'Ziekenhuis schuldig aan wachtlijsten' i Superkortingen 30, 50 en 70% bij V&D Nederlandse ouderen bang voor Alzheimer Universiteiten beginnen ingrijpende vernieuwing Cieba Rapport kritiseert management Verstandelijk gehandicapte stiefkind gezondheidszorg Bestuur Zuid-Holland wordt stuk levendiger Burgemeester Deetman verbiedt thuisduels ADO Leidsch Dagblad Carmen in Arena NR. 42931 LOSSE NUMMERS €1,05 ZATERDAG €1,50 OPGERICHT 1 AAAART 1860 ondertekent nverdrag öetin g baby's en nog enoemd Ispuithuisje bouwd tot jorruimte erp loopt jp met heid r nieuwe iwijk in uiden o zet Coupé ién keer lijnwerpers Leidsch ÉÉfe Dagblad vrijdag 24 mei 2002 De gróótste selectie kantoormeubelen f 2000 m2 SHOWROOM! kantoormeubelen Leidse hoogleraar neuropsychologie wil ziekteverloop kunnen voorspellen den haag/gpd - Slechte plan ning, weinig samenwerking, een hoog ziekteverzuim en veel on nodig werk. Volgens een rapport van het ministerie van volksge zondheid (VWS) en de inspectie voor de gezondheidszorg leidt dat tot lange wachtlijsten in de ziekenhuizen. In het rapport staat ook, dat er genoeg personeel is om de 'zorgvraag' aan te kunnen. Minister Borst (volksgezond heid) heeft al eerder laten weten dat de wachtlijsten in de zorg niet alleen te wijten zijn aan de overheid, die de ziekenhuizen onvoldoende middelen zou ver strekken. Een belangrijke oor zaak voor de wachtlijsten is het grote tekort aan personeel en het hoge ziekteverzuim onder verpleegkundigen. Maar dat is niet de enige oorzaak. Uit het onderzoek blijkt dat veel wachtlijsten domweg op het conto komen van de zorginstel lingen zelf, die niet efficiënt ge noeg te werk gaan. Zo staat in het rapport te lezen dat veel operatiekamers leeg staan, om dat ziekenhuizen patiënten te laat oproepen voor een ingreep. Daarnaast doet de ene chirurg drie keer zo lang over een ope ratie als een ander. Ook worden er veel onnodige ingrepen ver richt zo stelt een van de onder vraagden in het rapport dat 98 procent van de knieoperaties niet zou hoeven worden uitge voerd. R. van der Plank, directeur van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVR), weer spreekt de conclusies van het rapport. Volgens hem gaat mi nister Borst 'onzorgvuldig te werk met dit rapport'. „Het geeft een gedateerd beeld. Veel van de beschreven problemen zijn al opgelost. Zo daalt het ziekteverzuim inmiddels." Van der Plank verwijt Borst met dit rapport haar eigen verantwoor delijkheid voor de wachtlijsten in de schoenen van de zieken huizen te schuiven. Hij hamert erop dat de enige oplossing voor de problemen 'extra geld' blijft. Ook de zorgverzekeraars willen meer geld voor de gezondheids zorg, jaarlijks ongeveer vijf pro cent. Zij hebben een tien-pun tenplan opgesteld om de pro blemen aan te pakken. De ver zekeraars overhandigen hun voorstel binnenkort aan de ka binetsformateur. Ze nemen de ze ongebruikelijke stap omdat ze onvoldoende mogelijkheden zien om de knelpunten in de zorg weg te werken. Naast extra geld pleiten ze voor minder bu reaucratie en meer onderne merschap. Pagina Binnenland i: Commentaar door Wilfred Simons leiden - Bijna veertig procent van de Ne derlandse 55+'ers vindt zichzelf regelma tig vergeetachtig. Een groot deel van hen vreest dat die 'ouderdomsvergeetachtig- heid' een voorbode is van Alzheimerde- mentie. Dit zei de nieuwe Leidse hoogle raar neuropsychologie Huub Middel koop (42) gistermiddag tijdens zijn oratie in het Leidse Academiegebouw, waarmee hij het hoogleraarsambt aanvaardde. Twintig procent van de ouderen die hij op consult krijgt, kan hij geruststellen. Bij een tamelijk kleine groep 65+'ers, vijf tot zes procent, blijkt echter wel degelijk meer aan de hand te zijn: zij hebben een kans van 70 procent om binnen vier jaar Alzheimer te ontwikkelen. Alzheimerdementie, een hersenaandoe- ning die het korte termijngeheugen aan tast, ontwikkelt zich de komende decen nia tot een belangrijke, veel voorkomen de ziekte in Nederland. Het aantal pati ënten verdubbelt tussen nu en 2050 tot ruim 300.000 mensen. Eén op de 44 Ne derlanders zal dan dement zijn. De oor zaak van de groei ligt in de vergrijzing. Slechts zelden komt de ziekte voor bij mensen onder de 55 jaar. Tussen het moment van diagnose en overlijden ligt gemiddeld acht jaar. Ook dieren kunnen aan de ziekte lijden. Middelkoop waarschuwt voor de maat schappelijke gevolgen van deze toename. In een samenleving waarin ouderen lan ger moeten werken, zijn de 'economi sche en maatschappelijke gevolgen op termijn enorm', waarschuwt hij. „Denk alleen al aan de kosten van zorg en uitke ringen. Of het verlies van arbeidscapaci teit" Middelkoop werkt in het LUMC aan een groot onderzoek om het verloop van de ziekte in kaart te brengen. Vroegtijdige diagnose is belangrijk, om dat de ziekte met experimentele genees middelen naar verwachting kan worden vertraagd. Ook wil Middelkoop kunnen voorspellen welke ouderen de ziekte uit eindelijk wel, en welke de ziekte niet krij gen. Pagina R3: Een compleet beeld van Alzheimer ilsoverschot land stijgt - Het handelsover- lederland is in maart tot drie miljard euro. gvan de uitvoer met nt tot 21 miljard euro Dmpenseerd door een aling van de invoer, t kromp vergeleken t vorig jaar liefst tien ot ruim 18 miljard eu- ijkt uit voorlopige cij- et Centraal Bureau tatistiek (CBS). De af- ide import en de ex- or een deel te verkla- gere prijzen, aldus het Fortuyn I over info Justitie hield de len van Pim Fortuyn weken slecht op Dat vindt M. For- :r van Pim. „Wat hebben we van de Zo heeft de familie s informatie over Vol ler G., de verdachte oord op Fortuyn. De in Fortuyn is inmid- de Amsterdamse offi- ustitie uitgenodigd gesprek. De familie nenkort met een offi- i faring over de inhoud estament van Pim For- (rijk wil itte sluiten Ipnkrijk streeft op ter- sluiting van het om- pvangcentrum voor ers in Sangatte, vlakbij gvan de Kanaaltunnel. Dl illijke sluiting is niet .zei de Franse minister enlandse zaken Nico- ty gisteren. Sarkozy uitspraken na afloop >ezoek aan het cen- wordt gerund door Kruis. handicapten op zichzelf gaan wonen, waardoor ze nog verder aan het oog van de specifieke zorg worden onttrokken. Gewo ne huisartsen ontberen vaak kennis van aandoeningen die typisch zijn voor verstandelijk gehandicapten. Er zijn dringend maatregelen nodig, adviseert Evenhuis. Eind volgende maand komt de Raad met een rapport over het opne men van verstandelijk gehandi capten in gewone woonwijken. Er wonen nu al 90.000 verstan delijk gehandicapten op zich zelf, in de een of andere woon vorm in de 'gewone' wereld of bij familie. Zo'n 30.000 gehandi capten wonen in een speciaal centrum. Verstandelijk gehandicapten le ven ook nog eens ongezonder dan anderen: zo bewegen ze te weinig, vrijen ze onveilig en ro ken ze ook nogal vaak. rotterdam/anp - De verstande lijk gehandicapte is het stiefkind van de gezondheidszorg. De zorg voor die groep is zelfs zo slecht, dat er onnodig doden vallen. Dat heeft de Rotterdamse hoog leraar Heieen Evenhuis gecon cludeerd in een studie voor de Raad voor de Volksgezondheid. De Raad bevestigde vandaag het bestaan en de bevindingen van het stuk. Bij verstandelijk gehandicapten worden vaak kwalen over het hoofd gezien en blijven onmis bare behandelingen uit. Het be handelen van verstandelijk ge handicapten is extra moeilijk, omdat ze zich vaak niet goed kunnen uitdrukken en zelf dus niet goed van dienst kunnen zijn bij het stellen van een juiste diagnose. De bestaande gevaren worden groter doordat steeds meer ge- amsterdam - De eenmalige uitvoering van Bizet's opera belooft morgenavond een spektakel te worden. 350 Figu ranten, 130 koorleden, 55 musici, twintig dansers en tien solisten repeteerden gisteravond in de Amsterdam Arena voor de uitvoering van de opera Carmen. Behalve muzi kanten, zangers en dansers worden er twaalf paarden met ruiters ingezet en een koets met een dubbelspan paarden. Achter de schermen werken nog eens 164 mede werkers aan techniek, make-up en kostuums. Het totale speelvlak is 3000 vierkante meter groot, inclusief de stie- renvecht-arena en een balletplateau. Speciale effecten als sneeuw, vuurwerk en open vuur maken de opera tot een waar massaspektakel. Foto: ANP/Marcel Antonisse rotterdam/gpd - In het bestuur van de provincie Zuid-Holland zal het er na 12 maart van het volgend jaar, de dag na de sta tenverkiezingen, een stuk leven diger aan toe gaan. Tenminste, dat is de gedachte achter het project dat het duaal systeem moet introduceren bij de pro vincie. Zuid-Holland is door het rijk aangewezen als proeftuin. (advertentie) Op vrijwel alle afdelingen talloze artikelen met kortingen oplopend tot 70%. Kom snel en pak je voordeel. R E E D S T En nu het kabinet heeft inge stemd met het wetsvoorstel van minister De Vries van binnen landse zaken, staat het licht op groen om aan de slag te gaan met deze nieuwe manier van besturen. Bij een duaal systeem maakt het dagelijks bestuur geen deel meer uit van het gekozen gezag, zoals bijvoorbeeld een gemeen teraad of gedeputeerde staten. Deze organen gaan zich bezig houden met de bestuursbe voegdheden terwijl provinciale staten zich vooral gaan concen treren op de controle van dat dagelijks besturen. In het bestuur van Zuid-Holland is de commissie voor ruimtelijke ordening, verkeer, vervoer en economische zaken aangewe zen om als eerste in de provin cie te gaan oefenen met de dua le bestuurspraktijk. De commis sieleden worden daarbij onder steund door een extern bureau. Aan de hand van de ervaringen in de statencommissie wordt bepaald op welke manier het duaal systeem wordt ingevoerd in de provincie Zuid-Holland. De nieuwe manier van besturen moet op 12 maart volgend jaar een feit zijn. Gedeputeerden, dus dagelijks bestuurders, kun nen dan niet meer lid zijn van provinciale staten. Zij verliezen straks dit lidmaatschap. Rijkaard met dood bedreigd Trainer Frank Rijkaard van Sparta is met de dood be dreigd. De oud-intematio- nal ontving bij de club een brief met een kogel. Volgens de schrijver lopen Rijkaard en zijn gezin gevaar als de clubleiding hem niet direct ontslaat Sparta, dat in de nacompetitie vecht tegen degradatie uit de eredivisie, heeft direct de politie inge licht De club is niet van plan aan de dreigementen toe te geven. Algemeen directeur Cees Gerits: „Ik vind het onvoor stelbaar dat er in Nederland na 6 mei nog steeds mensen zijn die niet normaal kun nen omgaan met zaken die niet lopen zoals zij het zou den willen zien. Ik spreek mijn sterkste afkeur en weerzin uit over deze daad en wij zullen ons geenszins door dit soort mensen laten intimideren." (advertentie) Voordeliger voor al uw kleding den haag/anp-gpd - Voetbal club ADO Den Haag mag van burgemeester Deetman geen thuiswedstrijden spelen, totdat de club voldoende maatregelen treft tegen gewelddadige sup porters. Deetman nam dit be sluit gisteren als reactie op on geregeldheden die woensdag avond uitbraken, nadat de na- competitiewedstrijd ADO - Vo- lendam werd gestaakt. De KNVB besloot gisteren in het diepste geheim het restant van die wedstrijd vanmiddag af te werken in het Cambuur-stadion in Leeuwarden. De voetbalbond wilde per se dat het duel van daag zou worden afgewerkt, omdat dan alle ploegen even veel wedstrijden hebben ge speeld bij het ingaan van de laatste speelronde. Die staat voor zondag op het program ma. Uit angst dat kwaadwillen de supporters alsnog naar Leeuwarden afreizen, wilde de voetbalbond de speeltijd niet bevestigen. De wanorde van woensdag was voor gemeente, politie en justi tie de druppel die de emmer deed overlopen. De afgelopen tijd zijn ADO-aanhangers meer of minder betrokken geweest bij diverse incidenten in Den Haag, aldus Deetman. Hij doelt daar mee onder meer op de rellen die bij het Binnenhof ontston den op de dag dat Pim Fortuyn werd vermoord. De voetbalclub meldt dat ze het eens is met de burgemeester. „Het is schandalig dat een klei ne groep personen zich tegen de politie keert en daarin ande ren weet mee te trekken", schrijft de directie. ADO kon digde vlak na de mededeling van Deetman aan dat de club vaker stadionverboden gaat uit delen. Die moeten in het ver volg binnen een week afgehan deld zijn. door Wilfred Simons leiden - De traditionele vakken in het universitair onderwijs moeten plaats ma ken voor brede opleidingen. Dat blijkt uit een nog vertrouwelijk rapport van de Vereniging van Samenwerkende Neder landse Universiteiten (VSNU). Door het onderwijs op de bètafaculteiten te reorganiseren, hopen de universiteiten een eind te maken aan de steeds verdere afkalving van het aantal studenten. De Universiteit Leiden stemt met de voor stellen in. Bedrijven, overheid en instel lingen vragen tegenwoordig om breed opgeleide academici. Universiteiten die alleen traditionele 'diepe' vakken aanbie den, prijzen zich uit de markt, zegt woordvoerder J. Snoek van de VSNU. Hij vindt dat de universiteiten rekening moe ten houden met de maatschappelijke vraag naar universitair opgeleiden. Vak specialisten worden alleen in de weten schap gevraagd, maar daar zijn weinig arbeidsplaatsen. Door het universitaire onderwijs te reor ganiseren, willen de Nederlandse univer siteiten twee vliegen in één klap slaan: ze willen invulling geven aan de nieuwe Ba- chelors/Masters-studiestructuur - zoals die in Europees verband is afgesproken - en tegemoet komen aan de vraag van de bètastudenten. In de nieuwe opzet wordt 3,5 jaar voor de titel 'Bachelor' gestu deerd en anderhalf voor de 'Master'-titel (te vergelijken met de huidige doctoran dus). Woordvoerder J. Snoek van de VS NU is zich ervan bewust dat de invoering van de nieuwe, brede opleidingen de universiteiten zwaar zal belasten. Zij leg gen nu onder hoge druk de laatste hand aan de invoering van de Bachelor/Mas- tersstructuur. „Het kan pas op zijn vroegst in 2005", meent Snoek. De overgang van vakken naar 'brede pro fielen' lijkt een revolutie, maar stilzwij gend zijn de universiteiten daar al langer mee bezig. Pagina Ri: Traditioneel bèta-onderwijs gaat niet verloren Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V Straat Postcode Telefoon Plaats Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 (Ivm. controle nabezoigng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau betaing s Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: LeidSch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1