Cannes: meesterwerken en dat ene schandaal KUNST CULTUUR Fietstocht door landschap van het geheugen Een staande ovatie voor acterende Madonna Meer dan een nare komedie Oerol opent met dans Aiel 'Bloed' blijft steken in Hollandse flamenco Nieuwslezer Philip Freriks gaat het theater in door Ruud Buurman leiden - 'Ik herinner me' is het theaterdebuut van Philip Freriks, in het dagelijks leven de man die voor enkele miljoenen kijkers het NOS-Journaal presenteert. Van het anonieme publiek voor de buis gaat Freriks nu vijftien keer een zaal in die ademt en rea geert. Het programma wordt op geluisterd met een bescheiden orkest en de Nederlands-Franse zanger Fernand Huard. „Tweehonderdveertig keer zeg ik 'Ik herinner me...' Het is het dwingende begin van elke regel. Als je het op papier ziet, denk je dat het te eenvormig is, maar in het theater werkt het bijna be zwerend. Het idee voor de voor stelling komt voort uit een tekst van de Franse schrijver Georges Pérec. In Frankrijk is er een the aterstuk van gemaakt door Sam my Frey. Zijn 'Je me souviens' is twee keer zo lang, vierhonderd tachtig herinneringen. Ik heb er een eigen persoonlijke versie van gemaakt en er muziek aan toegevoegd. De vorm is hetzelf de. Ik zit op een fiets, de hele voor stelling lang. En ik trap en vertel mijn herinneringen. Aan mijn jeugd in Utrecht, aan mijn oud ste broer, die vlak voor de be vrijding als negenjarig jongetje om het leven kwam. Aan de ja ren vijftig, mijn grootouders in Groningen en natuurlijk aan Frankrijk, het land waar ik dertig jaar heb gewoond en gewerkt. Onder een boom op Corsica heb ik vorig jaar alle losse tek sten die ik had verzameld in een logische volgorde gezet. Ik ben journalist, toch meer een brood schrijver, heb geen pretenties li terair te zijn. En acteur ben ik ook niet. Dus het kostte me enorm veel tijd en energie. Ter theater* recensie Susanne Lammers Voorstelling: De dans van de reiger van Hugo Claus door Het Toneel Speelt. Regie: Victor lo"w. Spel: Mark Rietman, Ariane Schluter, Carine Crutzen en Reinout Bussemaker. Gezien: 24/5, Schouwburg, Leiden. Nog te zien: vanavond, aldaar. Het gegeven is van een stralen de eenvoud: zij maakte een slip pertje en hij kan haar niet verge ven. Hugo Claus noemde zijn stuk een nare komedie in twee delen, maar De dans van de rei ger is meer dan dat. Zeker in de versie van Het Toneel Speelt. Het stuk staat bol van de ambi guïteit: je vinger krijgen achter de ware aard van de spelers of de gebeurtenissen lukt niet. Al les heeft twee gezichten. De si tuatie is ogenschijnlijk helder. Een echtpaar is, mét zijn moe der, met vakantie op een zonnig Spaans eiland. Hij zit alleen maar te simpen en om haar hu welijk te redden brengt zij een man mee van het strand als breekijzer. Hij zet, geholpen door zijn moeder, een zelf moordpoging in scène en als de consternatie voorbij is, is de lucht weer opgeklaard. Maar de tekst laat je van de ene valkuil in de andere vallen. De argeloze voorbijganger die de vrouw haar huwelijk insleurt, is minder naïef dan hij lijkt. De moeder blijkt niet zo toegewijd als ze zich voordoet. De man zwenkt heen en weer tussen kinderachtig mokken en een diepe existentiële crisis en de vrouw is nu weer een fatale vamp, dan weer een simpele, oprecht liefhebbende echtgeno te. Dit huwelijk smaakt naar ste kende haat en is tegelijk een spel dat de personages met hartstocht spelen. Bij Het Toneel Speelt wordt Claus' wrange cynisme licht en vrolijk gehouden. Het komische wordt met alle kracht bena drukt, tot ver in het kluchtige toe. De vier acteurs leven zich uit en geven het absurdisme on der de tragiek alle ruimte. Ariane Schluter en Reinout Bussemaker spelen buitengewoon doeltref fend, maar het mooist is toch de combinatie Carine Crutzen en Mark Rietman als de moeder en de zoon. Prachtig is de scène waarin hij heel serieus zijn zelf moord aankondigt, die zij ver volgens handig ombuigt tot een wreed spelletje om zijn vrouw te straffen. Het gedoe bij de boom om hem comfortabel genoeg te laten hangen, allebei op een stoel staand nog een sigaretje roken, is lachwekkend en gru welijk tegelijk. Vooral Rietmans spel is knap en treft de essentie van Claus. Hevig overacterend toont hij een heel klein, afgewe zen jongetje in een chic driede lig pak. Teleurgesteld tot in zijn merg, maar toch blijven mee doen aan het spel. Terschelling - Het Oerol-festival op Terschelling opent vrijdag 14 juni met een dansvoorstelling door zeventig eilandbewoners en negen professionele dansers op het Noordzeestrand bij West aan Zee. De eilander en zijn gewoontes staan hierin centraal. Het fes tival duurt tot en met zondag 23 juni. Oerol trekt jaarlijks rond de 50.000 bezoekers. Dit jaar zijn er bij na 10.000 extra voorstellingskaarten beschikbaar voor het pu bliek. Oerol hoopt hiermee haar imago van 'altijd uitverkocht' kwijt te raken. „Er is nog genoeg te zien. Veel voorstellingen zijn daarnaast vrij toegankefijk, zoals het straattheater en de wereld muziek op het Groene strand", aldus een woordvoerder. /Of er doet ris Presley «gas - Zangeres Cher heeft 'Divas Las Vegas' show, lilden in de MGM Garden ïavan de gokstad, een ode racht aan Elvis Presley. De 1, waaraan onder meer ook ae Dion, Mary J. Blige en de mey Houston meewerkten, een benefiet voor de 'Save a^fiusic Foundation'. tie. atrix opent eldenexpositie 'an haag - Koningin Beatrix it op 24 juni de beelden- lonstelling 'Den Haag ptuur 2002, Europa in d, Mythe Realiteit'. De dententoonstelling in de ducht op het Lange Voor- wordt voor de vijfde keer de luden. De organisatie be- pelt de tentoonstelling als (drempelig'. euwe cd n K&G - Muziekvereniging K&G enteerde gisteravond tij- een optreden in de Leidse :erk zijn nieuwe cd 'Stri- the Band - The Glory of ïwin' aan wethouder told. Behalve een optreden de K&G Show- and Mar- jband, die ook op de cd lt, waren er concerten van en Jong K&G. De muziek- niging zamelde onder het ïek geld in voor de restau- van de Pieterskerk. enie ■Beer ■rskc Hth. I hwi; »r 3 Ad* UMekenaar ve Berg dood - Tekenaar Dave van het satirische blad is op 81-jarige leeftijd eden. Berg heeft meer dan (tig jaar voor MAD gewerkt. iyjaren zestig introduceerde |y strip 'The Ligther Side of, Tin hij menselijke proble- op grappige wijze bena- Hij voerde vaak familie vrienden en collega's op werk. Onder hen MAD- ver William M. Gaines, g| s hoofd als een hert uit het ng stak. Zijn laatste teke- en worden in september in ubileumuitgave van MAD ibliceerd. Het blad bestaat q vijftig jaar. M —litink naar esden ien - Bernhard Haitink lt vanaf augustus bijna vier enen chef-dirigent van de Staatskapelle in Hij zal tot 2006 de ■Ékale scepter over het or- «waaien. Het dirigentschap armee langer dan eerder aangekondigd. Vorig jaar De Ibekend dat zijn overstap iet lts een jaar zou duren, in chting van een nieuwe f v dirigent. rry Mulisch omoveert' HBTErdam - Harry Mulisch aoveert volgende maand een 'tijdelijke universiteit' ijn boek 'De compositie de wereld', uit 1980. Het fi- d iecafé Felix Sofie in cul- aa tl debatcentrum Felix Me- in Amsterdam is organisa- an de 'schaduwpromotie'. sch zal zijn boek op 11 juni ïur lang verdedigen ten ki' itaan van hoogleraren in maat, die zijn betoog aan- n en bekritiseren. Onder de ïinente wetenschappers O. Drees (Universiteit en), W. Hanegraaff (Uni- teit van Amsterdam) en H. Iring (Vrije Universiteit). turele middag Waalse Kerk n - Als alternatief voor de izondag is er morgenmid- :en culturele manifestatie Waalse Kerk aan de Bree- 162 in Leiden. Onder de ti- unst in de Kerk' zijn er op- ins van dichters en musici in expositie van Robin Ak- lan. Het programma begint 4.15 uur en duurt ruim uur. De toegang is gratis, bijdrage aan de collecte lt gewaardeerd. theater recensie Dick van Teylingen Bruun Kuijt en Erna Sassen spelen Bloed. Muziek: Eric Vaarzon Morel. Choreografie: Carla van Driel. Regie: Han Römer. Gezien op 24 mei in het LAKtheater. Vanavond herhaling. Ze is ernstig in een dip terecht gekomen, de vrouw van bijna veertig die tweëenhalf jaar na haar tweede kind nog steeds niet opnieuw aan het werk is. Ze heeft de grootste moeite haar plaats in het leven opnieuw te bepalen en stort zich wanhopig op het moederschap. Haar man werkt stug door en haalt het bloed onder haar nagels van daan. Het is moeilijk vast te stel len wanneer en waarom dat te recht of onterecht is. Anderen hebben het nog veel slechter, dus ze heeft ook al geen recht om lekker te klagen. Gelukkig kan ze haar kwellingen kwijt aan een ander soort man: een man die luistert. Hij kijkt in voelend als ze vertelt over ru zies, dilemma's, schuldgevoel en ongerichte woede, stelt de goede vragen en zegt op de juis te momenten: 'maar dat is ge weldig!'. Ook op het einde weet je niet wat die twee nou werke lijk aan en met elkaar hebben. Erna Sassen is de vrouw in cri sis. Ze vertelt meer hoe zwaar ze het heeft dan dat ze het laat voe len. Bruun Kuijt speelt om de handeling op gang te houden behalve de vriendelijke schou der ook andere rollen, zoals zoontjes, moeder en vader. Ook hij relativeert graag. Het resul taat is een voorstelling waarvan de twee uitgangspunten elkaar in de weg zitten. De scènes zijn te kort om wat dieper te graven en het stuk moet niet te zwaar worden, maar toch maakt Sas sen de indruk dat ze de kwelling en de passie van haar personage werkelijk wil laten overkomen. Ook de titel (Bloed) en de keuze voor flamenco, het algemeen er kende voertuig van hartstocht en lijden, als vormelement wij zen in die richting. Twee zeer Hollandse mensen zingen bij de speciaal gecomponeerde gitaar muziek van Eric Vaarzon Morel soms mooi en stampen meestal erg onritmisch op de grond. Waarom doen ze dat? Misschien hebben ze een cursus gevolgd. Bruun Kuijt komt in het begin op vol machismo, maar kijkt al te olijk hanig en roept dan ook nog olé. We mochten eens den ken dat het serieus bedoeld is. londen/anp/rtr - Het publiek riep haar twee keer terug voor een staande ovatie, maar de Britse pers was minder enthousiast. Over het toneeldebuut van de Amerikaanse zangeres Madonna zijn de meningen duidelijk verdeeld. Donderdag was in Londen de officiële première van 'Up for Grabs', een to neelstuk van de Australische schrijver David Williamson. Madonna speelt hierin een kunsthandelaar die haar vrienden op het verkeerde been zet als er een schilderij van Jackson Pollock op de markt komt. De Britse pers was gisteren niet erg en thousiast. Madonna zou er beter aan doen als ze gewoon weer gaat zingen. Nu had ze meer weg van een 'Mechanical Girl' dan van een 'Material Girl', conclu deerde The Independent De recencent van The Guardian vond dat Madonna niet had geschitterd. Goed of niet, in de zaal reageerde het publiek opgetogen op de verschijning van Madonna. Onder de aanwezigen donderdag waren onder anderen haar echtgenoot Guy Ritchie, Stella McCart ney en Sting. De laatste vond de voor stelling prachtig. Op de verkoop van toegangsbewijzen hebben de recensies weinig invloed. De voorstelling die tien weken draait, is uitverkocht en op de zwarte markt brengen de kaartjes tien keer zoveel op. door Pieter van Lierop Cannes - Op het Filmfestival van Cannes heeft men er een handje van om, zodra de eindstreep in zicht komt, plotseling voetzoe kers af te steken. Ineens begin nen er meesterwerken over el kaar te rollen en is er ook die ene film die het schandaal zoekt. Het is dit jaar niet anders. Drie jaar geleden wisten Luc en Jean-Pierre Dardenne als vol maakte outsiders de Gouden Palm te winnen met het pas op de valreep vertoonde 'Rosetta'. Het is denkbaar dat de Belgische broers dat opnieuw zullen pres teren. In elk geval leveren ze in 'Le Fils' een uitzonderlijk gaaf en subtiel portret van een tim merman die is getroffen door een even tragisch als bizar lot dat subliem wordt opgebouwd en uitgewerkt met minimalisti sche zuiverheid. Als andere kandidaten voor de 'palmares' van zondagavond hebben we nog 'Sweet Sixteen' (van Ken Loach), de in picturaal opzicht krankzinnig mooie 'Russian Ark' (van Sokoerov) en de documentaire 'Bowling For Columbine' (van Michael Moore). Als publiekslieveling heeft bovendien Aki Kaurismaki aan deze kopgroep 'Man Wit hout A Past' weten toe te voe gen, een gortdroge, opmonte rende komedie over daklozen in Helsinki, met veel muziek En met nog twee ongewisse films uit Frankrijk en Korea te gaan, lijkt het rijtje kanshebbers toch te rijn afgesloten met een po ging van Roman Polanski om te bewijzen dat 'Schindler's List' toch maar een Hollywoodfilm was. Het is nog gelukt ook. Zelf een overlevende van het getto van Krakau, heeft Polanski zich ingespannen geen enkele valse snaar te raken met 'The Pianist'. Het is het autobiografische ver haal van Wadyslaw Szpilman, een man die afie bloedbaden en deportaties in Polen wist te overleven. De gruweldaden van de Duitsers worden door Po- Actrice Monica Bellucci poseert voor de vertoning van haar film 'Irreversible' voor de fotografen. Foto: AP/Christophe Ena lanski breeduit gemeten maar in laatste instantie heeft de pianist zijn leven toch de danken aan een Duitse officier en diens lief de voor Chopin. En dan het schandaal. De in Frankrijk werkzame Argentijn Gaspar Noé heeft een film ver toond waar de meerderheid van het publiek zo ongeveer van over de nek is gegaan. Hij heet 'Irreversible' ('Onomkeerbaar') en het is een wraakverhaal dat de destijds vermaledijde Death Wish-films met Charles Bronson tot kinderspel maakt. Een bloedmooie vrouw uit bete re kringen (Monica Bellucci) heeft net ontdekt dat ze zwanger is, wanneer ze na onmin met haar geliefde (Vincent Cassel) vroegtijdig een feestje verlaat en in een smoezelige tunnel wordt aangerand en buitengewoon gruwelijk anaal verkracht. Als toegift wordt haar gezicht tot moes geslagen. Haar vriend weet vervolgens in de goorste nichtenkit van Parijs de dader op te sporen en slaat hem met een brandblusser morsdood. Vier weken geleden waren er nog twijfels of 'Irréversible' mocht meedoen. Uiteindelijk hebben de 'artistieke verdien sten' de doorslag gegeven. En waaruit mogen die 'artistieke verdiensten' dan bestaan? De film omvat een tiental lange scè nes en Noé was op het lumineu ze idee gekomen om die achter stevoren op te dissen. We beginnen dus met een kwar tier durende woeste speurtocht door 'dark rooms' die erger rijn dan de hel, uitmondend in de beestachtige vechtpartij. Daarna het gezoek naar de nichtentent. Daarna pas de vondst van het slachtoffer. Dan oneindig lang en gedetailleerder dan te verdra gen is: de verkrachting. Dan het feestje en tenslotte wat scènes van toen het leven nog mooi was. Frankrijk is zeker niet het enige land waar ze soms tinnef ma ken, maar waarschijnlijk wel de enige plek op aarde waar ze ge loven dat het plotseling 'film kunst' wordt als je een verhaal maar achterstevoren vertelt en echt geen enkele consideratie meer hebt voor het incasse ringsvermogen van het publiek. ling van Frey die ik zag. 'Ik her inner me dat de man al trap pend in zichzelf sprak en zei: Je me souviens. Ik herinner me dat zijn herinnering ook de mijne was...' Dat laatste heeft me de overtui ging gegeven dat ik hele per soonlijke herinneringen aan een zaal kan toevertrouwen, omdat ik weet dat mijn herinneringen ook die van mijn generatiegeno ten rijn. Het is herkenbaar. Zelfs de Utrechtse herinneringen rijn in andere steden gewoon over draagbaar. Ik ben in de journalistiek terecht gekomen door stukjes te gaan schrijven voor het Nieuw Utrechts Dagblad en later Het Vrije Volk. In 1966 ben ik voor goed, dacht ik, vertrokken naar Frankrijk, van het Centraal Sta tion naar het Gare du Nord met een overstap in Rotterdam. Mijn moeder heeft me uitgezwaaid, heel verdrietig. Parijs, dadr ge beurde het allemaal. Frankrijk was voor onze generatie nog een cultuurshock. Tegenwoor dig begint die ergens in Bali. Ik ben geen Fransman gewor den, wat sommigen wel eens denken. Ik heb altijd een Neder landse kijk op de dingen gehou den. Nu ik weer in Nederland werk, volg ik nog wel wat er in Frankrijk gebeurt en soms wordt me gevraagd mijn kennis van het land te spuien, zoals bij de laatste verkiezingen. Maar het is geen Frans programma dat ik breng. Er ritten onmiskenbaar veel Franse herinneringen in, dat wel natuurlijk. Elke herinnering die ik deel is een opmaat naar een lied of een instrumentaal nummer. Jazzy nummers, Joe Stafford, 'Angel Eyes' van het Modem Jazz Kwartet, 'Round Midnight' en veel Frans werk, klassieke chan sons. Maar ook 'De eenzame Fietser' van Boudewijn de Groot rit er in, met een Frans accent gezongen door Fernand Huard. Het is, zeg maar, een program ma dat de mens achter de nieuwslezer laat zien." 'Ik herinner me' van Philip Freriks. Te zien o.a.: 26 mei Blauwe Zaal Utrecht; 25 nov. Kleine Komedie Amsterdam; 30 nov. Warenar Wassenaar; 17 apr. Leidse Schouwburg. Philip Freriks: „Frankrijk was voor mijn gene ratie nog een cultuurshock." Foto: GPD/ Anouk Hebing wijl het eigenlijk was bedoeld voor een eenmalige vertoning. Op die eerste uitvoering in Eind hoven reageerde het publiek dolenthousiast. We kregen zelfs een staande ovatie. Vandaar dat we besloten er een vervolg aan te geven. Vijftien theaters durf den het met ons aan. In oktober zullen we de draad weer oppak ken." Ik fiets anderhalf uur lang. Alsof ik de mensen meeneem op een fietstocht door het landschap van mijn geheugen. Aan het be gin, als het licht nog uit is, hoor je een paar momenten alleen de fiets en de dynamo, je ziet de koplamp oplichten en dan be gin ik te praten: 'Ik herinner me een man op een fiets', waarbij ik refereer aan de Franse voorstel-

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19