Dreigement Bouterse aan Nederlanders J 'Er zijn meer doedelzakken dan alleen Schotse Shinji Ono en Zinedine Zidane opgenomen in ziekenboeg WK 'Vandaag blijkt dat Van Gaal wel een grappige man is' i Ex-legerleider vreest arrestatie Bevroren oceaan onder oppervlak Mars ontdekt 1 m H 7 2002 ERA 0 u 2 0 0 2 3 halen, 2 betalen! Leidsch Dagblad NR. 42933 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG €1,50 i GEMEEN ptoestel van brak ,ci,j er stukken in voor rendum A-leider .5*3 erpresident it van een eins blijkt haven "11 rijk viert tehoud titel Ina Navratilova noment van de /Inning is veel te i alleen daarvoor i en nergens rs voor len - Televisiepresentator iter van BNN Bart de lQ zaterdag op 35-jarige verleden. Collega's en ■rein luit de mediawereld I en geschokt. Ondanks nd was dat de BNN'er I zou worden, kwam leeri 'toch onverwacht. De erd drie weken geleden c nen in het Leids Uni- if bi Medisch Centrum met diesontsteking. Een mocht niet meer ba- de Graaff liep op zijn een zeldzaam virus op j lieren aantastte. Jesprek van de Dag noet ...eter zijn' - CDA en WD willen jst Pirn Fortuyn (LPF) is over politiek gevoe- Sj irwerpen zolang er nog uw kabinet is. Dat zei- e partijen na een de vol verwarring rond raai pardon over ille- uitlating van vice- orzitter Hoogendijk, Uegalen een ver blij fs- ing krijgen, werd door er Herben afgezwakt. i linnenland Leidsch OPGERICHT 1 /WAART 1860 Dagblad maandag 2~J MEI 2002 rijswiik/anp - De Surinaamse ex-legerleider Bouterse denkt dat de oefening van Nederlandse ma riniers in Suriname is bedoeld om hem op te pakken en het land uit te brengen. Volgens hem zullen de Nederlanders in Suriname het dan niet gemakkelijk krijgen. Aan de mariniers die naar Suriname komen, liet hij weten: Jullie zijn vrij om te komen maar niet vrij om weer weg te gaan." Defensieminister Assen noemt het ongepast dat Bouterse als oud-militair weerloze burgers bedreigt, nota bene op basis van een ongegrond vermoeden van arrestatie. „Hij heeft weer zijn ware aard getoond", zei vice- president Ajodhia gisteren op zijn beurt. De uitspraken van Bouterse mogen volgens politie ke waarnemers niet ongestraft blijven, justitie moet ingrijpen. Ajodhia houdt het er vooralsnog op dat deskundigen die uitspra ken zullen bestuderen en dat de regering, indien nodig, gepaste maatregelen zal nemen. Parlementsleden van de coalitie hebben zich in het openbaar niet over de jongste uitspattin gen van Bouterse uitgelaten. Maar ook zij wensen naar ver luidt maatregelen tegen hun collega-volksvertegenwoordiger van de oppositie. Het stoort hen bovendien dat de veiligheids mannen van Bouterse gewa pend het parlementsgebouw in en uit lopen zonder dat de par- lementsleiding hier een stokje voor steekt. De dreigende taal van Bouterse heeft de Surinaamse samenle ving in rep en roer gebracht, maar minister Assen heeft tot kalmte gemaand. „De vrees van de heer Bouterse om opgepakt te worden, is volkomen onge grond. Er is geen reden tot pa niek", zei Assen. De bewindsman benadrukte dat de jungletrainingen van onge veer veertig Nederlandse mari niers in de komende vijf weken gewoon doorgaan. Er is volgens hem een Nederlands verzoek op komst om in november hon derd mariniers voor jungletrai ning naar Suriname te sturen. Kennelijk geen prettig vooruit zicht voor Bouterse. Bemande expeditie nu topprioriteit Nasa eindhoven/gpd - Een Nasa-son- de heeft grote hoeveelheden ijs ontdekt net onder het oppervlak van de planeet Mars. Dat meldt de Britse omroep BBC. Een be mande expeditie naar Mars is voor het Amerikaanse ruimte vaartbureau nu topprioriteit. De ontdekking van de sonde Mars Odyssey bevestigt de op vatting dat op de Rode Planeet in het verleden leven is ont staan. De sonde doet sinds vorig jaar onderzoek vanuit een baan rond Mars. Het water bevindt zich in het zogenaamde regoli- th. Dat is de rotsachtige stoflaag die het oppervlak van de planeet bedekt Het water is ontdekt met behulp van een zogenaamde gamma- straal-spectrometer. Grote hoe veelheden ijskristallen zouden zich minder dan een meter on der het Marsoppervlak bevin den. Ze zijn aangetroffen ten zuiden van de zestigste breedte graad op de planeet. Naar ver wachting zal zich ook op het noordelijk halfrond ijs bevin den, maar het zoeken daarnaar is momenteel onmogelijk omdat het daar nu winter is. De Nasa-experts die de signalen van de Mars Odyssey bestude ren, toonden zich verbaasd over de kracht van het signaal van de spectrometer. Ze hadden ver- (advertentie) P E N JUNI U 1 Z R T _E www.era.nl Nationale Doedeldag op terrein van kasteel Oud-Poelgeest wacht enkele jaren nodig te zul len hebben om de aanwezigheid van ijs op Mars aan te tonen. Dat het hun binnen enkele we ken is gelukt, duidt er volgens de onderzoekers op dat het om enorme hoeveelheden moet gaan. De ontdekking is van groot be lang, omdat zij kan helpen bij het vaststellen van een landings plaats voor een eventuele be mande expeditie naar Mars. Willen astronauten geruime tijd doorbrengen op de onherberg zame planeet, dan moeten ze over water kunnen beschikken. Het is voor Nasa onpraktisch om dat water met de ruimte vaarders mee te sturen omdat het te veel plek zou innemen in een ruimtevaartuig. Een bemande expeditie wordt bovendien extra interessant om dat astronauten nu op Mars op zoek kunnen gaan naar sporen van vroeg-Martiaans leven. Daarvan denken wetenschap pers dat het zich ontwikkeld kan hebben in de tijd dat het ijs nog vloeibaar was. Volgens Nasa-experts zou het ijs, indien het in gesmolten vorm aan het oppervlak aanwe zig was, genoeg water bevatten om de hele planeet te bedekken met een oceaan van vijfhonderd meter diepte. door Coen Polack oegstgeest - Een opwaaiende, geruite rok toont twee harige benen in lange zwarte sokken. Een grote, baardige Schot, met een doedelzak zo groot als een flink uit de kluiten gewassen big, struint over het terrein rond Kasteel Oud-Poelgeest in Oegst geest. Daar werd gistermiddag de zestiende Nationale Doedel dag gehouden, met doedelzak ken in alle soorten en maten en uit alle hoeken van Europa. Midden op het terrein rond het kasteel lijkt het alsof honderden mobiele telefoons met verschil lende beltoontjes tegelijk af gaan. Voor een instrument dat al vele eeuwen meegaat, klinken de tonen van de kleinere doe delzakjes opvallend blikkig en digitaal. Hoewel er groepen zijn uit Macedonië, Galicië, Honga rije, Turkije en Bulgarije valt er aan Schotse doedelzakken niet te ontkomen. Zelfs in het kas teel hoor je de luide Schotse to nen die op een uithoek van het grasveld worden gespeeld. Organisator Jeroen de Groot: „We willen vooral laten zien en horen dat er ook andere doe delzakken zijn dan alleen de Schotse. Het verschil tussen de Schotse zakken en die uit ande re landen is dat de Schotse vari ant vele malen harder klinkt. Zo divers als de doedelzak zijn ook de muzikanten die erop spelen. Onder een boom speelt een man van middelbare leef tijd in zijn dagelijkse kloffie op een klein oosters zakje, dat hij met gemak onder zijn oksel klemt. Even verderop staan vier stoer bebaarde, borüdge Schot ten, in vol ornaat, met joekels van doedelzakken die ze tijdens het spelen verschillende keren omhoog moeten hijsen om het instrument onder controle te kunnen houden. De klankpij- pen torenen hoog boven hoof den van de muzikanten uit. De schelle kakofonie van tonen is oorverdovend. „In België is op het moment een ware doedelzak-revival aan de gang", vertelt Joop Aalbers van Stichting Draailier en Doe delzak. „Jongere muzikanten herontdekken de doedelzak en de draailier en nemen les. De Stichting Draailier en Doedel zak is in Nederland een van de organisaties die les geven in het bespelen van deze instrumen ten. We concentreren ons voor al op het repertoire dat in voor gaande eeuwen in Nederland en Vlaanderen is geschreven. Jazeker in Nederland. Kijk maar naar de schilderijen van Breu ghel en Bosch: overal doedel zakken. Het waren in die tijd zeer geliefde instrumenten aan het hof." „Er is veel barokmuziek gecom poneerd voor de doedelzak. Momenteel spelen veel blokflui tensembles zich de kramp in hun vingers om dat repertoire weer tot leven te brengen. De Nederlandse doedelzakken wa ren kleine, elegante zakjes met een beperkt volume. Het waren poëtische instrumenten, die vooral gebruikt werden als be geleiding voor dans of zang. Kijk, op die Schotse doedelzak- muriek valt nauwelijks te dan sen. Je kunt wat zwaarden op de grond neerleggen en daar wat overheen hupsen, maar echt dansen doe je samen, op mooie genuanceerde muziek. Daar hoef je bij de Schotse zak ken niet om te komen." (advertentie) tokio/kyodo - Shinji Ono is gis teren voor onderzoek in een Ja pans ziekenhuis opgenomen. De middenvelder van Feyen- oord klaagt al langer over hevige buikpijnen. Ono werd in de oefenwedstrijd tegen Zweden (1-1) in de 56ste minuut gewisseld. Na het duel klaagde de 22-jarige internatio nal over extreme vermoeidheid. Hij beweert uitgeput te zijn na zijn eerste seizoen in Europa. Omdat de buikpijnen gisteren weer opspeelden, werd hij voor testen opgenomen. De uitslagen worden vandaag bekend. Zinedine Zidane heeft in de oe fenwedstrijd van Frankrijk tegen Zuid-Korea (3-2) een ernstige blessure opgelopen. De duurste 2CG2 FIFA WORLD CUP I43R£A]APAN speler van de wereld werd in Suwon in de 38ste minuut met een dijbeenblessure vervangen. In de tweede helft keek hij van de bank toe met een pak ijs om het dijbeen. Na de wedstrijd bleek bij een scan de spier in gescheurd te rijn. De midden velder raadpleegt vandaag een specialist in Seoul voor de defi nitieve diagnose. Zijn meespe len in de openingswedstrijd vrijdag tegen Senegal is in ge- vaar.Zidane arriveerde woens dag in Azië, twee dagen later dan rijn ploeggenoten. De spe ler van Real Madrid wilde bij de geboorte van rijn derde zoon in Parijs rijn. Pagina WK voetbal: Ook NOS heeft een flinke kater £tos Andrélon shampoo, conditioner en styling per stuk aal vanaf 2.'® Raoul Heertje krijgt in Noordwijk kladblok van de (oud-)bondscoach door Coen Polack noordwijk - Stand-up comedi an Raoul Heertje ontving de af gelopen jaren, naar eigen zeg gen, de aantekeningen die Louis van Gaal maakte toen hij coach was van het Nederlands elftal. 'Het kladblok van de bonds coach' is de titel van het boekje waarin hij deze aantekeningen heeft gebundeld. Van Gaal over handigde Heertje zaterdag in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin het eerste exemplaar. „Het kladblok van de bonds coach." Van Gaal spreekt de woorden in een zucht uit. „Vol gens mij heeft Heertje ze niet geschreven door de ogen van de coach", analyseert hij de noti ties, die eerder als columns ver schenen in Sportweek. „Ze ko men eerder vanuit de speler en dus vanuit de journalist, want die staat altijd aan de kant van Raoul Heertje amuseert zich met de kladbloknotities van Van Gaal. Foto: Dick Hogewoning de speler." Van Gaal heeft 'weinig tijd' om Sportweek te lezen. „En sinds ik geen bondscoach meer ben, krijg ik het blad ook niet meer gratis opgestuurd." Nu hij een deel van het 'kladblok' heeft ge lezen, kan hij er wel om lachen. „Maar ik denk dat Co Adriaarise of Wamberto minder zullen la chen als ze dit onder ogen krij gen." Heertje noemt eerlijkheid en di rectheid de twee belangrijkste kenmerken van Van Gaal. „Ik ben er vanuit gegaan dat Louis de dingen zegt zoals ze rijn. Ik heb er natuurlijk wel veel grap pen van gemaakt, terwijl Van Gaal nou niet bekend staat als een moppentapper. Maar van daag blijkt dat hij wel een grap pige man is. Iemand zonder ge voel voor humor was nooit naar deze uitreiking gekomen. Ik moet wel zeggen dat alles wat ik van de man weet, gebaseerd is op rijn optreden in de pers." Het 'kladblok' bevat een schat aan voetbal-oneliners als: 'In balbezit hebben we maar 10 man zonder bal', 'In onder schepte cocaïne worden vaak sporen van Dani's haar gevon- tr den' en 'Dit Spanje kun je niet vergelijken met het Spanje van Imca Marina'. Op bijna iedere pagina staan ideetjes voor persconferenties genoteerd, voor uitspraken waarmee de bondscoach de ver zamelde sportpers te lijf kan. Heertje: „Van Gaals probleem is dat veel voetbaljoumalisten jon gens van mijn leeftijd rijn die Cruijff adoreren. Die plaats kan Van Gaal nooit innemen." Heertje kan wel begrip opbren gen voor Van Gaals lastige posi tie tegenover de pers. „Hij denkt over alles na want hij moet rijn verhaal klaar hebben voor de journalisten. Als je wint zeurt er niemand, maar als je verliest moet je jezelf verdedigen. Daar naast pakt Van Gaal de pers waar hij maar kan, waarschijn lijk omdat het niveau van de Ne derlandse sportjournalistiek vaak bedroevend laag is." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Lèidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De ene doedelzak is de andere niet, zo bleek gistermiddag op het terrein van kasteel Oud-Poelgeest. Behalve de grote Schotse doedelzakken, waren er op de Nationale Doedel dag ook kleinere Oosterse varianten te horen. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1