Palace Hotel verwijdert schoorstenen 7 DUIN BOLLENSTREEK Vlotte babbel en een dikke huid noodzaak voor agent Biesiekiette stelt voorwaarde aan fietsenstallingen Noordwijk SPRINGTIJ WEKEN VOOR 22,00 R9 frees voor ïbouwing Blekerij Veel 'Schelpenzoekers' op taxatiedag Laatste hand aan plannen Rooie Buurt Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 zaterdag 25 mei 2002 ik - Voor bewoners van de :dwijkerweg verandert er met de bouw van een villa- op de Blekerij in Katwijk den Rijn. Op het gebied, dat grotendeels groen is, komen ;ga a zestig vrijstaande en twee- 3la ler-een-kapwoningen. Op de alle Noordwijkerweg zijn ze '"t ig voor veel verkeersdrukte, n o bewoners vrezen dat vervol- is uit hun laan bomen moe- verdwijnen om de auto's er ruimte te geven, lij de eerste plannen voor be- inving op de Blekerij liet de ordwijkerweg van zich horen. da schillende bewoners dien- i bezwaarschriften in tegen sc ontwerp bestemmingsplan, irin de gemeente de huizen- iw en de komst van een uwe begraafplaats mogelijk akt. Deze week zetten enkele ihen aan de Katwijkse politi- e bezwaren uiteen, t is nu al druk op de Noord- 1 ;erweg. Als straks ook het keer naar de Blekerij erover n moet, staat het binnen de tste keren vast", verwoordt Kruijt. Hij is bewoner en irzitter van de stichting ick, die de karakteristiek van Rijndorp in het oog houdt. de in ontkom je er niet aan om nen te kappen. Terwijl enke aren geleden tachtig procent i de bewoners zich daar te- i uitsprak." Hij vreest ook ir onveilige situaties in de ïstraat, waar de Noordwijker- 31 ;op uitkomt. mt voner Van der Ven, die pal mover de toegang naar de uwe wijk woont, ziet zijn uit- ït en privacy verloren gaan ir de komst van een dubbel ert Dnhuis. De architect en pro- ontwikkelaar vinden dat een oi accent voor de entree, ar Van der Ven maakt zich u jen over de koplampen die 'n iks zijn huis binnen schijnen, k de veiligheid van spelende deren komt in het gedrang, klagers kregen bij de hoörzit- nisteun van Bakens Verzetten wijk. Fractievoorzitter Jans- s heeft vraagtekens bij de ling dat de bouwplannen denbouwkundig aanvaard- r zijn. Zwaan van Protestants i istelijk Katwijk vraagt zich af r wel behoefte is aan de dure zen, gezien de problemen die te slijten in de Zanderij, dere politici hebben weinig iek op de nieuwe bestem ig voor de Blekerij. Wel op- t Gemeentebelangen of de sluiting voor de wijk aan de lere kant mogelijk is, bij het spad naar de Konmar. 'Eigen ruimten of beheerdershuisjes huren van gemeente' noordwijk - Ondanks forse 'aanloopverliezen' wil de Stichting Biesiekiette de twee fietsenstallingen op het Palaceplein en het Vuurtorenplein in Noordwijk blijven bewaken. De Haagse organisa tie stelt daar wel als voorwaarde aan dat zij eigen ruimten voor de beheerders krijgt, óf dat die huis jes worden gehuurd van de gemeente. „Dat laat ste heeft onze voorkeur. Op dit moment huren wij portocabins en chemische toiletten van een parti culier. Daaraan zijn we een fors bedrag kwijt. Die kosten kunnen behoorlijk worden gedrukt en dat is hard nodig, omdat we weliswaar geen winst hoeven te maken, maar zeker ook geen verlies", aldus directeur H. de Graaft. Biesiekiette onderhandelt over de beheerders ruimten met de gemeente. Van het resultaat daar van hangt het in belangrijke mate af of met ingang van 2003 een langdurige overeenkomst wordt ge sloten. Beide partijen willen de samenwerking in elk geval voortzetten. De Graaft: „Voor ons hoeft het geen chique toestand te worden. Het mogen best mobiele huisjes blijven. Als die maar beschik ken over water en elektriciteit en zijn aangesloten op de riolering." Biesiekiette is in de jaren negentig in Den Haag opgezet als project voor langdurig werklozen. Op dit moment exploiteert de stichting zestig stallin gen in Zuid-Holland. In Noordwijk is in 1999 be gonnen. Tot nu toe moet er in dit dorp steeds geld bij. Vorig jaar was er een tekort van bijna 13.000 euro, waarvan de gemeente 9.500 euro op tafel legde en voor dit jaar wordt een tekort verwacht van 17.000 euro. Dat negatieve saldo wordt weg gewerkt door stallingen die wel winst opleveren. Desondanks ziet Biesiekiette ook in Noordwijk mogelijkheden. Coördinator A. van der Ark: „Er is sprake van een stijging van het aantal mensen dat hier zijn fiets stalt. Vorig jaar hadden we vierdui zend bezoekers op het Vuurtorenplein en 12.500 op het Palaceplein. Daarbij zaten ook de mensen die hun fiets op vrijdag en zaterdag in de nacht stalling zetten op het Palaceplein, ongeveer 4.500. Die openstelling tot 's nachts half drie is zonder meer een succes. Het zou mooi zijn als de belang stelling ook op het Vuurtorenplein toeneemt." Dat het bezoek daar vooralsnog tegenvalt, schrijft directeur De Graaft toe aan het 'minder goede weer' en de beperkte openstelling, namelijk van april tot oktober. „Vooral aan de kant van het Vuurtorenplein is het meteen goed te merken of het wel of geen strand weer is. Voor die stalling zullen we ook meer re clame moeten maken." Van der Ark ziet daar niet zoveel in. „De ervaring leert dat we geleidelijk aan het vertrouwen van de fietser moeten winnen. Daarvoor is tijd nodig." Om die reden zijn de prijzen voor het parkeren dit jaar met slechts drie procent gestegen naar zeven tig eurocent. De Graaft: „We willen deze voorzie ning laagdrempelig houden." door Jan Preenen noordwijk - Het Palace Hotel in Noordwijk heeft gistermorgen de drie illegale schoorstenen laten verwijderen. Eigenaar De Raad Bouw uit Katwijk deed dat onder druk van de gemeente, die dreig de met een dwangsom van 68oo euro per week als de pijpen niet vóór tien uur 's morgens zouden zijn weggehaald. Dat bedrag kon oplopen tot een maximum van 450.000 euro. Een ambtenaar van bouw- en woningtoezicht stelde vast dat het zover niet zal komen, tenzij het bouwsel op de zelfde plek terugkomt. De schoorstenen stonden aan de zijkant van het hotel, pal naast de achtertuinen van drie gezinnen die samen een villa bewonen. Zij hadden veel last van herrie, rook en onaangena me lucht uit de pijpen, die dien den voor de afvoer van de warmtekrachtinstallatie. Vanaf het moment, anderhalf jaar ge leden, dat bekend werd dat de schoorstenen vlakbij hun tuin zouden worden geplaatst, is door de buren bezwaar gemaakt omdat sprake was van een ille gaal bouwsel. De schoorstenen stonden niet op een bouwteke ning waarover bouwer, archi tect, gemeente en omwonenden een akkoord hadden bereikt. Over de nieuwe plek van de schoorstenen bestaat nog on duidelijkheid. Waarschijnlijk ko men ze op het hotel te staan. H. van der Vos, woordvoerder van de buren van het Palace Hotel: „Als de schoorstenen daar ko men, hebben we er geen last van. Het zou ook onredelijk zijn als we dan nog zouden proteste ren. Wij begrijpen ook wel dat het hotel een afvoer moet heb ben. We willen niet de onmoge lijke buren spelen." Directeur J. Wondergem van het Palace Hotel: „Het is duidelijk dat we met de schoorstenen een eind omhoog moeten. Of dat het dak wordt, moet nog blijken. In elk geval voldoen we nu weer aan de regels. De overlast van het weghalen, hebben we op de koop toe genomen. Alle gasten hebben we tijdig ingelicht, om dat vrijdagmorgen al om zeven uur is begonnen met de werk zaamheden. Niet alleen aan de buitenkant, maar ook binnen." Volgens Van der Vos is met het verwijderen van de schoorste nen 'de eerste slag, maar nog niet de oorlog gewonnen'. Hij doelt daarbij op de schade die aan de villa is ontstaan tijdens de bouw van de garage onder het hotel. Daarbij is de villa als het ware in tweeën gescheurd. TNO Bouw gaat nu op kosten van De Raad Bouw een onder zoek houden. Volgens de buren moet de hele villa worden ver nieuwd. Van der Vos: „We ver wachten daarover in septembe r/oktober uitsluitsel als de rap portage van TNO klaar is." noordwijk - De schelpenzoeker van de in 1943 overleden schilder Da niël Noteboom is het bekendste schilderij van Noordwijk. En sinds gis teren vast ook de meest voorkomende afbeelding. Want tijdens de taxatiedag in het Noordwijks museum kregen de experts van het Am sterdamse veilinghuis Christie's verschillende versies van Notebooms populairste schilderij, dat ook in het museum zelf hangt, voorgelegd. Volgens kenner van de Noordwijkse schilders tussen 1850 en 1950, W. Hoogduin, niet zo verwonderlijk. „Van Noteboom werd wel gezegd dat hij 'op de rol' schilderde. Hij maakte de schilderijen aan de lopende band." Toch doken tijdens zeer druk bezochte taxatie ook minder bekende schilderijen op van Noteboom, maar ook van Ludolf Berkemeier en Le on Senf. De drie schilders woonden jaren in Noordwijk waar ze leefden van de verkoop van hun afbeeldingen aan de lokale bevolking. De na zaten en erfgenamen van die kopers hadden gisteren de muren leeg gehaald om hun kunststukken, verpakt in plastic zakken en dekens, op waarde te laten taxeren. De meesten kregen te horen dat hun wandversiering een paar tientjes waard was, een enkeling werd blij gemaakt met de boodschap dat het om een werk van zeker tiendui zend euro ging. De werkstukken van de Noordwijkse schilders 'deden' vaak drie tot vierduizend euro. A. Everwijn van Christie's: „Deze schil derijen hebben internationaal niet veel waarde. Daarnaast liggen de veilingprijzen altijd wat lager dan je wellicht elders kan krijgen." Foto: Henk Bouwman katwijk - De Katwijksche Bouwvereeniging (KBV) heeft na de zomer een plan klaar voor de Rooie Buurt. Momenteel wordt druk gere kend met de conclusie van verschillende onderzoekers die de koppen nogmaals bij elkaar hebben gestoken: de monumentale wijk kan wor den gerenoveerd, maar voor circa een kwart van de hui zen kost het opknappen on realistisch veel geld. Adjunct-directeur K. Kunst stelt met nadruk dat hiermee niet vaststaat dat 25 procent van de 230 huizen wordt vervangen door nieuwbouw. „Dat is wat de techneuten het meest realistisch vinden, maar wij zijn met een bu reau nog volop aan het reke nen." Gemiddeld genomen is re novatie een stuk duurder dan nieuwbouw. Zowel de bouwvereniging als de be woners en een deel van de politiek vindt dat de buurt behouden moet blijven. Maar volledige renovatie kost circa 27 miljoen euro. „Wat is realistisch en hoe moet je zo'n investering uit leggen aan huurders van an dere complexen waar ook iets moet gebeuren?", is de vraag waar de KBV volgens Kunst mee worstelt Zelfs met financiële bijdra gen van de gemeente en het rijk, ontkomt de bouwver eniging niet aan gedeeltelijk vervangende nieuwbouw. Welke delen van de wijk dat zijn en hoe de nieuwbouw er komt uit te zien, is allemaal nog onbekend. „Straks gaan we inzoomen op de wijk, nu werken we nog op een heel abstract niveau." Kunst verwacht na de zomer het plan te kunnen presen teren. Als het KBV-bestuur, de bewoners en de politiek akkoord zijn, kan het werk snel beginnen. „Als alles meezit kunnen we volgend jaar aan de slag. We zitten inmiddels in het laatste stuk van de trechter." De bewoners zijn met een nieuwsbrief op de hoogte gebracht van de stand van zaken. Volgens voorzitter H. van den Oever van de bewo nerscommissie wachten zij met spanning op de plan nen. „Er is al zoveel gepas seerd, zelfs een volledig re novatieplan dat nu weer van de baan is. We willen nu wel eens iets concreets zien." Als de neuzen niet meer zelfde kant op staan, als de ippies gaan hangen, als de inderlinge conflicten niet ler in een open gesprek van n tot man zijn uit te praten, rest er maar één ding. Wij eruit of zij eruit. En dat 1 grijpt PvdA'er Erwin Stolk ar al te goed. Katwijk moet eruit. het SDB. Weg met dat stel en dus heel snel afscheid nen van dat Samenwerking band Duin- en Bollenstreek, riep Erwin Stolk namens de IA in de Katwijkse gemeen- lad. En geef 'm eens onge- De KRV-gemeenten willen kenburg openhouden, ter- de rest al verlekkerd met de machines gereed staat. Dan je toch niet meer van een in iheid in de ploeg spreken. gevaar dat iemand de bal in ID ;n doel speelt, is dan levens- ot, dacht Stolk voordat hij opmerking maakte in de wijkse raadzaal. Ik denkt: Stel ik ben trainer de club SDB en ik stel Rik Idenberg op namens Sas- <n heim. Dan ben je je leven oefenmeester toch niet ze- Die Buddenberg vertrekt burgemeester naar Pijnac- Nootdorp en gaat nu in- roepen dat die kleine ge enten alleen denken aan eigen belang en niet aan algemeen belang. Dat is netjes. En hij beschuldigde p van der Reijden ervan dat zijn hele Haagse netwerk e ft ingeschakeld om het •gkamp te behouden, land die dat allemaal op zijn stok heeft, is een gevaar de ploeg. Stel dat Wienen bal breed speelt op die Bud- iberg, dan is de kans te groot hij de bal achter zijn eigen tsvermoedende doelman :h 1 der Sluijs speelt. ir hebben we dus niks aan, q dt Stolk. Weg met het SDB, KRV! Er is al een voetbal met die naam en die Noordwijk bruist. Noordwijk bruist van alle activiteit die 's zomers het dorp aan zee overspoelt. Bij mooi weer, dan wel. Maar dan ook écht: hele hordes Duitse toeristen stromen toe, zeker nu de blauwe vlag voor een tiptop strand fier wappert in de Noordwijkse mast. Blauwe vlag? Mag dat wel, in Noordwijk, zo'n grote, kleurige vlag? Dat is toch helemaal tegen de regels van hun 'badplaats met allure', waar de strandexploitanten nog niet eens één piepklein blauw reclamevlaggetje mogen hijsen? Foto: Dick Hogewoning speelt, toevallig, tegen de in gangspoort van het vliegkamp. Joop van der Reijden wordt de trainer van het elftal, Jos Wie nen geeft als snelle rechtsbui ten de voorzetten en Arie van der Lee, altijd een neusje voor de goal, schiet alles raak. Sprookje (1) Er was eens, heel lang geleden, een school in Noordwijk. Dat was een hele mooie school. Waar bijna alle Noordwijkers les hadden gekregen. Een mooi, oud gebouw, helemaal wit. Met nog zo'n rieten dak. Maar op een boze dag stak een lelijke heks die school in brand. Oei! Hij brandde helemaal af. Er bleef niks meer van over. Gelukkig had Noordwijk hele knappe mensen. En ook hele slimme mensen. En die men sen die beloofden: over twee jaar staat die school er weer. Daar zullen we alles aan doen. En inderdaad, twee jaar na de brand stond de school weer in de oude glorie op dezelfde plek. Hij was wel een beetje anders van binnen, met wat meer ruimte voor de kinderen, en de ramen waren ook wat groter, zodat de zon beter naar binnen kon schijnen. En ze leefden nog lang en ge lukkig. Sprookje (2) Er was eens, heel lang geleden, een school in Noordwijk. Dat was een hele mooie school. Waar bijna alle Noordwijkers les hadden gekregen. Een mooi, oud gebouw, helemaal wit. Met nog zo'n rieten dak. Maar op een boze dag stak een lelijke heks die school in brand. Oei! Hij brandde helemaal af. Er bleef niks meer van over. Gelukkig had Noordwijk hele knappe mensen. En hele slim me mensen. En die begonnen een plannetje te maken: dat he le gebied waar die school stond, daar kunnen we nog veeeeel meer mee. Want dan bouwen we meteen een nieuwe biblio theek. En dan zetten we daar ook meteen genoeg huisjes neer, voor de mensen die niet zo rijk zijn dat ze zomaar een huis kunnen kopen in Noord wijk. Ze moesten heel lang nadenken over dat plannetje. Want zoiets doe je niet zomaar. En dat plannetje werd wel honderd keer veranderd. En inderdaad, de school staat er weer. In de oude glorie, op dezelfde plek. Hij is wel een beetje anders van binnen, want de kinderen hebben meer ruimte en de ramen zijn wat groter, zodat de zon beter naar binnen kan schijnen. Als de school wordt geopend, gaan de leerlingen samen met hun opa's en oma's naar het feest. Want opa en oma, die za ten op die Witte School. Toen de heks hem in brand stak, vijf tig jaar geleden. En ze leefden nog lang en ge lukkig. Anton Diedrich en Rob Onderwater Dertig aspirant-dienders op Noordwijkse informatieavond door Margrit Tibboel noordwijk - Nederlanders willen meer blauw op straat. Dat is wel duidelijk geworden tijdens de verkiezingsperiode. Werving van nieuwe agenten heeft dan ook de hoogste prioriteit. Vandaar de verspreiding van een folder in de Duin- en Bollen streek met de oproep bij de politie te komen. Der tig aspirant agenten kwamen gisteravond naar het Noordwijkse politiebureau voor meer informatie. Hester Kanbier van de afdeling Werving van Hol lands Midden is niet ontevreden met de bijna der tig belangstellenden rond acht uur in de vergader ruimte op de derde etage van het bureau. „Eén op de tien gaat het werkelijk worden. Deze avond le vert na een opleiding van vier jaar, pakweg, drie nieuwe agenten op", voorspelt ze. „Niet om over naar huis te schrijven", constateert de Lissese toe hoorder Paul de Koning kritisch. „Ik heb ergens gelezen dat er dit jaar 15 duizend agenten vertrek ken dus dat is een druppel op een gloeiende plaat." Dat de animo niet zo groot is, verbaast hem niets. „De salariëring is niet zo ontzettend goed als Kanbier zegt", meent hij. .Als je bedenkt wat ze ervoor verwachten! Dat is niet niks." Inmiddels legt voorlichtster Kanbier uit over welke eigenschappen men moet beschikken om bij Hol lands Midden aan de slag te kunnen gaan. „De schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid in de ver slaglegging moet redelijk zijn. Als het ritselt van de fouten en de zinsconstructies niet kloppen, kun je 't wel schuddenklinkt het onbarmhartig. Ook aan de spreekvaardigheid van de kandidaat wor den hoge eisen gesteld. „Door klungelig te praten kan een situatie behoorlijk escaleren. Een vlotte babbel kan daarentegen een gunstig effect heb ben", analyseert ze. Volgens Kanbier moet een 'model' agent ook kunnen onderhandelen. „Je kunt niet gewoonweg zeggen: kappen daarmee! Dat werkt averechts." Het belangrijkste in het optieden van een politie functionaris is dat hij kan beschikken over een flinke dosis zelfbeheersing. „Dat is van levensbe lang. Als je voor het minste of geringste over de rooie gaat, red je het niet. Eigenlijk moet je een beetje een dikke huid hebben." Ook de minpunten van het politievak komen aan bod. Kanbier maakt er geen geheim van dat poli tiemedewerkers dikwijls met argusogen bekeken worden. „We zitten in een glazen huisje. Doe je iets verkeerd dan komt dat gelijk in de openbaar heid." Ook de psychische belasting is groot, vindt ze. „Een 'slecht-nieuws-bericht' is daar een uitste kend voorbeeld van. Je weet van tevoren nooit hoe de familie reageert na een dodelijke aanrij ding of een zelfdoding. De een wordt hysterisch, de ander doet er het zwijgen toe en een derde valt flauw." Ook de reacties van het publiek kunnen wel eens hard aankomen. ,Als we opgeroepen worden bij een akkefietje kan het zijn dat we het verwijt krij gen dat we te lang zijn weggebleven. Dat je dan net met een reanimatie bent bezig geweest, weten de mensen niet." De Sassenheimse Charlotte Tailiie heeft oog voor de problemen van menig dienstdoende agent Ze is naar Noordwijk gekomen om zich te oriënteren over de beroepskeuze-mogelijkheden bij Hollands Midden. De 17-jarige leerlinge van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is van mening dat de politie er in de publieke opinie dikwijls maar bekaaid vanaf komt. „Er wordt wel wat negatief over ze ge sproken. Na wat ik vanavond heb gehoord, vind ik dat niet terecht." Of ze uiteindelijk daadwerkelijk de vierjarige op leiding aan de politieschool in Den Haag gaat vol gen, weet ze in dit stadium nog niet ,,'t Spreekt me wel aan. Je moet er erg sportiuWuor zijn en dat ligt me wel, maar de selectie is erg zwaar. Of ik daar doorheen zou komen?" Ook de Lisser De Koning die al driekwart jaar zon der werk zit, hij was als projectleider onder meer bij de KLM en de NS in dienst, doet nog geen defi nitieve uitspraak over een eventuele toekomst bij de politie. „Ze hebben het me hier eigenlijk afge raden, omdat ik te hoog opgeleid ben. Maar mij lijkt het wel mooi een allround medewerker te worden. Alles vanaf de grond af aan mee maken, dat zou ik het liefst willen. Daar moet nog maar eens een hartig woordje over gesproken worden."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 21