WD eist keiharde toezeggingen BINNENLAND 1 Getuige moord Fortuyn geïnstalleerd Vreugde en verdriet bij installatie wee^vJr'jsF so Liberalen willen eigen programma over WAO in eventueel regeerakkoord Zorg 'Meerderheid redactie wilde Haasbroek al langer kwijt' Shopt u eerst bij anderen? Of bespaart u gewoon direct tot 25% op uw autoverzekering. www.ohra.nl -026 400 40 40 vnnn Hilversumse buurt twijfelt over kopen van >asielviïla> Onderwaterhuwelijk raf geëist i drugsbaron Tegen een ver- Schiedamse drugsba- teren tien jaar en vier n celstraf plus een boe- iO.OOO euro geëist. Tien dachten hoorden straf- levf^11 Jaar en ac^lt 3^ en boetes tot 225.000 vaiin- De hoofdverdachte n 2000 aangehouden op jj ng van het leiden van ecia 1(^es. De politie pakte en derdtal verdachten op. v «raak van achting als i vrijdag 24 MEI 2002 eg se afdeling nS fortuyn COMMENTAAR - De rechtbank in j ig heeft de een 60-jarige Rijnsburg gisteren vrij- Tnj >n van verkrachting. iest malig hoofd beveili gt n linklij k Huis werd er- 5 acht een 45-jarige ie maakster meerdere ma- ibben verkracht. Vol- rechtbank hebben de seks met elkaar gehad. t onder meer uit een bre lerde beschrijving die b0 vgaf van enkele fi le uj ;enmerken van de jg rendien heeft de man on( ir tientallen keren opge- lon at 2 laf ba >en cVeertig Pim For- jj |g ihangers hebben naar )U1] id is geworden op 5 Haagse afdeling van de Fortuyn (LPF) opge- afdeling wil 'het ge- ied van de overleden laten wortelen' onder 0 Hagenaars die hun iben uitgebracht op de ortuyns partij volgend Provinciale Staten la- en. Voor de provincie Hand moet een pro tot stand komen in net de kieskringen Lei- ^-Jtterdam en Dordrecht. Htshow ilkel /jjDemonstraties met het gtuigF-16endeApa- V. chtshelikopter zijn nVolkel het hoogte- ens het luchtspektakel de Wolken. Daarnaast ns het evenement al- dere demonstraties op irtgebied te zien. Volkel ilken trekt elk jaar tien- belangstellenden. Iging voor etten tot haat ht - Justitie vervolgt in van de extreemrecht- e Nationale Partij 3or discriminatie en aanzetten tot haat te- Dkkanen. De drie ver- 1 dinsdag voor de rech- irdrecht. Op de inter- a de NNP stonden in sten waarin de derde e Marokkanen als 'ge werd omschreven. Ook dat de ouders van die 'zijn opgevoed in ge ssen' en 'zich bezig net drugshandel, wa- el, vrouwenhandel, inbraak, moord, roof- :n, verkrachting en lelicten'. alert op alisme ie ig - De militaire infich- f n ienst (MID) heeft sinds kip imber vijf gevallen van ite -islamitische uitingen 15 de krijgsmacht onder- na Iet ging om steunbetui- nfean Osama bin Laden >gdde terroristische aansla- eVS. Uiteindelijk betrof barige, emotionele uit- nd i die de betrokkenen la in kken en betreurden. De tje irijft dat in het verslag lel II, dat minister De Gra- ne nsie) gisteren naar de Kamer heeft gestuurd. kit eren naar (itterschap De Tweede Kamer •re teren in haar eerste de- ;t 1 Ie verkiezingen besloten r Kamerlid tot dinsdag iciteren naar het voor- j. De Kamer stemt elfde middag over de voorzitter. De WD'er s lijkt de beste papieren :n, aangezien tegen noot Jorritsma nog een lek van de Rekenkamer igens subsidies aan het 'an haar man. den haag/gpd-anp - De WD is bereid in een kabinet met het CDA en de Lijst Pim Fortuyn (LPF) plaats te nemen. Voorwaarde is wel dat de partij keiharde toe zeggingen krijgt dat veel van de wensen uit het verkiezingspro gramma werkelijkheid worden. „Men wil ons er bij hebben, maar dan moet het voor ons ook echt aantrekkelijk zijn", aldus fractie leider Zalm gisteren na beraad met informateur Donner. Zalm geeft vandaag tijdens per soonlijke gesprekken met de ka binetsinformateur de voorwaar den aan waaronder hij mee wil doen. Donner praat ook met de fractieleiders Balkenende (CDA) en Herben (LPF). Vermoedelijk volgende week volgt de aanwij zing van een formateur van een nieuw kabinet. Zalm neemt dan geen zitting in dat kabinet: hij blijft fractieleider. Demissionair minister van de fensie Frank de Grave kondigde gisteren aan niet in een kabinet met CDA en LPF te willen. Ook andere WD'ers houden hun be denkingen, zo bleek de afgelo pen dagen. „Maar er zit niet veel anders op", zegt WD-Kamerlid Jan Rijpstra. „Het land moet wel worden bestuurd." Oud-fractie- voorzitter Hans Dijkstal is wel beschikbaar voor een minister schap. De toezegging van Zalm toch mee te willen werken aan een kabinet kwam nadat informa teur Donner, Balkenende en Herben de mogelijkheid van een minderheidskabinet hadden af gewezen. Zalm had gezegd zo'n CDA/LPF-kabinet wel 'con structief te willen steunen, zon der WD-deelname. De WD-leider zei zich te heb ben laten overtuigen door de ar gumenten van Balkenende en Herben. Zij vinden dat zo'n ka binet te instabiel zou zijn en no de de bestuurlijke en financieel- economische ervaring van de WD zou missen. „We hebben als WD-fractie ook overwogen dat een andere, linkse combina tie niet in het belang van het land zou zijn", aldus Zalm. Zalm voelt weinig voor het idee van CDA-partijleider en beoogd premier Balkenende om de for matie pas af te ronden nadat de Kamer heeft gedebatteerd over de hoofdlijnen van beleid. „Ik heb niet zo'n behoefte om met iedereen te praten over wat er moet gebeuren. Ik leg liever ge woon de programma's naast el kaar en kom op grond daarvan tot afspraken", zei Zalm. Balkenende wil zo'n debat over Balkenende, Herben en Zalm (van links naar rechts) schuiven aan tafel voorafgaand aan het gesprek met informateur Donner. Foto: ANP/Robert Vos een 'strategische notitie' als blijk van politieke vernieuwing. Pas daarna moeten de bewindsper sonen worden gezocht, die op grond van de hoofdlijnen verder werken aan een regeerakkoord. In WD-kring wordt gezegd dat het regeerakkoord in elk geval ambitieuze afspraken over de WAO moet bevatten. Het advies van de Sociaal-Economische Raad, waarmee het huidige ka binet heeft ingestemd en dat ook wordt gesteund door het CDA, moet van tafel. De WD wil de veel strengere afspraken uit haar eigen verkiezingsprogram ma uitvoeren. Niks personeelstekort. Er zijn verpleegkundigen en artsen genoeg in de ziekenhuizen. De wachtlijsten zijn vooral het gevolg van de rare manier waarop ziekenhuizen worden ge financierd, nodeloze medische ingrepen worden gepleegd en van de bureaucratische gang van zaken achter de zieken huisbalies. Die harde conclusie staat in een rapport van het ministerie van volksgezondheid zelve en de Inspectie voor de Volksgezondheid. Het rapport is een antwoord op de ver twijfelde vraag van vertrekkend minister Borst waarom die wachtlijsten maar bleven bestaan, ondanks de tientallen mil joenen die ze de afgelopen jaren extra in de zorg pompte. Het inkijkje in de ziekenhuissector bevestigt nog eens dat ook in de zorg geld alleen niet gelukkig maakt. Dat was allang bekend, maar de boodschap was politiek on verkoopbaar. Geconfronteerd met de schrijnende verhalen van patiënten die soms maanden of jaren op een heupope ratie moesten wachten, gold het de afgelopen kabinetsperio de als hardvochtig en asociaal om de hand op de knip te houden. Toen Pim Fortuyn enige maanden geleden pleitte voor bevriezing van de uitgaven aan de gezondheidszorg om eerst twee jaar orde op zaken te stellen, werd hij wegge hoond. Zo makkelijk was het niet. En zo makkelijk is het ook niet. Ook de zorgverzekeraars, die een tienpuntenplan hebben opgesteld voor de kabinetsfor matie, en onderzoeksbureau Nyfer pleiten voor minder bu reaucratie, meer medisch ondernemerschap én meer geld. Het is een discussie die de zorgsector al heel lang beheerst, maar waarin nooit doorbraken zijn geforceerd. Er zijn ware Deltaplannen op de tekentafel ontworpen, en zowel politiek links als rechts heeft geknutseld aan de verzekeringsstelsels, aan de regels voor de ziekenhuizen, aan de positie van de artsen en aan hun tarieven. Het heeft nauwelijks resultaat gehad. Het nieuwe kabinet zou het wellicht eens over een andere boeg moeten gooien: niet de grote visie, maar een praktische aanpak. Geen politieke dictaten, maar minder re gels. Geen respect meer voor de heilige huisjes van de artsen. Extra geld alleen voor experimenten die baanbrekend zijn en op snelle resultaten kunnen worden beoordeeld. den haag/anp - De laatste maanden waren nogal veelbewogen voor het kersverse Ka merlid Hans Smolders (41) van de Lijst Pim Fortuyn. Hij meldde zich in februari als vrij williger bij Fortuyn aan, net nadat deze zijn eigen partij had opgericht. Een paar maan den later was hij getuige van de moord op zijn politieke leider. Smolders werd gistermiddag geïnstalleerd in de Tweede Kamer. Hij was er nog nooit eer der geweest. „Zo'n vergadering duurt wel erg lang", zei hij na afloop. Smolders houdt zich in de Kamer bezig met de portefeuilles sport en midden- en kleinbedrijf. Zijn visie is simpel:Als je een bedrijf runt met tien werknemers, ben je een enorme lading tijd kwijt om al het papierwerk af te handelen. Dan heb je nog niets gewonnen. Het is al leen extra werk. Dat moet anders. Alle regels moeten worden doorgelicht op hun nut." Veel ondernemers worden door het huidige klimaat volgens hem te kort gedaan. Hij vindt dat zonde. „Je hebt ze nodig. Je moet niet de kip met de gouden eieren slachten." Smolders is een man van de praktijk. Daar om heeft Fortuyn hem op de kandidatenlijst gezet. „Hij vond mij een typisch een jongen uit het volk. Ik was volgens hem door het le ven opgeleid." Na het lager beroepsonderwijs hield Smol ders de schoolbanken voor gezien, en stort te zich op zijn passie: ijshockey. Hij speelde tien jaar op internationaal niveau en werd uiteindelijk door een bestuurslid van zijn club aangenomen in een koeltechniekbe- drijf. Later begon Smolders in dezelfde branche voor zichzelf. Vorig jaar verkocht hij zijn bedrijf en wilde van het leven gaan genieten. „Toen kwam Fortuyn." Smolders kende hem van het televisiepro gramma van Harry Mens op zondagmor gen. Hij had bewondering voor zijn moed en bood Fortuyn via de fax aan hem te hel pen bij zijn campagne. Het klikte. Smolders maakte steeds langere dagen op het kantoor en Fortuyn vroeg nem steeds vaker als pri- vé-chauffeur. „We hebben heel wat afge praat onderweg. Ik was totaal van hem on der de indruk: Van zijn kennis, zijn daad kracht, hoe hij met mensen omging." De zesde mei duwt Smolders, iets na zes uur, de rugleuning van de autostoel naar voren, als hij op enkele meters afstand ge knal hoort. „Ik wist eigenlijk meteen dat het fout was." Smolders zet de achtervolging in. De verdachte richt een aantal keer zijn pis tool op hem. „Ik bleef op afstand omdat ik niet wist of hij nog kogels had. Ondertussen belde ik 112, en riep hardop de naambord jes van de straten die we passeerden." De verdachte rent kriskras over het terrein, en probeert zijn achtervolger kwijt te raken. „Hij had het goed voorbereid, want hij ken de de weg." Uiteindelijk hoort en ziet Smol ders een politieagent met hond hem te hulp komen. Bij het benzinestation rent de ver dachte in een fuik van gewapende agenten. „Hij spreidde zijn armen, gaf zich gewoon over." Smolders is er redelijk rustig onder. Het heeft hem vooral geholpen dat de fami lie van Fortuyn hem de dagen na de moord in haar midden heeft opgenomen. Ook Al- bert de Booij, vriend van Fortuyn en mede oprichter van de LPF, heeft hem goed opge vangen. „De recherche heeft gezegd dat zonder mijn achtervolging de dader waar schijnlijk had kunnen ontvluchten." Toch vliegen de gebeurtenissen hem soms naar de keel. Sinds de moord hebben de fractieleden van de Lijst Pim Fortuyn elkaar pas echt leren kennen. „Daarvoor hadden we elkaar een aantal keer op zaterdag ontmoet. Maar we zaten dan met zijn vijftigen bij elkaar. Alles blijft dan onwennig." Smolders en de huidige fractievoorzitter Herben waren sinds de oprichting van de partij de enige kandidaten die dagelijks op kantoor te vinden waren. Smolders kwam in die periode in de publiciteit omdat hij twee vrouwelijke vrijwilligers seksueel zou heb ben lastiggevallen. Volgens hem is er niets van waar en hadden de vrouwen andere re denen voor hun beschuldigingen. Hij verwacht veel van de nieuwe fractie. „Je hoort nu veel mensen zeggen dat Herben het zo goed doet. Maar let op mijn woorden: er zijn er nog veel meer die van zich zullen doen spreken." (advertentie) Jakarta - Niet in het huwelijksbootje, maar er juist onder. In de zee van de Bunaken Eilanden (Indonesië) gaven Mark Schoenmakers en zijn Marlies elkaar gisteren het jawoord. Daarna droeg de bruidegom zijn echtgenote terug naar de oppervlakte. Foto: Reuters door Jan van Stipriaan Luïscius en Susanne van Velzen Hilversum - Nico Haasbroek (58) is teruggetreden als hoofd redacteur van het NOS Journaal. Directe aanleiding zijn volgens bronnen binnen het Journaal zijn uitlatingen in het BNN-me- diaprogramma Storing. Daarin zei Haasbroek dat het niet han dig was van politiek presentator Job Frieszo om met een pro grammaboekje van de Cen trumdemocraten te zwaaien en een vergelijking met de Lijst Pim Fortuyn te maken. De redactie vindt het schandalig dat Haasbroek Frieszo zo laat vallen. Zeker omdat het zwaaien met het CD-boekje geen idee van Frieszo zelf was, maar van de redactie in Hilversum. Hans Laroes (hoofdredacteur), Bemadette Slotboom en René Went (beiden adjunct) hebben hierna besloten op te stappen als Haasbroek zou aanblijven. Volgens bronnen binnen het Journaal vormt de kwestie rond het mediaprogramma Storing de bekende druppel. „De meer derheid van de redactie wilde hem al veel langer kwijt. De man was een hoop lucht, keek weinig naar zijn eigen program ma. Hij was bovendien weinig op de redactie en wist nooit be langrijke beslissingen te ne men." Zie ook pagina Media Direct verzekeren. Direct result oat. aanvraagt. Dat was gisteren nog altijd niet gebeurd, meldt een woordvoerder van de gemeente. De villawijkbewoners beraden zich nog op de aankoop van de villa. Ze wilden ermee verhinde ren dat er 78 of mogelijk hon derd vluchtelingen in komen. De buurt vindt een aantal van ongeveer dertig asielzoekers meer dan genoeg. Maar bij de bewoners is inmid dels het besef doorgedrongen dat - als zij eigenaar van de villa worden - zij vastzitten aan het contract dat huurder Sunelis heeft met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Daarbij komt, zegt woordvoerder En gels, dat het actiecomité vindt dat de vraagprijs (ruim twee miljoen euro) te hoog is. Engels: „Laat ik het zo zeggen, we zitten er niet op te wachten om de villa te kopen, maar mocht het nood zakelijk zijn, dan willen we het nog steeds. Maar als we er toch geen greep op kunnen krijgen, dan is aankoop niet zo zinnig." Het comité heeft de koopoptie om die reden laten verlopen. door Ed Brouwer Hilversum - De aankoop van 'asielvilla' Wulverhorst door een groep buurtbewoners gaat mo gelijk niet door. Het actiecomité Wulverhorst heeft de koopoptie op het pand laten verlopen. De groep bewoners van de Hil versumse wijk Trompenberg baarde vorige maand opzien met haar plan om de villa te ko pen om zo te voorkomen dat er asielzoekers in komen. Het ac tiecomité heeft nu twijfels of de komst van de asielzoekers wel is tegen te houden door Wulver horst te kopen. Volgens woordvoerder Ron En gels is de situatie momenteel onduidelijk. Het comité slaagde er in via de rechter een bouw- stop te regelen, omdat de ge meente ten onrechte geen bouwvergunning had geëist. In middels gebeurt er niets meer in en om de asielvilla. De beoogde opvang per 1 juni is inmiddels onhaalbaar. Het wachten is tot exploitant Sunelis een bouwvergunning door Lianne Sleufjes en Peet Vogels den haag - Op een bankje in de hal van de Tweede Kamer neemt het zojuist beëdigde WD-Kamerlid Loek Hermans zijn post door. „Ha, meteen raak", zegt hij bij de eer ste envelop die hij openritst. „Van mezelf af komstig. Ongekend, die mensen uit Zoeter- meer sturen stapels post", grijnst hij. On deraan de stukken prijkt zijn eigen handte kening, als demissionair minister van on derwijs. Twee uur eerder schudde zijn fractiegenoot Frank de Grave, demissionair minister van defensie, de hand van fractievoorzitter Mat Herben van de Lijst Pim Fortuyn. Nog vijf minuten zal De Grave z'n baas zijn: Herben verdiende voor zijn politieke carrière zijn brood als hoofdredacteur van defensiebla den. Na de beëdiging als lid van de Tweede Kamer zijn ze gelijken. Herben doet het goed, vindt De Grave. „Verrassend naturel." Eerder was hij hem niet zo opgevallen. De oude kabinetsleden die nu in de Kamer bankjes zitten, houden twee petten op tot het nieuwe kabinet is geïnstalleerd: demis sionair minister én Kamerlid. „Maar het woord voeren doen we niet. Over geen en kel onderwerp", zegt Hermans. Onwennig lopen nieuwe parlementariërs rond in het Kamergebouw. Familieleden sjouwen rond met film- en fotocamera's. Kinderen rennen de roltrappen op en af. Bij het betreden van de grote kamerzaal kijken zelfs de oude rotten op het nieuwe stoelen- schema. De politieke aardverschuiving na de verkiezingen betekent een stoelendans. Gezoen en schouderklopjes zijn niet van de lucht. LPF'er Wien van den Brink hangt amicaal met zijn armen op de schouders van Ad Melkert (PvdA) en Paul Rosenmöiler (Groenlinks). Deze gezellige sfeer, die tot en met de instal latie van de Kamerleden blijft hangen, ver dwijnt echter snel als de overleden Pim For tuyn wordt herdacht. Een vlaggetje met de foto van de vermoorde lijsttrekker op de plek waar hij had moeten zitten maakt de leegte pijnlijk duidelijk. Ook waarnemend Kamervoorzitter Weisglas en premier Kok staan in hun herdenkingstoespraak stil bij het gemis dat zich zal doen voelen nu For tuyn niet zelf aan het parlementaire debat kan meedoen. Voor de debutanten van de LPF is de instal latie er een van gemengde gevoelens. „On wezenlijk", noemt Cor Eberhard het gebeu ren. „Dit deed me wel iets, het idee dat Pim er niet bij zit." Ook Ferry Hoogendijk om schrijft de afwezigheid van Fortuyn als 'on wezenlijk' Veel tijd om die situatie te laten bezinken hebben ze niet. Eberhard wil de komende weken gebruiken om de weg te leren ken nen. „En dan komen al die commissies en portefeuilles wel." CDA-Kamerlid Annie Schreijer-Pierik maakt hem echter meteen attent op de procedurevergaderingen in de commissies volgende week. „Heel belang rijk", zegt ze tegen Eberhard die er een beet je vermoeid bij staat te kijken. Joao Varela wordt inmiddels voor de zoveel ste keer ondervraagd over het migranten standpunt van de LPF, Hoogendijk staat de pers te woord over de formatie-onderhan delingen. En zo wordt de LPF al meteen op genomen in het Haagse circus. Gemengde gevoelens leven ook bij andere partijen. „Een dubbel gevoel", verwoordt SGP-fractievoorzitter Bas van der Vlies zijn stemming. „We hebben 10.000 stemmen meer gekregen dan bij de vorige verkiezin gen, dat is erg veel voor de SGP. Toch heb ben we een zetel minder." Die zetel is hoogstwaarschijnlijk bij het CDA terechtgekomen. Daar lopen ze stralend rond. „Ik heb een feestelijk gevoel, het is en heel bijzondere dag", aldus Kathleen Ferri- er. „Ik beschouw het Kamerlidmaatschap als een eervolle opdracht. De kiezers heb ben ons een flink mandaat gegeven en dat moeten we nu gaan waarmaken." den haag/anp - Het kabinet praat vandaag opnieuw over de vraag of Nederland moet deel nemen aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF). Nederland heeft de VS beloofd vóór 12 juni een besluit te ne men over het rond 850 miljoen euro kostende project. Voor de verkiezingen hielden de voor- en tegenstander^yan de JSF elkaar in evenwich#De te genstanders (PvdA, D66, Groen links en SP) konden rekenen op precies 75 Kamerzetels. Inmid dels is dit beeld echter drastisch gewijzigd. De voorstanders (CDA, WD en de kleine christelijke partijen) brengen 73 stemmen in. Nieuwkomer LPF (26 zetels) heeft te kennen gegeven de gok wel te willen wagen als het pro ject niet ten koste gaat van vei ligheid en zorg. In de nieuwe samenstelling keurt de Kamer waarschijnlijk al dinsdag de slotwet - die de extra gelden voor Defensie vrijmaakt - goed.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3