Vosjan is in voor burgemeesterspost LEIDSE REGIO 'Wij moeten onze normen en waarden aanscherpen' handicapte kan ichten vaak niet ed benoemen' ovincie in gebreke bij beheer Vlietland R3 Provincie besluit voor 13 juni over lot Warmond Verdachte steekpartij aangehouden EXAMENTIJD imponist Ponsioen in ie voor jeugdtheater Gratis meespeelconcert eykeeper ==tls bij Alecto - Guus Vogels, de m het Nederlands hoc- komt vanmiddag naar rp. Hij geeft van 13.30 uur een training bij •reniging Alecto ins- De Bloemerd. zaterdag 25 MEI 2002 an< y roeit 1 Kenya ngt vaal ^hei *R Wassenaarse n ib houdt zaterdag 1 ju- idstrijden op de Was- Zijlwetering. De op- i lan de wedstrijden met den Drc'e b°ten' hie duren ^tuur tot half zeven, is voor een school in Ke s er "•Ir Jin Politiechef Gravekamp werpt zich op als moraalridder door Nancy Ubert leiderdorp - Teamchef A. Gravekamp van de politie Leiderdorp houdt een vurig pleidooi voor de terugkeer van fatsoen. „Eigenlijk durf ik er bijna niet over te praten. Het onderwerp is een cliché geworden. Maar we moeten onze normen en waarden aanscherpen. Laat Lei derdorp daarin dan het voortouw nemen." In de eerste vier maanden van dit jaar zijn bij de politie Leiderdorp 216 ongevallen gemeld waarbij alleen sprake was van materiële scha de. In ruim de helft van deze gevallen is de da der of doorgereden zonder zijn identiteit be kend te maken. „In de parkeergarage van De Winkelhof wil het nog wel eens gebeuren dat bij het uitparkeren een andere auto wordt ge schampt", geeft Gravekamp als voorbeeld. „Los van het feit dat het strafbaar is om na een aanrijding door te rijden, is het asociaal dat je niet laat weten dat je andermans auto hebt be schadigd. Je hoeft geen uren te blijven staan wachten, je kunt ook een briefje onder de rui tenwisser achterlaten. Maar de no-claim is in de loop der jaren belangrijker geworden dan het respect voor andermans eigendommen. Ik kan ook niet geloven dat al die aanrijdingen niet door anderen zijn opgemerkt." De vraag is hoe het gedrag kan worden verbe terd. Een antwoord daarop heeft Gravekamp niet. „Ik zoek de oplossing in samenwerking tussen maatschappelijke organisaties. Zo heb ben we eind vorig jaar met het ROC een proto col opgesteld waarin samenwerkingsafspraken en gedragsregels zijn vastgelegd. We waren daar eigenlijk te laat mee. Baldadigheid was al verworden tot complete anarchie. De conciër ge en de leerkrachten hadden niets meer te vertellen. De school werd geregeerd door een gang. Leerlingen liepen met messen op zak. Bij lyceum Visser 't Hooft willen we zulke situaties voorkomen. We zijn bezig een samenwer kingsverdrag op te stellen. In en rond een school moet het leef- en werkbaar zijn." Volgens de teamchef is het verval van de nor men en waarden te vergelijken met een sneeuwbal. „Het begint met een klein beetje en het wordt steeds meer. Daarom is de rol van ouders ook zo cruciaal. Onlangs hebben we een knaap opgepakt die in een dronken bui over auto's ging lopen, de zijspiegels be werkte en de antennes afbrak. De jongen had behoorlijk veel schade veroorzaakt. We namen hem mee naar het bureau, hij bekende en we brachten hem weer naar huis. Vervolgens krij gen we een telefoontje van zijn ouders. Waar om we zo moeilijk deden over een beetje scha de. Kijk, dan krijg ik het zuur." Gravekamp is van mening dat elke burger een bijdrage moet willen en durven leveren aan een veilige woonomgeving. „In Leiderdorp is in één nacht een aantal inbraken gepleegd. Buurtonderzoek wees uit dat mensen wel ver dachte personen zagen rondscharrelen of an dere vreemde dingen waarnamen, maar dat zij niet de moeite namen de politie te bellen. Daarin moet verandering komen. Aan de an dere kant hoor ik wel eens van mensen dat zij geen getuigenverklaring willen afleggen uit angst voor represailles. Hier ligt, denk ik, een belangrijk aandachtspunt voor de politie." Verbeter de samenleving en begin vandaag bij jezelf, is Gravekamps devies. „In de verkie zingstijd heeft elke partij wel iets geroepen over de demoralisering en dat daarin verande ring moet komen. We moeten nog maar zien hoe dat de komende jaren uitpakt. Ondertus sen moeten we elkaar durven aanspreken op fouten. En kritisch blijven kijken naar ons ei gen gedrag, natuurlijk." lia Stoelinga ran voorpagina rka Heieen Evenhuis is na e carrière als arts voor out elijk gehandicapten in J.V e Burgh in Zwammer- ien'ee jaar geleden be- k ot hoogleraar voor ver- ggt gehandicapten. Ze zei et is geen gemakkelijk Iq.it als het je ligt is het u.| me uitdaging." Die uit- ze inmiddels aange- de slechte gezond- in deze sector aan de :llen. ziet voor 150 artsen KE ecialiseerd zijn in ge- aag itenzorg een aantrekke- Bijlirtrekkersrol. Zij zullen (est s buiten de instellingen ngen, zowel op het vlak voorlichting als de be- Pjgig. Een gecombineerde de ochtenduren de in- Ve iL* ec 's middag de regio in. centra worden aange- aakt mij niet uit. Kan bij enhuis zijn, maar kan KE^en instelling, een kruis- of een huisartsenprak- ,a en ziekenhuis in Ede is ivoor gehandicapten ge ien doorslaand succes iele omgeving." Ie verstandelijke handi- iben deze mensen ver- isico's op oog- en oor- jen, onvoldoende slui- maagingang (reflux), tekingen, psychische en en ander gestoord Om maar eens een d te noemen: geen RIA- voor ze open vanwege ien plexiteit en de lange >ten. En ook de vraag depressie zich uit bij Vn4ep is niet zomaar te be- 'Én." eraar weet als geen an- de naar schatting 120.000 verstandelijk gehandi capten die bij familie, op zich zelf of in woonvormen zitten zich vaak moeilijk kunnen uiten. „Een huisarts heeft veel te wei nig tijd en bovendien te weinig specifieke kennis om zo'n grote groep aan te kunnen. Gehandi capten kunnen hun klachten vaak niet goed benoemen en niet goed meewerken bij de dia gnostiek. Hoeveel oor- en oogafwijkingen bij deze groep worden gemist, weet ze niet. „Maar dat het er veel zijn, is zeker", zegt ze luid en duidelijk. Doordat ze vaak meer dingen tegelijk hebben, weet je niet wat het effect is op een andere aandoening. Bij een reflux kan ondervoeding ont staan, maar ook een longontste king doordat eten in de longen terecht komt." Automatisch komt Evenhuis op het wetenschappelijk onderzoek dat nog in de kinderschoenen staat. .Allochtonen, oudere ge handicapten zijn weer hele aparte groepen waar we nog weinig van weten. Hoe behan del je psychiatrische aandoenin gen als de gehandicapte zich nauwelijks kan uiten? Een oude verstandelijk gehandicapte kan niet zomaar naar een bejaar denhuis. Meestal hebben ze daarvoor teveel motorische af wijkingen. Problemen waar nie mand op anticipeert." Ook op praktisch gebied wil ze meeden ken. „Hoorapparaten zullen minder ingewikkelde instellin gen moeten hebben." „Het moet duidelijk zijn", zegt ze fel. ,We praten over een zeer kwetsbare groep in onze samen leving. Een groep met het ver stand van een schoolkind dat veel zorg nodig heeft. Dat vereist enorme creativiteit bij het com municeren en de medische zorg. Als een gehandicapte uit de instelling gaat, merken we nu, gaan ze ongezonder leven. Kijk maar naar een normaal kind dat op kamers gaat. Je geeft ze wijze raad, maar ze doen er niet onmiddellijk iets mee. Voor gehandicapten heeft een wijze raad meestal geen zin. Ze heb ben geen rem. Dus moeten ze op een andere manier worden bereikt. Dat vereist een duidelijk andere manier van voorlichting, die eigenlijk al op de kinderdag verblijven en de speciale scho len moet beginnen." Die ongezonde leefstijl baart Evenhuis zorgen. Roken, weinig bewegen en onveilig vrijen ko men nog eens boven op de ver standelijke handicap en aanver wante aandoeningen. Hoewel ze een groot voorstander van het zelfstandig wonen is, moeten die gezondheidsproblemen wel Hoogleraar He- leen Evenhuis: „We praten over een zeer kwetsbare groep in onze samenleving. Een groep met het verstand van een schoolkind dat veel zorg no dig heeft." Foto: Hielco Kuipers worden aangepakt. „De ouders kunnen die problemen zonder specifieke hulp niet keren. En die hulp is er nu net niet, terwijl we het buitengewoon goed en snel zouden kunnen oplossen als onze beroepsgroep, de over heid, de instellingen en de ver zekeraars de koppen bij elkaar steken en onmiddellijk plannen gaan maken. Dan houden we het in de hand." door Pieter van Langevelde warmond - Waarnemend burge meester Vosjan is de belangrijk ste kandidaat voor de invulling van de burgemeestersvacature van Warmond, als deze op 13 juni wordt opengesteld. De provincie kan de vacature alleen voorko men door de procedure voor her indeling in werking te stellen. De vacature ontstond twee jaar geleden, toen burgemeeester Van der Wel Warmond inruilde voor Rijswijk. De provincie be sloot daarop in Warmond een waarnemer te benoemen in de persoon van Vosjan. Dit gebeur de in afwachting van de discus sie over een mogelijke herinde ling. Een waarnemend-burge meester wordt voor een jaar be noemd en deze termijn kan ver volgens hooguit met nog eens een jaar worden verlengd. Op 13 juni loopt de waarne mingstermijn van Vosjan af. Al leen als de provincie vóór die datum besluit tot opheffing van de zelfstandigheid van War mond wordt de vacature niet opengesteld. Gedeputeerde Dekker heeft inmiddels laten doorschemeren dat hij in de sta tencommissie van 12 juni met een herindelingsvoorstel voor de gemeente komt. Desondanks acht Vosjan de kans nog altijd reëel dat er voor 13 juni geen duidelijkheid komt en de vacature dus automatisch wordt opengesteld. In dat geval is zij van plan naar de functie te solliciteren en heeft zij ook goe de papieren om te worden be noemd. CDA, Warmond Anders en de WD betitelen haar kandi datuur als kansrijk. Fractievoor zitter Van Kempen van het CDA „Vosjan treedt kordaat op en kan een goede bijdrage leveren aan de verandering van de be stuurscultuur." WD'er Van der Steur: „Mevrouw Vosjan is een uitstekende burgemeester ge bleken." Ook fractievoorzitter Van der Vooren van Warmond Anders is positief. Alleen de voorman Goudsmit van Pro gressief Warmond weigert zich publiekelijk over de mogelijke kandidatuur van Vosjan uit te spreken. Vosjans grootste handicap is echter haar leeftijd. Van der Steur: „Warmond zou een bur gemeester moeten krijgen die de termijn van zes jaar uitdient. Dat kan Vosjan niet, omdat ze al 62 is en dus nog maar drie jaar te gaan heeft." Van der Steurs voorkeur gaat uit naar een bur gemeester voor zes jaar om zo te voorkomen dat Warmond bin nen een paar jaar opnieuw met een waarnemer wordt opgeza deld. wassenaar - De inbreker die vorige maand de be woner van een huis aan het Eikendael in Wasse naar neerstak is aangehouden. De man werd met een andere verdachte dinsdagavond op de rijks weg A4 ter hoogte van wegrestaurant La Place ge arresteerd. Een oplettende agent had gezien dat zij reden in een auto, die was gestolen bij een inbraak in Hoogmade. Beide verdachten, mannen van 28 en 33 jaar, zijn afkomstig uit Amsterdam. Bij huiszoe king in hun woningen is een grote hoeveelheid gestolen goederen aangetroffen en in beslag geno men. De politie verwacht dan ook meerdere in braken in de regio te kunnen oplossen. Eén van de verdachten heeft inmiddels bekend in de nacht van 24 op 25 april tijdens een inbraak aan het Eikendael in Wassenaar de bewoner te hebben neergestoken. Het slachtoffer raakte ern stig gewond en moest in kritieke toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij heeft enkele we ken op de intensive care gelegen, maar is inmid dels weer thuis. De twee verdachten zijn overge bracht naar het politiebureau in Wassenaar en zijn gisteren voorgeleid. puteerde Van der Sar probeert orde op zaken te stellen ig/leidschendam - De nv e Zuid-Holland is tekort an§ 31 bij het onderhoud en ran het recreatiegebied tussen Voorschoten en ndindam. Dat blijkt uit /er uist verschenen onder- ran iporten over de Groen- Zuid-Holland (GZH), van de provincie met personeel, die de grote lieden verzorgt. Ook bij dan ecreatiegebieden liet de steken vallen, werd geprobeerd de dienst te verzelfstandigen, maar dat werd in 1997 als mislukt be schouwd. De GZH kwam toen weer terug bij de provincie, met een rammelende planning en fi nanciële controle. Zo werden de werkuren in recreatiegebieden slecht bijgehouden. Over het jaar 2000 bijvoorbeeld is twaalf procent van alle in rekening ge bracht uren niet na te gaan. Daardoor bestaat de kans dat de recreatieschappen ook nota's betaalden voor niet verleende diensten. Ook werd bij grote aankopen niet voldaan aan de eis om meerdere offertes aan te vragen. De problemen kwamen eind vo rig jaar aan het licht, toen bij de Groenservice een tekort opdook van ruim drie miljoen gulden. Daarover vielen harde woorden in provinciale staten, waar nog maar net de wonden van de Ce- teco-affaire waren gelikt. Ook nu leggen de onderzoekers de ver antwoordelijkheid voor de mis standen in het recreatiebeheer bij het provinciebestuur en de ambtelijke top. Die hebben de Schiedamse afdeling na de te rugkeer in 1997 bij de provincie 'onvoldoende aangestuurd', zo staat in de rapporten. Gedeputeerde Van der Sar, in 1999 aangetreden, zegt dat hij na een jaar inwerktijd meteen is begonnen de GZH op orde te brengen. „Het is er nog niet per fect, maar het loopt nu wel goed." Verder wacht Van der Sar het oordeel af van provinciale staten, die om de onderzoeken hadden gevraagd. z(id - Burgemeester en ers van Warmond blij- lun voorstel om de oude E" te verhuren aan gale- tr Pruijsen en horeca- mer J. Kokjé. Daarmee zij het idee om in het entale gebouw aan het fr' in een jeugdtheater te opnieuw terzijde. Twee im [eleden leek wethouder i terug te komen op het esluit, nadat de voltalli- scommissie welzijn de college gevolgde proce- erp had veroordeeld, ege schrijft nu aan de ie eraad, dat het eerdere inomkeerbaar is en dat en van een huurover- st een bevoegdheid is 11 college. De vraag is of de irmee genoegen neemt, adscommissie betwistte erii dslid Van der Steur het college het recht om, zonder in stemming van de raad, zulke be slissingen te nemen. Hij kondig de een initiatiefvoorstel aan om het college alsnog te dwingen het besluit in te trekken. Guus Ponsioen, de Warmondse componist en tekstschrijver, legt zich niet bij de situatie neer. De ze week houdt hij een referen dum over de toekomst van de oude gymzaal onder de leerlin gen van de Warmondse basis scholen. Daarnaast voerde hij overleg met anderen die plan nen hebben met het pand, on der wie Kokjé van het Stations koffiehuis, galeriehouder Pruij sen en M. Ouwehand van rede rij Warckerleede. Volgens hem leidde dat overleg tot een 'ver rassende uitkomst'. Die wil Pon sioen donderdag in de vergade ring van de gemeenteraad pre senteren. Experiment St. Matthias Warmond warmond - Aan de hand van bladmuziek en een cd zijn ze al weken aan het oefenen. Twee keer repeteerden ze mee met het orkest. Na de generale repetitie van gisteravond wordt vandaag duidelijk tot welk re sultaat dat heeft geleid. Het harmonieorkest van de Warmondse muziek- en to neelvereniging St. Matthias is bezig met een experiment. Vanavond geeft het orkest een concert, waaraan naast de vijf tig leden ook twintig niet-leden meedoen. Zij meldden zich na een oproep van de muziekver eniging aan voor een 'mee speelconcert'. Volgens J. de Vetten van St. Matthias zijn er onder de deelnemers ervaren musici, maar ook kinderen die nog maar een jaar muziekles hebben. Om ook deelname van deze beginnende musici mogelijk te maken is de mu ziek voor hen aangepast. De hoop van De Vetten is, dat St. Matthias aan het bijzondere concert nieuwe leden over houdt. De Vetten: „Dat was niet het doel, maai' we krijgen er zeker één en misschien wel drie of vier nieuwe leden bij." Een ander voordeel van het meespeelconcert is dat het veel publiek trekt. „Hoe meer mensen meedoen, hoe meer mensen komen luisteren. Dat is de truc", aldus De Vetten, die zoveel publiek verwacht dat het niet in de zaal past. Het concert wordt gegeven in de theaterzaal van het Tref punt en begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Ik had nogal zorgen over aard ig rijkskunde, want ik moest een 4,9 halen. Ja, dat lijkt makkelijk, maar dat viel dus heel erg tegen. Ik heb het nagekeken, en in het aller-al- lerslechtste geval kom ik net één tien de tekort. Maar ik hoor wel van alle kanten dat het examen erg moeilijk was. Na één uur waren er bij het LAKS al meer dan duizend klachten binnen gekomen. Je mag dus verwachten dat de normering soepel is. Ik mag geen onvoldoende halen voor aardrijkskunde, want ik heb al een on voldoende voor wiskunde. Ja, dat is wel zeker, maar dat wist ik van tevo ren. Aardrijkskunde en wiskunde zit ten allebei in mijn profieldeel, en daarin mag je maar één onvoldoende hebben, vandaar. Voor mijn laatste twee vakken, management organi satie en Engels mag ik nog een onvol doende halen. Dus ik ga bij allebei voor een voldoende. Vrijdagmiddag had ik na het examen meteen een soort examentraining voor management organisatie, tot een uur of acht 's avonds. Dan kun je een student allemaal vragen stellen. Zaterdag wordt uitrusten, want ik ben wel moe. Ik kon de hele week niet goed slapen. élk heb net met mijn wiskunde- lerares gebeld. Wat ik haar heb verteld? Dat het heel veel was, het examen. Niet zo heel moeilijk, maar wel heel veel. Iedereen ging ook pas helemaal op het eind weg. Ik heb het wel zo'n beetje af gekregen. Twee vragen niet afgekregen, dat valt wel mee. En vooral op het eind nogal wat fouten gemaakt. Heel stom. Gewoon door de haast ergens 5,87 ingevuld terwijl het 5,88 moest zijn. Ja, verkeerd afgerond. Je denkt: snel invullen, an ders krijg ik hier helemaal geen pun ten voor. Maar die krijg ik nu ook niet. Ik heb wiskunde nog wel nagekeken. Het is tussen de 6,3 en 7,0. Dat is dus ook een voldoende geworden. En donderdag had ik Engels. Ik dacht dat dat heel moeilijk zou worden, maar heel misschien heb ik straks nog wel een zeven op mijn eindlijst, dat ligt een beetje aan de normering. De nacht voor het eerste examen kon ik niet slapen en ik droom de laatste tijd wel hele rare dingen. Dat de con rector zei: kom op, we zetten alle tafel tjes buiten. Ik maakte alle vragen en ik dacht: ik heb een 10. Maar toen moest ik nog een samenvatting ma ken, en toen waaiden al mijn blaadjes weg en kreeg ik een 1 Willem van 't Klooster Leeftijd: 17 Opleiding: Gymnasi um School: Stedelijk Gymnasi um Slagings- kans: 90% Vervolgop leiding: telematica of econo- Wiskunde B is in the pocket. flft Dat viel zó mee. Dat je bij de eerste vraag denkt: zo makke lijk? Dat verwacht je niet. Ik stond slecht voor wiskunde, maar ik heb het op internet nagekeken en denk dat het toch een voldoende wordt. Engels was donderdag ook makkelijk. Mijn broertje heeft het voor me nage keken op internet. Zelf wilde ik dat niet doen, want dan word je boos op jezelf als je ziet wat voor stomme (din gen je fout hebt gedaan. Ik heb eerst wel getwijfeld of ik het na zou kijken, maar ik had hier een goed gevoel bij en heb het toen toch maar gedaan. Van de 26 multiple choise vragen had ik er 20 goed, en de open vragen had ik ook wel goed gedaan. Ik was net wel een beetje boos over een antwoord waar ik het absoluut niet mee eens was. Je had vier cd-re- censies en je moest aangeven welke cd de recensent zonder voorbehoud aan raadde. Ik vond dat hij er niet één zonder voorbehoud aanraadde. Dat was dus niet goed. Maar bij de cd die hij volgens het juiste antwoord aan raadde, maakte hij wel degelijk een voorbehoud. Hij zei iets van: als je dat en dat leuk vindt, dan moet je hier naar luisteren.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15