GELOOF SAMENLEVING Vriendelijke observaties, milde adviezen Concert vol contrasten Ben jij wedergeboren? Open huis religieus Amsterdam groot su< KUNST CULTUUR Christofori gedreven en eigenzinnig Cultureel Alphen geeft voorproefje Echo der Duinen trakti scheidend dirigent Crime Jazz brengt in het LVC de perfecte balans maandag 27 mei 2002 door Silvan Schoonhoven leiden - Hans de Haan, helder ziende 'bekend van radio en tv', werkt het beste met bloemen. Vrijdag stond hij met een bloe- menséance in spiritueel café De Ruimte. Helderziendheid is meer dan simpele toekomstvoorspel lingen. De toekomst bepaal je zelf, meent hij. „Vinden jullie het eng", wil De Haan weten. Een twintigtal da mes heeft een bloem meege bracht en niemand is bang; toch legt het medium nog even uit wat de bedoeling is. Psychome trie, daar gaat het vanavond om - de kunst van het doen van hel- derziende waarnemingen aan de hand van meegebrachte I voorwerpen, in dit geval bloe- men. Als een priester voor het altaar staat de helderziende naast een tafel overladen met boeketten. „Een bloem draagt een stuk gevoel bij zich. Jouw ei gen stukje zit eraan. En wat is dat stukje? Dat noemen we het fluïde, jouw energie. Zo maakt een paragnost contact met de mens daarachter." Het doel is contact maken met het 'levenspad'. Wat De Haan doet, is 'de lijn bekijken die ligt vanuit jouzelf naar de toekomst toe'. Wie vanavond concrete voorspellingen of platt&waar zeggerij verwacht, is bij deze helderziende dus aan het ver keerde adres. De toekomst schep je zelf, maakt hij meteen maar duidelijk. Bijvoorbeeld door een reis te boeken naar Toscane. „Toch kan iets je plan nen doorkruisen. Wat maakt dan dat plannen toch in het ge drang komen? Dat noemen we karma. Dat het toch niet nodig mag zijn dat je naar Toscane gaat. Je breekt je been, een dag voor vertrek Niet dat dat gaat gebeuren, hoor", haast de hel derziende zich te zeggen tegen de vrouw die het reisje al aan zich voorbij ziet gaan. „Het is piaar een voorbeeld." Hoewel de avond in De Ruimte staat aangekondigd als een séance, hoeven sensatiezoekers niet te rekenen op schuivende glazen of klopgeluiden uit het dodenrijk. „Soms kan ik dingen doorkrijgen van mensen aan de andere kant. Dat is niet eng. Het £ijn geen spoken of nare geesten maar mensen waar wij intens van hebben gehouden, die ons dan toch nog wat mee willen ge ven. Dat gaat altijd vanuit een positief stukje." jïog iets waar toeschouwers niet voor hoeven vrezen; ongevraag de onthullingen over de eigen 'sterfdatum of ziektes die op de loer liggen. „Paragnosten heb ben een code. Niet dat iedereen zich daaraan houdt Pim For- tuyn heeft eens van een waar zegger gehoord dat hij op een vreselijke manier aan zijn eind zou komen. Uitspraken over zulke zaken zijn onethisch, maar ook niet interessant. Het is veel interessanter watje met je léven doet." De Haan oogt als iemand die niet snel van zijn stuk is te bren gen door boodschappen van de Andere Zijde. Hij is een grote man met rustige blauwe ogen, de alwetend-kalme uitstraling van een huisarts, de sonore stem van een hypnotiseur en de vlotte babbel van een gooche laar. De Leidse ex-verkoper blijkt niet ongevoelig voor het wat omslachtige jargon uit de spiritualiteit en de hulpverle ning: „Je kunt dingen loslaten", oordeelt hij over de bezitster 'van een rode bloem, „maar wel op een manier die bij je past. Je hebt een hele eigen structuur daarin ontwikkeld. Je krijgt steeds meer ruimte in jezelf. Herken je wat ik zeg?" Voorzichtig neemt de paragnost een takje van tafel. „Kwetsbaar heid is iets waar je goed mee omgaat", improviseert hij. „Je hebt best een vervelende tijd ge had in je jeugd, maar van daar uit is best een heel stuk bewust zijn gekomen. Komt dat bekend voor?" „Honderd procent", antwoordt Paragnosten mogen geen enge ziektes of sterfdata voor spellen, vindt helderziende Hans de Haan. Foto: Mark La- een geblondeerde dame. „Je hebt je als mens heel warm kunnen ontwikkelen. Dat men tale stuk is nu verder vorm aan het krijgen. Maar in het emotie stukje loop je nog steeds tegen dingen aan. Je doet jezelf wel eens tekort. Zet jezélf nou eens op het eerste plan. In je aura zie ik de kleur blauw. Dat betekent dat je iets communicatiefs doet. In je werk?" „Ik ben medewerkster binnen dienst." „En dan moet je dus veeL.?" „Telefoneren, ja." „Juist. Communiceren dus." Vanaf het moment dat De Haan begint te spreken, garanderen zijn innemende toon en charme een sfeer van vertrouwelijkheid. „Je was een verlegen meisje hè", zegt hij zacht. „Je was het meisje dat zich niet durfde te presente ren. Maar daar is een hele mooie vrouw uitgekomen, Houd je daar wel aan vast?" „En jij bent een nieuwetijds- kind", vertelt hij een lerares tus sen neus en lippen door. „Wist je dat?" De vrouw in kwestie wist nog van niets, maar is zichtbaar blij met de classifica tie. Een ander blijkt 'een heel diep denker'; „Ik zou je zelfs van filosofische neigingen kunnen beschuldigen." De Haan luistert goed naar reac ties uit de zaal en stopt zijn toe hoorders in onder een behaag lijke deken van vriendelijke ob servaties en milde adviezen. Met een regelmatig 'herken je dat?' controleert hij of hij nog op het goede spoor zit. Blijkt hij er toch naast te zitten, dan is er nog geen man overboord. Tegen een vrouw met een lastig kind: „Jij was net zo hè, vroeger. Alleen jij werd niet begrepen. Herken je dat?" „Eh.. nou, van vroeger? Niet echt nee." „Je herinnert het je niet, hè. Dat hoeft ook niet. Je hoeft het ook niet terug te halen, hoor." Helderzienden worden nog al tijd in de hoek geduwd van de waarzegger op de kermis, mop pert De Haan. Toch waagt ook hij zich af en toe aan een voor spelling in de traditionele zin van het woord. Een langver wachte levensgezel die aan de horizon verschijnt, bijvoorbeeld. „Wil je weer een partner?" vraagt hij aan de dame met roodgeverfd haar op de eerste rij.„Nou nee." Maar De Haan weet het zeker: „laat het me maar weten als hij op je pad is gekomen." „Echt, ik wil het niet." „Ja. Maar ik heb net iets te vaak meegemaakt dat dit soort din gen dan toch gebeuren. Dus laat het me maar weten als het zover is." Eigenlijk gaat iedereen een stra lende toekomst tegemoet, als we de bloemen mogen geloven. Bij veel aanwezigen blijkt er welis waar 'een stuk verdriet in het verleden' te zitten of 'ontbreekt een stukje waardering', maar steevast is de persoon in kwestie 'goed met zijn energie bezig' en ligt meer wijsheid en geestelijke groei in het verschiet. Af en toe blijkt er iets niet goed te zitten met een darm, maag of knie; maar De Haan waakt er wel voor met medische adviezen te strooien. „Pas op hoor, ik ben geen dokter. Gewoon naar de specialist. Dan gaat het over, ook met die arm." Iedereen kan met een gerust hart naar huis. preek recensie Silvan Schoonhoven dominee van Ankeren uit Voorhout, hervormde gemeente Zoeterwoude io:oo uur Amsterdam - Naar schatting 5000 a 6000 mensen hebben dit weekeinde in Amsterdam een bezoek gebracht aan de ruim honderd kerken, moskeeën, tempels, synagoges en andere spirituele centra die open huis Melden. Vooral voor de locaties in de binnenstad was veel be langstelling. Dat zei voorzitter dr. R. Huys- mans van het stichtingsbestuur na afloop van de tweedaagse manifestatie 'Amsterdam met hart en ziel'. Een deel van religi eus Amsterdam zette de deuren open om mensen de gelegen heid te geven kennis te maken met de levensbeschouwelijke en religieuze inspiratie van htm stadgenoten. Aan het evenement deden on der anderen moslims, boed dhisten, hindoes, liberale joden, christenen, vrijmetselaars en ro zenkruisers mee. Vooral boed dhisten en moslims kri mensen over de vloer, mans. De drempel on binnen te lopen, was hem dankzij de ma blijkbaar laag. Vertege gers van alle deel godsdiensten deden avond mee aan de ai 'inspiratieviering' op h umplein. Die bijeenkoi* door ongeveer 350 me - gewoond. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leids Kamerkoor Lingua Musica o.l.v. Maria van Nieukerken m.m.v. Florin Negreanu, viool, Solenne Burgelïn, altviool, Bram Peters, trombone en Nynke de Jong, slagwerk. Gehoord: 25/5, Lokhorstkerk, Leiden. Het is me het avondje wel. Een concert vol contrasten; klassiek tegen modem, romantiek tegen rauw realisme, oosters tegen westers, christelijk tegen hei dens, teder tegen grof. En dat al lemaal verweven met de natuur. Zo begint Lingua Musica met een meditatief 'Gebed' van Ton de Leeuw, merkbaar geen mak kelijke a capella inzinger. Tem po en toonhoogte worden goed volgehouden, maar aan een mooie homogene koorklank en sereniteit schort het nog. Vooral de sopranen zijn gillerig. De 'Seigneur' van de hoop en de stilte, van de duif en de gras spriet, van de nacht en de vredi ge maan is in deze interpretatie niet te bekennen. Lingua Musica doet het beter wanneer agressie en pure vro lijkheid aan bod komen. In het tweede 'Chanson' van Debussy danst het la-lala-la in alle stem soorten, ophitsend en flemend, om het meifeest te vieren. Maar de wat nasale solostem laat zich niet overhalen, noch in de tekst, noch bij de luisteraar. Knap en levenslustig holderde- boldert de 'Rondzang' van Ravel op ons af. In korte staccato woordjes worden kleine meisjes toegesproken die zich in het bos vol kabouters en mensenetende reuzen wagen. De ingewikkeld schampende Franse woorden als chèvrepieds, satyresses, go belins en kobolds, kriskras door elkaar gezongen maken het sprookje tot iets grappig gruwe lijks. De Teunisbloem, 'The Eve ning Primrose' van Britten wordt daarentegen transparant en vol eenvoud gezongen. Toppunt van vitale heftigheid, plompe kracht en primitieve viering balt zich samen in het laatste werk van Hans Koolmees 'Aed Mac Ainmirech', een ode aan de ruigheid van het Kelti sche heidendom. Kortstondige motieven, spreken, roepen, reci teren op één toon en vreemde atonale intervallen worden ge bruikt om 'heidense puurheid' uit te drukken. Ook aan deze 'gedichten' moet hevig en harts tochtelijk gewerkt zijn door diri gent en koor. Bevlogenheid en enthousiasme zijn sleutelwoor den voor Lingua Musica, maar die leiden niet tot waarachtige sfeervolle koorzang. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Ensemble Christofori: Eric Hoeprich, klarinet, Igor Roughadze, viool, Emilio Moreno, altviool, Mime Yamahiro, cello en Arthur Schoonderwoerd, fortepiano. Gehoord: 24/5, Waalse kerk, Leiden. Het derde en laatste concert in de serie 'Integrale trio's en kwartetten voor fortepiano en strijkers' (Mozart) begint zonder fortepiano. In plaats van dit in strument krijgen we een klarinet te horen in 'het kwartet in Bes', dat oorspronkelijk geschreven is voor fortepiano en viool. Na de pauze schittert de klarinet an dermaal in het Trio in Es, het zogenaamde Kegelstadttrio. Een stuk dat Mozart waarschijnlijk heeft geschreven tijdens een spelletje kegelen, voor zijn leer linge Franziska von Jacquin en zijn makker de klarinettist An ton Paul Stadler. De altpartij had hij voor zich zelf gereserveerd. Het Christofori Ensemble is één cluster muzikaliteit met als spi rituele aanvoerder Arthur Schoonderwoerd. Maar in het eerste stuk is dat de klarinettist Eric Hoeprich. Met een geweldi ge drive produceert hij een kleurrijke wendbare klank. Zijn spel is superactief en onaflaat- baar spannend. De drie strijkers worden door hem aangestoken en opgetild. Het eerste Allegro heeft een pittig tempo, zit vol van elkaar imiterende lijntjes, waarin de klarinet steeds promi nent de boventoon voert. Pasto raal van sfeer is het daarop vol gende Andante, doortrokken van een breekbare gratie. Het Rondo lijkt daardoor extra zwie rig en temperamentvol. De kla rinet fraseert hier met een prik kelende overmoedigheid, en sa menspel wordt steeds vrolijker, en pikanter. Opmerkelijk is de veel grotere en meer persoonlij ke klank van de cello, vergeleken met de voorgaande concerten. Cristofori speelt nog gedrevener en eigenzinniger dan in de eer ste twee optredens. Delicaat zijn de tere melodielijnen in het larghetto op elkaar afgestemd, gaandeweg culminerend naar een breed uitwaaierende har monie die vaag dissonant het gehoor verbijstert. Dat levert even later brokken op als met een knal een van de darmsnaren van de viool springt. Een opont houd dat beloond wordt met enige uitleg over opstelling en uitvoering. In het daaropvolgen de allegretto gloeien de strijkers- kleuren des te feller en boeit de fortepiano nog eens extra. Ensemble Christofori is een lust voor het oor. Het centrum van Alphen aan den Rijn stond afgelo pen weekeinde in het teken van theater. Door de winkelstraten liepen muzikale en theatrale acts. Bij de Alphense brug stonden twee podia, waarop di verse artiesten een voorproefje gaven van wat het Parktheater komend seizoen te bieden heeft. De eerste theatermarkt was voor de inwoners van Alphen nog even wennen. Het liep geen storm. Een tegenvaller was ook dat twee optredens moesten worden afgelast. Mario van Erp zou een programma met kinderliedjes doen, maar was onderweg ge strand met motorpech. Dansgroep Weizman Ha ver annuleerde het optreden vanwege de tempera tuur. De dansers waren bang voor blessures. De cabaretacts, zoals Zusje Voogd, Crème Fraiche en de Ashton Brothers, wisten de Alphenaren wel te boeien en dan werd het even druk. Op andere mo menten, bij het optreden van de a capella groep No Place for Jennifer bijvoorbeeld, was het nagenoeg leeg. Cabaretier Maarten van Roozendaal probeerde als presentator de stemming erin te houden. Niet alleen het Parktheater, maar ook andere cultu rele instellingen presenteerden zich op de markt. Bij de kraam van Expressie 70 konden kinderen zich bijvoorbeeld met verf uitleven op een vel wit pa pier. Foto: Henk Bouwman muziek recensie Ron Favier Concert: Echo der Duinen. Gezien: 25/5, St. Jeroenskerk, Noordwijk. Na dertien jaar met vaste hand Echo der Duinen gedirigeerd en op een hoger plan gebracht te hebben, houdt dirigent Michel de Haas het voor gezien. Voor de laatste keer excelleerde de combi Echo der Duinen en Mi chel de Haas in een muzikaal programma, dat in het teken stond van het afscheid van de muzikaal leider. Wekenlang is er hard gerepeteerd aan een con cert dat de kroon moest worden op het werk van Michel de Haas. Dat heeft geresulteerd in een concert met een bijzondere pro grammering, niet in de laatste plaats vanwege een orgel-inter mezzo door Jaco van Leeuwen op het beroemde Knipscheeror- gel onder begeleiding van Echo der Duinen. Hoewel slechts een keer gerepeteerd, sloeg Echo der Duinen zich hier zonder al te grote kleerscheuren doorheen. Ook de rest van de avond karak teriseerde zich door een hoog aantal solistische optredens van uiteenlopende muzikanten. Hoogtepunt van de avond was de trompetsolo van Frits de Witt in 'The Godfather' va Peeters. Pikant detail dat vorig jaar de pro tompettist Malcolm M( nummer op onnavolgl op dezelfde plek met h torkest eveneens ond< van Michel de Haas tf bracht. Frits de Witt deze reprise aan te tor door oefening een heel veau kunt bereiken. Di contrasteerde duidelijk rige concertavonden, 0 de eerste keer was dat Duinen optrad in de en Michel de Haas het kanten niet gemakkelij en duidelijk het onders kast wilde hebben. Volgens de ongeveer 1! 1 kers zijn hij en de m I overduidelijk in gesla mooier afscheid van heeft De Haas zich nie wensen. Hij verlaat h niet omdat hij met Duinen op zijn top omdat hij zich wil bezL( met andere dingen, met al zijn directietaken andere muziekverenigi ,t Echo der Duinen hee^ nieuwe dirigent aanga{ Op 15 juni tijdens het Ast concert in de Northg het dirigeerstokje offic^ den overgedragen aan n we muzikaal leider. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Crime Jazz, Roots Culture special. Gezien: 24/5, LVC, Leiden. Het LVC blijft natuurlijk de pop tempel van Leiden, maar welke associaties zal de argeloze voor bijganger bij het kopje Crime Jazz hebben? Een beetje onge lukkig is die naam natuurlijk wel. Een heerlijk mengelmoesje van muziek, gesproken woord en stand up comedian gaat zo aan de liefhebber voorbij. Erik Hofland alias Dyzack opent de avond en experimenteert met een nieuwe bezetting. Drummer Antal Steixner van Les Char- meurs vult met het typische fla menco ritme-instrument cajon de opengelaten gaatjes van Dy zack op een speelse manier in. Steixner en Dyzack geven elkaar de ruimte en eindelijk ademt de gitaar van Dyzack weer. Said El Haichi vertelt in nonsen- sproza het verhaal achter Lucky Luke. De man die sneller schiet dan zijn schaduw blijkt na een ongelukkige liefde meer geïnte resseerd in de herenliefde. De zaal zingt gretig de tweede stem bij 'I'm a genius' van de hiphop per Will Power. Onderhoudend is de Amerikaan, maar hij valt te veel in de valkuil van leuk doen onder de gordel. Earl Okin wordt door host Lennie St. Luce als 'musical genius and sexsym- bol' aangekondigd. De oude man in het maatpak 1 y teerde bril voldoet niet 0( aan dat beeld. „Helle zijn de eerste woordeile een perfect gevoel vo( j statement voegt hij j r you afterwards" aan to Bn Bij Crime Jazz valt gm zien op het toneel en L j: Er zit zonder meer n 2 Crime Jazz. Nu het putT Het gebeurde twee jaar geleden tijdens een chat- sessie op internet met Kardinaal Simonis, bij de ingebruikname van de site www.de-oase.nl van de Rooms-Katholieke Kerk. Bedoeling was dat de kardinaal online zou ingaan op prangende vragen van surfers. De arme man kreeg zo'n spervuur aan vragen op zich afgevuurd dat hij aan beantwoording nauwelijks toekwam. Tot overmaat van ramp dook er een mysterieuze tweede kardinaal op, die op het chatkanaal namens Simonis vragen begon te beantwoorden. Wie wist nog wie de echte kardinaal Simonis was? „Dit is een van de schaduwzijden van het electronische tijd perk", zegt predikant Van Ankeren in de her vormde gemeente van Zoeterwoude. Het is een goede zaak, meent hij, dat je via het toet senbord met elkaar kan praten in een groot gezelschap. Dat gaat zonder elkaar te horen of van aange- PREEKT zicht tot aangezicht te- genover elkaar te zit ten. De verleiding wordt wél erg groot om je anders voor te doen dan je bent. Toch is dat volgens de predikant niet nieuws: kijk maar naar de bijbelse figuur Nikodemus. Ook hij doet zich anders voor dan hij is. Als Fari zeeër en topman binnen het Sanhedrin dat Jezus wilde uitleveren, wordt hij geacht hem aan te vallen. Nikodemus ziet echter in dat hij wel de gelijk met een afgezant van God te maken heeft, 's Nachts spreekt hij hem aan, want 'dat was in die tijd het moment bij uitstek voor een goed ge sprek, niet gestoord door het rumoer v dag'. Van Ankeren kan nog wel uren d( over elk woord in deze passage in Jo; maar 'dan zitten we hier morgen nog', wil terugkeren tot de kem van het nachte sprek tussen Jeztu kodemus: de w boorte. „Opnieuv ren worden uit wa nieuw begin - da wens die we allen eens hebben. He misschien wel ass 1 op met reïncamati Toch schuilt er 0! gevaar in de a: 1 voor wedergeboo sommige kerkelijl 1 gen'. „Ben jij wel i dergeboren chris dan de vraag. Ee 1 die mensen erg houdt, een vraag mensen kan bui ten." Het is duidelijk: A j keren is van menl een christen eigei 1 definitie al wederj is. Hij denkt dat nen „veel te kram 1 veel te moeizaait zijn met het beg 1 I J Cs E H S dergeboorte. Met grip 'bekeren." Het is geen gem thema dat Van j aansnijdt. Misschien is het ook wel eei een academische kwestie. Toch weet hi een duidelijke, hooguit wat schoolse pr der uiteen te zetten. De zaak steekt goe kaar en is degelijk voorbereid. De voo heeft het allemaal op papier staan, mi zuimt niet zijn toeschouwers recht in het te zien. Een ironisch lachje speelt tijd preken om zijn mond, alsof hij zijn gel laten merken dat ze het allemaal niet al t op moeten vatten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10