alliantie tege Molkenboer LEIDSE REGIO Rijnland volgend jaar van start met zandwinning in 't Jopp Wij zijn absoluut geen boerinnenorganis Pleidooi VOO 'We zullen wel vragen over Lorentz krijgen Taakstraf voor verspreiden racistische cd's RANDVERSCHIJNSELEN EXAMENTIJD Kop-staartbotsing in Voorschoten voorschoten - Een 41-jarige «autobestuurder uit Voorscho tten is gistermiddag achter op leen auto gereden. Op de Admi- jraal de Ruyterweg merkte hij te ilaat dat de automobiliste voor jhem het rempedaal intrapte om ivoor een zebrapad te stoppen. |De bestuurster, een 20-jarige Voorschotense, en een 12-jarig :dorpsgenootje dat met haar :mee reed raakten aan hoofd en jnek gewond. Celstraf voor woninginbraken den haag - Voor drie woningin braken in Wassenaar en diefstal 'uit een caravan moet een 21-ja rige Albanees een jaar de cel in. Daarnaast veroordeelde de ^Haagse rechtbank hem gisteren tot een schadevergoeding van jS39 euro aan één van de gedu- Jpeerden. De straf is gelijk aan *le eis van de officier van justi- ,tie. den haag/oegstgeest - De 21-ja- rige Leidenaar die tot vorig jaar vanuit zijn ouderlijk huis in Oegstgeest het racistische pla tenlabel Berzerker Records run de, is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot 120 uur dienstverlening plus een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De man stond onder andere te recht voor het in bezit hebben van muziek met racistische en nazistische teksten, stickers van het Nationaal Offensief en diver se teksten die de Holocaust ont kennen. De zaken die ruim an derhalf jaar geleden bij een huiszoeking in Oegstgeest in be slag zijn genomen, verklaarde de rechter verbeurd. Het gaat .daarbij om enkele honderden cd's en cassettebandjes, een computer en traangas. De verdachte werd twee jaar ge leden in deze krant ontmaskerd als een sleutelfiguur binnen ex treemrechts Nederland. Behalve dat hij cd's uitbrengt van band jes die luisteren naar weinig ver hullende namen als Knstal- jnacht. Holocaust en Landstorm, neemt hij ook een vooraan staande positie in bij extreem rechtse groepen als Nationaal Offensief, Voorpost en LANS. De Leidenaar, die gisteren aan wezig was om zijn zaak voor de rechtbank te bepleiten, heeft nog twee weken om hoger be roep aan te tekenen tegen de opgelegde straf. dinsdag 28 MEI 2002 door Pieter van Langevelde warmond - De zandwinning in 't Joppe, waar toe de Warmondse gemeenteraad twee jaar geleden besloot, begint volgend jaar. De werk zaamheden van grond- en zandexploitatie- maatschappij Rijnland in het 't Joppe nemen minimaal vier en maximaal zes jaar in beslag, zei een vertegenwoordiger van Rijnland gister avond op een informatiebijeenkomst. Voor het zover is wordt de staat van dijken en bouwwerken binnen een straal van 105 meter van het wingebied door een onafhankelijk bu reau in kaart gebracht. Op die manier kan dan later het effect van de zandwinning worden vastgesteld. Bij zandwinning in 't Joppe in de jaren zeventig en tachtig zouden volgens eige naren van aan het water gelegen boerderijen en molens door verzakkingen scheuren in mu ren zijn ontstaan. Een ingenieursbureau, dat de risico's van nieuwe zandwinning onder zocht, kwam tot de conclusie dat er nauwelijks nadelige gevolgen te verwachten zijn. De verwachting is dat 2.310.000 miljoen kubie ke meter zand uit 't Joppe kan worden gediept. Dit is slechts een fractie van de hoeveelheid zand die in de jaren zeventig en tachtig uit de recreatiepias is gewonnen. De winning werd in 1984 gestaakt, doordat een kleilaag het werk bemoeilijkte en er in Vlietland goedkoper zand te halen was. Destijds was Rijnland actief aan de westkant van 't Joppe, nu is de noordoost hoek aan de beurt. Voor de zandwinning zijn vergunningen nodig van gemeente, provincie en hoogheemraad schap. Als geen bezwaren worden ingebracht kan Rijnland tegen het eind van het jaar alle vergunningen binnen hebben. Het bedrijf ver wacht de zandwinning binnen vier jaar te kun nen afronden, maar ontvangt vergunningen voor een periode van zes jaar. Door de zand winning krijgt 't Joppe een diepte van 35 meter onder NAP. Nu is de plas op sommige plaat sen ook al zo diep, maar is de gemiddelde diepte 13 meter. Van het idee om na de zandwinning c ge grond, die vrijkomt bij het boren HSL-tunnel, in 't Joppe terug te storti voorlopig niets terecht Discussie daar( uitvoering van de zandwinning allefl vertragen, vreest de gemeente. Bovei het waterschap, dat verantwoordelijk de waterkwaliteit, niet enthousiast. Warmond verwacht aan de zandwinnj joenen euro's over te houden. door Ruud Sep wassenaar - Ze heten niet meer gewoon de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Twee jaar geleden is, na een discussie van drie jaar, achter die oude naam de toevoeging Vrouwen van Nu' geplaatst. Omdat de vrouwenorganisatie wil uitdruk ken dat ze midden in de samen leving staat. En omdat zeker in het westen van het land de ech te plattelandsvrouwen zwaar in de minderheid zijn. „In Zuid- Holland heeft nog maar tien procent van onze leden een agrarische binding", doceert El- ly Binnendijk (59) uit Wasse naar, sinds vorige maand de voorzitter van het provinciaal bestuur van de vrouwenorgani satie. Dat Binnendijk wel boerin is - ze spreekt liever over 'agrarisch onderneemster' - wil ze daarom niet te veel benadrukken. „Want voorheen was de voorzitter ja renlang géén boerin. De NBvP is absoluut geen boerinnenorgani satie. De vrouwen die lid zijn voelen zich door hun 'vrouw zijn' verbonden met de organi satie. Het is een ontmoetings plaats voor veel vrouwen." Vijfenzestig jaar geleden werd de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen in Zuid-Hol land opgezet door vrouwen van notabelen. In de traditie van die tijd wilden zij een bijdrage leve ren aan de verheffing van het gewone volk. De dames boden de vrouwen op het achtergeble ven platteland scholing en vor ming. Ze gaven cursussen in za ken als koken en de beheersing van de Nederlandse taal. Hoewel de afdelingen van de Vrouwen van Nu inmiddels al lang niet meer worden geleid door de plaatselijke elite, is het scholingsideaal nooit verdwe nen. De bond biedt allerlei cur sussen aan, en beperkt zich daarbij niet meer tot quilten en kantklossen, al behoren de acti viteiten nog altijd tot het aan bod. „Maar we geven ook com putercursussen en we zijn bezig met de ontwikkeling van een cursus over time sharing. We zijn bezig met de opzet van een elektronisch vrouwennetwerk en we hebben een serieus cultu reel aanbod. Het is veel meer dan de handwerkgroepjes en het babbelgebeuren." De NBvP Vrouwen van Nu is met landelijk 63.000 leden de grootste vrouwenorganisatie van Nederland. Desondanks lijkt de bond nauwelijks naar buiten te treden als behartiger van vrouwenbelangen. Maar dat ligt volgens de provinciaal voor zitter wat genuanceerder. „We laten regelmatig van ons horen, maar het wordt niet altijd opge pikt", klaagt Binnendijk. „We waren tien jaar geleden al bezig met zaken als biotechnologie en voedselveiligheid, we pleiten al lang voor de mogelijkheid van thuiswerken, en we trokken een jaar of tien geleden al aan de bel over de opheffing van postkan toren op het platteland." Een nieuw onderwerp waarover de plattelandsvrouwen zich in het maatschappelijk debat wil len mengen, is het toenemend tekort aan huisartsen. Binnen dijk: „Daarmee kom je aan je ei gen zorg. Dat raakt ons allemaal. Logisch dus dat we daarmee aan de slag gaan." Al met al lijkt de NBvP de veran deringen in de wereld aardig te kunnen bijhouden. Toch heeft Binnendijk één grote zorg, en die heet vergrijzing. „We moe ten alles uit de kast halen om vrouwen van tussen de 35 en 45 voor ons te interesseren. Dat is ook mijn belangrijkste ambitie als provinciaal voorzitter. Ik zou graag bereiken dat we meer jon ge leden krijgen. Maar ik besef dat alle verenigingen ermee worstelen om jonge vrouwelijke bestuurders te krijgen. Veel jon geren hebben een huis met een dure hypotheek, een gezin, een baan. Dan houd je weinig tijd over voor vrouwenwerk." Voorlopig maakt de bond zich echter weinig zorgen. De leeftijd van de leden mag dan wat oplo pen, het ledental is nog lang niet zorgwekkend. „Zo lang er nog steeds nieuwe leden bijkomen, voldoe je aan een behoefte. Er verdwijnen wel eens afdelingen, maar er komen soms ook spon taan nieuwe bij. Nee, we mogen dan 65 zijn geworden, we gaan nog lang niet met pensioen." door Eric Went leiderdorp - De bewonersvereni- ging Wilddreef wil met de bewo ners van de Spiegheldreef en het Van Alphenplein samen optrek ken tegen wethouder Molken- boer. In een brief vraagt het be stuur de omwonenden van de gesloopte sporthal Op Dreef de handen ineen te slaan om 'ons gemeenschappelijke belang' te verdedigen. „Want ook wij zijn geconfronteerd met de 'stoutig- heidjes' van wethouder Molken- boer en de zijnen." Vanmiddag is er in het gemeen tehuis een hoorzitting over de gemeentelijke bouwplannen op de plek van de voormalige sporthal aan het Van Alphen plein. Ruim 190 omwonenden krijgen de kans hun bezwaren tegen het bouwplannetj e toe te lichten. Zij voelen zich niet seri eus genomen, omdat de ge meente toezeggingen niet zou nakomen, en afwijkt van de uit gangspunten voor bebouwing, die beide partijen in samen spraak hebben opgesteld. De bewonersvereniging Wild dreef kan de weerstand van dorpsgenoten aan de andere kant van de Engelendaal goed begrijpen, 'omdat wij in nage noeg dezelfde omstandigheden verkeren'. De vereniging verzet zich al ruim een jaar tegen bouwplannen van de stichtin gen Philadelphia en Catalpa in hun straat, omdat zij bang zijn voor parkeerproblemen. Wij hebben moeten constateren dat wij ondanks de vele hc den niet serieus worde men, hoewel in het niei legeprogramma met vetl staat dat het college de de vier jaar een 'besti oren' wil zijn.', schrijft d nersvereniging aan on den van het Van Alphen W. Hoogstrate van de S dreef voelt weinig voor antie van bewoners teg houder Molkenboer. „1 jaar geleden stelde diezi wonersvereniging Wildd doodleuk voor om de bouw in him straat te a sen naar het Van Alpl Iedereen vecht voor zi hachie, was toen het ai Die opmerking zijn we niet vergeten." Toch wijst hij samer niet helemaal van d< „Want als we de handi slaan en we halen de B wonen en Houdt Le Groen erbij, dan luister meente misschien bet ons. Er moet hier wel soenlijk bouwplan komt PvdA-wethouder Mol reageert stekelig op de 1 de bewonersvereniging roepen deze bewoners my backyard', en nu v ineens solidair zijn." boer stelt dat besturen 1 niet wil zeggen dat iedt tijd zijn zin krijgt. „En d meente meteen als onl baar wordt afgeschilt gauw iemand telei wordt, daar moeten eens vanaf." Hoogspanningsmasten komen voor een beginnende Leiderdorpse wethouder als een geschenk uit de hemel. Warmondse politici moeten het meer hebben van praatkracht dan van daadkracht. Blijken die vermaledijde hoogspanningsmasten in de Leiderdorpse nieuwbouw wijk Leyhof na zes jaar erger nis opeens een goudmijn te zijn. Onder de grond met die kabels, en meteen volbouwen die strook grasland. Per saldo levert dat Leiderdorp minstens een paar miljoen euro op. Bewoners van de Jacoba van Beierenlaan kunnen weer op gelucht ademhalen. Zij hoeven niet meer bang te zijn voor al lerlei enge ziektes door elek tromagnetische straling. Het is nog even wachten totdat wet houder Don Mac Gillavry de knoop doorhakt, maar dat de hoogspanningsleidingen bo ven hun 'achtertuintjes' on dergronds gaan is een kwestie van tijd. Twee telefoontjes van het Leidsch Dagblad (eentje naar NUON en eentje naar zo maar een projectontwikkelaar) volstonden om boven tafel te krijgen, dat deze ingreep de gemeente veel geld kan ople veren. En zelfs een Groen- Links-wethouder heeft soms eurotekens in zijn ogen. Het zijn zo de geneugten des levens, voor een pas beginnen de bestuurder. Ben je net wet houder geworden, en dan mag je ook nog eens een histori sche beslissing nemen waar ie dereen blij mee is. En die nog geld oplevert ook. Maar geen lucht zo blauw, of er is ergens wel een klein sluierwolkje te ontdekken. Want de kinderen van al die ouders die zich nu ineens zoveel zorgen maken over kanker en kinderleuke- mie, raken straks hun ver trouwde groene speelveldje kwijt. Daarmee maakt een wet houder zich niet bepaald po pulair, en al helemaal niet als het een wethouder van Groen Links betreft. Toch moet Don zich met speels gemak uit die lastige Eén van de laatste bovengrondse speelweides in de Leiderdorpse Leyhof. Op de achtergrond staat één van de laatste bovengrondse hoogspanningsmasten. Foto: Eric Taal positie kunnen manoeuvreren. Desnoods klopt hij voor de op lossing nóg een keertje bij ons aan voor goede raad. Want hij moet het vak nog leren. Zo zou hij bijvoorbeeld al die buurt- kindertjes van gemeentewege een schepje kunnen verstrek ken. Slaat hij opnieuw twee vliegen in één klap. Want met een middagje schatgraven kunnen de kosten van het on dergronds wegwerken van de leidingen ook nog eens aan zienlijk worden gedrukt. Eindeloos Iedereen wist het al, maar nu is het ook officieel aange toond: in de Warmondse poli tiek wordt buitensporig veel gepraat, maar bitter weinig be sloten. Alleen voor de dames en heren politici komt deze conclusie als een verrassing. Zij weten wel dat de politieke agenda van het dorp aan de Leede al jaren wordt bepaald door een beperkt aantal on derwerpen, zoals de plannen voor een supermarkt in de Dorpsstraat, voor de ontwikke ling van Koudenhoorn, voor aanlegplaatsen in het dorp en voor de verbouwing van Lidui- na. Maar hun traagheid duidt volgens de raadsleden niet op een gebrek aan daadkracht, maar op de uiterste zorgvul digheid die zij betrachten. Overhaast besluiten leidt nu eenmaal tot niets. Warmond Anders ageerde te gen deze cultuur van eindeloze discussies en ontelbare nacht jes slapen voordat er iets ge beurt. De nieuwkomer spon er garen bij en werd in één klap de tweede partij van het dorp. Jozef van der Vooren kan dan ook knap verwoorden waar het in Warmond aan schort: „Het ontbreekt aan de durf om be slissingen te nemen die niet bij iedereen goed vallen. Politici zitten niet op hun plek om vrienden te maken. In War mond wordt teveel gezocht naar overeenstemming met al le betrokkenen." Toch was het niet de massale keuze van de kiezer voor War mond Anders, die de plaatse lijke politici de ogen opende voor hun eigen falen, Nee, een onderzoeksbureau (even prij zig als gerenommeerd) was nodig om ze van de eigen be sluiteloosheid te overtuigen. Een geluk bij een ongeluk is dat Warmond is gezegend met een kordate burgemeester. Zij weet precies wat er moet ge beuren om de cultuur van be sluiteloosheid te doorbreken. Sterker nog, de eerste passen op de weg naar verandering zijn (volgens Vosjan) reeds ge zet. Want de onderwerpen die de politiek het langst beroeren, de Dorpsstraat en Kouden hoorn, zijn inmiddels uitbe steed aan een adviesbureau. Zo worden de belangrijkste be sluiten in Warmond niet lan ger genomen door de politiek, maar door een instantie zon der gezicht. Raadsleden kun nen dankzij deze oplossing straks de handen in onschuld wassen als ontevreden burgers hen belagen. Een aardig voor proefje voor wat het dorp te wachten staat. De Warmondse politiek praat, maar besluit niet. Vóór 13 juni beslist het provinciebestuur over de toekomst van de ge meente Warmond. Een advies bureau zal de provincie voor dat besluit niet nodig hebben. Eric Went en Pieter van Langevelde Deze weken doen 190.000 schol hun eindexamen. Het Leidsch Dj volgt negen van hen. Tekst: Pe Groenendijk en Ruud Sep. Foto's Taal. Duits ging afgelopen vrijdag wel goed. Het was mijn niveau: niet te hoog en ook niet te laag. De teksten waren niet zo moeilijk, al leen de vragen vielen soms tegen. Van de 46 punten die je kon halen, had ik er 34. Ik weet het niet precies, maar dat wordt een zes of een zeven - in elk geval een goede voldoende. En dan had ik gisteren mijn theorie examen veeteelt. Waar dat over gaat? Nou, over het grote vee, over de ma chines die je allemaal gebruikt, over pluimvee, over varkens. En over hoofdstuk 1 tot en met 4 van het leer boek. We moesten een stuk of 25 vra gen beantwoorden. We moesten bij voorbeeld alle onderdelen van de melkmachine benoemen, en er zaten losse vragen bij. Bijvoorbeeld over pluimvee: hoe lang de bronstcyclus is, en hoe lang het duurt voor het ei uit komt. Volgens mij ging het wel goed. Ik ben zeker niet van plan om verder iets te gaan doen met veeteelt. Waar om ik er dan toch voor heb geleerd? Ach, toen ik van de basisschool kwam, moest ik een school kiezen. Paarden vond ik wel leuk, bezig zijn vond ik wel leuk, en zo kwam ik op deze school terecht. Ik ga nu wel een ande re kant op, maar dat kan ge woon. Dat is juist het relaxte van deze school. Gisteren had ik examen wis- flfe kunde. Dat vond iedereen ont zettend moeilijk. Het was ook best pittig, maar ik denk dat ik het wel aardig gemaakt heb. Ik moet een 4,5 halen voor een zesje, en dat moet wel lukken, denk ik. Afgelopen vrijdag was scheikunde heel gemakkelijk. Dat viel erg mee. Hoe dat komt? Ja, waarschijnlijk omdat de le raar ontzettend moeilijke tentamen- vragen had gemaakt, dan bereid je je daar toch een beetje op voor. Maar goed, het cijfer zal uitwijzen of het echt zo eenvoudig was. Vanmiddag heb ik natuurkunde. Dat zal ook wel goed gaan. Voor dat vak sta ik nu een 7,6, dus dat moet ik wel heel erg verknallen om nog een onvol doende te halen. En ook voor Engels, mijn laatste examen, sta ik goed. Ja, ik ga er van uit dat er weinig meer mis kan gaan. Ik heb de afgelopen dagen ook wel be hoorlijk geleerd. Proefexamens ge maakt en de examenstof nog eens goed doorgelezen. Voor natuurkunde, dat ik straks heb, verwacht ik dat we wel wat vragen zullen krijgen over Lo rentz krachten. Dat zat er al een aantal jaren niet in, dus goede kans dat dat nu wel aan bod komt. Eigenlijk hoop ik vooral op een beetje interessante vragen, dat het ook nog een beetje leuk is om het examen Urmaken. Het gaat wel goed. Vorig heb ik nog drie examens uiterlijke verzorging, Ne lands leesvaardigheid en Engel niveau. Uiterlijke verzorging gii goed. Alleen het lakken van de vond ik een beetje rottig. De na moet er egaal op, en dat lukte r Maar dat lag ook aan de nagel, zaten wat ribbeltjes op. Het cijf wel goed. Nee, niet dat je metei beoordeling krijgt, maar ik kon beetje spieken op het beoordel muiier. Dat zat wel goed. Nederlands en Engels gingen o goed. Nu moet ik donderdag al nog biologie en Nederlands scl vaardigheid. Ja, ik had liever ge ik die examens meteen vorige v vrijdag had gekregen. Heel veel den uit mijn klas zijn al klaar, d 1 ben al vakantie. En dan moet ik j naar school voor de laatste twe mens. Het is ook niet zo dat ik nog vei leren. Biologie af en toe een uu ken het grotendeels wel, en vot derlands veel brieven doorlezei Ik heb bij elkaar negen examen komt doordat ik dubbele nivea Waarom? Ja, dat weet ik eigenli niet. De leraar zei: je krijgt er ook een B bij. Maar ik ben het onderhand wel zat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16