Peter Heerschop doet alles in 'eng evenwicht' MEDIA Paul de Leeuw steekt NCRV's Zo Vader Zo Zoon in nieuwe jas 'Bent u wel écht een Marokkaan?' Volkskrant denkt aan fusie met Parool Tijdschrift Libeile toont filmpjes op Web TV Cabaretier komt constant leuke dingen op zijn pad tegen _Jmklassiekers juni bij NCRV ersum - De NCRV zendt in tl <2 ïaand juni vier klassieke s uit. Het gaat om In the of the night (8 juni) uit Rj met onder andere Sidney 1 ier en Rod Steiger, Some li- sus [hot (15 juni) uit 1959 met ilyn Monroe en Tony Cur- The best years of our lives juni) uit 1946 met Myma en Fredric March en ten- te The third man (29 juni) 1949 met Orson Welles. iderland 3 iigert IKON iersum - De IKON heeft pro- aangetekend bij de raad bestuur van de NOS over weigering van Nederland 3 programma Het Andere Ge it in de programmering op emen.In een brief aan de 1 van bestuur van de NOS ijft de IKON dat hij zich ;tig zorgen maakt over de jerachtige houding van de lelers van Nederland 3 om te werken aan het zender- schrijdend programmeren, ie jaar geleden probeerde de ook al door te dringen tot derde publieke net. Dat luk- is na een beroepsprocedu- de raad van bestuur van ios. RO stopt et Caroline ersum - De AVRO zendt op voor de laatste keer het io 4-programma Caroline Het populair-klassieke ra- irogramma werd 21 jaar gepresenteerd door Caroli- aart. De AVRO stopt met jline omdat de omroep de itijd nodig heeft voor een iw programma. Het wordt programma met klassieke dek, maar de precieze in- ng ervan staat nog niet kjkgraaf nieuwe if bij Metro eldterdam - J. Dijkgraaf (39) is ieuwe hoofdredacteur van jratis dagblad Metro. Dat kte de krant gisteren be- 1. Dijkgraaf was al sinds ja- ri bij de krant in dienst als memend-hoofdredacteur. zaterdag 25 mei 2002 Hilversum - Voetbalcommenta tor, acteur, schrijver, cabaretier, columnist, betweterige pantof felheld in een kersverse televi sieserie voor kinderen: voor sommige mensen is een dag van 28 uur nog niet genoeg. Peter Heerschop, bekend van theater groep Niet Uit het Raam (NUHR) en het Kopspijkers-ca baret bij de VARA, mag zich ze ker tot die categorie rekenen. Elk jaar neemt hij zich heilig voor het wat rustiger aan te doen. Maar steeds komen er weer zoveel leuke dingen op zijn pad dat hij dat voornemen wel gemoed overboord gooit. Want het is toch hartstikke léuk om avond aan avond met het Noord-Nederlands toneel op de planken te staan in klassiekers als Brecht's Driestuiveropera of in Wachten op Godot van Bec kett? En je zegt toch geen nee te gen een column in Nieuwe Re- vu, een baan als voetbalcom mentator bij Canal of speciale verslaggever van de Winterspe len? Of tegen een jeugdserie voor de VPRO? Vroeg op Gelukkig maar, want de tiendeli ge tv-reeks die vanaf zondag ochtend wekelijks op het scherm wordt gebracht, is zeker de moeite van het opstaan waard. De Familie Van der Ploeg draait om de treurige belevenis sen van een volslagen disfunc tioneel gezin, bestaande uit de tirannieke Pap (Han Römer), het lijdend voorwerp Map (Titus Tiel Groenestege), de gluiperige huurbaas Nonkel (Genio Groot) en de etterige broertjes Buck (Joep van Deudekom), Berry (Viggo Waas) en Broer (Peter Heerschop). Huize Van der Ploeg is een interrelationele chaos, een poel van ellende waar de politie er aan te pas moet komen bij een echtelijke twist, waar de gezinsleden hun neurotische verwanten gretig het graf in wensen en waar Map zonder mededogen wordt afge beuld. Theaterbezoekers kennen de verknipte typetjes al uit de voor stellingen \dnger in de pap, en En dan nu Revue van het gele genheidsgezelschap de Ploeg, dat een jaar of vier geleden voor het eerst op de planken stond. NUHR, naast Heerschop be staande uit Viggo Waas en Joep van Deudekom had al vaker ge werkt met Römer, Groenestege en Groot. Heerschop: „Het klik te erg en we hadden zin om iets anarchistisch te doen, iets puur voor de lol. Het idee ontstond om samen het jaar af te sluiten in de Kleine Komedie. Dat sloeg ontzettend aan. Uiteindelijk werd er zelfs een hele tournee aan vastgeplakt. Dat vorig jaar de VPRO belde om een tv-serie te doen met De Ploeg vonden we dat ook meteen erg leuk." Vrij snel ontstond het idee om de absurdistische jaren vijftig familie Van der Ploeg het mid delpunt van die reeks te maken. De cartoonachtige personages lenen zich prima voor een ko misch kinderprogramma, al moest het een en ander worden aangepast. De pedofiele huur baas kreeg een meer gepaste ge aardheid toebedeeld en de in houd werd toegespitst op the ma's die aansluiten op de kin derwereld zoals vakantie, een huisdier of de sportclub. „We wilden het programma overi gens ook wel leuk houden voor oudere kijkers. We zijn nu een maal niet van die mensen die op onze knieën gaan zitten om alles aan kinderen uit te leggen." Of er een tweede serie komt? Heerschop heeft nog geen idee. De groep begint eind oktober met de repetities voor de toneel versie van de Dogma-film Fes ten, waarin Piet Römer de hoofdrol op zich zal nemen. En elk Ploeg-lid heeft het druk, erg druk. „Ik denk dat we elkaar daarom zo liggen. We zijn alle maal mensen die graag ergens in duiken. Ik voel me overigens wel alsof ik de top van de berg bijna heb bereikt. Ik doe veel, maar in een eng evenwicht. Al les moet meezitten, thuis moet er niets misgaan. Tijd om din gen goed af te ronden heb ik bij na niet. Toen de opnamen voor deze serie erop zaten had ik wel zin om eens goed feest te vieren maar: geen tijd. Af en toe wil ik gewoon thuis zijn of wat vrien den bellen. Tot er weer iets leuks opdoemt." Zijn intense gedrevenheid komt voort uit onzekerheid, de voort durende drang naar bevestiging, zo zegt hij zelf. „Het is nooit ge noeg, ik ben nooit tevreden. Ik ben niet bepaald trots op die voortdurende drang naar nóg meer. Het is erg vermoeiend en ik kan soms een behoorlijke he kel aan mezelf hebben. Carré één avond uitverkocht? Dan wil ik drie avonden, of een week. Die drang komt overigens niet voort uit arrogantie, maar uit angst dat ik het riiet kan. Als het dan toch weer gelukt is voel ik me zó gelukkig, maar de volgen de dag denk ik weer: we hebben nu dit bereikt, wat moeten we morgen? Het is de hele tijd zoe ken naar dat lekkere gevoel, die kick. Maar het vult niet, het is een bodemloze put. Verslaving? Wat het ook is, het is niet iets om trots op te zijn. Ik moet al tijd stapelen. Is er een ding goed gegaan, zoek ik alweer naar het volgende." Valkuil Ondanks de grote populariteit van NUHR leeft bij Heerschop voortdurend het besef én de angst dat het in één keer afgelo pen kan zijn met de roem. .Angst, vi ees om het verlies van je populariteit is natuurlijk de slechtste raadgever. Dan krijg je de neiging dingen te doen puur om te scoren en raak je steeds verder van jezelf af. Daarom wil ik van dat gevoel af, al is dat erg moeilijk. Populariteit is een val kuil, doe je één keer echt iets te veel, dan is het weg. Op. En dan moet je nog steeds een leuk le ven kunnen hebben. Dus ik prent mezelf maar in dat ik niet bang hoef te zijn met al die goeie, leuke mensen om me heen. Daar kan ik altijd op terug vallen, dus waarom zou ik ei genlijk bang zijn?" Nog maar heel kort geleden kre gen de mannen van NUHR te maken met de keerzijde van die roem. Na de moord op Fortuyn werd ook de redactie van Kop spijkers bestookt met hatemail en bedreigingen vanwege de haarscherpe commentaren en parodieën op politici, onder wie Fortuyn. Hun boek De Puinho pen van professor Pim, een ant woord op het laatste boek van Fortuyn, lag net in de schappen. Inmiddels is de hele oplage door de auteurs uit de handel ge haald. „Ik weet zeker dat we er 100.000 exemplaren van hadden verkocht. Maar ik wil hieraan niets verdienen. Er ligt nu al een boek in de winkels met zijn uit spraken. Pure lijkenpikkerij. Ver der is het goed schrikken als dingen die door ons als grap zijn bedoeld zo serieus worden ge nomen. Als je over dingen kimt lachen, worden ze bespreek baar, dat was ons uitgangspunt. Ik ben een week lang totaal ver bijsterd geweest. Verder kan ik er voorlopig helemaal niets mee. Wil je goede grappen maken dan moet je de dingen eerst be grijpen. De grappen moeten kloppen. Ik wil nu eerst begrij pen wat er speelt in dit land, voordat ik ermee kan spelen." Monique Brandt Familie Van der Ploeg wordt morgen in VPRO's Villa Achter werk om 10.45 uur via Neder land 3 uitgezonden. Cabaretier annex acteur en schrijver Peter Heerschop. Foto: GPD/Harmen de Jong Amsterdamse cabaretier Najib Amhali houdt niet van hokjes ersum - 'Hé, dat is Najib', elen twee pubers als caba- r Najib Amhali (1971) de uitstapt van zijn gloed- vve behuizing in de Amster- se Rivierenbuurt. Ook el- in de buurt wordt hij veel- ig herkend door voorbijgan- „Dat is televisie", zegt Am- „Natuurlijk kennen thea- ezoekers me al lang, maar kom je een keer op televisie an bereik je opeens een veel dieer publiek, spreken mensen straat aan. Dat is even hen." en b Amhali is op dit moment theaters te zien met zijn ramma Freefight. Boven- brengt de VARA in drie af- aéingen op de zaterdagavond eerdere producties van kali op het scherm: Vol=vol Vidi Vici. „Het is goede me", zegt de cabaretier die ddels een fiks eigen publiek t verworven met zijn snelle lor, sterke imitaties en aan- lam scherpe zelfspot. Podi- rvaring deed hij op als -sl d-up comedian bij The Co- iei y Train, zijn grootste be lheid oogstte hij echter toen r" ier jaar later het prestigieuze s Cabaretfestival won. „Het j ar, want ik was al jaren be llaar dén gaan opeens deu- apen. Je wordt serieus geno- i Er komen impresariaten je toe met de vraag of je soloprogramma wilt maken, was eigenlijk nooit mijn be ing. Een kwartiertje, twintig iten spelen vond ik al hart- e goed. Een programma anderhalf uur vereist een andere aanpak. In plaats r< Allemaal losse stukjes moet leens een verhaal komen." ieso was het cabaret aan- ie lelijk niet de grootste ambi- o an Amhali. De in Kromme- ipgegroeide Najib wilde ac- worden, „Opvallen." Ie acteursopleiding merkte iel dat de comedykant hem neeste lag. „Dat werd daar ner genoeg juist afgeleerd, regen tekstanalyses, impro- ies, deden Shakespeare. Na opleiding deed ik twee jaar jeugdtheater. Toen zag ik Cabaretier Najib Amahli. Foto: GPD/Harmen de Jong de Comedytrain met de mensen van het eerste uur als Hans Teeuwen, Theo Maassen, Lenet- te van Dongen. Ik wist: dét is het. Een eigen programma, din gen doen die van jezélf zijn. Op hét podium sta ik als mezelf, niet als typetje. Ik heb ook geen regisseur, al heeft Hans Sibbel bij mijn laatste programma tekstbijdragen geleverd en regie aanwijzingen gegeven. Verder doe ik het allemaal puur op mijn gevoel." Leerschool Het optreden in cafés en buurt huizen beschouwt Amhali nog steeds als beste leerschool. „Op de opleiding leer je de techniek, de praktijk doet je groeien. We traden op op de meest vreemde plekken waar mensen helemaal niet geïnteresseerd waren. Was je binnen een minuut niet grap pig dan werd er gewoon doorge praat. Op één of andere manier ging het trouwens meestal wel goed. Ook op het cabaretfesti val, juist omdat ik anders was. Mensen konden me niet plaat sen. Bij mij geen conférence, stukje piano, conférence, liedje. Ik zocht de directe vorm op, lek ker hard ook over gevoelige on derwerpen als afkomst en ras. Het was voor veel mensen ook een verademing: eindelijk mo gen we er om lachen. Ik heb wel eens een compliment gehad van iemand die me zag in een buurthuis in Rotterdam-Croos- wijk. Mijn programma ging er over hoe mijn vader de dingen hier zag als Marokkaan, en ik als hier opgegroeide Marokkaanse Nederlander. Een man zei: 'Ik woon hier al twintig jaar maar ik heb in dit half uur meer geleerd over de mensen die hier wonen dan in al die twintig jaar'." Door zijn afkomst is hij in de 'al- lochtonenhoek' beland, en dat vindt hij behoorlijk vervelend. „Ze stoppen je hier meteen in een hokje. Als er dan weer eens iets is met Marokkaanse jonge ren word ik meteen gebeld door NOVA en dat soort rubrieken. Ik heb daar helemaal geen zin in. Ik voel me niet verantwoordelijk voor de Marokkaanse jongeren. Natuurlijk, het raakt me, en ik heb het er ook wel over op het podium, maar niet de hele voor stelling. Ik vermijd het onder werp niet maar ik ben cabare tier, niet De Allochtone cabare tier of De Marokkaanse Cabare tier. Vooral vroeger baalde ik daar wel eens van, ik werd toen ook alleen maar gevraagd op multiculturele feesten. Of ik kreeg na optredens in buurthui zen vragen, omdat mensen met een andere bril naar Marokka nen gingen kijken. Hoe het dan kwam dat ik wél zo goed terecht was gekomen. 'Bent u wel écht een Marokkaan? Waarom spreekt u zo goed Nederlands?' Dat is behoorlijk vermoeiend, en dat doe ik dus ook niet meer." Het komend seizoen is daar bo vendien geen tijd voor. Vier tot vijf keer in de week staat Amhali in het theater. Hij werkt tussen de bedrijven door aan een nieuw programma. Daarnaast zou hij graag een eigen televisie programma maken. De VARA wil hem daarvoor alle vrijheid geven. Volgend seizoen wil hij wat tijd vrij maken om zijn idee- en uit te werken. „Ook zou ik ooit eens een film willen regisse ren, ik hoef er niet eens zelf in te spelen. Ik ben ervan overtuigd dat die droom te verwezenlijken moet zijn als er een goed plan ligt. Vroeger droomde ik dat er ooit een zaal vol mensen naar me zou luisteren. En die droom heb ik toch ook mooi gereali seerd." Monique Brandt Najib Amhali is nog vanavond te zien en op 1 juni, steeds om 19.30 uur bij de VARA op Neder land 3. amsterdam/anp - Om de finan ciële problemen binnen uitge versconcern PCM het hoofd te bieden kan worden gedacht aan het samenvoegen van de Volks krant met Het Parool. Dat zegt hoofdredacteur P. Broertjes van de Volkskrant. Broertjes lanceerde zijn idee eerder deze week tijdens een discussie over kranten in De Ba lie in Amsterdam. Volgens de hoofdredacteur kan Het Parool dan in Amsterdam als een soort stadskatem worden toegevoegd aan de Volkskrant. Daarmee is Het Parool niet langer een lan delijke krant. „Maar er zijn meerdere varianten denkbaar. We moeten leren om over deze zaken op een openhartige ma nier met elkaar te praten. Het komt toch op ons af. Ik heb Het Parool een handreiking willen geven, met als motief de krant te behouden", aldus Broertjes gis teren in een toelichting. Hoofdredacteur E. van Gruijt- huijsen van Het Parool wijst het idee ten stelligste af. Hij noemt het een 'gotspe' dat een hoofd redacteur van een collega-PCM- krant zich bezighoudt met der gelijke plannen. „Broertjes moet zorgen dat het zijn eigen krant goed gaat. Dit is de fantasie van een hoofdredacteur in moeilijk heden. Met de PCM-leiding is hierover nog nooit gesproken. Ik vind het een vervelende situatie, maar zolang het geen serieus voorstel is, ga ik geen actie on dernemen." Broertjes erkent dat alleen hij zelf met de gedachte speelt en de PCM-leiding nog niet. Hij heeft geen spijt van zijn opmer kingen, ondanks de reacties die ze hebben uitgelokt. „Ik vind dat je je moet kunnen spiegelen aan bijvoorbeeld de Amerikaanse si tuatie waar in de New York Ti mes en in The Washington Post stadskatemen zijn toegevoegd onder de noemer Metro. Daar kunnen we van leren." Broertjes stelde in hetzelfde de bat ook voor de Zuid-Hollandse kranten Rijn en Gouwe en De Dordtenaar toe te voegen aan het Algemeen Dagblad. Ook die kranten behoren allen tot het PCM-concem. ofddorp/anp - Vrouwenblad lelie begint over twee weken it het uitzenden van korte >jes op de website. Onder temer Web TV is op Libel- elke twee weken een zes iten durend programma te over onder meer koken, ity en woonadviezen. Dat heeft een woordvoerder van het blad laten weten. Verleden jaar experimenteerde Libeile met Web TV. Die pilot trok ruim 23.000 bezoekers naar de site. Via een enquête lieten zij weten tevreden te zijn over de dienst en daarom zet het blad deze voort. Inmiddels draait al een langlo pend programma op de site, maar over twee weken begint het nieuwe project. Daarmee is Libeile het eerste blad van uit geverij Sanoma met een derge lijke service. Het is volgens de woordvoerder van de uitgeverij mogelijk dat op termijn ook een blad als Margriet met Web TV komt. Het programma wordt nu be kostigd uit het budget van Li- belle. In de toekomst hoopt het weekblad via advertenties op de site aan meer geld te komen voor het maken van de film pjes. hilversum/gpd - Weg met reali- ty-tv en andere al te moderne fratsen. Leve het ouderwetse tv- amusement! Leve Zo Vader Zo Zoon nieuwe stijl! Vanaf vanavond is het al 32 jaar oude programma voor een voorproefje terug bij de NCRV. Pas op 14 juni start de serie, maar in Herberg de Leeuw geeft Paul de Leeuw vast een kijkje in de keuken. Het programma heeft wel een totale metamorfo se ondergaan. Na jarenlang de brave Gerard van den Berg en vervolgens de zo mogelijk nog bravere Gregor Bak is boefje Paul de Leeuw de derde die het mag presenteren. Dat doet hij natuurlijk op zijn eigen, onna volgbare wijze, met hilarische uitzendingen van 40 minuten als gevolg. Het gaat niet langer louter om vaders of moeders en hun kin deren, het mogen ook onver wachte verwantschappen zijn. Een paar voorbeelden: Wie is het paard van Anky van Gruns ven? Wie is de werkster van Wi- lem Oltmans? Wie is de vrouw van clown Bassie? Als altijd scheert de graag shoc kerende De Leeuw met zijn zo wel platte als gevatte opmerkin gen langs het randje van het toelaatbare en de totale chaos. De pers mocht deze week al twee van de voorlopig dertien afleveringen bekijken, waarin de vaste panelleden Nelleke van der Krogt en Cor Bakker plus een onbekende 'Stem des Volks' steeds moeten raden wie de ge zochte verwant is. Die 'Stem des Volks' is iedere aflevering ie mand anders. Niet gescreend, maar gekozen uit mensen die aan een oproep gehoor hebben gegeven. Net als vorig seizoen kunnen de (slechts ca. 70.000) bezitters van Paul de Leeuw snakt naar het televisie-amusement van weleer. Foto: GPD/NCRV een settopbox in Nederland (nodig voor het ontvangen van digitale tv) interactief meedoen aan Zo Vader Zo Zoon. Aan het einde van het seizoen wordt een totaalwinnaar aangewezen. Tatjana In de uitzending van vanavond - in het programma Herberg de Leeuw- draait het om de vraag: Wie is de moeder van Tatjana Simic? In de daaropvolgende, die op vrijdag 14 juni uitgezon den zal worden, wordt gezocht naar de kleindochter van Cri Stellweg, die 25 jaar lang onder het pseudoniem Saartje Burger hart columns schreef voor De Volkskrant. Kijkend naar beide afleveringen lijkt het spelletje wel gemaakt voor De Leeuw. „Ik was vroeger al een fan van Zo Vader Zo Zoon, Puzzeluur en Een van de Acht", vertelt hij. „Leek me heerlijk om zelf ook eens te mo gen doen. Toen de NCRV me vorig jaar benaderde om als panellid in een nieuwe serie af leveringen van Zo Vader op te draven, zei ik dat ik het wel wil de presenteren, ook al omdat ik niet langer op Nederland 3 wil de blijven zitten. Vervolgens kwamen we tijdens de onder handelingen op het idee om sa men meer programma's te gaan maken en is Herberg De Leeuw erbij gekomen." Dat de combinatie De Leeuw- NCRV veel bevreemding wekte, vindt de presentator des te leu ker „Ik houd wel van 'Pim For- tuyn-acties', vandaar dat ik nu óók NCRV ben. Ik heb het ge voel dat ik ook echt pas bij de NCRV. Of ik nu met censuur te maken heb? Welnee, maar ik discussieer bijvoorbeeld wel veel met de eindredactie over de onderwerpen van Herberg De Leeuw. Ik vind het heel span nend om te kijken wat ik binnen de richtlijnen van de NCRV wel en niet kan. Voorlopig staan in ieder geval dertien afleveringen op het pro gramma, maar beide partijen hebben al de intentie uitgespro ken met elkaar verder te willen gaan. „Tot 2004", aldus pro gramma-manager Roek Lips, die de NCRV een vlotter imago wil geven en daarom zeer te spre ken is over de acht afleveringen die al klaar zijn van Zo Vader Zo Zoon. Ouderwets, maar wel in een geheel nieuw jasje. Paul de Leeuw voelt zich dus helemaal thuis bij de NCRV. op Nederland 1. „De Herberg zou een soort van vast amusements tempeltje moeten worden van Nederland 1, een permanent platform." Songfestival Vanavond is Herberg De Leeuw in ieder geval tweemaal op tv. Nadat zijn verzoek was gehono reerd om de reguliere uitzen ding te verplaatsen van 21.00 uur naar 23.48 uur, meteen na de ontknoping van het Eurovisie Songfestival, kwam men op het idee om op het vrijgekomen tijdstip alvast een Zo Vader Zo Zoon uit te zendenu De late Herberg 1% Leeuw be staat uit een Songfestival after- party, met optredens van veel eerdere Nederlandse deelne mers aan het Europese liedjes - festijn, onder wie The Dutch Di va's (Sandra Reemer. Sjoukje van 't Spijker en Marga Bult) en het mannelijke trio Ronnie To- ber, Oscar Harris en Ben Cra mer. Bovendien zal Connie - Va nessa - Breukhoven haar ode aan de vermoorde Pim Fortuyn ten gehore brengen. Zo Vader Zo Zoom vanavond. Nederland 1. 21.02 uur. Vanaf 14 juni elke vrijdag. Herberg De Leeuw: Afterparty Songfestival: i>anai>ond, Neder land 1,23.48 uur.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33