LEIDE Leiden 'hot spot' van biotechnologisch Nederland Een feestje voor een 80-jarige COKL slaat vleugels uit buiten Leiden REGIO Bedrijventerreinen Zuid-Holland op de schop R1 BioPartner presenteert jaarcijfers Noorderstraat laat SP niet los Bijna voor niets gaat de zon op! dinsdag 28 MEI 2002 >0 orgcentrum den Bergh iwt huizen el protest jen fietspont 54 Ade val café (straat Een 32-jarige caféhou- eiden is gisteravond bij k aan de Morsstraat en. De caféhouder liep eg uit, nadat hij door n een bekende van hem imaal buiten werd hij man onmiddellijk in k gedrukt. Onder be- van vermoedelijk een ii [pen moest de caféhou- assa in zijn zaak ope- een geldbedrag aan de taan. Uiteindelijk be de aanwezige klanten t de overval te bemoei- rop de overvaller de be- n richting het Kort Gal- aken in ngen In woningen aan de sjlaan en de Middelste- gistermiddag of ingebroken. Bij één wo- rd een deur opengebro- arop de de inbrekers er gingen met een geld- ;n serviesgoed. De woning werd geopend zogenaamde flipper- e. Wat de inbrekers )ben buit gemaakt, is 5 end. Fortuyn en éurnalistiek Schurkt de Nederland- alistiek tegen het poli- ablishment aan? Deze actueel geworden na de 3p Pim Fortuyn, nu 0 Ie politieke journalistiek 4 rijt krijgt bijgedragen te aan de 'demonisering' tuyn. De kwestie wordt >rde gesteld door Else- cteur C. Joosten, die s van de Raad voor de stiek. Op uitnodiging Leidsch Juridisch Ge- ap houdt zij een lezing onderwerp op woens- uni in het Klein Audito- n het Leidse Academie- Aanvang 17.00 uur. door Wilfred Simons leiden - Leiden ontwikkelt zich in rap tempo tot biotechnologische 'hot spot' van Nederland. Hier zijn de meeste beginnende be drijven, die bovendien de groot ste werkgelegenheid bieden. De vijf andere centra voor biotech nologie in Nederland - Amster dam, Groningen, Maastricht, Utrecht en Wageningen - blijven ver bij Leiden achter. Dit bleek gistermiddag in het Haagse Nieuwspoort tijdens de presenta tie van de jaarcijfers van de bio- technologiebranche over 2001. De presentatie van de jaarcijfers vond plaats onder auspiciën van BioPartner, een organisatie die biotechnologische bedrijven helpt met investeringen en faci liteiten. Ook biedt BioPartner beginnende bedrijven kantoren en laboratoria in zogeheten 'kraamkamers'. Ook hier had Leiden de primeur: onlangs werd de eerste kraamkamer ge opend in het Sylvius Laboratori um aan de Wassenaarseweg. Landelijk en internationaal ge zien is het beeld iets minder rooskleurig. Weliswaar groeit de bedrijfstak met gemiddeld twin tig nieuwe bedrijven per jaar onstuimig, maar dat is ook in ternationaal het geval. Volgens bestuursvoorzitter G. van Bey- num van BioPartner 'zakt Ne derland in elk geval niet meer in het algemeen klassement'. Daarmee is hij echter niet tevre den. „Nederland moet doorsto ten tot de top van het peloton. Dat zal moeilijk worden. Ten opzichte van Engeland en de Verenigde Staten hebben we een achterstand van tien tot vijf tien jaar." Een tweede kenmerk van de biotechnologische bedrijven is hun kwetsbaarheid. De meeste bedrijven tellen gemiddeld min der dan tien werknemers. De omzet was vorig jaar 73 miljoen euro, maar de bedrijfstak maak te daarop maar liefst 44 miljoen euro verlies. Vooral de medische biotechnologie doet het in Ne derland goed. Hiertegen bestaan dan ook amper maatschappelij ke weerstanden. Bovendien groeit de vraag naar geneesmid delen als gevolg van de vergrij zing. Veel minder goed doet de in Wageningen geconcentreerde agro-foodsector het tegen het genetisch modificeren van voedselgewassen bestaan grote bezwaren. Dit kwam de sector op een reprimande te staan van VVD-kamerlid Hella Voüte, die het rapport met de jaarcijfers in ontvangst mocht nemen. Zij vindt dat de sector meer zijn best moet doen om de markt van zijn producten te overtui gen, maar zij beloofde ook steun bij het wegnemen van hinder nissen die de groei van de sector in de weg staan. Een veelbelo vend product is biologisch af breekbaar 'groen plastic'. De ware test staat de sector de komende jaren te wachten. Niet alleen moeten de bedrijven met winstgevende producten ko men, ook moeten zij de buiten landse concurrentie en dan vooral de Amerikaanse het hoofd bieden. „Pharming is het niet gelukt", stelde Van Beynum met spijt vast. Het grote Genzy- me drukte Pharming uit de Amerikaanse markt omdat het bedrijf geen buitenlandse con currentie wilde op de lucratieve markt voor alfa-glucosidase, een geneesmiddel voor de erfelijke spierziekte van Pompe. Van Beynum meent dat Nederlandse bedrijven zich tegen zulke aan vallen kunnen beschermen door investeerders te vinden in de landen waar zij willen expande ren. Het feit dat Leiden al sinds de jaren '80 e Foto: Frans Roomer i Bio Science Park heeft, draagt nu sterk bij aan de groei van de biotechnologiebranche. Provincie steekt 100 miljoen euro in renovatie door Wïm Koevoet leiden - De Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) breidt uit buiten de stadsgren zen. Begin juli begint de instel ling aan een kindercentrum op de volledige onderste verdieping van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) in Voorburg. De capaciteit van Het Telraam, zo als de crèche is gedoopt, telt 80 kindplaatsen. Directeur L Schuerman voorspelt dat de COKL op korte termijn vaker ac tief zal worden in gemeenten buiten Leiden, maar dat de or ganisatie zich op langere termijn wellicht uit enkele Leidse wijken terugtrekt. De Voorburgse activiteiten pas sen volgens Schuerman perfect bij de omwenteling die de in stelling maakt. „We zijn geen gesubsidieerde instelling meer die verantwoordelijk is voor alle kinderopvang in Leiden. We denken en handelen als een be drijf! We zijn geen gesubsidieer de welzijnsinstelling meer; de gemeente koopt kindplaatsen bij ons in. Er is steeds meer con currentie door bedrijven die voor de volle honderd procent commercieel opereren." Dat laatste geldt vanaf 2004 ook voor de COKL, die dan dus winst moet maken. De COKL moet dan de stichtingsvorm van zich afschudden. „We moeten sowieso van die naam af. Cen trale Organisatie Kinderopvang Leiden, brrr, dat klinkt marxis tisch." Dat de COKL haar vleugels uit slaat in Voorburg en van de langverwachte uitbreiding van de Petteflet in de Leidse Mare- dijkbuurt afziet, is volgens Schuerman ook een typerend voorbeeld van de nieuwe aan pak van zijn organisatie. De af wegingen die ten grondslag lig gen aan het besluit om de Pette flet de Petteflet te laten zijn ge heel zakelijk. Bij nader inzien werd het bedrag per kindplaats te hoog bevonden. Ook was te voorzien dat omwonenden met hun bezwaren de COKL tot het bittere einde zouden willen te genhouden. „Zo'n investering in tijd en geld was ons die uitbrei ding niet waard." 'De omgeving" moet nog altijd wennen aan de vercommerciali sering van de COKL. Zo lopen ouders tegen de gemeente en de COKL te hoop vanwege de voor genomen sluiting van peuter speelzaal Boerhaave. Maar ook hier is een kosten-batenanalyse gemaakt. Directeur Schuerman voorspelt dat de COKL zich ook uit andere Leidse wijken, bij voorbeeld vanwege vergrijzing, terugtrekt en elders zal opdui ken. „Je kunt niet al het oude behouden." „Men moet er nog aan wennen dat we geen gesubsidieerd mo nopolie meer hebben. Dat was trouwens een weinig benijdens waardige positie, want we waren toen de pispaal van Leiden. Van alles wat mis ging met de kin deropvang in Leiden, kreeg de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden de schuld. Geen wonder met zo'n naam." Op de Leidse markt duiken steeds meer particuliere aanbie ders van kinderopvang op. Schuerman noemt onder meer Catalpa, Margriet en Pimmetje. Hij vindt dat een gezonde ont wikkeling en beweert stellig dat de COKL 'de concurrentie aan kan'. „De prijs-kwaliteitverhou- ding is bij ons uitstekend. Of we de beste zijn? Laat ik het zo zeg gen: het is goed dat nu ook de keus voor een lagere prijs en de daarbij behorende kwaliteit kan worden gemaakt." door Ma rijn Kramp leiden - Ongeveer 450 bedrij venterreinen in de provincie Zuid-Holland worden de ko mende jaren verbouwd. Volgens de provincie en de Kamers van Koophandel is dit noodzakelijk omdat er anders binnenkort geen ruimte meer beschikbaar is voor nieuwe bedrijven. De pro vincie wil de komende tien jaar ongeveer 100 miljoen euro vrij maken voor deze grootscheepse renovatie, die in totaal enkele miljarden kost. Het streven is om alle bedrijven terreinen in de regio's Haaglan den, Rijnmond, Rijn- en Bollen streek, Midden Holland en Zuid-Holland Zuid de komende tien jaar anders in te richten. Dit gaat gebeuren onder de project naam Decor; Duurzaam ECO- nomisch Ruimtegebruik. Vrijdag tekenen deze regio's die de ge meenten vertegenwoordigen, de provincie en de Kamers van Koophandel een samenwer kingsovereenkomst om geza menlijk de herstructurering van de terreinen aan te pakken. De 450 bedrijventerreinen die de provincie nu aanmerkt, zijn alle terreinen in Zuid-Holland die dertig jaar of langer bestaan. Die bedrijventerreinen zijn dus danig verouderd dat een nieuwe indeling hoognodig is, meldt een woordvoerder van de pro vincie. Ook recentere bedrijven terreinen worden niet uitgeslo ten van herstructurering. Welk terrein precies renovatie behoeft, op welke termijn dit moet gebeuren en wat die ope ratie gaat kosten, wordt de ko mende maanden per regio op een rijtje gezet. De bedoeling is dat deze uitvoeringsprogram ma's voor het einde van het jaar klaar zijn. Wat het gehele project gaat kos ten heeft de provincie, die initia tiefnemer is, niet exact bere kend, maar ze schat dat met de herstructurering van de bedrij venterreinen enkele miljarden euro's zijn gemoeid. De provin cie heeft, over tien jaar uitge smeerd, ongeveer 100 miljoen euro beschikbaar voor dit pro ject Het grootste deel van de kosten moet betaald worden door de bedrijven zelf Door bedrijventerreinen econo mischer in te delen hoopt de provincie voldoende ruimte te winnen voor de vestiging van nieuwe bedrijven. Dat is volgens de provincie noodzakelijk om dat er in deze provincie nauwe lijks meer nieuwe bedrijventer reinen bijkomen. Behalve dat herstructurering nieuwe grond oplevert moet de renovatie ook leiden tot een duurzamer opzet van de bedrijvenlocaties. Meer voudig grondgebruik; dus de grond en de lucht in bouwen, milieuvriendelijke nieuwbouw, een zorgvuldiger gebruik van grondstoffen en een beter werk en leefklimaat wordt om die re den gestimuleerd. Ook is het de bedoeling dat be drijven meer soort bij soort wor den geplaatst. Volgens de pro vincie en de Kamer van Koop handel die al eerder een warm pleidooi voor clustering hield, levert dit de betreffende onder nemers voordeel op. Een groep meubelzaken of autobedrijven bij elkaar trekt meer klanten dan alle zaken apart. Ook wordt geld en ruimte bespaard door voor het milieu hinderlijke bedrijven zoveel mogelijk bij elkaar te zet ten in een gebied waar zo min mogelijk mensen last van deze ondernemingen hebben. (advertentie) ogtepunt in 1978 was te- et dieptepunt Joop Riet- was toen de drijvende achter het vertrek van de e France in Leiden. Een Dr die start kreeg hij bij inpresentatie in de lordhallen een hersen ig. „Van die start heb ik lts gemerkt." week is Riethoven 80 jaar len, waarvan hij vijftig tief is als sportorganisa- [i greep uit zijn presta ties: Riethoven was (mede-)ver- antwoordelijk voor elf Holiday Inn marathons, de voorloper van de huidige Leiden Mara thon, de organisatie van 40 pro fessionele wielerkoersen, 300 amateurkoersen, talloze Avond- zesdaagses, hij organiseerde met bokstrainer Dik Snik boks wedstrijden in Leiden en haalde drie keer Feyenoord naar de Sleutelstad. En steeds ging de opbrengst naar het gehandi capte kind. ~~0ü3 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ti mote us Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Daarnaast organiseerde hij in 1964 de huldiging van de wiel renners Bart Zoet en Gerben Karstens die tijdens de Olympi sche Spelen in Mexico goud wonnen op de ploegentijdrit van 100 kilometer. „Ik kreeg toen van de Sportstichting 1000 gulden om de Stadsgehoorzaal waar de renners in de bloeme tjes werden gezet, aan te kle den. Het zag er zwart van de mensen." Ook zwart van de mensen zag het in 1974 in de Grevenstraat toen Wim Rijsbergen vanuit het huis van zijn ouders werd ge huldigd. De verdediger van Fey enoord had met het Nederlands elftal zilver behaald tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in Duitsland. „Het was in die Grevenstraat zo druk dat als er een sigaret was gevallen, die peuk de grond niet had ge raakt", herinnert Riethoven zich. Daarnaast was Riethoven ver antwoordelijk voor de profkoers achter demy's in Noordwijk. Vorig jaar was daar aan de kust echter voor het eerst geen wiel renner te zien. „Vroeger had je tien renners voor 2500 gulden. Nu kost één topper 40 mille", aldus Riethoven. „Vandaar dat er komende zomer in Noord- wijk alleen door de vrouwen, onder wie Leontien van Moor- sel, wordt gekoerst" leiden - De Socialistische Partij in de Provinciale Staten van Zuid-Holland blijft zich vastbij ten in het dossier Noorderstraat. Nadat eerdere schriftelijke vra gen van Statenlid Gerard Har mes niet meer hadden opgele verd dan een aantal geruststel lende antwoorden, is de SP'er nu opnieuw in de pen geklom men in een poging duidelijkheid te krijgen in de veelbesproken bodemsaneringszaak. In zijn vragen aan Gedeputeerde Staten trekt Harmes opnieuw aan een paar losse draadjes uit het dossier. Hij vraagt duidelijk heid over twee spookfacturen en rekent voor dat bij de afvoer van vervuilde grond van de Noor derstraat naar de stortplaats in ieder geval éénmaal een volle vrachtwagen met een snelheid van 150 kilometer per uur over de snelweg moet zijn geraasd. In het kielzog van de Goudse ju rist Paul Ruijs heeft Harmes sterke twijfel dat alle grond die volgens de boeken is afgevoerd van de Noorderstraat daar ook werkelijk vandaan kwam. De ja renlange strijd die Ruijs hierover heeft gevoerd voor de voormali ge eigenaar van de grond aan de Noorderstraat, heeft tot nu toe niets opgeleverd. (advertentie) Joop Riethoven wordt zaterdagavond door een groot aantal prominenten in het zonnetje gezet. Foto: Hielco Kuipers boek alleen vandaag of morgen met l un-ino Bordeaux €19* De organisatorische prestaties van Riethoven en diens verjaar dag zijn voor een aantal men sen reden hem eens flink in het zonnetje te zetten met een feestavond. De namen in het organisatiecomité liegen er niet om. Piet Kruit (ex-vooratter UVS), Jan Duivesteijn, voorma lig directeur Sport en Recreatie, organisator Wim van Duiven- bode, Kees van Duivenbode (Radio Leiderdorp), Michel Riethoven (zoon van) en ex-ge meenteraadslid Wim van der Pluijm, om er maar eens een paar te noemen. Er zijn niet minder dan 270 uit nodigingen de deur uit gegaan. Oud-wielersterren als Jan Jan sen, Steven Rooks, Hennie Stamsnijder, Teun van Vliet, Er ik Breukink, Hennie Kuiper en Keetie van Oosten-Hagen heb ben inmiddels toegezegd te ko men naar de receptie met feest avond, waar orkesten en koude en warme buffetten niet ont breken. Dick Tesselaar, voor malig sportwethouder, is ook van de partij, evenals musicus en wielerliefhebber Tonny Eijk. Joop Zoetemelk komt, als zijn baan als assistent ploegleider van de Rabobank dat toelaat Genie Knetemann en Jan Raas zijn verhinderd, maar sturen een attentie. Voor de vip's is door een sponsor die anoniem wil blijven, een aantal kamers in Holiday Inn afgehuurd. De receptie en het feest zijn za terdagavond 1 juni in de aula van de Korte Vlietschool in Zuid-west Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13