Rusland en VS tekenen verdrag BUITENLAND Juweeltjes van spionage in museum Noorse sprookjesprinses geeft jawoord aan 'dandy' ,0'g tl doden als van werk Heldenkalender Landen verenigd in 'gemeenschappelijke strijd tegen het kwaad' 'Politie Servië gaf geweld tegen Albanezen handtekening U^K' Walvisconferentie verzandt in veel politiek gekrakeel Finland stemt voor kernreactor en gevonden «ecutieplek Uiü - Op de plaats waar in 5 Russische tsarenfamilie loodgeschoten, zijn deze pnieuw botten gevon- et gaat om botten van jwassene en een kind. De lis belangwekkend, om- steeds geen duide- i bestaat over het lot van de dochters van de 179 n dejongste zoon Alek- - stoffelijke overschotten rest van het gezin Roma- Nicolaas II, zijn Aleksandra en drie doch- in 1998 bijgezet in de [E«{nbe van de Sint Petrus en kathedraal In Sint Pe- g. De nieuw gevonden worden nu onderzocht. is oorzaak londensterfte De recente zee- iterfte bij het Deense jAnholt wordt veroor- >r hetzelfde virus dat in een massale sterfte on dieren leidde. Dit blijkt lerzoek door viroloog A. iaus van de Erasmus Uni- rii it in Rotterdam en we- lappelijk medewerkers i zeehondencrèche in juren. Vooralsnog lijkt uufus zich niet verder te n verspreid naar andere idenpopulaties, aldus laus. Ruim een kwart van zeehonden bij Anholt is dopen weken doodge- fjf testten gas "militairen ;ton - De Verenigde lebben tijdens de Koude militairen onderworpen Is met verscheidene bio- ie en chemische midde- ineschepen en de be- ig werden verscheidene ;sproeid met onder let zenuwgas sarin. Dat le de krant The New York [gisteren op basis van pas ir gemaakte documen- |n het ministerie van de- nten sloegen i in coma Politieagenten in Keu- iben naar verluidt eerder id een arrestant zo finishandeld dat die giste- irleden. De Keulse po- aissaris heeft de chef inctie ontheven en rioegd pensioen ge- Zijn vertrek is symbo- int deze politieman was intie toen agenten een ;y| Éde arrestant in een poli- eau in coma sloegen. Zes in zouden bij de mishan- Bn betrokken zijn ge- eet al in bangebouwen lm - Commando's van de iestrijdkrachten in Afgha- izijn gisteren gebouwen ngevallen waar zich vol- iun inlichtingen leiders eTaliban en al-Qaida n schuilhouden. Het aid kaanse leger maakte dat n" d. Bij de inval vielen een '2A en twee gewonden. Meer ijfüg mensen werden ge- n genomen. Op de coali- epen werd geschoten, niemand raakte daardoor 18) Éd, zei een Amerikaanse ,301 roordvoerder in Washing- ;oslavië geeft in archieven De Joegoslavische iten hebben ingestemd Ten van de achttien van onderzoekers fitjoegoslavië-tribunaal in laag om informatie uit ar en van de overheid. Mi- jsi.fvan binnenlandse zaken iZivkovic lichtte gister- 11 ig de beslissing toe en in op de moeilijke, maar is hem verbeterde ver- |S 1 ing tussen het tribunaal Joegoslavische overheid. Arbeidsongevallen en werk veroorzaakte ziekten GQ jaarlijks aan twee mil- nensen het leven. Dat de arbeidsorganisatie van lenigde Naties, ILO, giste- meld. De meeste doden, 5 «er 640.000, vallen door i.Zo'n 100.000 mensen aan kanker die is ver- ikt door blootstelling aan I. aldus de ILO. De overige fn worden veroorzaakt bijvoorbeeld chemicaliën, ,ia; assief roken en de uit- uiu ton diesel. Bijna een van de sterfgevallen is te 'aan hart- en vaatziekten flip gevolg zijn van door en onregelmatige dien- awaai en chemicaliën ^frzaakte stress. Ongeveer HO mensen komen om het door een arbeidsongeval. terven mensen na op het 'r 2J dekten als malaria en he- s te hebben opgelopen. new york - De New Yorkse brandweerman Danny Keane poseert op de voorkant van de nieuwe kalender met foto's van brandweermannen. De kalender wordt jaarlijks gemaakt maar de editie voor 2003 heeft een tragisch tintje. Drie van de twaalf met ontbloot bovenlijf poserende mannen zijn op 11 september bij de aanslagen op het Word Trade Center overleden. Foto: AP/Alan Batt door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland en Amerika hebben gisteren een 'ge schiedenis van confrontatie' afgesloten met de onderte kening van een historisch ontwapeningsverdrag. Beide landen zullen hun kernwapenarsenaal de komende tien jaar met tweederde reduceren. „Rusland is een vriend", zei president Bush na de ondertekening van het akkoord, maar een ernstig meningsverschil over Iran blijft wel be staan. Rusland en de Verenigde Staten zijn nu verenigd in een 'gemeenschappelijke strijd tegen het kwaad', meende de Russische president Poetin over de oorlog tegen het terrorisme. De ontmoeting met president Bush in Mos kou werd gekenmerkt door wederzijdse lof over de nieuwe 'strategische samenwerking'. De twee leiders waren het er over eens dat hun relatie een 'compleet nieuw niveau' heeft bereikt. De vriendschappelijke atmosfeer kon echter niet verhul len dat Washington en Moskou ernstig van mening ver schillen over de Russische relatie met Iran, dat volgens Bush deel uitmaakt van de 'as van het kwaad'. De Ame rikaanse regering vreest dat Russische hulp bij de con structie van een kerncentrale in het Iraanse Bushehr er uiteindelijk toe leidt dat Teheran kernwapens kan ont wikkelen. Iran is bovendien ver gevorderd bij de con structie van lange afstandsraketten, de zogenoemde Shahab-3 en Shahab-4, die kernkoppen kunnen dragen. Russische ingenieurs zouden daar bij betrokken zijn. „We moeten er voor zorgen dat een regering van radica le geestelijken geen massavernietigingswapens in han den krijgt", aldus Bush in het Kremlin. „Dat is gevaarlijk voor iedereen, ook voor Rusland." President Poetin verweerde zich tijdens de persconfe rentie tegen de Amerikaanse beschuldigingen. De Rus sische hulp zou geen militair karakter hebben en zich volledig concentreren op de opwekking van kernener gie. „Ik wil er op wijzen dat Amerika zelf Noord-Korea heeft geholpen bij de bouw van een vergelijkbare kern centrale", aldus Poetin. Iran betaalt Rusland 800 mil joen dollar voor de centrale. Bovendien is het land na China en India de grootste afnemer van wapen. Het Kremlin wil die lucratieve betrekkingen niet opgeven. Simone van Driel den haag - Een voormalige in formant van de Servische politie in Kosovo heeft gisteren in het proces tegen Slobodan Milose vic gezegd dat die politie een dodenlijst van Albanese inwo ners opstelde en winkels en wo ningen van Albanezen in brand liet steken of opblazen. Die ac ties moesten er uitzien als het werk van het Kosovo Bevrij dingsleger (UQO. De getuige, die omwille van zijn veiligheid slechts bekend is als 'K5', heeft zelf aan het geweld tegen Albanezen meegedaan in zijn woonplaats Urosevac in het zuiden van Kosovo - vandaar de waarschuwing van de Britse rechter Richard May dat alles wat K5 zou verklaren, tegen hem zou kunnen worden ge bruikt. K5 vertelde dat hij als informant van de politie in Urosevac in 1998 een macaber boodschap penlijstje kreeg van comman dant Momir Micic: het bevatte de namen van plaatselijke Alba nese burgers die moesten wor den geliquideerd. Volgens K5 moest hij die Albanezen slechts aanwijzen; de potentiële schut ter was een lid van de beruchte Servische paramilitaire eenheid 'Arkans Tijgers', Dejan 'Cmi' Stojkovic. K5 en Stojkovic, die elkaar in de gevangenis hadden leerden ken nen, werden ook geacht 'bom men en Chinese granaten in Al banese bedrijven te gooien en huizen van Albanezen in brand te steken', aldus K5. De voor keur voor speciaal granaten van Chinese makelij had een duide lijk doel: „Omdat het UQC die gebruikte. Zo kon die de schuld krijgen." door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - De 'walvisconferentie' in het Japanse Shimonoseki is gisteren afgesloten zoals hij be gonnen was: met groot politiek gekrakeel tussen de voor- en te genstanders van de commercië le walvisvangst. Ook gisteren vloog men elkaar weer in de haren over een on derwerp dat al afgehandeld leek. Donderdag had men besloten op aandringen van Japan dat de inheemse volkeren, zoals Eski mo's en Indianen hun traditio nele walvisvangst niet mogen voortzetten. Gisteren werd een halfslachtig compromis uit de hoed getoverd, aldus een wes terse diplomaat. De Makkah-in- dianen mogen nu wel blijven ja gen, maar de Eskimo's uit Alas ka en Rusland niet. Japan had daarmee ingestemd in de hoop dat 'kleine' Japanse vissers 25 in de kustwateren le vende walvissen zouden mogen vangen. Dat was een gebaar van Japanse kant, die eerder 50 vis sen had geëist Niettemin kre gen ze ook nu nul op het rekest. Door het afwijzen van dit Japan se voorstel zullen de spannin gen binnen de Internationale Walviscommisie (IWC), de in stantie die de walvisvangst re gelt, nog verder toenemen, vre zen waarnemers. Zij gaan ervan uit dat de Eskimo's zich niet aan het vangverbod zullen houden. Dit is waarschijnlijk aanleiding voor Japan om de jacht op de kustwalvissen te openen. „Dat zet de deur open voor een situa tie waarin de IWC niets meer te zeggen heeft over de kustwalvis- vaart", aldus de diplomaat. En hoewel het nog te vroeg was om dat met zekerheid te kunnen zeggen, zou dat op den duur kunnen leiden tot hervatting van de commerciële, grootscha lige walvisvangst. Dat is iets wat Japan en in zijn kielzog Noorwe gen en een aantal kleinere lan den willen. helsinki/dpa-rtr - Voor het eerst sinds de ramp met de kerncentrale in Tsjemobyl in 1986 gaat een lidstaat van de Europese Unie een nieuwe kernreactor bouwen. Het Finse parlement stemde gisteren in met de bouw. Bij de met span ning afgewachte stemming spraken 107 afgevaardigden zich uit voor de bouwvergunning en 92 tegen. Finland heeft op dit moment twee kerncentrales met elk twee reactoren die voorzien in 28 procent van de stroombehoefte van het land. Het land impor teert meer dan 70 procent van zijn energie, omdat het zelf geen oüe- of gasvoorraden heeft. Met de bouw van een vijfde reactor wordt het minder afhankelijk van invoer. Een andere voordeel is volgens premier Lipponen dat de uitstoot van gassen minder wordt en dat is volgens hem bij zonder goed voor het milieu. In 1993 had de Finse regering al voorgesteld een nieuwe kernre actor te bouwen. Dat werd toen met een krappe meerderheid af gewezen. Het pasgetrouwde stel zwaait naar het massaal toegestroomde publiek. Foto: Reuters door onze correspondent Windy Kester trondheim - In de middeleeuw se Nidaros-kathedraal in de ou de vikinghoofdstad Trondheim heeft de Noorse prinses Martha Louise gistermiddag het ja woord gegeven aan schrijver Ari Behn. Mërtha Louise, opgeleid als fysiotherapeute en momen teel sprookjesvertelster voor de kindertelevisie, droeg een jurk van Wenche Lyche. Het ont werp was geïnspireerd door de gotische spitsbogen van de Ni- darosdom. Na de inzegening wandelde het kersverse echt paar samen met het hele gevolg de 651 meter van de kerk naar de residentie in Trondheim. Met name de jonge garde van de Europese vorstenhuizen was aanwezig. Kroonprins Willem- Alexander en prinses Maxima waren de enige koninklijke Ne derlandse gasten. Prins Con- stantijn en Laurentien moesten afzeggen vanwege hun op komst zijnde baby. Bruidegom Ari Behn wordt niet compleet met open armen ont vangen: uit een opiniepeiling blijkt dat slechts tien procent van de Noorse bevolking hem als een goed voorbeeld voor de jeugd ziet. Met name zijn geflirt met drugs in een documentaire over straatprostituees in Los An geles wordt met argusogen be keken. Daarnaast krijgt de brui degom de kritiek dat hij te wei nig inhoud heeft, te ijdel is en zich te veel opvoert als een dan dy zonder dat er iets wezenlijks uit zijn vingers komt. Zeker is wel dat de verkoop van zijn 94- pagina's tellende debuutroman de afgelopen maanden enorm gestegen is. Desalniettemin heeft de konink lijke familie Ari zonder morren geaccepteerd. Hij zou veel steun gehad hebben van zijn schoon zus Mette-Marit. Deze voorheen ongehuwde moeder trouwde af gelopen zomer met kroonprins Haakon en groeide uit tot een immens populaire kroonprin ses. „Je krijgt vandaag de prinses van het hele land. In de sprookjes wereld zou ook het halve ko ninkrijk het jouwe geweest zijn", sprak bisschop Finn Wagle tij dens de viering. In de echte we reld werkt het echter niet zo: Ari Behn krijgt geen koninklijke ti tels. Martha Louise heeft afstand gedaan van haar titel 'koninklij ke hoogheid', maar blijft prinses en kan, als haar broer Haakon afstand van de troon doet, nog steeds koningin worden. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Spionnen zijn de juweeltjes van een heerser. Ken je vijand, dat wisten ze al in de Chinese oudheid. In de befaamde klassieker over oorlogskunst van Sun-tzu staat geschreven: 'om te overwinnen is voorkennis nodig en die kan alleen worden verkre gen van mensen die echt weet hebben van de situatie bij de vij and'. „De wereld is doortrokken van spionage", zegt Peter Ear nest, directeur van het Internatio nale Spionagemuseum dat half juli zijn deuren opent in Was hington. „Dat gevoel wil ik over brengen." De aandacht voor en het belang van inlichtingendiensten en spi onnen in Amerika is zelden zo groot geweest als nu. Of het moeten de beginjaren vijftig zijn geweest toen de paranoia over Russische infiltranten hoogtij vierde en senator Joe McCarthy een heksenjacht ontketende op communisten. „Nu zien we in lichtingenofficieren, geheim agenten en spionnen als men sen die moeten zorgen dat wij over de juiste informatie be schikken om onszelf te bescher men. Er is een tijd veel cynisme over spionage geweest. Dat lijkt te zijn vervangen door het idee dat spionnen fatsoenlijke over heidsdienaren zijn." Behalve natuurlijk als ze voor de vijand werken. „Dit museum is niet bedoeld om spionnen te verheerlijken. De een handelde uit nobele mo tieven, de ander had verwerpe lijke redenen of deed het alleen om het geld", zegt Earnest, zelf een oud-spion die clandestiene operaties uitvoerde in Oost-Eu ropa, de voormalige Sovjetunie en het Midden-Oosten. „We willen een waarheidsgetrouw Een Enigma Codemachine. De machine werd tijdens de Tweede We reldoorlog door de Duitsers gebruikt om gecodeerde berichten te versturen. Foto: GPD beeld geven van spionage en niet het fictieve beeld dat men sen kennen van boeken en films. Alhoewel we daar ook aandacht aan besteden." De herleefde belangstelling voor spionage is in het voordeel van het museum, dat een particulier initiatief is en niet kan rekenen op overheidssteun, zegt Earnest die een langdurige carrière bij de Amerikaanse CIA (Central In telligence Agency) erop heeft zitten en nu al enkele jaren ge pensioneerd is. „Maar het toe risme in Washington is na 11 september ingestort en nog steeds niet helemaal de oude. Dus we zien wel hoe het uit pakt." Het International Spy Museum - entree ongeveer 12,50 euro - is het eerste instituut in de wereld dat volledig is gericht op het he den en verleden van spionage. De grootste collectie spionage- spullen is er te zien, van de Enigma codemachine tot het lipstickpistool van de Russische KGB, ook wel de 'doodskus' ge noemd. Van de 'spionnenschool' tot be kende en onbekende spionnen, spionagemeesters en spionnen- jagers, probeert het museum zich vooral te richten op het menselijke aspect van spionage. „Mijn favoriet is George Was hington, de eerste president van de Verenigde Staten, die een meester in spionage was en al lerlei spionnen gebruikte. Veel mensen weten dat niet", zegt Earnest Er is een overzicht van de histo rie van spionage, van Bijbelse tijden tot Berlijn in de Koude Oorlog (de 'spionageoorlog'). De technische ontwikkeling van af luister- en observatietechnieken komt aan de orde en er is allerlei historisch filmmateriaal te zien. Het museum is opgericht en be dacht door Milton Maltz, een Amerikaanse Joop van den En- de. Deze oud-directeur van een groot mediaconcern heeft tij dens de oorlog in Korea bij de National Security Agency (een van de dertien inlichtingendien sten in de VS) gewerkt en daar aan een fascinatie voor spionage overgehouden. Hij is ook de op richter van het Rock en Roll Hall of Fame museum in Cleveland, Ohio en heeft onlangs een thea ter aangekocht. Het idee voor een museum over spionage kreeg Maltz iredio ja ren negentig en na zesjlar be denken, ontwikkelen en bou wen is het nu bijna af. Earnest: „Dit idee sloeg aan. Spionage heeft iets spannends. Ik hoop dat de glamour ervan kinderen trekt, en dat ze dan meteen iets van de historie leren. Want spio nage heeft veel invloed gehad op de geschiedenis. Zo spannend als in de James Bondfilms, met gierende ban den, pistoolschoten en moor den is het echter niet in het ech te leven, benadrukt Earnest. „De werkelijkheid is een veel trager bewegende wereld, van puzzel stukjes die in elkaar gepast moe ten worden. De intense mo menten liggen ver uit elkaar."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5