LEIDEN REGIO Leiden Slimme bommen in oorlog tegen schildklierkanker Valse bommelding en gratis Chinezen 'Gebruikers homeopathie staan in de kou door besluit van Borst' GERECHT R3 MIDDEN ZUID WEST ALGEMEEN NOORD Leidsch DagbladAKCHIEVEN dinsdag 28 MEI 2002 :a ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, e buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden a ïurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 8 ax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl WUK Over de (voormalige) begraafplaats Groenesteeg kan 2 juni om 11.00 uur een wandeling worden gemaakt. De bij de ingang aan het eind van de Groenesteeg 126A. r.°)E MORSCH Op de Beestenmarkt is vrijdag van 10.00 tot u ur voor muziekliefhebbers een platen- en cd-beurs met een 1 van alle soorten muziek. Oude singles en lp's, maar ook de ie tophits zijn op deze beurs te koop. De toegang is gratis. 4 i^jw ARTIER Met de IVN Kindernatuurclub kunnen kinderen •s eftijd van 6 tot 11 jaar morgen vanuit het Koetshuis in de b Hout gaan kijken wat in de natuur een goede schutkleur is c ;e kleuren juist opvallen. Een rood lieveheersbeestje wordt gezien dan een bruin spinnetje. Verder worden er ook aller- j lurspelletjes gedaan. Deelname kost één euro. Meer infor- 15213620. 2 WUK Leerlingen van de PC basisschool Het Kompas aan ekplein gaan vrijdag van 13.30 tot ongeveer 15.00 uur pro- wveel mogelijk rondjes te lopen om de school. Zij worden gesponsord door ouders, buren, familie of vrienden. Op nier hopen zij zoveel mogelijk geld op te halen om hun ilein te kunnen opknappen. Het schoolplein van Het Kom- I ft ook een buurtfunctie: als de schoolkinderen naar huis e jft het plein open voor buurtkinderen. Daarom is het van j elang dat het plein een aantrekkelijke speelplaats is. Speel- y en zijn echter duur en moeten bovendien 'vandalismebe- rzijn en daarvoor is veel geld nodig. SHOF Basisschool 't Klankbord houdt donderdag voor de ;eer een actie voor de collega-school in Mali, dit jaar ge- door de Wilde Ganzen. Van de opbrengst van eerdere pro kon grond, een hekwerk, drie waterputten, tuingereed- zaden en een schuur met geiten worden aangeschaft. Deze uden de leerkrachten van de school in Banco Coura onder r aag een kippenhok, een schuur en een vierde waterput be- n. Ouders, leerlingen en leraren hopen door cabaret, ver- in door de leerlingen gemaakte voorwerpen en sponsoring 1 edragen bij elkaar te krijgen. lclub LEO (Leiden en Omgeving) organiseert op zaterdag 1 lag 2 juni de wandeltweedaagse Van de Lachende Leeuw', te dag gaat de tocht door het Groene Hart en de tweede ir de Bollenstreek en de kust. Beide dagen kan 30,40 of 50 e ter worden afgelegd. De start is bij W Lugdunum in irk De Kikkerpolder aan de Oegstgeesterweg! Er is 3 ide parkeergelegenheid. Voor de wandelingen van 40 en 50 ter is de start tussen 7.00 en 8.30 uur, voor de tocht over 30 ter tussen 8.30 tot 9.30 uur. Beide dagen is de afstand naar Het inschrijfgeld voor twee dagen bedraagt 5 euro, voor één 5 euro, inclusief een medaille. de week gaan ongeveer 45.000 vrijwilligers op pad om huis- is te collecteren voor het Nationaal Epilepsie Fonds. Het van deze nationale collecteweek is: 'Laat haar niet vallen', rengst is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, 5 ïtingsactiviteiten en begeleide vakanties voor mensen met ie. Mensen met epilepsie kunnen problemen hebben op rk, bij het vinden van een baan, in het onderwijs of bij 1 spel. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen terreinen. Om dit te kunnen blijven doen is geld nodig. IZEN Rijn en Vliet, centrum voor ouderen aan de Aaltje ■wierlaan 1 is steeds op zoek naar activiteiten waarbij oude- ontact komen met andere leeftijdsgroepen. In dit kader 1 het afgelopen jaar blokfluitlessen plaatsgevonden onder van Mechtild Boog, docente van de Streekmuziekschool. ital keren per jaar komen 55-plus leerlingen zo in contact gere blokfluitleerlingen (vanaf 8 jaar). Gezien het succes is q gerezen in het nieuwe seizoen een tweede groep van start gaan. Doordat voor deze cursussen subsidie wordt aange- i blijven de kosten voor deelnemers beperkt Belangstellen- jnnen meer informatie aanvragen bij Rijn en Vliet, 5793600. jj JRG Wie wil leren klaverjassen of de fijne kneepjes van dit el wil leren, kan hiervoor elke vrijdag van 9.45 tot 11.45 uur m lurthuis Matilo gaan. De kosten per maand bedragen 2,25 ■t et buurthuis staat aan de Zaanstraat 126, telefoon 5412515. JRG Voor nieuwkomers in ons land begint op maandag 3 buurtcentrum Matilo een beginnerscursus computerge- 1 Farsi, de taal die onder andere wordt gesproken in Iran, istan en Koerdistan. In drie weken worden de beginselen van de computer en tekstverwerken. De lessen zijn op ag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De kosten bedra- euro voor zes lessen, inclusief Nederlandstalig materiaal, iformatie bij buurthuis Matilo, telefoon 5412515. door Roelf Reinders leiden - Patiënten met schild klierkanker hebben een goede kans te overleven. Maar elk jaar blijkt voor zo'n 300 Nederlanders de behandeling met radioactief jodium niet te helpen. Zij sterven na een leven met soms veel pijn. Endocrinoloog Jan Smit van het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) zoekt naar een ma nier om opgegeven patiënten toch kans op overleven te geven. De schildklier is een vlindervor- mig orgaan dat bij het strotten hoofd zit. Onder invloed van jo dium maakt de schildklier een hormoon waar wetenschappers nog maar weinig over weten. „We kunnen alleen maar in al gemene termen zeggen dat het schildklierhormoon belangrijk is voor de groei en ontwikkeling van mensen", zegt onderzoeker Smit, hoofd van de polikliniek Endocrinologie van het Leidse academisch ziekenhuis. „Het belang van het schildklierhor- moon zie je aan de gevolgen van een tekort aan het hormoon. In gebieden ver van zee, waar te weinig van de grondstof jodium is, zijn mensen gemiddeld klei ner en zijn er meer mensen met een laag IQ. Je ziet ze bijvoor beeld in de binnenlanden van Afrika en Indonesië en zelfs in Oost-Europa. Hier in Nederland worden baby's bij de hielprik al gescreend op schildklierhormo nen." Kanker aan de schildklier uit zich in knobbels in de hals. „De ze knobbeltjes komen vaak voor", vertelt Smit „Vijf tot tien procent van de bevolking krijgt ze op enig moment in z'n leven. Maar slechts bij vijfhonderd mensen gaat het om kanker. Daarmee is schildklierkanker een zeldzame vorm van kan ker." Bij patiënten met schild klierkanker wordt de schildklier tijdens een operatie verwijderd. Omdat in het weefsel rond de schildklier nog kankercellen kunnen zitten en er uitzaaiingen in de rest van het lichaam kun nen zijn, krijgt de patiënt nog een behandeling met radioactief jodium. „Schildkliercellen zijn vrijwel de enige cellen in het li chaam die jodium opnemen. Als je radioactief jodium gebruikt, bestraal je het lichaam van bin nenuit. Alleen zo kun je goed de schildklierkankercellen bestrij den." De prognose na deze nu Endocrinoloog Jan Smit van het LUMC: „De verschillende medische disciplines moeten meer aan kruis bestuiving doen." Foto: Dick Hogewoning cleaire behandeling is goed. „Op deze manier vernietig je de meeste tumorcellen wel. Na tien jaar leeft ongeveer negentig pro cent van de patiënten nog." Bij zo'n driehonderd patiënten helpt de behandeling met radio actief jodium niet. Smit: „Hun schildklierkankercellen nemen geen jodium meer op. De kan kercellen groeien door totdat de patiënten, na soms een afschu welijke lijdensweg, overlijden. De tumoren kunnen bijvoor beeld op de ruggenwervel druk ken en een dwarslaesie veroor zaken. Ze kunnen tot botbreu ken leiden en in de longen voor benauwdheid zorgen. Dan kan de arts alleen nog maar de pijn bestrijden." Smit werkt aan twee manieren om deze groep pati ënten kans op genezing te bie den. Voor dit onderzoek heeft hij van de Kankerbestrijding/ Koningin Wilhelmina Fonds en de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) subsidies gekregen. De eerste mogelijkheid is de 'jo- diumpomp' in de kankercellen weer aan de praat krijgen. „De jodiumpomp is een eiwit dat verantwoordelijk is voor de op name van jodium. Het is moge lijk gebleken om in menselijke schildklierkankercellen een stukje DNA met de code voor de aanmaak van de jodiumpomp te plaatsen. Het effect was dat het radioactieve jodium weer werd opgenomen. Wanneer je deze cellen in een muis stopt, lukt het de uit deze cellen ont stane tumoren met radioactief jodium te behandelen. Bij mui zen lukt het dus, maar bij men sen is dat veel moeilijker te rea liseren. Dat is een probleem waar we nog niet uit zijn." Smit verwacht meer kans op succes met een andere manier om uit gezaaide schildklierkankercellen te bestrijden. „Als het ons lukt, zal het nog jaren duren voordat patiënten er baat bij hebben", zegt hij. „We moeten het eerst uitgebreid testen. Dan gaan we met proefdieren werken en pas veel later kijken we of het bij mensen werkt. Dit onderzoek is een langetermijninvestering." Bij de tweede manier is geen ra dioactief jodium meer nodig. „Schildkliercellen en dus ook schildklierkankercellen hebben een eiwit dat alleen op die plek in het lichaam voorkomt", ver telt Smit. „Als we een stof vin- Schildklierkankertumoren drukken bij C7 en Th7 tegen ruggenmerg. Daar is het witte ruggenmerg niet meer te zien. Publiciteitsfoto den die alleen deze eiwitten zoekt, kunnen we een gifstof die is gemaakt uit een bacterie er aan hangen. Die gifstof vernie tigt de kankercel. Het gaat erom een bestelbus met een springla ding te vinden die de kankercel len opblaast." De endocrinoloog noemt deze manier 'biologische oorlogvoering tegen schildklier kanker'. „We willen slimme bommen ontwikkelen die alleen de schildklierkankercellen op blazen. Normaal zou deze me thode de gezonde schildklier ook vernietigen, maar die is op dat moment al verwijderd. Een mooi verhaal in theorie, er kent Smit, maar lastig uit te voe ren. „Op papier is het goed te doen. Maar in de praktijk is het een enorme operatie. Het ge vaar bestaat dat de gifstof de vorm van de bestelbus veran dert zodat deze stof de kanker cellen niet meer kan vinden." Maar de theorie zit goed in el kaar. „Het idee om dat eiwit van de schildkliercellen te gebruiken als doelwit was te logisch om waar te zijn. Maar het was nog niet eerder bedacht. De techniek van het koppelen van gifstoffen aan stoffen die een bepaald ei wit op cellen herkennen was al wel bekend. Wat wij hebben ge daan is bestaande kennis uit verschillende medische discipli nes combineren. Deze stap is nog nooit eerder gezet. Andere onderzoekers staren zich blind op mogelijkheden met jodium." Dit 'gepikte' idee brengt hem op de versnippering van de weten schap. „Er zijn in verschillende medische disciplines al zoveel goede oplossingen voor proble men bedacht waar ook weer an dere disciplines hun voordeel mee kunnen doen. Maar dat ge beurt veel te weinig, omdat de medische wetenschap erg ver kokerd is. Onderzoekers kunnen niet meer overzien wat collega's doen. Per jaar verschijnen er tienduizenden wetenschappelij ke artikelen. Die kan een arts onmogelijk allemaal lezen. Ter^ wijl daar verschrikkelijk goede ideeën bij kunnen zitten waar velen wat aan hebben." Smit is ervan overtuigd dat er in veel disciplines belangrijke ontdek kingen zijn gedaan die ook in andere medische disciplines wetenschappelijke doorbraken zouden opleveren. „Het risico bestaat dat je een wiel aan het uitvinden bent, terwijl het wiel er al is. Het zou goed zijn als de verschillende vakgebieden meer aan kruisbestuiving doen. On danks het feit dat de informatie- en communicatietechnologie de toegankelijkheid van veel we tenschappelijke kennis heeft verbeterd, is het goed als ver schillende vakgebieden meer aan kruisbestuiving doen." regio - Gebruikers van homeo pathische middelen staat veel pijn en leed te wachten. Dat zegt directeur Hans van Dongen van het Regionaal Patiënten en Con sumenten Platform Zuid-Hol land Noord, nu minister Borst heeft besloten dat vanaf 1 juni alle homeopathische genees middelen in de handel goedge keurd moeten zijn. Omdat het College ter Beoorde ling van Geneesmiddelen (CBG) veel middelen nog niet heeft ge registreerd, verdwijnen veel ho meopathische geneesmiddelen uit de handel. Het CBG contro leert op kwaliteit en veiligheid. „Op dit moment is van de tien populairste middelen er nog maar één geregistreerd", zegt Van Dongen, „namelijk Echina- force-druppels." Hij voorziet een ramp. „Er zijn zoveel men sen die baat hebben bij homeo pathie. De meeste mensen ge bruiken homeopathische mid delen naast reguliere genees middelen. Maar die komen in de kou te staan nu ze hun mid deltje straks niet meer kunnen kopen. Het is schandalig wat Borst doet." Borst besloot vorig jaar de regi stratieplicht vijf maanden uit te stellen tot juni omdat er nog veel middelen niet waren gere gistreerd en er grote onrust on der consumenten bestond. Ze blijft bij haar standpunt, on danks de wil van de overgrote meerderheid van de oude Twee de Kamer om de registratie plicht tot 1 januari 2003 uit te stellen. „Het is bizar dat Borst de regi stratieplicht er nu nog even doordrukt, zelfs tegen de wens van haar eigen partij in." Vol gens de D66-minister van Volks gezondheid verloopt de registra tie door het CBG spoedig ge noeg om de registratieplicht door te kunnen voeren: „Onge veer zestig bekende zelfzorg- middelen en meer dan 2.750 klassieke homeopathische ge neesmiddelen zijn inmiddels geregistreerd." Maar volgens Van Dongen van het regionale patiëntenplatform kan het registratiecollege het werk niet aan. Van Dongen zegt dat in Nederland straks homeo pathische middelen zijn verbo den die in omringende landen wel geregistreerd en verkocht mogen worden. „Zaken die aan toonbaar slecht zijn voor de ge zondheid, zoals drugs, sigaret ten en alcohol, zijn op elke straathoek te koop, terwijl ho meopathische middelen die de gezondheid bevorderen, worden verboden." Het Zuid-Hollandse patiënten platform probeert met een aan tal andere organisaties zoals de artsenvereniging voor homeo pathie VHAN en de Nederlandse Vereniging van Klassiek Homeo- paten bij de nieuwe Tweede Ka mer alsnog uitstel van registra tieplicht te bereiken. en na afloop netjes be- I Kaar is dat voor nodig? iten een Hagenaar en ie maatjes erover. Na het H de rekening van bijna f 0 maakten het drietal el uit de voeten. De eige- n Chinees restaurant Asi- ce aan de Steenstraat iduusd achter. „Ik wilde alen, maar had geen geld verklaart de verdachte rechtbank. iend Aadje spreekt u te- ajn verklaring aan de po- ïerkt de politierechter j heeft jullie op die dag in 'oorgesteld om Chinees eten en niet te betalen, ït Aadje trouwens wel va- iteer: 'In Den Haag ken- rne zo langzamerhand, dat we in Leiden gingen ij heeft zijn werkterrein legd. Dat is toch een vui- c van zeer bedenkelijk al- oncludeert de rechter, raak met zijn vriend her- Ie verdachte zich niet rel kan hij zich de niet af gerekende garnalen, babi pangang, drank en sigaretten voor de geest halen. Vandaag moet hij niet alleen vanwege de ze vorstelijke maaltijd voor het kantongerecht verschijnen. De 25-jarige man heeft tevens in beschonken staat vanuit een te lefooncel in Wassenaar gebeld met het alarmnummer 112. Hij deed daar melding van een bom in bus 23. Een dronkemanslolle tje volgens de verdachte: „Ik werd uitgedaagd door een vriend. Hij riep dat ik nooit een valse bommelding durfde door te geven. Nou, dus wel!" Niet iets om trots op te zijn, vindt de politierechter. „En dat terwijl u nog in uw proeftijd loopt voor een veroordeling vanwege openlijke geweldpleging vorig jaar." Volgens de Officier van Justitie is de maat vol. Zij gelooft niet meer in de praatjes en excuses van de verdachte en eist drie weken onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Of de man werk heeft, wil de rechter weten. „Nee, wel gehad, maar het ver diende net zoveel als een uitke ring", mompelt de verdachte haast onverstaanbaar. „Daar ben ik dus mee gestopt." De rechter verliest zijn geduld. „Dus dan ga ik maar een beetje aanklooien en gratis uiteten", roept hij geërgerd.Als u dat werk nog had gehad, zou u uw vrienden misschien op een be taald etentje kunnen trakteren", klinkt het cynisch. De verdachte vertrekt uiteindelijk met 80 uur werkstraf weer richting Den Haag. Mes In een uit de hand gelopen bu renruzie snelt een Leidenaar met een mes van 5 bij 30 centi meter op zijn buurman af. De man schrikt en doet aangifte bij de politie van bedreiging. Nu blijkt er van bedreiging geen sprake te zijn, althans dat be weert de verdachte voor de rechter. „Ik was aan het koken, mijn buurman belde bij mij thuis aan en toevallig had ik een lepel in mijn hand. Verder niets." „Dit klinkt heel anders dan de verklaring die u bij de politie heeft afgelegd", stelt de politierechter vast. De burenruzie ontstaat nadat de politie de verdachte een bezoek je heeft gebracht vanwege een klacht over geluidsoverlast De verdachte verdenkt zijn buur man van het inschakelen van de politie. De buurman zelf ont kent in alle toonaarden. Uit wraak zet de verdachte de mu ziek extra hard, klopt met asbak ken op de muren en gooit uien op het balkon van zijn buur man. Als de buurman met de man wil praten, bedreigt de ver dachte hem met een groot mes. In zijn eigen verklaring bij de politie vertelt de verdachte dat hij zijn buurman alleen maar wilde laten schrikken. „En nu komt u met het verhaal van de lepel. Gelooft u dit nu echt zelf?", vraagt de rechter zich af. De verdachte ontwijkt de vraag. „Het was een lepel", houdt hij vol. „Ik vind dit lepel- verhaal volstrekt ongeloofwaar dig. Het doet u geen goed", con cludeert de rechter. „Ik hou u aan uw verklaring bij de politie. U krijgt veertig uur werkstraf." Floor Ligtvoet uit de ANNO 1902 Woensdag 28 Mei LEIDEN - Er werd ons verzekerd dat tijdens de druk ste veemarkten soms 200 a 300 koeien vóór de vee markt moeten blijven staan. De vrees is derhalve niet denkbeeldig dat de veehouders met hun vee naar ander markten zullen gaan. Naar welke mark ten dan? werd er gevraagd. Weet men niet dat men zich te Woerden zeer beijvert de markt tot eenigen bloei te brengen, dat men in Alten en Hoofddorp vrije markten heeft en zelfs premieên uitlooft voor de grootste aanvoeren? Al deze plaatsen liggen in de Rijnstreek en kunnen dus concurrenten worden van de Leidsche veemarkt. Laten wij op onze hoede zijn! Doch behalve dat onze veemarkt niet groot genoeg is, is zij ook niet goed ingericht. Een markt behoort te zijn één afgesloten ruimte met twee, hoogstens drie toegangen. Onze markt kan men bereiken langs de Blauwpoortbrug, de Narmstraat, de St.-Aagten- straat, de Binnenvestgrachten het Fokkestraatje. Bij al deze toegangen moet contröle worden gehouden1 wat moelijk en eenigszins kostbaar is. ANNO 1977 ZOETERWOUDE - Gisteravond zijn de feestelijkheden rond 'Zoeterwoude 700' begonnen. De demonstratie van de Zoeter- woudse gymnastiekverenigin gen werd besloten met het vor men van de cijfers 700. „Er is even over gedacht om de feeste lijkheden af te gelasten in ver band met de gijzelingen in Dren the maar daar hebben we vanaf gezien, omdat men daarmee de bezetters alleen maar in de kaart speelt", aldus burgemeester Detmers in zijn openingswoord. Foto: Archief Leidsch Dagblad Zaterdag 28 mei LEIDERDORP - "Je kunt dit geen gebouw meer noe men. Eigenlijk wordt het een heel dorp", merkte di recteur dr. G.M.H. Veeneklaas op bij het bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw van het me disch kleuterdagverblijf 'Margriet', aan de Simon Smitweg in Leiderdorp. Het nieuwe complex van 'Margriet' beslaat een oppervlakte van bijna twee hectare en grenst direct aan het Elisabeth Zieken huis. Behalve het hoofdgebouw komen er hier en daar over het terrein verspreid wat kleinere gebouw tjes met ruimten voor het werken met de honderd kinderen, die een plaats krijgen in het nieuwe ver blijf. De kinderen worden in het nieuwe gebouw onderge bracht in kleine groepjes van vier tot vijf kinderen. Samen met een leidster maakt die groep gebruik van één ruimte, waarin de situatie zoals die thuis is zo veel mogelijk is nagebootst. De wijze van opvang is overgenomen uit Denemarken en uniek voor Neder land. Centraal in de 'huisjes' staat een groot speelhuis, waarin de kinderen de gezinssituatie kunnen naspe len. Verder zijn er een woon- en eetgedeelte. een slaapkamer, badkamer en dergelijke. Inclusief bouwkosten, inrichtingen grondaankoop kost het nieuwbouwproject van 'Margriet' elf miljoen gulden. De bouw van het verblijf betekent een belangrijke uitbreiding van de opvangcapaciteit. In het huidige dagverblijf van 'Margriet', aan de Boerhaavelaan in Leiden, is maar plaats voor zestig kinderen, nu kun nen er honderd kleuters opgenomen worden. Die honderd komen uit de hele regio: "Er zittMLbij ons nu zestig kinderen uit 22 gemeenten", ams di rectrice mevrouw W.J. van der Kloot-Meijburg. "Dat is wel opmerkelijk, want vroeger hadden we alleen maar kinderen uit Leiden. Nu komen er slechts 15 uit Leiden". In 'Margriet' worden kinderen geplaatst omdat hun aanwezigheid thuis tot spanningen leidt. De kinderen zijn er alleen overdag. Plaatsing van een kind gebeurt altijd op advies van de huisarts. Mevrouw Van der Kloot vindt dat de samenwerking met de huisartsen in de regio beter kan. "Er is een vaste kern van huisartsen die naar ons verwijst, maar heel veel doen het nog niet. Ik denk dat dat komt omdat men lang niet overal de mogelijkheden van een dagverblijf als dit kent". Leidsch Dagblad, Roosevdtstraat 82 ie Ldden. [voor een exemplaar van 13 tbus 507.2003 PA Haarlem 1 van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15