LEIDE Weer uitstel fusie VWs Oud brandspuithuisje wordt kantoorruimte REGIO R1 Onrust om groene lichten Oranjeboomstraat ccinatiecampagne tegen meningokokken ook op zaterdag Universiteit wil 'harde' bètastudies behouden Arrestatie verdachten van overval Breestraat Uitgekeken op uw collega's MOOI, www.autoheemskerk.com vrijdag 24 MEI 2002 leid in irenkrant /leiden - De provincie land heeft haar jeugd- papier gezet - in de Ie jongeren zelf. De editie is een krant lerlei berichten (al dan Uustraties) staan over [zorgbeleid in Zuid- Jongeren nemen de intvangst; ze zullen lerste reactie geven op e. De provincie vindt grijk dat jongeren rokken raken bij zaken elf nadrukkelijk raken, tmoet daarbij helpen, land stelt voor zulke ook extra geld be- e geleerden KNAW De Koninklijke Neder- ademie van Weten- (KNAW) heeft drie :idse geleerden in den opgenomen. Het Meulman (toegepas- eorie), C. Beenhakker van de vaste stof) en C. iwendige geneeskun- ezelschap, dat twee eden telt, is werk- alle terreinen van we- pelijk onderzoek. De zen jaarlijks nieuwe le de hand van aanbeve- tde Nederlandse we- pelijke gemeenschap, en kwamen vrij nadat leden de pensioenge- leeftijd hadden be- 'Gemeenten komen niet over de brug' door Wim Koevoet leiden - Bij de VW's van Leiden, Katwijk, Noordwijk, Noordwijker- hout en Lisse stelt het personeel aan de telefoon zich al sinds be gin dit jaar voor met VW Hol land Rijnland. Toch is de fusie nog niet rond. De zes betrokken gemeenten doen volgens het be stuur en de directie van de nieuw gevormde organisatie schimmig over de subsidierelatie. Zo lang daarover onduidelijk bestaat, worden er geen handtekeningen gezet onder contracten, zegt al gemeen directeur Tjeerd Scheffer. Het uitstel van de juridische af ronding van de fusie is vooral een reactie op het uitblijven van een bijdrage van de gemeenten aan de fusiekosten, zo'n drie tot vier ton in Nederlandse guldens. Een fusie kost geld, legt Scheffer uit. „De notaris moet worden betaald en op het gebied van automatisering zijn ook kosten gemaakt." VW Holland Rijnland heeft zo'n 45 mensen in dienst. Voor de continuïteit van de instelling is duidelijkheid over de subsidies 'onontbeerlijk', aldus de direc teur. „Vorig jaar was toch al niet succesvol voor de reiswereld." De fusie van de VWs had al op 1 januari 2001 zijn beslag moe ten hebben maar Scheffer kreeg, net als zijn collega's elders in het land, uitstel. De ANW, de overkoepelende belangenorga nisatie had zich verkeken op de vele complicaties bij de samen smelting van de VWs. Als nieuwe deadline geldt 1 ja nuari 2003. Tot die tijd moet VW Holland Rijnland het met een 'voorlopige erkenning^ doen. In het ongunstigste geval wordt die niet omgezet in een definitieve en verliest VW Hol land Rijnland zijn VW-em- bleem. „Dan verliezen we onze VW-diensten", zegt Scheffer. „Dat betekent geen VW-bon- nen, geen logiesbemiddeling door het hele land, behalve voor de hotels waarmee we afspraken hebben lopen. Er blijft dan een souvenirwinkel over. Alle zes de VWs blijven dan lokaal wer ken." Scheffer gaat ervan uit dat het zo ver niet zal komen. „We kun nen niet meer terug. Dat is geen optie. We nemen de telefoon al maanden op met 'goedemor gen, u spreekt met VW Holland Rijnland'. Ik ga er dan ook van uit dat alles goed komt, maar ik ben teleurgesteld dat we kenne lijk nog niet het vertrouwen hebben van de gemeenten. Ik had meer krediet verwacht. We hebben veel werk verricht Ons gewone werk met daarbovenop alles wat een fusie aan extra werk oplevert. De werkdruk is hier hoog. De gemeenten draai en het om. Die willen pas over nieuwe subsidieovereenkom sten praten nadat wij hebben aangetoond dat er door de fusie meerwaarde is en houden zich nu nog aan de oude contrac ten." Omwonenden hebben posters geplakt om fietsers te waarschuwen voor de nieuwe verkeerssituatie rond de kruising Levendaal/Oranjeboom straat. Foto: Hielco Kuipers door Timoteus Waarsenburg leiden - De nieuwe verkeerssituatie voor fietsers rond het kruispunt Levendaal/ Oranjeboomstraat/ Sint Jorissteeg, heeft tot grote onrust geleid bij buurtbewoners. Sinds enige weken springen alle verkeerslichten voor fietsers gelijktijdig op groen. Als gevolg daarvan rijden de fietsers elkaar letterlijk in de wielen. „Vooral de eerste weken werd er door fiet sers behoorlijk gevloekt en getierd omdat ie dereen van de andere fietsers dacht dat ze door rood licht waren gereden. Inmiddels zijn de meeste mensen die hier met enige regelmaat oversteken er wel een beetje aan gewend. Maar het blijft een zotte situatie", zegt J. van Reijn, die vanaf zijn werkplek da gelijks uitkijkt op het kruispunt. Een veront ruste buurtbewoner heeft inmiddels elk stoplicht voorzien van briefjes waarop ge waarschuwd wordt dat alle lichten gelijktij dig op groen springen. „Ik weet niet of deze situatie nu bewust gecreëerd is, of niet Maar het zou toch wel handig geweest zijn als de gemeente zelf in elk geval bordjes had opgehangen", zegt Van Reijn. Volgens de gemeente is de vreemde situatie bewust zo gemaakt. „Voorheen sprongen de lichten voor fietsers gelijk met de lichten voor auto's op groen. Dat levert uiteindelijk veel gevaarlijker situaties op. Omdat recht- doorgaande fietsers in die situatie geschept kunnen worden door afslaande auto's. Dat gebeurt nu niet meer. Fietsers kunnen nu inderdaad wel op elkaar botsen, maar als ie dereen een beetje gewend is, zal ook dat wel meevallen. En uiteindelijk kun je toch beter een botsing met een fietser hebben dan met een auto," meldt een woordvoerster. De gemeente heeft de huidige verkeerssitu atie gemaakt naar voorbeelden uit Enschede en Haarlem. „Daar zijn goede resultaten be haald met dit systeem. Maar het zou nog beter zijn geweest als we het verkeer direct met borden hadden gewaarschuwd voor de nieuwe situatie. Die zijn inmiddels in de maak en zullen zo spoedig mogelijk worden geplaatst En we onderzoeken ook nog of er aparte fietsbanen voor afslaand verkeer moeten bijkomen." leiden - Ruim een jaar na de overval op het postkantoor aan de Breestraat, heeft de politie twee verdachten aan gehouden. Het gaat om een 53-jarige Leidenaar en een 35-jarige man uit Delft. Op dit moment onderzoekt het openbaar ministerie hun aandeel in de geruchtma kende zaak. Op maandagochtend 2 april vorig jaar overvielen twee mannen even voor acht uur 's ochtends het postkantoor aan de Breestraat. Op dat moment waren drie mede werkers en een schoon maakster in het postkantoor aanwezig. Zij bedreigden het personeel met een vuur wapen en gingen er met een onbekend geldbedrag en groot aantal betaalkaarten lopend vandoor in de rich ting van het Kort Rapen- burg. De politie, die ondanks een snelle en grootscheepse speuractie de daders niet meer kon achterhalen, sloot toen niet uit dat het duo zich al op zaterdagmiddag had laten insluiten. Direct na de overval for meerde de politie een speci aal rechercheteam om de zaak te onderzoeken maar aanvankelijk zonder veel re sultaat. Ook aandacht in het tv-programma Opsporing Verzocht leverde toen niet de gewenste gouden tip op. De politie wil in het belang van het onderzoek niet zeg gen hoe ze de twee mannen uiteindelijk op het spoor is gekomen. eren uit Valkenburg, Zoeterwoude, Warmond en Ter Aar moeten naar een andere gemeente Kio - De GGD Zuid-Holland Noord gaat de meningokokken-vaccinatiecampagne aterdagen kinderen inenten, 's Zaterdags ssen 9.00 en 17.00 uur ingeënt. Op werk- jgint het vaccineren om half twee 's mid- ;aat het door tot acht uur in de avond. Zuid-Holland Noord heeft 22 dagen no de 55.000 kinderen in te enten die in de van veertien maanden tot en met vijf jaar si tot en met achttien jaar zitten. Dat ar de zomer klaar zijn. De rest van de on- 17.000 kinderen die ingeënt moeten wor- ;t na de zomervakantie een prik. Kinde gemeenten moeten voor een prik naar ere gemeente reizen. Tot gisterochtend GGD ervan uit dat kinderen uit vijf ge- voor vaccinatie hun eigen gemeente rerlaten. Maar in de loop van de dag werd dat kinderen uit Jacobswoude op 22 juni in het gemeentehuis in Rijnsaterwoude him prik kunnen halen. Alleen kinderen uit Val- 19 juni Hillegom kenburg, Zoeterwoude, Warmond en Ter Aar 21 juni Noordwijkerhout moeten naar een andere gemeente. Na de zomer 22 juni Alkemade wil de GGD in alle plaatsen vaccineren 22 juni Jacobswoude De GGD Zuid-Holland Noord heeft alle perso- 26 juni Nieuwkoop neelsleden opgeroepen mee te helpen met de vac- 28 en 29 juni Katwijk/Valkenburg cinatiecampagne, de grootste operatie uit de ge- 1 juli Leiderdorp schiedenis van de GGD. Ook de thuiszorg is bena- 2 juli Voorschoten derd voor het leveren van personeel. Of de GGD 2,3,4 juli Leiden voldoende mensen op de been kan brengen, is 3 juli Noordwijk nog onduidelijk. „De personele bezetting zit mo- 4 juli Zoeterwoude menteel in een inventarisatiefase en is nog niet 4 juli Oegstgeest/Warmond rond", aldus de GGD. Desondanks heeft project- 5 juli Rijnwoude leider A. Dalhuijsen alle vertrouwen in een sue- 5,6, 8 juli Alphen aan den Rijn cesvolle campagne. Hieronder volgen de locaties 6 juli Liemeer waar wordt geprikt en de data waarop kinderen 6 juli Ter Aar van veertien maanden tot en met vijf jaar en vijf- 8 juli Lisse tien tot en met achttien jaar in Zuid-Holland 9 juli Rijnsburg Noord een prik tegen meningokokken C krijgen. 9 juli Sassenheim Deze lijst heeft de GGD gisteren bekend gemaakt. 10 juli Voorhout Jeugdhuis KI. Veenenburg De Schelft De Tweesprong Gemeentehuis Sportzaal De Steupel Sporthal Cleijn Duijn Sporthal Bloemerd Cultureel Centrum 3 Octoberhal Kantine sporthal Northgo 3 Octoberhal Gymzaal Gemeentehuis Rijnstreekhal Zalencentrum De Ringkant Rijnstreekhal Tennishal De Lis De Voorhof Sporthal Wasbeek Hoogh Teylingen Mgr. Van Leeuwenlaan Maandagse Wetering L. van Leidenlaan in R'arendsveen Rijnsaterwoude Maarten Freeke Wije Stadhoudersdreef, Katwijk Bloemerd Pr. Marijkelaan Smaragdlaan Johanna van Hoomstraat Smaragdlaan in Leiden Jan Wolkerslaan Hazerswoude- Rijndijk Dillenburg in Alphen aan den Rijn Hazeweg in Nieuwveen Dillenburg in Alphen aan den Rijn Sportlaan Vliet NZ Van Alkemadelaan Pieter van Slingelandstraat ivatie moet over een of twee klaar zijn maar ïkt is nog maar de vraag, inga is sinds een jaar ei- van het 'brandspuithuis- Ie hoek van de Kruis- n de Narmstraat. Daar- hij ongeveer 10 jaar met leente in de slag geweest pandje te kopen. Het is oeling dat hij na de gron- iknapbeurt met zijn ei- ancieel adviesbureau in )d gaat beginnen. Daar- ij gt het markante ge- eweer een geheel nieu- temming. isje met bakstenen tuit- gevel met rollaag dateert uit het derde kwart van de negentiende eeuw. De kem van het pand da teert zelfs uit het derde kwart van de zeventiende eeuw. De grond aan de Kruisstraat 28 werd in 1611 speciaal uitgege ven voor een bonhuys voor brantgereetschap. Bon was toen een ander woord voor wijk. In die tijd waren dat voornamelijk emmers en ladders want de spuiten kwamen pas later, in 1655. In 1668 bestelde Leiden zes brandspuiten raison van 350 gulden per stuk. Eén van die spuiten kwam aan de Kruis straat te staan. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Het brandspuithuisje aan de Kruisstraat en de hoek van de Narmstraat was al in de zeventiende e opslag voor blusgereedschap. Foto: Eric Taal Het duurde tot 1935 voordat er in Leiden een 'echte' brand weerkazerne met dienstwonin gen kwam. Op de Langebrug vloog namelijk in de zomer van 1933 de Sl Petruskerk in brand. In de volksmond was dit Gods huis beter bekend als de Metui- tekerk (Metuite Deum betekent Vreest God). De kerk werd on herstelbaar vernield en op de zelfde plek kwam de brand weerkazerne. In 1934 was de vrijwillige brandweer inmiddels omgevormd tot politiebrand- weer. In 1943 werd de brand weer een zelfstandige dienst De kazerne aan de Langebrug is inmiddels verlaten. Het terrein wacht waarschijnlijk woning bouw. De brandweer heeft het centrum verlaten richting Gooi meerlaan en Rooseveltstraat Het brandspuithuis aan de Kruisstraat is nog een van de weinig herinneringen aan de brandweer in het centrum van de stad. Huurverhoging? Paniek bij een aantal huurders van De Sleutels. De woningcor poratie zou de jaarlijkse huur verhoging per 1 juli aangrijpen om de huren 'illegaal' te verho gen, zo luidt de klacht Het zou weliswaar maar om een paar eurocenten gaan, maar toch. Met ruim 4000 verhuureenhe- den loopt dat bedrag voor De Sleutels toch aardig op. „Niets vanwaar", zo reageert een woordvoerder van de wo ningverhuurder. „De wettelijke huurverhoging over ons hele bestand bedraagt dit jaar ge middeld 3,1 procent Dat is doorgerekend tot op de cent in overleg met de belangenvereni ging van de huurders. Daar naast zijn er echter service-ach- tige componenten zoals por tiekverlichting en glasbreuk. Normaal verzekeren huurders zichzelf tegen glasbreuk, maar bij ons kan dat voor een con currerende prijs. Die prijs is echter met 6 tot 7 eurocent ver hoogd omdat de kosten van de glaszetter zijn gestegen. Een normale prijsverhoging die door een aantal huurders waar schijnlijk ten onrechte voor een extra huurverhoging wordt aan- door Wilfred Simons vervolg van voorpagina leiden - De nieuwe onderwijs structuur die de VSNU bepleit, hoeft er niet toe te leiden dat het onderzoek en het onderwijs in de traditionele bètavakken ver loren gaat. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport dat is op gesteld onder leiding van rector magificus T. Sminia van de Uni versiteit van Amsterdam. Gespe cialiseerde vakken worden 'op genomen' in de brede opleidin gen. Studenten die toch liever de diepte ingaan, blijven die mogelijkheid houden. Sminia bepleit de omvorming van de vakken in de bètafacul teiten tot drie 'profielen'. In de driejarige bachelorsfase kunnen bètastudenten dan kiezen uit 'levenswetenschappen en tech nologie', 'natuurwetenschappen en technologie' en 'technische informatica'. Aan het bachelors- diploma moet een tweede graads onderwijsbevoegdheid worden verbonden, om iets te doen aan het lerarentekort Bin nen die drie brede opleidingen kunnen studenten zelf hun weg vinden. Zij kunnen zich desge wenst breed ontwikkelen, maar zij mogen zich ook specialise ren. Volgens woordvoerder Snoek van de VSNU is het noodzakelijk dat de vakstudies worden opge nomen in brede profielen. „Ie der apart kunnen die studies niet overleven. De afgelopen ja ren is het aantal belangstellen den voor die studies gedaald en het aantal uitvallers blijft hoog. Door ze deel te laten uitmaken van brede profielen blijven zij behouden." Volgens woordvoerder W. van Amerongen handelt de Univer siteit Leiden al volgens de voor stellen van de VSNU. 'Life Sci ence and Technology' is er een voorbeeld van, evenals de nieu we opleiding 'Sustainable Mole cular Science and Technology', waarin meerdere disciplines zijn verenigd. Toch hamert Van Amerongen ook op het belang van de traditionele 'harde' bèta wetenschappen, waar studenten langs disciplinaire lijnen worden opgeleid. „Wiskunde, sterren- kimde en natuurkunde blijven als vakken in Leiden allemaal bestaan." De VSNU werkt ook aan 'brede profielen' voor de talenopleidin gen. Een rapport hierover van oud-rector magnificus T. van Eist van de Katholieke Universi teit Nijmegen is echter nog niet binnen de VSNU besproken. Ook hier geldt echter dat de tra ditionele talenstudies vervangen moeten worden brede 'taal- en cultuuropleidingen'. Volgens Van Amerongen biedt het rap port voor Leiden weinig nieuws: die omslag van pure taalstudie naar een brede opleiding waarin ook de cultuur, de actualiteit en de literatuur van een land of een cultuur centraal staat, is allang gemaakt" (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in LIEFTINK SCHUIFPUIEN Met een schuifpui van Ueftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met begla zing naar keuze en voorzien van KOMO-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Showroom' Prorluktieweg 15-17 24U4 Cl Aipnen wo Hijn Tel. 0172 46 96 70 www.heftink.nl Openingstijden showroom maandag t/m vrijdag van 9 30 lot 16 30 uur zaterdag van 10.00 tot 16 30 uur Eric-Jan Berendsen OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTQsMBEMrSttE R K L. (071- 5310811 R. (071J-3312866

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9