Strengere straf recidivisten BINNENLAND ELEGANCE Zorg dat ik met een veilig gevoel op wereldreis kan. 'Arrestatiebevel' van Amnesty valt verkeerd Melkert krijgt na verkiezingen toch nog zijn zin M. Bellen blazen als protest Zeeland vorig jaar weer populairste kustprovincie Zorgen over afhandeling van bagage 'Het lijkt over een andere planeet te gaan' Levenslang geëist voor moordpartij Dordrecht Formatie Bouwoffertes nog steeds niet vergoed LAKS overstelpt met klachten over examens Exclusieve interieurtextiel bij Van Til van tilMBUVfi ramp eist in Almere ien 17-jarige jongen 's vorige week zater- levoziekenhuis lan nekkramp. Dat is s bekendgemaakt, umonderzoek wees t de jongen aan de neningokokkenziek- ien. Het is nog niet i welk type me- jnbesmetting het Alleen tegen type C .1 gevaccineerd. Dit lt overigens slechts cent van de nek- Sllen. zit weken erleden man - Een verwarde Jelfzijl heeft enkele t haar overleden in huis gezeten, i woordvoerder van had de 40-jarige t door dat haar man De vrouw is opgeno- psychiatrisch zie le politie heeft gecon- at haar man een na- lood is gestorven. ebat over Fortuyn De Lijst Pim For- snel mogelijk een it houden over de ;ortuyn. „Er moet 3rd komen op de om de overheid For- rter heeft beveiligd", Weede-Kamerlid De LPF blijft er bij ering daar steken i vallen. iard sloeg vriend dood - De 50-jarige Rot- die in februari woning werd ge- vermoedelijk dood- )or zijn beste vriend. gebeurd, toen de igere stadsgenoot dronken was. Het zal tijd duren voor de voor de rechter moet orden. De psychiater a rapportage nog niet bleek gisteren bij een ele zitting. m Iers laten ierhongeren m - Medewerkers van n^amse Dierenambu- jben gisteren in een 'M adaver van een Rott- hi PPy gevonden. Twee geleden vertrokken :rs en lieten het dier ner achter. Daar is het Dt drie weken als ge- 31 'erhongering doodge- vordt een onderzoek om de eigenaren van filer te achterhalen. di clubhuis l angestoken im - De brand die gis- n een groot deel van uis van de Heli's An- ïsterdam in de as leg- aangestoken. Er komt en woordvoerder van dan ook geen onder- de technische re- let is nog niet duide- (i wel de oorzaak is. Ie brandweer begon n de buurt van de bar. traffen voor poppers Ajax m - Politierechter De a gisteren drie relschop- ir ordeeld tot taakstraf- ei spectievelijk veertig uur en twee weken delijke gevangenis- ,een proeftijd van twee •fdrietal moest zich voor rechter verantwoor- openlijke geweldple- s ns de huldiging van lei op het Leidseplein. ook voor r en hondjes *R - Pim Fortuyns ge butler Herman en es Carla en Kenneth hun dood mogelijk en bijgezet in het graf rmoorde politicus, arenlang de vaste hauffeur van Fortuyn, es Connie Breukho- essa) zeggen dat dit de van Fortuyn. Vanessa en stichting opgericht rflkogelijk te maken. zaterdag 25 mei 2002 amsterdam/gpd - Bij Amnesty International in Amsterdam zijn gisteren honderd boze telefoon tjes binnengekomen naar aan leiding van de nieuwste leden werfactie. Op 40.000 adressen is een brief bezorgd waarin Am nesty de bewoner vraagt lid te worden. De tekst op de envelop pe - 'dienst opsporing' en 'arres tatiebevel voor:' - is nogal mis plaatst, zo vinden de boze bel lers. Karen Buschman van Am nesty vindt het vervelend dat de mensen zo zijn geschrokken. „Het is erg naar dat dit is ge beurd. We wilden mensen laten ervaren hoe het er in andere landen aan toe gaat." den haag/gpd - De bij de verkiezingen gede cimeerde PvdA heeft precies een dag na de installatie van de nieuwe Tweede Kamer toch al het eerste succes binnen. Het kabinet be sloot gisteren zogeheten draaideurcriminelen harder aan te pakken. „We zullen eens zien wie de langste adem heeft", sprak de voormalig PvdA-üjsttrekker Melkert in februari bij de start van de verkie zingscampagne in Arnhem over deze 'veel plegers'. En hoewel hij nu zelf niet meer op de voorste rij in de Tweede Kamer zit, geeft het kabinet hem toch zijn zin. Tegen men sen die meerdere malen vergelijkbare delic ten begaan, kan in de toekomst een straf worden geëist die eenderde hoger is dan normaal. Dat is exact wat Melkert in de hitte van de verkiezingsstrijd voorstelde: „We moeten eens ophouden dit soort jongens over de bol te aaien en te verdedigen. Van die groep zeg ik: keihard aanpakken. Nu staat nog in het Wetboek van Strafrecht dat recidive als verzwarende omstandigheid geldt bij een aantal groepen van vermogens- gewelds- en beledigingsdelicten. In die ge vallen kan de straf met eenderde worden verhoogd. Het kabinet wil nu dat het in her haling vallen als strafverzwarende omstan digheid meer algemeen gaat gelden. Straks vallen daardoor ook mensen die herhaalde- eindhoven - Vele zeepbellen zweefden gistermiddag bo ven de Markt in Eindhoven. Ongeveer dertig jongeren protesteerden daar met een bellenblaasactie tegen de bo ze grotemensenwereld. Noortje Kessels, student toege paste psychologie in Eindhoven bedacht de actie: „Ik blaas wel vaker bellen met vrienden en dan zie je dat mensen vrolijk worden. We willen zo de wereld gewoon een stuk je vrolijker maken." Het protest is niet specifiek tegen iets of iemand gericht. „De boze grotemensenwereld zijn alle chagrijnige mensen. Maar bijvoorbeeld ook hooligans of wereldleiders." En dat idee delen de bellen blazende jon geren allemaal als één van hen ironisch zegt: „En deze bel is voor mijn grote vriend George W. Bush." Foto: GPD/René Manders Verbouwing op Schiphol middelburg/gpd - Nederlandse toeristen hebben de Zeeuwse economie vorig jaar een flinke injectie gegeven. Ze gaven tij dens een vakantie in Zeeland 533 miljoen gulden (241 miljoen euro) uit. Dat is 75 miljoen gul den (34 miljoen euro) meer dan in het jaar daarvoor. Vorig jaar brachten 1,88 miljoen Nederlan ders hun vakantie in Zeeland door tegenover 1,54 miljoen een jaar eerder. Het onderzoek toont verder aan dat toeristen steeds korter in Zeeland vertoeven. De gemiddelde verblijfsduur be droeg vorig jaar gemiddeld 4,4 dagen. Zo kort is het nog nooit geweest. Niettemin was Zeeland vorig jaar weer de populairste kustprovincie. In het rijtje van alle provincies staat Zeeland vierde, na Gelderland, Noord- Brabant en Limburg. door Wessel Mekking schiphol - Buitenlandse luchtvaartmaatschappij en vrezen de komende zomer problemen met de verwerking van bagage op Schiphol. Vanaf 17 juni worden namelijk de verschillende bagagekelders aangepast. Belangenvereniging Barin (Board of Airlines Re presentatives in the Netherlands) is bang dat de door Schiphol genomen maatregelen, zoals het plaatsen van een grote tent, niet toereikend zijn om de verwerking van de bagage goed te laten verlopen. De vereniging vindt de zomer niet het goede moment om het werk uit te voeren. Volgens Schiphol moeten de werkzaamheden wel in juni van start gaan. Aangezien vanaf 1 januari volgend jaar alle koffers moeten worden ge screend, moet het bagagesysteem worden aange past. Volgens woordvoerster De Bie zijn de maat regelen afdoende om problemen tegen te gaan. Toch deelt ook vliegtuigmaatschappij Martinair de zorgen van Barin. „Wij zien ook het risico", meldt woordvoerder Van Doeselaar. „Mocht het inderdaad misgaan, dan gaan desnoods mede werkers van de luchtvaartmaatschappij zelf hel pen met de verwerking." den haag/gpd - In Nederlandse ziekenhuizen wordt heel efficiënt gewerkt. „Efficiënt en be trouwbaar", zegt voorzitter Von Bönninghausen van de beroepsorganisatie voor verpleegkundigen NU '91. „Het is allemaal ongelooflijk kort door de bocht". Ze reageert geprikkeld op een uitgelekt conceptrapport van het ministerie van volksge zondheid. Daarin staat dat wachtlijsten ontstaan door veel onnodige operaties en slechte planning. Ook de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen en de Orde van Medisch Specialisten kraken de belangrijkste conclusies uit het rapport. „Wij her kennen ons er helemaal niet in. Het lijkt over een andere planeet te gaan", aldus AMC-woordvoer der Kortenray. „Wij hebben de laatste tien jaar juist veel energie gestoken in het voorkomen van onnodige behandelingen. En lege operatiekamers zijn bij ons niet aan de orde. De capaciteit is juist geringer dan wij zouden willen." In het rapport wordt ook gesteld dat ziekenhuizen geen eerlijke wachtlijsten hebben door een zoge noemde VIP-treatment'. Ziekenhuizen geven voorrang aan relaties van mensen die in het zie kenhuis werken of aan mensen met een belangrijk geachte maatschappelijke positie. De Kort, voor zitter van de raad van bestuur van het Beatrix-zie kenhuis in Gorinchem, ontkent dat dit bij 'zijn' ziekenhuis gebeurt. „Ook het personeel bij ons krijgt geen voorrang", aldus De Kort. De Orde van Medisch Specialisten benadrukt dat de zorgsector zich veel inspanningen getroost om efficiënter te werken. „Er wordt gewerkt aan be handelingsnormen waarin wordt beschreven welk traject een patiënt bijvoorbeeld moet doorlopen met een gebroken been en hoeveel tijd je daar op een verantwoorde manier aan moet besteden", zegt woordvoerster Quarles van de Orde van Me disch Specialisten. Zej benadrukt dat er 'veel tijd verloren gaat aan administratieve rompslomp'. „Dat ligt niet aan de zorgsector; het wordt ons op gedrongen", aldus Quarles. Volgens de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen zijn de knel punten die in het rapport worden behandeld niet veroorzaakt door de zorgsector zelf. „Dat ligt aan het jarenlange ad hoe beleid van de overheid. De zorgsector is gebaat bij meer geld en minder re gels. De wachtlijsten hebben niets te maken met slecht management bij de ziekenhuizen." rotterdam/anp - Officier van justitie Mol heeft gisteren le venslang geëist tegen twee Schiedammers die worden ver dacht van de moord op drie in woners van Dordrecht. Tegen een derde verdachte eiste de aanklager twintig jaar cel en tbs. De drie mannen worden door het OM verantwoordelijk ge houden voor de moord vorig jaar november op een 39-jarige vrouw, haar 16-jarige dochter en haar evenoude vriendje. De slachtoffers werden geboeid en hun monden werden met tape afgeplakt. Ze kregen een krant over het hoofd voordat ze met een schot door het hoofd wer den gedood. Een 35-jarige man die ook in de woning was, wist te vluchten. De 11-jarige doch ter ontsprong de dans. Het motief voor het gruwelijke misdrijf is volgens Mol roof. De drie verdachten dachten in de woning veel geld aan te treffen. Volgens Mol bestond de buit uit ruim 15.000 gulden. Behalve de 700 gulden die de 35-jarige bij zich had, werd uit de slaapka mer ruim 14.000 gulden ont vreemd. De 39-jarige bewoonster zou dat geld hebben gespaard voor de op handen zijnde verhuizing van het gezin. De verdachten kenden de 35-jarige man uit de computerwereld. COMMENTAAR lijk de opiumwet en wapenwetgeving over treden onder de regeling. Op de opsteker voor de PvdA valt overigens wel wat af te dingen. WD-Kamerlid Nicolaï presenteerde immers al ver vóór de verkie zingscampagne een plan van 22 punten op het gebied van criminaliteitsbestrijding, met inbegrip van zwaardere straffen voor recidi ve. Hij bepleitte eveneens dat rechters de straf in zulke gevallen met een derde zou den moeten verhogen. Het kabinet was er echter destijds niet voor en de PvdA even min. Later ging de PvdA toch overstag. Ni colaï, droogjes: „Sommige kranten schreven ook al eerder dat de PvdA wat dit betreft plagiaat pleegde." Het hoeft dus niet altijd langzaam te gaan in Den Haag. Een week na de Tweede-Kamerverkiezingen is duidelijk welke partijen een nieuw kabinet maken. Met de keuze van de WD om onderhandelingen aan te gaan met het CDA en de Lijst Pim Fortuyn is een belangrijke stap gezet naar de vorming van een centrum-rechts kabinet. Volgende week zetten par tijen zich onder leiding van informateur Donner aan de eer ste programmatische besprekingen. Tussen overleg en overeenstemming zit nog een lange weg. Maar voor Nederlandse begrippen verloopt de eerste fase van de kabinetsformatie opvallend snel. Partijen hebben geen andere keuze. De verkiezingsuitslag was tenslotte ook een afrekening met de Haagse mores van veel praten en wei nig bewegen. Zo moest de WD snel terugkomen van haar aanvankelijke weigering deel te nemen aan een centrum-rechtse coalitie. Slechts enkele etmalen kon onderhandelaar Zalm volhouden dat de liberalen liever kozen voor de oppositie. Vroeger zou een partij die niet van harte wil regeren zich langer verzetten. Maar de liberalen konden zich in de huidige omstandighe den geen uitvoerige rituele dans permitteren. Inmiddels openbaart zich een interessant meningsverschil tussen CDA en WD. De eerste partij wil een summier ak koord op hoofdlijnen en de laatste partij wil vooral strakke afspraken. Tegenover de wens van Balkenende de Kamer veel ruimte te laten, staat de vrees van Zalm voor 'een wild westakkoord'. De ambitie van het CDA te breken met de cul tuur van dichtgetimmerde regeerakkoorden is prachtig. Maar de wens van de WD op cruciale punten, zoals over de financiële basis van een kabinet, precieze afspraken te ma ken, is niet alleen praktisch maar ook wenselijk. De kiezer mag nog zoveel vernieuwing willen, een stabiel kabinet kan niet zonder deugdelijke afspraken. den haag/gpd - Aannemers die vergeefs meedingen naar een bouwopdracht krijgen van hun opdrachtgever nog steeds am per een officiële vergoeding voor het maken van de tijdro vende offerte. Vorig jaar werden nieuwe regels ingevoerd die het verstrekken van zo'n 'rekenvergoeding' moesten bevorderen. Voorals nog komt slechts een kleine minderheid van de opdrachtge vers over de brug. Dat blijkt uit gegevens van het Adviescentrum Aanbestedingen (ACA) dat is gelieerd aan de vak organisatie voor bouwonderne mers, AVBB. Zou er op uitge breidere schaal gebruik van worden gemaakt, dan zou dit een eind kunnen maken aan de heimelijke praktijken waarbij aannemers de kosten voor het maken van hun offertes onder ling verrekenen. Het illegaal onderling betalen van de offertekosten is een van de centrale onderwerpen waar de parlementaire enquêtecom missie bouwfraude zich over buigt. Bouwconcerns die een opdracht krijgen betalen collega's die ver geefs meedongen naar de order de offertekosten. In de aan- neemsom wordt met die bedra gen rekening gehouden, waar door de opdrachtgever feitelijk te veel betaald. Het gaat vaak om unieke projec ten, waar vaak maandenlang aan moet worden gerekend. Bij grote projecten gaat het om tienduizenden tot honderdui zenden euro's per offerte. (advertentie) NLJ EENMALIG €2.95 hilversum/anp De klachten over de eindexamens stromen sinds woensdag binnen bij Het Landelijk Aktie Komitee Scholie ren (LAKS). Inmiddels zijn er in totaal ruim 27.000 klachten in gediend. De meeste klachten komen van vwo- en havo-scho lieren, aldus een woordvoerder van het LAKS. Het vwo spant momenteel de kroon, met zo'n 13.000 klachten. De havo zit daar vlak onder met ongeveer 12.000 en van de vbo/mavo hebben zo'n duizend kandida ten een klacht ingediend. De grootste pijnpunten voor de mavo-examens op D-niveau la gen bij wiskunde en Duits. Van het vwo kwamen de meeste klachten over Engels, geschiede nis, aardrijkskunde en Neder lands. Ook de havo-kandidaten hadden moeite met aardrijks kunde en geschiedenis. Het LAKS verzamelt de klachten en bespreekt ze met de daarvoor verantwoordelijke organisaties. Aan de hand daarvan wordt de normering eventueel aangepast. (advertentie) Natuurlijk complemen teert Van Til zijn exclu sieve wooncollectie met al even fraaie interieur textiel. In ons Textiel centrum brengen wij stoffen en tapijtsoorten van Europa's topfabri- kanten. Maar ook: hou ten vloeren, exclusieve designkleden, aparte bedtextiel en praktische' zonwering. Zo krijgt uw Van Til-interieur een per sonal touch! Noorder*** 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17.30 uur 1823 CJ AJkmsar Oo-Vr 9 30-21 00 uur Tentoon (072) 5112760 2a-9.30-17 30 uur volg de Dorden Zondags gestolen E"gen parkeerterrein www vanll re DESIGNCENTRUM (advertentie) Een wereldreis van zes maanden of overwinteren aan een warme, Spaanse Costa? Ook als u er eens lekker lang op uittrekt, moet dat vanzelfsprekend zorgeloos kunnen. Daarom heeft Zorg en Zekerheid in samenwerking met OOM Verzekeringen de ideale oplossing: de Global Traveler verzexferirig. Mét déze verzexëririg xlint zien' verzetcêren van een wereid\Vijüé aéicklrig voor ziektekosten, diefstal en repatriëring. Verblijft u dus meer dan de normale drie weken over de grens, dan zijn uw medische kosten toch volledig gedekt. U ziet: Zorg en Zekerheid verzekert ook uw medische kosten bij een lang verblijf in het buitenland. Net als trouwens uw bagage, uw kostbaarheden en eventuele extra verblijfskosten. Wel zo'n veilig gevoel, dachten wij. Wilt u deze Z O fCÊ 6Zekerheid verzexënrig aiVeci aröüitén<Tbop even idngs eéii van onze verzeicënrigswiriicëi& vldlïu eerst -7 .rvul*> meer weten? Bel naar onze afdeling Verkoop: (071) 5 825 353 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3