LEIDEN REGIO tella ter Harmsel met één been weer terug in gemeentepolitiek Fractie voor 1 SS AAI\I HET WERK ZATERDAG 25 MEI 2002 Ril eft zojuist haar derde heupoperatie achter de rug en staat met een weer in de Leidse gemeentepolitiek want Stella ter Harmsel sinds kort voorzitter van de Leidse Milieuraad, die het college agd en ongevraagd van advies dient. „In de regel ongevraagd." ,r8jober 2000 moest ze vanwege gezondheidsproblemen haar idmaatschap beëindigen, tweeëneenhalf jaar nadat ze als frac- rzitter van GroenLinks tot het stadsbestuur was toegetreden, s het vraaggesprek heeft ze veel pijn maar ze verbijt zich en ze zich ondanks alles toch een geïnspireerde gesprekspartner. I ze aan haar shaggie trekt, maakt ze zich druk over het terug- in van de C02-uitstoot conform het Kyoto-verdrag. „Voor Ne- id geldt een percentage van acht en gemeenten zijn verant- delijk voor de helft daarvan. Ze moeten duurzaam bouwen, de nobiliteit verminderen en aan energiebesparing doen. Leiden? zal daar nog flink in moeten investeren." ll^tlerooreltter Stella ter Harmsel en raadrfïdï :nd armsel stelt met vreugde at ondanks de algehele indering van de belangstel oor het milieu, de geineen den weer werk maakt van milieuzorg, een onder dat in de vergetelheid was L GroenLinks, D66, PvdA D hebben in het college- amma een aantal goede emens opgenomen, vindt Dizitter van de Milieuraad, armsel herinnert zich uit haar tijd als raadslid nog maar al te goed dat ze bijna 'plat ging van de chloorlucht' als ze het stadhuis binnenliep. „Dat kan natuurlijk niet. De gemeente krijgt het bedrijfsleven over de vloer en dringt er op aan dat dit een goed milieubeleid voert en moet om geloofwaardig te blij ven een voorbeeldfunctie ver vullen." Dat betekent volgens de voorzit ter ook dat de ambtenaren dub belzijdig moeten kopiëren en printen en veel meer digitaal moeten werken en meer eco- producten moeten gebruiken. „Max Havelaar koffie is nog lek ker ook." Over de geluidsoverlast van Schiphol zegt ze hetzelfde als ze als fractievoorzitter van Groen Links zou hebben gezegd: „De Leidse regio moet als formele gesprekspartner van de com missie geluidshinder en de Be stuurlijke Regiegroep Schiphol worden erkend." Meer op per soonlijke titel voegt ze daaraan toe: „Boven mijn eigen huis - en ik zit nota bene in Leiden-Zuid is het dikwijls een enorm lawaai. Ik lig regelmatig wakker, dus dan hoor je dat." Fysieke ongemakken horen nu al zon beetje haar halve leven bij haar, maar de nuchtere Ter Harmsel is hard voor zichzelf. Ze is zelfs bereid om met haar krukken, al acht maanden haar onafscheidelijke metgezellen, positie te kiezen in haar tuin, 'een postzegel', zoals ze zelf zegt, voor de fotosessie. „Ik ben tweeënenhalve centimeter lan ger geworden door de operaties. Ik merk dat vooral als ik achter het aanrecht sta." In de relatief korte periode dat ze raadslid was, maakte ze het aftreden van vier wethouders mee: de PvdA'ers Tjeerd van Rij en Hans Baaijens, WD'er B. Vos en CDA'er Huib Kruijt. „Mijn fy sieke conditie vereiste dat ik per dag acht uur plat lag, maar er was telkens crisisberaad nodig. Een fractievoorzitter kan niet zeggen: ik laat de crisis de crisis, zeker niet met een fractie met allemaal nieuwelingen. Maar mijn fysieke conditie vroeg daar dus wel om." Echt rustig werd het niet na haar vertrek. Twee weken voor de verkiezingen trad haar partijgenoot Jan Laurier als wethouder af en sinds kort is Jan Postma geen burgemeester meer. „Ik heb dat allemaal van een afstandje meegemaakt en het enige wat ik ervan wil zeg gen is dat ik hoop dat het nu eindelijk eens wat rustiger wordt in de Leidse politiek. Door haar gezondheidsproble men werd het steeds moeilijker om het raadslidmaatschap met haar full time baan te combine ren. Ter Harmsel is projectleider van een reorganisatie bij psy- cho-medisch centrum Parnassia in Den Haag, dat is voortgeko men uit een fusie van vijf psy chiatrische ziekenhuizen, drie Riagg's en verslavingszorg. Ze heeft tot 2004 de tijd. De reorga nisatie moet een einde maken aan de huidige situatie waarin 'de cliënt niet weet waar hij moet zijn'. Voor het voorzitterschap van de Leidse Milieuraad is Ter Harm sel benaderd door wethouder A. Pechtold (D66). Ze is de derde voorzitter en de tweede die uit GroenLinks-gelederen afkom stig is. Het vroegere raadslid Rob van Lint ging haar in dit op zicht vóór. „GroenLinks heeft al tijd een meer dan gemiddelde belangstelling voor het milieu gehad en voor deze functie is het ook belangrijk dat je weet wat er speelt in de politiek. Als je nooit een krant leest, ben je minder geschikt." De benoeming is voor de duur van een collegeperiode. „De he le Milieuraad wordt door het college benoemd. Dat verstevigt onze status." Ter Harmsel vindt niet dat deze gang van zaken in druist tegen de onafhankelijk heid van de Milieuraad. „Ik ben niet voorgedragen door Pecht old. Ik ben getipt en gepolst. En het is niet onlogisch dat als hij iemand tipt dat dat iemand is die de Leidse gemeentepolitiek kent." Ter Harmsel wil zich sterk ma ken voor de regionalisering van de Milieuraad. „Er is immers ook steeds meer regionale be sluitvorming over milieu-onder werpen. De Milieuraad moet niet alleen maar reageren op het Aalmarktproject maar ook op de bebouwing van vliegkamp Val kenburg." Ook wil ze verbetering van het overleg met de gemeente. „Het is nog te weinig standaard dat we reacties krijgen. Als een ad vies niet wordt opgevolgd moet het college duidelijk maken waarom niet. We zitten er niet voor de grap." Het gevoel dat ze tegen de bier kaai vecht, heeft ze niet.Alle kleine beetjes helpen. Ik begrijp wel dat in onze adviezen niet al tijd de urgentie van de proble matiek is weerspiegeld maar met alsmaar roepen 'we gaan naar de kloten' kom je echt niet verder. De enige reactie die we daarmee zouden oproepen is 'daar kunnen wij ook niets aan doen'. Wegens gezondheids problemen moest voormalig Groen- Links-fractievoorzitter Stella ter Harmsel de Leidse politiek vaar wel zeggen. Als voor zitter van de Milieu raad maakt ze nu een comeback. Foto: Hielco Kuipers Henk Janzen (72), krantenbezorger, Leiden: /k ben van beroep gedi plomeerd kraanmachi nist. Ik kan de grootste kra nen van Europa draaien. Daar heb ik allemaal erva ring mee opgedaan. Ik heb op een kraan van 106 me ter hoog gewerkt, bij de bouw van die torenflats in Rijswijk. Ik zag mijn werk als mijn hobby. Maar een jaar of achttien, negentien geleden werd ik afgekeurd wegens een hernia. Die loopt iedere kraanmachi nist op. Dat komt door de bewegingen die je maakt in zo'n kraan. Ik kreeg toen een uitkering. Maar mijn vrouw die leefde toen nog zei: de kraaien kunnen daar geen brood van eten. Toen ben ik naar het Leidsch Dagblad gegaan als bezorger. En ik ben voorlopig niet van plan om te stoppen. Ik kan er niet tegen om de hele dag thuis te zitten. De zondag vind ik ook een rampdag, die mo gen ze van mij zo van de week af halen. Ik doe wijk 237. Dat is de Parkstraat, de Antillenstraat, de Suri- namestraat, die kant uit een beetje. Ruim zeventig kranten. Daar doe ik een klein uurtje over. Dat is precies mooi, dat moet niet langer worden. Ik ben nu net thuis als mijn dochter belt om te zeggen dat het eten klaar is. Dan pak ik mijn boel bij elkaar en rij daarheen om lekker te eten. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER uit de Leidsch DagblacLl ltCH I EVE X ANNO 1902 Zaterdag 24 Mei LEIDEN - De aanvoer van vee, vooral van rundvee, aan onze weekmarkt neemt reeds sedert jaren toe. De klachten over onvoldoende ruimte dagteekenen dan ook al van enige jaren her. Voor vijf a zes jaren werd op advies van den algemeenen marktmeester reeds de varkensmarkt verplaatst, wat toen aanlei ding gaf tot allerlei beschouwingen. Daardoor kwam er eenige meerdere ruimte voor de standplaatsen van rundvee. Doch al de verkregen ruimte kon niet voor meerdere staanplaatsen worden gebruikt. Ten behoeve der inspectie van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht moest de ruimte tusschen de dieren grooter worden gemaakt, waardoor bovendien zou worden verhinderd dat de koeien elkander zouden kunnen stooten. Die ruimte bedraagt ongeveer een meter en wordt door deskundigen te smal geacht. Maar vooral hinderlijk is het gebrek aan ruimte tus schen de rijen, waardoor het niet mogelijk is in de onmiddellijke nabijheid een koe te monsteren, zood at dit meestal geschiedt op de Steenstraat, wat niet zelden hinderlijk is voor de drukke passage daar en soms door de politie wordt belet. ANNO 1977 Woensdag 25 mei LEIDERDORP - Er waren gisterochtend vier diepla- ders nodig om vier verankeringskabels voor het grootste booreiland dat tot op heden gebouwd is, van Leiderdorp naar Rotterdam te brengen. De ka bels, die 225 meter lang zijn, wegen elk veertig ton en zijn de grootste en zwaarste ooit ter wereld ge maakt. Op aanvraag van Howard/Doris, een Frans/Engels ingenieursbureau, dat het grootste booreiland bouwt, tekende de Vereenigde Touwfa- brieken in Leiderdorp, specialist op het gebied van zware staalkabels, voor de produktie. De kabels bestaan uit zes afzonderlijke kleinere ka bels, die ineen gevlochten zijn. Met de hand moes ten er aan elke zijde lussen worden gemaakt. Een team van zeven man was met elke lus een dag bezig. Nog deze week zullen de kabels verscheept worden naar het Schotse plaatsje Kishorn, waar het 150 me ter brede en 225 meter hoge booreiland gebouwd wordt. Dat eiland wordt deze zomer naar een olie veld bij de Shetland eilanden, op het Engelse conti- WASSENAAR - De leerlingen van het St. Adelbertcollege zijn vanochtend naar huis gestuurd nadat er op de school een bom melding was binnen- 1 --s I gekomen. Kort na het bomalarm (om kwart voor elf) ontplofte er met een luide knal een nepbom, die te gen een muur van het schoolgebouw aan de Wiegmanweg was gelegd. Direct daarop zette de politie het gebouw af. Er werd geen schade aange richt. Foto: Archief Leidsch Dagblad nentale plat, versleept, waar het verankerd zal wor den met de Leiderdorpse kabels. De kabels zijn overigens niet de zwaarste die de Ver eenigde Touwfabrieken kan maken. Men heeft ma chinerie voor de vervaardiging van kabelsjm maxi maal honderd ton per stuk. LEIDEN - Het aantal stemgerechtigden in Leiden, dat morgen naar de stembus mag, is aanzienlijk gro ter dan bij de gemeenteraadsverkiezingen, die drie jaar geleden werden gehouden. Ten opzichte van 1974 zijn er ongeveer 4500 nieuwe kiezers bijgeko men. Het totaal aantal stemgerechtigden is daarmee gekomen op ruim 75.600. Het grotere kiezerskorps heeft het ook noodzakelijk gemaakt om het aantal stembureaus uit te breiden. Vooral de forse uitbrei ding in de Merenwijk is daaraan debet Waren er in 1974 nog 53 stembureaus, dit jaar zijn het er 57. In de Merenwijk zijn vijf nieuwe stembureaus geopend. Wannegr alles vlot verloopt hoopt men morgenavond omstreeks half tien alle stemmen te hebben geteld en verzameld in het centrale punt: het stadhuis. Foto's in deze rubriek kiuuien worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsbig 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 jn zwart wit) over te maken^op gironummer 57055 t.n.v. Dagblad uitgeverij Damiute b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. de balie van het

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23