Niemand wil een kapot bankstel' Alphen lenigt nood met ballonsporthal 5Mensen zijn hier zuinig op het schooltje RIJN VEENSTREEK Basisschool Rijpwetering ontevreden over skatepark naast de deur Opening nieuw stadhuis Alphen zeker twee maanden vertraagd R5 dhof kost ieuw geld >hense studenten verfraaien lur bankgebouw met spuitbus Tempo biedt kunstgrasveld voor vijf jaar aan kemade reserveert kavel ond voor touringcarbedrijf zaterdag 25 mei 2002 ar - Een 29-jarige automo- uit De Kwakel is gister end het water ingereden thij uitweek voor een paar diegende eenden. Het on- gebeurde op de Zevenho- eweg in Ter Aar. rswoude-dorp - De locatie hof in Hazerswoude-Dorp komende maand opnieuw rwerp van gesprek bij de ci van Rijnwoude. B en W >n de raad 26.000 euro be- ;baar te stellen om de ont- ng van het villawijkje op emeneweg te ontsluiten. ralberg slinkt en Alphense kringloopwinkel groeit Opknapbeurt Hertogspark voldoet niet aan wensen Kinderbrug door Janneke Dijke rijpwetering - Het personeel van basisschool de Kinder brug in Rijpwetering is ongelukkig met de plek waar de ge meente Alkemade een skatepark wil aanleggen. De skate- toestellen zijn gepland in een hoek van het parkeerterrein op het Hertogspark, grenzend aan het schoolplein van De kinderbrug. De leerkrachten zijn bang dat deze plek, waar binnenkort overdekte fietsenstallingen worden geplaatst, in de avonduren hangjongeren aantrekt. Kinderbrug-directeur Homburg heeft geen probleem met een skatepark op zich. „Het is leuk voor de kinderen. Maar die nieuwe fietsenstallingen komen met de open kant naar het parkeerterrein te staan, zodat ook voetbalvereniging ROAC '79 ze 's avonds kan gebruiken. Naast zo'n skatepark is dat een ideale hangplek. Wij zijn bang dat wij 's ochtends de vuiligheid kunnen opruimen.1' De gemeente heeft het skatepark expres niet aan de andere kant van het parkeerterrein getekend, omdat het dan dicht op de achtertuinen van de Blijversweg komt te liggen. Homburg heeft daar begrip voor en pleit ervoor het skate park midden op het parkeerterrein te situeren. Ook de gemeentelijke plannen voor de herinrichting van het parkeerterrein kunnen de goedkeuring van de Kinder brug niet wegdragen. Nadat het terrein opnieuw geasfal teerd is en de voormalige tennisbanen erbij getrokken zijn, wil de gemeente de inrit bij de basisschool sluiten voor au to's. Alleen de inrit bij snackbar De Halte blijft toegankelijk voor auto's. Homburg heeft liever eenrichtingsverkeer, waarbij auto's bij de snackbar het terrein oprijden en het bij de basisschool verlaten. „Dan krijg je een 'kiss-and- ride'-route. Dat lijkt ons het beste voor ouders die hun kin deren afeetten." Wethouder Schoonderwoerd benadrukt dat de groep ska ters bestaat uit schooljeugd. „Wij dachten dat het voor hen juist handig is als de toestellen dicht bij de fietsenstallingen staan." Toch wil hij dat er een gesprek komt met de school over een eventuele andere plek. „Misschien kan het meer in het midden van het terrein, maar in elk geval wel aan de zijkant. Anders verlies je teveel parkeerruimte." Het een richtingsverkeer komt er in elk geval niet, meldt hij. Vol gens het gehandicaptenplatform Alkemade is dat gevaarlij ker. „We willen de auto's juist zoveel mogelijk weren bij de school, om kinderen die daar lopen of fietsen te bescher men." De laatste knopen moeten snel worden doorgehakt, omdat Alkemade de klus voor de bouwvak geklaard wil hebben. Het besluit over de aanschaf van vijf skatetoestel- len moet nog wel genomen worden door B en W. Annette Lameijer en aan den run - Enkele ;en konden het elf jaar ge- i niet langer aanzien. Afge- te maar goede spullen gin- en onder in de gemeentelij- aakwagen. Zonde toch? Ze :n de koppen bij elkaar en ten Stichting Kringloopwin- lphen op. Een pandje in de Hendrikstraat van zes bij meter diende als eerste •rkomen. Het werd een succes. Inmiddels weten jks meer dan 60.000 men de weg te vinden naar de jloopwinkel. Het onderko- aan de Energieweg is on- uitgebreid en verbouwd, mooie aanleiding voor de ting Kringloop Alphen aan Rijn om vandaag een feest ven. aar keihard werken en s weer in een groter jasje en stappen, het is een hele atie. De drijvende kracht er de Kringloopwinkel, di- Maria van Doornik, ook met twinkelende ogen in het verbouwde en uitge- le pand. De totale verkoop- te is nu 1.225 vierkante me- We kunnen nog beter laten wat we hebben." Ze heeft net zo veel plezier in haar als in het pnlle begin. „We >en nog steeds aan onze Hellingen, we verminderen fvalberg, we scheppen on- ild en betaald werk, en de len kunnen voor weinig toch leuke spullen kopen." jks worden ongeveer 00 kilo goederen en 100 kilo textiel opgehaald, it de spullen zijn gesor- schoongemaakt en even- gerepareerd is het meren- hiervan een tweede leven ïoren. Slechts 21.000 kilo alsnog naar de gemeentelij- dlnisbak aan De Schans. Stichting bedruipt zichzelf, idelijks moet de huur van in aan den rijn - Vier Al- se studenten maken van de van de Rabobank in de Doelmanstraat een graf- nstwerk. Zij doen dit in op- it van de gemeente Alphen den Rijn. Het zogeheten iti Project maakt deel uit le culturele activiteiten ter lensatie van de bouwover- het hart van de stad. Iphenaren, van wie er twee de Kunstacademie stude- mogen van de gemeente le spuitbus hun visie geven veranderingen in het cen- De oude muur van de heeft inmiddels een witte ifarendsveen - De ge- ite Alkemade reserveert avel op het nieuwe bedrij- rrein Veenderveld voor ingcars Van der Voet. Al- ide wil dat de loodsen van Ier Voet aan de Korte Goog oelofarendsveen daarheen ïizen. Volgens de gemeente t bedrijf geïnteresseerd in aatsing, maar bij Van der wordt dat stellig ontkend. Dodsen van Van der Voet de Korte Goog staan op de die Alkemade bij het vei- irrein wil trekken. De oude ig aan de Sotaweg wordt dit jaar gesloopt. Op de imende plek komt een ve wijk, waarin vermoede- •laats is voor 150 tot 200 Alkemade heeft alle 1 verworven, behalve die Van der Voet en Dobbe •port. Van der Voet is de die nog niet wil verkopen, (meester en wethouders ten deze week bekend dat n kavel reserveren op het lerveld, nu Van der Voet door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen heeft een tijdelijke oplossing ge vonden voor het nijpende tekort aan accomodaties voor de bin nensport. De gemeente ziet een vooropige oplossing in het ge bruik van een ballonsporthal. Zo'n sporthal, met een speciale vloer, kan voor maximaal vijfjaar in gebruik worden genomen. Hij wordt opgeblazen op een kunst grasveld van de korfbalvereni ging Tempo en kan nog dit na jaar in gebruik worden genomen. Het tekort aan sporthallen in Al phen kan worden opgelost door de bouw van een derde sport hal. Alphen moet het nu doen met de Rijnstreekhal en de Are na. Voor een gunstige exploita tie moet die nieuwe sporthal ge koppeld worden aan de nieuwe huisvestiging van het Scala Col lege in het gebied Nieuwe Sloot. Waardoor ook de mogelijkheid bestaat om deze als gymzaal te gebruiken. Een werkgroep doet onderzoek naar de integratie van deze twee projecten. Verwacht wordt dat een en ander niet voor 2006 tot stand komt. Vandaar de keuze voor de ballonsporthal van 1000 vierkante meter. Die is in groot te vergelijkbaar met de Rijn streekhal. De kosten van de bouw van de tijdelijke sporthal bedragen ruim 300.000 euro. Burgemees ter en wethouders gaan er van uit dat het exploitatietekort jaar lijks 15.000 euro bedraagt. Zo wel uit onderzoek als de praktijk blijk dat van oktober tot april al enige jaren een tekort aan facili teiten voor de binnensport be staat. Daarbij gaat het vooral om wedstrijd- en trainingsruimte. Verenigingen moeten noodge dwongen elders onderdak zoe ken. De komst van de CIOS-op- leiding Sport en Bewegen naar Alphen vormt volgens de ge meente een extra knelpunt. Over de plaatsing van de hal is overleg geweest met korfbalver eniging Tempo. Op het complex van Tempo is ruimte en de bouw van was- en kleedruimten is dan niet nodig. Tempo heeft daar al voorzieningen voor, ter wijl er ook een kantine binnen handbereik is. De club, die zelf in grote nood verkeert, is daar om bereid om mee te werken. Als de gemeenteraad op 20 juni akkoord gaat met het plan, krijgt de stichting Sportspectrum op dracht voor de verdere uitvoe ring van het plan. het pand betaald worden, net als de zeventien medewerkers, de drie bussen en allerlei andere onkosten. Na aftrek van alle kos ten gaat het overige geld naar goede doelen in Alphen en om streken. Van Doornik herinnert zich nog goed hoe de zeventien vrijwilligers van de beginnende kringloopwinkel soms de eind jes aan elkaar moesten knopen. „Daarom heb ik er veel lol in om vrijwilligersorganisaties zoals Scouting, de Schildpaddenop- vang of de Hospice Groep met geld een steuntje in de rug te ge ven." Behalve de zeventien vaste me dewerkers steken ook 52 vrijwil ligers een handje uit de mou wen. Dat is fijn, want spullen ophalen is een zwaar vak. „Het eerste contact loopt telefonisch via Marian Verlind. Zij bepaalt of er een afspraak gemaakt kan worden om dingen op te halen. Gaskachels, geisers en koelkas ten neemt de Kringloopwinkel uit oogpunt van veiligheid niet aan. En niemand wil een kapot bankstel." Verder is alles wel kom, mits heel en schoon. Bij aankomst in het magazijn wordt alles gesorteerd en gaan klokken en elektrische apparaten naar één van de reparatieafdelingen. In de winkel staan de spullen netjes soort bij soort gerang schikt. Het is heerlijk snuffelen voor de liefhebbers. Koper- en glaswerk, huishoudelijke spul len, bankstellen en tafels, siera den en speelgoed, je kunt het zo gek niet bedenken of het is te koop. „Klanten kunnen ook een wens opgeven, bijvoorbeeld dat ze op zoek zijn naar een piano. Wij houden dat dan voor ze in de gaten en geven een seintje als er een piano binnenkomt. Kritiek van sommigen dat de goederen te duur worden ver kocht, wijst Van Doornik reso luut van de hand. „In vergelij king met andere kringloopwin kels zijn wij niet duur. Wel is het zo dat sommige kringloopwin kels subsidies krijgen van hun gemeente. Dan is het gemakke lijker om iets te zakken met de prijs." Twee keer per jaar houdt de kringloopwinkel een veiling van waardevolle curiosa. De op brengst gaat deze keer naar de Clinic Clowns. Van Doornik, die begon als co ordinator en zich nu directeur mag noemen, heeft dagelijks veel schik. „Mijn dagen zijn niet voorspelbaar. Het is een veelzij dige baan, je werkt met mensen en je doet iets voor het milieu." Brand verwoestte meer dan verwacht alphen aan den rijn - Het nieuwe stadhuis van Alphen wordt sowieso twee maanden later opge leverd dan gepland. Het is nog niet duidelijk hoe groot de schade is die een brand onlongs in het stadhuis aanrichtte. Duidelijk is in ieder geval wel, dat 35 van de dure glaspanelen van het moderne gebouw vervangen moeten worden. Dat geldt ook voor de tourniquet en de entreegevel. Moeilijker te bepalen is de rook- en roetschade op een aantal verdiepingen. Volgens de gemeente moet het luchtbehande lingssysteem in het hele gebouw worden gerei nigd. De hemelwaterafvoeren zijn al schoonge maakt. Door de brand is de temperatuur in het atrium zo hoog geworden dat de sprinklerkoppen vervangen moeten worden. Ook de bekabeling en armaturen vragen om een nader onderzoek. Naar verwachting is eind volgende week de totale schade bekend. Dan wordt bekeken hoe groot de vertraging echt is. Het huidige stadskantoor moet op zijn beurt voor de sloop bijtijds plaats maken voor de bouw van het winkelhart. Ook daar moet de gemeente op korte termijn nog meer duidelijk heid over geven. ondergrond. Fel groen dient als hoofdkleur van het tijdelijke kunstwerk. De studenten willen de muur een vrolijk aanzien ge ven. Volgens de gemeente kunnen zij ook studiepunten verdienen met hun inspanningen, maar dat klopt niet helemaal. „Ik krijg wel studiepunten", zegt één van de studenten die liever anoniem wil blijven, „maar dat is voor een andere opdracht die hier veel op lijkt. Wij doen dit project omdat we zo de leuke kant van graffiti kunnen laten zien. Jam mer genoeg heeft de gemeente dat niet helemaal begrepen" Vijftigste verjaardag in Buitenkaag met waterfeest, reünie en jubileumboek n der Voet ontkent verhuizing wel oren zou hebben naar ver plaatsing. „Het Veenderveld is bijna vol. Als Van der Voet defi nitief besluit dat hij erheen wil, wil hij een kavel van een bepaal de omvang en daarvan is er nog maar één", licht chef ruimtelijke ordening H. Démoed toe. Hij er kent dat de verplaatsing van het bedrijf nog niet rond is. „Maar als het zover komt, moet je wel een alternatief hebben." Dé- moed weet zeker dat het bedrijf geïnteresseerd is. „Op ambtelijk niveau is er contact geweest, en wethouder Uit den Boogaard heeft binnenkort een afspraak met Van der Voet." Een medewerkster van het tou ringcarbedrijf meldt dat het be drijf niets kan met het bericht over een mogelijke verhuizing. Volgens haar is het onzin en zijn er in elk geval geen onderhan delingen met de gemeente. Ver der wil ze niets zeggen. Ambte naar Démoed doet dit af als tac tiek. „Van der Voet heeft ver zocht of er nog ruimte is op het Veenderveld." door Janneke Dijke buitenkaag - En toen was het maandag na de kerstvakantie, januari 1952. Van alle kanten kwamen de leerlingen naar de nieuwe St. Willibrordusschool in de Buitenkaag. Uit het naburige dorp hoefden de kinderen niet meer met de schoolbus en de an dere groep hoefde niet meer te lo pen naar die verre school iti De Engel. Hoe zou het zijn? Vol ver wachting stond ieder op de speelplaats bij de gloednieuwe school. Bij welke mijnheer of juf zouden ze komen? Het werd een school met drie leerkrachten. Juf Jos van de Vlugt hoorde bij dat groepje van drie. Ze haalt haar herinneringen op in het ju bileumboek, dat reünist Vincent van Gerven samenstelde ter ge legenheid van de vijftigste ver jaardag van de school. Het boek ziet het licht op woensdag 5 ju ni, tijdens de reünie voor oud- leerlingen en oud-leerkrachten. De toenmalige lagere school St. Willibrordus in Buitenkaag werd officieel ingewijd in de aanpa lende katholieke kerk op 12 de cember 1951, zodat de lessen na de kerstvakantie konden begin nen. Maar de jubileumcommis sie vond december zo'n nare maand voor een feest. Ze ver plaatsten de feestweek naar juni 2002. Wat is een half jaartje op een halve eeuw? Er is niemand meer uit de op- richtingstijd die nog betrokken is bij de school. Hoewel Han van Diemen zoveel weet dat je het af en toe zou denken, was hij er niet bij toen de eerste les sen werden gegeven. In 1957 meldde hij zich aan als gymnas tiekleraar, en drie jaar later pro moveerde hij tot schoolhoofd. Dat bleef hij tot 1989. Hij maakt nu, met onder anderen Pauline Muller (voorzitter ouderraad) en Henk van de Hoef (directeur), deel uit van de feestcommissie. De leerlingen van basisschool St. Willibrordus in Buitenkaag met hun drie leraren, een halfjaar na de oprichting in 1952. Foto: PR De bouw van de school begon in 1951 als gevolg van de verzelf standiging van de parochie in Buitenkaag, met dank aan de actieve opstelling van pastoor Pronk. Tot dan toe was de kerk een bijfiliaal van die in buurt schap De Engel tussen Sassen- heim en Lisse. De school had di rect tachtig leerlingen. Een kleuterschool was er de eer ste jaren niet. Kinderen in de kleuterleeftijd bleven thuis. Ook de gymzaal dateert van latere ja ren, zo maken diverse oud-leer krachten vol ongenoegen duide lijk in het jubileumboek. Twee keer in de week met een rij kin deren het pontje overvaren naar de gymzaal in de jeugdherberg vond ik geen lolletje, schrijft Me- lanie Hollinger (onderwijzeres van 1963 tot 1973). Haar groot ste angst was dat kinderen met hun hoofd op de kachel zouden vallen. Jan Verwater (onderwij zer van 1974 tot 1989) herinnert zich ook de gymlessen op het ei land. De inventaris bestond in mijn beleving slechts uit enkele kapotte matten, versleten spring touwen en lekke ballen. Maar gezweet werd er! En met rode hoofden en natte ruggen (van douchen was geen sprake) ging de groep weer via de pont terug naar school. De nieuwe gymzaal in Buiten kaag, waarmee de leerkrachten destijds zo gelukkig waren, staat er nog steeds, maar het is meer een gunst dan een recht gewor den. Basisschool St. Willibror dus telt 63 leerlingen, veel te weinig volgens de huidige maat staven, maar veel als je bedenkt dat er twee jaar geleden nog maar 47 leerlingen waren. Het opgaan in de Stichting Katholiek Onderwijs Hoofddorp, een paar jaar geleden, was de redding voor de school. Deze stichting heeft ook een paar grote scholen die Buitenkaag ruimschoots compenseren. Een gymzaal voor die paar gymlessen per week kan Hoofddorp er echter niet bijhebben. Wonder boven wonder kan de school de zaal toch gebruiken, want enige en thousiaste dorpsbewoners heb ben een stichting opgericht die de zaal beheert. Die betrokkenheid bij het alge meen belang, kenmerkend voor kleine dorpen als Buitenkaag en Kaageiland, is in versterkte mate aanwezig op de basisschool, het middelpunt van het dorp. Di recteur Henk van de Hoef: „Soms moet ik Han van Diemen wel eens bellen, zoals pas toen ik niet wist waar de waterput met de meter zat. We hebben de hele tuin afgegraven, en we heb ben hem gevonden." Pauline Muller hoort het lachend aan. ,Als buitenstaander verbaast je dat. Ik woon hier twaalf jaar en kan het bijna niet uitleggen aan anderen, maar het werkt ge woon zo. Als je een kind hebt, kun je hier niet incognito wo nen." Van de Hoef, die ook di recteur in Hoofddorp is, ervaart de verschillen met een grotere plaats het meest. „Hier betalen de ouders schoolfonds. Ik heb dat in Hoofddorp ook gepro beerd, maar ik brak mijn nek er over. De mensen hier zijn zuinig op het schooltje." .Absoluut", zegt Pauline Muller. „Ik moet er niet aan denken dat ik met mijn kind naar Abbenes of Sassen- heim moet fietsen." De feestweek van de school aan de Kagerplassen staat in het te ken van het water. Op maan dagochtend 3 juni wordt het jubileum kerkelijk geopend. De hele week zijn er festivitei ten voor de leerlingen, waaron der een sloepentocht naar het Warmondse eiland Kouden- hoorn en een vossenjacht op Kaageiland. Op donderdag gaat de hele school naar de Floria- de, een uitje dat volledig ge sponsord wordt door Rabo bank Alkemade. Voor alle oud- leerlingen en oud-leerkrachten is er op woensdagavond 5 juni een reünie, die om 19 uur be gint. Meer Informatie en inte kenen voor het jubileumboek op www.st-willibrordusschool- .nL Directeur Maria van Doornik: „In vergelijking met andere kringloopwinkels zijn wij niet duur." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17