krijgt weer ruim baan {verkopen? Kernenergie Doodgewaande Voorschotense advocaat leeft nog FIFA-congres fluit Blatter uit Celstraf moeder voorkomt gespijbel kinderen s Sluiting Borssele afgeblazen 1 JUNI ERA BVD: Moslimextremisten werven jongeren voor jihad iiiiiili n Leidsch Dagblad Voorzittershamer Leidse raadzaal meegenomen Gedenkdag Bommeldingen bij NS blijken loos alarm Jorritsma wil Kamer leiden NR. 42934 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 dinsdag 28 MEI 2002 dmacht i ent aanval overgewicht be p? >p d ns kernoorlog Azië is klein, gi kar aanwezig dit n va OM oet, ijke kken in ;en huis aks voorbij ?ur n. Vo bele 'ijn ind mme bommen ^«rorlog tegen p, ïildklierkanker ,k ndwinning 't Joppe begint Igend jaar King je identiteit ooièfiest met dat alkf armee je bezig bent, Bet je stoppen 1enburg eert blijft doden otterdam ta m (DAM - In een woning te iet rdam heeft de politie gis- ■lie und de stoffelijke over- ten gevonden van twee e ven en een man. De licha- vertoonden uiterlijke spo- an geweld, waardoor de e uitgaat van een misdrijf. 1, i de identiteit van de slacht- 2n iis nog niets bekend. Een 1 ge meldde de politie dat ik touw al enige tijd niet ik in haar woning was ge- te Het onderzoek dat werd na teld, leidde uiteindelijk va de woning aan de ii auwstraat. •f irgevecht Hoofddorp ddorp - Bij een schietpar- o Hoofddorp is vanmorgen lij nan gewond geraakt. In de he van de ochtend hield de h e Haarlemmermeer vijf sl ïen aan die vermoedelijk ill kken waren bij het vuur- hi ht, waarbij minstens tien dten zijn gelost. Twee be ft! enen waren vanmorgen j voortvluchtig. ei luw Duisenberg igeklaagd erdam - H. Loonstein van it ratief Joods Nederland I heeft gisteren een straf- e it ingediend tegen de w van president Duisen- van de Europese Centrale gï Hij beschuldigt de echt- 1 te van de bankpresident s) ntisemitisme en het aan- n tot haat. De vrouw heeft Kir balkon al enige tijd estijnse vlag hangen. Loonstein zegt zij dat ende waarin de Palestij- ^rich nu bevinden, de d is van rijke joden. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad iï| 072-5196868 door René van Leusden voorschoten - De doodgewaande advo caat mr. dr. Bouke Jagt uit Voorschoten leeft nog. Dat heeft zijn vrouw, LS. Jagt- Firing, gisteren bevestigd. Waar hij is en waarom er op 4 mei in de Haagsche Cou rant een rouwadvertentie met zijn naam verscheen, wil mevrouw Jagt niet zeggen. Ook de gemeente Voorschoten houdt het erop dat de advocaat nog in leven is om dat er nooit aangifte van overlijden is ge daan. „En als hij in een andere gemeente zou zijn gestorven, had dat allang bij ons bekend moeten zijn", verzekert een woordvoerder. Het overlijdensbericht, dat een dag voor Jagts zestigste verjaardag verscheen, legt een rechtstreeks verband met een zeden zaak waarvoor de advocaat tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, naar hij zelf beweerde volstrekt ten on rechte. 'Hij stond velen bij tijdens de ze- denhysterie en is daar nu zelf het slacht offer van geworden', aldus vrouw en kin deren in de overlijdensadvertentie. Als overlijdensdatum werd genoemd 'HR 16 april 2002'. Die dag deed de Hoge Raad (HR) een voor Jagt ongunstige uitspraak in de zedenzaak. Een ex-kantoorgenoot die niet met naam in de krant wil, ver moedt dat Jagt de advertentie heeft laten plaatsen 'omdat hij de gevangenis niet in wil en om het rechtssysteem een hak te zetten'. Mr. W. de Vries, de Haagse deken van de Orde van Advocaten, ging er begin deze maand ook van uit dat Jagt het tijdelijke voor het eeuwige had gewisseld. Voor hem was het tragische nieuws aanleiding om de tuchtzaak die de veroordeelde ad vocaat nog boven het hoofd hing, in te trekken. „Als hij nog leeft, wat op zich natuurlijk zeer heuglijk zou zijn, zullen ook de klachten tegen hem herleven." De Vries kondigt daarbij alvast aan 'dat er dan wellicht nog wat bij komt wegens misleidende informatie'. "J"J noërs kunnen o kilometer iij - Het voortbestaan van ipenburg Concert is voor ich mende drie jaar verze ker De organisatoren sloten en een convenant met een at sponsors dat de finan- l van het jaarlijkse evene tot 2004 veilig stelt. Het aburg Concert is op 31 au- idi s en september. Zange- athilde Santing is de be- zAté ijkste naam die is geboekt. Kunst en Cultuur Ha 2002 www.era.nl MAKELAAR Grimmige sfeer op vergadering voetbalbond over financiën seoul/rtr - FIFA- voorzitter Sepp Blat ter, vechtend voor zijn positie, is van daag op het buiten gewone congres in Seoul uitgefloten en uitgejoeld door boze congresgangers. De vergadering over de financiële toestand van de FIFA verliep in een ongekend grimmige en vijandi- Na afloop van de bij eenkomst raakte Blatter, die onder verdenking staat van fraude en corruptie, in een verhit debat met de Ka- meroener Issa Hayatou. Ze schreeuwden tegen elkaar en maakten woeste gebaren. Bei den zijn kandidaat voor het voorzitterschap van de FIFA. De verkiezing is morgen in Seoul. Blatter weigerde tijdens de tur bulente sessie diverse afgevaar digden het woord. Hij was de enige die de vergadering leidde. Secretaris-generaal Michel Zen- Ruffinen, een fervent tegenstan der van zijn baas, bleef weg om dat hij geen verantwoordelijk- Sepp Blatter. Foto: Reuters/Shaun Best heid en aansprakelijkheid wens te te dragen voor het financiële rapport dat Blatter vandaag aan het congres presenteerde. Doordat Zen-Ruffinen afwezig was, kon de FIFA-voorzitter de vergadering op selectieve wijze leiden. Hij fiet voornamelijk sympathisanten aan het woord. Toen eenmaal bleek wat de tac tiek van Blatter was, liep de spanning in de Congress Hall hoog op. De belaagde preses van de FIFA presenteerde tijdens het congres een eigen rapport over de financiële huishouding van zijn organisatie. „El ke andere organisa tie zou tevreden zijn met de financiële staat waarin de FIFA momenteel ver keert." Die opmer king staat haaks op een brief die FIFA- voorzitter David Will, tevens preses van de interne on derzoekscommissie van de FIFA, giste ren aan alle 202 lid staten stuurde. Daarin schrijft hij dat het rapport dat Blatter van daag presenteert aan het con gres ernstige gebreken vertoont. Volgens Will heeft de FIFA de laatste jaren meer dan driehon derd miljoen euro verlies gele den. Daardoor kampt de organi satie met een groot financieel te kort. Blatter komt evenwel uit op een positief saldo van ruim honderd miljoen euro. Pagina Binnenland i: Commentaar den haag/anp - Moslimextre misten rekruteren in de islamiti sche gemeenschap in Neder land jongeren voor de jihad, de gewelddadige islamitische strijd. Een klein deel van de moslim jongeren is ook bereid om aan de jihad deel te nemen. Zij wor den in Nederland voorbereid om elders te vechten. Dat heeft de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) in haar jaarverslag gemeld. Volgens de inlichtingendienst zoeken moslimextremisten aan sluiting bij de islamitische ge meenschap in Nederland. Ze oefenen op deze gemeenschap een radicaliserende invloed uit. Islamitische jongeren blijken ontvankelijk te zijn voor de op vattingen van de extremistische moslims, stelt de BVD. De BVD, die vanaf morgen Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD) heet, heeft na de aanslagen van 11 septem ber het onderzoek naar terroris tische netwerken van radicale moslims uitgebreid.De dienst heeft extra personeel gekregen. Volgens de BVD bevinden zich ook in Nederland vertakkingen van terreurgroeperingen als al- Qaeda en de Algerijnse GSPC. Vorige maand zijn op aangeven van de BVD vier leden van de GSPC in Nederland opgepakt. Zij zouden terroristen onderdak hebben geboden en voor valse identiteitspapieren hebben ge zorgd. De dienst signaleert dat terroris tische groeperingen pogen nu cleaire, biologische of chemi sche wapens in handen te krij gen. Om te voorkomen dat deze massavernietigingswapens in verkeerde handen vallen, tracht de BVD bedrijven en organisa ties bewust te maken van deze dreiging. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Telefoon MOV Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 n kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl den haag/gpd - De sluiting van de kerncentrale Borssele wordt afgeblazen. Ook komt er een on derzoek naar de bouw van een nieuwe nucleaire centrale in Ne derland en de duurzame opslag van radioactief materiaal. De fracties van WD, LPF en CDA wil len deze belangrijke omwente ling in het Nederlandse energie beleid afdwingen tijdens de on derhandelingen over een cen trum-rechts kabinet. Het standpunt van de LPF over kernenergie was tot voor kort onhelder. Maar fractieleider Mat Herben liet gisteren weten dat zijn partij, evenals CDA en WD, tegen de sluiting van de centrale Borssele is. „Als de energiemarkt geliberaliseerd wordt - en de Europese Unie dwingt ons daar toe - moet Borssele open blij ven. Wij willen ook een onder zoek naar de bouw van een tweede centrale." Volgens Her ben wordt dit standpunt verder uitgewerkt in overleg met partij voorzitter Langendam. Deze is kernfysicus en verklaard voor stander van kernenergie. WD en CDA zijn verheugd over de opstelling van de LPF. Beide fracties keren zich al sinds jaar en dag tegen de sluiting van Borssele. Technisch kan de cen trale nog tot 2013 mee, maar de Tweede Kamer heeft besloten dat de poorten uiterlijk 2004 ge sloten worden. Tegen de voor genomen sluiting loopt nu een juridische procedure. „De centrale moet open blijven, alleen al om die kennis voor Ne derland te behouden. Dat willen we bij de formatie regelen", al dus de woordvoerder van CDA- leider Balkenende. De WD ziet eveneens haar kans schoon het nucleaire program ma nieuw leven in te blazen, na dat een krappe Kamermeerder heid in 1994 besloot het boek dicht te slaan. Volgens WD-Ka- merlid Voüte-Droste is voortzet ting van stroomopwekking via kernenergie een „belangrijke wens" van de partij in de forma tiebesprekingen. Voüte: „Open houden van Borssele is goed voor het milieu, want het scheelt vijftig miljoen ton C02 per jaar." Kort geleden besloot Finland als eerste EU-lidstaat tot het bou wen van een nieuwe kerncen trale. Ook de Europese Com missie dringt aan op een her opening van het debat over kernenergie. Voüte vindt het Nederlandse be leid inconsequent „Wij impor teren op grote schaal atoom- stroom uit Frankrijk. Dat kun nen we net zo goed zelf opwek ken. Tegelijkertijd vervuilen we het milieu enorm door stroom uit bruinkool te importeren uit Duitsland. De mogelijkheid om een nieuwe kerncentrale te bou wen moet worden opengehou den. En natuurlijk moet er ook een studie komen naar de duur zame opslag van radioactief ma teriaal." door Wim Koevoet leiden - Twee studenten, die verder anoniem willen blijven, hebben de voorzittershamer ge stolen uit de Leidse raadzaal. Het tweetal heeft dit tegenover de media toegegeven. De woordvoerster van het duo be strijdt dat het om diefstal gaat Ze belooft dat de hamer nog de ze week ongeschonden terug komt bij de rechtmatige eige naar, de gemeente Leiden. De studentengrap zou op 14 mei zijn uitgehaald, aan het ein de van de raadsvergadering waar burgemeester J. Postma zijn aftreden bekend maakte. De woordvoerster zegt dat Postma's vertrek niets heeft te maken met de actie. Doordat de vice-voor- zitter van de raad, WD-raadslid A. Geertsema, de hamer van Postma overnam, is de liberaal nu de sufferd in de ogen van de studenten. Ze plagen hem in een brief met het kwijtraken van de hamer, de eerste de beste keer dat hij als voorzitter moest functioneren. „Met het heldere gerstenat in het verschiet, verliet u de raadzaal net een fractie te snel. Helaas liet u daarbij uw net verkregen statussymbool ponti ficaal op de collegetafel achter. Wij zagen dit schouwspel met lede ogen aan, mede omdat u als oud-corpslid zou moeten weten dat u dit soort paraferna lia zorgvuldig moet bescher men." Voormalig minervaan Geertse ma kan de studentengrap maar matig waarderen. „Ik ben blij dat de hamer terugkomt, maar ik heb er moeite mee dat er spullen uit het stadhuis worden weggenomen", zegt hij. Geertse ma toont zich bereid 'binnen zekere grenzen' zijn medewer king te verlenen aan het terug krijgen van het ding. De studen ten hebben laten doorscheme ren dat zij ook dat via een ludie ke actie willen doen, waarbij zij zelf onherkenbaar blijven. Volgens gemeentevoorlichter F. Delemarre treft Geertsema geen enkele blaam en heeft het raads lid zich geen slecht beheerder van de hamer getoond. „Het was een drukke en bijzondere avond met het aftreden van bur gemeester Postma, wethouders benoemingen en veel meer mensen op de raadsvloer dan normaal gesproken het geval is. Het wegnemen van de hamer kan dan ook niet worden opge vat als een teken aan de wand dat de beveiliging beter moet. Het is een raadzaal, geen Neder- landsche Bank." (advertentie) door onze correspondent Harm Harkema londen - De alleenstaande Londense moeder Patricia Amos (43) kreeg begin deze maand zestig dagen cel, omdat haar dochters van 13 en 15 jaar ondanks herhaalde waarschuwingen bleven spij belen. Groot was de verontwaardiging in met name links-liberale kring. Dit paar denmiddel om ouders te dwingen tot het nemen van verantwoordelijkheid zou alleen maar averechts kunnen wer ken, was de kritiek. De praktijk wijst voorlopig anders uit. De beide meisjes zijn zó geschrokken dat ze nu keurig naar school gaan en be loofd hebben nooit meer te zullen spij belen. En wat meer is: in heel het land wordt minder gespijbeld sinds Patricia Amos - die vorige week overigens ver vroegd is vrijgelaten - achter slot en grendel ging. Ouders van hardnekkig spijbelende kin deren brengen die nu naar school en zeggen: Ik ga niet om jou in de bak zit ten. Leerlingen die lang absent zijn ge weest, verschijnen opeens weer op school, en leerkrachten hebben nu een stok achter de deur als ze ouders op wangedrag van hun kinderen wijzen. De celstraf is onderdeel van een pakket maatregelen van de regering-Blair om ouders tot verantwoordelijker gedrag te bewegen. De premier denkt nog na over een voorstel tot intrekking van kinder bijslag voor ouders van hardnekkige spijbelaars. Probleemscholen krijgen binnenkort een eigen politieagent, en ouders van moeilijke kinderen kunnen sinds twee jaar op straffe van een forse boete wor den gedwongen tot het volgen van een opvoedcursus. Ook met dit laatste on derdeel wordt succes geboekt. Dwang blijkt vaak niet eens nodig omdat ouders uit zichzelf toestromen. Gehoopt wordt dat het nu ook de goede kant opgaat met Patricia Amos en haar twee spijbelende dochters. De meisjes, die al maanden niet naar school waren geweest, zeiden voor de BBC-radio dat hun eigen gedrag en de apathie van hun moeder te maken had met het overlij den van hun oma. Die had hen ernstig aangegrepen, waarna het van kwaad tot erger ging. Op Patricia Amos zelf zou de celstraf een verfrissend effect hebben gehad. Ze is er van opgeknapt en durft nu haar proble men onder ogen te zien. Volgens oudste dochter Cerry Cowman is celstraf echter niet in alle gevallen de oplossing: „Nu werkte het omdat mijn zusjes heel veel van moeder houden. Maar er zijn na tuurlijk ook kinderen die het geen barst kan schelen wat er met hun ouders ge beurt." los angeles - Terwijl president George Bush aan de andere kant van de wereld de stran den bezocht waar Amerikaanse militairen in 1944 aan de invasie in Europa begonnen, her dacht de één jaar oude Elleanor Payette in Los Angeles op haar eigen manier de doden van de Tweede Wereldoorlog en de andere oorlo gen waarin Amerikanen zijn gesneuveld. De Verenigde Staten staan daar elk jaar bij stil op 'Memorial Da/. Pagina Buitenland: Bush brengt eer aan helden van invasie. Foto: AP/Nick Ut soest/zwolle - Op twee plaatsen in het land heeft de NS gisteren te maken gehad met bommel dingen. In beide gevallen bleek het loos alarm te zijn. Door een bommelding per brief heeft het treinverkeer tussen Utrecht en Baam gistermiddag vertraging opgelopen. In Zwolle werd een verdacht pakketje op het cen traal station aangetroffen. Net na het vertrek van station Soest-Zuid vond een passagier in de trein van Utrecht naar Baam een vel papier. In bloklet- ters stond daarop geschreven 'in deze trein zit explosieven ver stopt. 3 kokerbommen'. Hij liet het zien aan een conducteur die de spoorwegpolitie waarschuw de. Deze zette de trein stil bij station Soest en liet de reizigers uitstappen. De politie doorzocht de trein, maar trof geen explo sieven aan. In het verdachte pakketje op het centraal station in Zwolle bleken geen explosie ven te zitten. den haag - Demissionair minis ter Jorritsma heeft zich vanoch tend toch nog in de strijd ge worpen om het Kamer-voorzit terschap. Zij is de officiële kan didaat van de WD. De strijd zal nu gaan tussen Jorritsma en Weisglas (WD) die vorige week al solliciteerde. LPF'er Janssen van Raay doet ook een gooi, maar wordt kansloos geacht. Pagina Binnenland i: Portret Weisglas

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1