Koper voor ongebruikte terminal ECONOMIE Raadsels rond snelle neergang van KPNQwest Historische kans op einde conflict bij NS Bestuur bond valt over aanhoudende malaise FNV wil richtlijn voor uiterlijk van werknemers De Vlieger wil gebied ontwikkelen Waarschuw Rover voor declaratie.m De paraplu Bankje van oud geld Windows open voor concurrent new york - Microsoft stelt zijn besturingssysteem Windows XP open voor het installeren van software die niet van het con cern zelf afkomstig is. Volgens de zakenkrant Wall Street Jour nal maakt Microsoft het nog deze zomer mogelijk dat com puterbouwers en gebruikers niet-Microsoft producten kun nen installeren voor zoekpro gramma's op internet, het ver sturen van e-mail en het online spelen van digitale muziek. Nieuwe fabriek Philips in Korea Amsterdam - Philips heeft van daag samen met zijn Koreaanse partner LG Electronics, een nieuwe fabriek voor LCD- schermen geopend in het Zuid- Koreaanse Kumi. Met deze fa briek erbij wordt de combinatie Philips-LG de grootste produ cent van grote platte beeld schermen in de wereld. Scooter inzetten bij aanpak files Amsterdam - De bromscooter als oplossing voor het filepro bleem. Dat is de boodschap van een campagne van de stichting Bromfiets, een samenwerkings verband van de RAI Vereniging, Bovag en de branchevereniging van rijwielhandelaren NCBRM. Begin juni begint de stichting een proef bij grote bedrijven om het nut van een scooter bo ven dat van een auto aan te prijzen. Actiedreiging bij brouwer Crolsch enschede - Er dreigen acties bij bierbrouwer Grolsch. FNV Bondgenoten heeft dat gisteren aangekondigd nadat het eind bod van de brouwer voor een nieuwe CAO door de leden is afgewezen. Grolsch heeft zeven procent meer loon geboden over een periode van 26 maan den. De vakbonden eisen de zelfde salarisverhoging in 24 maanden. De eerste acties wor den eind volgende week ver wacht. NS schermen pinautomaten af utrecht - De Nederlandse Spoorwegen gaan op veel grote stations de pinautomaten met schotten beveiligen tegen de 'tientjestruc'. De afgelopen tijd werden tientallen mensen slachtoffer van een wisseltruc. Rovers, keken tijdens het pin nen mee en gooiden een bank biljet op de vloer om de betrok kene af te leiden. Wanneer het slachtoffer bukte, verwisselden de criminelen de pinpas. Met de afgekeken pincode werden vervolgens bankrekeningen leeggehaald. Heineken trekt reclames terug den haag - De Reclame Code Commissie heeft de banvloek uitgesproken over twee recla mes van bierbrouwer Heine ken. Dat gebeurde naar aanlei ding van een klacht van de Stichting Alcoholpreventie (Stap), die vond dat de ge wraakte reclames ten onrechte suggereerden dat het drinken van bier probleemloos kan sa mengaan met skiën. Een van de posters toont een skileraar met een glas bier in de hand in het gezelschap van vrouwelijke leerlingen. Heineken doelde met de reclames op het drinken van bier na het skiën. De bou wer respecteert het oordeel van de commissie en zal de recla mes niet meer voeren. amsterdam/anp - Niet aange nomen worden als je een hoofd doekje draagt, verplicht pier cings afplakken met pleisters, en een stropdas moeten dragen in de rechtszaal. En een man die weigert zijn oorbellen uit te doen, loopt het risico ontslagen te worden. Werknemersorganisatie FNV krijgt steeds meer signalen over werknemers die op de werkvloer problemen hebben met hun voorkomen. Er bestaat weinig helderheid over regels en voor schriften en ook rechterlijke uit spraken bieden nauwelijks hou vast. De vakvereniging wil daar om zelf richtlijnen gaan opstel len waar zowel werknemers als werkgevers iets aan hebben. Kleding, haardracht en andere gekozen uiterlijkheden zijn vol gens de FNV vormen van me ningsuiting. Een werkgever kan niet zonder zwaarwegende re denen inbreuk maken op de vrijheid van meningsuiting vindt de bond. Via een speciale meldlijn en een website wil de FNV eind juni ervaringen van werknemers inventariseren. Aan de hand daarvan zal zij een checklist opstellen. vrijdag 24 mei 2002 den haag/GPD - Het einde lijkt nabij voor kabelbedrijf KPNQwest. Gister middag vroeg het bedrijf uitstel van be taling aan nadat eerder op de dag de volledige raad van commissarissen van het noodlijdende bedrijf opstapte. De Haarlemse rechtbank heeft het uitstel voorlopig verleend. De commissarissen stapten op omdat ze 'het gevoel had den geen nuttige rol meer te kunnen vervullen', aldus een woordvoerder van KPNQwest. De handel in het aandeel KPNQwest werd gisteren opgeschort in afwachting van meer duidelijkheid over het bedrijf. Die kwam rond vier uur in de vorm van een zeer summiere verklaring. Daarin maakte het bedrijf bekend uitstel van betaling aan te vragen en dat het nog steeds praat met investeerders en ban ken over verdere financiering. KPN Qwest heeft 1,8 miljard euro aan schul den. Het feit dat de commissarissen geen rol meer voor zich zagen weggelegd, hangt samen met de positie van de banken. Die maken in feite de dienst uit omdat ze onderdelen van KPNQwest als on derpand voor lenüigen in handen heb ben. Doordat de banken de geldkraan hebben dichtgedraaid, verkeert KPN Qwest in acute financiële problemen. Het kan de enorme rentelasten over de schuld niet meer betalen. KPNQwest lijkt als een kaartenhuis in een te storten, maar hoe het in zo'n korte tijd zover heeft kunnen komen, is onduidelijk. Nog niet eens zo lang gele den werd KPNQwest alom gezien als 'de witte raaf van de telecomsector'. Terwijl allerlei andere telecombedrijven vorig jaar zware klappen kregen, bleef KPNQwest relatief goed overeind om dat het bedrijf een gezonde kern zou hebben. Het had immers voor miljar den meer dan 20.000 kilometer aan glasvezelkabels in de grond gelegd en haalde vorig jaar, amper twee jaar na de oprichting, al een omzet van 810 miljoen euro. Maar bij de presentatie van de voorlopige cijfers over 2001 in februari dit jaar bleek dat het bedrijf vijftien procent van de omzet haalde uit omstreden ruilhandel. Branchege noot Global Crossing kwam ernstig in de problemen toen bleek dat dat bedrijf de balans via het ruilen van netwerkca paciteit de omzet flink had opgevoerd. Volgens telecom-analisten hangt er ook rond KPNQwest een luchtje. Daarop wijst onder andere het uitstel van de presentatie van de definitieve jaarcij fers. Die stond aanvankelijk voor eind april gepland, maar is tot op heden achterwege gebleven. Wel gaf het be drijf eind april een winstwaarschuwing af die tot een flinke daling van de beurskoers zorgde. Half mei volgde een nieuwe dreun. Toen maakte het bedrijf ineens bekend dat het zonder steun van aandeelhou ders of externe financiers of zonder een overname in acute financiële proble men dreigde te komen. Amper twee maanden eerder heette het nog dat het bedrijf 'volledig gefinancierd' was. „Het is verschrikkelijk moeilijk om er achter te komen wat er echt aan de hand is", zegt telecom-analist Bert Siebrand van SNS Securities. „KPNQwest geeft bijna geen informatie". Hij wijst er fijntjes op dat de huisac countant van KPNQwest de in verband met het Enron-schandaal in opspraak geraakte firma Arthur Anderson is. „Wellicht weigeren die nu, omdat ze zelf onder vuur liggen, nog boekhoud kundige praktijken goed te keuren die ze eerder wel door de vingers wilden zien", aldus Siebrand. amsterdam/gpd - Zakenman E. de Vlieger wil de nieuwe, maar nog ongebruikte Amsterdamse containerterminal Ceres Paragon kopen. De Vlieger wil op het ter rein aan de Amerikahaven zijn kranenbouwbedrijf Figee, zijn scheepswerf Shipdock en een kleine inland-containerterminal vestigen. In het voor uitbreiding van Ceres Paragon gereserveerde gebied wil De Vlieger bedrijfster reinen ontwikkelen. De Vlieger zegt volgende week zijn plan voor te leggen aan de Amsterdamse wethouder M. van der Horst (haven), die juist gisteren heeft laten weten de deurwaarder af te sturen op Ce- res-eigenaar C. Kritikos. De Amerikaanse stuwadoor weigert huur te betalen voor de termi nal, waarin de gemeente Am sterdam 128 miljoen euro heeft geinvesteerd. De terminal is al geruime tijd klaar, maar Kritikos heeft nog steeds geen klanten kunnen werven. Wethouder Van der Horst laat weten verrast te zijn door het plan van De Vlieger, maar be treurt het tegelijkertijd dat hij het plan niet van de vastgoedmag naat zelf heeft vernomen. Van der Horst ontkent overigens dat hij volgende week met De Vlieger een afspraak heeft. De directie van de Ceres Paragon-terminal wil niet reageren op het uitgelek te plan. Een woordvoerder van De Vlie gers bedrijf IMCA laat weten dat de zakenman met zijn plan Am sterdam de helpende hand wil toesteken. Hij spreekt over 'een krachtige oplossing voor een po litiek probleem'. „Dit is voor alle betrokkenen een prima uitweg," zegt de woordvoerder. „Met de verhuizing van Shipdock, dat nu nog is gevestigd aan de noordoe ver van het IJ juist binnen de Amsterdamse ringweg, krijgt de stad er een mooie plaats voor woningbouw bij. De IMCA-be- De containerterminal in de Amerikahaven die Amsterdam 128 miljoen euro kostte, staat er werkeloos bij. Foto: ANP/Phil Horvat drijven Figee en Shipdock heb ben dringend extra ruimte no dig. Voor hen is containertermi nal in het westelijk havengebied ideaal." De Vlieger denkt de tien enorme', in China gebouwde ka dekranen van Ceres Paragon snel te kunnen verkopen voor een prijs van zestig tot zeventig procent van de nieuwwaarde. Volgens De Vlieger wordt het met de Ceres Paragon-terminal 'helemaal niets'. „Er is geen klant en er komt geen klant," zegt zijn woordvoerder. Ceres-eigenaar Kritikos heeft nog niet op het plan van De Vlieger gereageerd. Wel heeft hij laten weten niet van plan te zijn Amsterdam op korte termijn pacht voor de terminal te gaan betalen. Volgens de Amerikaan zijn er 'twee of drie items' waar over onenigheid bestaat met het Amsterdamse Havenbedrijf. Voordat die problemen zijn op gelost, gaat er geen cent van Kri tikos naar Amsterdam. amersfoort/anp - Reizigf eniging Rover maakt ziel gen over de internetpagii clareer.nu. Op deze nieu temetpagina kunnen trei gers hun geld terugvrag üeinvertragingen van dl derlandse Spoorwegen. I is niet in handen van NS, onderdeel van een conn eel bedrijf. Dat bedrijf vraagt volgens 0,50 euro vanaf de tweedi verde dienst, maar wie j aan het NS-loket een d tieformulier inlevert, geen vergoeding. „Je ziet een oogopslag dat er ge! is gemoeid", aldus een voerder van Rover. „Ookk persbericht staat er niel kosten." Wie gewoon a NS-loket een declaratie! lier inlevert, betaalt gee goeding. Volgens de Rover-wooi der probeert het bedrijf de site 'via een dubieiu weg een slaatje te slaan' declaraties. Volgens hem dienst niet geldig, omdat leen geld teruggeeft aai vragen die zijn onderteki voorzien van een bijge kaartje. „En dat gaat ei niet via het internet." De NS werkt niet mee 11 clareer.nu, aldus een woordvoerder. Hij wijst dat de Spoorwegen zelf temetdienst ontwikkelen, op vaste klanten (een dei hun geld kunnen terugi bij vertraging. Declareer.nu noemt de van de reizigersverenigii kwalijke zaak. „Tot vorigi hebben wij hierover conti had met Rover", aldus tiefriemer Helmer Zandb „Zij wisten dat we er gel zouden vragen." Zandl beweert er niet aan te 1 nen. „We maken kostei kan niet zo zijn dat wij et schieten", aldus Zandb die naar eigen zeggen ve len in de rij heeft moetei bij een NS-loket voor e< claratieformulier. De opzetters van de siti ben ook willen aantom het helemaal niet zo moi om de declaraties online ten verlopen. „De Neder Spoorwegen laten het betreft aftveten." BEURS IN ZICHT haarlem - Een wel heel bijzondere bank staat sinds kort in de ontvangsthal van De Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé, van oudsher producent van bankbil jetten. De bank is gemaakt van tachtig miljoen ver snipperde oude bankbiljetten en symboliseert het afscheid van de gulden. Er bestaan maar drie exem plaren. De andere twee staan bij De Nederlandsche Bank en bij Kusters Engineering. Dit bedrijf is ont wikkelaar en producent van bankbiljettenversnip- peraars. De biljetten worden machinaal versnipperd om er als geperste rollen uit te komen. Deze gaan dan naar de vuilverbranding of worden door de in dustrie als grondstof gebruikt voor onder meer vloeren in gymzalen. Foto: Joh. Enschedé den haag/gpd - Van mismana gement is volgens hem geen sprake, maar dat er ontwerp fouten zijn gemaakt bij de crea tie van FNV Bondgenoten kan voorzitter Hans de Vries niet ontkennen. Gisteren kondigde het bestuur van de grootste vakbond van Nederland aan dat het voortijdig opstapt. De financiële malaise houdt aan en het huidige bestuur kan de mo tivatie niet meer opbrengen om nog een keer de broekriem aan te halen. Vanaf het allereerste begin kampt FNV Bondgenoten, ont staan uit een fusie van vier klei nere bonden, met een schul denlast. De Vries: „Bij de op richting van FNV Bondgenoten in 1998 werd uitgegaan van een tekort van 16 miljoen gulden. Dat bleek 35 miljoen gulden te zijn. De pensioenregeling was te ruim. Het beste van het bes te. Die moeten we nu afslan ken." Bovendien werd de ledenservi ce nogal kostbaar, en ging Bondgenoten de fout in met een aantal beleggingen. „In een samenleving waarin steeds meer en sneller mensen naar de rechter stappen, hebben ook meer mensen rechtsbijstand nodig, en die bieden wij. Dat we hebben belegd is logisch, want dat levert altijd meer op dan je geld op een bankrekening zet ten. Maar de afgelopen twee ja ren waren mager voor beleg gingsfondsen. Wanneer je ervan uitgaat dat je winst maakt en je krijgt een tegenvaller, dan zit je in de problemen. Zeker als de contributie achter is gebleven." De voorzitter wil het woord 'verkeken' niet in de mond ne men. „We hebben flink bezui nigd en vrij snel gereorgani seerd. Ongeveer 180 arbeids plaatsen zijn geschrapt." Toch blijft ook nu nog het perso neelsbudget nog te hoog. „Om dat tegen te gaan, moeten we terug in de formatie." Het huidige bestuur van FNV Bondgenoten blijft zitten tot het nieuwe bestuur gekozen is en dat is op zijn vroegst in novem ber. Woordvoerster Van Dijk van de bond spreekt over een zorgelijke situatie. „FNV Bond genoten is niet failliet, maar als de huidige situatie zich nog een paar jaar doorzet komt de con tinuïteit wel in gevaar. Dat er iets moet gebeuren is duide lijk." Alternatief dienstrooster moet plezier in werk terugbrengen door Dylan de Gruyl en Jos Steehouder utrecht - Met de presentatie gisteren van een alternatief dienstrooster voor in totaal zo'n zesduizend conducteurs, machinisten en treinsurveillanten, krijgen de Neder landse Spoorwegen een historische kans om een slepend conflict tussen rijdend personeel en directie uit de weg te ruimen. Het nieuwe dienstrooster van de Onder nemingsraad moet het rijdend personeel weer plezier in het werk geven. Het 'rondje kerk' kan worden vervangen door een dienstrooster dat het personeel geva rieerder werk biedt en hen waarschijnlijk beter in staat stelt om te gaan met agres sieve reizigers. Voor het nieuwe rooster zijn bovendien minder mensen nodig, een voordeel om dat de NS nog altijd met een groot perso neelstekort kampt. Voor de reiziger bete kent dat minder vertraging, minder uitval lende treinen en meer vrolijke conduc teurs. De directie van NS Reizigers reageert for meel terughoudend op het nieuwe ont- werp-dienstrooster, al is de toonzetting 'vreugdevol'. Maar onder de werknemers is er nu al het rotsvaste geloof dat ze ein delijk serieus worden genomen, iets dat ze bij de introductie van het 'rondje kerk' vorig jaar totaal misten. De vraag blijft nu of het plan de toets van de directie kan doorstaan. Het nieuwe plan mocht niet duurder zijn, moest het mogelijk maken tegemoet te komen aan het prestatiecontract met de overheid, moest een hoge punctualiteit mogelijk maken, en vooral ook mobiliteitsgroei. NS willen immers de komende tien jaar zeker 70 procent meer reizigers vervoeren. De Ondernemingsraad is vol vertrouwen. De computers van het speciaal opgezette projectbureau van de OR hebben maan denlang staan rekenen of het nieuwe model aan de eisen voldoet. De uitkomst is positief. Op papier vermindert het aantal vertra gingen doordat conducteurs en machi nisten niet meer vrij door het land reizen. Door ze te binden aan een aantal spoor lijnen wordt voorkomen dat vertragingen zich als een olievlek over het spoornet uitbreiden. Daardoor verdween eerder elke flexibiliteit. Van die rigide inroostering gruwden de NS'ers. Zij voelden zich niet alleen be roofd van hun vrijheid, de vrees voor de herhaaldelijke confrontratie met agres sieve passagiers groeide ook. Immers, rij dend personeel uit de Randstad kon vaak dezelfde vandalen en herrieschoppers te gen het lijf lopen. Het gisteren gepresenteerde alternatieve dienstrooster verdeelt die lasten. Con ducteurs en machinisten in het hele land moeten allen een even grote hap van de zure appel nemen. Zij krijgen allemaal beruchte spoorlijnen toegewezen, afge wisseld met rustige lijnen met 'vriendelij ke reizigers' die meestal buiten de Rand stad liggen. Solidariteit, zegt de OR, is de kurk waar het ontwerp-dienstrooster op drijft. Het personeel is bereid de lasten van elkaar te dragen, zeker als dat het plezier in hun werk teruggeeft. Dat is niet de enige enige reden waarom de NS-directie niet om het voorstel heen lijkt te kunnen. Een afwijzing van het nieuwe dienstrooster leidt in ieder geval tot nieuwe arbeidsonrust Juist nu is het zaak de personeelscrisis te bezweren, omdat de NS haar handen vol heeft om een financiële crisis te bezweren, teruglo pende reizigersaantallen aan te pakken, en de sociale veiligheid in en rond de treinen te vergroten. Dat kan allemaal niet als er opnieuw een storm onder het personeel opsteekt. 1 Het klimaat op de aandelen- beurzen wil maar niet opklaren. De AEX-index beweegt per saldo al maanden zijwaarts en in grote lijnen geldt hetzelfde voor de beursindices van de andere gro te effectenbeurzen in de wereld. Soms lijkt het er eventjes op dat het zonnetje wil gaan doorbre ken, maar al snel daarna betrekt de lucht weer en vallen we terug in een grijze en sombere sluier. De ooizaken zijn steeds ver schillend. De ene keer is het 'en- ronitis', de volgende keer tegen vallend economisch nieuws, dan weer een zwak bedrijfsre sultaat dat beleggers in de lethargie drukt. Na de aanslagen van 11 september op de Amerikaanse vrij heidsstaat ontvlam de de hoop, de ge krenkte trots. En in derdaad was het ef fect niet een ineen storting maar juist een herstel van de economie. Zo sterk zelfs, dat het eerste kwartaal van dit jaar voor de Amerikanen een economisch topkwartaal werd en de groei ver uitstak boven een historisch gemiddel de. Gegevens van recentere datum wijzen echter op een terugval van dit hoge groeitempo. In combinatie met nieuwe tegen vallers bij het bedrijfsleven en politieke spanningen in het Midden-Oosten, kruipen beleg gers opnieuw in de schulp en wachten liever totdat de lucht werkelijk opklaart. Wij zijn nog altijd van mening - op economische gronden - dat er meer dan voldoende reden is om dergelijke zwakte op de aan- delenbeurzen te gebruiken voor het aankopen van goede kwali teitsaandelen. Ook al kan het hoge tempo van de eerste maanden van 2002 niet worden volgehouden, het economische herstel zet wel degelijk door en zal geleidelijk vastere vorm krij gen. Bedrijfswinsten gaan weer toenemen, zeker na de forse re- organisatielasten en afboekin gen die in de afgelopen jaren zijn gerapporteerd. Simpel ge zegd, is er weer uitzicht op groei en dat zal het klimaat op de aandelenbeurzen gaan onder steunen. Oplopende werkloos heid en toename van het aantal faillissementen zijn vooral het gevolg van de teruggang in het WIM FONTEINE Afdeling Private Banking ABN AMRO Haarlem verleden en zeggen niet zi veel over de herstelkansel toekomst. De meest recente aarzelin der beleggers wordt voon geven door nieuwe dreigi terroristische acties. Beril over sporen van miltvuur over mogelijk nieuwe aan op de Amerikaanse samei zorgen voor grote onrust, het werkelijk opnieuw tot reur komt, kan daarvan ei sterk negatieve invloed ui op aandelenbeurzen. Ooi niemand met zekerheid ii gen over de omvang en di van eventi nieuwe koi lingen. Resumerei komt enen geleidelijk licht aan d zon maari derzijds h( vaar van e pressie ni< denkbeeld weerkaart erg stabiel voorzichti| blijft binni neemt een plu mee. Beleggers ben een aantal mogelijkh om hun risico's te beperk toch te profiteren als zich gehoopte herstel zou voo Kies voor beleggingsinstn ten die wel de upside gevt maar niet of nauwelijks dl downside. Daarbij kan ge worden aan de aankoop langlopende callopties of warrants (in plaats van aa len), of de aankoop van n dig geselecteerde convert! re obligaties. Garantieprol kunnen ook een zekere bi ming bieden. Natuurlijk kj bestaande portefeuille ooi den afgedekt met de aanki van putopties of zelfs heti pen van termijncontractei kunnen risico's breder wo gespreid: door een betere ling van aandelen over bei takken of door het opnem van onroerend goed of he funds in een beleggingspfl feuille. Of u persoonlijk iets aan c suggesties heeft, is vooral kelijk van uw eigen inzich doelstellingen. Misschien u het helemaal niet nodig een paraplu mee te neme automobilist is veiliger als weg droog is, en de weg is ger als de automobilist dn

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 6