Gerard Timmer: 'We komen hier goed J 1 MEDIA 'Je geeft lezers een beleving met Liefhebbers mogen bij Frans Bauer op schoot Donkerbruin stemgeluid BNN-directeur over de dood van vriend/collega Bart de GraafF Studio Brussel in zwaar weer brussel - Studio Brussel, de ra diozender van de Vlaamse pu blieke omroep die bekend staat om zijn alternatieve, niet-com- merciele popmuziek, zit in zwaar weer. De luistercijfers zijn gekelderd en het ooit zo succesvolle station geldt bin nen de omroep als probleem geval. Ook in Nederland is de zender populair onder bepaal de groepen, vooral in het zui den van het land. In sommige gemeenten zit Studio Brussel op de kabel. Dinsdag werd be kend dat Jan Hauteldet, de man die in 1983 aan de basis stond van Studio Brussel, overstapt naar Radio l.Hij ontkent dat dat het begin van het einde van het station is. Youri Mulder bij Studio sport Hilversum - Voetballer Youri Mulder en analyticus Wim Rijs- bergen zullen in het speciale programma van het wereld kampioenschap voetbal van Studio Sport optreden als gast- presentatoren. Dat liet een woordvoerster van de NOS gis teren weten. De NOS begint vrijdag met het programma Studio Sport: WK 2002 (20.30- 22.00 uur, Ned. 2). Vaste duo's praten de wedstrijdbeelden aan .elkaar, namelijk Humberto Tan met Wim Rijsbergen en Tom Egbers met Youri Mulder. Over dag zendt de NOS de beelden van alle 64 wedstrijden vanuit Japan en Zuid-Korea recht streeks of integraal uit. Commissie niet tegen kabouters Hilversum - De Reclamecode commissie (RCC) heeft alle klachten over de reclamespot van telefoonprovider Dutchto- ne ongegrond verklaard, beves tigde Dutchtone gisteren. Er waren enkele honderden klach ten tegen het bedrijf ingediend over een spotje waarin kabou ters in een pretpak een gezin belagen. De RCC acht het spot je niet in strijd met de goede smaak. Dutchtone is büj met de uitspraak, maar heeft nog niet besloten het spotje weer uit te gaan zenden. Wimbledon voor driejaar bij RTL 5 Hilversum - RTL 5 heeft voor de komende drie jaar de tv- rechten verworven van het ten nistoernooi Wimbledon in Groot-Brittanië. Vanaf 24 juni zendt het commerciële station het evenement uit, vanuit een studio naast de tennisvelden in Londen. Die programma's be ginnen telkens rond 13.00 uur, en duren tot het einde van de wedstrijden. Dat is wezenlijk meer tennis dan RTL 5 verleden jaar van het evenement uit zond. KRO talkshow met Leo Fijen Hilversum - Leo Fijen presen teert vanaf vanavond bij de KRO een nieuwe talkshow In de schaduw van het nieuws. In dit programma (Nederland 1, 21.35 uur) praat Fijen over de dilem ma's uit het nieuws met men sen die de actualiteit aan den lijve hebben ondervonden en er nu vanuit de luwte op terugkij ken. DINSDAG 28 MEI 2002 KIJKCI 1 JFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Journaal 22 u (zo) NOS 2.420 2. Spangen TROS 2.045 3. Kopspijkers VARA 1.955 4. Baantjer RTL 4 1.915 5. Spoorloos KRO 1.880 6. Goede tijden RTL 4 1.795 7. Songfestival NOS 1.705 8. Dit was het nieuws TROS 1.635 9. Studio sport (zo, 19 u) NOS 1.530 10. 1 tegen 100 TROS 1.490 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's 1. Klokhuis NPS 270 2. Hubertien en Willemien VPRO 260 3. Jeugdjournaal (vr) NOS 210 4. Sesamstraat NPS 190 5. Toples VPRO 170 6. Uit elkaar VPRO 155 7. Rotkat Ralph VPRO 155 8. Eigenwegwijs VPRO 150 9. Baasjes VPRO 140 10. Braceface Fox Kids 135 Marktaandelen inc. Nederland 1 14 (13,2) Nederland 2 14,8 (12,5) Nederland 3 8,3 (11,8) - RTL 4 18,2 (18,0) RTL 5 4,8 (5,3) - Yorin 4,8 (5,0) - SBS 6 10,6 (10,1) NET 5 5,3 (5,5) V8 4,1 (4,1) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luister onderzoek van de NOS. Het aantal kijkers x 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaandelen van vori ge week. IN MEMORIAM Tosca Hoogduin 1934-2002 In een hospitium in Gorinchem is afgelopen weekeinde AVRO- coryfee Tosca Hoogduin op 67- jarige leeftijd overleden. Ze leed aan kanker. Dat heeft de AVRO gisteren bekendgemaakt. Hoogduin heeft 35 jaar bij de omroep gewerkt. Ze begon in 1959 en werkte er als verslag geefster, producer, presentatrice en omroepster voor Radio 1,2 en 4. Ze maakte programma's als Kom er maar eens bij, Dag met een gaatje en Rondom Twaalf. Zeer bekend werd ze door de presentatie van het zaterdag nachtprogramma Easy Liste ning. Haar donkerbruine stem kwam daarin erg goed tot z'n recht. Door sommigen werd die lage stem omschreven als „een stem die sekslijndjames bleek Tijdschriften komen massaal naar de lezers toe doet wegtrekken". Hoogduin deed meer dan alleen het aan- en afkondigen van een plaat. Ze hield ervan om het hele verhaal achter de muziek te vertellen. Naar eigen zeggen redde ze menseiftevens door meldingen van spookrijders door te geven in een tijd dat dat nog niet auto matisch door de ANWB werd geregeld. Zo kreeg ze danktele- foontjes van mensen die op de ze manier een spookrijder wis ten te ontwijken. „Muziek voor wie wil gaan sla pen, maar nog niet kan. Voor wie kan gaan slapen, maar nog niet wil." Deze zin die ze altijd uitsprak is een radioklassieker geworden. Tosca Hoogduin heeft nooit voor de televisie ge werkt. Want, zo zei ze ooit, 'de microfoon is mijn vriendje'. I. 1 door Monique Brandt Hilversum - Wat gaan we doen? Sushi maken in de woonkeuken, een straatje om in de Libelle Zintuigen Tuin of er even lekker ouderwets schrobbend tegen aan in De Wastobbe? Lopen we naar het Gezond Genieten pavil joen, het Welke Koffie Wilt U Paviljoen, of gaan we culinair in de Libelle Woonkeuken? Tja, het worden weer inspan nende dagen tijdens de Libelle Zomerweek die morgen voor de zesde keer van start gaat. Tot en met zondag 2 juni is het Almeer- derstrand in Almere weer volge bouwd met tenten waarin de le zeressen van het damesblad kunnen proeven, ruiken, luiste ren, praten, kijken, voelen en hun intuïtie testen. Het evene ment, waarop tachtigduizend bezoeksters worden verwacht, heeft niet voor niets het thema '6 dagen, 6 zintuigen' gekregen. „We willen onze lezeressen een beleving meegeven", zegt Xan- dra van Empel, manager van de speciale afdeling Evenementen van Sanoma uitgevers. Zij orga niseert lezers-bijeenkomsten voor de bladen Viva, Flair, Libel le en Margriet. Voor de andere Sanoma-bladen dient ze regel matig als vraagbaak. Zo advi seert ze desgevraagd bij de orga nisatie van de Playboy Party, de ,l Cosmo Nights of de Panorama Film Nacht. Het moge duidelijk zijn: evene menten, georganiseerd door tijdschriften, zijn in. „Als je zo iets op poten zet is het vrijwel altijd volle bak", weet Hoofd Marketing Ard Siekerman van concurrent De Weekbladpers. „Het is echt een trend", beaamt ook Van Empel. „Als er alleen al een workshop georganiseerd wordt, denk je dat die misschien twee keer kan plaatsvinden, maar dan wordt het vijf of zes keer, zoveel animo is er. Toen ik vijf jaar geleden in deze functie begon zat ik in mijn eentje. Nu hebben we een Afdeling Evene menten van negen personen. Via zo'n evenement kun je je als blad onderscheiden en geef je je lezers een belevenis mee die aansluit op hun wensen. De band tussen de lezer en het blad wordt echt versterkt." Boot Sanoma is met zo'n veertig tijd schriften in deze nieuwe bran che niet alleen de grootste, maar ook de voorloper. Het begon al lemaal met de Viva Filmnacht, die tien jaar geleden voor het eerst werd georganiseerd. In 1997 werd de eerste Libelle Zo merweek gehouden. Van Empel: „Die week vloeide weer voort uit een jubileumbijeenkomst voor lezeressen en adverteerders pp een boot. Er waren misschien honderd mensen, maar die hele gebeurtenis sloeg enorm aan. We dachten, hiermee moeten we verder. Die eerste Zomer week, gehouden in Apeldoorn, was een overdonderend succes met 40.000 bezoekers." Lezeressen komen, zo weten de organisatoren uit onderzoek, vooral voor de gezelligheid en de 'variatie': de combinatie van informatie en verstrooiing. Wat dat betreft kunnen liefhebbers van dit soort manifestaties ko mende tijd weer alle kanten op. Op 7 juni houdt Margriet een Info-dag over (onvruchtbaar heid in Zeist. 'Als kinderen krij gen niet vanzelf gaat' zo is de dag getiteld waarop vooraan staande artsen lezingen geven en lezeressen mee kunnen doen aan workshops of ervaringen kunnen delen met lotgenoten. „Het is de eerste keer dat we op deze wijze aandacht besteden aan een zwaar onderwerp, maar we gaan dit zeker vaker doen", aldus redactiemanager Konni van der Kaaden. „Dit past echt bij Margriet, die toch staat voor iets meer diepgang. Op deze wijze kun je een onderwerp van de ander kant laten zien." Komende winter kunnen de Margriet-lezeressen zich oriën teren op de komende feest maand op de grote Margriet Winterfair, ook weer goed voor vele tienduizenden bezoi En Van Empel denkt nu over een soortgelijke, me se manifestatie voor de li sen van Viva. Uitgeverij Weekbladpers Vrij Nederland, Psycholi blijft niet achter. Komeni mer kunnen de JM-oud( hun kinderen naar de rade, is er in oktober eei batnacht in Felix Merite; sterdam voor de VN-lezej wordt er nagedacht over I ring van het dertigjarig jij m van Opzij in december. Uur psychologie houdt met gelmaat themadagen. D« ver heeft desondanks gei ciale evenementenafdelii plannen komen altijd dacties. Siekerman: „Met onze viidi moeten we het er gewooiva doen. Daarbij, bij een bl<*01 Libelle kun je veel doen sponsors. Onze bladen zj N nalistieker van inhoud, perkt je mogelijkheden."^ De afdeling Evenemente^a, Sanoma maakt winst meboi evenementen, al zijn dit j grote bedragen. De Week pers niet, al ziet Siekermd mogelijkheden de inkomfijjg te schroeven. ft „Maar er zitten veel risicè si vast. Je moet zalen hureife sen laten werken. Het is e apart." V TROS-leden varen met bekende schlagermuzikanten vijf dagen lang op de Rijn door Dolf Rogmans Hilversum - Gerard Timmer, al gemeen directeur en vice-voor- zitter van BNN staat er sinds za terdag alleen voor. Hij verloor zijn voorzitter en bovenal vriend Bart de Graaft. Samen begonnen ze in 1995 aan BNN. Timmer vertelt over de laatste dagen van Bart de Graaft en de toekomst van BNN. Wat is er de afgelopen dagen met Bart gebeurd? „Hij was herstellende van twee operaties. Eenmaal om een deel van de dunne darm te verwijde ren en eenmaal om te kijken of het goed was gegaan. We wisten dat Barts gezondheid zwak was. Je houdt er dus altijd voor tien procent rekening mee dat het niet goed gaat en deze keer mis schien zelf iets meer dan tien procent. Maar toch was er geen concrete aanleiding om aan het ergste te denken. Tot vrijdag avond ging het goed. Zijn over lijden zaterdag was dan ook echt een klap." Wanneer heeft u Bart voor de laatste keer gesproken? „Op de dag dat hij het zieken huis-inging. Daarna was het de periode van Bart, zijn moeder en zijn zus. Ik heb hem wel kaarten en brieven gestuurd. We kwamen die dag samen terug van het filmfestival in Montreux. Bart was die ochtend al een beetje ziek en op de luchthaven ook. Ik heb hem met de auto naar huis gebracht en voor de deur afgezet. Diezelfde dag is hij naar het ziekenhuis gegaan." Wat is er zaterdag gebeurd waardoor het zo slecht met Bart ging dat hij overleed? „Daar stelt u een medische vraag. Ik heb met de familie af gesproken daar niet in detail op in te gaan. In het algemeen ging het zaterdag plotseling niet goed. En zijn gestel was al niet zo sterk als dat van jou of mij." Wanneer hoorde u dat Bart was overleden? ,,'s Middags had ik de familie nog gesproken en het werd mij duidelijk dat het spannend was. Twee uur later kreeg ik te horen dat hij overleden was. Ik geloof dat ik daarna eerst het dash board van mijn auto in elkaar heb getrapt. Een uitbarsting van emoties. Kort daarna heb ik mijn persoonlijke verdriet opzij gezet." „Ik ben naar Hilversum gereden om daar het personeel op te vangen. De medewerkers die in de buurt waren zijn allemaal naar BNN gekomen. Daar heb ben we gepraat, gehuild, maar ook gelachen. Bart heeft ons ook veel mooie dingen achtergela ten." „En nu zitten we weer in de malle molen van het leven. Van deze week willen we op radio, televisie en internet Barts mooi ste laatste aardse week maken. Daarna is er tijd voor persoon lijk verdriet." Hoe moet het nu verder met BNN? „BNN is geen marketingorgani satie. Wij werken hier niet voor de centen. We zitten hier omdat we in 1995 een plan hadden en we het als een avontuur zien om dat uit te voeren. We doen dat met een club mensen die aan de ene kant totaal van elkaar ver schilt en aan de andere kant, echt waar, respect voor elkaar heeft. Er is een bijzonder soort saamhorigheid, een natuurlijke chemie en dat bedoel ik niet sektarisch. We hebben veel van Bart geleerd en we weten hoe hij denkt. Die kem is er. Het gevoel, de lach blijft. Mijn kamer hangt ook vol met foto's van hem. Ik heb vanochtend tegen de mede werkers gezegd: we komen hier goed doorheen. Ik heb vertrou wen in de band die mensen met elkaar en dit bedrijf hebben. De mensen die achterblijven zullen misschien niet alles honderd procent doen zoals Bart het ge wild had. Maar wel negentig procent." Maar toch. Wil BNN blijven be staan, dan moet het in 2005 driehonderdduizend leden heb ben. Veel meer dan nu. Lukt dat zonder Bart? „We hebben de afgelopen jaren een brede basis gelegd. Ons imago en ons profiel is goed. Bart was de belichaming van BNN, maar hij heeft zoveel in spiratie en ideeën achtergelaten dat ik niet bang ben dat wij de weg kwijtraken. Daarvoor is het team te hecht." Wat was de rol van Bart binnen BNN? „Bart zat hier niet achter een bureau. Bart was de belicha ming van BNN. Hij was de in spirator en onze toetssteen. Alle belangrijke beslissingen, bij voorbeeld over het aantrekken van een presentator, legden we aan hem voor. En als hij daar een slecht gevoel over had dan deden we het niet. Toch zijn er de afgelopen jaren vaker perio- 'Ja, zo'n reisje langs de Rijn, Rijn, Rijn, 's Avonds in den maneschijn, schijn, schijn, Met een lekker potje bier, bier, bier Aan den zwier, zwier, zwier Op d'rivier, vier, vier Zo'n reisje met een nieuwerwet- sche schuit, schuit, schuit, Allemaal in de kajuit, ju it, ju it, 't Is zo deftig, 't is zo fijn, fijn, fijn, Zoo een reisje langs den Rijn. keulen - Deze klassieker wordt uit volle borst meegezongen door de meer dan honderd fer vente TROS-leden, die zich vijf dagen lang voor 349 euro ge- noegelijk laten wentelen in dé klanken van de Nederlandse schlagers op het Rijnschip mr. Jan Elshout. Zoals je bijvoor beeld met de EO als een vorm van merkwaardige klantenbin ding naar Israël kunt gaan. Een kleine week vormt het 82 meter lange, in 1929 gebouwde schip hun thuis en huis. Samen met artiesten als Koos Alberts, Grad Damen, Wolter Kroes, Charlène, Harry Slinger, Jan Smit, Hermut Lotti, Frans Bauer en bijvoor beeld Corrie Konings. Soms va ren de zangers en zangeressen van het Nederlandse lied een stukje mee van Arnhem richting Duitsland (en weer terug) en treden dan even op, anderen doen zelfs een nachtelijk tukje aan boord. De stemming zit er voortdurend goed in, de TROS- leden genieten met rooie kop pen van emotie en van de broei erige warmte met volle teugen van hun favoriete artiesten. Frans Bauer, de lieverd. De schat. Het nationale knuffeldier tje. De ideale schoonzoon. Kwa lificaties die niet zomaar uit de lucht komen vallen, want zo on geveer dé vertegenwoordiger van het Nederlandse schlager lied, laat zich zeer gaarne aan boord van mr. Jan Elshout uit gebreid 'besnuffelen' doorzijn trouwe fans. Voornamelijk enigszins oud, maar ook jong. En zo zien we de ene keer dat Bauer bij een bejaarde dame op schoot zit, maar aan de andere kant blijkt Frans ook heus wel te porren om vervolgens een be jaarde, gezette dame op schoot te némen. En steeds weer die open en ontwapenende glim lach. Frans Bauer doet er werke lijk alles aan om zijn fans te be hagen. Niets, werkelijk niets is hem teveel. Terwijl de Belg Helmut Lotti nog iets afstandelijks in zijn blik heeft richting zijn fans, lijkt het erop alsof Bauer zelf nog meer geniet van het tripje op het Rijn schip dan de TROS-leden, die toch ook voortdurend in een eu forische stemming verkeren op het licht deinende Rijnschip. De onder een bepaald deel van de Nederlandse bevolking gierende populariteit van Bauer, blijkt geen enkel vat te hebben gehad op het gedrag van de zanger. Hij laat zich in alle standjes fotogra feren, geduldig poserend met ma alleen, met pa alleen, met dochterlief alleen en tenslotte sémen met de hele familie op de foto. Niks arrogantie, niks 'naast zijn schoenen lopen'. Niks is hem teveel. Dat spreekt in zijn voordeel. Zonder meer. Frans Bauer is ook de enige zan ger van het absoluut kleurrijke muzikale gezelschap, met fans die rondlopen in felrode T-shirts met een tekst die niets aan dui delijkheid overlaat: The Fans Frans Bauer. Waar Bauwer loopt, lopen zij. Waar Bauer zingt luisteren zij en kijken toe met een blik vol adoratie. En als Bauer spreekt, wordt er aan dachtig geluisterd. En als Bauer na afloop van zijn optreden ver trekt, wordt hij net als Sinter klaas, inclusief zwaaiende hand jes, uitgeleide gedaan door en thousiaste, maar toch vooral op dat moment buitengewoon ver drietige TROS-leden. Maar Bauer vertrekt'natuurlijk nooit zonder eerst te hebben opgetreden: op de kade, vlak in de buurt waar mr. Jan Elshout is afgemeerd, heeft de TROS een podium laten neerzetten voor de bootgangers én als Neder landse tractatie voor de Keulse inwoners. Zij allen kunnen te gen het einde van de middag volop genieten van de (overi gens gênant play-backende!) Nederlandse zangers en zange ressen en het valt op dat niet él- Ie Duitsers met hun oren staan de klapperen. Sommigen toe- Frans Bauer staat lijdzaam toe dat een wat ouder TROS-lid bij hem op schoot kruipt.Foto: TROS hoorders blijken zelfs in staat met bijvoorbeeld Bauer maar toch ook met mensen als Volen- dammer Jan(tje) Smit moeite loos te kunnen meezingen. Zo'n drie uur lang worden de mu ziekliefhebbers - tussen de stortbuien door - onderhouden door het crême-de-la-crême van de Nederlandse schlagermuze. Na de optredens houden de meesten artiesten het al snel voor gezien: ze pakken gauw de auto naar het volgende optre den, ergens in Nederland of Bel gië. Een groepje Japanse toeristen, natuurlijk traditioneel zwaar be wapend met de meest geavan ceerde foto- en filmapparatuur, kijkt aanvankelijk met enige scepsis en verwondering naar de optredende Nederlandstalige artiesten, maar zodra een van hen de stoute schoenen aan trekt en op de foto gaat met Jan Smit, zijn enkele landgenoten niet meer te houden en vinden er op het plein aan de Rijn aller lei fotosessies plaats met Bauer en Smit. Thuis in Japan z familie zich ongewtijfeld gen: wie zijn dat nou in g t naam? Na de flinke (muzikale) v ming-up in de buitenlucl de TROS-leden 's avonds 1. porren voor een niet te v< '-1 den meezingavondje. Orj Peter Baartmans (aan boie omgedoopt tot Peter van kent zijn klassiekers. De S man die eigenlijk nooit oj jf weet zo ongeveer van alk L renden - van TROS-aanh R de officiële in uniform uin te bemanning - de kaken 'j open te krijgen met bekei j klanken als Mandolinen i a cosia, Jan Klaassen de tro ter, Rozen voor Sandra, R grietje, Oh, Heideroosje, (3. woelige baren en nog véé°l andere krakers van nu en[uc weleer. En de fysieke afw heid van de artiesten blij] TROS-leden helemaal ni<Bl ren. Hossen of anders zit met de armen in elkaar g [e meedeinend op het ritmi e de orgelmuziek, kan ook Zl goed - met de warme hei ringen van de middagopi op de kade - zonder Fran15 en zonder Jan Smit en zo j?; Helmut Lotti. !n B. Jan van Stipriaan Luïscius s. Reisje langs de Rijn is vat te zien (en op 2, 9 en 16 ji 20.25 uur via de TROS OfT land 2. Gerard Timmer: „De mensen die achterblijven zullen misschien niet alles honderd procent doen zo Bart het gewild had. Maar wel negentig procent." Foto: Ton Kastermans den geweest dat hij in het zie kenhuis lag of even minder be trokken kon zijn bij BNN. Die perioden zijn we doorgekomen door zijn ideeën als toetsteen te gebruiken." Bart wist dat hij niet oud zou worden. Heeft hij een testi achtergelaten voor BNN? „Nee. Dat testament zit ii hoofd."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10