Hoeder van de wereld BINNEN- BUITENLAND zich schrap tegen wereldwijde jihad Israël en VS zetten Volkert, een geradicaliseerde Zeeuwse jongen nk van Celder lui Bolwerk idag 6 mei begint voor Vol- in der G. zoals elke werk- lij zijn vaste bakker koopt jn broodje, 's Avonds is de stralrige Harderwijker wereld- 's. Van moord verdacht op iFortuyn. Een portret van een iwse jongen die in Wagenin- radicaliseerde. ^Vertikte het om op de leren ikvan zijn moeder plaats te oen. Berekende dat voor leven op de Landbouw- iiteit tien miljoen fruit- jjes werden gebruikt. Hij 'lanste zich bij een milieu- in Wageningen in een nhut, maar douchte zich oon thuis. Vóór abortus, fel tegen het verdelgen van luis. Een milieufreak die au- ed. f ert van der G. hield er extre- F enkbeelden op na. Altijd id tot discussiëren. Nooit ander gelijk. Maar in een mens te liquideren? len en familie reageren en verbijsterd: hoe goed len we Volkert eigenlijk? om Pim Fortuyn? Waarom van Volkert, fanatiek :hter voor een beter mi- de lijsttrekker van LPF Of diende de aanslag op its-populistische, charis- 1e politicus in Volkerts een hoger doel? op keer draaien Volkerts jschokte intimi in hun de film af met beelden en :en. Wanhopig zoekend de 'missing links'. Pijnlijk is duidelijk geworden dat de arige Harderwijker een dub- - even leidde. Dat hij über- JA^ pteen pistool had en kon li ieten, was niemand bekend. Si ken moet hij geoefend heb- verlaten plaatsen, in het j in een oude steenfabriek, lijk sprak Volkert over irtuyn. „Wie niet in Ne- id?", beaamt Sjoerd van de vriend en collega. „Nooit fortuyn een persoon tegen ies waren geboden." Het speelde ook helemaal rol in deze verkiezings- jagne. Fortuyn was daarin ilechter of beter dan ande- Al verklaarde de politicus onomwonden voorstander de jacht en de bontindu- iljlhten was volgens Fortuyn ,al( iets gevoelloos. Voor de bestelde zijn moeder een kip bij zijn vader. Gefascineerd keek de jonge Pim toe hoe de kip na het afhakken van de kop nog meters over het erf rende. Voor iets in de pan komt, moet het wel eerst dood', zei Fortuyn in een jagersblad van 7 februari. Zes jaar terug slachtte de Rotter dammer, inmiddels 'stadspro- fessor', met een bevriende slager eigenhandig een koe. Fortuyn wilde de kleinschalige boeren bedrijven van vroeger terugha len. Gesloten boek Van der G. richt in 1992 de Ver eniging Milieu-Offensief op. VMO voert ellenlange juridische procedures tot aan de Raad van State om uitbreiding van inten sieve veeteeltbedrijven te voor komen. Van der G. en Sjoerd van de Wouw trekken ook in tensief op in het belang van or ganisaties als de campagne- groep Wakker Dier, samenge gaan met Lekker Dier en Bont voor Dieren. Volkert worstelt ermee dat zijn denken en doen over dierenwel zijn en grote levensvraagstukken absoluut niet stroken met de leef- en denkwereld van zijn di recte omgeving. Te vaak stoot hij in heftige discussies zijn neus. Zelfs zijn radicale linkse vrienden haken af als ze hem niet meer kunnen volgen. Vol kert wordt uitgelachen, ge kwetst. Slechts weinigen zijn in staat een goed beeld te schet sen. Over Volkert de milieu-acti vist is veel bekend. Zijn privéle- ven vormt welhaast een gesloten boek Volkert wordt op 9 juli 1969 ge boren in Middelburg. Zijn broer Roeland is twee jaar ouder. Het gezin Van der G. is aangesloten bij de apostolische kerkgemeen schap. Moeder Anna is van Brit se afkomst. Vader Henk is biolo- giedocent op een scholenge meenschap in Roosendaal. Hij overlijdt na een slopende ziekte als Volkert 17 is. Al op de lagere school koestert de Zeeuwse jongen belangstel ling voor dieren, milieu en de natuur. Hij is lid van de Wereld Natuur Fonds Rangers, die bij voorbeeld de duinen vrijmaken van zwerfvuil. Vissen geeft een kick. Wel zielig voor de wormen en de vissen. Eigenlijk klopt dat niet. Maar ja, iedereen vindt dat blijkbaar normaal. Net als vlees eten. Volkert wil ermee stoppen en krijgt prompt ruzie met zijn ouders. Zowel op basisschool De Du- nenburch als de Stedelijke Scholengemeenschap (athene um) in Middelburg valt Volkert amper op. Alleen als de roodha rige jongen wordt gepest, kan hij ontvlammen. Oud-conrector J. Weele herinnert zich hem als een 'pluizebollerige altemativo die goed kon leren'. Geen spor tieve jongen. „We waren de kneusjes van de tennisvereni ging", schaterlacht de oud-gym nasiast Frank van der Zee. Als vijftienjarige vrijwilliger komt Volkert door zijn rechtlij nige opstelling in conflict met de leiding van de Vogelopvang Walcheren. Het redden van vo gels en het met vallen doden van muizen die vogelvoer op eten, getuigt volgens Volkert van een inconsequente houding. „Hij kon geen compromissen sluiten. Alles wat leefde moest ten koste van alles beschermd worden", schetst het toenmalig beheerderspaar Liesbeth en Ben Baukema van het vogelopvang centrum. Gewetensvragen In 1987 wordt Volkert vegariist als hij in Wageningen milieuhy giëne gaat studeren. Hij zweert zuivel, eieren en andere dierlijke producten af. In datzelfde jaar studeert Petra, zijn latere vrien din en moeder van dochtertje Sabine, aan de LUW af als vee- teeltdeskundige. Ze leren elkaar kennen via de Wageningse afde ling van actiegroep Lekker Dier, opgericht door Volkert. Petra manifesteert zich als hoedster van het welzijn van dieren op internationale transporten. Vier jaar verblijft Volkert op de LUW ('87-'90). Hij haalt zijn propedeuse. Maar steeds meer verschuift het accent van stude ren naar actievoeren. Zo zet hij zich in voor vermindering van proefdiergebruik op de universi teit en sluit zich aan bij de anti vivisectiebond NBBV. Medestu denten confronteert hij met ge wetensvragen als 'wil je snijden in een doodgelegen big of in haaien, die sterven als bijvangst van de haringvisserij?' „Volgens zijn berekening wer den op de universiteit tien mil joen fruitvliegjes voor dierproe ven gebruikt. Daar trok hij dan ook ten strijde tegen. Wij, mede studenten, lachten daar om. Daar reageerde hij dan weer heel schaapachtig op", herin nert Frank van der Zee zich. De tennismaatjes van weleer trek ken weinig met elkaar op, maar komen elkaar telkens weer te gen. Eerst in Middelburg, later in Wageningen. Even wonen ze zelfs nog in dezelfde flat aan de Bomsesteeg. Als Wageningse student ziet Van der Zee zijn oud-klasgenoot radicaliseren. Andere oud-studenten noemen hun voormalige flatgenoot 'zachtaardig, gedreven, compro misloos en consciëntieus'. Met zijn (veganistische) levens stijl valt Volkert uit de toon. Op het balkon van zijn flat op de twaalfde verdieping aan de Bomsesteeg liggen altijd stroba len. Volkert laat er champignons op groeien. Ook in de moestuin van zijn duplexwoning aan de Van Uvenweg is hij driftig in de weer met stro en duivenpoep. Buren houdt hij vriendelijk maar beslist op afstand. Na een kamer op de Brakelseweg en een flatje aan de Bomsesteeg belandt hij in '91 in de alterna tieve woongemeenschap Droe- vendaal. 'De Droef aan de rand van Wageningen gold als een kweekvijver voor links-kritische mensen. „Vredelievende types met een hoog geitenwollen-sok ken-gehalte. De softste plek om te wonen", schetst oud-'burge meester' Patrick Jansen. Met Volkert als onopvallende bewo ner. Tijdens de hoog oplaaiende strijd (tot oktober '98) voor het behoud van de houten barak- kencomplexen in de vrijstaat Droevendaal houdt Volkert zich afzijdig. Geen interesse in dat geneuzel, verklaart een oud-be woner. Geregeld drinkt hij een kop thee, rookt hij joints en deelt LSD. „Volkert leeft voor zijn ge voel in een wereld, waarin heel veel niet klopt. Hij voelde zich toen onbegrepen. En trok zich terug. In zijn visie was alles be zield. Stenen, groente. De mens - met zijn eigen ik - zelfs extra. De hoeder van de wereld die ab soluut geen dieren hoeft te do den. Van fruit en groente kun je ook leven. Door dieren te be schermen, beschaaf je de mens, vond Volkert. De domheid van anderen daarover kon hij niet verdragen." Agressie In de jaren negentig trekt Vol kert aandacht als 'boomhutbe woner'. Op het 'gekraakte land van Pudoc' (grafisch bedrijf) wordt als protest tegen de wo ningnood een tentenkamp op gezet. Volkert is een van de laat ste 'landkrakers' die uiteindelijk van het terrein vertrekken. Vlak voor de kerstdagen in 1989 haalt Lekker Dier-activist Volkert met enkele medestanders de plaat selijke slagers in Wageningen het bloed onder de nagels van daan. Gekleed in met 'bloed' be De arrestatie van Volkert van der G. na de moord op Pim Fortuyn. Foto: GPD/Ton Kastermans smeurde witte jassen parkeert hij een bakfiets vol konijnen op de stoep van slagerij Elings. De actie 'tegen overvloedige con sumptie van vlees' escaleert zo danig dat de slager de actievoer ders op hardhandige wijze weg werkt. Volkert kreeg een kop stoot', gnuift de plaatselijke middenstand. Slager Henk Elings houdt het op een hand gemeen, maar zegt zich het voorval niet meer goed te kun nen herinneren. „Ik ben er in ie der geval niet trots op." Volkert wordt steeds vaker met agressie geconfronteerd. Inge gooide miten, dreigbrieven en hatelijke telefoontjes. Op dins dag 15 juni 1995 wordt zijn auto, geparkeerd op Droevendaal, op de kop gezet. Tegenover De Gel derlander laat Volkert manmoe dig weten zich niet door het Boerenoffensief te zullen laten intimideren. De agrariërs zijn Milieu-Offensief spuug- en spuugzat Volkert is juist extra gebrand om zijn milieuwerk voort te zetten. Wel duikt hij on der. Talloze malen verandert hij daarom van woonstek. Zijn post laat hij opsturen naar postbus adressen, nooit naar zijn woon adres. Herfst 2001 verhuist Volkert naar Harderwijk. Hij trekt in bij zijn 39-jarige vriendin Petra. De oud-beleidsmedewerker van de gemeente Almere woont al acht jaar in een huurhuis aan de Es- doomlaan. Volkert en Petra ver wachten een kindje. Beiden zijn dolgelukkig als Sabine op 6 de cember wordt geboren. Volkert raakt er niet over uitgepraat. Desondanks belandt de kersver se vader daarna op het randje van overspannenheid. Het doorspitten van milieuver gunningen valt de dossiervreter van VMO steeds zwaarder. Toch merkt niemand iets van de plan nen waarmee Volkert rondloopt. Op maandagavond 6 mei komt de banenpooler niet thuis bij zijn gezin. Om 18.11 uur, bij een benzinestation naast het media park in Hilversum, wordt hun echtgenoot en vader overmees terd door agenten in een kogel vrij vest. Met het moordwapen in de hand. Enkele uren na de moordaanslag ligt ook Petra's leven in puin. Verbijsterd en ontredderd hoort ze de recher cheurs aan. Radeloos tast ook zij in het duister. Petra mag Volkert niet zien. Al bijna drie weken volhardt, voor zover bekend, de vermeende moordenaar van Pim Fortuyn in het stilzwijgen over het hoe en waarom. Het rechercheteam hoort alleen zijn naam. De poli tie ondervraagt hem ook over de onopgeloste moord op Chris van der Werken, een milieu ambtenaar uit Nunspeet. Vol smart wacht iedereen op zijn verlossende verklaring. Een mo tief. De pers stort zich daarvoor massaal op links Nederland. Ra dicale splintergroepen worden ontrafeld in de hoop verbanden te ontdekken. Ook links radicaal Wageningen weet zich in de schijnwerpers. Een aantal kernleden in deze universiteitsstad duikt onder. Ze pakken hun rugzak en gaan even 'op vakantie'. Winkeltjes sluiten. De geijkte trefcentra zijn leeg. Telefoons gaan uit. E-mail- adressen worden opgeheven. Actiegroepen kuisen hun inter netpagina's van foto's van actie voerders en informatie over ac tienieuws. Logisch, vindt Judith, een kennis van Volkert: „Zolang Volkert zwijgt, zwijgen wij ook. Aan speculaties over mogelijke motieven voor de moord doen we niet mee." Met medewerking van Ruud Jacobs en Saskia Wassenaar konze correspondent lemendaal De angst om na het fi- ivan elf september 2001 op- f te worden beschuldigd „inalatigheid zit er bij de wes- inlichtingendiensten diep en andere verklaring valt lijk te bedenken voor de algemene waarschuwingen |iieuwe terreuroperaties van ^da en andere organisaties. Str )28 flr als de diensten over con- m e aanwijzingen beschikken, inen ze beter in stilte actie lememen. Het machteloze I j iliek ongerust maken, heeft 1nig zin. Hoge Amerikaanse iringsvertegenwoordigers die e week verklaarden dat nieu- 3 b teneuraanslagen onvermij- de jk zjn, waren er ook alleen am ir op uit zich in te dekken. eretn die wel eens een krant sai 5t 0 naar de televisie kijkt, ld et cok zonder dit soort pa- jel kzeaierij wel hoe laat het is. sJaida en de Taliban hebben ifgianistan een slag verloren, v) arniet de oorlog. Het is mo- t c jkdat Osama bin-Laden en 1S( lkh Omar nog in leven zijn. 2 j la geval zinnen ze op wraak 1 g ii het Westen. Die conclusie ik zonder de hulp van frlinen in de inlichtingen- 1st' of vice-president Dick 3' ley gemakkelijk te trekken. ie ah Omar heeft een schuil- ro ts gevonden 'in een bunker Afghaanse bergen, waar de plaats alleen bekend is ijn naaste medewerkers.' schreef deze week het in '9 den verschijnende Saudi- 31dagblad Ashark al-Awsat. i, I conespondent van de krant Afghanistan, Badi Karhati, v ft de 'Aanvoerder der Gelovi- 01zelfs geïnterviewd. Dat wil 0 ;en: hij heeft een aantal vra- opgestuurd aan Omars 'me- f^adviseur' en daarop schrif- 7- k antwoord gekregen, ik oorlog in Afghanistan is nog Al-Oaeda en de Taliban hebben in Afghanistan een slag verloren, maar niet de oorlog. De aanslag op een bus met Franse ambtenaren bij het Sheratonhotel in Karachi op 13 mei wordt door inlichtingen maar net begonnen', zegt de Ta- liban-leider over zijn verse ne derlaag. 'Het vuur wakkert weer aan en zal ook het Witte Huis bereiken, want dat is het hoofd kwartier van onrechtvaardigheid en despotisme. Ze hebben een oorlog gevoerd tegen de islam en de moslims zonder enige ju ridische of internationale recht vaardiging. Ik zeg dat, in de ze kerheid van Gods steun.' Volgens Mullah Omar heeft Os ama bin-Laden de Amerikaanse aanvallen overleefd: 'God zij dank is sjeik Osama nog in leven en dat wordt diep betreurd door Bush, die zijn volk had beloofd dat Osama zou worden gedood. Hij besefte niet dat alleen God over een mensenleven beschikt.' Of het Omar zelf was die Karha- ti's vragen heeft beantwoord, is onduidelijk. Maar de correspon- diensten aan het terreurnetwerk van Osama bin Laden toegeschre ven. Zeker 12 Fransen kwamen om het leven. Al-Oaeda is zeer waar schijnlijk ook verantwoordelijk voor de aanslag op een synagoge op dent heeft in het Pakistaans-Af- ghaanse grensgebied een echte ontmoeting gehad met een overlevende commandant van al-Qaeda. Hij zegt dat hij in het holst van de nacht naar de schuilplaats is gebracht van Ab- deladhim Muhajir, die een be langrijke rol heeft gespeeld in de strijd tegen de geallieerden. Ook Muhajir liet hem weten dat Osa ma Bin-Laden nog in leven is en dat diens eed van gehoorzaam heid aan Mullah Omar nog altijd geldig is. De Amerikanen zeggen dat ze al-Qaeda hebben verslagen, houdt Karhati hem voor. Muha jir antwoordt dat het Westen de capaciteiten van zijn beweging niet moet onderschatten. 'De verwoesting van de Twin To wers en het Pentagon hebben laten zien dat al-Qaeda de Ame het Tunesische eiland Djerba. Op 17 april kwamen hierbij zeventien mensen om het leven, onder wie 11 Duitse toeristen. Foto's: AFP/AAmir Oureshi; Reuters/Mohammed Hammi rikaanse samenleving kan bin nendringen', zegt hij. 'Het suc ces van de aanvallen van de elf de september, uitgevoerd door een kleine groep, bewijst dat al- Qaeda geen geografische beper kingen kent. maar over een wijd verbreid netwerk beschikt. Wie zegt dat hij al-Qaeda heeft ver slagen, praat alleen voor de me dia. Sjeik Osama bin-Laden leeft en iedereen kan zijn daden zien. De aanval op de synagoge op het Tunesische eiland Djerba is uitgevoerd door iemand van al- Qaeda. En er zijn veel meer ope raties in aantocht, zoals de ko mende dagen zullen laten zien.' De aanslagen in de Verenigde Staten zijn niet meer dan een middel, legt de commandant uit. Het uiteindelijke doel is de bevrijding van Palestina en van Arabische landen die zuchten onder een regime van ongelovi gen. 'Sjeik Osama Bin-Laden ge looft dat Amerika een kankerge zwel is, een slang, waarvan de islam te lijden heeft', zegt Muh ajir. 'Hij gelooft dat het uitvoe ren van aanvallen op Amerika een strategie is die ons in staat stelt overwinningen te boeken in Palestina en elders in de isla mitische wereld. Wie Amerika bestrijdt, bestrijdt alle tirannen die in de landen van de islam de moslims onderdrukken.' Muhajir merkt op dat strijders voor de zaak van de islam altijd één oog gericht houden op het onmiddellijke doel en het ande re op Palestina. 'Het enige dat ons weerhoudt van het bestrij den van de joden, zijn de mis dadige Arabische regimes die vrede hebben gesloten met Isra el. Ons hart is altijd met Palesti na geweest en we vragen God Almachtig de joden te laten be seffen wat we in Palestina zullen doen.' De Israëlische inlichtingendien sten hebben daar al een idee van, al maken ze zich op dit mo ment ongeruster over wat al- Qaeda en andere islamitische organisaties ondernemen tegen joodse en Israëlische doelen in het buitenland. De ongerustheid is vooral aangewakkerd door de aanslag op de synagoge in Djer ba. waarbij veertien mensen om het leven kwamen. M)e angst wekkendste dreigir^voor de jo den in de wereld gaat uit van de 'wereldwijde jihad'," zei deze week het hoofd van de afdeling in de Mossad die zich bezig houdt met het onderzoek naar anti-semitisme. Vooral de toestand in Frankrijk, met zijn uitgebreide Arabische minderheid, baart zorgen. In de afgelopen maand alleen al no teerde de dienst er 71 anti-semi- tische gewelddadige incidenten, tegen slechts een in dezelfde maand van het vorig jaar. Als gevolg daarvan heeft de Mossad. in samenwerking met plaatselij ke veiligheidsdiensten, haar contra-activiteiten op dit gebied drastisch opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7