snelle betaling vergoedingen RIJN VEENSTREEK 'Multicultureel Alkemade voor herhaling vatbaar' Vanade eist Romeins schip blijkt stukje haven Rijnwoude vast bi> ombudscommissie lit1 R5 Rondje in de kerk Illegale bewoner Kruisgebouw moet weg Leidsch DagbladAHCHIEVEN 11 ikelap mpt vangrail arendsveen - Een auto- ;t uit Zevenaar was gis- id zo dronken, dat hij i auto tegen de vangrail A4 aanreed. De 38-jarige ed rond half zeven ter j.. van de oprit bij Roelof- •M i/een toen hij de macht t stuur verloor. Agenten hem aan en namen op jau een ademtest af. sek dat de man drie keer an de toegestane hoe alcohol op had. maandag 27 MEI 2002 aan den rijn - Bij een ift een 34-jarige man linxveen een 21-jarige lar opponent in de an zaterdag op zondag ruit geduwd. De ruit winkel aan de Hooft- Alphen aan den Rijn le daarbij. De Alphe- oest voor hechtingen it ziekenhuis. ganger »nd den rijn - Een 35- tganger uit Epe is vrij- reeks 18 uur gewond ladat hij op de Prinses aan in Alphen aan den 3; s aangereden door een e automobilist uit Lei voetganger stak plotse- r. Hij is met letsel aan stkas overgebracht naar iland Ziekenhuis in Lei- iis over evogels i den rijn - Natuur- ig IVN in Alphen aan 1 organiseert een korte ver weidevogels. Mor- jid vertelt vogelkenner aan uitgebreid over de le grutto, de tureluur en 'ekster tijdens een bij- yyhst in De Vier Jaargetij- het Vivaldihof in Al- aterdagochtend 1 juni n excursie waarbij Kats- .vt de geïnteresseerden er ingaat om de dieren veren. De cursus is toe- k voor zowel leden als 1 en. De kosten bedragen Opgeven is mogelijk op 3037. inkomst schizofrenie •Haan den rijn - De be- ereniging Ypsilon houdt ag 29 mei een inloop- oor familieleden van t :n met schizofrenie of chose. De bijeenkomst ijnlandziekenhuis in Al- ïurt van 20.00 tot 22.00 2' d: Sylvia van Bochove, 2- >75. door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Het zal nie mand in Alkemade ontgaan zijn. Gedurende de hele maand mei stond de gemeente in het teken van de multiculturele samenle ving. Dienstencentrum Jacobus, het Bonaventuracollege, Vluchte lingenwerk Alkemade en jonge- rensociëteiten Splotsz en Meddle hadden de handen ineengesla gen om een gevarieerd program ma voor jong en oud samen te stellen onder de titel 'De cirkel is rond'. Zo was er een expositie over vluchtelingen te zien in het Dienstencentrum Jacobus, orga niseerde Meddle een multicultu reel getint diner en hield Splotsz een platenveiling die maar liefst 500 euro opbracht voor Vluchte lingenwerk. De slotmanifestatie had zaterdag plaats in en om het Bonaventuracollege in Roelof arendsveen. Aleid van der Meer, coördinator van Dienstencentrum Jacobus, is de belangrijkste motor achter het hele project. Zichtbaar trots slaat de initiatiefneemster van 'De cirkel is rond' alles gade wat er op deze laatste dag van de feestmaand nog gebeurt. Naast de vele standjes van Vluchtelin genwerk, de Wereldwinkel en Unicef, zijner optredens van pantomimegroep Le Quignol, popkoor Scala en de groep Ra- katiou die het publiek vermaken met hun Afrikaanse jambemu- ziek. Wethouder Kees Uitden- boogaard reikt prijzen uit aan de winnaars van de zogeheten Crea-wedstrijd. Aleid van der Meer praat tussen de bedrijven door honderduit over de organisatie en de evene menten van de afgelopen we- Natuurvereniging stapt naar de rechter Ook de jeugd doet volop mee aan de slotmanifestatie van de multiculturele maand in Alkemade. Foto: Henk Bouwman ken. „Drie jaar geleden had ik met Vluchtelingenwerk een multiculturele dag in het dien stencentrum georganiseerd", zegt ze. „Dat was een enorm succes. Zo kwam ik op het idee om het nog eens, en dan veel uitgebreider, over te doen voor alle inwoners van Alkemade." Samen met Marian van Beek en Tilly van Leeuwen begon Van der Meer met de organisatie van een multiculturele maand. Al snel bleek dat veel partijen be reid waren om mee te werken. „Vooral de inzet van het Bona venturacollege was fantastisch", zegt Van der Meer. „De jaarlijk se culturele dagen van de school werden omgedoopt tot de mul ticulturele dagen. Bovendien gingen de leerlingen op excursie naar een asielzoekerscentrum en bezochten ze allemaal de ex positie 'Ik wens mij een toe komst' in het dienstencentrum." Activiteiten organiseren zit Van der Meer in het bloed. Al 27 jaar is zij in de gemeente Alkemade druk bezig met het opzetten van diverse projecten, zoals Buren hulp, Tafeltje-dek-je en een va caturebank. Bij de opening van Dienstencentrum Jacobus werd Van der Meer aangesteld als co ordinator. Sindsdien organiseert ze allerlei activiteiten voor alle ouderen in Alkemade. „Meestal gaat het om bridge- of bloem schikmiddagen, maar laatst heb ik ook een sloepentocht georga niseerd voor ouderen op de Kaag. Ook geef ik samen met een aantal vrijwilligers compu terlessen en cursussen Engels. Ik houd er gewoon van om mensen gelukkig te zien. Het geeft me iedere keer weer een kick als ik zie dat ik het een groep ouderen zo goed naar de zin kan maken." Volgens Van der Meer is een multiculturele maand, zoals Al kemade die de afgelopen weken heeft beleeft, zeker voor herha ling vatbaar. „Maar waarschijn lijk pas over een jaar of twee", zegt Van der Meer. „Want er gaat zoveel organisatorisch werk in zitten." door Marieta Kroft alkemade- Natuurvereniging Va- nade in Alkemade is woedend op het ministerie van landbouw, na tuur en visserij. Het ministerie betaalt de vergoedingen voor het agrarisch natuurbeheer volgens de vereniging te laat uit. In een rechtszaak die op 6 juni in Den Haag dient eist Vanade de ge derfde rente-inkomsten. „Het gaat om zo'n 6.000 gul den", zegt voorzitter Kurt van der Heden. „De moeite en de kosten die we voor de rechts zaak moeten maken, liggen waarschijnlijk hoger. Maar het is voor ons een principekwestie. Wij moeten ons aan de regels van de overheid houden, dan verwachten we dat ook van haar." Boeren krijgen sinds enkele ja ren een beloning van het Rijk voor het beheer van natuur in de slootkanten, het later maaien van het land en het zoeken van nesten van weidevogels. In plaats van begin dit jaar maakte het rijk pas enkele weken gele den het geld over naar de na tuurvereniging. Die betaalt ver volgens de aangesloten boeren uit. „Dat is veel te laat in het voorjaar", zegt Van der Heden. „De werkzaamheden in land zijn al weer in volle gang. Dit motiveert ons niet om opnieuw veel energie in het agrarisch na tuurbeheer te steken." Andere natuurverenigingen die met dezelfde problemen te ma ken hebben, staan vierkant ach ter het initiatief van Vanade. Wijk en Woude (Rijnwoude en Zoeterwoude) bood aan om zich aan te sluiten bij de rechts gang van Vanade. „Maar ik heb gezegd: laat ons dit maar uit spitten", aldus Van der Heden. In Natura, de overkoepelende organisatie van zo'n dertig agra rische natuurverenigingen in West-Nederland, steunt de actie van Vanade. „Het rijk houdt de boeren aan het lijntje", zegt Franck Kuiper van In Natura. „Toen wij staatssecretaris Faber in februari nog spraken, zei ze: 'kinderziektes, kinderziektes, het geld komt er aan'. Daama moesten we nog maanden wachten. De boer moet bankje spelen, terwijl de overheid rente trekt van het geld dat maar blijft Kuiper heeft behalve de rechts zaak die nu gaat dienen, nog een voorstel om de overheid tot actie te manen. „Laatst zei ie mand tegen mij: ze moeten de ambtenaren ook maar eens een jaar later uitbetalen. Eens kijken hoe snel ze dan gaan lopen." rijnwoude Rnrtwrs mpt klarhfpn nvpr Hp pp- rnmmi.csip 7plf HppH Riinwnnrip nnp oppn prv: Betekenis Alphens fort mogelijk groter dan gedacht door Peter Groenendijk alphen aan den rijn - Het Stuk hout dat enkele maanden gele den in het centrum van Alphen werd opgegraven, blijkt een deel van een kade te zijn, die in de eerste eeuwen na Christus is ge bouwd. De onderzoekers die bij de vindplaats in het centrum van Alphen werken, treffen nog dagelijks bijzondere voorwerpen aan. „Dit is voor Nederlandse begrippen uniek." Kort na de vondst van het stuk hout, in december, namen de onderzoekers aan dat het ging om een overblijfsel van een Ro meins schip. Onderzoekers van de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) weten nu echter zeker dat dat niet klopt. „Het gaat om een sleuf van een vergane kade", zegt ROB-onderzoeker Glenn Tak. „Dat kan betekenen dat op deze plek een complete haven heeft gelegen. Als we dat kun nen bevestigen, hebben we na tuurlijk iets fantastisch in han den. We werken nu hard om daarover zekerheid te krijgen." Tak en zijn collega's vinden sinds hun komst naar Alphen vrijwel dagelijks bijzondere voorwerpen. „Er zitten speer punten tussen, zelfs complete lansen. En allemaal goed gecon serveerd. Dat is voor Nederland se begrippen uniek, omdat we middenin een grote stad zoe ken. Meestal kun je in een stad niet heel diep graven. Hier kan dat wel en dat levert fantastische dingen op." Dankzij de nieuwe vondsten krijgen we een steeds concreter beeld van wat zich nabij het Al- phense castellum heeft afge speeld. Albanianae, zoals het castellum heette, was een fort dat in de Romeinse tijd (0-400 na Christus) dienst deed voor het Romeinse leger. Al tijdens de regering van keizer Claudius (van 41 tot 54 na Christus) wa ren hier afdelingen van het Ro- erk aan den rijn - Het is geen alledaags verschijnsel: de Kou- dominee Van der lugt die met de fiets de kerk inrijdt. Dat eze zaterdag, want het is veilingdag. Maar liefst honderd ka- en voor hoge prijzen weg. De drie taarten waarmee een paar le taartenbakwedstrijd hadden gewonnen, gingen bijvoor- or 860 euro weg. In totaal bracht de veiling 11.635 euro 'n het n de gereformeerde en de hervormde kerk van Koudekerk 1 Rijn. Daarnaast zijn er nog inkomsten te verwachten uit de verkoop van oliebollen, het Rad van Avontuur, de brunch en de rommelmarkt. De organisatoren waren tevreden. „Het was druk en buiten verwachting mooi weer", zegt Wim Lekx van de hervormde gemeente. Of de twee gemeenten volgend jaar weer samen een dag vol activiteiten organiseren, weet Lekx nog niet. „Daarover zijn de meningen nog verdeeld." FotorHeok Bouwman meinse leger gestationeerd. Tak: „Als het hout inderdaad een res tant van een haven blijkt te zijn, kunnen we concluderen dat Al banianae ('nederzetting aan het witte water') nog belangrijker en omvangrijker was dan al werd gedacht." Het castellum lag on geveer tussen de St.Jorisstraat en de Castellumstraat. De vind plaats ligt op korte afstand van het fort, op de plek waar toen de Rijn stroomde. De aanleiding tot het onderzoek is de ontwikkeling van het win kelhart en het theater- en bio scoopcomplex op de westelijke oever van de Rijn in het cen trum van Alphen. hoogmade - Jacobswoude is niet van plan een illegale bewo ner in het voormalige Kruisge: bouw aan de Vissersweg in Hoogmade te gedogen. Cees Colijn, die daar al een paar maanden woont, krijgt drie maanden de tijd om te vertrek ken. Is hij daarna zijn huis niet uit, dan legt de gemeente hem een dwangsom op of zet de po litie hem uit zijn huis. „In zo'n geval werkt een dwang som meestal voldoende", zegt burgemeester Van Beek „Drie maanden lijkt ons een billijke termijn, temeer omdat vooraf duidelijk bekend was dat het voormalige Kruisgebouw geen woning is." Colijn woont daar met toestem ming van Ontwikkelingsmaat schappij Hoogmade, die het ge bouwtje in gebruik heeft als ver koop- en informatiekantoor voor de woningen in het nieuwe centrum van het dorp. Ben van Dinten van de ontwikkelings maatschappij verklaarde eerder dat de gemeente formeel gelijk heeft, maar dat hij maatregelen overdreven vindt omdat het om een tijdelijke overbrugging van één tot anderhalf jaar zou gaan. Volgens burgemeester en wet houders ontstaat daardoor een precedent. De gemeente werkt, in overleg met Woondiensten Aarwoude, wel mee aan het zoe ken van andere huisvesting. Ook die is tijdelijk, want Colijn ver huist te zijner tijd naar één van de te bouwen appartementen. rijnwoude - Burgers met klachten over de ge meente Rijnwoude kunnen ook in de toekomst te recht bij de Ombudscommissie van Alphen aan den Rijn. Rijnwoude sloot anderhalf jaar geleden een tijdelijk contract af. Dat contract wordt omge zet in een definitief contract. Rijnwoude baseert zich op de positieve ervaringen die gemeenten als Ter Aar en Liemeer hebben met deze Ombuds commissie. Zelf deed Rijnwoude nog geen erva ringen op. De afgelopen anderhalf jaar is er geen enkele klacht van een Rijnwoudenaar bij de Om budscommissie van Alphen aan den Rijn terecht gekomen. Vanaf 2003 heeft Rijnwoude structureel 2.971 euro op de begroting staan voor klachtenbehandeling door de commissie. uit de ANNO 1902 Dinsdag 27 Mei uit 24/5 TER-AAR - Onder gunstig weder had de inhaling plaats van Z.D.H. den Bisschop van Haarlem, door ongeveer 50 ruiters en 40 fietsrijders, welke inha ling geheel een geregeld verloop had, terwijl de op tocht een zeer schoon gezicht gaf voor de toeschou wers, die zich in menigte langs den te passeeren weg hadden opgesteld. Den volgende dag geschied de de inwijding van de onlangs gebouwde R.-K. Kerk .EIDEN - Een volle sak tijdens de uitsla genavond in de Stads gehoorzaal, waar de jandacht vrijwel de iele avond gevestigd bleef op het podium, waar een levensgroot scherm de televisie beelden toonde. "Het s voor het eerst dat we zoiets hebben ge organiseerd, we zijn lik tevreden" aldus iet commentaar van wethouder Hans van Dam, organisator van de gemeentelijke ver- tiezingsavond. ■oto: Archief Leidsch Dagblad te Langeraar. Vele geestelijken waren bij deze plech tigheid tegenwoordig, en o.a. ook het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente, het Kerkbestuur enz. De eerste Kerkdienst werd door Z.D.H. verricht onder bijzijn van vele parochianen en ook van elders. De bewoners van de gemeente, die tot de parochie be hoorden, hadden allen de nationale driekleur ont plooid. Des avonds werd Z.D.H. door dezelfde personen, die den optocht hadden gevormd, weder uitgeleide ge daan, wat ook in alle orde geschiedde. ANNO 1977 Vrijdag 27 mei BOVENSMILDE - Om kwart voor zeven vanmorgen kwam een einde aan een van de meest dramatische aspecten van de Zuidmolukse acties: de gijzeling van 105 kinderen in de openbare basisschool in het Drentse Bovensmilde. De Molukse kapers van de trein bij De Punt zetten hun actie echter gewoon voort, evenals de bezetters van de school die nu nog vier onderwijzers, onder wie het hoofd van de school in gijzeling hebben. LEIDEN - Er komt een volledig nieuw academisch ziekenhuis in Leiden achter het station. Het komt te liggen naast het Legermuseum aan het Piet Paal- tjenspad en gedeeltelijk op het bestaande zieken huisterrein. In de ministerraad is hierover overeen stemming bereikt. Het nieuwe ziekenhuis, dat wordt aangeduid met plan Z, gaat 400 miljoen gulden kos ten. Er wordt naar gestreefd in 1978 met de bouw te kunnen beginnen; over tien twaalf jaar kan het dan klaar zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met 22 tegen 5 stemmen nam de Alphense gemeenteraad gisteravond de veel besproken bocht van de verlengde Kennedylaan in Ridderveld II aan. Het plan Arena, dat in die bocht moet worden gerealiseerd kreeg dan toch nog ruim schoots de zegen van de Alphense volksvertegen woordigers. Al ging het bij enkele van hen toch met wat zuchten en steunen, want sommige raadsleden moester hiervoor een ommezwaai van honderdtachtig ^den maken, vergeleken bij hun eerdere afwijzing van het bewuste plan. De Arena haalde dan toch de eind streep. Ruimschoots zelfs. Terwijl na de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en stafont wikkeling (in maart) eigenlijk niemand één cent gaf voor de uitvoeringskans van dit plan. Massaal vielen de commissieleden toen over het plan heen. Er werden krachtige kreten geslaakt, zoals 'Chinese muur', 'muur met schietgaten' en 'een weg op z'n kant'. Toen die raadsleden echter later werd voorge houden wat de gevolgen van hun 'nee' zouden zijn, moesten ze bedremmeld en schoorvoetend bakzeil halen. Foio's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladultgevetij Damiate b.v. Postbus 507. 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad. ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooscvdtstraat 82 te Leiden. U krijgt dc foto binnen drie weken thuLsgcstuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13