Geen stormloc op Pimmetjej GESPREK VAN DE DAG Noorse deeltijd-prinses trouwt ongeschoren schrijver Zwolse diamantrover Dennis Pfrommer schrijft boek Op zoek naar je oude schoolliefde via internet VRIJDAG 24 MEI 2002 MENSELIJK DAVE BENTON, win naar van het afgelo pen Eurovisie Song festival in Kopenha gen, mag morgen toch het festival in de Estlandse hoofd stad Tallinn openen. Hij moet zijn num mer wel in 45 secon den afwerken, terwijl het lied Everybody eigenlijk drie minuten duurt. Even was er sprake van dat hij, tegen de traditie van het festival in, helemaal niet mocht zingen. Dit door een ruzie met zijn Estlandse muzikale partner Tanel Padar. Die onenigheid is volgens Benton nu weer bijgelegd. Estland heeft zich goed voorbereid op het fes tival. In wat de grootste beveiligingsoperatie wordt, die Estland ooit heeft gekend, zullen meer dan duizend poli tieagenten paraat staan tijdens het festival. Er zijn drie keer zoveel patrouilles op straat en de politie zal duidelijk aanwezig zijn in de Saku Suur-hall, waar de 24 deelne mende landen morgen hun muzikale hoogstandjes zullen opvoeren. De Britse MICHAEL O'BRIEN die elf jaar in de cel heeft gezeten voor een moord die hij niet heeft gepleegd, heeft van de gevangenis een rekening gekregen van 37.000 pond, een slordige 57.000 euro voor kost en inwoning tijdens zijn gevangenschap. O'Brien heeft naar eigen zeggen ruim een miljoen euro compensatiegeld gekregen voor zijn onrechtmatige opsluiting, maar de regering heeft daar volgens hem 57.000 euro van afgetrokken voor de gemaakte kosten. ,,Als ik dit had geweten, had ik kaviaar besteld. Alleen onschuldige mensen worden de kosten in rekening gebracht", aldus O'Brien. ,,Het is ab surd." Het Britse ministerie van binnenlandse zaken zegt geen informatie te mogen verstrekken over de compensa tieregeling. In 1987 werd O'Brien gearresteerd voor de moord op een winkeleigenaar. Na elf jaar cel werd hij in 1998 door het hof van beroep vrijgesproken. De fans moeten nog tien maan den wachten voordat zangeres CÉLINE DION na drie jaar afwe zigheid weer op de planken zal staan. Maar wie alvast in de stemming wil komen, kan vanaf donderdag al kaarten kopen voor het comeback-concert in maart 2003 in Las Vegas. De kaarten zijn te koop via internet voor be dragen tussen de 87 en de 200 dollar. Het concert heeft plaats in hotel Ceasars Palace, waar mee de artieste een miljoenencontract heeft gesloten voor vijf concerten per week. Dion trok zich uit de show bizz terug omdat haar man ziek was en om kinderen te krijgen. De Canadese trad daarna zeer sporadisch op, on der meer bij een concert in de VS voor de slachtoffers van de aanslagen van 11 september. Koningin Beatrix gaat samen met prins Willem-Alexander en prinses Méxima naar de uitreiking van de Franklin D. Roosevelt Four Free doms Award aan oud-president van Zuid-Afrika NELSON MANDE LA. Deze uitreiking is zaterdag 8 juni in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Mandela was onlangs ook al in Nederland: als een van de pro minente gasten bij het huwelijk van Willem-Alexander en Méxima. De Four Freedom Awards worden sinds 1982 jaarlijks uitgereikt door het Roosevelt Institu te in New York. De uitreiking vindt wisselend plaats in New York en in Middelburg. De raadselachtige verdwijning van meer dan DUIZEND BOEKEN uit de afgesloten bibliotheek van het Franse klooster van Sainte Odile is opgeiost. Een 32-jarige leraar uit de omgeving van Straatsburg had in een boek over het klooster gelezen over een geheime gang die naar de bi bliotheek leidde. De gang bleek ook echt te bestaan. Ze ker twee jaar lang heeft de man geregeld boeken uit de bibliotheek 'geleend', waaronder eeuwenoude verluchtig de manuscripten. Met behulp van een videocamera werd hij uiteindelijk gepakt. Hij hield veel van de boeken, zo was zijn verklaring tegen de politie. Wil je weten wat er is geworden van je oude klasgenoten van de lagere school? Is je vroegere schoolliefde nog single'En zijn er plannen voor een reünie? Óp de nieuwe internetsite school- bank.nl staan de antwoorden op dergelijke vragen. Hier vinden oud-klasgenoten elkaar en wor den vrienden herenigd. Op de nieuwe internetsite kun nen gegevens over zo'n driedui zend Nederlandse scholen wor den uitgewisseld, van basisscho len tot hbo-opleidingen. Via een simpel zoeksysteem kunnen be zoekers hun school eruit pikken en zich aanmelden of zoeken naar oud-klasgenoten. Een reü nie is zo georganiseerd. „Men sen kunnen zoeken naar vrien den en oude liefdes van de aller eerste klas van de lagere school tot aan de laatste lessen van hun hbo-opleiding", vertelt Jan Mo lendijk, één van de ontwerpers van de website. „De site werkt heel simpel en de privacy van de bezoekers is gegarandeerd, want op de site worden geen e-mail- adressen getoond. Als mensen contact willen leggen, gaat dat altijd via schoolbank.nl. De ge adresseerden kunnen zelf kie zen of ze op de uitnodiging in gaan of niet." Ook onderwijzers en docenten zijn van harte wel kom om zich aan te melden op de site. „Onderwijzers zijn vaak heel bepalend geweest voor de richting die een scholier kiest. Veel oud-leerlingen willen daar om in contact komen met hun lievelingsdocent. Omgekeerd vinden docenten het vaak leuk om te zien wat er van hun leer lingen is terechtgekomen, dus het mes snijdt aan twee kan ten." De bedenkers en ontwer pers van de site zijn vier maan den bezig geweest om alle infor matie op te zoeken en de scho len in een databank in te voe ren. Molendijk; „We hebben ge probeerd alle scholen in het be stand op te nemen, maar door naamsveranderingen en fusies zijn er toch een flink aantal aan onze aandacht ontsnapt. Bezoe kers van de site die hun oude school niet kunnen vinden, kunnen daarom binnenkort zelf hun school aan het bestand toe voegen." In de eerste twee we ken heeft de site al 5.145 aan meldingen binnengekregen en zeker 200.000 bezoekers. „Het aantal aanmeldingen zal de ko mende tijd zeker gaan groeien. We krijgen gemiddeld 350 aan meldingen per dag en dat zullen er alleen maar meer worden als het balletje eenmaal begint te rollen." De internetsite is een initiatief van Rosetta, een Amsterdamse websiteproducent. „Normaal maken we sites voor kranten, tijdschriften en andere op drachtgevers", vertelt Guy Spriggs, de van oorsprong Britse directeur van Rosetta. „We wil den al langer en eigen site ont wikkelen, maar het wachten was op een goed concept." Spriggs verwacht met school bank, nl een gouden greep te hebben gedaan. Het idee voor de website heeft hij van een vroegere schoolvriend uit Enge land, die hem attendeerde op de Engelse site friendsreunited- .co.uk. Via deze site zocht Spriggs contact met enkele oud klasgenoten en zodoende ont stond bij hem het idee om een Nederlandse variant op het in ternet te zetten. De site is gratis en zal dat in de toekomst ook blijven. GPD De Noorse prinses Martha Louise (30) trouwt vandaag in Trondheim met de omstreden schrijver Ari Behn (29). Prins Willem-Alexander en Maxima zijn erbij. Prins Constantijn en Laurentien hadden wel willen komen, maai' kunnen niet we gens aanstaand ouderschap. Trondheim is getooid met vlag gen en banieren. De plechtig heid heeft plaats in de majestu euze Nidaros-kathedraal. De bruid gaat gekleed in een trouw japon van Wenche Lyche. Onder de gasten zijn, volgens de lijst van het Noorse hof, verder nauwelijks koningen of konin ginnen. Uit deze categorie is al leen Margrethe II van Denemar ken van de partij. Het zal de feestgangers naar de zin worden gemaakt, onder meer met een bél. Gisteren druppelden de bruiloftsgasten al binnen. Een deel van hen verblijft op het ko ninklijke jacht Norge. Harald, die dochter en schoonzoon ook al een huis aan de rand van Oslo cadeau doet, neemt de kosten op zich. De bruilof is dus tamelijk zwaar opgetuigd. Het aanvankelijk door het hof op internet gepu bliceerde verlanglijstje was ook weinig bescheiden: er stond zelfs een servies van 80.000 euro op. Na kritiek haalde het hof het lijstje snel weer van het net. Toch wil prinses Marthe Louise een zo gewoon mogelijk leven leiden en slechts af en toe voor koninklijke verplichtingen op draven, als een soort deeltijd hoogheid dus. Voor de bruide- Prinses Martha Louise met haar verloofde Ari Behn tijdens feestelijkheden voorafgaand aan het huwelijk. Foto: EPA/Cornelius Poppe gom zit er om te beginnen al niets anders op dan gewoon de kost te verdienen: hij blijft 'me neer' en heeft meteen te ver staan gekregen dat hij nooit op eigen houtje de koninklijke fa milie zal vertegenwoordigen. Ook zal hij zijn vrouw mondjes maat vergezellen tijdens officiële verplichtingen. Marthe Louise, zus van troon opvolger Haakon, hing begin dit jaar haar titel van 'koninklijke, hoogheid' aan de wilgen. Ze blijft natuurlijk prinses, zo is ze geboren, en als de nood aan de man komt, is ze nog steeds be schikbaar voor de troon. Maar ze wil nu de handen vrij om op een 'normale' manier geld te verdienen en haar lev slijten met het doorla linten, het openen vai wen en het toelachen vreemde kleuters en b Ze heeft zich gespecia psychotherapeute en vertelster. Dat laatste de Noorse televisie. V| ze ook aan de slag aai bemiddelaar'. Van haar man wordt v dat hij doorgaat met s maar de vraag is wel i stijl. Hij heeft nog ma boek geschreven (Tris ofwel "Verdomd triest en dat staat vol met n Ook was hij actief als tairemaker, onder me ke-snuivende hoeren gas. Behn zei dat hij a verslag legde van hun maar de Noren vertro niet. In november bre men met haar een bo hun eigen huwelijk ui Werd Mette Marit, de den vrouw van troont Haakon, door de Nort hart gesloten omdat 2 scheiden en open teg waarnemers zien dat meestal modieus-ong Ari niet meteen gebeu dens een eerdere pen ting antwoordde hij kt afstandelijk. Dat zou 1 dereen even goed zijn men. „Hij is echt niet zei Martha Louise voi voor de televisie over loofde. 'Met zo iemand wil je toch niet worden geasso Pim Fortuyn Foto: ANP/Robin Utrecht De populariteit van wijlen Fortuyn heeft gigantische vormen aangenomen. Velen hebben het ook over Pim, alsof de dood een reden is de overledene te tutoyeren. Het ligt daarom in de reden te denken dat er nu een hausse ontstaat op de voornaam Pim. En Pimmetjes veelvuldig op geboortekaartjes prijken. Het tegen deel blijkt waar. De populariteit van Fortuyn heeft zelfs een negatief effect op het gebruik van de voornaam Pim. Weinig ouders gaan hun boreling zo noemen. Ouders wil len namelijk niet dat hun kind in direct verband worden gebracht met een be roemdheid en mijden daarom zeker die naam. Dat voorspelt Doreen Gerritzen van het Meertens Instituut. Ze baseert die be wering mede op de ervaring met ande re idolen. Zoals bijvoorbeeld met Boris Becker. Toen de tennisser furore maak te, daalde in Duitsland de populariteit van zijn voornaam. Ook Hillary was voordat mevrouw Clin ton in het Witte Huis belandde een ge liefde naam bij Amerikaanse ouders. Maar die naam boette aan frequentie in toen zij er eenmaal rondliep. Terwijl Bill, de voornaam van de ex-president, geen noemenswaardige verandering op de ranglijst van voornamen ondervond. Die naam wordt, weet Gerritzen, van wege zijn 'gewoonheid' niet in direct verband gebracht met Clinton. „Ouders willen blijkbaar geen naam van iemand die in het centrum van de belangstelling staat. Zo ook met de naam Méxima. Als ouders hun kind nu Hillary Clinton Foto: AP/lan Waldie naar de prinses zouden noemen, zou dat zowel voor henzelf als voor het kind te belastend zijn. Ik denk zelfs dat het andersom werkt, ouders die voor de populariteit van Fortuyn van plan wa ren hun zoon Pim te noemen, verande ren nu juist die naam." Zoals Zeistenaar Peter Sluis, bankem ployé. Twee maanden geleden is hij va der geworden van Jim. „Een half jaar terug geleden waren we - als het een jongen zou worden - op de naam Pim gekomen: lekker kort en de P refereerde ook nog naar Peter. Maar ineens zag je dagelijks die kale kop van Fortuyn op de televisie en we gingen twijfelen. Toen mijn vriendin drie weken voor de bevalling naar het ziekenhuis moest vanwege een zwangerschapvergiftiging, raadde ook de gynaecoloog ons aan om de naam te veranderen. Hoewel we tot dan toe ook niet wilden weten of het een jongen of een meisje zou worden, was die behoefte er ineens wel. Ja, vooral vanwege de naam." Sluis veranderde samen met z'n vrien- Boris Becker Foto: Reuters/Reinhard Krause din de naam van z'n zoon in Jim. „Een prachtnaam, nog leuker dan Pim ei genlijk. En wij hoeven nu en in de toe komst niet uit te leggen dat we geen sympathisanten van Fortuyn waren. Je wil toch niet met die naam worden ge associeerd." Naamdeskundige Gerritzen denkt dat de reactie van Sluis volledig past in haar bevindingen. Omgekeerd, weet Gerritzen, werkt het ook. „Toen Mare Dutroux vanwege zijn mogelijke be trokkenheid met kindermoord en ver krachting, bekend werd, bleef de naam net zo populair. Blijkbaar heeft die naam voldoende positieve uitstraling en wordt hij vanwege zijn algemeen heid niet automatisch met Dutroux verbonden." Ook Pim Beekman (20 jaar) die woont en studeert in Fortuyn's woonplaats Rotterdam, ondervindt geen enkel na deel van zijn voornaam. „Mijn omge ving heeft absoluut, voor nul, komma nul, anders gereageerd op mijn naam toen Fortuyn zo veel in de publiciteit was. Het enige gekke was wel - vooral toen Fortuyn was neergeschoten - dat ik ineens overal die naam zag een of andere manier blijf je waarschijnlijk omdat je zelf z< langer naar die drie letters kijl De naam Pim staat momente top honderd (ergens tussen 5 van de voornamenlijst. De na niet bijster populair en ook ni derlijk geliefd. Het is een zogt vleivorm (koosnaampje) vanl zoals dat ook met Bill is. Zowel bij de burgerlijke stand lem, Hilversum als in Leiden; afgelopen tijd geen Pimmetje geven. De ambtenaar van del stand in Leiden bespeurt - ne naamdeskundige - niet zo va recte link tussen de naam var en een beroemdheid.Als ou voorbeeld hun kind Linda no tekent dat nog niet dat ze me Mol vernoemen. Het is dan n positieve sfeer die de televisie straalt die wordt gewaardeerd mee de baby in de toekomst 1 wordt vereenzelvigd." Irene Nieuwenhuijse Een jongen met grootheids waan - met een narcistische in slag, die buitengewoon graag in de belangstelling staat om zijn beschadigd zelfbeeld te com penseren. Dat zeiden de ge rechtspsychologen vorig jaar over Dennis Pfrommer (26), de Zwollenaar, die in 2001 een le gendarische slag sloeg door met veertig miljoen gulden aan diamanten in een magnetrond oos zomaar de deur uit te wan delen bij zijn werkgever Gassan Diamants in Amsterdam. De psychiaters lijken het gelijk aan hun kant te krijgen. Dermis Pfrommer heeft zijn levensver haal inmiddels laten optekenen door twee journalisten. Begin juli verschijnt zijn autobiogra fie, 'Aan de Haal' geheten, waarin Dennis volgens Sander Timmers van Uitgeverij Bzzz- töH vooral rehabilitie zoekt voor het 'negatieve beeld' dat in de media van hem is geschetst. Dennis zit een straf van 2,5 jaar uit in Veenhuizen, niet bepaald de strengste gevangenis van Nederland. Eind juni is hij drie dagen met verlof, en in die drie dagen probeert hij met zoveel mogelijk media te spreken. Te gen foto's of video-opnamen geen bezwaar - op de voorkant van het boek staat zelfs al een pasfoto van Dennis, die daar mee zelf met nadruk de be kendheid zoekt. Hoe meer pu bliciteit hoe beter - lijkt zijn pa rool. Dennis deed zijn relaas tijdens urenlange gesprekken met De Telegraaf-journalisten Gijsbert Vermaat en Tjerk de Vries in de Amsterdamse gevangenis Ha venstraat. Zij schreven het hele verhaal in de ik vorm op. Zowel de roof op 4 augustus 2001, als zijn aanhouding en zijn be rechting in december vorig jaar, waren groot nieuws. Het was met voorsprong de grootste roof uit de Nederlandse crimi nele geschiedenis. Vreemd ge noeg vatte het publiek sympa thie op voor Pfrommer. Er was immers geen geweld gebruikt, en je moet wel lef hebben om met een doos vol diamanten langs de bewaking te lopen in het grootste diamantenpand van Amsterdam. Maar tijdens de rechtszaak bleek ook een keerzijde van het verhaal. Dennis bleek volgens de dossiers een eenzame jon gen, die zich graag verloor in snoeverij en droomde van een grote daad om zichzelf voor eens en altijd op de kaart te zet ten. De roof zelf was in die zin de ultieme bevrediging: tot in Engeland en Amerika aan toe stond het in de kranten. Maar Dennis kon van die roem natuurlijk niet genieten en dat ging wringen. Twee gelegen heidscompagnons verstopten de buit op een plek die bij het publiek ook al tot de verbeel ding sprak: een foeilelijk ijzeren monument naast de A6 in Al- mere. Met een ruime voorraad diamanten vluchtte Dennis naar Mexico, een hoertje ach terna, dat hij in Hilversum had leren kennen. Toen zij in Mexi co evenwel trouwden, wist Dennis eigenlijk van ver niet meer wat hij er moe doen. Hij vloog terug na rijs, nam de Thalys naar land en meldde zich ver bij de Zwolse politie. „Ei is Dennis een zielige Dik Dap", zei zijn advocaat I Spong in een poging eei straf te bewerkstelligen. En die heeft Dennis gek Hij zit z'n detentie uit o plek waar geen al te zwï dadigers worden neerge mag dus nu alweer op p verlof. Jelle Boonstra

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2