Journalisten bewaakt: vervelend en angstig MEDIA Haasbroeks 'stunts' schaadden imago Journaal t eenzame gevecht van Rudi Bakker Sky domineert Top 10 radioprogramma's vermist ercheur award Ruurd Bierman: 'Mensen zijn niet langer automatisch verzekerd van hun veiligheid' - Belinda Meuldijk is es geworden van de jrgeltrofee. Drie we- s de natuurkennis van lederlanders op de eld. Ze gingen de uit- de juiste antwoor- en over vreemde andere spraakma- a- en faunawetens- den. In de laatste uit- iraste Sjors Fröhlich euldijk met de hoofd- ida biedt de trofee ter veiling aan. De gaat naar een stich- werfhonden. lendt race oo live uit - RTL 5 zendt zon- Jf 16.45 uur) de Indy |t is voor de 86e keer ;endarische race in is in de Verenigde dt gereden. In dit cespektakel ter we- •n de renners 500 mijl p het ovale circuit, landers doet mee ace: Arie Luyendijk. heeft de Indy 500 jewonnen. Na enkele zigheid doet hij dit nee. Hij start vanaf ats. De werkelijke ra- iverigens om 18.00 - -i- door Berrit de Lange en Dolf Rogmans Hilversum - Bizar, vervelend en soms ang stig. Sinds de aanslag op Pim Fortuyn op 6 mei worden tientallen journalisten en pro grammamakers bewaakt als gevolg van concrete bedreigingen. En dat is wennen, want wie had daar een paar weken gele den rekening mee gehouden? Het is een lastig onderwerp, bewaking van personen. Het liefst praat niemand er over, want elk verkeerd woord kan weer iemand op rare gedachten brengen. Maar het valt wel op al die bewaking. Bij voorbeeld tijdens de begrafenis van Mar tin van Amerongen, hoofdredacteur van weekblad De Groene Amsterdammer, tij dens de uitreiking van de Nipkowschijf, een tv-prijs voor presentatoren en pro grammamakers, of rond de studio's in Hilversum of Amsterdam; overval lopen mannen in donkere pakken met appa raatjes in hun oor. De Haagse redactie van de NOS heeft voor de zekerheid het naambordje maar van de gevel verwij derd. Frits Wester, politiek verslaggever van RTL 4, wandelend op het strand. Hij is een van de belaagde journalisten. Foto: GPD/Harmen de Jong Een NOS-woordvoerder wil alleen kwijt dat de veiligheid van de medewerkers de hoogste prioriteit heeft. En ook dat het best lastig is medewerkers te beveiligen. Als ze eenmaal binnen zijn, lukt het nog wel,maar als ze thuis zijn of bij de voet balclub wordt het ingewikkelder. Het Mediapark in Hilversum wordt sinds de moord op Pim Fortuyn extra beveiligd, maar omroepen en zenders zijn zelf gro tendeels verantwoordelijk voor de veilig heidsmaatregelen binnen de gebouwen, zegt een woordvoerder van het NOB, ei genaar van het Mediapark. „Op het Me diapark werken vijfduizend mensen, die kun je gewoonweg niet allemaal elke dag uitgebreid controleren. Dat is ook niet wenselijk, zwaartepunt ligt bij de beveili ging van redactieruimtes en locaties waar programma's met publiek worden opge nomen. En in de meeste omroepgebou- wen kon je als niet-omroepmedewerker voorheen ook al niet zomaar binnenlo pen." Presentatoren Onbekend is precies hoeveel journalis ten, programmamakers en soms hele re dacties extra beveiliging krijgen. Zeker is dat de redacties van NRC Handelsblad, RTL Nieuws en het NOS Journaal extra worden beveiligd. Presentatoren als Ferry Mingelen, Frits Wester, Jack Spijkerman, Job Frieszo, Wouke van Scherrenburg, Frits Barend, Henk van Dorp en Jan Mul der ontvangen zelfs persoonlijke bewa- king. Jan Mulder schreef in zijn column in de Volkskrant ironisch over hoe hij in het café een gesprek probeerde aan te kno pen. Onverbiddelijk kwam daar steeds de bewaker tussen. De beveiliger hangt con stant rond de te beveiligen persoon, zou hij in de tussentijd niet wat klusjes kun nen doen, bijvoorbeeld lekkende badka merkranen verhelpen?, vroeg Mulder zich eveneens gelacherend in zijn co lumn af. Presentator Jack Spijkerman sprak over de bedreigingen aan rijn adres aan het begin van Kopspijkers afgelopen zater dag. Hij moest zich deze week door twee man bewaking laten vergezellen om in Rotterdam de Zilveren Reissmicrofoon voor het radioprogramma Spijkers met koppen in ontvangst te nemen. „Mensen rijn niet langer automatisch verzekerd van hun veiligheid bij het uit oefenen van hun werk", zegt NOS RTV- directeur Ruurd Bierman. En dat schept onwillekeurig onrustgevoelens bij men sen die tot voor kort onbekommerd aan tv- en radioprogramma's konden wer ken. De bedreiging aan het adres van redac ties en personen worden vaak per e-mail geuit. De verwensingen lopen uiteen van 'in elkaar slaan' tot 'doden' en hebben al tijd een verband met de moord op Pim Fortuyn. Wat de dreigementen extra ver velend maakt, is dat sommigen er aan toevoegen dat ze geduld hebben met het uitvoeren van hun bedreigingen. Ron Abram, voorzitter van de journalisten vakbond NVJ: „Het lijkt iets rustiger, maar het gevoel van onbehagen blijft. Op de begrafenis van Martin van Amerongen waren er ook collega's met mannen met zwarte brillen bij zich. Het is ook heel naar dat onbekende journalisten alleen al omdat ze een opschrijfboekje bij zich hebben worden lastig gevallen. Wat ook niet bijdraagt aan een rustige sfeer is de weigering van de advocaten Spong en Hammerstein om hun aan klachten tegen journalisten en politici, waarin rij hen beschuldigen van aanzet tot haat, in te trekken. De beveiliging rond RTL 4-verslaggever Frits Wester is inmiddels tot een mini mum teruggebracht. „De afgelopen we ken waren natuurlijk bizar. De beveili ging was vervelend, alhoewel soms ook erg gezellig. Als je er van buiten tegen aan kijkt, is het vooral heel naar een raar dat dit even nodig is." Omdat het na de verkiezingen van 15 mei rustig is gebleven op straat, lijkt de groot ste paniek voorbij. Ook op het Binnenhof is de beveiliging van politici alweer wat minder streng. Wester: „Maar het wordt nooit meer zoals het was. De tijd dat je zomaar onbekommerd de opnamen van tv-programma's kunt bijwonen, lijkt me wel voorbij." hilversum/mediaredactie - Sky Radio domineert met vijf pro gramma's in de maanden maart/april de ToplO van best- beluisterde radioprogramma's. Dit blijkt uit onderzoeksgege vens van Intomart. Coffee Break, dat op alle werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur door Sy Radio wordt uitgezonden, is het best beluisterde radiopro gramma van Nederland. Coffee Break heeft een gemid delde luisterdichtheid van 4,2%. Dit betekent dat gedurende het gehele programma gemiddeld 580.000 Nederlanders van 10 jaar en ouder op Sky Radio rijn afgestemd. Met dit programma laat Sky Radio programma's als Cappuccino (Radio 2), Gouden Uren (Radio 2) .Vroege Vogels (Radio 1) en Arbeidsvitaminen (Radio 3 FM) achter zich. Opvallend gegeven is dat in de Top 10 van bestbeluisterde ra dioprogramma's veelbesproken programma's als Evers Staat Op (Radio 538), Stenders Vroeg (Ra dio 3 FM) en Met het oog op morgen (NOS Radio 1) niet voorkomen. Zij staan op respec tievelijk de 26e, 27e en 30e posi- GEKNIPT vrijdag 24 mei 2002 buitenstaander toe, zo blijkt ook uit rijn officiële verklaring: „Men riet mij blijkbaar liever als een beschermende vaderfiguur, dan als kritische recensent. Daarom wil ik niet langer hoofdredacteur rijn." Overigens wekten niet alleen Haasbroeks uitlatingen over Frieszo in Storing de woede van de redactie. De hoofdredacteur laakte ook het interview met premier Kok dat het Journaal aan de vooravond van de verkie zingen op aangeven van de Rijksvoorlichtingsdienst uit zond. Toen operationeel hoofd redacteur Hans Laroes en ad juncten Bemadette Slotboom en René Went in een crisisberaad met opstappen dreigden, en de voltallige redactie vervolgens het vertrouwen in hem opzegde, be sloot Haasbroek rijn functie neer te leggen. Theemuts Haasbroek werd in 1997 aange steld als opvolger van de 'amb telijke' Gerard van der Wulp. Een verademing, meenden ve len op de Journaal vloer. „We vonden hem wel grappig", zegt een redacteur. „Hij zat bijvoor beeld redactievergaderingen voor met een theemuts op rijn hoofd." De vernieuwingen die Haas broek voorstond en waarvoor hij door de NOS-directie was bin nengehaald, kostten hem al gauw rijn populariteit. Bierman roemt echter de veranderingen die hij doorvoerde, zoals de uit breiding van het 8 Uur Journaal, de vernieuwing van de ochtend bulletins en de oprichting van het correspondentenbureau in Washington. Die vernieuwingen hebben te gelijkertijd tot veel onrust geleid. „Er zat altijd wel iets uitdagends in rijn plannen, hij hield ons scherp en schudde de kussens flink op", zegt een oud-redac teur. „Het was alleen jammer dat rijn plannen gespeend wa ren van iedere realiteitszin.'' NOS-RTV-directeur Bierman hoopt Haasbroek voor de NOS te kunnen behouden. De opge stapte hoofdredacteur gaat een reizend correspondentschap vervullen en zal aan de slag gaan met projecten van de EBU, de koepelorganisatie van pu blieke omroepen in Europa. Daarnaast zal hij betrokken worden bij projecten die als doel hebben de kwaliteit van de NOS-programma's te bewaken. Bierman: „Dat was ook een van Haasbroeks sterke punten de af gelopen jaren: discussies over inhoudelijke kwaliteit starten." Het is nog onduidelijk of Haas broeks functie opgevuld zal worden. De opgestapte hoofdredacteur heeft rijn oudcollega's altijd voorgehouden dat hij hen sa men met rijn tweelingbroer Jan zou trakteren op een spetterend cabaret als hij ooit afscheid zou nemen. „Die stunt geeft ook al aan dat Haasbroek bij het Jour naal niet op rijn plaats was", zegt een oud-eindredacteur. „Het Journaal is een gedegen, betrouwbaar product, daar past geen hoofdredacteur bij die de boel met rijn optreden aan het wankelen brengt." Nico Haasbroek legde deze week onder druk van zijn collega's het hoofdredacteurschap van het NOS Journaal neer. Foto: ANP lames volgde directeur Bakker van S.E. Fireworks in de nasleep van de vuurwerkramp. Foto: ANP bilgorgel' kediaredactie I- De Alkmaarse re- „Het recentelijk opgekomen verschil van inricht binnen de hoofdredactie van het Journaal hangt samen met de berichtge ving over de verkiezingen en de gespannen situatie die momen teel in Nederland heerst", be vestigt Ruurd Bierman, direc teur NOS-RTV. „De discussie is echter breder ben je als hoofd redacteur iemand die als kri tisch recensent van buitenaf toekijkt, of juist iemand die mid den in de groep staat. De redac tie heeft momenteel duidelijk behoefte aan het laatste. Het rijn bijzondere tijden waarin de nuances tellen. Uitspraken van een hoofdredacteur liggen juist nu heel gevoelig." Haasbroek (58) bedeelde zich zelf duidelijk de rol van kritisch vrijdag, nadat de hoofdredac teur in het BNN-mediaprogram- ma Storing politiek verslaggever Job Frieszo afviel. Haasbroek zei daar dat hij het niet verstandig van Frieszo vond in rijn Jour- naalverslag een vergelijking te maken tussen de Centrumde mocraten en Pim Fortuyn. De Haagse Joumaalredactie en verantwoordelijk adjunct René Went waren volgens bronnen binnen het Journaal witheet over Haasbroeks uitlatingen, te meer omdat Job Frieszo sinds de aanslag op Fortuyn wordt bedreigd en als gevolg daarvan beveiliging heeft. Haasbroek had volgens de redactie beter moeten aanvoelen dat openlijke kritiek dezer dagen een extra la ding heeft gekregen. 1 Eveline Bloem (37) vanavond de 'Award Onderen'. Zij ontvangt cheiding - een beeld [stenares Marianne tijdens de uitzen- tROS Vermist (Neder- 13 uur). lem hield zich vijf jaar de vermissing sinds wan 1997 van Marion dochter Romy van [Bergen. Bloem krijgt cheiding omdat rij al huw contact met de prs heeft gehouden jaar uit alle tips na- [jongbloed, presenta- pS Vermist, overhan- erd aan de vooravond [emationale Dag van fe Kinderen. van onze mediaredactie Hilversum - Nico Haasbroek was er als hoofdredacteur van het NOS Journaal een meester in de boel zo nu en dan eens flink op te schudden. Hij lan ceerde al snel na rijn aantreden in 1997 revolutionaire ideeën om de nieuwsbulletins te ver nieuwen. Helaas waren rijn plannen volgens de redactie veelal gespeend van realiteits zin. Zijn onvermogen om te gaan met de gespannen situatie die op de Joumaalburelen is ontstaan na de moord op Pim Fortuyn, heeft dinsdagavond uiteindelijk tot Haasbroeks ver trek geleid. De onvrede over Haasbroeks optreden escaleerde vorige week [cteur S.E. Fireworks poogt onschuld te bewijzen in NPS-documentaire Tot het bittere ein- portret dat Roy Da- ivan S.E. Fireworks- idi Bakker. Dames er vanaf augustus luis, in de rechts- rampterrein en in kamer van het pro- IVA. Overal doet de zijn uiterste best om naken dat niet hij, d anders schuld e ramp op 13 mei leven kostte aan 22 mensen, loy Dames heeft in umentaire die van- 1 uitgezonden min- half uur tijd om het Bakker tegen justi- ilieke opinie neer te es schept in deel e serie De gekleurde n beeld van een elijke paria die on- olement en verdriet ijdbaarheid heeft Ie media-aandacht eep van de vuur werkramp, kon Tot het bittere einde eigenlijk geen schokkende nieuwe feiten opleveren. Ook de meningen en gevoelens van Bakker rijn onderhand wel zo'n beetje bekend, na diens tv-op- tredens in onder meer Netwerk, NOVA en B&W. Toch is de door Spring Film ge maakte documentaire over Bak ker de moeite waard. We zien de geplaagde Enschedeër namelijk (samen met rijn advocaat Plas man) in de montagekamer van Nova als een leeuw vechten om programmamakers ervan te overtuigen dat videobeelden van vlak voor de explosie een verdachte man in een rood sportbroekje tonen. De dader? Interessant is ook de (toevallige? ontmoeting van Bakker met Paul Hajenius, aan de rand van het rampterrein. Hajenius is de voormalige overbuurman van Fireworks. Ook hij heeft veel verloren op 13 mei 2000. De man komt met een kind voorbij fietsen en maakt even een praat je me^Bakker. Het gesprek ver loopt opvallend ontspannen voor een slachtoffer die gecon fronteerd wordt met de man die (op dat moment) nog wordt ver dacht van schuld aan de ramp. De ironie wil dat Hajenius' ver woeste woning ooit het ouder lijk huis van Bakker was. De di recteur van Fireworks verloor dus meer dan rijn bedrijf: „Ik heb mijn leven daar gelaten, on danks dat ik hier sta. Opvallend detail in de docu mentaire is dat uitgerekend een van de hoofdpersonen van de vuurwerkramp zich vergist in een datum die hem al duizen den keren door het hoofd moet rijn geschoten en net zo in het collectieve geheugen staat ge grift als 11 september 2001. In rijn zoveelste betoog dat hij zijn bedrijf door alle mogelijke experts had laten onderzoeken en keuren, zegt Bakker op gege ven moment dat na „de ramp op 14 mei" iedereen plots „het mondje los" heeft over rijn na leving van de regels. Jammer dat het slot van de do cumentaire zo koeltjes is, met een korte persconferentie na af loop van het vonnis waarin Bak ker van de zwaarste aanklachten (zoals dood door schuld) is vrij gesproken. Bakker krijgt groten deels gelijk, al heeft hij kort te voren verklaard dat hij in de pu blieke opinie altijd die man zal blijven van dat bedrijf en die ramp. Geen shotje van Bakkers zicht bare opluchting tijdens het uit spreken van het vonnis, geen beeld van de handdruk die hij rijn advocaat geeft. Het contrast van deze beelden met de verder zo aangeslagen ogende hoofd persoon zou zo tekenend rijn geweest voor de man die „tot het bittere einde" zal vechten om rijn waarheid boven water te krijgen. Martin Ruesink Rudi Bakker. Tot het Bittere Ein de. vanavond, 20.00 uur, NPS op Nederland 3. Het leukste aan Monique vind ik haar humor. En ik waardeer haar perfectionisme. Het is ook leuk dat we allebei in dezelfde situatie zitten. Als ik na de op namen thuiskom, zou ik het liefst even met de krant op de bank willen zakken. Maar nee. niets van dat alles. En dat is bij Monique netzo. Dan is het lek ker als je daar in de auto naar huis tegen elkaar over kan zeu ren. Eigenlijk zijn we enorme luxepaarden. Linda de Mol over Monique van de Ven in TROSkompas Ik wil wil zo graag iets naars over Linda zeggen, maar ik weet niets. Wat ik goed aan haar vind en waar ik veel van leer, is haar diplomatie en het feit dat ze haar energie zo goed verdeelt. Ik kan me daarin nog wel eens verliezen. Dan gooi iic alles eruit en heb ik geen puf meer voor de rest. Linda kan ook prioriteiten stellen en weet: daar ga ik mijn aandacht wel aan geven en daar niet aan. Monique van de Ven over Lin da de Mol in TROSkompas Monique van de Ven Foto: ANP Als ik moe ben sluipt de Gooise 'r' er wel eens in. Ik probeer dat zo veel mogelijk te voorkomen. Ik ben in Amsterdam geboren, maar ik heb in Hilversum op de middelbare school gezeten. Van daar misschien dat accent. Mijn leraar Nederlands vond overi- gens dat ik voorlas alsof ik een telefoonboek aan het opdreunen was. Die zag mij dus zeker niet als toekomstig journaallezer. Journaallezer Sacha de Boer over zichzelf in de NCRV-Gids Piet Paulusma is bij mijn weten de enige die sinds rijn tv-de- buut onafgebroken te zien ge weest is. Dan in dag uit. jaar op jaar verzorgt hij dagelijks rijn weerpraatje. Nooit heeft hij één dag vakantie. Waarom? Ant woord van insiders is: angst. Piet wil niet vervangen worden. Het zal je maar gebeuren dat je na een week terugkomt en ie dereen zegt: leuk dat je er weer bent, maar je vervanger was leuker! Albert Verlinde over weerman Paulusma in de TROSkompas Mensen verschuilen zich te graag achter iets groters en ab stracts. Dat gescheld op de over heid, wat je nu op straat en in de media zo veel hoort, vind ik zo verzuurd. Dan denk ik: waar hebben ze het over? De overheid bestaat helemaal niet, dat zijn we zelf. Mensen laten zich het heft uit handen slaan en gaan gemak kelijk mee in die negatieve cir kel Documentairemaakster Ireen van Ditshuyzen in de NCRV- gids

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 23