Zalm eist keiharde afspraken nel regionale centra voor hulp n verstandelijk gehandicapten' info Verrast door het water en de jury Vooral over bezuinigingen Amsterdam LET OP!!! Fietsen met Gilde Leiden OpenUniversiteit Nederland City Run in ere hersteld FBI onderzoekt band Harnas en Reid 'Volkert heeft profiel politiek moordenaar' WK-voetbal in de krant 2C02 Leidsch Dagblad NR. 42932 LOSSE NUMMERS 1,05 ZATERDAG 1,50 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 25 mei 2002 VAN ROY EN VISSERS C.S. ADVOCATEN I Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362^ omenten om plassen bij mgfestival ►re reacties onderzoek lar wachtlijsten weeltjes van ionage museum igon-voorzitter ans de Haas iemt afscheid ►uw hotel Ille Mare Itraagd rgemeester jsjan wil in armond blijven den haag/gpd - WD en CDA zijn het nog niet eens over de opzet van een regeerakkoord dat de ba sis moet vormen voor het beleid van het nieuwe centrumrechtse kabinet. WD-leider Zalm wil dat er gedetailleerde afspraken wor den gemaakt, vooral over de ver wachte bezuinigingen. CDA-on- derhandelaar Balkenende vindt het voldoende als CDA, WD en LPF een akkoord op hoofdlijnen sluiten. „De nieuwe bewindslieden moeten weten waar ze aan be ginnen," zei Zalm gisteren na een gesprek met informateur Donner. „Het kan geen wild westakkoord worden. Vooral over vervelende onderwerpen moeten duidelijke afspraken worden gemaakt." De LPF haakt aan bij de WD. „Wij willen op cruciale punten zekerheid, maar moeten niet een akkoord schrijven dat over de hele linie duirneiulik is," ver klaarde LPF-leider Herben. De drie onderhandelaars gaan ervan uit dat de kabinetsforma tie snel geregeld kan zijn. Geen van hen ziet grote programmati sche verschillen. Informateur Donner gebruikt dit weekeinde om 'in hapklare brokken' de standpunten van de partijen op papier te zetten. Zo worden de onderhandelaars van CDA, LPF en WD precies op de hoogte gesteld van eikaars idee- en. Maandagmorgen gaan Bal kenende, Herben en Zalm naar Donner om praten over de agenda voor de komende week. 's Middags worden de eerste in houdelijke gesprekken gevoerd. Tot nu toe verlopen de gesprek ken 'plezierig, maar ook zake lijk', aldus de woordvoerder van de informateur gisteren. Hij be nadrukte dat er nog niet inhou delijk is onderhandeld. Als het aan WD-onderhande- laar Zalm ligt worden volgende week ook lijstjes gemaakt van mogelijke bezuinigingen. Een werkgroep van hoge ambtena ren berekende deze week dat het nieuwe kabinet bijna vier miljard euro moet bezuinigen. Donner wil ook afspraken ma ken over een aantal belangrijke beleidsterreinen. Het gaat dan om het vreemdelingenbeleid, de WAO en de hele financiële para- Pagina Binnenland: Commentaar i Paul [ouderdom is niet omdat onze gden, doch omdat verwachtingen ouden (advertentie) Op zondag 26 mei is deze IKEA vestiging open van 10-17 uur. iime' 'i irsta v.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min.) Saskia Stoelinga 7 Jn/zwammerdam - Er moe- ïel regionale expertisecen- len, waar artsen, ouders itandelijk gehandicapten kunnen voor vragen en i/1 ideling. Dat stelt Heieen ïuis, hoogleraar op het ge- ran verstandelijk gehandi- aan de Erasmus Univer- q Rotterdam. Ie trend zich doorzet om instellingen te ontmante len en verstandelijk gehandicap ten onder te brengen in kleine woonvormen in gewone wijken - community care - zullen we snel moeten handelen, anders wordt het een chaos. We lopen nu al tegen gigantische proble men aan." De hoogleraar, die 26 jaar als arts werkzaam was bij de instel ling Hooge Burgh in Zwammer- dam en daar nog een werkruim te heeft, kwam gisteren naar buiten met het alarmerende be tadvertenties) Onze fietstocht van vandaag vetrekt om 10.00 uur vanaf NS-station Lammenschans. 6 juni 2002 aanvang 19.30 uur Studiecentrum Den Haag Lange Houtstraat 11 070-3614701 Veranderen doe je zelf Een deelnemer plant vlaggen op de 'wetenschappelijk verantwoorde' forten zoals die gisteren op het strand van Noordwijk werden ge bouwd. Foto: ANP/Edward Oudenaarden Eerste wetenschappelijk verantwoorde fortenwedstrijd door Jan Preenen noordwijk - Het is water en vooral zand naar de zee dragen. Toch beginnen vrijdag morgen zeven teams van Rijkswaterstaat, het Waterloopkundig Laboratorium en de universiteiten van Delft en Utrecht op het strand in Noordwijk enthousiast aan de eer ste landelijke 'wetenschappelijk verant woorde strandfortenwedstrijd'. De strijd heeft plaats In het kader van de Week van de Zee en het tienjarige bestaan van het Nederlands Centrum voor Kuston derzoek. Als kinderen hebben de leden van de teams ook zandkastelen gemaakt. Die verdwenen meestal snel in de golven. Nu ze allemaal zijn gespecialiseerd in 'kustverde diging' moeten hun bouwsels veel langer stand kunnen houden. Denken ze. „We proberen met z'n zessen wat meer neer te zetten dan een bult zand. De berg moet zo hoog mogelijk worden met een niet al te steile helling, zodat de golven tijd hebben op te lopen en te breken. Daarvoor moet een wal komen als eerste golfbreker. Als het water daar overheen gaat, maken we een breker in de vorm van jute zakken. Daarna komt er nog een extra verdediging met paal tjes", zo legt Anneke Hibma de tactiek uit van haar ploeg, de afdeling waterbouw van de technische universiteit Delft. Ze is ook een van de bedenkers van de wed strijd, die een licht wetenschappelijk tintje heeft en verder als een ludieke actie moet worden gezien. Desondanks wil ze wel graag winnen. Dat blijkt als ze een van de ri valen aan het werk ziet: het Waterloopkun dig Laboratorium. „Die zijn niet eerlijk bezig", schreeuwt ze bijna even hard als het waait. „Elke ploeg van zes personen mocht twee schoppen, ju te zakken, paaltjes en een vlag meenemen. Maar zij hebben extra schoppen bij zich." De concurrentievervalsing blijkt nog groter, bekent Walter van Kesteren. „We hebben ook een groot gewicht bij ons van twintig ki lo om het zand aan te stampen. Dat was ons geheime wapen." In de praktijk maakt het niets uit. De vlag van het Waterloopkundig Laboratorium ver dwijnt als een van de eerste in de golven. „We zijn meer met het fort bezig geweest dan met de verdediging. Maar we zijn ook niet alleen verrast door het water. Ook door de jury. We zouden twee uur de tijd krijgen, maar na drie kwartier mochten we niets meer doen." Op dat moment, twaalf uur, rukt de zee al schuimbekkend op. Als langer was gewacht, had iedereen in het water staan bouwen. Dat merkt ook Sonja van Leeuwen uit Utrechtdie als een van de eersten ten on der gaat. Althans haar fort. „Maar onze ploeg bestaat ook uit louter theoretici. Wij zitten alleen achter de computer om de in vloed van getijden te bestuderen en model len te maken." Bijna als vanzelfsprekend winnen de 'prak tijkmensen' van het Rijksinstituut voor kust en zee, een onderdeel van Rijkswaterstaat. „Wij zijn toevallig in Noordwijk bezig. Op het dak van hotel Huis ter Duin hebben we vijf videocamera's staan, die uitkijken over de kust. We willen meer te weten komen over het gedrag van het strand en de groei van de zandbanken", aldus Piet Hoekstra, die zich op het strand in zijn element voelt. „We zijn inderdaad gewend aan het veld werk. Als je hier dagelijks bent, moet je wel winnen. Maar ik moet eerlijk zeggen dat we behalve veel zand ook veel geluk nodig had den. Het was op de eerste plaats toch een ludieke actie." richt dat verstandelijk gehandi capten die niet in een instelling wonen, niet de juiste hulp krij gen in de reguliere gezond heidszorg. „De zorg voor verstandelijk ge handicapten is zo slecht, dat er veel onnodig leed is en er zelfs doden vallen", aldus Evenhuis. Ze heeft deze waarschuwing ook laten horen bij de Raad voor de Volksgezondheid. Begin dit jaar heeft de hoogleraar bij deze re geringsinstelling een achter grondstudie ingeleverd voor een rapport, dat over twee weken of ficieel naar buiten wordt ge bracht. „Een structurele aanpak is er niet. Er worden nu branden ge blust. We hebben zo'n 150 in stellingsartsen en jaarlijks stude ren er tien af aan de Eramusuni versiteit. Mensen genoeg dus om die expertisecentra te be mannen." De opleiding arts voor verstan delijk gehandicapten is sinds twee jaar een nieuw specialis me, dat ervoor moet zorgen dat mensen met een verstandelijke handicap de medische zorg krij gen die zij nodig hebben. Regio: 'Gehandicapten kunnen hun klachten nauwelijks benoemen' Amerikanen moe van alarmeringen Washington - Er zijn zoveel en zo vaak waarschuwingen voor terroristen dat de Amerikanen ze niet meer serieus nemen. Deze zorg uitte de Amerikaanse senator John McCain gisteren voor het tv-station CNN. McCa ins zorg werd gisteren meteen geïllustreerd door de laatste waarschuwing van de federale recherche FBI. Die stelde in een verklaring dat terroristen pro beren te leren diepzeeduiken. Deze vrees is volgens de FBI overigens gebaseerd op 'onbe vestigde informatie'. PvdA-Groningen eist Kamerzetel Groningen - De Groningse PvdA moet een zetel opeisen in de Tweede Kamerfractie. Het Noorden, Groningen in het bij zonder, is het laatste rode bol werk van Nederland. Dat bol werk is echter niet meer verte genwoordigd in de Kamer, al dus de PvdA-afdeling Gronin gen. Partijbestuurders Sytema en Van der Schaaf wijzen op het aantal voorkeursstemmen dat de Groningse kandidaten Waal- kens (2.815) en Brongers (3.697) hebben gekregen. Daarmee la ten ze bekende politici als Duy- vesteijn en Kalsbeek ruim ach ter zich. Israëlische militair gedood Jeruzalem - Een Israëlische mi litair is gisteravond gedood toen zijn eenheid de autonome Palestijnse stad Tulkarem bin nenviel. Dat heeft een zegsman van de Israëlische strijdkrach ten bekendgemaakt. Tulkarem, in het noorden van de Westelij ke Jordaanoever, is de afgelo pen weken geregeld het toneel geweest van Israëlische militai re acties tegen vermeende Pa lestijnse extremisten. leiden - In 1993 was hij voor het laatst gelopen. Gistermiddag had na een tussenperiode van bijna tien jaar de vijfde editie plaats: de (Sport) City Run. Het parcours: een uitgebreid rondje langs de Leidse Nieuwe Rijn. In lengte zo'n 1300 meter, voor de gelegenheid een 'Leidse Mijl' gedoopt. De deelnemers: kinderen, recre anten en wedstrijdlopers. Na de kinderronde (winnaar Maarten Versluis uit Warmond) en de recreanten (goed voor twee 'mijlen') gaan de wedstrijd lopers voor de roem van de overwinning en voor het geld. Want zowel de vrouwelijke als de mannelijke winnaar zal 250 euro overhandigd krijgen. Die euro's belan den bij Paul Mwangi, een Nigeriaanse wedstrijdloper die in Nederland traint en bij Barbara Kamp. Organisator Aad van der Luit is dik tevreden. „Ik vond het fantastisch. Er waren meer deelnemers dan ik had verwacht en er is verschrikkelijk hard gelopen. In 1993 liepen er in totaal zo'n vierhonderd mensen, nu zo'n honderdvijftig, terwijl het evenement jarenlang is weggeweest. Wat dat betreft heb ik hoge verwach tingen voor volgend jaar. Als het weer dan ook nog een beetje meezit en de terrasjes langs de Nieuwe Rijn vol zitten, is het een volwaardig evenement." Foto: Mark Lamers utrecht/gpd - De vermeende moordenaar van Pim Fortuyn, Volkert van der G., benadert het profiel van een politiek moorde naar. Een eenling, monomaan en zo doorgedraaid in het na streven van zijn doelen dat hij niets anders meer wilde zien. Dat stelt professor dr. F. Beyaert (71), voormalig geneesheer-di recteur van het Pieter Baan Cen trum (PBC) in Utrecht. De eme ritus-hoogleraar Forensische Psychiatrie acht de kans op reci dive van de verdachte uit Har derwijk aannemelijk. De rechter commissaris zal de 32-jarige milieuactivist binnen kort door de psychiatrische ob servatiekliniek van justitie laten onderzoeken op psychische stoornissen, zo verwacht Bey aert. Pagina Binnen-/Buitenland: Hoeder van de wereld Het is even wennen. Op het we reldkampioenschap voetbal, van af 31 mei in Japan en Zuid-Korea, ontbreekt voor het eerst sinds 1986 het Nederlands elftal. De voetballiefhebber zal een andere favoriet moeten kiezen: Brazilië. Argentinië, Frankrijk, of mis schien wel een exotisch land als Japan, Senegal of China. Vanaf maandag staat in deze krant elke dag een pagina met voorbe schouwingen en achtergrondver halen. En tijdens het WK berich ten wij zo actueel als maar kan vanuit het Verre Uosten. FIFA WORLD CUP kpREA Japan washington/anp/afp/dpa - De Brit Richard Reid, die wordt beschuldigd van een poging een vlieg tuig op te blazen met in zijn schoenen verborgen bommen, had mogelijk banden met militante is lamitische organisaties als Hamas en Hezbollah. Dat meldt The Los Angeles Times. De FBI is volgens het dagblad een onderzoek be gonnen. Reid is tot dusver steeds in verband ge bracht met het al-Qaeda-netwerk van Osama bin Laden. De Amerikaanse autoriteiten zeiden donderdag dat Reid niet alleen handelde. Dat staat in docu menten die de openbare aanklager bij de recht bank in Boston heeft ingediend. In de stukken reageert justitie op pogingen van de advocaten van Reid om de beperkingen opgeheven te krijgen op de communicatie tussen hen en de verdachte. De openbare aanklager zegt dat dit niet mag om dat de verdachte nog steeds een gevaar is voor de nationale veiligheid. In de documenten staat dat Reid hulp heeft gehad bij het maken van de bom waarmee hij American Airlines vlucht 63 wilde opblazen. De onderzoekers hebben in de verstop te bom een haar en een handafdruk gevonden die niet van de Brit zijn. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 G kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 controle nateHxpng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl r.lA'.'lJHI.R.l'RIAINl'W '1

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1