Katwijk viert lijfsbehoud als een titel Het leed is door Sparta nog niet geleden SI 10 Wolde leden Bommel te voor Barca kri belooft schap Verkerk niet ifdtoernooi il stapt de fiets Ploeg verslaat ONS Sneek De Ridder sluit loopbaan toch nog goed af WK TRIBUNE SPORT maandag 27 mei 2002 FC maakt het I, Warmunda doelpunten >p de Spelen t geen plaats >r vredesengel beba - Mamo Wolde is in een ziekenhuis in beba overleden. De ër won de marathon op npische Spelen van 1968 co-Stad. Hij pakte er bo- zilver op de 10 kilome- Ide werd zeventig jaar. ivas de tweede Ethiopiër npisch kampioen werd ïarathon. Abebe Bikila i960 de eerste. In 1972 Wolde in München weer lympische marathon, ligde toe als derde. >NA - De transfer van in Bommel van PSV ircelona lijkt van de >e nieuwe trainer Louis t il is weliswaar gechar- ran de international, ar^a hikt tegen de vraag- n 25 miljoen euro aan. zal eerst spelers moe- ipen om versterkingen „Ik verwacht eerlijk lat Van Bommel blijft", Amesen, technisch van PSV. carlo - President Luca tezemolo van Ferrari iterschap beloofd. Zijn e-1-renstal gebruikt n geen teamorders meer ce om de wereldtitel, zei lan zaterdag in Monte errari kreeg veel kritiek rand Prix van Oosten- ar koploper Rubens Bar- twee weken terug op de teamleiding zijn noot Michael Schuma- passeren. „Zoiets kan één keer doen", aldus tezemolo. d Prix Monaco behoort itoe f trainer trecht - FC Utrecht heeft Foe- (40) zaterdag benoemd 'e coach. Booy volgt lelaar op, die recente- rontract verbrak. Hij te- r een jaar. Hij was as- :ainer bij de voetbal zijn actieve tijd was ivaller. Hij speelde ibuur, De Graafschap, ille, FC Groningen, KV AA Gent en FC Het is de tweede op- :nde keer dat de leiding :ht de tweede trainer Irschuiven. Met Adelaar, assistent onder Mark ;ebeurde dat ook. Martin Verkerk is er za- l liet in geslaagd zich te n voor het hoofdtoer- yn Roland Garros. De Al- tennisser verloor in de Dnde van het kwalifica- ïooi met 5-7 6-3 6-3 van sman Eric Prodon. Sie- verloor vrijdag al zijn i de laatste ronde van de aties. Daarmee is de mdse inbreng op Roland leperkt tot vier spelers oofdtoemooi: Seda ider, Miriam Oremans, chalken en Raemon De Belgische wielren- Irej Tsjmil beëindigde i zijn loopbaan, in de ipe van de Ronde van 5e geboren Moldaviër idigde zijn vertrek zater- na zijn overwinning in Ie etappe. Tsjmil had langekondigd door te aan tot na het WK. Een :el probleem ligt ten ag aan het besluit nu al ten. De kopman van de irmatie wilde graag tot doorfietsen. De hoofd- had daarvoor een bud- fServeerd, maar de be- financiële steun van de isors ontbrak. imp sterk in secondenspel door Willem Spierdijk ermelo - Het leek of de geschie denis zich herhaalde. Hossende, in oranje gehulde supporters, die proberen spelers het shirtje te ontfutselen; het 'we are the champions' dat uit de luidspre kers schalde en voetballers die el kaar van geluk in de armen vie len. Maar Katwijk haalde zater dag niet de vijfde titel op het hoogste amateurniveau binnen, de ploeg had zojuist door een 4-1 overwinning op ONS Sneek de plaats in de hoofdklasse veilig gesteld. Het gaat te ver om te stellen dat de ontlading bij spelers hetzelf de was als bij een kampioen schap. Maar de vreugde was enorm, de verzorger sjouwde een krat bier de kleedkamer bin nen en trainer Alfons Groenen dijk werd onder de douche ge zet. Even later zocht de trainer, inmiddels gekleed in een korte zwarte broek en met z'n natte plunje in een plastic tasje in de hand, naar de verklaring waar om het toch nog goed was geko men met Katwijk. Kritiek Groenendijk ontweek de vraag of z'n eerste jaar als hoofdtrai ner 'leuk' was geweest. De Lei derdorper had moeten wennen aan de vrijblijvendheid van het amateurvoetbal, kreeg te maken met felle kritiek van de hoofd sponsor en van de supporters. „Iedereen ging zich ermee be moeien." De ex-profvoetballer van FC Utrecht omschreef het seizoen als 'leerzaam'. Vorige week be loofde hij de Katwijk-aanhang in een interview een veel 'plezieri ger' seizoen. Maar intussen is de vraag of hij die belofte gestand doet. Terwijl Groenendijk voor de deur van de kleedkamer het seizoen nabeschouwde, piepte zijn mobiele telefoontje bijna onophoudelijk door binnenko mende sms'jes van FC Utrecht spelers, die de voormalig collega felicteerden en aangaven dat ze in hem de nieuwe assistent-trai ner (en opvolger van Foeke Booy) zien. Als Groenendijk wel blijft, kan hij revanche nemen voor een seizoen waarin de technische staf van Katwijk het opbouwen van een nieuw team te gemak kelijk heeft opgenomen. De trai ner hoopte dat er vanzelf opvol gers zouden opstaan voor het vertrekkende duo John van der Meer/Vincent Bon, de beide spelbepalers, en verwachtte spits Barry Dubbeldeman topfit aan de start van het seizoen te krijgen. Het gebeurde allebei niet. En toen er nog wat blessu res bijkwamen en 'aankopen' niet brachten wat ze zouden moeten brengen, was de basis voor een rampseizoen gelegd. Pas toen Vincent Bon in maart van zijn wereldreis terugkeerde, begon Katwijk in een goede af loop te geloven. „Ik denk dat de terugkeer van Vincent Bon enorm belangrijk is geweest. We misten een leider op het veld, Vincent kon de mensen wel op de goede plaats zetten. Als hij nog een paar weken langer in die Inca-tempel had gezeten, waren we gedegradeerd", dacht Groenendijk. Bon Ook tegen ONS Sneek, op het neutrale veld van DVS'33 in Er melo, speelde Bon weer een be langrijke rol. Hij voorzag zijn ploeg van aanvallende impul sen, maar controleerde vooral verdedigend. Door het degelijke optreden van de defensie kwam Katwijk nauwelijks in gevaar. De ploeg speelde zeker niet groots, maar begon na een kwartier spelen wel met het creëren van kansen. De eerste was een mooie solo van Marco de Rid der, die de bal echter bij het passeren van doelman Lars Mel- lema kwijtraakte. De laatste in de eerste helft was voor Barry Dubbeldeman die door Karim Hajji alleen voor de doelman was gezet. Dubbeldeman schoot beheerst raak; 1-0. ONS Sneek was maar één keer gevaarlijk. Een corner van Ronald Moesto- redjo werd door Daniël Hensen bij de tweede paal van de lijn gekopt. Ook na rust beheerste Katwijk de wedstrijd. De ploeg moest al leen op zijn tellen passen bij corners en vrije trappen en daar ontstond dan ook de gelijkma ker uit. Een vrije trap van Leo de Wagt werd met het hoofd ver lengd door Ton Haarman: 1-1. De twijfel over een goede afloop voor Katwijk duurde maar dertig Katwijk-speler Martin van Leeuwen kust Marco de Ridder. De Ridder speelde zaterdag zijn laatste wedstrijd voor Katwijk. Hij scoorde twee keer tegen ONS Sneek. Foto: Niek Ouwehand seconden. Door een misver stand in de verdediging van de Friezen kon Sander Molenaar alleen op het doel afgaan en via de doelman voor 2-1 zorgen. Sneek maakte daarna niet meer de indruk in een goede afloop te geloven. De beste kansen waren in het laatste halfuur voor Kat wijk, dat door twee doelpunten van Marco de Ridder op 4-1 kwam en zo het hoofdl schap veilig stelde. Het 'kampi oensfeest' kon beginnen. Katwijk - ONS Sneek 4-1 (1-0). 37. Dubbeldeman 1-0, 52. Haarman 1-1, 53. Molenaar 2-1, 87 De Ridder 3-1, 90. Ridder 4-1. Scheidsrechten Leushuis. Toeschouwers: 2000. Gele kaarten: Pronk (Katwijk), De Wagt (ONS Sneek). Katwijk: Varkevisser; Heijmans, l'Ami, Bon, Hensen; Van Leeuwen; Molenaar (80. Verkade), Pronk; Hajji (63. De Bie), Dubbeldeman (75. Noorlander), De Ridder. door Willem Spierdijk ermelo - Het is nog goed geko men voor Marco de Ridder. Zo'n glanzende loopbaan (met vier kampioenschappen) ver diende niet om afgesloten te worden met degradatie uit de hoofdklasse. De Katwijk-speler beëindigde z'n carrière met twee doelpunten en een 4-1 overwinning op ONS Sneek Het waren de eerste twee doelpun ten van Marco de Ridder in deze competitie. Hij speelde elf seizoenen en 322 wedstrijden in Katwijk 1, hij maakte daarin 157 goals. „Dat is één op twee", vertelt de links buiten en hij moet die rekensom dit seizoen al vaker hebben ge maakt. Er waren wedstrijden bij dat De Ridder maar naar het doel hoefde te kijken of de bal lag er in. Maar dit seizoen wilde het maar niet lukken. Trainer Alfons Groenendijk overwoog nooit om de linksbui tenplaats alvast aan z'n opvolger Chris de Bie te gunnen. „Ik heb een tijd geleden een gesprek ge had met Marco en gezegd dat hij zich nog één keer moest op laden en alles moest doen om zichzelf een waardig afscheid te bezorgen." Dat is gelukt. Met twee doel punten kwam er een einde aan een loopbaan die zoveel hoogte punten kende. „Ik heb ver schrikkelijk veel geluk gehad dat Arie Lagendijk me ooit bij SJC weghaalde. Vv Katwijk heeft me zoveel mooie herinneringen op geleverd." Het laatste jaar was het enige uit z'n loopbaan bij Katwijk dat in het teken stond van degradatie. De Ridder: „We hebben dit sei zoen de eigen jeugd een kans gegeven. Ik denk dat het goed is, want het amateurvoetbal gaat naar de knoppen als al die clubs maar spelers van elders van daan halen. Katwijk moet op de ze weg doorgaan." De Ridder is van plan zeker nog één keer in de week met de se lectie van zijn club te blijven meetrainen. Z'n naam is ook ge vallen als opvolger van elftallei der HenkLangemaat. Ook spits Barry Dubbeldeman houdt het voor gezien. De Lei- denaar plakte aan zijn eerste seizoen bij Katwijk dat de titel opleverde, twee teleurstellende jaren vast. Door blessures moest Dubbeldeman heel veel aan de kant blijven. Met een paar be langrijke doelpunten in de slot fase van de competitie neemt hij afscheid van de Katwijkse club. Hij gaat bij Docos voetballen. Trainer Groenendijk probeerde hem nog op andere gedachten te brengen. „De laatste wedstrij den heeft Barry laten zien een heel goede spits te zijn op dit ni veau." S3: 'Ik moet straks nog aan de appara tuur' Problemen stapelen zich na degradatie op voor Rotterdamse club door Marcel van de Kraan Rotterdam - Sparta moet drie miljoen euro bezuinigen nu de lang gevreesde degradatie naar de eerste divisie een feit is. Het is de grootste financiële operatie die de Kasteelclub ooit heeft uit gevoerd in de geschiedenis van het betaalde voetbal en is het di recte gevolg van de laatste mo: kerslag die de Rotterdammers gisteren kregen. Voor het oog van 4820 suppor ters werd Sparta door ADO Den Haag van z'n voetstuk geblazen. De 1-3 nederlaag was slechts het slotakkoord van het meest dra matische seizoen dat Sparta in het profvoetbal heeft gekend. Het leed is nog niet voorbij en de kans bestaat dat de grootste klappen nu pas gaan vallen. Sparta had aan het begin van dit seizoen een begroting van 15 miljoen gulden (ongeveer 6,8 miljoen euro). Die begroting was bescheiden voor een eredi visieclub, maar in de eerste divi sie werken de beste en duurste clubs met een begroting van 3,7 miljoen euro. Ook op Spangen moet men nu naar dat niveau. „Nu komt het degradatieplan uit de kast", zegt Kees van den Boer, president van de Raad van commissarissen. „We moeten deze week intensief bespreken welke maatregelen er moeten worden genomen. De club moet snijden, de begroting moet om laag. En dat lukt niet alleen met het inkrimpen van het aantal contractspelers. We moeten op alle fronten fors inleveren." Ook algemeen directeur Cees Gerits erkent dat er een moeilij ke tijd aanbreekt. „We hebben nu nog meer zorgen. We heb- *-V Sparta-trainer Frank Rijkaard en Aron Winter na afloop van de wedstrijd tegen ADO Den Haag. Foto: ANP/Jasper Juinen ben ons al voorbereid op de si tuatie. Het scenario voor degra datie was al doorgenomen. Al blijft het triest voor de suppor ters dat Excelsior op de laatste speeldag bij Volendam verliest en wij het thuis laten afweten. Ik vind dit extra zuur." Het woord faillissement wordt door de beleidsbepalers in Rot terdam-West niet meer in de mond genomen. Van den Boer en Gerits zeggen overtuigd te zijn dat Sparta het hoofd boven water houdt ondanks een schuld van bijna 5 miljoen euro en zeer beperkte inkomsten in het nieuwe seizoen. Gerits: „Het spelersfonds komt absoluut van de grond. We hebben harde toe zeggingen van een aantal spon sors. Maar het is waar dat er ook geldschieters in de wachtkamer zitten. Die hebben gewacht tot er duidelijkheid was over voet bal in de ere- of eerste divisie." Tot die geldschieters behoort hoofd- en shirtsponsor de Goudse Verzekeringen. Het ver zekeringsbedrijf laat woensdag weten of de samenwerking met Sparta wordt gecontinueerd. Frank Rijkaard wenste gister avond nog niet vooruit te lopen op de ontwikkelingen. „Dit is een trieste dag voor de club en voor iedereen die van Sparta houdt. Dit moet je eerst verwer ken." Rijkaard hoopte dat zijn ploeg zich op de laatste dag er doorheen zou slaan. „Maar de echte intentie om het af te dwingen, kon ik niet ontdekken. Ik vond het een lijdensweg voor de spelers. En als coach leed ik met de spelers mee." Rijkaard kreeg ook na zijn laat ste klus als coach van een eredi- visieploeg de vraag voorgelegd of hij nu niet opstapt. De Am sterdammer ergert zich al een tijdje aan de vragen over zijn toekomst en blijft herhalen dat hij een contract voor nog twee seizoenen op het Kasteel heeft. Hij wil de club weer gezond ma ken en heeft lak aan zijn eigen reputatie. Rijkaard begrijpt niet dat de buitenwereld zich druk maakt om zijn status. Toch bestaat de angst dat hij in de zomer alsnog zal afhaken en naar PSV - dat hem bovenaan het verlanglijstje, zelfs boven Guus Hiddink en Morten Olsen, heeft staan - vertrekt. Maar er zijn meer vraagtekens in de se lectie van Sparta. Aron Wmter en John Nieuwenburg zijn nog steeds eigendom van Ajax en ke ren formeel terug naar Amster dam. Winter weet dat Sparta hem graag wil behouden, maar hij staat op dit moment nog niet te trappelen om in de eerste di visie te voetballen. Alles is er bij Sparta op gericht om binnen een jaar terug te ke ren in de eredivisie. Of dat haal baar is valt te betwijfelen nu de club zo zwaar moet snijden in eigen vlees. Wat men op Span gen overhoudt zijn jonge spelers met zeer bescheiden contracten. De enkele oudere speler die voor meer geld naar het Kasteel is gekomen, zoals Regi Blinker, moet eveneens inleveren. Blin ker: „We moeten allemaal een steentje bijdragen. Veel belang rijker is dat iedere speler de in stelling heeft om terug te vech ten en Sparta kampioen te ma ken van de eerste divisie." De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het sportseizoen is bijna voorbij. Wim Rijsbergen, die dit seizoen op het sportweekeinde terugblikte, kijkt nu voor uit naar het WK-voetbal. A rgentinië wordt door heel I\ veel mensen getipt als we reldkampioen. Ik ken het Ar gentijnse voetbal goed door mijn periode in Chili. De men taliteit van Argentijnen en Chilenen verschilt enorm. Chi- lenen zijn echt een dienstig volk, ze vinden Argentijnen een stelletje bluffers. Maar Ar gentijnen hebben over het al gemeen een geweldige uitstra ling op het veld zijn het vaak bandie ten, dat missen de Chilenen. Chileense top- spelers als Za- morano en Sa- las zijn natuur lijk wel per soonlijkheden, die hebben het ook in het bui tenland ge maakt, maar vorig jaar wer den er alleen al 70 Argentijnen getransfereerd over de hele we reld. De Zuid-Amerikaanse landen zijn natuurlijk nog niet getest op Europees niveau, dat gaan we nu bekijken. Op het WK verwacht ik weinig verassingen. Bij Nigeria heb ben ze altijd ruzie, en ook Ka meroen, Senegal, Zuid-Afrika, Costa RicaChina, Japan zie ik de tweede ronde niet halen. Misschien dat Zuid-Korea een uitzondering is. Ik sprak Guus Hiddink een tijdje geleden. Die zei dat de spelers steeds ston den te buigen als hij iets vertel de. Dat probeerde hij eruit te krijgen, de spelers zelf aan het nadenken te krijgen. Met de mentaliteit zit het wel goed. de Koreanen blijven gaan, het zijn net bromvliegen. En nu ik het over mentaliteit heb, wil ik meteen iets zeggen over Sparta. Ik was bij de wed strijd tegen ADO/Den Haag. Het was er op of er onder voor Sparta, maar wisten die spe lers dat wel? Niet één speler wekte de indruk voor de laatste kans te vechten. Niet eentje die ervoor knokte of dacht: ik schop er een eentje door midden, want dat hoort ook wel eens bij voetbal. Ik denk dat die jongens niet de historie van de club ken nen, anders zou den ze het gras wel opvreten. Terug naar het WK. Ik merk nog niet dq^het in Nederland leeft. Een aan tal mensen hoor ik zeggen: ik pik er een enkel wedstrijdje uit, en voor de rest zit ik gewoon op m'n werk. Ik denk dat er niet zoveel mensen zijn die vrijdag naar Frankrijk - Senegal gaan zitten kijken. Voor mij ligt het beroepsmatig iets anders. Ik vind het wel aardig om te kij ken hoeveel vooruitgang lan den als China en Japan heb ben gemaakt. Maar die inte resse hebben niet veel mensen. Of ik nog een tip heb? Ik houd het op een finale tussen Argen tinië en Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17