Elfde Drum Rhythm Festival: weinig krenten in te veel pap KUNST CULTUUR Polanski wint Gouden Palm met 'The Pianist' Technische perfectie bij Klaasen en Sandifc Giacometti kan pian; functioneel ranseler I Laureaten Prinses Christina Concours: pianiste Maureen Wong is een natuurtale Arno windt het LVC om zijn vinger Rockband Hole definitief ter ziele londen - De Amerikaanse rock band Hole gaat definitief uit el kaar. Zangeres Courtney Love en gitaris Eric Erlandson, het centrale duo van de groep, kon digden op de website van Hole aan dat zij geen opnames meer zullen maken en niet meer sa men optreden. Courtney Love heeft intussen een succesvolle carrière als actrice. Zij werd ook bekend van haar huwelijk met zanger Kurt Cobain, die in 1994 zelfmoord pleegde. Website museum onderscheiden boston - De website van het Natuurhistorisch Museum Maastricht is door een interna tionale vakjury onderscheiden met de Best of the Web Award 2002. Dat is bekendgemaakt op een congres in Boston waar meer dan zeshonderd muse umprofessionals drie dagen studeerden op de mogelijkhe den van websites van musea, archieven en andere erfgoedin stellingen. Het Van Gogh Muse um kreeg een eervolle vermel ding voor de Van Gogh Gau guin Experience', www.nhm- maastricht.nl biedt een virtuele rondleiding door het museum. Louis d'Or voor Edwin de Vries amsterdam - Acteur Edwin de Vries krijgt dit jaar de Louis d'Or voor de beste mannelijke hoofdrol. Hij krijgt de belang rijkste toneelprijs van het jaar voor mannen voor zijn rol van George in 'Wie is er bang voor Virginia WoolfDat De Vries de prijs krijgt, werd gisteren al be kend bij het bekend maken van de nominaties. Hij is namelijk de enige genomineerde in zijn categorie. Voor de Theo d'Or, voor de beste vrouwelijke hoofdrol, waren de actrices Bet ty Schuurman en Frieda Pit- toors al eerder genomineerd. Er zijn geen nieuwe gegadigden bijgekomen. 'Mondriaan' keert 18 miljoen euro uit amsterdam - De Mondriaan Stichting heeft vorig jaar bijna 18 miljoen euro aan beeldende kunst, vormgeving en musea besteed. Dat is 1,4 miljoen euro meer dan een jaar eerder. In 2001 steunde de stichting 558 projecten, waarvan 242 in het buitenland. De stichting be steedde bijna 1 miljoen euro aan de KunstKoopregeling, waarmee kunstkopers een werk in termijnen zonder verdere kosten kunnen afbetalen. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Arno. Gezien: 25/5, LVC, Leiden. Amo Hintjes refereert er tijdens het concert even aan. Twintig jaar geleden stond de stotteren de Belg, met TC Matic, al in het LVC en dat verleden maakt nog steeds deel uit van Amo in de 21ste eeuw. Maar waar andere artiesten flink gedateerd klinken als er gegrabbeld wordt uit de oude doos klinkt het oude new wave geluid van TC Matic nog limoenfris. Beroemd in Frankrijk, net on derscheiden met een prestigieu ze Chevalier award, sluit het in groten getale opgekomen Leidse publiek de Belg liefdevol in de armen. En terecht want er zijn weinig artiesten die zo een vol strekt eigen gezicht hebben als Hintjes. Of je nou het dope-Sto- nescovertje 'Mothers little sister' hoort, het aan het chanson refe rerende 'Lola' of het sterk aan het oude TC Matic hangende 'Ma femme' tot je komt, het blijft altijd typisch Amo. Doorleefd is zijn kop, de man heeft met de jaren een flink aan tal kilo's erbij gekregen, maar zijn raspende hese door alcohol, sigaretten en pillen aangetaste stem heeft nog niets aan zeg genskracht ingeboet. Vroeger waren er pilletjes, nu is er pro- zac. The times they are a chan ging' vertelt Amo droogko misch. Opzwepend en bijzonder afwis selend is de set van Amo. Net heb je de dreigende en tegen draadse gitaarpartijen van Geof frey Burton bij 'II est tombe du ciel' met de sterk naar Tom Waits verwijzende, vanuit de badkuip klinkende drumpartij en tot je genomen of de kroeg en zeemansliederen van Amo bepalen de set al weer. Met een hoofdrol voor de zwierige accor deonpartijen. Handig maakt Hintjes gebruik van allerlei stij len en vormt dit om tot de Arno- look die sterk Europees klinkt. Tien jaar geleden was Amo voor het laatst in Leiden met Charles et les Lulus. Laat hem volgende keer iets eerder aan de bel trek ken bij het LVC. maandag 27 mei 2002 door Pieter van Uerop cannes - De Gouden Palm van het 55ste Filmfestival van Cannes is gewonnen door Roman Polanski voor zijn film 'The Pianist'. De film van Polansld gaat over de musicus Wladislaw Szpilman, die een van de twintig joden was die het getto van Warschau wisten te overleven. De Grand Prix van Cannes 2002 werd ge schonken aan de Fin Aki Kaurismaki voor zijn daklozen-musical 'The Man Without A Past'. Bovendien werd hoofd rolspeelster Kati Outinen bekroond als beste actrice. Als beste acteur won Olivier Gourmet, hoofdrolspeler in 'Le Fils' van de Belgische gebroeders Dardenne. De Speciale Onderscheiding vanwege de 55-ste verjaardag van festival kwam te recht bij de Amerikaanse documentaire 'Bowling For Columbine' van Michael Moore. De Scenario-prijs ging naar de Britse inzending 'Sweet Sixteen', van Ken Loach. De regie-prijs moest worden ge deeld door de Amerikaanse film 'Punch- Drunk Love' (van Paul Thomas Ander son) en de Koreaanse film 'Chihwaseon', van lm Kwon-Taek. De (kleine) Jury-Prijs werd gegund aan de Palestijn Elia Sulei man voor 'Intervention Divine'. Het 55ste Festival van Cannes is in zijn tweede week toch spannender geworden dan het zich tijdens de eerste week had laten aanzien. Opmerkelijk is de opkomst gebleken van een groot aantal islamiti sche landen met, verspreid over de diver se festival-secties, vooral prominente deelname van Iran en met verder Liba non, Tunesië, Turkije, Mauretanië, Alge rije en zelfs Syrië. Meest verrassend deden de Palestijnen zich kennen met Elia Suleiman als wel licht zelfs de grootste ontdekking van het festival. Zijn film 'Yadon Ilaheyya' (Inter venion Divine) bleek een weliswaar niet helemaal sterk volgehouden maar toch vindingrijke liefdesgeschiedenis met fraaie visuele vondsten. door Richard Stekelenburg amsterdam - Het bleef wonder wel droog! Na alle sombere weersvoorspellingen vooraf, was de elfde editie van het Drum Rhythm Festival daarmee al bijna geslaagd. Muzikaal pakte deze aflevering helaas minder goed uit. Het festival leek dit jaar - met onder anderen Macy Gray, Lamb en De La Soul enerzijds, en acts als Orishas, Koop en Oxide Neutrino anderzijds - op papier de perfecte balans te hebben ge vonden tussen gerenommeerd namen en onbekende nieuwko mers. In de praktijk viel dat be hoorlijk tegen. Voor het tweede achtereenvol gende jaar had Drum Rhythm haar tenten opgeslagen op de kop van het Java-eiland in Am sterdam, een oogstrelende loca tie. Vanaf de Oostelijke Handels kade biedt de bonte kermis die Drum Rhythm is een kleurrijk, luilekkerland-achtig panorama. En eenmaal op het eiland is wandelen van de grote Helium- tent vooraan op het terrein naar de Neon-tent op de uiterste punt bijna flaneren - met uit zicht op twee reusachtige crui seschepen die aan de overkant van het IJ onder een volle maan zijn aangemeerd. Toch kleven er aan deze pracht- locatie ook nadelen. Zo is het terrein hier veel kleiner dan de Westergasfabriek waar Drum Rhythm voorheen zetelde. En om klokslag middernacht moet het stil zijn op het eiland, waar mee het nachtprogramma van Drum Rhythm is gereduceerd tot een handvol afterparty's een heel eind verderop, in het cen trum van de stad. Maar dé grote makke zat 'm dit jaar toch voor al in het feit dat de grote namen bijna allemaal teleurstelden en de nieuwkomers niet echt ver rasten. Neem soulzangeres Macy Gray, die hét grote spektakelstuk van de vrijdagavond moest zijn: was niet bij stem. Haar zo kenmer kende kraak- en piepgeluid - te vergelijken met een boormachi ne die op een kiezelsteen vast loopt - was nu niet meer dan hees gepruttel. De dromerige klanken van het Britse Lamb, in middels bijna huisband van Drum Rhythm, doet het toch echt beter in een zaal dan tus sen de tentdoeken op een festi val. Ex-Fugees-lid Wyclef Jean zaag de zaterdagavond op de van hem bekende manier van dik hout planken en bouwde daar mee z'n eigen feesttent, waarin het volop hossen is op een lange reeks schaamteloos misbruikte, overbekende deunen - net Wip neus Pim eigenlijk. Heel verantwoord, maar ook te leurstellend: het Weense loun geduo Kruder Dorfmeister mocht een hele avond met gas ten vullen in de Neon-tent. Maar als de keuze vervolgens is: de hele avond hier blijven om dit partijtje te kunnen volgen of verder maar wegblijven, is die keuze snel gemaakt. Nee, eigen lijk de enige van de grote namen die echt overeind bleef was die van De La Soul. De 'oude' hip hoppers van Long Island dragen hun 'Daisy"-filosofie over een wereld nog altijd met ongeken de energie uit En dan de nieuwkomers, waar je als oprechte festivalsnuffelaar wat boeiends in hoopt te ont dekken. Het hield niet over. Het Duitse vocale gezelschap Van de grote namen op Drum Rhythm bleef alleen die van De La Soul echt overeind. Foto: ANP/Juan Vrijdag Bauchklang is eigenlijk gewoon een iets hippere variant van The Flying Pickets en dus vooral truttig. Rapper Neutrino van het Londense garage-house-duo Oxide Neutrino staat zichzelf hopeloos in de weg vanwege te veel eigenliefde. Hiphoptrio Lootpack lijkt vergeten waar voor het gekomen is; spelen en vooral dóórspelen! - om de een of andere reden moet het feestje elke drie minuten worden stilge legd. En het met veel bombarie aangekondigde Zweedse jazzy dancegezelschap Koop is niet meer dan een dertien-in-een- dozijn lounge-act en heeft de smaak van koude koffie. Gelukkig is er dan een band als Orishas - die traditionele Cu baanse klanken brengt met een 'streetwise' hiphop-attitude. Dit klinkt warm, dit is verfrissend, dit geeft hoop! Of Tasha's World, een van de (slechts!) drie Nederlandse acts op het festival - kan zomaar uitgroeien tot een hele mooie Hollandse nu-soul formatie. Maar écht hoopvol was toch vooral het optreden vrijdagavond van het Haarlemse Relax, dat als een geoliede ma chine de eigen soul- en funk composities aan elkaar reeg. Maar uiteindelijk zijn het te wei nig krenten in te veel pap. En daarmee was deze editie van Drum Rhythm, dat wegens sponsorproblemen dit jaar mo gelijk voor het laatst onder die naam plaatshad, goedbe schouwd vooral een armetierig festival. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Volgend jaar lach je d'r om' door Alex Klaasen en Martine Sandifort. Gezien: 25/5, Kapelzaal Leiden. Een gelauwerd programma. Met Volgend jaar lach je d'r om' wonnen Alex Klaasen en Marti ne Sandifort Cameretten 2000 en ontvingen zij de Pall Mall Ex port Prijs. Wat je te zien krijgt, is dus goed. De voorstelling heeft veel vaart en laat de aandacht van het publiek geen moment verslappen. Ze zijn onderhand perfect op elkaar ingespeeld. Zo Veel overtuigende aanwezigheid op het podium was het afgelo pen seizoen in de Kapelzaal een zeldzaamheid. Ze brengen een scala aan korte scènes. Daarin zetten ze steeds verschillende types neer die met name door de enorme variatie in stemgebruik tot de verbeel ding spreken. Door de aanpak daarvan verraadt zich hun scho ling aan de Kleinkunstacademie: ze doen dat technisch uiterst professioneel. Het is een genoegen om te zien hoe zij in soepele overgangen switchen van de ene confronta tie in de andere. Het ene mo ment zijn ze onhandige pubers tijdens een eerste afspraakje, dan weer barsten ze uit in een vette smartlap of spelen 2 patiënt en diens spastisch rapeut. Ook voor een tre imitatie deinzen ze niet Als ze gedichten voorleze ren we moeiteloos Bart en Jules Deelder. Eigenlijk is het podium te Ze hebben letterlijk en fig meer ruimte nodig. Hun d moeten ze bijvoorbeeld ni dwongen beperkt houden in figuurlijke zin geldt hi sterker. Met goede teksi iets langer en diepgaand gewerkte scènes kan ee gend programma nog vee worden. Anders gezegd, duo zitten nog veel meer lijkheden. Deze caleidt sche eersteling lijkt vooi doeld om te laten zien wa lemaal in huis hebben, veel, een ieder zal daarvai tuigd zijn. Hopelijk is dit geen heidsduo, maar gaan Alex en en Martine Sandifort nog even door. Als ze zi voorbeeld meer nog 2 richten op het snijvlak v neel en cabaret, dan hou een belofte voor de toeko Want bij alle technische tie valt de inhoudelijk» soms nog een beetje ma| Volgend jaar lach je d'r 0 staat als het ware uit ee reeks etudes. Maar na technisch knappe etudes wachten op de echte muz muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Paolo Giacometti, piano. Gehoord: 26/5, de Burcht, Leiden. Het moet gezegd worden: 'Burcht Klassiek' is dé ultieme formule om 'huisconcerten' te geven. In een sfeervolle entou rage, met een drankje en een goede stoel naar muziek luiste ren die met zorg en toewijding is gekozen. Deze keer is het een extra groot feest, want Paolo Giacometti zit achter het klavier. Aimabel en relaxed geeft hij wat kleine bij zonderheden over de te spelen stukken. Lichtvoetige en zwaar aangezette romantiek in Men delssohn en Chopin, vermaak in twee 'moderne' russische stuk ken van Prokofiev en Shostako vich, tot slot Argentijnse expan sie in een sonate van Albejto Gi- nastera. Mendelssohn schreef drie 'Fan tasieën oder Caprices' voor de drie bekoorlijke dochters van een van zijn vrienden. Program matische muziek over bloemen, klokjes en een lieflijk ruisende rivier in vakantieland. Zonder enig vertoon, met een minimum aan pedaal, in spattende nootjes en serene legato melodielijnen opent Giacometti dit zondag- middagconcert. Chopins tweede en vierde Balla de, en tweede en derde Im promptu speelt hij (terecht) met veel meer lading. Prachtig is zijn delicaat gedoseerde dynamiek van uitdijen en inhouden in één frase, waardoor er keer op keer wonderlijke contrasten ont staan. Giacometti kan de piano functioneel ranselen; de razen de loopjes hoger en hoger obse deren en sprankelen. Soepel en totaal ontspannen valt wicht van zijn hele arm toetsen, waarop zijn bewi c vingers natuurlijkweg d.' loop nemen. Zijn touche kracht en tegelijkertijd fc zacht. In de Ballades wee 5 geen ander de spanning voeren tot het altijd weer einde. i£ Na de pauze even divert e van de bovenste plank kleine scenes uit Prokofiet meo en Julia' die de con r zelf bewerkte voor pia j drie tintelende fantasie» een zestienjarige Shostak» Dan komt zijn meesterstii proeve van de hoogst kwaamheid, de Sonate nr Ginestera, waarin de con invloeden uit zijn Parijse de mengt met oermotie de Argentijnse volksi Krankzinnig moeilijk om voeren en ademstokkenc tochtelijk. Het zijn slecl denzonen die in staat zij te spelen, onder wie Giac In absolute concentrat zelfs onder controle b aanwezigheid van een hi onbeholpen omslaanstei pas, maar vooral te onp werk verricht, werpt hij het Allegro marcato w Giacometti ons welhaast slaat. In het Presto mi! jaagt hij onderhuids in fladderende supersnelle gingen door niemandsla vervolgens diepe bewoj op te roepen in het Adag to. Zoals in het eerste deel Giacometti de piano c slagwerk gebruikt, zo nog eens te keer in het kl de Ruvido ed ostinato. zend snelle, waanzinnig 1 gebroken veelklanken eisL| le aandacht van de wei2; die zich ontlaadt in eeij donderende ovatie. muziek recensie Udy van der Spek Concert: Laureaten Prinses Christina Concours: Amber Docters van Leeuwen, cello, Maureen Wong, piano, Charlotte en Joseflen Stoppelenburg, zang, Wlm Stoppelenburg, plano. Gehoord: 26/5, Raadhuis De Paauw, Wassenaar. 'De Paauw" in Wassenaar gaf gisteren in een extra koffieconcert een mooie kans aan laureaten van het Prinses Christina Concours om podiumerva ring op te doen. Voor de pauze is er plaats gemaakt voor echt jong talent, de cellist Amber Docters van Leeuwen en de pianist Maureen Wong, beiden achttien lentes. Docters van Leeuwen opent het con cert met de Prelude uit de 3e Cellosui te van J.S. Bach. Ze geeft een eigenzin nige draai aan de noten, een bepaalde ng, door iets te versnellen of juist even te trekken, in nauw samengaan met verschuivende dynamische effec ten. Haar spel is zeer vitaal met een klank die diepweg uit de snaren op stijgt. In Glazoenovs 'Chant du Ménestrel' wordt Docters van Leeuwen fraai be geleid door Maureen Wong. De cello zingt een lieflijk melodieus lied zonder honingzoete bijsmaak. In Davidovs 'At the Fountain' in D is het duo aan el kaar gewaagd. Pittige kleine explosies in de pianopartij tegen licht gejaagde korte, aan elkaar geplakte zinnetjes van de cello geven een jazzy tintje aan dit programmatische werkje: een fon tein die spettert en sprankelt. Maar dan laat Wong in vier solostuk ken pas haar ware talent horen. Met Bachs 23ste Prelude en Fuga uit het eerste deel Wohltemperiertes Klavier toont zij grote beheersing in fraai, strak en transparant spel waarin de te gen elkaar aangezette thema's helder oplichten. In Mozarts 'Negen variaties op Menuet van Duport', valt haar fijn zinnigheid het meest op. In de ene va riatie speelt zij pastoraal en teder, in de andere feestelijk met heldere ok- taafsprongen of ratelende lichtvoetige loopjes. Haar virtuositeit spreidt Wong ten toon in het weergaloos sub tiel gespeelde 'la Campanella' van Lis zt dat ze voorziet van de meest schit terende kleurwisselingen. Maureen Wong is een natuurtalent vol veelbe lovende knoppen die op springen staan. Ook na de pauze heeft het program ma sfeer en vooral toewijding, maar eclatant talent blijft hier achterwege. De zusjes Stoppelenburg met hun va der aan de piano geven hun ziel en zaligheid aan Mozart, origineel ge toonzette lovesongs van Shak%c en aan het welhaast doodge Bloemenduet uit Lakmé van I Ze doen geweldig hun best, a ren helder, acteren ondeugent 0< echte fraaie toonvorming, we;»r< verdieping blijft met name bij scherpere sopraan achterwege 0l neer ze 'uiterlijk' minder hu doen, veel minder vibreren, z het Gregoriaanse 'Salve Regir) gen de zusjes eendrachtig en k der fraai zonder galm en zon thos. Dat moeten ze meer doen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14