Winnaarstypen en piasmomenten GESPREK VAN DE DAG Journalisten gedragen zich als nederige fans Paar leuke liedjes op Eurovisie Songfestival Hollywood Revisited Burgemeester GUUSJE TER HORST van Nijmegen gaat ver huizen naar een volkswijk in haar stad. De burgemeester kondigde bij haar aantreden vo rig jaar al aan dat zij elk jaar in een ander stadsdeel wil gaan wonen. Ter Horst woonde sinds april vorig jaar in een gehuurd appartement aan de Waalkade. Ze verhuist per half juli naar een rijtjeswoning aan de Groe- nestraat, op de rand van het Willemskwartier. In deze buurt wonen veel allochtonen. Ter Horst (PvdA) wil tussen de mensen van haar stad wonen. Zij hecht, aldus een woord voerder van de gemeente, minder waarde aan de represen tatie van haar huis. Voor ontvangsten gebruikt Ter Horst lie ver het stadhuis of een andere locatie in de stad. MENSELIJK Voor de liefhebbers van echte Engelse stijl biedt veilinghuis Christie's op 11 juni een buitenkansje. Voor rond de 800 euro is er dan een Harris tweedjasje met gil lette van de HERTOG VAN WINDSOR (de voormalige koning Edward VI- II) te koop, de man die in 1936 na 326 dagen koningschap aftrad om te kunnen trouwen met zijn omstreden liefde Wallis Simpson. De in ruitjesmotief uitgevoerde kleding stukken horen in de categorie kleding die de Engelsen 'highland wear' noemen. Wie zijn tafel koninklijk wil dek ken, kan ook bij het veilinghuis terecht: zo zijn er een da mast tafellaken en servetten te koop, gemaakt ter gelegen heid van het huwelijk van Beatrix en Claus. Verder is er ook het tafellaken te verkrijgen dat werd vervaardigd voor de verbintenis van koning Philips V van Spanje met Marie- Louise van Savoie (1701). The Sisters (Slovenië). soonlijke assistenten. Die droegen hem dan tot voor de mera. Niemand kreeg hem te zien behalve de filmploe hij voor een geluidstest iets moest zeggen dan moest je waar hij bij stond, vragen aan zo'n assistent: Zou u de11 Cruise kunnen vragen om een zinnetje te zeggen?'En i vroeg het dan weer aan Cruise zelf." Ik moest toegeven dat behoorlijk bizar was. Bizar", zei de oude camera „niet half zo bizar als John Goodman. Je kent hem we dikke echtgenoot uit de serie Roseanne. Om te beginne mocht je hem alleen vragen stellen waar hij met ja ofi kon antwoorden. Ik heb hem al die weken alleen maa nen van één lettergreep horen zeggen. Dat was nog tot aan toe. Maar hij wilde ook in een rechte lijn kunnen van de camera naar zijn caravan en vice versa. Zijn a tent liep vóór hem uit en iedereen die zich toevallig op rechte lijn bevond moest opzij. We stonden allemaal n gebogen kop om Goodman door te laten of hij de koni van Sheba was. Dus hoe geconcentreerd wil je worden „De pauze is afgelopen", zei de opnameleider. Iedereen opzij", zei ik. John Fenner, een Londenaar. Fenner was de cameraman. „Nog niet zolang geleden moest ik een scènetje tussen twee acteurs filmen. Er was catering besteld voor 135 man! Al die assistenten hebben weer andere assistenten en adviseurs. En schoonmakers en stagiaires, bedenk het maar. En iedereen krijgt een caravan. Zelfs ik had een eigen caravan. De hele filmset is veranderd in een fucking trailerpark. Vanessa Redgrave had een camper om zich in om te kleden en vlak naast de camera stond nog een camper waarin ze zich even terug kon trekken.Ik zei: „Een acteur moet zich kunnen concentreren, dat wordt nog wel eens onderschat." „Con centratie", zei John, „ik zal je eens wat vertellen over con centratie. Het werd stil aan onze tafel. Fenner was de oud ste aanwezige. Hij had gewerkt met alle groten der aarde, dat was bekend. „Vroeger draaide ik met Caine, Roger Moore, Richard Burton. Nooit problemen mee gehad. Die jongens hadden die poespas niet nodig om zich te kunnen concentreren. Maar neem Tom Cruise. Daar heb ik mee ge werkt in 'Mission Impossible'. Toepasselijke titel. Als hij aan de beurt was, werd hij uitzijn camper opgehaald in een grote kist. Daar werd hij in gezet door een paar van die per- Het wil maar moeilijk wennen dat Nederland dit jaar buiten spel staat bij het Eurovisie Song festival. Voor de Nederlandse journalisten. Het gaat om een select groepje dit jaar. Je kunt al die persconferenties van de de legaties wel aflopen, maar niet vragen hoe de Griekse zanger bijvoorbeeld denkt over de Hol landse competitie. Maar het is ook raar voor de buitenlandse collega's. Zeker in het begin van de week, als men nog niet alle landen en liedjes in het hoofd heeft, wordt belang stellend geïnformeerd naar 'ons' nummer. Holland was altijd toch een land dat interessante inzendingen had. Niet dit jaar. Slechts een keer eerder waren wij gedwongen om thuis te blij ven - in 1995, na het debacle van Willeke het jaar ervoor. Nu er geen kandidaat is om op de voet te volgen, ga je een Songfestival anders beleven. Wij, Nederlandse journalisten staan aan de zijlijn en hebben meer tijd om gewoon eens om ons heen te kijken. Verbazing is dan het eerste woord dat te bin nenschiet. Zo'n duizend journa listen lopen hier rond. Maar bij de persconferenties gedragen ze zich echter als nederige fans, blij om een vraag - wat maakt niet uit - te stellen aan zangeres of componist. 'Waar luisterde je vroeger naar' of "Waar gaat Let land als het wint, het festival or ganiseren.' Alle perslui storten ze zich als uitgehongerde beesten bij de persconferenties op de pers mappen en cd's, die uitgedeeld worden. Even zijn het geen col lega's meer, maar concurrenten die weggeduwd en vertrapt mo gen worden. De vriendelijk da me van de Turkse omroep werd ongeveer platgedrukt en üet haar doos met gratis cd's maar in de steek. Iedereen graaide: 10, 20 stuks tegelijk. Hier in Tallinn staat de wereld even stil. Het tv-journaal opent met het festival, de presentato ren dragen t-shirts met het Esto nia 2002-logo, de stad is feeste lijk opgeknapt voor de bezoe kers. Inwoners van Tallinn ver telden me dat er opeens veel meer politie op straat is. En er is een groot muzikaal nevenpro gramma opgezet. Alleen heeft niemand zich gerealiseerd dat het officiële programma al over vol is, met de feesten die elke delegatie houdt. Het zijn bijeenkomsten die niet gemist mogen worden. Op de Finse party zong Laura, de deel neemster uit dat land, eigen werk met haar vaste band, en het oordeel kon snel geveld wor den: dit klonk veel beter dan de 'echte' bijdrage. Op de Duitse ambassade hielden de Duits sprekende deelnemers audiën tie. Corinna May zong a cappel- la, evenals de Zwitserse Franci- ne Jordi. Hoogtepunt was wel de aanwezigheid van Ralph Siegel, Mr. Eurovision, die verklaarde dat hij hiema nooit meer aan het Songfestival deelneemt. Dertig jaar geleden schreef hij zijn eerste Eurovisiebijdrage, twintig jaar geleden won hij met Nicole's 'Ein bisschen Frieden', dit jaar is hij er met 'I can't live without music' van Corinna May. Bijna twintig maal werd er een nummer van hem op het grote podium uitgevoerd en hij vind het welletjes. Of Corinna May nu wint of niet. Maar de Duitsers zijn ervan overtuigd dat ze nu eindelijk de winnende song hebben. Zal het na Estonia 2002 dan Hamburg 2003 worden? Hans Walraven De gemeente Den Helder heeft afgelopen week tot twee keer toe een overleden persoon uitgeroepen tot OUDSTE INWONER van de stad. De fout ontstond door de invoering van een nieuw computersysteem. Woens dag werd bekend dat de oudste inwoner van Den Hel der, de 102-jarige mevrouw Japin-van Straten, vorige maand was overleden. De gemeente liet daarop weten dat de bijna 102-jarige me vrouw Gotzsch voortaan als oudste Helderse door het le ven zou gaan. Zij bleek een week eerder overleden. Uit het bevolkingsregister kwam vervolgens een andere oud ste naar boven. Dat was de 100-jarige mevrouw Baalde- Van Vliet, maar ook zij bleek al dood. De echte oudste in woonster is inmiddels be kend. Het is de 99-jarige mevrouw Jacobs, die 9 sep tember 100 jaar wordt. ,,We hebben het gecontroleerd, zij leeft nog", aldus de woordvoerster. De ZEELEEUWEN JULIA EN JOOP, hoofdrolspelers in de Zeeleeuwenshow van Ouwehands Dierenpark in Rhenen, hebben gisteren een jong gekregen. Het is een meisje van ongeveer vier kilo en 75 centimeter lang. Jonge zeeleeuw tjes gaan meestal een paar dagen na de geboorte het water in en de nieuwe aanwinst in Rhenen zal dan ook zeer bin nenkort al met zijn ouders in de show optreden. Het Brabantse bedrijf Schippers brengt een VI BRATOR VOOR VAR KENS op de markt. Het apparaat, de MS Reflexa- tor, maakt het voor zeu gen prettig om kunstma tige inseminatie te on dergaan. Het tri lapparaat is met een slangetje ver bonden aan een pipet met sperma. Door de tril ling raakt de zeug seksu eel opgewonden, wat gunstig is voor de opna me van het zaad. De var kensvibrator kan volgens het Brabantse bedrijf bij dragen aan een beter dierenwelzijn. „Normaal hangen zeu gen bij kunstmatige inseminatie er een beetje suffig bij, maar nu genieten de vrouwtjes ervan, absoluut", benadrukt een woordvoerster van Schippers. Het bedrijf kwam eerder met een robotvarken (Scippy) op de markt. Scippy maakt geluiden, waar zeugen opgewonden van" raken. Ouderwetse liedjes, slimme studioproducties, nummers die de reactie oproepen: 'heb ik dat niet al eens eerder gehoord'. Drie Sloveense travestieten, een Belgi sche tv-ster, een blinde zangeres uit Duitsland. Alle ingrediënten voor een amu sant Eurovisie-avondje vanuit de Estlandse hoofdstad Tallinn met een onver wachte uitslag zijn weer aanwezig. De NOS zendt het muziekspektakel tra ditiegetrouw uit. De uitzending begint om 21.00 uur op Nederland 2 en het commentaar komt van Willem van Beusekom. Helaas is het een festival zonder Nederland, Michelle wist vorig jaar te weinig punten te verzamelen. En niet meedoen betekent ook niet stem men. Ook een groot Songfestivalland als Ierland zit dit jaar trouwens op het strafbankje. Volgend jaar zijn de afwe zigen van 2002 er wel weer bij en moe ten de slechtst scorenden van dit jaar thuisblijven. Vermoedelijk geeft alleen een plaats bij de eerste tien zekerheid op deelname. Hieronder een korte ka rakteristiek van de 24 deelnemers, met aandacht voor de beste liedjes en sug gesties voor de beste momenten om wat te drinken te halen of even te gaan plassen: 1. Cyprus: One met 'Gimme' Ook Cyprus kent z'n boybands en dit is er een van. Het liedje is een niemendal letje op een discobeat, en snel vergeten. Maar de vijf jongens zien er goed uit en bewegen lekker. En dat levert punten op. Vergeet ook niet de gebruikelijke 'douze points' van Griekenland. 2. Groot-Brittannië: Jessica Garlick met 'Come back' De Britten komen naar Tallinn met een mooi opgebouwde popballade die door de jonge Jessica Garlick krachtig wordt gezongen. Het nummer doet denken aan wat Ierland in zijn hoogtijdagen in zond en dat zou wel eens voor veel stemmen kunnen zorgen. Zonder meer een kanshebber. 3. Oostenrijk: Manuel Ortega met 'Say a word' Net als Cyprus een up-tempo deuntje, waarin te weinig gebeurt. En nog gejat ook! Wie de beat wegdenkt, zingt op het refrein zo 'Allright now" van The Free mee. Als de voortekenen niet be driegen mag Oostenrijk een jaartje gaan overslaan. Het bier kan op tafel. 4. Griekenland: Mihalis Rakintzis met 'SAGAPO' Geen bouzouki te horen op de Griekse inzending en dat is voor het eerst. Het getuigt van durf om met een jaren tachtig-pastiche te komen. De synthe sizers komen zo te horen uit de nala tenschap van Orchestral Manoeuvres In The Dark. De militaristische choreo grafie betekent puntenaftrek. Geen Griekenland in 2003. 5. Spanje: Rosa met 'Europe's living a celebration' De winnares van een Starmaker-achtig programma in Spanje. Was zeker niet het beste nummer, alleen het refrein blijft hangen. Maar Rosa, de Spaanse Sita, stal de harten. Het nummer drijft op dezelfde party-sfeer als de Songfes tivalwinnaar van vorig jaar, en maakt zeker kans. CO 2 0£ Cl 6. Kroatië: Vesna Pisarovic met 'Everything I want' Een typische bijdrage uit de (voorma- lig-)Joegoslavische school: dramatisch en zwaar aangezet. Vesna gooit haar li chaam in de strijd, maar dat kan 'Everything I want' niet boven de mid delmaat uittillen. Tijd voor de nootjes. 7. Rusland: Prime Minister met 'Northern girl' Het klinkt vreemd, maar dit Russische nummer zou niet misstaan op de Britse hitparade anno 2002. Het is poppy met een psychedelisch tintje en het refrein blijft nog dagen in je hoofd rondzingen. Als de presentatie van de vier jongens ook aanslaat is voor volgend jaar een retourtje Moskou niet uitgesloten. 8. Estland: Sahlene met 'Runaway* Het gastland probeert het met een country-achtig nummer dat qua sfeer in de buurt komt van 'One good rea son' van Marlayne (1999). Niets op aan te merken, behalve dan de melodie, die nogal aanleunt tegen 'I believe I can fly' van R. Kelly. Estland zal extra punten krijgen omdat het gastheer is. Een ge vaarlijke outsider. 9. Macedonië: Karolina met 'Od nas zavisi' Jagende wolken vormen het decor voor de Macedonische inzending, en te recht: dit is een intrigerend en donker lied. Maar zoals zo vaak met nummers van de Balkan, zal ook 'Oz nas zavisi' onbegrepen in dé onderste regionen eindigen. Of houdt Oost-Europa de stemmen in eigen huis? 10. Israël: Sarit Hadad met 'Light a candle' Israël snakt naar succes. 'Light a cand le' is geschreven door hetzelfde team dat verantwoordelijk was voor 'Diva' van Dana International (winnaar in 1998) en lonkt in de verte naar 'Love shine a light' (winnaar in 1997). Helaas, dit is een gelikte, bombastische ballade. Trouwens, vanwege de politieke situa tie is het zo goed als uitgesloten dat Is raël wint. 11. Zwitserland: Francine Jordi met 'Dans le jar din de mon ame' Ze schreef het nummer zelf, deze Zwit serse, maar dat is ook het enige positie ve dat over Francine Jordi te melden valt. 'Dans je jardin de mon ame' is een slaapverwekkend chanson dat onderuit gaat bij de schelle zang van Jordi. Ie mand nog bier? 12. Zweden: Afro-Dite met 'Never let it go' Een nummer uit de Zweedse hitfabriek. Met drie zwarte zangeressen, een strak ke beat en een nummer, waarin echo's van ABBA te horen zijn, is dit de meest uitgekiende productie van het festival. Vooraf getipt als de grote favoriet, en dat loopt maar zelden goed af. gen muziektraditie en dat zorgt a voor de broodnodige afwisseling zo'n Songfestivalavond. Dit is eei de beste Turkse inzendingen van laatste tien jaar: toegankelijk, dar en goed gezongen. Maar in de mi huiskamers zal tijd zijn voor een i rondje. 20. Malta: Ira Losco met 'Sevent wonder* Malta denkt altijd erg commercie 2002 is het jaar van de kleuterpoj is dit jaar een donkerharige Barbi met een wel erg simplistische dei afgevaardigd. K3 kan het in een J landse versie zo op de nieuwe cd ten. Dit kan eerste en laatste won 21. Roemenië: Monica Anghel cel Pavel met Tell me why Het enige duet van de avond, eni voor een. Anghel en Pavel trekkei kelijk alle registers open, maar dii redt deze plichtmatige ballade ni 'Tell me why' klinkt erg gedateeri ziet er even ouderwets uit. Geen! van kans. Plaspauze. 22. Slovenië: Sestre met 'Samo 1 zen' Sestre (Zusters) zijn drie heren di voordoen als dames. In Slovenië men er schande van, maar de get de Eurovisiekijker is wel wat gewi Jammer is dat ze de gimmick niel uitbuiten. Van het liedje moet Slo het niet hebben. 23. Letland: Marie N met 'I wam Letland past een oude Songfestiv toe: de inspiratie van ver buiten 1 gen land halen. 'I wanna' roept b op van een zwoele, Mexicaanse a met veel tequila. Helaas moet Ma die het nummer zelf heeft geschr zich zó op het dansen concentrei dat het zingen bijzaak lijkt. Geen naarstype. 24. Litouwen: Aivaras met 'Hapi you' Dit riekt wel erg naar huisvlijt. Ah die hier staat omdat de winnaar v Litouwse nationale finale werd ge kwalificeerd, heeft het nummer zi horen opgenomen met huisorgel ritmebox. Een irritant dreuteldeu Goed moment om het scoreform in te leveren. Hans Walraven Souvenirs d'Anvers heet het gebouw. Het staat in de ha ven van IJmuiden en gooit hoge ogen in de wedstrijd 'meest verveloze pakhuis van de twintigste eeuw'. Op de hoek zit een schipperslogement. En op het terras daarvan zaten wij. We waren met een man of twintig, allemaal aan het werk voor een reclamefilm die op de kade werd opgenomen. In de pauze vertelden we el kaar onze ervaringen uit de wereld van glamour en glitter. Het zijn niet de acteurs die dan het hoogste woord hebben. Onze carrières brengen ons zelden over de grens. Maar onze technici, de lichtjongens, de produc tie-assistenten, de bijslingertjes hebben op de meest bizar re plekken ter wereld gefilmd. Hun ervaringen met het in ternationale sterrendom zijn verrassend uitgebreid. De ene gofer was chauffeur geweest van Burt Reynolds, de ander had gewerkt met Val Kilmer en Sandra Bullock. Een gofer is overigens een soort boodschappenjongen. De term komt van 'Go for this, go for thatEn volgens die gofers hadden al die jonge sterren persoonlijke assistenten, die de hele dag niets anders deden dan vliegen op de wenken van hun baas. „De hele filmwereld is veranderd in een bizar circus", zei Manuel Ortega (Oostenrijk). Vesna Pisarovic (Kroatië). Foto's: EPA 13. Finland: Laura met 'Addicted to you' De Finnen kwamen in het verleden meestal met een extravagant, maar kansloos nummer. 'Addicted to you' is voor hun doen gewoontjes, maar te vrezen valt even kansloos. Het swingt wel, en Laura, een grote ster in haar thuisland, brengt het met verve, maar het lied blijft niet hangen. 14. Denemarken: Malene met Tell me who you are' Het derde Scandinavische nummer op rij, en misschien wel het beste lied. 'Teil me who you are' heeft een mooie, de gelijke melodie, net als de laatste Deen se winnaar 'Fly on the wings of love'. Met Malene's dynamische en flexibele stem moet een plaats bij de eerste vijf mogelijk zijn. 16. België: Sergio The Ladies met 'Sister* Op muzikaal gebied is eenvoud troef, maar Sergio is dan ook niet de beste zanger in Tallinn. Toch klinkt de Belgi sche tv-presentator met behulp van de (Nederlandse) Ladies als Tom Jones in zijn beste dagen. Voeg daarbij zijn aan stekelijke uitbundigheid en radslag hal verwege en Sergio moet het een eind kunnen brengen. 17. Frankrijk: Sandrine Francis met 'II faut du temps' Een klassiek Songfestivalchanson. 'II faut du temps', met tekst van Patrick Bruel, begint heel verstild en bouwt op naar een climax waarin een live orkest zich had kunnen uitleven. Sandrine, die helemaal alleen op het podium staat, wordt al vergeleken met Celine Dion en dat is niet voor niets. Zeker top drie, maar waarschijnlijk te goed voor de allerhoogste tree. 18. Duitsland: Corinna May met 'I can't live without music' Van de hofleveranciers van het Duitse Songfestival, Siegel en Meinunger. Zij schreven ook Nicole's 'Een bisschen Frieden' dat precies 20 jaar geleden eveneens vanaf een 18de plaats de winst greep. Dus Duitsland heeft weer hoop. Ook al omdat Corinna blind is en ze een multicultureel koortje bij zich heeft. Dat levert punten op. Maar eer lijk gezegd: het lied is een rommeltje. 15. Bosnië-Herzegovina: MajaTatic met 'Na jastuku za dvoje' Harde, vervormde gitaren, een met po wer zingende zangeres: Bosnië pro beert het met een onverwacht stukje hardrock. Zal wel punten bij de buur landen sprokkelen, maar er geen pot ten breken. Gebruik de drie minuten om je te installeren voor het volgende drietal. Corrina May (Duitsland). 19. Turkije: Buket Bengisu Saphire met 'Leylaklar soldu kal bine' Turkije blijft stug vasthouden aan de ei-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2