'Plan Nederland' weer onder vuur 'Maatschappelijk onverantwoord om zo door te gaan' B°Je 25 MEI 2002 weekendbijlage leidsch Dagblad Foster Parents Plan Nederland, tegenwoordig 'Plan Nederland' geheten, ligt (weer) onder vuur. Berichten over slecht besteed geld, vertrekkende donateurs en een interim-directeur met een royaal salaris zorgen ervoor dat de hulporganisatie in de hoek blijft waar rake klappen vallen. „Het is voor ons vervelend, maar het ergste is dat het slecht is voor het ontwikkelingswerk in het algemeen." door Luuk Kortekaas en Angelique Mulders 13: Het Foster Parents Plan sola»* Reportage Tulpenrallye: een vijf dagen dagen durende jongensdroom Reportage De leden van het Katholieke Vrouwengilde in Den Hoorn hebben nog altijd veel plezier in de zeventien kinderen in verschillende ontwikkelingslan den die zij al sinds 1987 steunen - ondanks de aanhoudende stroom van kritiek die de buitenwereld heeft op Foster Parents Plan (FPP), sinds kort omgedoopt tot Plan Nederland. „Je zit ais sponsor van een Foster Pa- rentskind door de golf van negatieve publiciteit echt in de verdediging. Het lijkt wel of er een hetze aan de gang is tegen de organisatie", zeggen de dames van het Vrouwengilde. Zij verbazen zich over de stortvloed aan kritiek van de laatste maanden. „Geen instelling ligt zo onder vuur, terwijl er overal wel wat aan de hand is", zegt Ineke van Paassen, lid van het gilde. „Het is een voortdurende anticampagne die in mijn beleving ontstond in het begin van 2000, het moment dat minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking Foster Parents Plan de status gaf van mede financieringsorganisatie. Daarvan zijn er maar liefst vijf (behalve FPP zijn dat Cordaid, Hivos, Icco en No- vib, red.), en die organisaties krijgen de beschikking over een deel van het overheidsbudget voor ontwikke lingshulp. Het lijkt wel of er sinds dien bij andere hulporganisaties en individuen sprake is van jaloezie ten opzichte van Foster Parents; de koek moet nu over meerdere monden worden verdeeld." Advocaat J. Wilgers van de Stichting Proceskostenfonds Misbruikte Kin deren Foster Parents Plan uit het Zeeuwse Yerseke denkt er heel an ders over. Hij strijdt al jaren tegen de hulporganisatie. Wilgers kan zich best voorstellen dat mensen ont roerd naar een fotootje van 'hun' kindje kijken, maar vindt het verder zinloos gedoe. „Waarom", zegt hij, „zou je kinderen financieel adopte ren? Ik vind het walgelijk. Volgens mij is ontwikkelingshulp helemaal niet nodig als je de zaken in de we reld eerlijker verdeelt. Als je geld over hebt, geef het dan maar aan de schatkist. Dan kan iemand met een uitkering honderd gulden extra krij gen." Wilgers is prima gemutst, want deze week won hij in hoger beroep een proces tegen Plan Nederland. Het is een beetje een ingewikkeld verhaal, dat er op neerkomt dat de inzet van het proces de tekst was van een door zijn stichting vervaardigde folder. Het gerechtshof in Arnhem oordeel de dat beschuldigingen in een folder over activiteiten van FPP in Colom bia, bijna allemaal voldoende zijn onderbouwd. Beschuldigingen De beschuldigingen gaan over acti viteiten van FPP in de Colombiaanse stad Barranquilla in 1999 en 2000. In de folder staat dat geld voor de kin deren daar nooit is aangekomen. De bewering van Wilgers dat er miljoe nen zoek zijn, mag hij van het hof doen. De Zeeuwse advocaat geeft verschillende schattingen van het verdwenen geld, maar houdt het in een door hem aan te spannen nieu we procedure op 16 miljoen euro. Namens 'de mensen van Barranquil la' wil hij dat geld terugvorderen van Plan, desnoods door de bestuursle den van de instelling persoonlijk aansprakelijk te stellen. Wilgers is uiteraard in zijn nopjes met de uitspraak. „Ik ben zelf in Bar ranquilla geweest. Wat ik daar aan trof was verschrikkelijk. Met mijn cli ënt Hennie van Schaijk hebben we huis aan huis afgelopen, en we heb ben overal gevraagd wat die mensen ontvangen hebben. Het antwoord was telkens: we hebben niets gezien. Plan Nederland schermt dan met het gegeven dat er inentingen zijn gedaan of dat er onderwijs is gege ven, maar dat zijn zaken die gewoon door de Colombiaanse overheid worden verzorgd. Wij hebben becij ferd dat van iedere gulden maar een klein deel daadwerkelijk in Colom bia terechtkomt. Dat hebben wij in die folder gezet. Het hof oordeelde dat we dat met genoeg redenen om kleed hebben, en dat we dat dus mochten publiceren." Nieuwe tegenslag Namens Plan Nederland slaakt woordvoerster Layana Mokoginta in het hoofdkantoor in Buitenveldert een diepe zucht. De uitkomst van het hoger beroep is een nieuwe te genslag voor de organisatie, die zich al tijden in de storm bevindt en er maar niet in slaagt naar kalmer vaar water te laveren. Interim-directeur Rolph Pagano trok zich onlangs te rug, nadat bekend was geworden dat hij 18.000 euro per maand zou ont vangen voor een driedaagse werk week. Vijfduizend donateurs van de ruim tweehonderdduizend besloten om die reden het contact te verbre ken en hun bijdrage op te zeggen. De interim-directeur van 'Plan Neder land', Rolph Pagano die onlangs op stapte. Hij vertrok toen er onder de donateurs grote deining ontstond over zijn maandsalaris: 18.000 euro voor een driedaagse werkweek. Foto: GPD/Robbert Slagman En in 2000 was er het rapport van de commissie-De Boer, dat diep in mis standen bij een Foster Parentspro- ject op het eiland Haïti dook. Vol gens die commissie werd niet meer dan vijftig cent van elke gulden di rect besteed aan hulp aan de kinde ren. Er stopten toen 13.000 mensen met hun donaties. Woordvoerster Mokoginta: „Het is voor ons dweilen met de kraan open. Wilgers en de werkgroep Met dit soort kiekjes maken (Foster Parents) Plan Nederland-donateurs kennis met 'hun kind'. Op de foto: Asdar Boje Dg. Juma uit Indonesië. Gendtvan meneer Van Schaijk drin gen ons telkens weer in de verdedi ging. Als het niet dit is, zoals nu met die folder, dan is het wel weer iets anders. Het speelt al jaren en het komt iedere keer weer terug. Dit soort mensen blijft aan de gang." 'Gemeen' is het woord dat ze het meest van toepassing vindt op de activiteiten van Wilgers, als er vol gens haar al geen sprake is van 'haat'. „Wij zijn boos over de uit spraak van het hof. Meneer Wilgers komt straks weer met een nieuwe folder en dan begint het weer van voren af aan. Hij krijgt wel heel veel aandacht voor zijn beweringen. Wat de rechter volgens ons eigenlijk zegt is: als je onderzoekt op de manier van meneer Wilgers, dan zou het kunnen zijn dat er geld is dat niet helemaal op de goede manier is uit gegeven. De rechter kan geen uit spraak doen over de rechtmatigheid van die bewering, maar baseert zich op de vrijheid van meningsuiting." Maar hoe zit het dan met de bewe ringen over Barranquilla in Colom bia, en de zonder geld achtergelaten kindertjes? Mokoginta: „Juist over Barranquilla ben ik zo ontzettend boos. Ik ben daar zelf geweest, ik heb vier jaar in Colombia gewerkt. Daarom weet ik uit eigen ervaring: wat meneer Wil gers daarover beweert, is zó ontzet tend onwaar. Ze zeggen dat ze die mensen hebben gevraagd of ze wis ten wat Foster Parents Plan was. Nee, dat wisten ze niet, want in Co lombia heeft iedereen het over Plan International. En ze zeggen dat ze hebben gevraagd of die mensen geld hadden gekregen. Het antwoord was nee, en dat klopt ook. We geven de mensen niet direct geld in handen. Als je dat doet, dan is de kans aan wezig dat het geld dat bestemd is voor kinderen uitgegeven wordt aan alcohol of prostitutie, en dat kan na tuurlijk niet de bedoeling zijn. Dus dat moet je op een andere manier aanpakken, en dat doen we ook. En tja, als ze zeggen dat de situatie daar schrijnend is, dan is dat - in vergelij king met Nederland - ook zo. Als je die huizen daar ziet - wat op elkaar gestapelde betonblokken met golf platen en zonder raam - dan denk je vanuit onze cultuur al gauw dat het te treurig voor woorden is, terwijl het voor die mensen een droom kan zijn die in vervulling is gegaan. Barranquilla is juist géén goed voor beeld. Natuurlijk zijn er van de tallo ze projecten die er lopen ook projec ten waar het niet goed gaat. Dat kan niet anders, als je overal op de we reld werkt in soms de meest extreme omstandigheden. Dat is naar en zou ook niet mogen, maar het is een feit dat het gebeurt." Bezoek Volgens Plan-criticus Wilgers 'klopt in veel gevallen niets van de verhaal tjes bij de foto's van de kinderen'. Wilgers: „Je mag van Plan Nederland ook nooit onverwacht op bezoek gaan; je moet het eerst keurig aan kondigen. Dan is er kennelijk nog tijd om een en ander ter plekke te re gelen. Een en ander? Nou ja, vul dat zelf maar in." De dames van het Katholieke Vrou wengilde in Den Hoorn zeggen veel mensen te kennen die hun 'adop tiekindje' hebben opgezocht. „De mensen komen laaiend enthousiast terug uit alle delen van de wereld. Het is dus niet zo dat ze allemaal naar één afgelegen dorpje zijn ge gaan waar misschien het een en an der in scène is gezet." Toch zijn ook de Den Hoomse da mes bepaald niet blind voor de kri tiek op Plan. „Deels ligt de oorzaak van de negatieve berichtgeving ook aan de organisatie zelf. Die lijkt er onvoldoende in geslaagd over te brengen dat niet het kind persoon lijk door hen wordt geholpen, maar dat ze het dorp waarin de kinderen opgroeien met de gelden proberen te ontwikkelen." En: „In hun blad Children of the world en in hun jaar verslagen, geven ze weliswaar heel duidelijk aan geen geld aan indivi duele families te geven maar de ge meenschap waarin zo'n kind op groeit te helpen door middel van projecten. Met het geld wordt dus onder meer de infrastructuur verbe terd, mensen geleerd hun vee beter te beheren of een waterpomp gesla gen. Iedere donateur kan weten dat het kind slechts 'de ingang' is om zijn of haar dorpje verder te helpen." Plan-woordvoerster Mokoginta geeft toe dat die zaken 'moeilijk inzichte lijk' te maken zijn. „Je kunt", zegt ze, „over alles twisten. De commissie- De Boer had het in haar rapport over vijftig cent per uitgekeerde gulden dat naar directe hulp gaat. Maar dat is een kwestie waar je heel lang over kan twisten. Wij gaan uit van 83 cent per gulden. De rest gaat naar het hoofdkantoor in Londen (4,4 cent) en naar de organisatie in Nederland (12,6 cent). Maar is een auto die je koopt voor de organisatie in Colom bia directe kindgerichte hulp? Is de bouw van een gemeenschapscen trum directe hulp? De commissie- De Boer vond van niet, wij vinden van wel. Maar als we echt iets te ver bergen zouden hebben, dan zouden we ook niet toelaten dat mensen er naar toe mogen gaan." Toeters en bellen' Advocaat Wilgers vindt dat Plan Ne derland eigenlijk zou moeten op houden met bestaan. Hij noemt het 'maatschappelijk onverantwoord om zo door te gaan'. Wilgers: „Twin tig jaar geleden heeft Van Kemena- de, toen nog een onkreukbaar on derzoeker, al vastgesteld dat er veel moest veranderen bij Foster Parents Plan. Daar is nooit iets van terecht gekomen. Er is wel steeds beleden dat men bezig was met vernieuwen, maar in de praktijk blijkt daar weinig van. Het ziet er allemaal heel gelikt uit, vol toeters en bellen. Het is een goedlopende propagandamachine. Maar als ik dit zeg dan zal het wel weer smaad zijn, want zodra ik iets beweer over Plan Nederland valt die term meteen." 'Smaad' is volgens Mokoginta wel het juiste woord, maar of er nu ook processen tegen Wilgers zullen wor den gevoerd met die term als inzet, is zeer de vraag. „Wij zijn er intern zeer over verdeeld hoe we hier mee om moeten gaan. Je kunt wel naar de rechter stappen, maar het is de vraag of je daar veel mee bereikt. Je kunt wel gelijk hebben, maar voor je het krijgt ben je een ontzettend eind verder. We wachten de gerechtelijke stappen van Wilgers af. Dat is voor ons vervelend, maar het ergste is dat het slecht is voor de kijk op ontwik kelingswerk. De mensen zeggen toch al dat het maar een druppel op de gloeiende plaat is. Die gedachte ver sterken, zoals meneer Wilgers doet, dat zou ik niet graag op mijn gewe ten hebben." De dames in Den Hoorn zullen doorgaan met geld te doneren. Alice van den Akker van het gilde: „Van een paar leden hoorde ik dat hun echtgenoten aan hen vroegen waar om ze die organisatie nog steunden. Gelukkig weten wij beter... We wor den moedeloos van alle berichten, maar we zijn niet te moe het alle maal uit te leggen aan de sceptici." itert cvo on«*' AS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 37