Abvakabo: Werknemers moeten loon inleveren ECONOMIE imigratiebeleid heeft grote isico's voor de economie Pieter Bouw voor Swiss op zoek naar allianties In ruil voor betere arbeidsvoorwaarden in zorg en onderwijs Europese Unie dreigt wereldwijde concurrentieslag te gaan verliezen Deutsche Telekom schrapt twintigduizend banen 5Nederlandse consument wil geen kale kip in de pan' Finse jeugd blij met kernenergie Vertrouwen van producenten gedaald te te man achter Jnaha dood - De grote man achter reldberoemde Japanse Yamaha, Genichi Ka li, is zaterdag op 90-jari- ijd in Tokyo overleden, i nam het bedrijf in zijn vader over en ont- de het vervolgens tot 's Is grootste producent van 's, electrische orgels en gi- Kawakami begon in 1954 et de productie van mo- sen. Onder zijn leiding e Yamaha Motor Co uit op een na grootste pro- 80 t van mortorfietsen ter penman van °?i Jaar opgepakt idam - De Inspectie Ver- 95 n Waterstaat heeft de ei- 35 rvan het containerover- qq drijf Uniport, die in janu- oo rd uitgeroepen tot Ha- 79 in van het Jaar, zaterdag- aangehouden in de Rot- 50 nse Waalhaven. Zij hield ie de Uniport-eigenaar 50 ree andere mannen aan, oo wie de kapitein van het 55 nerschip Northern Digni- 30 mannen zouden betrok- oo n bij het vervoer van een g° loeveelheid vuurwerk. 20 dmolenpark |r kust België 911 - Shell wil voor de kust 48 lgië een windmolenpark n. De divisie WindEner- |80 ft namens een groep be- 611, waarin onder meer de ||j he elektriciteitsprodu- !ck 'E zit, bij de overheid een ■5j ag ingediend voor het 2( 'olgens de Belgische .si )e Financieel Economi- jd vergt het windmolen- ,7! en investering van 600 •6! euro, maar dat werd vestigd. ü'j ider orders •epswerven 27 [2; meer - De Nederlandse .3! 1 hebben vorig jaar voor ■g ljoen euro aan orders ^9! igehaald voor nieuw te ■5; 11 zeeschepen. Met deze ;9| ositie bezet Nederland in [3; icheepsnieuwbouw de •5jplaats in Europa na i*6( ind. Dat heeft de Vereni gt ederlandse Scheeps lui idustrie (VNSI) vrijdag i|oi deeld. In 2000 jaar haal- Nederlandse scheeps lui rs nog voor bijna 1,4 mil- i|e( ro aan orders binnen. J op Britse !s!ords-keten >,7( •°l 1 - Volgens de Britse 12I unday Telegraph hebben {,9 icipatiemaatschappijen |7j artners en CVC een bod )|9|5 miljoen pond sterling i|4 iljoen euro) uitgebracht g brds, een winkelketen in n fietsbenodigdheden. Irijf stond vanaf april te )e verkoop heeft geen :n voor de 131 Halfords- 3 n Nederland. Die vallen 5 Macintosh, eigenaar van 3 imenPietKlerkx. maandag 27 mei 2002 den haag - Vakbond Abvakabo FNV wil dat het nieuwe kabinet, werkgeversorganisaties en vak bonden afspraken maken over loonmatiging. Werknemers moe ten loon inleveren in ruil voor het verbeteren van de arbeidsvoor waarden in de zorg en onderwijs. Dat vindt Guus van Huygevoort, die morgen tot voorzitter wordt gekozen van Abvakabo FNV, de tweede vakbond in ons land. Het pleidooi van Van Huyge voort is opmerkelijk. Tot nu toe was het corrigeren van de infla tie in de lonen een minimumeis van de vakbonden bij cao-on derhandelingen. Van Huyge voort wil in ruil voor het loslaten van die looneis dat het nieuwe kabinet 4 miljard euro investeert om de arbeidsvoorwaarden in het onderwijs en de zorg te ver beteren. Ook moeten met werk gevers harde en controleerbare afspraken worden gemaakt over ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. „Bijvoorbeeld hoe veel WAO-ers worden aangeno men of dat een zieke werknemer binnen een week duidelijke aan dacht en begeleiding krijgt." Abvakabo FNV heeft 360.000 le den in gezondheidszorg, wel zijnssector, onderwijs en gepri vatiseerde bedrijven als KPN. Van Huygevoort wil de inflatie- eis loslaten vanwege de stagne rende economie en de nood zaak om te blijven investeren in de publieke sector. „Ik denk dat de leden dat wel begrijpen," zegt Van Huygevoort. „Maar het is wel gelijk oversteken. Als het kabinet en de werkgevers de uit gestoken hand afwijzen, gaat het helemaal over." FNV is van plan de eisen van Abvakabo over te nemen. Werkgevers en het kabi net pleiten al langer voor loon matiging omdat de opdrijvende loonkosten de Nederlandse concurrentiepositie in gevaar brengen. De president van De Nederlandsche Bank riep vorige week op tot een nullijn in de cao's. Van Huygevoort beseft dat de kans groot is dat het kabinet niet ingaat op zijn eis meer geld te steken in zorg en onderwijs. In dat geval zal Abvakabo FNV gaan actie voeren. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De landen van de Eu ropese Unie moeten alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat ze de wereldwijde concurrentie slag verliezen. Als de productivi teit niet omhoog gaat en er geen ernst wordt gemaakt met eco nomische hervormingen, raakt Europa ten opzichte van de Ver enigde Staten onherstelbaar ver achterop. Dat zal ten koste gaan van banen, van inkomen en van de hoge Europese levensstan daard. Die waarschuwing komt van Eurocommissaris Liikanen, be last met ondememersbeleid en informatiemaatschappij. Hij on derstreept zijn woorden met nieuw rapport van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie, waarin de productiviteit in de afzonderlijke lidstaten wordt vergeleken met die in de Verenigde Staten en Ja pan. Uit de cijfers blijkt dat de EU veel verder achterblijft dan voorzien en dat de individuele lidstaten onvoldoende aandacht besteden aan onderwijs, trai ning, technologie, automatise ring en liberalisering van de markt. „Voor de meeste nieuwe banen is minstens middelbare school nodig", zegt Liikanen. De EU-landen geven naar de zin van de Commissie ook nog steeds te veel geld uit aan staats steun, hoewel de bedragen om- Van de EU-landen heeft alleen Luxemburg een arbeidsproduc tiviteit die zich kan meten met de productiviteit in Amerika. Nederland zit als goede Europe se tweede pal onder het Ameri kaanse niveau; Portugal sukkelt ver achteraan. Gemiddeld be draagt de Europese arbeidspro ductiviteit tweederde van die in de Verenigde Staten. Commissaris Liikanen legt .met zijn roep om actie de vinger op de zere plek. Twee jaar geleden hebben de leiders van de vijftien EU-landen afgesproken om de Europese economie zodanig om te vormen dat ze in het 2010 we reldwijd de concurrentie aan kan. Maar keer op keer blijft de uitvoering steken in nationale belangen, onderlinge menings verschillen en goede bedoelin gen. Tijdens de top in Barcelona in maart liep de liberalisering van de Europese energiemarkt vast op taai verzet van Frankrijk. Die verdeeldheid heeft een hoge prijs, zegt Liikanen. ,Als de lid staten en het dagelijks bestuur van de Unie hun eigen voorne mens niet serieus nemen, komt er van het strategische doel niets terecht en dat zal de Europese burger merken." berlijn/afp - Deutsche Telekom schrapt tot 2004 internationaal ongeveer 22.000 banen, 8 procent van het totale aantal arbeidsplaat sen. Bestuursvoorzitter Ron Sommer heeft dat gezegd tegen de Duitse krant Welt am Sonntag. Volgens Sommer zal de vermindering van het aantal werknemers vooral door vrijwillig vertrek kunnen worden bereikt. Bij Deutsche Telekom werken momenteel 265.000 mensen. Het aantal banen dat ver dwijnt, is kleiner dan de bonden vreesden. Die waren uitgegaan van 30.000. De onder neming verwacht dit jaar een recordverlies van 5,5 miljard euro te boeken. Tot 2005 denkt zij geen zwarte cijfers te kunnen schrijven. Morgen houdt Deutsche Telekom zijn jaar lijkse aandeelhoudersvergadering. Sommer zal zich dan onder meer moeten verant woorden voor de lage koers van het aandeel van zijn concern. Die koers lag vorige week even op 11,76 euro, het laagste niveau sinds de beursintroductie in 1996. Het lage koersniveau is volgens Sommer het gevolg van de algehele gang van zaken in de hele branche. door Achille Prick den haag - Met de creatie van een kale kip hebben Israëlische wetenschappers ethische gren zen overschreden. De kip is gene tisch van haar veren ontdaan zo dat uiteindelijk goedkoper kip penvlees kan worden geprodu ceerd. De Nederlandse consu ment zal er geen trek in hebben, voorspellen deskundigen. Vol trots presenteerde genetisch expert Avigdor Cahaner van de Hebreeuwse Universiteit in Je ruzalem vorige week zijn kale kip. Hij kruiste vogels met het zogenaamde 'naakte nek-gen' met gewone kippen. De kale va riant kan goed gehouden wor den in warme landen omdat ze beter bestand zijn tegen hitte. Verder zijn ze minder vet dan hun gevederde vrienden en hebben 'kale- kippenboeren' geen koelsystemen, verenpluk- machines en sloten water nodig. Hen blijven ook bergen veren bespaard. Voordelen: in ontwik kelingslanden kunnen nu ook kippenboeren aan de slag, de fokkerij is milieuvriendelijker door minder electriciteit- en wa terverbruik en kippevlees wordt goedkoper. „Iedereen blij zou je zeggen, maar ik denk niet dat de kippen er blij mee zijn", zegt Monique Bestman van het Louis Bolk-in stituut, een wetenschappelijk onderzoeksinstituut voor de biologische landbouw. „Kippen hebben soms, als gevolg van stress of andere stoornissen, de neiging om elkaar met hun sna vel te pikken. Veren zijn dan nog enigszins een beschermende laag. Kippen zonder veren zul len elkaar al snel vreselijk toeta kelen. Verder beschermen veren ook tegen bijvoorbeeld struiken en dergelijke. Zonder veren is een kip dan ook veel gevoeliger voor allerlei infecties." Los van mogelijke praktische obstakels, vinden belangenorga nisaties dat wetenschappers op deze manier te ver gaan met het aanpassen van dieren. „De kip heeft geen eigenwaarde meer, maar wordt puur gezien als een productie-eenheid waar je alles mee mag doen wat je maar wilt", zegt directeur Ruitenbeek van Platform Biologica. „Fokken en veredelen van rassen is van alle tijden en kan, maar het weg nemen van duidelijke kenmer ken bij een dier gaat veel te ver." Ook de Dierenbescherming rea geert geschokt op het bericht uit Israël. „Met stier Herman en schaap Dolly waren de argu menten altijd dat alleen voor medische doeleinden en in het belang van de dieren zelf zou worden geëxperimenteerd", zegt woordvoerder Niels Door land. „Nu zijn we dus aanbe land bij het puur economische motief; we passen het dier aan aan het systeem, terwijl we het systeem zouden moeten aan passen ten gunste van het wel zijn van het dier. Er zijn nog steeds geen ethische grenzen getrokken omdat het debat niet serieus wordt gevoerd. Vissen zonder schubben zullen wel het volgende nieuwtje zijn, dat bakt immers beter." Woordvoerder D. van de Riet van het Productschap voor Vee, Vlees en Eieren ziet het allemaal nog niet zo somber. „Los van de vraag of dit soort ontwikkelin gen wel of niet wenselijk zijn, denk ik dat het vlees van kale kippen sowieso geen succes wordt in Nederland. De consu ment hecht hier steeds meer waarde aan de productiewijze en de natuurlijkheid van zijn voedsel. Op etiketten wordt steeds meer verteld over de her komst van vlees. Als daarop staat dat het gaat om vlees van een genetisch aangepast kip, laat de Nederlander het liggen, ook al is het goedkoper". Helsinki - Leden van een jeugdorganisatie vóór het behoud van kern energie vieren feest voor het Finse parlement. Dat besloot vrijdag met een meerderheid van 107 tegen 92 voor de bouw van een nieuwe, vijf de kernreactor. Als gevoig van die beslissing kondigde de Finse Groene Partij gisteren aan zich uit de regering terug te trekken. De partij be heert in het kabinet van premier Paavo Lipponen de milieu-portefeuil le en bezet elf van de tweehonderd zetels in het parlement. Groenen- voorzitter Osmo Soininvaara zei dat zijn partij zich nu zal concentreren op de verkiezingen van volgend jaar. Foto: Reuters/Kimmo Mantyla voorburg/anp - Het vertrouwen van producenten in de economie is afgenomen. De stemmingsindi cator van ondernemers in de industrie kwam in april uit op -2,0. Dat is 1,3 punt lager dan in maart Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de voorgaande vier maanden was het vertrouwen juist geleidelijk weer aan het toenemen, na een dieptepunt van - 5,6 in november 2001. Hoewel het vertrouwen te rugliep in april, is de orderpositie van de Neder landse industrie verbeterd. Het indexcijfer kwam uit op 93,4 tegen 92,7 in maart (juni 2000=100). Oud-KLM-baas herstelt rust in Zwitsers wespennest lurice Wilbrink ig - Het Nederlands im- ibeleid lijkt een kostbare worden. Economisch on- leert dat de gemiddelde int meer vraagt van de ve voorzieningen dan er- Iraagt in de vorm van be- n en premies. om een immigratiestop :n dicht'; 'Nederland is nkt in Europa steeds lui- opkomst van Fortuyn en ces van extreem-rechtse listen als Le Pen in jk en Haider in Oosten- daarvan het bewijs, ip die trend staan de de pleidooien voor het talen van migranten, wordt steevast gewezen ;oeiende tekorten op de markt die zijn te ver- 1 als gevolg van de ver- jwekkende beeld van öepsbevolking die na at krimpen als gevolg vergrijzing, werd vorige tg eens beklemtoond president van De Ne- sche Bank, Wellink. Hij ch uit voor het binnen in buitenlandse arbeids- ïi. Dek van ABN Amro laat de vergrijzing na 2010 lisch pijn gaat doen. Tot de verhouding tussen bevolking en niet-actie- vrij gunstig, maar daar- Ide potentiële beroeps- tig slinken en dat kost le hoge kosten van de vergrijzing drukken steeds zwaarder op de economie, te meer daar ze moeten worden opgebracht door een relatief kleine beroepsbevolking. Bevolkingsonderzoekers van de Verenigde Naties rekenden twee jaar geleden voor dat in een Eu ropa zonder immigratie van buiten de EU de pensioenge-* rechtigde leeftijd omhoog moet naar 76 jaar. Alleen zo kan in dat geval de huidige verhouding tussen werkenden en niet-wer- kende bejaarden in tact blijven. Dan kunnen de EU-landen de groeiende kosten van de vergrij zing opvangen. Zou hetzelfde resultaat geheel via de weg van immigratie moe ten worden bereikt, dan zou de EU vijftien keer zoveel immi granten moeten opnemen dan in de jaren negentig het geval was. Voor Nederland betekent dat 17 miljoen nieuwkomers tussen 1997 en 2050, gemiddeld 300.000 per jaar. Maar ander onderzoek waar schuwt voor negatieve econo mische effecten van immigratie. Zo doen immigranten in Neder land, afkomstig uit niet-westerse landen, gemiddeld een hoger beroep op de sociale zekerheid en subsidies. Daar staat tegen over dat ze relatief weinig belas tingen en premie afdragen, om dat ze vaker werkloos of afge keurd zijn, of slecht betaald werk doen. Doorslaggevend is de groep van 25- tot 65-jarigen. In die leeftijd, als ze tot de beroepsbevolking horen, is de gemiddelde immi grant een 'netto-ontvanger'. De gemiddelde autochtone inwo ner van Nederland is in die pe riode van zijn leven een 'netto betaler': hij betaalt meer aan premie en belasting dan hij 'ontvangt' uit collectieve voor zieningen. Hoeveel de gemiddelde niet- westerse immigrant tussen zijn of haar 25ste en 65ste kost, is volgens CPB-onderzoeker Roo- denburg sterk afhankelijk van het succes van integratie. An ders gezegd, in welke mate hij of zij er in geslaagd is op te klim men naar het sociaal-economi sche gemiddelde van de autoch tone bevolking. Bij een mislukte integratie kun nen de kosten voor de overheid per immigrant oplopen tot 120.000 euro per persoon, ge meten over zijn hele verblijf in Nederland, voor een immigran tengezin met twee heel jonge kinderen loopt dat op tot ruim 225.000 euro. Het positieve effect op de eco nomie is het grootst als er immi granten worden uitgenodigd van 25 jaar, die goed zijn opge leid. Het CPB waarschuwt dat het huidige Nederlandse beleid elke selectie 'aan de poort' op leeftijd en opleiding goeddeels onmo gelijk maakt - dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het immigratie beleid van de VS. Het planbureau wijst er verder op dat arbeidsmigranten veelal worden gevolgd door hun ge zinsleden, die doorgaans meer vragen van collectieve voorzie ningen dan dat ze er financieel aan bijdragen. Tenzij ook zij zich snel weten op te werken. De langdurige ervaringen in Ne derland op het gebied van de gezinshereniging van Turken en Marokkanen leren dat dit laatste bepaald niet vanzelfsprekend is. door onze correspondent Bob Kroon sankt gallen - Uit de brokstuk- ken van Swissair herrees op 1 april dit jaar een nieuwe Zwitser se luchtvaartmaatschappij, met de naam 'Swiss'. De oud-KLM- baas Pieter Bouw kreeg er de lei ding. Hij is begonnen aan wat een onmogelijke missie lijkt, maar de eerste resultaten zijn hoopgevend. „We doen het beter dan ik had durven hopen, maar met de huidige problemen in de Euro pese luchtvaart is het nog te vroeg voor optimisme." Prof. drs. Heter Bouw is uitgenodigd voor het jaarlijkse Internationale Symposium van de prestigieuze Handelshochschule in St. Gal len en spreekt het stampvolle Auditorium toe. Met zijn donke re streepjespak, grijze kuif en bril voorop de neus komt de nieuwe 'Swiss'-baas, ook nog hoogleraar aan de Twentse Uni versiteit, eerder professoraal dan zakelijk over. Maar in een gesprek met deze krant wil Bouw wel wat kwijt over het hoe en waarom van zijn merkwaardige overstap. Wat heeft hem als oud-KLM'er bewogen zich in het wespennest van de Swissair-Crossair fusie te storten? „Na de afgang van Swissair, ooit het goudhaantje van de Europe se luchtvaart, was de fusie met Crossair inderdaad een wespen nest van tegenstrijdige belangen en persoonlijke conflicten," beaamt Bouw. „Ik was gewoon sprakeloos, toen de Swissair vloot vorig jaar op Europese luchthavens aan de ketting werd De opbouw van Swiss komt juist in een periode dat de traditionele luchtvaartmaatschappijen hevig be concurreerd worden door prijsbrekers. Foto: Reuters/Georgios Kefalas gelegd, omdat ze hun brand stofrekening niet zouden kun nen betalen. Het saneringspro ces verliep nogal chaotisch. Om de rust te herstellen, kwamen de Zwitsers uiteindelijk tot de con clusie, dat de voorzitter van de nieuwe Raad van Bestuur beter een buitenstaander kon zijn. Maar waarom per se een KLM- man? „Ik had al jarenlang nau we contacten met de Zwitserse collega's," zegt Bouw. „In mijn KLM tijd was er nauwe samen werking met Swissair op tech nisch en onderhoudsgebied en ik kon persoonlijk uitstekend overweg met Swissair president Loepfe en de Zwitsers in het al gemeen. Zo kwamen ze bij mij terecht en ik vond het een inte ressante uitdaging." Dat het Swissair als onderne ming in een rampzalige duik vlucht raakte was ook voor Bouw een 'surrealistisch gebeu ren.' Hij wil niet over persoonlij ke verantwoordelijkheden van zijn voorgangers praten, maar meent wel, dat twee factoren er uit springen. Omdat Zwitser land verkoos buiten de EU te blijven, probeerde Swissair an derszins vaste voet aan de grond te krijgen in het Europese lucht- vaartbestel. Dat leidde tot de geldverslindende fusies met de zieltogende Sabena en régionale Franse maatschappijen zoals Air Littoral. Een rampzalige beslissing, be vestigt Bouw. „De toenmalige Swissair leiding heeft de zaak onderschat. Ze hadden weinig notie van de macht van de vak bonden en politici in België en Frankrijk. Daarbij kwam ook nog de klap van de elfde sep tember en toen was het snel ge beurd." De herstructurering van Cross- air, waaraan de jumbo vloot van wijlen Swissair werd toege voegd, verliep aanvankelijk moeizaam. Swissair piloten ver dienden 30 procent meer dan hun 'regionale' Crossair colle ga's en wensten niet in te leve ren. „Kosten drukken in een duur land als Zwitserland is niet gemakkelijk," beaamt Bouw. „Maar daar moet het toch naar toe. We kunnen in Europa ook niet om allianties heen als we willen overleven. De opbouw van Swiss komt in een periode dat de traditionele luchtvaartmaatschappijen hevig beconcurreerd worden door de stormachtige opkomst van prijs brekers als easyjet en Ryan Air. Veegt de flamboyante easyjet - baas Stelios Haji-Ioannou de vloer niet aan met de gevestigde luchtvaartorde? „Nou, dat gaat niet helemaal op", lacht Bouw. „We hebben natuurlijk een hoop last van die jongens, maar ze hebben een totaal ander concept. Ze vliegen alleen regionaal en point-to- point. Hun fonpule is niet mak kelijk in te passen bij traditione le maatschappijen, zoals British Airways en de KLM hebben er varen." Maar Bouw ziet de prijsbrekers niet louter als luizen in de pels. „Dank zij easyjet en Ryan vlie gen er nu meer mensen dan ooit tevoren. Ze hebben een nieuwe markt aangebood en op den duur profiteren ook wij daarvan. We moeten sowieso af van het idee van nationale luchtvaartmaatschappijen. Het luchtvervoer moet naar een in frastructuur die de economie van een bepaalde regio dient. Als de verkeersleiding nu eens echt Europees geregeld werd. zoals in Amerika, zouden we de kosten met de helft kunnen drukken en de vervoerscapaci teit met 30 of 40 procent kun nen opvoeren. Ik ben mijn leven lang voorvechter geweest van een Europees luchtruim. Maar de politieke obstakels blijven enorm en het zal nog wel even duren."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7