deel 65 en 66. Om aan te geven dat het om dezelfde soort boekjes gaat, is gekozen voor dezelfde soort kaft. Die paardjes zijn heel herkenbaar. De paardjes van De Dode Zielen van Gogol zijn een beetje een sym bool voor slavisten. Een symbool voor door gaan." Hinrichs, in het dagelijks leven vakreferent Slavistiek aan de Universiteitsbibliotheek van Leiden („Ik koop ook ter plekke, in Oost-Europa, boeken in.") is één van de drijvende krachten achter De Lantaarn, zo'n 25 jaar geleden opgezet door een enkele stu- De twee nieuwe uitgaven van Stichting De Lantaarn. Foto: Hielco Kuipers denten Slavistiek. Al die tijd geeft De Lan taarn poëzievertalingen uit, van met name Oost-Europese dichters. Zoals nu dus van Koezmin en Baratynski. Dat vertalen is geen sinecure, weet Hinrichs. „Zeker niet de Russische gedichten. Die zijn vaak op rijm, met een bepaald metrum. Het is moeilijk dat zo naar het Nederlands om te zetten." Moeilijk, maar niet onmogelijk. Hinrichs draagt een gedicht voor van Jevgeni Bara tynski: Beperkt is mijn talent, mijn stem geen luide, maar 'k leef, en hier op aarde aangenaam Is zeker voor wel iemand mijn bestaan: Mijn verre kleinzoon ziet wat dat beduidde Uit mijn gedichtenen, heb ik gedacht, Mijn ziel zal met de zijne zijn verbonden 'k Heb vrienden in mijn eigen tijd gevonden, En vind ook lezers bij het nageslacht. Grayson Perry's vrouwelijke alter ego Claire vervult al geruime tijd een trotse rol als machogedrag. Foto: GPD „Het is een heel bescheiden gedicht, talent is beperkt, toch zal ooit iemand spoor vinden'. In die zin is het ook mooi gedicht voor de hele reeks, bekende namen, geven we toch met werk van minder bekende dichters een beperkte oplage. De naam geeft de kleinschaligheid van het aan. De oplage van deze deeltjes is beeld 250. Een kleine oplage is voor sowieso gebruikelijk. Op de echt men na is poëzie niet iets wat verkocht. Ook in Rusland niet. Het beeld van de Russen als lezend staat al lang. Correspondenten zeggen dat het zo opvallend is, dat bijna iede zit te lezen in de metro. Ja, detectives lezen veel detectives. Dat zijn de helden :n de boekenmarkt. Je moet echt niet dei leI dat de gewone man in de metro zit P* Dostojevski op schoot. Laat staan met I nc tynski of Koezmin. Al staat de laatstgeno1 r de tegenwoordig, in Rusland, weer wat in de belangstelling. Koezmin (1872-1936) was lange tijd we zijn als nogal decadent bestempelde lev houding, hij was een soort Russische 0 Wilde, niet zo populair in eigen land. rond 1990 werd zijn werk in Rusland he gegeven. Als je vraagt wat er nu spee Rusland, welke dichters nu belangrijk dan is dat onder anderen Koezmin. I een beetje herontdekt, zo mag je dat11 li De deeltjes uit de Kelderkast-reeks voor 7,50 euro per stuk te bestellen. I bank 5512634, t.n.v Stichting De Lanta1'1 Oegstgeest. Of via de reguliere boek!11 del.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 20