TOERISME Koffer VRIJDAG 24 MEI 2002 Het even confronterende als fascinerende 'Shalechet' (Vallende Bla deren) van Menashe Kadisman. Foto: Jens Ziehe Gangen die ongemerkt overgaan in zalen, zalen die ongemerkt overgaan in torens, torens die on gemerkt overgaan in gangen. Al les loopt toe, wijkt, daalt en stijgt. Een grafiek van M. C. Es- cher, maar dan in 3-dimensionaal beton. Het fameuze Guggenheim in Bilbao - om maar een voor beeld te noemen - is waanzinnig mooi. Hetzelfde geldt voor het J. Paul Getty-center in de woeste Santa Monica Mountains bij Los Angeles. Maar hier, in het Jüdi- sches Museum in Berlijn, vormt de expositie een onderdeel van het gebouw en fungeert het ge bouw niet als kapstok voor een willekeurige collectie schilderijen. Een wereld van verschil. Je weet niet wat je ziet en blijk baar toch ook weer wel. Want waarom loop je anders al na en kele minuten rond met een brok in je keel? Of word je - bij het kunstwerk Shalechet (Vallende bladeren) van Menashe Kadis man - zo woedend, dat je met een wegbeent, anderhalf uur la ter terugkeert, opnieuw boos wordt en vlak voor het verlaten van het museum weer gaat kij ken? Of tuur je op de galerij 'lm Schosse der Familie' minuten lang verdrietig naar de zorgeloze portretten van de jou verder vol strekt onbekende familie Ascher uit Berlijn? Irriterend, provocerend, maar altijd weer fascinerend. Twee duizend jaar Duits-Joodse ge schiedenis is door de Pools- Amerikaanse architect Daniel Libeskind, in zó'n geraffineerde eenvoud gevat, dat je dagen la ter nog antwoord zoekt op de vraag waarom je zo onder de in druk was van de holocaust toren toch niet meer dan een paar sereen betonnen wanden, doodlopend in een smalle top van waaruit aarzelend een sprankje licht sijpelt. Doolhof der verdoolden. Je denkt omlaag te lopen, maar gaat omhoog; je denkt omhoog te lopen, maar gaat omlaag. On telbare hoeken en gaten. Wan den ook waarin niet vensters het licht doorlaten maar strepen, kruizen en kieren. Als littekens, geslagen in eeuwen achtervol ging. Je zou het bijna een gotspe noemen, een onbeschaamde brutaliteit, dat het Jüdisches Museum precies in de stad staat van waaruit het barbarisme ruim een halve eeuw terug de holocaust leidde. Maar wie er in ronddwaalt, komt - tegenstrib belend misschien - langzaam maar zeker töch tot de conclusie dat de geschiedenis van de jo den in Duitsland uit meer be staat dan de shoah. En dat was precies de bedoe ling. Vergeten doe je 't uiteraard niet. Eenmaal terug in de be woonde wereld, terug in het hectische Berlijn van vandaag, schieten de gedachten meerdere keren terug naar die schrijnende foto van een stoere joodse wa- terpoloploeg - gele sterren pro minent op de zwembroek - van vlak voor de Tweede Wereldoor log. En denk je aan die op het einde van de expositie gestelde vraag of het in het huidige Duitsland mogelijk is grappen te maken over joden. 'Nee', ant woordde 69 procent van de be zoekers. Misschien dat daarom ook die cartoon uit het magazine 'Schle miel' weer voorbij zweeft, die 'spotprent waarin een menora (de veel-armige joodse kande laar) verandert in één van de zinnebeelden van het christen dom, een kerstboom met kaars jes. Of zie je in gedachten weer de keurig gesteven, gevouwen en gestreken handdoek die Paul Kuttner in 1939 van zijn moeder meekreeg, toen hij op kinder transport werd gezet naar Enge land. Paul zag mamma nooit meer terug. Vergast. De hand doek - zijn enige tastbare herin nering aan haar - ligt nu droef te glanzen in een museum-vitrine. Maar tussen al die hemelschrei ende getuigenissen, klinkt ook de muziek van Moses Men delsohn, lees je de dichtregels van Heinrich Heine, hangen de schilderijen van Max Lieber- man. Eveneens Duitse joden. En REISBERICHTEN Belfast Nu het alweer enige tijd rustig is in Belfast, groeit het aan zoekers. Ook vanuit Nederland stijgt de belangstelling vi Noord-Ierse hoofdstad, zowel bij zakenreizigers als bij toe Q Vorig jaar bezochten 14.000 landgenoten de stad die woordig vrij eenoudig kan worden bereikt. Luchtvaart 0 schappij easyJet bijvoorbeeld, vliegt dagelijks twee keer streeks naar Belfast vanaf 28,50 euro (boeken via www,e 0 .com). Wie liever vaart kan kiezen uit DFDS Seaways (Umi n Newcastle), P O North Sea Ferries (Europort - Hull) Ster (Hoek van Holland - Harwich). Vanuit Engeland (Stanrai dan vervolgens worden overgestoken naar Belfast Kante reis-arrangementen worden aangeboden door onder m Jong Intra, Oad Reizen en Buro Britain. Meer informatie; fers Verkeersbureau, telefoon 020 504 06 89 enA www.leriand.nl,wwwxliscovernorthemireland.com en www.goti .com. Münsterland Drie populaire meren in Noord-Duitsland liggen langs (Q wieltraject door het Oldenburger Munsterland. De 219 kili lange Drie Meren-route verbindt de Dümmer See, Thül Talsperre en Zwischenahner Meer. De individuele ffetstcx gereden worden met behulp van een speciale routekaart een routebeschrijving op internet; www.oldenburger-mu land.de. Meer informatie; Verbund Oldenburger Munsterland, Oldenburge 246,49377 Vechta, telefoon 00 49 44 4195 650. 'of 2 Tassenmuseum In Tassenmuseum Hendrikje, Zonnestein i m Amstelvei nog tot begin juli een tentoonstelling worden bekekt werk van Carmen Hempe. De 31-jarige Amsterdamse mc werpster maakte een serie unieke handgemaakte tassei spireerd op onder meer reizen naar zowel Mexico als Th Opvallend zijn de vele versieringen bestaande uit bord tjes, blikken hangers, felgekleurde stoffen en geweven Hetzelfde geldt voor de beschilderde houten handvatten ren hengsels. Het Tassenmuseum is op maandag geop« 10 tot 16 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Op afspraak tentoonstelling ook op andere dagen worden bezocht. Meer Informatie: telefoon 020 647 86 81 en/of internet www.tassenmuseum.nl Tuinengids QQ daarom zo nadrukkelijk ge noemd door president Johannes Rau tijdens de officiële opening van het museum op 9 septem ber vorig jaar. Sleutelfiguren in de Germaanse geschiedenis, noemde hij ze. Net als Kurt Tu- cholsky, Albert Einstein, Else Lasker en al die anderen die ge lukkig ook naar voren worden gehaald in dit museum, in dit - citaat van architect Libeskind - 'symbool van de hoop'. Rob van den Dobbelsteen Het Jüdisches Museum ligt aan de Lindenstrasse 9-14 in het voormalige Oost-Berlijn, mak kelijk te bereiken (ongeveer tien minuten lopen) vanaf zo wel het metrostation Halle- sches Tor (UI, U6, U15) als Kochstrasse (U6). De bussen 129 (stop Oraniënstrasse) en 341 (Blücherplatz) stoppen eveneens vlakbij; bus 240 doet dat zelfs vlak voor de deur. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 20 uur (op maandag tot 22 uur) en de toegangsprijs bedraagt 5 euro. Een gezinstic ket (2 volwassenen; 4 kinde ren) is er voor 10 euro. Meer informatie: telefoon 00 49 30 30 87 85 681 en/of internet www.jmberlin.de Onlangs verscheen voor het tweede achtereenvolgende jaar het gidsje 'De mooiste tuinen tus sen dijk en duinen'. Beperkte de eerste uitgave zich tot Noord-Holland bo ven het Noordzee- kanaai, nu zijn ook een aantal particu liere tuinen in bij voorbeeld Aerden- hout, Bloemendaal en Heemstede in het door schilder Sietse Wiersma fraai geïllustreerde boek je opgenomen. Alle in de gids uitvoerig beschreven tuinen, kunnen worden be zocht op de vermel de openingstijden. Het boekje kost 7 euro en is verkrijgbaar bij zowel een groot aantal Noord se VW-bureau's als de boekhandel. Ook kan het worden is door het overmaken van 7 euro op rekening! 82.65.32.799 van de Stichting Tuingids Noord-Holland on melding van Tuingids'. Q North Sea Ferries In het kader van de Campagne Only in Britain. Only in 201 P&O North Sea Ferries op een aantal geselecteerde af -s maximaal 50 procent korting op een retourticket. De red <e zorgt met twee splinternieuwe luxe-cfuiseferries een da verbinding tussen Europort en Huil. De actieperiode loof met 30 september 2002. Meer informatie; telefoon (018^.25.55.55 en/of internet www.my ries.nl/mvc Pannenkoekenrondvaart In Amsterdam kan met schepen van Holland Intematior "2U ger vlak bij het Centraal Station) sinds kort een zogehei ie! nenkoekenrondvaart worden gemaakt Het menu tij< tocht bestaat u it verschillende soorten pa nnen koekt keuze te beleggen met stroop, poedersuiker, jam of h< kan onbeperkt worden besteld. Daarnaast is er keuze schillende soorten drank. Pannenkoekenrondvaarten vinden plaats op elke zaterdag en zon< tot 15.30 uur. De prijs Is 20 euro voor volwassenen en 15 euro voo (exclusief drankjes). 9.1 F E IT E N C IJ F E R S Berlijn Geen stad in Europa verandert zo snel als Berlijn. Uit twee helften die veertig jaar lang niets met el kaar te maken wilden hebben, ontstond in nau welijks tien jaar een fascinerende metropool waarin het stratenplan morgen weer anders is dan gisteren en waarin - lijkt het wel - bijna dage lijks een nieuw gebouw in gebruik wordt geno men. En dan is er natuurlijk ook nog de geschie denis die je van elke straathoek tegemoet waait. Bereikbaarheid. Auto: Van Amsterdam is het on geveer 700 kilometer rijden naar Berlijn. Trein: Vanaf Amsterdam Centraal in ongeveer zes uur naar Berlin Zoo. Er is een directe verbinding (met de IR) en één met een overstap in Duisburg Hbf (ICE). Een zogeheten superretour met de IR kost 138 euro en met de ICE 154 euro (in beide geval len betaalt de 2e tot en met en de 5e persoon de helft van de prijs en er moet een gedeelte van een zaterdag of zondag in Berlijn worden doorge bracht). Vliegen: Vanaf circa 170 euro met onder meer de KLM. Accommodatie. Hotels in Berlijn zijn net als in andere wereldsteden vrij prijzig. Op de website www.berlin-tourism.de staat een uitgebreide lijst. Klik eerst op tourist center1 en vervolgens op 'unterkunjï. Aanbiedingen staan op www.lastminutehotels.de. Tip: De art'otels, zoals dat aan de Lietzenburger Strasse 85, zijn centraal gelegen en bieden een grote mate aan comfort. Prijs vanaf 79 euro per persoon doppelzimmer inclusief ontbijt. Vervoer. Berlijn is een enorme stad (negen keer zo groot als Parijs) en de bezienswaardigheden liggep wijd verspreid. Vanaf een rpetrostation zijn ze echter allemaal in korte tijd wandelend bereikbaar. Een metrokaartje kost 2 euro, maar wie van plan is meer gebruik te maken van het openbaar vervoer (metro en bus) is wellicht goedkoper uit met een WelcomeCard (18 euro voor drie dagen) die ook korting geeft op toe gangsprijzen van zo goed als alle belangrijke mu sea en andere attracties. Excursies. Er kunnen vanaf verschillende plaat sen in de stad rondritten per bus worden ge maakt (onder meer vanaf de kop van de Kurfür- stendamm en Unter den Linden). Eventueel kan ook de 'Hundertef worden genomen, buslijn 100 die vanaf Bahnhoff Zoo dwars door Berlijn langs tal van bezienswaardigheden naar de Michelan gelo Strasse rijdt (gratis voor houders van een WelcomeCard). Er kan op alle haltes naar belie ven worden uit- en ingestapt. Wie in zo'n kort mogelijke tijd een stevige indruk van de stad wil krijgen, kan eventueel een beroep doen op Em my Beuks, een Nederlandstalige gids in Berlijn die ook privé rondleidingen verzorgt (telefoon vanuit Nederland 00 49 30 87 31 016). Plattegrond. Door Berlin Tourismus (de VW) wordt een overal in de stad verkrijgbare (bij ho tels en restaurants en dergelijke), uitstekend bruikbare plattegrond uitgegeven. Lectuur. Omdat Berlijn zo snel verandert, is zo goed als elke reisgids achterhaald op het mo ment dat hij verschijnt. Aanbevolen niettemin: 'Berlin' van Rough Guide, de Exclusief-gids van Lannoo (met veel winkel- en restauranttips) en de Capitooluitgave. Hoewel al in 1994 versche nen, wordt de sfeer van stad in 'Een passie voor Berlijn' (uitgeverij SUA) door Ineke van den. Ber gen op treffende wijze opgeroepen. In Berlijn zelf kan 'Berlin im Grif worden gekocht met daarin zo'n 1000 goedkope adressen van restaurants en winkels. In het uitgaansweekbladZitty" (2 euro) staat een volledig overzicht van wat er in Berlijn te doen is. Verzorgde reizen. Een groot aantal Nederlandse reisorganisaties organiseert volledig verzorgde stedentrips naar Berlijn. Nadere informatie bij het reisbureau. Bezienswaardigheden. Hoewel je ze in een paar dagen nooit allemaal kunt bezoeken zijn de vol gende bezienswaardigheden min of meer musts (zie voor eventuele openingstijden, telefoon nummers, dichtstbijzijnde metrostation enzo voort de achterzijde van de door Berlin Touris mus uitgegeven plattegrond van Berlijn): Potsdamer Platz; Brandenburger Tor; De eerste aanzet van het nog altijd niet voltooi de Holocaust-monument tussen Potsdamer Platz en de Reichstag; De Reichstag van waaruit de bezoekers van de glazen koepel een grandioos uitzicht hebben over de stad (zo laat mogelijk gaan om de drukte te ontlopen) De weer helemaal opgeleefde Kurfiirsten- damm met in het verlengde daarvan (Tauent- zienstrasse) de voedselafdeling van het KaDeWe alsmede sjieke zijstraten als de Fasanenstrasse (waar liefhebbers zich jurkjes kunnen aanschaf fen van nog net geen 10.000 euro); De maquettes van oude, nieuwe en nog te bou wen panden in Berlijn in het kantoor van de Haupstadplanung in de Behemstrasse 39 (bij de Bebelplatz); Het Scheunenviertel met onder meer de gezel lige Hackesche Höfe; De Friedrichstrasse met Galerie Lafayette (met daarin uniek vormgegeven liftschacht) en op nummer 43-44 het aan de Muur gewijde muse um Haus am Checkpoint Charlie; De fraai gerestaureerde Gendarmenmarkt; Het Jüdisches Museum aan de Lindenstrasse 9-14; De zogeheten East Side Gallery aan de Spree bij de Oberbaumbrücke (met 1,3 kilometer het langste stuk Muur dat nog overeind staat); Forschungs- und gedenkstatte Normannenstra- se (Stasi Museum) aan de Ruschestrasse 103; Kollwitzplatz en omgeving in de wijk Prenzlau- er Berg (hoe het oude Oost-Berlijn een nieuw ge zicht kreeg en krijgt) Agyptisches Museum (met onder meer de ver maarde buste van Nefertete aan de Schlossstras- se bij kasteel Charlottenburg). Meer informatie: Duits Verkeersburo in Am sterdam, telefoon 020 697 80 66 en/of internet www.beryn-tourism.de v Mijn grootvader reisde de wereld rond met een fib Poepsjiek. Twee kloeke sloten, twee leren riemen en een houten handvat. Toen opa overleed, was-ie verdwenen. Oma had hem meegegeven aan de Het was de mooiste koffer die ik ooit heb gezien. Ik ben dol op koffers. Als ik in de buurt ben van de Hooftstraat in Amsterdam loop ik bijna altijd even bij Zumpolle. Daar verkopen ze zelfs Papworth, he merk van de Britse marine. Veel te zwaar om op ee reis mee te nemen, maar het vakwerk spat er af. Al deksel over de koffer schuift, hoor je pfffft. Net een >t deur. Zelfben ik meer dan dertig jaar de trotse bezitter v Zero Halliburton. Die worden gemaakt van alumin on Hoe meer deuken hij oploopt, hoe mooier hij won er ruim dertig jaar mee rondgetrokken. Toen begoi kuren te vertonen. Hij staat nu alweer een jaar of wat op zolder, mijn fer. Ook al omdat-ie - nu ik de zestig voorbij ben zwaar wordt in het ge bruik. Maar als ik op Schiphol bij de lopende band op mijn bagage sta te wachten, kijk ik nog altijd naar hem uit. Rob van den Dobto Tweeduizend jaar Duits-Joodse geschiedenis werd door de Pools-Amerikaanse architect Daniel Libeskind gevat in een zeldzaam geraffineerde eenvoud. Foto: Marion Rossner

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24