LEIDE Opknapbeurt voor Bos van Bosman De Stemming Bouw hotel aan Stille Mare vertraagd fiazend- H0' snel REGIO Boze bewoners Lange Mare slepen Leiden voor de rechter ,Maresingel-conflict, in laatste fase R1 Verbeteringsplan gaat 900.000 euro kosten 2f na Welzijn SLljds helpt LWO JDE STELLING De wijzigingen bij Kamerbeek, Crab Verhoeven en Crab Noomen mogen een naam hebben. zaterdag 25 mei 2002 Schelpenzoeker pulair op xatiedag dieren de chip ei - De Dierenbescherming Streek-Dierentehuis Lei- nz. evenshage roepen die- ritters op om hun honden >n te laten chippen. maart 2003 moeten alle n en katten in Nederland lip dragen. In 'De Week it Huisdier', van 25 mei met 1 juni, willen beide ties hier de aandacht op in. Met een injectie wordt ter grootte van een rijst- ngebracht. Het nummer chip kan met een barco- r worden gelezen. Door p wordt het dier, samen igevens van de eigenaar tireven bij een centrale mk. Op deze manier kun- rmiste dieren makkellijk oA i opgespoord. Bij het )LK Dierentehuis Leiden Ste- ige kost het chippen 23 :CC 'oor meer informatie of a praak: tel. 071-5790340. - 1 or de adressen van die- he ien die aan de chip-actie r imen op de website: ww- 3flvanhethuisdier.nl ÏK II- Het Juliana Welzijn Iheeft 6.675 euro toege- n de Stichting Leidse isorganisatie. De bijdra- bstemd voor het project [50 dat op 21 juni voor Jde keer van start gaat. IVO organiseert dan tot en I augustus elke dag een kit voor 50- plussers, uit- |end van excursies en mbezoeken tot work- Het Juliana Welzijn s een onafhankelijk jdat haar geld ontvangt uit Kandere de BankGiroLote- .otto en giften van parti- H en bedrijven. door Wim Koevoet leiden - Het Bos van Bosman na bij de Rijnsburgerweg, door de gemeente in januari 2000 terug gekocht van de universiteit, krijgt een opknapbeurt van ruim 900.000 euro. Het tachtig jaar oude landgoedbos kampt met een slechte waterhuishouding, een dito bodemgesteldheid en er is een achterstand in het beheer. Zonder ingrijpen zouden delen van het bos instorten. Er zou dan weliswaar een nieuw na tuurlijk evenwicht ontstaan maar de natuur haar gang laten gaan in groene gebieden in een stedelijke omgeving, is onwen selijk. Dit vanwege de veiligheid en het recreatieve gebruik door omwonenden. Het verbeteringsplan voor het Bos van Bosman, dat donderdag wordt besproken in de raads commissie financiën, automati sering, waterbeheer en veilig heidsbeleid, omvat onder meer de verbinding van de watergan gen. Waardevolle bomen blijven daarbij behouden. De schei- dingssloot, een oude eigen- domsgrens, wordt gedempt en met een circulatiesysteem ver betert de waterkwaliteit. Andere ingrepen zijn het aan brengen van 'een inlaat' zodat bij grote droogte water vanuit de boezem het Bos van Bosman in kan, verbeteringen van het pa denbeloop en nieuwe bruggen. De nieuwe bruggen kosten ruim 213.000 euro en vormen daar mee een van de duurste onder delen van het verbeteringsplan. De houtopstand wordt verdund. Dit gaat ten koste van onder meer zestien bomen. Vitale bo men krijgen zo meer ruimte om te groeien, maar omdat het bos ook de functie heeft van rustge bied 'voor flora en fauna' wordt de verdunning in fasen uitge voerd, uitgesmeerd over vier jaar. De aannemer die kan ga randeren dat hij 'zo min moge lijk verstoort' krijgt de klus. Het plan is opgesteld in samen werking met buurtbewoners en de inspraakprocedure is achter de rug. De voorzichtige aanpak bij de verdunning van de hout opstand is het resultaat van de inbreng van de omwonenden. Het verbeterplan ligt gevoelig door de faliekant mislukte ingre pen in het Plantsoen. „De leer effecten van het Plantsoen moe ten worden meegenomen in nieuwe projecten", aldus de op stellers van het plan. Het Bos van Bosman is dringend toe aan een opknapbeurt. Foto: Hielco Kuipers Gemeente krijgt meer 'artikel 19-procedures' dan zij kan verwerken leiden - De komst van een nieuw hotel aan de Leidse Lange Mare is vertraagd nu er een artikel 19-procedure op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening voor gevoerd moet worden. Opening in 2003, zoals eigenaar R. van den Berg wil, lijkt daarom niet haalbaar. Hoe snel de artikel 19-procedure gevoerd kan worden, is onduidelijk. Ondernemers en burgers hebben de laatste tijd meer ver zoeken voor een ruimtelijke procedure inge diend dan de ambtelijke afdeling kan ver werken. Eigenaar Van den Berg van het Antonius Za lencentrum kondigde begin vorig jaar dat hij een driesterrenhotel wil bouwen op het dak van een van zijn zalen. Een naam heeft hij al: Four Seasons. De nieuwbouw van 500 vierkante meter moest tegelijkertijd een ein de maken aan geluidsoverlast bij de buurt. Het dak waarop hij het hotel wil bouwen, is slecht geïsoleerd. In beginsel staat de gemeente positief ten opzichte van de komst van meer hotels. De gemiddelde bezettingsgraad is tachtig pro cent, tegen een gemiddelde van veertig pro cent landelijk. Dit betekent dat de bestaan de hotels vaak 'nee' moeten verkopen en dat potentiële klanten 'weglekken' naar Noordwijk. In beginsel steunt WD-wethou- der Schultz (economische zaken) Van den Berg dan ook. „Maar hij moet wel op ge bruikelijke wijze aan zijn vergunning ko men. Wij gaan hem niet voortrekken." Het nieuw-benoemde PvdA-raadslid Marije van den Berg heeft zich inmiddels in de kwestie vastgebeten. „Het is een ongelooflijk ingewikkeld dossier. De buurt is er tegen. De gemeente is tot nu toe voor, maar ik heb van wethouder Hillebrand begrepen dat hij de vergunning er niet doorheen wil jakke ren. In een gesprek dat ik met hem had, toonde hij zich voorzichtig." Zelf vindt Van den Berg dat het buurtcomité en Van den Berg tot een vergelijk moeten komen. „Noch de buurtbewoners, noch Van den Berg lijken van plan weg te gaan." Het verbaast Schultz niets dat voor de nieuwbouw van het hotel een artikel 19- procedure nodig is. „Leiden is dicht be bouwd en bouwen in het centrum is moei lijk. Je komt al heel snel aan de grenzen van een bestemmingsplan." Om artikel 19-pro- cedures te versnellen, biedt de gemeente ondernemers de mogelijkheid om aan de procedure mee te betalen. Van dat geld kan de gemeente externe deskundigen inhuren. cat van huis is, dansen de l WD-fractieleider Leen- 1 Lange kan daarvan mee- lals hij over een poosje te- rt van een vakantie in het ind. Hij verwacht nieuws I nieuwe burgemeester of ;t Lek, maar in plaats n krijgt hij te horen dat tiegenoot Rob de Rooij ndelijk heeft misdra- ;e liberaal bestond het :ns een debat te pleiten sluiting van Nieuwer- iee gaf hij het kraak- WD-blauw een naar- bruine gloed mee. Was lij soms gek geworden? ELI S dan helemaal niet dat "D[ Vluchtelingenstad is en nt geprocedeerde asielzoe- gfj| er toch nog worden opge- W! ij maakte de WD zo te NE Ie da Alexander Geertse- irr tweede man bij de libe- noest komen opdraven rig| t einde van de vergade- aarin de geachte afge- IH ;de De Rooij zijn weerzin- ide en onsmakelijke din- Ijfad geroepen over de ama's SHeenstaande minderjarige Hekers in de voormalige flat Nieuweroord aan de r. ïrgerweg. CL ig geschokte wethouder S6 der Pechtold van D66, jte! en top politiek correct, ilia 1 meer dan zijn voor- ;emeen heeft met Geert- ITI :on zich nog maar net 1(jp sen. Anders had hij De u oor straf het hele dag- )lïj m Anne Frank voorgele- aar hij wilde de zaak ook iet opblazen en hield het 1 maar kort. Hij noemde d lij s bijdrage 'onsmake- IS j had diens verhaal 'met i aangehoord'. iertsema, lekker thuis bij rd en de buis, kon weten kin ^00'j raad233! gie- ND i bocht uitvloog in het p iver Nieuweroord - waar, haakjes, de Inspectie org schrok van het gebrek aan veiligheid en de aanwijzin gen voor prostitutie, verkrach tingen en andersoortig geweld - is niet bekend. Geertsema is door 'iemand' gealarmeerd. Het moet haast wel zo zijn gegaan dat de ene Alexander de ander door een ambtenaar heeft laten bellen. Bravo voor deze inter ventie! Geertsema schoot terstond in zijn jas en spoedde zich naar het stadhuis, rende de trappen op, stoof de zaal in, greep naar de microfoon en dicteerde de no tulist dat De Rooij op persoon lijke titel had gesproken, en niet het standpunt van de WD had vertolkt. Vergeet al die verhalen over de trage, slome, nooit reagerende Leidse politiek. Als het moet, zijn ze razendsnel. Herinnering Cees Goekoop, de bewierookte oud-burgemeester, moet een vooruitziende blik hebben ge had toen hij bij zijn afscheidsca deau aan de Leidse bevolking een klein zerkje liet plaatsen. Een zwart marmeren plaat, waarop in vergulde letters wordt gemeld dat hier, in de berm van het Van der Werfpark, een moe- rascypres staat. Want een boom is in Leiden zijn leven niet zeker. En zo'n zerkje is dan een mooie, blijvende herinnering. Laat er geen misverstand over bestaan: de door Goekoop ge schonken boom staat er goed bij. De blaadjes zijn groen en krullen net zo vrolijk als de zin nen van de gever. Dat was een jaartje na zijn vertrek wel an ders. Toen deelde de cypres nog in de malaise van zijn medebo men in het park. Hij was half dood. Maar met een paar vita mine- en provitamine-injecties kwam hij er toch weer bovenop. En daarmee is Goekoops cypres een van de schaarse voorbeel den van een boom die beter is geworden van de bemoeienis sen van de gemeentelijke dienst milieu en beheer. Vaker leggen hele cohorten bomen het loodje als de gemeente is langs ge weest. Het Plantsoen, het Van der Werfpark en park Roomburg zijn daar schrijnende voorbeel den van. De dienst milieu en beheer schijnt maar niet te willen be grijpen, dat het ophogen van parken met zware kleisoorten bomen geen goed doet. Als bio logen hen daarop wijzen laten zij de gemeente net zo lang con tra-expertises doen tot de bo men echt niet meer te redden zijn. Nog even, en wij moeten ons qua groen tevreden stellen met opgeschoten gras, boter bloemen, madeliefjes, fluite- kruid en koolzaad. Wat ook mooi is, daar niet van, maar ver der dan kniehoogte reikt het zel den. In Bloemendaal wordt geëxperi menteerd met vlak onder de schors ingebrachte chips, die waarschuwen als de gezondheid van een boom erop achteruit gaat. Dat is misschien ook wel iets voor Leiden. Nog beter zou het zijn de gemeente niet meer in parken toe te laten. Dus als de door de gemeente raad zorgvuldig afgeserveerde oud-burgemeester Jan Postma, in een vlaag van vergevingsge zindheid, Leiden ook wil beden ken met een afscheidscadeau, dan moest hij het voorbeeld van Goekoop maar volgen. Een zwart marmeren zerkje voor een jonge treurwilg in Van der Werf park. Dat is tenminste een blij vende herinnering. Tekst: Wim Koevoet en Aad Rietveld Tekening: Maarten Wolterink door Eric-Jan Berendsen leiden - Bewoners van de Lan ge Mare en omgeving stappen naar de bestuursrechter in Den Haag om de gemeente te dwin gen op te treden tegen R. van den Berg, eigenaar van het An tonius Zalencentrum aan de Lange Mare. In zijn bedrijf heeft de ondernemer volgens omwonenden illegaal een woonhuis bij zijn zaak getrok ken, zonder vergunning airco's geplaatst en de voordeuren vervangen. Daarnaast is het Antonius een bron van geluids overlast door te harde muziek en is er ook regelmatig overlast voor de deur. Omdat Leiden niet optreedt, willen omwo nenden de gemeente nu via de rechter dwingen de regels te handhaven. Diverse gesprekken met verte genwoordigers van de afdelin gen Bouwen en Wonen en Juri dische Zaken hebben tot niets geleid. De bewoners zij het ge treuzel van de gemeente meer dan zat. „Het is pappen en nat houden", aldus één van hen. „Er is ons meegedeeld dat te gen de (deels geconstateerde) overtredingen in en bij het An tonius Zalencentrum niet wordt opgetreden, omdat het niet lukt deze zaken hoog ge noeg op de agenda van de af deling Handhaving te krijgen", zo schrijven de bewoners aan de gemeente. „Dat leidt ons tot de constatering dat de gemeen te geen enkele voortgang heeft geboekt in het afgelopen jaar, waarin de buurt met grote in spanning heeft geprobeerd on der de aandacht te brengen dat de huidige situatie onaan vaardbaar is. Daarbij moet worden bedacht dat de overlast veroorzaakt door de heer Van den Berg reeds enkele jaren be staat. Wij kunnen niet anders concluderen dan dat de ge meente niet van plan is wetten en regels te handhaven. Wij hebben dan ook weinig fiducie in het vervolgen van dit traject en zien af van verdere gesprek ken met u." De initiatiefnemers worden in hun actie gesteund door bewo ners van de Havenkade en om geving en de Mariënpoelstraat. Aan de Havenkade 14-15 wordt Van den Berg beschuldigd van illegale bouw- en horeca-activi- teiten en de opslag van brand bare en gevaarlijke stoffen op het binnenterrein. Aan de Ma riënpoelstraat zou hij achter een woonhuis illegaal een serre hebben aangebouwd. Ook daar wordt niet of nauwelijks ge handhaafd door de gemeente, aldus omwonenden. Als de gang naar de rechter voor de bewoners een succes blijkt, wordt de gemeente ook door de andere buurten ter verant woording geroepen. P. Prudhomme van Reine van de gemeente vindt het jammer dat de bewoners van verdere gesprekken afzien. „Ik ben ver rast want die gesprekken waren uitermate geschikt om die om wonenden te informeren en bij te praten wat wij aan het doen zijn. Niets meer en niets min der. De bewoners hebben een beeld dat wij niets doen. Zij willen de zaak 'even' aanpak ken maar zo eenvoudig is dat natuurlijk niet. Wij zijn er wel degelijk mee bezig maar de kwestie is uiterst gecompli ceerd met allerlei juridische en milieutechnische aspecten. Daarom neem ik toch weer contact op met de omwonen den van het zalencentrum om een afspraak voor een gesprek te maken. door Timoteus Waarsenburg leiden - Het conflict tussen om wonenden van Maresingel 63, 64, en 65 en huizenondememer Jan Verbaan is gisterochtend in een laatste fase beland. Voor de commissie beroep en bezwaar schriften van de gemeente Lei den deden de omwonenden een laatste poging om een aantal wijzigingen aan te brengen in de plannen van Verbaan. Eerder wees de rechter de wens van de omwonenden om de hele bouw stop te zetten af. In 1999 kondigde Verbaan aan om het winkelpand aan de Ma resingel te verbouwen. Op de begane grond zou winkelruimte komen, bovenop de winkel vier appartementen. Het regende vervolgens bezwaarschriften. Het enige echte succes dat de omwonenden sindsdien in hun kruistocht tegen Verbaan heb ben geboekt, is aanpassing van de kap. Stond in het eerste ont werp een puntig dak getekend, dat is inmiddels een kap met platte top geworden. Gistermiddag bepleitten de be langhebbenden voor de com missie hun overige bezwaren. De bezwaren van de omwonen den richten zich op een aantal punten: de constructie zou niet veilig zijn, de bouw wijkt af van de tekeningen, de trap naar de appartementen voldoet niet aan de geluidsnormen en de bouw zou in strijd zijn met het be stemmingsplan. „De officiële bestemming voor die panden is 'eengezinswonin gen'. Geen winkelruimte dus", zegt een van de insprekers. „Een leek kan zien dat wat gebouwd wordt, niet lijkt op wat er op de tekeningen staat", zegt een an der. „En de muren vertonen nu al scheuren. De berekeningen gaan uit van eensteensmuren terwijl die halfsteens zijn." De leden van de commissie luis teren, vragen, bemiddelen en kijken. Naar de vele tekeningen, foto's en schetsen die door zo wel de klagers als de architect van het ontwerp worden inge bracht. „We gaan de zaak bestu deren en zullen uiteindelijk een advies geven aan het college van burgemeesters en wethouders", besluit de voorzitter van de commissie na ander half uur. Profetisch:Maar daar zal in dit geval wel de nodige tijd over heen gaan." (advertenties) BROMMOBILE NOVA HUISMAN BV W. de Zwijgerlaan 417 LEIDEN 071-5232300 (advertentie) Het is wel lekker rustig nu Nederland niet aan het WK meedoet. Geel uw mening www.leidschdagblad.nl \l- l.ti!•-) 11kdienstverlen verzekeringen, hypotheken en makelaardij o.g. kunnen we u nog meer bieden. Yoc r informatie bel 080O-beline» op www.nieeus.C' ■.verzekeringen. hypotheken. makelaardij o.g. ÏVÏEE^JS

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13