'Schaf dat voetbal och af, weg ermee' SI rrigon-voorzitter Frans de Haas neemt afscheid SPORT ZATERDAG 25 MEI 2002 Maarten Dekker het paartje verwilderde halsbandparkieten in zijn rtuin, zo voelde Frans de Haas zich altijd een gast in de Leidse sportwereld. De Leidenaar die hoog niveau korfbalde bij Fluks en die aan de stond van fusieclub Sporting Trigon, toonde zich urzitter van zijn vereniging vaak bezorgd over het van zijn sport. Na zeven jaar besloot De Haas (57 langs koninklijk onderscheiden) zich niet herkies- stellen. „Deze club verdient nieuw bloed, le- van deze tijd." Aan de vooravond van zijn af geeft hij nog één keer zijn mening, in de vorm en stellingen. worden van de Orde van Oranje Nassau was ooiste moment in het sportleven van Frans de het was één van de leukere momenten. Het te was toen ik als speler van Fluks promoveerde e overgangsklasse, het kampioen worden. Dat lortief toch wel het hoogtepunt en zelf korfbal- natuurlijk altijd het leuker dan voorzitter zijn of andere functie dan ook. Als je mij op voorhand irteld dat ze wilden onderscheiden, had ik er bedenkingen bij gehad. Het is nergens voor no- faar toen ik het hoorde, dacht ik 'ik laat het over enkomen'. Ik realiseerde me dat ik de mensen hebben voorgedragen, de kans moest geven ■eren. Achteraf is het dan toch wel erg leuk, als ning op vele jaren vrijwilligerswerk." ;ie van Fides Pacta en De Algemene heeft gewenste resultaat gehad. alleen iets doen voor een club als er een pres- eleid gevoerd wordt. En dat met enig succes, loet je dan wel de spelers voor hebben, na- Fides Pacta was in 1994 afgezakt naar de klasse. In mijn beleving is dat een bedenkelijk waarop je geen prestatief beleid meer kunt De opzet van de fusie was het aanleggen van lis van waaruit we beiden weer naar de top kijken. Dat kan ook als katalysator werken, leeld door het binnenkomen van talentvolle iDat dat laatste maar gedeeltelijk lukt, komt door de stomme mentaliteit van de Leidse Die gaat liever in Crescendo 1 ballen dan in ve-hoofdklasse spelen bij Trigon. En het ligt de andere clubs, die denken niet in de geest tijd. Ze vinden het asociaal als wij hun spe- tderen. De stelling klopt hoe dan ook niet, lij hebben nog steeds het gewenste succes en ireniging groeit en bloeit." ibal ontwikkelt zich tot een vervelende sport. 1, als je dat gedraai onder die korf ziet, dan wel 1 er ook niet kapot van, maar het heeft na tuurlijk te maken met tactiek. Als je een wedstrijd wilt winnen, moet je schieten en dan moet de kans op het afvangen van zo'n bal groter dan vijftig procent zijn. Korfbal is als alle sporten onderhevig aan tactische foefjes van de trainers. Ja, het haalt het tempo uit het spel. Maar zolang je in de hoofdklasse wedstrijden hebt die eindigen in 21-22, dan vind ik het wel welle tjes. Meer hoeft toch niet? Als het hoofdbestuur van de korfbalbond z'n zin krijgt, dan wordt korfbal een vervelende sport. Ze doen alles om meer goals te krij gen, meer spektakel. Volgend jaar mag er in de hoofd klasse verdedigd worden geschoten. Gelukkig zijn wij er dan niet meer bij. Als we de uitgangspunten van onze sport gaan verkwanselen om de media voor ons te winnen, zijn we verkeerd bezig. Je moet het spel perfectioneren binnen de bestaande grenzen." 4. Veldkorfbal is niet meer van deze tijd. „Als het wordt afgeschaft, gaat onze sport kapot. Dan gaat het dezelfde kant op als handbal. Waarom? Om dat maar heel weinig verenigingen beschikken over een mooie kunstgrasaccommodatie en een eigen sporthal. Je krijgt een tweedeling in de korfbalwereld, omdat die verenigingen hun eigen kantine kunnen uitbaten. De anderen worden tweederangsclubs. Heel simpel. Sporting Trigon en alle clubs in de omgeving hebben veldkorfbal nog steeds nodig om in de zaal optimaal bezig te zijn. Wij kunnen niet zonder. Trai ners die ik inhuur, mogen er anders over denken, als het maar bij die mening blijft. Ik ben het wel met ze eens dat de zaalcompetitie belangrijker is. Korfbal promoten moet ook absoluut via de zaal gebeuren. Maar, je kunt het ook niet verkopen om eerst allemaal dure kunstgrasvelden neer te leggen en even later zeggen: 'daar doen we niets meer mee'." 5. Leiden is nog steeds de korfbalstad van Neder land. „Nee, geen sprake van. Dat dateert uit de zeventiger jaren. Toen hadden we in Leiden meer dan tien ver enigingen, waarvan een aantal op het hoogste niveau. In de Leidse Hout kon je schitterende wedstrijden zien tussen Ficus Oriëntes en HKV. De Algemene, Fluks, De Danaïden allemaal op het een-na-hoogste niveau. Het is weg, verdwenen, gestopt. Nu zijn er nog vijf clubs, met zeg - 1.500 korfballers. Dat kun je toch geen korfbalstad van Nederland noemen? En het niveau is van dien aard dat het bedenkelijk is. Er zou nog meer gefuseerd moeten worden. Vijfentwintig jaar terug waren er nog elf verenigingen. Ik zei: dat zijn er acht te veel. Nu zijn het er nog vijf en dat zijn er drie te veel. Naast Pemix zou er nog een zondag club moeten bestaan, die de beschikking heeft over voldoende kunstgrasvelden en een eigen sporthal. Dan kun je praten over topsport." 6. Spelers aantrekken is puur een geldkwestie. Als je in de hoofdklasse speelt, wel. Dat wordt ook openlijk gepropageerd door het hoofdbestuur. Er wordt gezegd: je mag spelers een onkostenvergoeding Frans de Haas: „Het mietjesgedoe is niet uit de denkpatronen van de gemiddelde burger te krijgen." Foto: Mark Lamers geven. Die is dermate hoog dat sommigen dat al als een vorm van inkomen zien. Duizend gulden per maand, minimaal, exclusief reiskosten. Ik ken de exacte bedragen niet. Maar wij denken er anders over. Wij benaderen talenten uit de regio. Op die ma nier heeft Sporting Trigon al heel wat leden binnen gekregen. zonder een cent uit te geven. Daar zijn we natuurlijk tot veroordeeld, omdat we in de kelder van de hoofdklasse spelen. Wij zouden aantrekkelijk zijn als er een kleine kans was om mee te doen om een prijs. Maar die kans is er niet en die komt er voorlopig ook niet." 7. Goede voorzitters zijn fanatici. „Nee, dat klinkt negatief. Ze zijn bevlogen, gedreven. Ze willen het optimale voor hun club bereiken. Je moet er met hart en ziel mee bezig zijn, anders moet je er niet aan beginnen. Er komen allerlei dingen op je af, ook dingen waar je eigenlijk niets mee te maken wilt hebben. Binnen een vereniging denkt iedereen: daar moet ik de voorzitter op aanspreken. Met zijn of haar probleem, hoe groot, hoe klein of hoe belangrijk of onbenullig dan ook. Soms krijg ik telefoontjes van ouders van wie ik het bestaan niet eens vermoedde. Ik moet dat aanhoren en dat zijn toch tijdrovende za ken. Je moet ook geïnteresseerd zijn in dingen die je eigenlijk helemaal niet interesseren." 8. De media behandelen korfbal als een derde- rangssport. „Die kreet is waar. Omdat het een gemengde sport is. Vrouwenhandbal is een volwaardige sport, mannen handbal is een volwaardige sport, maar als mannen en vrouwen samen zouden handballen, dan zou dat net als korfbal worden behandeld. Het mietjesgedoe is niet uit de denkpatronen van de gemiddelde burger te krijgen. Het is niet zo dat ik in de verdediging schiet als dit ter sprake komt. Ik zie niet in waarom. Ik ver loochen mijn sport niet. Als het als kneuterig wordt bestempeld, dan moet dat maar. Ik zie in ieder geval veel liever een volle Ahoy* dan een volle Kuip. Mes draait maar om voetbal, overal en altijd. Schaf dat voetbal in godsnaam af. Ze passen daar niet eens de spelregels toe. Welke scheidsrechter fluit er nog als er geduwd en getrokken wordt bij een comer? Bah! Weg 9. Het sportieve klimaat in Leiden maakt topkorfbal onmogelijk. „Gedeeltelijk waar. Ze denken hier heel snel dat er bij topsport automatisch een zak geld om de hoek kwam kijken. Het gaat er veel meer om dat onze toppers in staat worden gesteld voldoende te trainen in de hal waar ze competitie spelen. Dat kan niet eens in Lei den. Je kunt op woensdag een uurtje krijgen en op vrijdagavond van kwart over tien tot kwart over elf. De overheid moet zorgen voor goede accommodatie, dan zorgt de vereniging wel voor de rest. Dat is maar gedeeltelijk ingevuld, toen we ons kunstgrasveld kre gen. Er zit geen beleid achter, het gebeurt op basis van toevallige omstandigheden. Incidenteel realiseren ze iets. Een voorbeeld: de Vijf Meihal wordt het hele jaar afgehuurd door zogenaamde voetbalteams, kroe genteams. Daar heb ik begrip voor, maar als korfbal club kom je er niet tussen. Er lopen daar mannetjes met dikke buiken te voetballen, op onze uren. Ik heb niks tegen die mannetjes, maar er moeten dus zalen bij. Het kan me niet schelen waar, gooi maar ergens neer. Plek zat." 10. Een leven zonder korfbal is als taart zonder slagroom. „Zo erg is het niet hoor. Er moet in mijn leven een verschuiving gaan plaatsvinden. Je kunt ook uit ande re dingen plezier halen en alleen nog bij een wed strijdje aanschuiven als dat zo uitkomt. Wat die ande re dingen zijn? Bridgen, wandelen, fietsen, vissen. Ik doe aan bridge als wedstrijdsport. De afgelopen jaren heb ik de donderdagavond daarvoor consequent vrij gehouden. De kantine van Trigon kan dan afbranden, ik ben niet aanwezig." RANDJE BUITENSPEL eg ».We zijn geloof ik begonnen met il toen we een jaar of zes waren, ^gelijkertijd dus. Jij twee jaar eer- d!nik." inf| „Ik ging korfballen omdat een van mij het ging doen. Zo ben ik erold. Die vriend speelt nu ook in rste." „Ik werd lid omdat René er ook zat varen ook een paar vriendinnen hooi die korfbalden." „Dit is geloof ik het derde jaar dat elkaar in een team zitten. Eén in de Al en nu twee seizoenen in rste." Vervelend? Nee, helemaal niet. ibben een tijdje in één vak gestaan NOORDWiJK - Inge en René Spaanderman korfballen samen in het eerste team van Fluks uit Noordwijk. René (20) volgt de HBO-opleiding Communicatie aan de Ichtus Hogeschool in Den Haag. Inge (18) is eerstejaars economiestudente aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Broer en zus wonen beiden nog in hun ouderlijk huis in Noordwijk. en zelfs toen hadden we er geen enkel probleem mee." René: „We hebben nog nooit slaande ruzies gehad. Ook buiten het veld kan ik me dat niet herinneren." Inge: „René is de fanatiekste van ons tweeën." René: „Ja, dat klopt wel. Inge weet mis schien wel hoe dat komt. Ik kan het zelf niet precies uitleggen." Inge: „Voor hem is het resultaat het be langrijkst. Hij wil altijd per se winnen, ook tijdens trainingen. Ik heb dat min der, denk ik." René: „Ik maak me eerder kwaad om dingen. Ik loop eerder te schelden en te vloeken. Dat zit waarschijnlijk gewoon in mijn aard." Inge: „Maar ook voor mij is korfbal best belangrijk. Het is toch een deel van je le ven. Je bent er wel drie keer per week mee bezig." René: „Je kunt niet zeggen wie van ons de beste korfballer is. De vergelijking tussen een jongen en een meisje is ge woon niet te maken." Inge: „Ja, je kunt hooguit zeggen dat ik wat aanvallender ben en René meer een steunende speler." René: „Ik sta vaak onder de paal een beetje om me heen te kijken. Als ik voor de doelpunten moet gaan zorgen, dan wordt het een saai verhaal." tekst: Maarten Dekker foto: Taco van der Eb Deparjiimfles van Santiago Cahizares Ruiz. Wat een ge vaarte moet dat zijn geweest. Hoe is het anders mogelijk dat een gescheurde pees de keeper van Valencia en het Spaanse elf tal het WK kost. Het was een klein berichtje in de Volkskrant, toevallig viel mijn oog er op, maar het houdt mij nu al dagen bezig. Caiiizares moest met spoed worden geopereerd nadat hij een fles parfum bovenop een voet had laten kletteren. Ernstig geblesseerd doorzijn eigen after shave, wat een sukkel. Hoe groot was die fles dan wel niet? Zo groot dat de ballenvanger van de Spaanse kampioen er z'n hele geverfde kop in kon steken? Zou me niks verbazen van die show bink met zijn overdreven coupe soleil, wufte gebaartjes en tot over de knieën opgetrokken sok ken. Maar wie neemt er nou in he melsnaam een bassin reukwater mee naar een trainingskamp waar geen ruk te beleven valt op uitgaansgebied? Of wilde de held van Harald Wapenaar op de versiertoer in de lounge van het hotel? Of, nog gewaagder, binnen de selectie van keuzeheer José Antonio Camacho? Ik blijf het een wonderlijke geschiedenis vinden: parfiimfles schakelt kee per uit. Cahizares beschikt toch over heel behoorlijke reflexen? Had hij z'n poot dan niet op tijd kunnen terugtrekken? Is het erg dat Spanje zijn eerste keeper kwijt is? Nee. Het is al leen erg voor zijn look-a-like in het doel van FC Utrecht. Wape naar had tijdens het WK fijn de nieuwste kunstjes van Cahizares willen afkijken. Maar zonder hem, dunkt me, zijn de Span jaarden beter af, want met zo'n praalhans tussen de palen is de kans groot dat zij op een groot toernooi wéér voor schut gaan. Ook ik vond Cahizares, on danks zijn nerveuze gedoe in de zestien, een geweldige keeper. Maar sinds hij zich ook ge draagt als een geweldige keeper is hij een stuk minder betrouw baar. Dat onbegrijpelijke onge val tijdens het trainingskamp in Jerez de la Frontera kan voor Camacho nog wel eens een ze gen blijken. Want let op, als Spanje in Azië durft aan te val len dan kan het, met een rustige Een wonderlijke geschiedenis: parfumfles schakelt keeper uit keeper als Iker Casillas op doel, elke tegenstander op eert hoopje spelen. Raül, Luis Enrique, Va- lerón, Morientes, Diego Tristan, Kiko en Mendieta, arriba, als het moet kan Camacho bijna een heel elftal aanvallers opstel len. Argentinië-Spanje is de WK-fi- nale waar ik me op verheug. Tijdens de ontknoping van het WK vier ik vakantie in Spanje en ik onderga liever voetbalver- dwazing bezuiden de Pyreneeën dan er boven. Het vorige WK be leefde ik als verslaggever ter plekke en het gemaakte enthou siasme van die Franse patriot ten was niet te harden. Zeker zo erg als die Oranjegekte waar we nu verschoond van blijven en die pas weer de kop opsteekt als we het EK van 2004 in Portugal halen. Of Willem Alexander moet er voor die tijd in slagen iets bij Maxima klaar te spelen. Grote kans dat ik volgende maand op mijn vakantieadres nog een opvallend éénkolom- mertje in De Volkskrant aantref Wapenaar weg bij FC Utrecht. Onze imitatie-Cahizares schermt met aanbiedingen uit binnen- en buitenland en na het opstappen van Frans Ade laar is er niets meer dat hem aan de verliezende bekerfinalist bindt. Dat was trouwens lachen toen lucky Ajax er laatst in De Kuip nog gauw even twee in- prikte bij de keeper van Utrecht. Harald jankte net zo hard als hij Cahizares een jaar eerder had zien doen toen Valencia met strafschoppen de Cham pions League-finale van Bayern Miinchen had verloren. Ik weet het, het is niet netjes, maar ik vind het wel zo amusant als een pseudo-persoonlijkheid als Wa penaar ineens compleet in zijn hemd staat Stijn Vreven, die andere na maak-vedette van Utrecht, dreigt er ook vandoor te gaan. De aanstellerige Belg mag dan een rare snijboon zijn die in zijn vrije tijd non-stop indiaantje speelt, hij is wel recht door zee. Net als zijn trainer Adelaar. Lo gisch dat die twee niet overweg kunnen metHan Berger. Wat een praatjesmaker is dat. Be gonnen bij Utrecht als blufferig trainertje is hij er teruggekeerd als technisch directeur. Meneer zegt nu dat je trainers contrac ten voor niet langer dan één jaar moet geven, kun je ze lek ker snel weer van de hand doen. Een dolkstoot in de rug van zijn voormalige vakbroeders. Maar goed, Berger schijnt nogal om geld verlegen te zitten, dus die werkt wel mee aan d&merkoop van een paar dure jfmgens als Harald Cahizares en Kluk Kluk Vreven. De competitie is gespeeld, maar aan dit rellerige seizoen wil maar geen einde komen. Ade laar weg, Erik Gerets op straat gezet en een envelop met lugu bere inhoud voor Frank Rijk aard. Het wordt tijd dat het WK aanvangt. Lekker in alle (ochtend)rust ge nieten van voetbal heel ver van ons bed. Viva Argentina en Spanje naar voren! Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@damiate.hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 25