GELOOF SAMENLEVING 'Ik had in de kerk nog nooit een homo gezien' Platform buigt zich over spanning tussen religie en democratie 'Joods slachten in strijd met dierenwelzijn' Geen tuchtmaatregelen in pedofiliezaak Grote Bos Tijdbom Centraal-Az 'Gelikte' bijbel houdt surfer af van golvengod Bisschoppen willen betere communicatie kerk en staat Samen mediteren Canada mog laatste reis p Boze gelovig» belagen bissc DINSDAG 28 MEI 2002 haarlem - Een platform met mensen uit de ker ken, islamitische organisaties, politiek, weten schap en onderwijs gaat zich buigen over mogelij ke spanningen tussen religie en democratie. De Noord-Hollandse gedeputeerde E. Neef zal het platform donderdag installeren op het Haarlemse provinciehuis. De schrijver Kader Abdollah houdt een inleidend verhaal. Mogelijke thema's die het platform gaat behande len, zijn de spanning tussen de godsdienstvrijheid en de vrijheid van meningsuiting en de scheiding tussen kerk en staat, zei secretaris P. Ligtvoet. In het platform zitten onder anderen het nieuwe CDA-Kamerlid Kathleen Ferrier, de Leidse hoogle raar Wasif Shadid, imam Abdulwahid van Bom mel en directeur H. Karacaer van de Turkse isla mitische beweging Milli Görüs. De aanleiding voor de oprichting van het forum is de discussie rond de uitspraken van de Rotter damse imam Khalil el-Moumni. Die zorgde vorig jaar voor grote ophef door in een televisie-uitzen ding homoseksualiteit een besmettelijke ziekte te noemen die de Nederlandse samenleving be dreigt. De kwestie-El-Moumni liet volgens Ligt voet zien hoezeer de godsdienstvrijheid en de vrij heid van meningsuiting op gespannen voet kun nen staan met het verbod op discriminatie. Het platform zal zich allereerst richten op chris tendom en islam, aldus de secretaris. De leden zullen in het najaar tijdens de eerste werkvergade ring bespreken welke initiatieven ze gaan ont plooien. Een van de ideeën is volgens Ligtvoet het opstellen van een 'islamitisch handvest' zoals de Centrale Raad van Moslims in Duitsland dat begin dit jaar heeft gedaan. Daarin spreken de moslims zich uit voor de democratische rechtsstaat, het meerpartijenstelsel, het actief en passief kiesrecht van de vrouw en godsdienstvrijheid. Het platform hoopt ook bij actuele ontwikkelin gen rond de relatie tussen religie en democratie adviezen te kunnen publiceren. Het secretariaat is ondergebracht bij Multiple Choice, een bureau voor multiculturele vraagstukken in Noord-Hol land. apcuumig luaacji uc guus.uienai.vi ij 1 iciu jdcu vuui giuie upnei uour ui een leievisie-unzen- piooien. ten van ae ïaeeen is volgens ugtvoet net voor mmucuitureie vraagstuKKen m in eid van meningsuiting en de scheiding ding homoseksualiteit een besmettelijke ziekte te opstellen van een 'islamitisch handvest' zoals de land. Domineesvrouw schrijft over coming-out van haar echtgenoot emoes HMKK B RBBB 1 ifl ■ifflliiffiiiSffiSKB&tfttfflfiMBBIiMMMfllHIWMyWlillil'fillf Sff '-IHH prhfpr ppn sfppr van rnrlrlpl ctp- Ma vprlnnn van tiiH m/s». door Rik Laemoes „Wat wist ik van homofilie af? Ik dacht dat het een welvaartsver schijnsel was. Gelukkig waren er alleen maar homo's in de show bizz, in de kerk had ik er nog nooit een gezien. Dat moest toch wel het bewijs zijn van het zondi ge ervan." Dat schrijft Heieen van Haren over haar jaren als vrouw van een homoseksuele dominee in een Noord-Hollandse pastorie. Wat begon als een sprookje, ein digde in een tragedie. Haar man legde uiteindelijk zijn ambt neer. Het huwelijk werd ont bonden. Ze moest alleen verder met haar kinderen. De schrijfster leerde haar man kennen op de middelbare refor matorische school. Heieen kreeg een baan in het ziekenhuis en in 1985 trouwden ze. Al gauw raak te Heieen zwanger. Na het eer ste kind volgde snel een tweede. Heieen: „Een paar maanden na Dora's geboorte wilde Rein met me praten. Hij wou me iets ver tellen wat ik nog niet wist." Haar man bekende Heieen dat hij homo was gewéést, maar dat hij voor haar en zijn gezin had gekozen. Heieen had tot dan toe nooit iets gemerkt van Reins ho moseksuele gevoelens. Heieen: „Rein hield echt van mij, alleen anders dan ik ge dacht had. Maar ik meende dat hij, omdat hij dit meegemaakt had meer levenservaring had, waardoor hij nog beter zijn be roep kon uitoefenen." Ze her stelde snel van de schok. Verder werd er nauwelijks meer over gepraat. Er kwam een derde dochter, Rein studeerde af en het gezin vertrok naar Noord- Holland waar Rein als predikant was beroepen. Daar zou het echte leven moeten beginnen. Het liep heel anders. Heieen: „Rein kwam op een dag thuis en zei dat hij iemand ge vonden had die hem van zijn homogevoelens afkon helpen. Natuurlijk vond ik dat fijn, want ik wilde graag dat hij hetero zou worden. Maar aan die praatses sies hing ook een stevig prijs kaartje. Vervolgens kwam Rein bij de EHAH terecht, de Evange lische Hulp aan Homofielen. Hij mocht gelijk door naar de 'af- rondingsgroep', want hij was er bijna. Dat vond ik wel prettig." Na afloop van een avond van de EHAH kwam Rein opgewonden thuis. „In een 'moment van zwakte' had hij een homoblaad je gekocht, want hij kon natuur lijk niet om zijn gevoel heen. Daarbij werd hij betrapt door een lid van zijn kerk, die het aan de kerkenraad meldde. Heieen: „Ik had nog steeds het idee dat het een tijdelijke terug- Lik moest alles maar in mijn eentje zien op te lossen en voelde me ont zettend een- val was. Maar iedereen begon zich met ons te bemoeien. Ach ter onze rug om werd met de Gliagg gebeld (de orthodox-pro testantse Riagg) met de vraag of een homodominee zijn werk wel eerlijk kan doen. Er volgde een wirwar van ge sprekken en narigheden. De kerkenraad wilde zo veel moge lijk de rust bewaren. Er ontstond echter een sfeer van roddel, ge konkel en achterklap. Voor Rein werd het allemaal te veel; hij stortte in, werd suïcidaal en kwam op een psychiatrische af- delingterecht. Daar beleefde hij zijn coming-out. Rein moest zijn eigen identiteit hervinden. Hij was altijd een ander geweest. Heieen: „Rein stond heel cen traal. Ik moest alles maar in mijn eentje zien op te lossen en voelde me ontzettend eenzaam. Nog steeds had ik de hoop dat het allemaal goed zou komen." „Op een gegeven moment moest Rein tegen mij zeggen: 'Ik ben homofiel en ik blijf het'. Voor hem stonden direct allerlei therapeuten klaar, maar voor mij helemaal niemand." Heieen dacht toen nog niet over schei den. Voor Rein was dat inmid dels wel bespreekbaar. Met na me in het belang van de kinde ren had ze graag bij hem willen blijven. Bovendien hield ze nog steeds van hem. Tot nu toe had den Rein en Heieen altijd alles samen gedaan, ook het werk in de kerk. Het ideaalbeeld was een pastorie die open stond voor iedereen, daar zouden ze samen aan werken. In de kerk werd het relatiepro bleem in steeds bredere kring bekend. Rein werd opnieuw op genomen. Nieuwsgierige ge meenteleden belden op. Ze wil den nu eens precies weten wat er aan de hand was 'want dan konden ze gerichter voor Rein en zijn vrouw bidden'. In haar boek beschrijft Heieen hoe zij het proces van de co ming-out van haar man beleef de. In een tijdsbestek van ander half jaar kwam zij tot de conclu sie dat wat zij altijd over homo seksualiteit dacht te weten, niet klopt. Zij moest onder ogen zien dat haar man geen heterogevoe- lens voor haar kón en wilde op brengen. Om haar huwelijk te redden was ze zelfs bereid celi batair verder te leven. Dat zo'n proces niet zonder pijn, woede, verdriet en rouw gaat, loopt als een rode draad door het boek. Na verloop van tijd was Rein zo ver dat hij weer kon werken. Het gekonkel ging echter nog steeds door. De kerkenraad verklaarde openlijk achter de dominee te staan. Toen had het rustig moe ten worden, maar de gemeente leden hadden inmiddels een blik in het privé-leven van de dominee kunnen werpen. Dat belemmerde de onbevangen heid in de omgang tussen predi kant en gemeente. Opeens kreeg hij kledingadviezen. Kleding die hij altijd gedragen had - spijker broek in plaats van pak - bleek opeens 'homokleding' te zijn. Heieen: „Op een gegeven mo ment zei Rein: dit houd ik niet nog dertig jaar vol. Toen hebben we knopen doorgehakt. Rein legde zijn ambt van predikant neer en daarna zijn we uit elkaar gegaan. Alles viel van me weg, mijn man, mijn kerk. Mijn ge loof maakte een grote verande ring door. Als de kerk niet met déze problemen kan omgaan, hoe zou de kerk dan met andere problemen omgaan?" Heieen kijkt niet om in wrok. Ze is inmiddels hertrouwd en heeft zich met haar gezin in een an dere plaats gevestigd. Ook is ze weer volop actief in de nieuwe kerkelijke gemeente waar zij zich na haar tweede huwelijk met man en kinderen bij aan sloot. Rein is sinds een paar maanden weer dominee, maar nu in een gemeente die geen enkel pro bleem heeft met zijn homosek sualiteit. Toen hij in maart intre de in deze nieuwe gemeente deed, kwam hij samen met zijn vriend de kerk binnen. En toen Rein aan het begin van de dienst Heieen, de moeder van zijn kin deren, toesprak en bedankte werd het heel stil in de kerk. (De namen van Heieen en Rein van Haren zijn pseudoniemen.) 'Van de andere kant. Getrouwd met een homoseksueel' door Heieen van Haren. Uitgeverij Kok Kampen. Prijs 16,90 euro. Ook wie op school bij aard rijkskunde goed heeft opgelet, heeft daar niet geleerd waar Kazachstan, Oezbekistan, Turkmenistan, Tadzjikistan en Kirgizstan liggen. Dit zijn de namen van de vijf Centraal- Aziatische republieken die sinds het uiteenvallen van de Soviet-Unie in 1991 zelfstandig zijn geworden. Voordien wa ren het gebieden die aan Mos kou onderworpen waren. In de jare twintig jaren heeft Stalin de grenzen van deze re publieken vastgesteld. Stalin heeft die grenzen toen zo ge trokken dat elke republiek gro te hoeveelheden minderheden heeft, die eth- nisch tot een van de andere vier republie ken behoren. Zo zijn de Oezbeken in Oezbekistan in de meer derheid, maar alle ook vier de andere re publieken hebben Oez- beekse min derheden. In Kazachstan zijn de Ka- zachstanen een minder heid. Er zijn landen waar er minder voor nodig is om er een puinhoop van te maken. Verder wonen er na tuurlijk ook Russen, Duitsers, Chinezen en Tsjetsjenen in het gebied, om alleen de hier be kendste groepen te noemen. De vijf republieken worden Centraal-Aziatisch genoemd omdat ze centraal in Azië lig gen, ten zuiden van het Russi sche Siberië, ten noorden van Pakistan en India, en ten wes ten van China. De meeste in woners van dit gebied spreken met het Turks verwante talen, of Perzisch. Ze zijn in meerder heid moslim. Onder het Sov jet-bewind werd de islam in deze gebieden streng gecon troleerd. Sinds de onafhanke lij heid is er veel veranderd. Er zijn allerlei nieuwigheden in gevoerd, maar godsdienstvrij heid hoorde daar niet bij. De godsdienstvrijheid in Cen- traal-Azië is sinds de onafhan kelijkheid eerder kleiner dan groter geworden. Net zoals in veel landen van het Midden- Oosten het geval is, worden bij tijd en wijle zelfs gematigde vormen van islamitsch gedrag als staatsgevaarlijk beschouwd. Dat is vervelend, omdat weinig dingen het fundamentalisme en het radicalisme zo in de kaart spelen als dit soort derdrukking van gewone lims die (nog) niet radica fundamentalist zijn. Wie extremistisch is, wordt h na een poosje zonder aa ding in een gevangenis g te hebben. De interessantste islamit beweging in Centraal-Az de Islamitische Bevrijdin tij, de Hizb at-Tahrier, afj HT. Deze beweging, die i gens wel radicaal is, is uil Midden-Oosten afkomst Een Palestijn die in Cairc studeerd had, heeft HT ii in Jordanië opgericht. H< een organisatie die de he voering het islai sche Kal nastreel Turkse Atatürk in de tv ger jare einde g maakt a het Kali De Kalii de opvo van Mo med, de feet van lam die in Medi storven Ook wil bewegii als de i: tische fundamentalisten Midden-Oosten, de islan sche wet, de shari'a, invo De beweging bestaat, zo. illegale bewegingen om i heidsredenen vaak het gi uit cellen die een minim aan onderling contact 01 houden. De andere islamitische b gingen, te weten de Islan sche Beweging van Oezb tan, de Islamitische Oplc partij (vooral in Tadzjiki: en de door Saoedie-Arab! inspireerde Wahhabitisc weging, hebben met elka' meen dat ze wel 'de islai len invoeren' - maar geei delijke plannen van ecoi sche aard hebben. Afgez van de plannen tot de he richting van het kalifaat, evenmin concrete plann het gebied van de staatsi ting bekend. De islam in Centraal-Azi een eeuwenoude traditie j tolerantie, berusting en i tiek, maar de moderne v dingen maken dat Centr Azie in godsdienstig-poli opzicht steeds meer op 1 chaotische en onrustige den-Oosten gaat lijken. I niet iets om blij over te v den. DEN HAAG/AMSTERDAM - De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) heeft de joodse rituele slacht van zware stieren begin mei stilgelegd. De joodse slachtwijze gaat volgens de RW ten koste van het die renwelzijn. Volgens de Joodse Gemeente Amsterdam, die de rituele slacht voor alle joden in Nederland uitvoert, is de vrij heid van godsdienst in het ge- ding. De RW heeft de joodse slacht in de afgelopen twee jaar ongeveer vier keer om dezelfde reden stil gelegd. Het probleem speelt al leen bij zware stieren, omdat die een dermate dikke huid hebben dat de slachter zijn mes meer dan een keer heen en weer moet bewegen om de halsslagader door te snijden. Daardoor raken de dieren volgens de RW niet snel genoeg buiten bewustzijn. Bij de joodse en islamitische slacht worden, anders dan bij de gewone slacht, de dieren niet verdoofd. Vein de joodse wet mag de slachter bij het doorsnij den van de halsslagader boven dien geen druk op het mes uit oefenen. De islamitische wet staat dat wel toe. De RW heeft begin mei met de joodse verantwoordelijken over leg gevoerd over de bezwaren van de dienst tegen de rituele slacht van zware stieren. Daarbij zijn volgens een woordvoerster zeer nauwkeurige afspraken ge maakt die de RW schriftelijk sydney/rtr - Het Nieuwe Tes tament gelardeerd met gelikte foto's en getuigenissen van christelijke surfers. Met deze 'surfersbijbel' hoopt het Au stralisch Bijbelgenootschap watersportliefhebbers aan de Australische kusten af te hou den van hun god van de gol ven en hen te bereiken met het evangelie. De surfersbijbel kost ongeveer vijf euro. Het kleurige boekje komt in een oplage van tien duizend op de markt en moet de bijbel aantrekkelijker ma ken voor het sportieve publiek. „Hij ziet er in elk geval heel an ders uit dan het oude zwarte boekje", zegt de woordvoerder van het Bijbelgenootschap. Hij verwacht dat de surfersbijbel binnen de kortste keren is uit verkocht. Een sportieve versie van het Marcusevangelie deed het eerder uitstekend op de Australische markt. Er gingen zo'n 51.000 exemplaren van over de toonbank. De duizenden Australische surfers staan bekend als een feestend volk dat graag een glaasje drinkt en een joint rookt. Volgens het bijbelge nootschap zijn het tegelijker tijd religieuze mensen, die hun sport zien als een spirituele ac tiviteit en voorafgaande aan surfwedstrijden bidden tot de god van de golven, Huey. Het verwacht daarom dat de sur fers ontvankelijk zijn voor het evangelie in een nieuw jasje. In het voorwoord van de bijbel probeert het Bijbelgenoot schap de watersporters ervan te overtuigen, dat het geloof in God spectaculairder is dan drank, drugs en surfhoog- standjes. „Zet God op nummer een en je hebt de beste trip ooit. Zonder kater!" heeft vastgelegd. Van joodse zij de zijn daartegen bezwaren ge uit. Volgens directeur D. Serp- hos van de Joodse Gemeente Amsterdam ging het om een concept en hebben de joodse verantwoordelijken daarin en kele wijzigingen voorgesteld. De RW zou daarop het overleg hebben gestaakt. Serphos vindt dat de RW alles te zeggen heeft over de omstan digheden rond de rituele slacht, maar niet over de manier waar op de joodse slachter volgens de joodse wet te werk gaat. „Het dierenwelzijn, als dat al in het geding is, mag niet prevaleren boven ons recht om onze gods dienst uit te oefenen." Serphos sluit niet uit dat het tot een rechtszaak over het principe van godsdienstvrijheid moet ko men. „Als de RW de deur sluit om hier op een prettige manier uit te komen, blijft ons weinig anders over dan de zaak juri disch op te lossen." De RW eist dat er zeer nauw keurige richtlijnen voor de ko sjere slacht komen, die geen ruimte laten voor verschillende interpretaties, zei de woordvoer ster. Sinds het stilleggen van de rituele slacht op 8 mei heeft de joodse slachter volgens Serphos geen stieren aangeboden gekre gen. Het is volgens hem afwach ten wat de veearts beslist als dat komende woensdag, de vaste dag voor de joodse slacht, wel gebeurt. utrecht/anp - Een betere com municatie tussen kerk en staat is de belangrijkste wens van de bisschoppen voor de komende kabinetsperiode. Dat hebben de bisschoppen aan informateur Donner geschreven. Meer dan onder het vorige kabinet moe ten kerk en staat elkaar weten te vinden in zaken die beide aan gaan. Hoewel kerk en staat strikt gescheiden zijn, hebben ze wel raakvlakken in hun werk ten be hoeve van het persoonlijke en maatschappelijke welbevinden, aldus de bisschoppen. Het heeft de bisschoppen ge stoord dat de regering in de af gelopen jaren het belang van godsdienst voor de samenleving 'ernstig heeft onderschat'. De door de regering uitgedragen opvatting dat geloof en levens beschouwing een louter indivi duele aangelegenheid zijn, doet volgens de bisschoppen geen recht aan het belang van zinge ving. De bisschoppen vragen aandacht voor vijf zaken waarin levensbeschouwing en religie een belangrijke rol spelen: begin en einde van het menselijk le ven, zorg, onderwijs, armoede en globalisering. Amsterdam - Bijna vierhonderd christenen, hin does, moslims, boeddhisten en atheïsten bidden en mediteren op het Amsterdamse Museumplein, ter afsluiting van de tweedaagse manifestie 'Met hart en ziel'. Ruim honderd tempels, moskeeën en ker ken zetten afgelopen weekend voor belangstellen den hun deuren open. Met elkaar in gesprek komen over de overeenkomsten en verschillen tussen el- kaars levensbeschouwingen was het doel van de manifestatie. Foto: ANP/Ed Oudenaarden utrecht/anp - De Samen-op-Wegkerken nemen geen tuchtmaatregelen tegen vijf kerkelijke medewerkers, die wisten van een pedofiliezaak. In drie gevallen waren hiervoor geen aanknopingspunten, één betrokkene had weliswaar 'niet ade quaat' maar ook niet 'onzorgvuldig' ge handeld en een vijfde betrokkene had 'niet toelaatbaar' gehandeld. Hij heeft zijn excuses aangeboden. Dat hebben de SoW-kerken gisteren be kendgemaakt. Vier jaar geleden werd een voormalig kerkelijk jeugdwerker en recre atieleider in het recreatiecentrum Het Grote Bos in Doom tot 2,5 jaar cel ver oordeeld wegens seksueel misbruik van vier kinderen. Het Grote Bos viel tot 1973 onder de hoede van de Nederlandse Her vormde Kerk. Uit de rechtszaak bleek dat vijf kerkelijke ambtsdragers en functionarissen op de hoogte waren van de kwalijke praktijken van de dader. Zij hadden volgens een speciaal daartoe ingestelde SoW-com- missie de dader 'kunnen en moeten laten stoppen met seksueel misbruik'. In totaal heeft die gedurende 25 jaar tussen de veertig en zestig jongens misbruikt, aldus de commissie. Er worden geen tucht maatregelen genomen tegen de vijf me dewerkers. plovdiv/ap - Terwijl p hannes Paulus II zon< vierdaags bezoek aan 1 afsloot dat zijn krachteij lijk te boven ging, heeft 1 Jj caan voor het eerst gesi{ dat het welletjes is. De 1 voerder van de paus, 11 Navarro-Valls, zei dat det( ge paus in juli nog naar u zal gaan om de Wereldjo1 dag bij te wonen, maar c aan gekoppelde reize Mexico en Guatemala i worden geannuleerd. Gedurende zijn bezoek garije werd de paus rc den in een speciale opei11 Navarro-Valls sprak tegev plannen zouden zijn r paus bij volgende gelegt gebruik te laten maken rolstoel. De handen van r trilden en hij sprak met1 de stem, symptomen ziekte van Parkinson. N Azerbeidzjan, zijn eerste deze reis, las hij steeds een deel van de mis en li rest over aan een prieste san severo/anp - Woedf lovigen hebben zondag een bisschop aangevalle11 hij wegens slecht weer Cl cessie had afgelast. Dit 1:c Italiaanse persbureau teren gemeld. Bisschop Michele Sec;1 San Severo bij Foggia inle den van Italië zegde de nele processie ter ere va vlak voor het begin af. I erbij behorende vuuiw 0 niet doorgaan. Daarop I den de gelovigen, die punt stonden om Maria:i' bidden, hun eigen bissclm allerlei voorwerpen. 0< L hij uitgescholden. j11 Burgemeester Giuliano wil alle personen die 1 schop hebben aangeva°j justitie aanklagen. In h<15 gemeen viel één gewond 'e

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14