NV -voorzitter vreest verharding ECONOMIE One day trader, riskant paleis voor snelle belegger Wat kost een opname in het verpleeghuis Vinden van een baan wordt nu moeilijker 'lel e Waal: De verleiding wordt groot om de vakbeweging over te slaan Terug naar menselijke maat der zaterdag 25 MEI 2002 r Miranda Megens terdam - Een therapeut om re verliezers psychisch bij te n heeft One Day Trader niet enst. Wel heeft het centrum rdaghandel, dat deze week jnsterdam zijn deuren ide, een kleine sportruimte auna om de beleggers hun ;s te laten uitzweten. Al zal uimte voorlopig niet worden nikt, want er is nog geen ïandelaar te bekennen. De ie beeldschermen zijn nog ^Jit, de stoelen leeg. E mochten nog geen klanten ^Wjven vóór de vergunning 30$! was", verklaart mede-eige nen oprichter Theo Feijen |One Day Trader de lege ikplekken. „Nu hebben we roestemming, maar duurt het <f-|7] tijd voor alles rond is." jng r centrum voor daghandela- lu, ivas bijna anderhalf jaar be- €89 net het regelen van de ver- ning. Dat de Autoriteit Fi- ciële Markten (AFM, voor- de STE) eindelijk met de .eidf 34i eidi ie. Initiatiefnemer Theo Feijen (midden met telefoon) in het daghandel- centrum One Day Trader. Foto: GPD/Harmen de Jong der is in Nederland het eerste centrum voor daghandel met nodige papieren over de brug kwam, was voor Feijen een pak van zijn hart. De terughoudend heid van de toezichthouder, die eind 2000 voor alle daghandel- centra een vergunningplicht in stelde, is ingegeven vanwege de grote risico's van daghandel voor een belegger. One Day Tra vergunning. Een daghandelaar handelt voor eigen rekening in effecten. Hij probeert geld te verdienen aan koersbewegingen die op een dag, binnen een uur of zelfs bin nen een minuut plaatsvinden. Per dag kan hij meerdere keren in een fonds handelen om per aandeel misschien maar een cent winst te maken. Bij een or der van bijvoorbeeld 1500 stuks, betekent een stijging van 5 cent een winst van 75 euro. De optel som van al zijn transacties op een dag, maakt zijn winst - of zijn verlies. Normaal gesproken heeft een particuliere belegger geen in zicht in alle koop- en verkoop orders van een bepaald fonds. Door een werkplek of aanslui ting op de speciale computer systemen bij One Day Trader te huren, krijgt de belegger de in formatie uit het zogeheten or derboek wel en kan hij in 'real time' (zonder vertraging) mee doen aan de daghandel: hij ziet de koersen zoals ze op dat mo ment zijn en kan in een fractie van een seconden aan- of verko pen. De een ziet daghandel als pure handel. Voor de ander is het speculatie. Van die laatste term wil Feijen niets weten. De voor malige valutahandelaar vindt dat er niets mis is met daghan del. De branche raakte in opspraak toen in juli 1999 de gefrustreer de Amerikaanse daghandelaar Mark Barton in de stad Atlanta negen mensen doodschoot na dat hij al zijn geld had verloren. In Amerika is daghandel veel toegankelijker dan hier. Een flinke borgsom volstaat daar doorgaans om te worden toege laten. Feijen zegt dat zijn bedrijf stren ge criteria hanteert. Het te be steden kapitaal van een particu lier bedraagt minstens 50.000 euro. De potentiële klant wordt door One Day Trader en samen werkingspartners KasBank en Binck Brokers gescreend. Bo vendien heeft One Day Trader zelf toegang tot het moeder- scherm om alle posities van een handelaar in te zien. Bij een te groot verlies, trekt Feijen aan de bel. Maar het bedrijf kan nooit voorkomen dat een belegger zichzelf ruïneert. „We kunnen het handelen niet verbieden, we moeten het houden bij een ste vig gesprek,'' zegt Feijen. Een werkplek huren bij One Day Trader kost 1.250 euro per maand, een internetaansluiting thuis kost 250 euro per maand. Feijen denkt dat de 24 werkplek ken van zijn kantoor tegen Kerst allemaal zijn verhuurd. One Day Trader geeft de beleg ger toegang tot negen beurzen in de wereld (onder meer Chica go, Frankfurt, Milaan, New York). De aansluiting met Euro- next is naar verwachting binnen enkele weken af. Critici staan zeer terughoudend tegenover het in 'real time' handelen van amateurs op de beurs. Het geld lijkt makkelijk verdiend, maar uit onderzoek blijkt dat zes van de tien daghandelaren in Ameri ka de dag afsluiten met verlies. Feijen beaamt dat nieuwelingen beter weg kunnen blijven van de riskante daghandel. Voor wie zich er toch aan wil wagen, biedt het bedrijf ook cursussen voor beginners aan. Sylvia Marmelstein ans van Soest terdam - De verhoudingen in ilder* staan onder druk. werknemers, werkgevers legering elkaar in de 'paarse in het midden konden vin- het evenwicht zoek na de ■zingsuitslag van vorige k. „Met een rechts kabinet dt het voor werkgevers aan- kelijk om de vakbeweging te slaan", vreest FNV-voor- ir Lodewijk de Waal. FNV-voorzitter Lodewijk Vaal waren de verkiezingen ietwat vreemde ervaring. de strijd normaal gespro- 'over onderwerpen die de nauw aan het hart liggen 0, werkgelegenheid), nu ;n criminaliteit en migratie ;nige onderwerpen van ge- 30 6 ?k. „Daar gaat de vakbewe- niet over. We hadden de rol .toeschouwer." bleek volgens De Waal ook iet feit dat hij als vakbonds- n m i en één van de gezichten 'links' verschoond is geble- van bedreigingen en haat- in een periode dat half Ne- id voor rotte vis werd uit- aakt. „Het debat richtte zich op ons. De kiezer stemde migratie en veiligheid. Dat ikt me wel ongerust over de lende kabinetsperiode, it voor je het weet, worden Tociaal-economische proble- i ondergeschikt gemaakt aan 1 erwerpen die beter scoren e kiezer." Vaal waarschuwt een nieuw net dat de ruk naar rechts Nederland vorige week heeft laakt, niet moet worden :dreven. „Misschien wel op jebied van veiligheid en mi- e, maar niet op het gebied de sociale zekerheid. Het is zo dat er nu ineens heel mensen voor afschaffing het minimumloon zijn, of i afschaffing van het alge- 1 jj' n verbindend verklaren van ft >'s. de verkiezingen sprak ik WAO'ers die zeiden For te gaan stemmen. Dan zei Weet je wel wat die met de 0 wil doen?' 'Kan me niet elen', antwoordden ze dan, eb net een inbraak gehad." rafgaand aan de verkiezin- heeft de FNV alle partijpro- nma's met elkaar vergele- ig( „Van tevoren hebben we jg aarschuwd dat een kabinet >ila waarin én WD én LPF zouden zitten, ellende zou betekenen. WD en LPF staan op voor ons belangrijke punten het verst van ons af. Maar we hadden niet ge rekend op de enorme groei van het CDA, die vaak dichterbij on ze standpunten staat. Op voor ons belangrijke thema's als de WAO is het nu afwachten wat die partij gaat doen. En wie de nieuwe minister van sociale za ken wordt, die daarin het voor touw gaat nemen." Het CDA is de enige van de drie mogelijke regeringspartijen die onomwonden voor het door de FNV gesteunde SER-plan voor een nieuwe WAO is. De Waal hoopt dat de christen-democra ten hun rug recht houden. „Hetzelfde geldt voor het werk gelegenheidsbeleid. Het blijft nodig - kijk naar de oplopende werkloosheid - dat de overheid actief blijft sturen op de arbeids markt. De WD wil bezuinigen op dat beleid, zoals op de ge subsidieerde banen, maar dat zou zeer kortzichtig zijn. Het CDA was ook niet meer zo en thousiast, maar er ligt een heel helder advies van de Raad van Werk en Inkomen over hoe je met de Melkertbanen om moet gaan. In die raad zijn werkge vers, werknemers en gemeenten vertegenwoordigd. Het CDA hecht altijd veel waarde aan de mening van maatschappelijke organisaties. Hopelijk blijft dat zo." De FNV-voorzitter tast nog in het duister over de standpunten van de LPF over veel onderwer pen. „Het ligt er ook maar aan of je uitgaat van wat Fortuyn de ene of de andere week riep over de WAO. Maar ook over onder wijs en gezondheidszorg maak ik me zorgen. Ik heb niet de in druk dat de LPF het aantrekke lijker maken van werken in het onderwijs, bovenaan haar prio riteitenlijstje heeft staan. En ze beloofden veel over de wacht lijsten in de zorg, maar trekken er geen geld voor uit. Wat zal de teleurstelling groot zijn als de verwachtingen niet worden waargemaakt. Dat zou wel eens de volgende crisis in de demo cratie kunnen zijn." Fortuyn riep voortdurend dat de macht van de vakbonden moest worden gebroken. Ook de WD is geen grote fan van invloed van de bonden op het Haagse beleid. Breken er zware tijden aan voor De Waal en de zijnen? Zelf denkt hij dat het wel zal Lodewijk de Waal: „De LPF moet zich realiseren dat wij evenveel betalende leden hebben als zij gratis stemmers." Foto: GPD/Harmen de Jong meevallen. „Toen het eerste Paarse kabinet aantrad, zei ook iedereen dat het primaat weer bij de politiek moest liggen. Ver volgens braken de hoogtijdagen van het poldermodel aan: werk gevers en werknemers werden meer betrokken bij het beleid van de regering. Natuurlijk vind ook ik dat de politiek het laatste woord moet hebben. Maar iede re regering heeft er baat bij dat burgers zich organiseren in werknemers- of bijvoorbeeld milieuorganisaties, die je serieus neemt. Je kunt het land niet al leen vanuit Den Haag besturen. Dan wordt de kloof met de bur ger alleen maar groter. Je hebt rekening te houden met wat maatschappelijke organisaties vinden. Anders leidt dat tot maatschappelijk onrust. Ook de LPF moet zich realiseren dat wij evenveel betalende leden hebben als zij gratis stem mers." Desondanks vreest De Waal wel dat de verhoudingen in de polder op scherp worden ge zet. „Het poldermodel werkt alleen als alle partijen bereid zijn om samen te werken. Het Paarse kabinet was ideaal. De macht lag niet links en niet rechts, maar schommelde rond het midden. De ene keer kre gen de vakbonden hun zin en de andere keer de werkgevers. Op die manier bleef het voor alle partijen interessant om za ken met elkaar te blijven doen." Volgens de FNV-voorman is een rechts kabinet een serieuze bedreiging voor het overleg tussen werkgevers, werkne mers en regering. Het even wicht is verschoven: de stand punten van het kabinet en de werkgevers liggen nu dichter bij elkaar dan de meningen van de vakbeweging en het kabinet. „Het is voor de werkgevers nu aantrekkelijk om rechtstreeks deals te sluiten met de regering over bijvoorbeeld lastenver lichting voor bedrijven en het afhouden van sociale wetge ving. De verleiding wordt groot om de vakbeweging over te slaan. Dat zorgt ongetwijfeld voor spanningen tussen werkgevers verenigingen en vakcentrales." De werkgevers gaan zich nu al harder opstellen tegenover de vakbonden, is de indruk van De Waal. „Ze zijn veel meer be zig met belastingverlaging dan met andere belangrijke sociaal economische vraagstukken." Op zich hoeft dat allemaal niet zo erg te zijn. „Er mag best wat meer passie in de polder", vindt De Waal. „Maar het mag niet zo erg worden dat we geen compromissen meer kunnen sluiten. In ieder geval ben ik niet van plan meer naar het midden op te schuiven om nog tot overeenstemming te kun nen komen met de werkgevers en het nieuwe kabinet." Daarom houdt hij ook op dit terrein goed in de gaten wat het CDA zal doen de komende jaren. „Dat is immers de partij die het dichtst bij het midden zit en die kan voorkomen dat het poldermodel niet uit elkaar klapt." 522 e zit het eigenlijk met de fï- Jui^riën als een ouder naar een leeghuis gaat?", vraagt een res. „Wat gebeurt er met het n vermogen en heeft een leeghuis ook zoiets als erf- t?" inti n onlogische vragen, want lou i'iosten van een verpleeghuis ïten op de een of andere jhier worden betaald en het anjjyoor alle betrokkenen na- Jlijk zuur zijn wanneer dit ■^•koste zou gaan van het ei- jivermogen. De lezeres hoeft geen zorgen te maken. De r6S*en van een verblijf in een tifl leeghuis worden in Neder- betaald door de Algemene Bijzondere Ziektekosten AWBZ). Wél moet er een ei- bijdrage betaald worden. ,ecj 1WBZ is ervoor bedoeld om 'L( ireen in ons land te verze- n tegen het risico van bij- zondere ziektekosten: kosten die zo hoog zijn dat ze over het al gemeen niet zelf op te brengen zijn. Dat geldt ook voor een ver blijf in een verpleeg- of verzor gingshuis. De premie voor de AWBZ wordt tegelijkertijd gehe ven met de belasting en de ove rige premies volksverzekering over de eerste twee belasting schijven in box 1. De uitvoering van de AWBZ is door alle zorg verzekeraars overgedragen aan zogenoemde zorgkantoren. Elke regio heeft één zorgkantoor. Wie in een ABWZ-instelling ver blijft, betaalt daarvoor een eigen - inkomensafhankelijke - bijdra ge. Afhankelijk van de situatie is dit een 'hoge' dan wel een 'lage' bijdrage. Als het gaat om een duurzaam verblijf, dan wordt in principe de zogeheten hoge bij drage betaald. Deze is op dit moment maximaal 1.561 euro per maand. Bewoners van een verzorgingshuis betalen nog een (privacy) toeslag van 147,48 euro per maand. Alleen als het gaat om een gehuwd of samen wonend paar, waar bij de ene partner nog thuis woont, wordt de lage eigen bijdrage in rekening gebracht. Deze vari eert van 102,10 euro tot 535,46 euro af hankelijk van het bij- drageplichtig inko men. Bij het vaststellen van de eigen bijdra ge telt het eigen ver mogen niet mee. Wél eventuele inkomsten uit dat vermogen. Bewoners van een verpleeg- of verzorgings huis hoeven hun eigen vermo gen dus niet 'op te eten'. Dat was overigens een paar jaar ge leden wel anders. Bewoners van een verzorgingshuis die dat konden betalen, moesten hun verblijf destijds volledig zelf be- EIGEN BEURS Brenda van Dam kostigen, wat dus ten koste kon gaan van het eigen ver mogen. Wie alleen AOW had en net z'n huis had ver kocht, zag zijn ver mogen snel slin ken. Het is dus niet zo vreemd dat de vragenstelster zich daar zorgen over maakt. Die regeling is gelukkig afge schaft. Bewoners van verzorgings huizen en ver pleeghuizen wor den nu financieel gelijk behan deld. De eigen bijdrage wordt jaarlijks door het zorgkantoor berekend voor een periode van 1 juli tot 1 juli van het volgend jaar. Deze neemt het totale netto inkomen van een alleenstaande of echt paar van het voorgaande jaar als uitgangspunt en vermindert de ze simpel gezegd met de ziek tekostenpremies en onder houdsverplichtingen zoals ali mentatie. Als er een hoge bij drage betaald moet worden, worden er van het inkomen nog andere kosten afgetrokken, zoals onder meer 15 procent van de netto-inkomsten uit ar beid of ziekengeld. Voor de be woners moet er in elk geval een vrij besteedbaar bedrag over blijven, het zak- en kleedgeld genoemd: 241,63 euro per maand voor alleenstaanden en 375,87 euro voor gehuwden en samenwonenden. De eigen bij drage wordt geheel of gedeelte lijk van het salaris of uitkering ingehouden. Voor het eventue le restant stuurt het zorgkan toor een nota of acceptgiro. Naast de eigen bijdrage kun nen er overigens nog andere kosten zijn. Verpleeg- en ver zorgingshuizen leveren diverse diensten op het vlak van de persoonlijke verzorging, denk aan voet- of haarverzorging. Wanneer deze diensten om medische redenen noodzake lijk zijn, vallen ze onder de AB- WZ-zorg. Bewoners die hier medisch gezien niet voor in aanmerking komen, kunnen tegen betaling van deze dien sten gebruik maken. Tot slot nog de erffechtkwestie. Ook hier regeert de angst die kennelijk veel mensen hebben dat het eigen vermogen van ouders kan worden opgeslokt. Een aantal jaren terug konden inderdaad openstaande reke ningen door het verzorgings huis of bejaardenhuis als schuld op de nalatenschap ge vorderd worden. Dat is inmid dels niet meer zo. Een ver pleeghuis of welke instelling dan ook heeft geen enkel recht op de erfenis. Als ouders ko men te overlijden erven de kin deren. En als er een testate- ment is, dan wordt het testa ment uitgevoerd. den haag/gpd - Voor het eerst sinds ruim zeven jaar stijgt de werkloosheid weer in Neder land. In de maanden februari tot en met april telde ons land volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gemid deld 167.000 geregistreerde werklozen. Dat zijn er ruim 12.000 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. De Centra voor Werk en Inko men (voorheen: arbeidsbu reaus) merken dat het lastiger wordt om werkzoekenden te helpen. „De economische te genwind zorgt ervoor dat bedrij ven minder vacatures hebben. Wij kregen in de eerste vier maanden van dit jaar 26.500 minder vacatures binnen dan in dezelfde periode vorig jaar. „Een teruggang van liefst 28 procent", zegt woordvoerder Harold van de Crommert. Vooral het verzekeringswezen heeft last van de economische dip. Het aantal vacatures daalde in die sector het hardst: met 47 procent. De metaal- en grafi sche industrie, de bouwnijver heid, de groothandel, het bank wezen en de detailhandel had den elk ruim 40 procent minder nieuwe banen te vergeven. In het onderwijs daalde het aantal vacatures met 39 procent Dat het weer op de arbeids markt omslaat, blijkt ook uit de CBS-cijfers. Het lijkt op het eer ste gezicht logisch om de 167.000 werklozen van het CBS op de 67.400 openstaande vaca tures van de CWI's te zetten. Dan zou de werkloosheid in één klap met 40 procent dalen. „Maar het lastige is dat de men sen die werkloos zijn helemaal niet passen bij die banen. Ze hebben of onvoldoende diplo ma's of te weinig werkervaring. Vraag en aanbod van arbeid gaan steeds verder uiteenlo pen", zegt Van de Crommert. Veranderingen op de arbeids markt worden altijd het eerste opgemerkt door outplacement bureaus. Zij waarschuwden eind vorig jaar al voor een dreigende ontslaggolf. „Door de economi sche teruggang hadden bedrij ven toen al steeds minder men sen nodig. Die werknemers wer den echter niet meteen ontsla gen omdat de bedrijven hoop ten dat de economie zich zou herstellen. Nu ze langzaam maar zeker het gevoel krijgen dat de situatie niet verbetert, moeten de overtollige werkne mers er alsnog uit", zegt Maar ten ter Braak, voorzitter van brancheorganisatie Nobol. Ook een psychologische factor speelt een rol. „Bedrijven heb ben de afgelopen jaren de grootste moeite moeten doen om werknemers aan te trekken. Als je ze dan eindelijk hebt. schuif je ze niet bij het eerste het beste dipje aan de kant. Dat doe je pas als er geen hoop meer is op een spoedig herstel en het echt niet anders kan." Hij verwacht dat werknemers massaal van werkplek gaan ver anderen als de economie zich niet snel herstelt. Sommigen zullen wel moeten: „Door de krapte op de arbeidsmarkt heb ben veel bedrijven de afgelopen jaren mensen aangenomen die eigenlijk niet aan de functie-ei sen voldeden. Ze hadden bij voorbeeld te weinig werkerva ring of een te lage opleiding. Als de werkgevers weer meer keus krijgen, vliegen die mensen er als eerste uit. Ze worden dan vervangen door werknemers die wel aan de eisen voldoen. De ontslagen werknemers passen wellicht weer op andere vacatu res. Dan krijgen we dus niet meteen massa-ontslagen, maar wel een hele grote stoelendans." ECONOMIE WIJZER Het stof daalt neer. We keren te rug naar de dagelijkse werkelijk heid waarin het wederom kan gaan over zaken. Zoals over de drang tot schaalvergroting die zo kenmerkend is voor de ma- nagementcultuur van vandaag. Zou CDA-leider Jan Peter Balke nende dadr een eind aan kun nen maken? Alle reden daar voor, lijkt mij. De toegenomen rationalisering en verzakelijking van de werk sfeer in Nederland hebben naar mijn overtuiging het groeiende onbehagen van veel kiezers ver sterkt. Managers vertellen dat onze organisaties efficiënter moeten opereren, geavanceer der, creatiever, meer prestatie gericht, meer winstgericht en boven alles groter. Schaalver groting is het mantra van het moderne management, want we moeten mee in de vaart der volken. Of degenen die in grotere orga nisaties werken daarmee ook gelukkiger worden, is een vraag waar de predikers van de schaalvergroting niet aan toekomen. Een andere vraag is of schaalvergroting altijd wel de oplos sing biedt voor de geconstateerde pro blemen. Neem de rozenkwe- kers. Bijzonder is de hechtheid van hun gemeenschap. Zon der uitzondering opereren ze in fami lieverband. De kwe kerijen gaan over van vader (en moe der) op de kinderen. Bijzonder zijn ook hun prestaties. Nog steeds spe len Nederlandse rozenkwekers een toonaangevende rol op de wereldmarkt. In de veredeling van rozen lopen Nederlanders voorop, ondanks een niet altijd even gunstig klimaat, een chro nisch gebrek aan ruimte, en ho ge kosten voor arbeid en ener gie. Onderwijl worden de Ne derlandse rozenkwekerijen steeds groter. Een grondgebied van meerdere hectares voor een beetje kwekerij was vroeger uit zonderlijk. Nu zijn die maten standaard. De productie neemt toe, terwijl het aantal kwekerij en afneemt. Dus neemt de ge middelde grootte van de rozen kwekerijen toe. Maar kennelijk nog niet naar volle tevredenheid van de schaalvergroters. Op hun speci ale rozendag kregen de kwekers te horen dat ze nóg groter moe ten worden. Ook moeten ze in ternationale samenwerkingsver banden aangaan en de bestaan de banden met het buitenland verstevigen. Anders, zo luidt de waarschuwing, delven ze spoe dig het onderspit in de steeds heftiger concurrentieslag met de rozenkwekers in bijvoor beeld Kenia, Zuid-Amerika en ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit Califomië. Ik betwijfel of de schaalvergro ting goed gaat uitpakken voor de kwekers. Soortgelijke ontwik kelingen in het onderwijs en de gezondheidszorg geven te den ken. De kans bestaat dat enor me rozenkwekerijen die inter nationaal opereren de familie- clusters ondermijnen. Hoe be langrijk de traditionele clusters zijn voor de prestaties van de rozenkwekers weten we niet, maar we zien in andere secto ren dat clustervorming cruciaal kan zijn. Vooral waar veel speci fieke kennis nodig is, zijn clus ters effectief. Binnen clusters stroomt de kennis sneller en ef ficiënter door. Nog altijd heb ben veel Nederlanders een ro mantische voorstelling van tuinders, en zeker van rozen kwekers. Wij doen niet moeilijk als het gaat om goedkope ener gie voor onze tuinders, speciaal onderwijs en andere steun maatregelen voor deze sector. Dat geduld kan opraken als kwekerijen bedrijven worden zoals andere bedrij ven, met professio nele managers en aandeelhouders. Venvacht dan een zakelijker opstelling van de overheid. Het is de vraag of de grote kwekers het onder die om standigheden lang uithouden. Dat zijn economi sche redenen om aan de wetmatig heid van schaalver groting te twijfelen. Ik had evenwel een andere, meer pran gende reden. De vraag die ik de kwekers stelde was waarom ze kwekers zijn. Waar is het ze om te doen? Om-de rozen of het geld? Natuurlijk willen ze geld verdienen, maar ze gaven dui delijk te kennen dat dit streven niet ten koste mag gaan van het plezier in hun werk. Deze kwekers zijn in de eerste plaats kwekers en pas dan ma nagers. Ze zijn niet in de wieg gelegd voor het managen, maar ze worden er wel ta+ gedwon gen. vanwege de schaalvergro ting. En daar zijn ze niet geluk kig onder. Is het mogelijk klein te blijven en de concurrentie van je lijf te houden? Daar komt creativiteit te pas. Zorg er voor, hield ik hen voor, dat de bloemenliefheb bers onder ons uw rozen net zo goed gaan kennen als wijnlief hebbers wijnen kennen. Zorg ervoor dat ik niet zomaar met een bos gele rozen thuis kan aankomen, maar dat mijn vrouw graag die nieuwste gele roos heeft van die leuke kweker in Rijnsburg. Waarom niet? Een afzetmarkt is verzekerd. En het kweken van rozen blijft zo mogelijk op de menselijke maat.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9