Het recht heeft niet helemaal gezegevierd Leiden investeert in recreatie Merenwijk President van Webster droomt van één grote werelduniversiteit Leidse SP heropent klachtenlijn OV-Taxi REGIO Ernstig ongeval op Vijf Meilaan Ruim drie ton voor fiets- en vaarroute 'Er is nog niets veranderd' door Robbert MInkhorst leiden - De SP in Leiden gaat opnieuw klachten verzamelen over de OV-Taxi in de Leidse re gio. De partij had eerder een klachtenlijn opengesteld en schreef over de ervaringen die gehandicapten en ouderen met het taxivervoer hadden, een zwartboek. Het zit de SP dwars dat de Leidse politiek het zwart boek niet voor de zomer behan delt Omdat de bespreking van het zwartboek in de ogen van de so cialisten te lang wordt uitge steld, wordt de klachtenlijn her opend. „Met een nieuw klach tenoverzicht wil de SP laten zien dat er nog niets is veranderd en dat zij de mensen niet in de steek laat", meldt de partij in een verklaring. „De klachtenlijn blijft open tot de problematiek is behandeld in de gemeente raad en er afdoende maatrege len zijn genomen." In het zwartboek pleit de SP ook voor ingrepen. Gemeenten in de Leidse regio moeten zich de kri tiek die ze krijgen meer aantrek ken dan nu, exploitant Connex- xion (die het vervoer op zijn beurt uitbesteedt aan taxibedrij ven) boetes opleggen en de hui dige verdeling van de taxiritten reorganiseren. Het grootste eu vel van de OV-Taxi is dat de au to's te vaak te laat komen voor rijden. Volgens het zwartboek kwam het in een week tijd ze ventien keer voor dat een taxi twee uur te laat verscheen. Bijna een derde van de 375 klachten ging over het te laat komen. Connexxion moet klachten be ter afhandelen en de bereik baarheid van de centrale vergro ten. Ook hoort het bedrijf voor betere voorlichting te zorgen, ook aan eigen chauffeurs. Zij blijken onvoldoende vertrouwd met het systeem, stelt de SP vast. Verder vraagt de SP van Connexxion een oplossing voor het probleem dat specifieke be hoeften van klanten onvoldoen de bekend zijn. Daardoor wordt nog wel eens een verkeerde auto gestuurd. Volgens de SP presteert het ver voerssysteem zo ondermaats, dat gemeenten niet kunnen wachten met maatregelen. Juist daarom wil de partij de OV-Taxi snel op de 'politieke agenda' hebben. „En dat is tot op heden niet gelukt. Met het nieuwe dua le stelsel in de hand wordt de behandeling van het rapport maar doorgeschoven van de ene naar de andere commissie, waardoor behandeling pas eind van de zomer dreigt plaats te vinden. Het zwartboek is blijk- baar zo'n heet hangijzer dat men er niet aan wil om het te behandelen en maatregelen te nemen. Ondertussen zijn de mensen die afhankelijk zijn van dit vervoer, nog steeds de dupe en blijven zij zitten met een niet werkend systeem." LEIDEN olderdag 2002 ral in trek llattelanders Schi maaen! Multiculturele and Alkemade acun wan |t vervolg J-g wan dan oper van engst beroofd Een 25-jarige Leidenaar terdagmiddag in de ranline'een ver^°Per van j tkrant beroofd van zijn er- renëst- Het slachtoffer, r_ arige man uit Oegst- ip rond half twee door el, toen hij plotseling t hetn belaSer bet gezicbt slagen. De Leidenaar ivankelijk met zijn buit irnen, maar is zondag- alsnog door de politie id. De Straatkrantver- >ft zich in het zieken- von schi [,e' oma en laten behandelen. rijdt de ugeje Singel in dea ^00r n08 onbekende n is een 23-jarige auto- uit Leiden vrijdag- iet zijn auto in de Witte eland. De man reed ;en uur met zijn auto Singel in de richting erenstraat toen hij de ver het stuur verloor, ngeluk is niemand ge- akt. erkoper houden /at een winstgevend stappen had moeten g kfji is voor een 28-jarige e n ger uitgelopen op een 1 en cel. Zaterdagnacht rond wilde hij met vijftig xtc- 15Si n café aan de Lange aat binnen. De pillen jr achter ontdekt toen hij portiers werd gefouil- hebben de man ver- Sj ivergedragen aan de - tatiesna indeling De politie heeft drie its aangehouden op ng van bedreiging en eling. Twee mannen zaterdagavond op en tegen een vrouw die 31 -jarige vriend over p. Toen de vriend hier zei, kreeg hij onmiddel- 'ap in zijn gezicht. Hij echter niet onbetuigd de twee mannen van oen hij vervolgens bij in de De Ruijterstraat Ii, stonden daar drie onder wie zijn twee en een vrouw op hem en. Ze bedreigden hem an een ruit van zijn rin. De politie heeft lenaars, van 35 en 41 ilaatse ingerekend. De en 17-jarige Leidse, is angehouden. leiden - Hoe het precies heeft kunnen gebeuren, is nog onduidelijk. Maar de schade was er niet minder om. Een 26-jarige vrouw uit Leiden raak te zondagmiddag op de Vijf Meilaan met haar auto twee geparkeerde wagens, kwam in een slip en sloeg over de kop. De omgeslagen auto schoof op het dak nog enkele meters door. De vrouw is met onbekend letsel naar het Rijnlandziekenhuis overgebracht. Door het ongeluk is de rijbaan tussen de busbrug en de Churchilllaan ruim ander half uur afgesloten geweest. Foto: Hielco Kuipers door Ma rijn Kramp leiden - Langs de Slaaghsloot in de Leidse Merenwijk komt een breed fietspad. De sloot zelf wordt doorgetrokken naar de Haarlemmertrekvaart. Om dit rondje Merenwijk voor de plezier- vaart te realiseren moet ter hoogte van de waterzuivering een pompgemaal weg. In totaal wil het stadsbestuur voor deze operatie ruim 330.000 euro uit trekken. Het plan voor de noordelijke oe ver van de Slaaghsloot komt voort uit de opknapbeurt die de Tuin van Noord, het gebied tus sen Slaaghwijk en Willem de Zwijgerlaan, de afgelopen jaren heeft ondergaan. In dit gebied is onder andere het Noorderpark gerenoveerd, het sportpark op geknapt en uitgebreid en zijn de schooltuinen toegankelijker ge maakt Destijds werd ook al besloten om van de noordoever van de Slaaghsloot een ecologische zo ne te maken die natuur tussen de veenweides ten oosten van de IJsselmeerlaan en de uitlo pers van de Leidse Hout ten westen van de Gooimeerlaan moet verbinden. Het plan kon toen niet direct worden uitge voerd omdat de gemeente de fi nanciering niet rond kreeg. Nu de provincie 91.000 euro subsi dieert lukt dat wel en zodoende wordt de Slaaghstrook drie jaar nadat het plan op papier werd gezet, alsnog omgevormd tot ecologische zone. Hiervoor moet een deel van het gras dat nu op de noordoever groeit wij ken voor planten, struiken en kleine boompjes. Echt hoog zal het groen niet worden omdat dat te veel wind weghaalt voor de Stadspoldermolen bij de Gooimeerlaan. Daarnaast wordt het smalle voetpad verbreed tot een drie meter breed fietspad en worden ter hoogte van het pad op de IJsselmeerlaan en Gooimeerlaan oversteekplaatsen gemaakt Ook is het de bedoeling dat het pompgemaal ter hoogte van de waterzuivering verdwijnt De ge meente is hierover nog in over leg met de waterzuivering, maar verwacht niet dat dit op proble men zal stuiten. De functie van het gemaal is volgens C. Schippers van de ge meente uitgehold. Vroeger pompte de waterzuivering met dat gemaal vies water in de Slaaghsloot die toen nog stink sloot werd genoemd, zodat het kon mengen met schoner water. Tegenwoordig is het water zo schoon dat deze vorm van riool water rondpompen niet meer nodig is. Het pompgemaal kan dus weg, meent de gemeente, en daarmee krijgt de plezier- vaart er in Leiden een rondje bij. De provincie moedigt de aanleg van vaarroutes en de aanleg van fietspaden die een aanvulling zijn op bestaande routes aan, en subsidieert het plan met 91.000 euro. De rest van het bedrag komt als de raad akkoord gaat met het plan, voor rekening van de gemeente. door Timoteus Waarsenburg leiden - Studenten hebben de toekomst en kunnen zorgen voor een betere wereld. Integra tie en conversatie zijn daarvoor de sleutelwoorden. Om die re den zou er een wereldwijd net werk van universiteiten moeten worden opgericht. Deze opmer kelijke boodschap komt van dr Richard S. Meyers, president van alle Webster Universities. Dit weekeinde bezocht hij Webster University in Leiden. Binnen kort reist hij af naar Australië om daar op een wereldconfe rentie voor universiteitsverte genwoordigers dezelfde bood schap uit te dragen. „Ik ben voorstander van een soort 'werelduniversiteit'. Geen eenheidsworst, maar samen werkingsverbanden met diverse universiteiten in alle landen ter wereld. Mondialisering is een vaste component geworden van ons leven. Om die reden is het voor iedereen van het grootste belang om niet alleen naar de eigen leefgemeenschap of het eigen land te kijken, maar ook daarbuiten. Willen we de wereld daadwerkelijk verbeteren, dan is het van belang dat iedereen zijn best doet om een goed wereld burger te worden. Ik ben ervan overtuigd dat universiteiten daarin een centrale positie kun nen hebben. Dat idee heb ik al tijd al gehad. Maar na de ge beurtenissen van 11 september is mij dat nog veel duidelijker geworden." Meyers is president van Webster University. In die hoedanigheid is hij verantwoordelijk voor niet alleen de zeventien Webster Universities in zijn eigen land, de VS, naar ook voor de 'vesti gingen' in Oostenrijk, Zwitser land, Nederland, Engeland, Ja pan, China, Thailand en Bermu da. „Elke universiteit bij ons is uniek. Maar toch zijn het alle maal Webster Universities en zijn de onderwijsprogramma's op elkaar afgestemd. Onze stu denten, zo'n 18.000 in totaal, kunnen dus de hele wereld over om te studeren. Dat is buitenge woon belangrijk voor hun ont wikkeling", zegt Meyers. „Dit soort 'internationale universitei ten' moet groeien." „In totaal lopen er meer dan honderd verschillende nationa liteiten op onze campussen rond. Israëliërs en Palestijnen, Bosniërs en Serviërs, Indiërs en Pakistanen en ga zo maar door. Ze hebben allemaal andere ideeën en andere belangen. Maar er is op onze universitei ten nog nooit iets geëscaleerd. Omdat studenten praten. Ze buting world citizen worden. Leidt mensen op, maak ze breed georiënteerd en zorg dat ze le ren om problemen te bespre ken. Het klinkt erg idealistisch. Maar je moet ergens beginnen." Bijvoorbeeld in Leiden? „Web ster University en de Universi teit Leiden hebben nog geen sa menwerkingsverbanden. Er zijn nu ook geen plannen in die richting. Maar ik zou er wel een voorstander van zijn. In Japan hebben we bijvoorbeeld een sa menwerkingsverband tussen Webster en een plaatselijke uni versiteit. Daar is het nu mogelijk om zowel een Japans als een in ternationaal Webster-diploma te bemachtigen. Andersom kun nen de studenten van die Japan se universiteit gebruik maken van het netwerk van Webster om elders in de wereld te stude ren." „Webster is ooit als eerste uni versiteit begonnen met vestigin gen her en der in de wereld. Nu zie je meer universiteiten daar mee beginnen. Ik ben ervan overtuigd dat het wereldwijde netwerk van universiteiten er komt. Haal mensen uit hun ei gen omgeving en laat ze naar andere werelden kijken. Alleen op die manier kunnen ze ook echt kritisch naar hun eigen land kijken", besluit Meyers. dus, hij kreeg een bekeuring. Het duurde tot begin februari dit jaar voordat de bon in de bus kwam. Van der Zeeuw te kende onmiddellijk bezwaar aan, waarna een lange strijd be gon tegen bureaucratie en ambtelijke windmolens. Begin deze maand kwam het verlos sende bericht van het Centraal Justitieel Incasso Bureau uit Leeuwarden. „De officier van justitie vernietigt de beschik king en stelt het te betalen be drag op nihil." Hoera, de over winning is binnen. Het recht heeft gezegevierd. Nou blijkt echter dat er die maandagochtend 29 pktober 2001 op de Breestraat veel meer bekeuringen dan normaal zijn uitgeschreven. Wat is daarmee eigenlijk gebeurd, zo vraagt Van der Zeeuw zich af. Tempo Ver keersschool van de Hooigracht behoorde ook tot de 'slachtof fers'. Eén van de instructeurs heeft, nadat hij was geflitst, meteen bij de gemeente aan de bel getrokken. Daar hoorde hij echter dat er niets voor hem kon worden gedaan. Leiden is weliswaar verantwoordelijk voor het instellen van het tijd- mechanisme van de paal maar klachten over foute bonnen moeten naar het Openbaar Mi nisterie (OM). Hij moest daar maar een bezwaarschrift indie nen. Ook dat bezwaarschrift is uiteindelijk voldoende aanne melijk geacht, waardoor de boete is vernietigd. Wie echter eind oktober van vo rig jaar is geflitst en de acceptgi ro zonder verder na te denken heeft betaald, kan naar zijn geld fluiten. Het is namelijk niet zo dat Justitie alle toen uitgeschre ven bonnen uit eigen beweging heeft vernietigd, zo meldt een medewerker van het Centraal Justitieel Incasso Bureau. Dat gebeurt alleen na het indienen van een beroepschrift. Hoeveel mensen dat niet hebben ge daan, is niet meer te achterha len. Het OM verwijst naar de politie en de politie zegt dat de film uit het apparaat op de Breestraat niet meer is te ach terhalen. Heeft het recht toch niet hele maal gezegevierd. NK Barbecue Een team van keurslagerij Rino Verberg aan de Haarlemmer straat doet donderdag 30 mei mee aan de nationale kampi oenschappen barbecue voor professionals. Het evenement vindt plaats tijdens de Libelle- proberen hun conflicten met woorden uit te vechten, hun standpunten te beargumente ren. In die gave ligt de oplossing voor de toekomst. Om die reden ben ik dan ook een groot voor stander van samenwerkingsver banden tussen universiteiten, waar dan ook ter wereld. Laat mensen de wereld over reizen, laat ze kijken hoe het er elders aan toe gaat. En laat ze dat be grip, die kennis, weer meene men naar huis." Zijn duidelijke boodschap is niet in de laatste plaats bedoeld voor zijn eigen landgenoten. .Ameri kanen hebben er vaak een handje van om zichzelf als het middelpunt van de wereld te zien. Niet alleen in eigen land, maar ook daarbuiten. Er stude ren per jaar zo'n 150.000 Ameri kanen buiten hun eigen land. Maar het overgrote deel zit dan op een Amerikaanse universi teit, te midden van landgenoten. En na drie maanden hebben ze het idee iets van de wereld ge zien te hebben, te weten hoe het elders in de wereld werkt. Onzin natuurlijk. Dat is net zoiets als in Parijs een hamburger halen bij McDonald's en dan zeggen dat je de Franse keuken geprobeerd hebt" „Webster University is een uni versiteit waar maar vijf procent President Meyers voor Webster University in Leiden: „Leidt mensen op, maak ze breed georiënteerd en zorg dat ze leren om problemen te bespreken." Foto: Dick Hogewoning Amerikaan is. De rest komt uit andere delen van de wereld. Bij ons is het wel zo geregeld dat ie mand die z'n eerste jaar in Lei den volgt, moeiteloos z'n twee de jaar in Japan of Thailand kan doen. We stimuleren ook dat onze studenten niet alleen op de campussen rondhangen, maar actief rondkijken in het land waar ze studeren. Slechts op die manier kun je een contri- De flitspaal aan de Breestraat doet soms rare din gen. Archieffoto: Dick Hoge woning zomerweek in Almeerdeizand. De ploeg van Verberg mag uit maximaal zes personen be staan: een barbecue-meester, een vice-barbecuemeester en vier assistenten. De bereiding van een viergangenmenu op de grill die aan een vierkoppige jury wordt geserveerd, vormt het hoofdonderdeel van de wedstrijd. In 2000 werd een ploeg van Verberg al eens Ne derlands kampioen barbecue. Eric-Jan Berendsen Breestraat „En ik weet dus pre cies wanneer je er mag rijden. Maandagochtend tot elf uur mag je vanaf de Korevaarstraat de Breestraat in omdat de win kels moeten worden bevoor raad." Toch werd hij die maandag om kwart over tien 's ochtends ge flitst 'Foutje', dacht Van der Zeeuw eerst nog. Het was im mers in de nacht van 27 op 28 oktober wintertijd geworden. „En het feit dat de klok toen een uur is teruggezet, moet toch bij de gemeente bekend zijn." Nee je maar gebeuren. Je .1281 maandag 29 oktober 5 75l n bekeuring van 45 euro vanaf de Korevaar- b Breestraat oprijdt en eflitst Laat die bon nou ht zijn. De gemeentelij- ing Stadstoezicht had 1 het tijdmechanisme fotoapparaat aan te aan de wintertijd, t K eurde Peter van der oste de eigenaar van Gall 1 de Garenmarkt. Hij r het wegbrengen van en regelmatig door de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9