Advocaat is geen geldwolf BINNENLAND 2 Zwarte lijst als wapen tegen verzekeringsfraude 'Witte vlucht' leidt tot scheiding in onderwijs IC Onderzoek: Rechter en raadsman willen zwaarder straffen Brand in clubhuis Heli's Angels Amsterdam 'Plotselinge dood voor archivaris het beste' Rijksarchief mikt op de documenten van Fortuyn Politie: DNA-onderzoek traag door rompslomp tal bekent fschennis nswaard - De politie vijf meisjes en jongens eertien en vijftien jaar uit nswaard aangehouden. B|| jlitie verdenkt het vijftal I et vernielen van negentien m op een kerkhof in hun plaats. Twee jongens zit- M\ og vast, aldus een woord ervan de politie gisteren. ym, jjftal heeft bekend dat het [willig een aantal grafzer- t leeft vernield. Volgens de nan verhalen de gedupeer- le schade op de jeugdige Jen. Hoe groot die schade nu eni lij vrijdag 24 mei 2002 iat nog niet vast. hanasie gewild ALS-patiënten [HT - Een op de vijf patiën- Afl. ie lijden aan de dodelijke piekte ALS kiest in de laat- vensfase voor euthanasie, lijkt uit een onderzoek dat ;evoerd bij het Universi- (edisch Centrum Utrecht, artsen van 241 patiënten ^lissen 1994 en 1999 zijn eden en bekend waren op iliklinieken van het UMC dit en het AMC in Amster- hebben aan het onder- meegewerkt. De resultaten jsteren gepubliceerd in England Journal ofMedici- is een dodelijke spier- waarvoor geen genees- 1 el bestaat. Jaarlijks sterven uü nensen aan de ziekte. 'n xekeraar eist bit leiliging trucks iaag - Transportverzeke- [VM dreigt de schade-uit- aan transportbedrijven agen als vrachtwagens leter worden beveiligd, ns TVM is de schade door egenomen criminaliteit in jnsportsector sterk geste- bedraagt het extra ver- het eerste kwartaal van vele miljoenen euro. Be veiliging voor nieuwe igens moet het tij ke- ieds vaker gaat het de niet om de lading, maar vrachtwagens. Als be niet meewerken ver- ;TVM hun eigen risico. User krijgt voor »rd levenslang |- De rechtbank in het Kleef, net over de grens legen, heeft een 38-jari- .verslaafde tot levens- ïroordeeld voor moord, vermoorde op 21 juli een 50-jarige Neder- vrouw. Het in Kleef wo- slachtoffer lag te slapen dader in haar woning Hij sloeg de vrouw keer met een hamer op loofd. Na de moord door- hij de woning. De dader :gens diefstal en drugs- n al eerder bestraft. De kwam hem op het spoor DNA-test onder 2000 in de omgeving van derlander in VS t voor xtc Jburgh - In de Amerikaanse Pennsylvania zijn zes sen, onder wie een 32-jari- ederlander, gearresteerd eel zouden uitmaken van tc-bende die actief is in W iland en de staten Penn- ■g| nia, Ohio en New Hamp- ^.De bende heeft de afgelo- twee jaar xtc-pillen ver- aldus het Amerikaanse ministerie. De ver- iten worden ook verdacht het witwassen van geld. 4,5 jaar voor ke sbruik nichtje to - Een 34-jarige inwoner iittard, die tussen 1982 en een nichtje jarenlang mis te, hoorde gisteren 4,5 jaar ngenisstraf tegen zich ei- Hij werd verleden jaar na lacht van het 22-jaar oude itoffer gearresteerd. Slacht- is van ernstig seksueel mis- k krijgen vaak als zij zelf - fassen zijn psychische en lichamelijke problemen. 5 om ook heeft de wetgever aid dat misbruik tot twaalf ïadat het kind achttien is irden, strafrechtelijk ver- ikan worden. Uitspraak: 6 straf voor brein n prostitutienet sel/tongeren - Een 35-jari- genaar van bars in België ederland is gisteren in het ische Tongeren veroor- il tot vier jaar gevangenis waarvan twee jaar voor- delijk. Hij moet ook bijna 10 euro boete betalen voor legaal tewerkstellen van wintigtal Oost-Europese wen en één minderjarig in de prostitutie. De die connecties had met ist-Europese misdaadmi- iverde op verzoek vrou- In ruil daarvoor hield hij :ent van hun loon in. De mote van de bareigenaar voor haar rol één jaar delijke celstraf. den haag/gpd - Het beeld van de advo caat als gehaaide vechter in de rechtbank op jacht naar het grote geld, klopt niet. De advocaat is een doorsnee Nederlander met hooguit wat liberalere opvattingen. Dat blijkt uit een publicatie van de Utrechtse onderzoekers Jakko Gunst en Freek Bruinsma, die deze week in het Ne derlands Juristenblad wordt gepresen teerd. Het onderzoek is gehouden onder 1272 advocaten. De gemiddelde advocaat scoort 13 op een schaal die loopt van 5 (zeer com mercieel) tot en met 25 (zeer weinig commercieel). Daarbij ligt 65 procent van de scores tussen 10,2 en 15,8. Wel wordt de advocatuur steeds commercië ler, zeggen de onderzoekers. Want advo caten die moeite hebben met hun vak, stappen er uit en degenen die de dienst uitmaken, de partners op de kantoren, zijn wel commerciëler ingesteld. Advocaten wisselen tegenwoordig vaker van kantoor dan vroeger. Maar ondanks de aandacht van media voor de 'trans fers' van enkele topadvocaten de laatste jaren is het aantal advocaten dat nog nooit van kantoor heeft gewisseld het grootst, zeker bij de middelgrote en gro te kantoren. In het onderzoek worden de meningen van advocaten vergeleken met die van rechters, onder wie een jaar geleden een onderzoek is gehouden. Uit de vergelij king rollen enkele opvallende conclu sies. Zo is dertien procent van de advo caten het eens met de stelling dat de doodstraf in uitzonderlijke gevallen bij zeer ernstige misdrijven moet worden ingevoerd, tegenover acht procent van de rechters. Hogere straffen worden door 42 procent van de advocaten nodig geacht, terwijl 35 procent van de rech ters dit ook vindt. Het merendeel, van de advocaten én rechters vindt dat in een multiculturele samenleving een rechter met hoofddoek ontoelaatbaar is. De advocaten onderscheiden drie drijf veren bij het uitoefenen van hun vak: mensen van dienst zijn op juridisch ge bied, het oplossen van juridisch interes sante problemen en het op- of uitbou wen van een eigen praktijk. Amsterdam - Rond middernacht is brand uitgebroken in het clubhuis van de Heli's An gels aan de Wenckebachweg in Amsterdam. De brandweer schat dat de helft van het ge bouw is afgebrand. Door de geïsoleerde ligging van het gebouw en een tekort aan blus water had de brandweer moeite de brand te blussen. Om half twee werd het teken 'brand meester" gegeven. Bij de brand is asbest vrijgekomen. Toen het vuur ontstond, waren er maar een paar mensen in het clubhuis aanwezig. Eén persoon raakte lichtge wond. Foto: ANP/Evert Elzinga door Mare Brink den haag - Wie een verzekering wil af sluiten, kan geweigerd worden. Verzeke ringsmaatschappijen hebben een zwarte lijst waarmee zij elkaar waarschuwen voor fraudeurs of verzekerden die vaak schades claimen. De zwarte lijst: hoe kom je er op en hoe kom je er af? Het is een zwarte lijst, maar verzekerings maatschappijen praten liever over het 'systeem vertrouwelijke mededelingen'. „Zwarte lijst klinkt zo illegaal", vindt een woordvoerder van het Verbond van Ver zekeraars. Wie vijf keer per jaar een dure zonnebril verliest en de schade claimt, kon wel eens op de lijst terecht komen. 'Zwart' of 'vertrouwelijk', verzekerings maatschappijen waarschuwen elkaar met de namenlijst tegen fraudeurs. Op de lijst belanden ook automobilisten die in korte tijd een groot aantal ongelukken hadden en voor de verzekeraar dus een verhoogd schaderisico opleveren. De vertrouwelijke zwarte lijst met onge veer 150.000 mensen wordt steeds be langrijker voor de verzekeraars. Zij wil len fraude scherper aanpakken. Dat be tekent extra werk voor het College Be scherming Persoonsgegevens, voorheen de Registratiekamer. Klachten over de registratie komen daar terecht. Het col lege ziet erop toe dat de persoonsgege vens zorgvuldig worden gebruikt en be veiligd. De privacy moet voldoende wor den beschermd. Enkele jaren geleden heeft de toenmali ge Registratiekamer een rapport ge maakt met richtlijnen voor zwarte lijsten. „Het bijhouden van zwarte lijsten kan problemen voorkomen, maar ook nieu we problemen creëren", aldus het rap port. Kortom, er moet echt wat aan de hand zijn voordat iemand een vermel ding krijgt. „Er wordt een etiket opge plakt van dubieuze debiteur, fraudeur of oplichter. Dergelijke negatieve persoon lijke kwalificaties mogen niet lichtvaardig worden gegeven," aldus het rapport. Verzekeringsmaatschappijen hanteren verschillende regels voordat iemand op de zwarte lijst wordt geplaatst. Voor de Europeesche is iemand er rijp voor als hij ten onrechte beweert dat een dure zon nebril is gestolen. Een woordvoerder van Achmea zegt dat men het daar 'van geval tot geval' bekijkt. Volgens het Verbond van Verzekeraars heeft 'shoppen' zin voor geregistreerden. „We wordt gewei gerd bij de ene maatschappij, kan mis schien terecht bij de andere", aldus ver- bondswoordvoerder Hennie Zoontjes. We op een zwarte lijst staat, moet daar- van op de hoogte worden gebracht. Slechts in uitzonderlijke gevallen kan dat achterwege blijven. Voor conflicten over de registratie kan een verzekerde terecht bij de Ombudsman verzekeringen in Den Haag. Volgens secretaris Ton Bos speelt de zwarte lijst slechts zijdelings een rol. „In heel veel gevallen wordt correct gere gistreerd. Mensen kunnen de zwarte lijst wel de schuld geven van problemen, maar het is vaak hun schadeverleden waardoor ze op zo'n lijst terecht zijn ge komen." den haag/gpd - Sommige ar chieven bevestigen elk voor oordeel dat in het woord 'ar chief besloten ligt. Stoffige boeken, verschoten gordijnen en dito medewerkers. Het Alge meen Rijksarchief gooit dit imago van zich af. Met de nieu we naam, Nationaal Archief, luidt het op 4 juni een nieuw tijdperk in. Op zijn 200ste ver jaardag. Vier grote dichtgeplakte dozen staan achterin de zaal. Ze ma ken onderdeel uit van het per soonlijk archief van de overle den WD-coryfee Gijs van Aar- denne. De informatie is nog niet toegankelijk, want er wordt nog met de familie onderhan deld over wat nu al openbaar mag worden en wat pas later. Naast het archief van de politi cus ligt de laatste brief aan so ciaal raadsman Guus van Bla- del, geschreven door Johannes van Damme die in Singapore ter dood werd veroordeeld we gens drugssmokkel. „Dear Guus, de laatste drie dagen van mijn leven. Vrijdag 23 septem ber '94 zullen ze me ophangen voor een misdaad die ik niet heb begaan, bij mijn weten." Journalisten mochten gisteren alvast een kijkje nemen achter de schermen. Ze kregen toe lichting op het bezit van het Nationaal Archief, want direc teur Maarten van Boven hoopt dat de media meer zullen put ten uit zijn 'kapitaal'. „Een arti kel in de krant is me meer waard dan een wetenschappe lijk werk, hoe waardevol ook, dat maar door een beperkte groep belangstellenden wordt gelezen." Uiteraard heeft het Nationaal Archief stapels saaie documen ten, zoals notulen van minis terraden. Die gaan pas leven als ze vergeleken kunnen wor den met dagboeken en per soonlijke aantekeningen van politici, met foto's of commen taar van betrokkenen. Ook dat materiaal bezit het Nationaal Archief. En behalve informatie van de rijksoverheid zijn er veel andere dossiers zoals dat van het Nederlands Olympisch Co mité en de KNVB, testamenten of familiearchieven. Ook de wereld van het archief kent trends. Door verwerving van het Centraal Archief Bij zondere Rechtspleging - over 'foute' Nederlanders uit de oorlogsjaren - kreeg Van Boven opeens een ander publiek over de vloer. „Behalve journalisten die dit hebben uitgespit, kwa men er ook veel nabestaanden. De archivaris werd door al dat bezoek meer een intermediair tussen de bron en de zoeker." De toenemende belangstelling voor de geschiedenis maakt dat het Nationaal Archief zich heeft beraden op zijn benadering van het publiek. Een gloed nieuwe website moet zowel 'gewone burgers' als journalis ten en wetenschappers een 'virtuele studiezaal' bieden. „Met één druk op de knop kan je straks je hele stamboom te voorschijn toveren, of de ge schiedenis van een huis. Maar ook dossiers reserveren of re producties bestellen." Nieuw voor de archivarissen is dat Nederlandse bewindslie den al tijdens hun leven hun archieven beschikbaar stellen. Vroeger gebeurde dat meestal door de familie na de dood van de betrokkene. De persoonlijke archieven die voor de dood ar riveren moeten nauwkeurig worden gecontroleerd, waar schuwen archivarissen, want politici kunnen via hun archief nog persoonlijke pr-bedrijven. „Wat dat betreft is voor een ar chivaris een plotselinge dood het beste", zegt Van Boven. den haag/anp - Het Algemeen Rijksarchief in Den Haag is zeer geïnteresseerd in het ar chief van de vermoorde politi cus Pim Fortuyn. Dat heeft di recteur M. van Boven gisteren laten weten. Het Rijksarchief beschikt over de archieven van een groot aantal Nederlandse politici, waaronder 450 van be windslieden. Ter gelegenheid van de ver nieuwing van het archief, dat op 4 juni tot Nationaal Archief wordt omgedoopt, heeft WD- prominent H. Wiegel politici en oud-politici opgeroepen hun archief beschikbaar te stellen, zoals hij dat zelf al heeft gedaan. Recentelijk ver wierf het Rijksarchief de verza melde documenten van wijlen G. van Aardenne, die in 1994 als informateur de basis legde voor het eerste paarse kabinet. Uit diens archief blijkt dat hij als minister van economische zaken tijdens de parlementaire enquête over de RSV met de dood is bedreigd. Dat is vast gelegd door de politie in Dor drecht. Van Aardenne lag des tijds politiek onder vuur omdat hij de Tweede Kamer onvolle dig zou hebben ingelicht over de staatssteun aan het scheep- vaartconcem. Via www.nationaalarcliief.nl is vanaf 4 juni de Digitale zoek gids archieven van bewindslie den beschikbaar. In de data base zijn de archieven van een groot aantal Nederlandse mi nisters en staatssecretarissen van 1798 tot heden opgeno men. Via een pc is snel een biografie van zevenhonderd bewindslieden op het scherm te brengen en krijgt de geïnte resseerde tips voor verdere in formatie. Van Boven heeft nog actie on dernomen om het archief van Fortuyn te krijgen. In het verle den heeft het Rijksarchief con currentie ondervonden van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG), dat over het archief van Den Uyl beschikt. Katholieke politi ci geven nogal eens de voor keur aan het Katholiek Docu mentatiecentrum in Nijmegen, terwijl protestantse doorgaans hun documenten aan het ar chief van de Vrije Univeristeit toevertrouwen. Van Boven wil het 90 strekken de kilometers grote archief meer bekendheid geven. Het Nationaal Archief wil zich affi cheren als de instelling waar je de nationale geschiedenis kunt terugvinden. Binnenkort zal het archief van de Militaire In lichtingendienst (MID) en dat van de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND) aan het Na tionaal Archief worden toege voegd. Databank groeit gestaag door Rob Zijlstra Groningen - DNA-onderzoek biedt ongekende mogelijkhe den meer misdrijven op te los sen, maar de kansen worden beperkt door een veelvoud aan administratieve rompslomp. Hoewel de DNA-wetgeving eind vorig jaar is verruimd, groeit de DNA-databank, waar in onder meer profielen van verdachten worden opgeslagen, maar zeer langzaam. Dit zegt hoofdcommissaris B. Weiten van de regiopolitie Gro ningen. Hij is binnen de raad van hoofdcommissarissen por tefeuillehouder forensisch on derzoek. „De politiek heeft ons te veel beperkingen opgelegd als het gaat om de mogelijkhe den van DNA-onderzoek. Er is een bureaucratische muur van rechtsbescherming opge bouwd. Daar moeten we van af', zegt Weiten. Chef J. P. Berghuis van de tech nische recherche van de regio politie Drenthe geeft een voor beeld van de rompslomp: „Het afnemen van wangslijm van een verdachte (nodig om een profiel te kunnen maken -red.) kost hooguit een minuut. Ver volgens moeten we acht formu lieren invullen om het te ver antwoorden. Daar is één agent een dag mee bezig." Ondanks de kritiek denkt Wei ten dat de politie binnen een paar jaar grote successen zal boeken dankzij de DNA-tech- niek. „Ik voorspel dat de nieu we minister van justitie straks zal roepen: politie rustig aan, het is even genoeg." Weiten ba seert dit optimisme op een lan delijk project waar de drie noordelijke politiekorpsen sinds begin dit jaar aan deelne men. Hierbij worden woning en bedrijfsinbraken onderwor pen aan DNA-onderzoek. Co ordinator mr. O. Brouwer van het parket Leeuwarden deelt het optimisme van Weiten. Brouwer noemt de eerste resul taten '.'hoopgevend". door Melchior Zeeman den haag - Scholen waarvan meer dan de helft van de leerlingen van buitenlandse afkomst is, zijn niet populair. De 'witte' ou ders halen hun kinderen weg, de 'zwarte' ouders volgen. Daardoor dreigt sluiting van die zwarte scholen. Het is aan de ge meenten om deze ontwikkeling te stop pen. Wat is een zwarte school en wat doen de gemeenten? Het debat wordt sinds kort voorzichtig gevoerd: waar moet het heen met de multiculturele samenleving? Lange tijd zijn de negatieve kanten als armoede en werkloosheid, maar ook een grotere rela tieve criminaliteit onder niet-Nederlan- ders verzwegen; erover reppen was al een daad van vreemdelingenhaat. Nu worden de ermee samenhangende problemen in elk geval benoemd. Eén van de aspecten hiervan is het on derwijs, meer precies: het ontstaan van de 'witte' en de 'zwarte' scholen. Neder land telt nu 580 basisscholen waarvan meer dan de helft van de leerlingen een niet-Nederlandse achtergrond heeft. De landelijke lijst wordt aangevoerd door Amsterdam met 119 zwarte scholen, op de voet gevolgd door Rotterdam met 116. Den Haag staat op de derde plaats met 60. Maar het is geen typisch grote ste- denprobleem. Tientallen gemeenten hebben wel één of meer zwarte scholen. Het onderzoeksbureau Sardes uit Utrecht heeft samen met de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) vo rige week een klein onderzoek gepubli ceerd over de scheiding van bevolkings groepen in het onderwijs, onder de titel 'Apart of Gemengd, segregatie in het on derwijs'. Daarin beschrijven de onder zoekers de ontwikkeling van een wille keurige school tot een zwarte school: een school waarvan meer dan de helft van de leerlingen van buitenlandse afkomst is. De omgang met mensen met een andere culturele achtergrond wordt aangeleerd op school en op straat, daarover is ieder een het wel eens. Maar dat wordt lastig als, zoals in Nederland, de scheiding van bevolkingsgroepen de perfectie nadert. Die scheiding gebeurt bijna automatisch. „De welgestelde middenklasse heeft de neiging, voor de kinderen, de stad te ver ruilen voor de nieuwe Vinexwijken aan de rand van de stad. De buurt die zij ach terlaten wordt al gauw gekleurd, er ko men meer mensen van een niet-Neder landse afkomst wonen. Met als gevolg dat de school in deze buurt zich ook richting een zwarte school ontwikkelt", legt Henk Goulooze van de VNG uit. Als deze beweging in gang is gezet, is er geen houden meer aan. „Want 'witte' ouders willen hun kinderen niet op een zwarte school", verklaart Goulooze. Door deze zogeheten 'witte vlucht' ontstaat het keu rige, Nederlands-netjes gescheiden sa menlevingsmodel, nog altijd verzuild. Voornamelijk door taalachterstanden presteren de leerlingen van zwarte scho len minder dan die op de witte scholen. Bij de recente Cito-toets van de basis scholen, die bepaalt welk vervolgonder wijs het meest geschikt is voor de leer ling, is gebleken dat leerlingen van de zwarte scholen lager dan gemiddeld presteren in deze test. „Maar door meer aandacht en geld te besteden aan de kwaliteit van het onderwijs, stijgen de prestaties wel, vergeleken met de afgelo pen jaren", benadrukt Herman van Roo- men van de gemeente Den Haag. De weerslag van de lagere prestaties op het imago van de school doet ouders be sluiten hun kinderen naar een andere school te sturen. Dat doen uiteindelijk de allochtone ouders ook. Hierdoor dreigen scholen te weinig nieuwe leerlingen op te nemen; sluiting volgt dan na een paar jaar. Dat gebeurt als twee van de drie jaar een school minder dan de ondergrens aan nieuwe leerlingen opneemt. „In het voortgezet onderwijs is de regel dat er dertig nieuwe leerlingen per schooljaar moeten bijkomen. Wordt dat aantal drie jaar achtereen niet gehaald, dan volgt in principe sluiting. Maar een fusie met an dere scholen is ligt meer voor de hand", zegt een woordvoerster van het ministe rie van onderwijs. Daar liggen nu twee verzoeken tot sluiting van middelbare scholen: een katholieke mavo in Amstel veen en een openbare mavo in Soest. De voortekenen voor het basisonderwijs zijn dreigend. Bijna een op de vijf zwarte basisscholen in Nederland wordt door een te kleine aanwas van leerlingen be dreigd in zijn voortbestaan. „Het criteri um voor opheffing ligt hier ingewikkel der. Dat is onder meer gerelateerd aan het inwonertal van de gemeente en de verwachte groei ervan", aldus het minis terie. De leerlingen van zulke scholen zullen na sluiting op een andere school les moeten volgen. Het spreiden van leer lingen van buitenlandse afkorat over meer witte scholen is in Nederland niet gebruikelijk. Het recht van de ouders om hun kinderen naar hun school van voor keur te sturen, is immers in meerdere artikelen in de Grondwet verankerd. Pleidooien om deze vrijheid in te per ken, stranden altijd. Scholen mogen leerlingen weigeren die de grondslagen van de school niet on derschrijven. Gemeenten kunnen wel in overleg aansturen op een spreiding van leerlingen, maar dwang is er niet bij. De rijksoverheid heeft de afgelopen jaren de gemeenten meer zeggenschap gegeven in het onderwijsbeleid. Ook hebben de gemeenten meer geld gekregen om pro blemen in achterstandswijken, waar de zwarte scholen staan, op te lossen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5